جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5974


پرونده ارزان‌فروشي يک پالايشگاه روي ميز مجلس


پيشنهاد کره اي ها براي ادامه خريد نفت و ميعانات گازي از ايران


پتروشيمي‌ها بورس را ريزشي کردند


معادلات انرژي


ميز خبر


 پرونده ارزان‌فروشي يک پالايشگاه روي ميز مجلس 

 واگذاري پالايشگاه کرمانشاه به بخش غيردولتي با ابهام ارزان‌فروشي آن مواجه است و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي که يک ماه پيش درخواست تمديد سه‌ماهه تحقيق و تفحص از اين موضوع را داشتند، از احتمال ارسال نامه به رئيس قوه قضائيه خبر مي‌دهند.به گزارش تسنيم، با وجود بررسي‌ها و تحقيق و تفحص يک‌ساله مجلس شوراي اسلامي به‌روي نحوه واگذاري پالايشگاه کرمانشاه به بخش غيردولتي، هنوز نمايندگان مجلس نسبت به نحوه اين واگذاري و به‌خصوص ارزان‌فروشي آن انتقاد دارند.

در جديدترين اظهارنظر بهارستاني‌ها، احمد صفري عضو کميسيون انرژي مجلس با طرح اين سؤال که "مگر طي اين سال‌ها تورم کاهش يافته که رقم واگذاري پالايشگاه کرمانشاه پايين آمده است؟"، در گفت‌وگويي با رسانه رسمي مجلس، اظهار داشت: اگر ثابت شود که پالايشگاه زير قيمت واقعي فروخته شده به‌استناد ماده 234 آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي با امضاي نمايندگان کميسيون انرژي نامه‌اي به رييس قوه قضاييه ارسال مي‌شود تا مجدداً در قيمت‌گذاري بازنگري شود.

يک ماه پيش بود که شهاب نادري، رئيس هيئت تحقيق و تفحص از واگذاري پالايشگاه کرمانشاه، از ارسال نامه نمايندگان مجلس به هيئت رئيسه براي تمديد زمان اين تحقيق و تفحص و موافقت تمديد سه‌ماهه آن خبر داده بود.


 پيشنهاد کره اي ها براي ادامه خريد نفت و ميعانات گازي از ايران 

 کره اي ها که هفته جاري براي خريد نفت و ميعانات گازي به تهران سفر مي کنند اعلام کرده اند حاضرند اين محصولات را با ارز ملي خود خريداري کنند يعني ايران صرفامي تواند از اين درآمدها براي خريد کالا از اين کشور اقدام کند.به گزارش فارس، ظاهرا يک هيئت کره اي شامل شرکت هاي خريدار نفت و ميعانات گازي قرار است اين هفته براي بحث در خصوص از سرگيري خريد نفت از ايران پس از وقفه اي 3 ماهه، به تهران سفر کنند.هرچند معافيت هايي از سوي آمريکا به کره جنوبي براي خريد نفت از ايران به مدت 6 ماه يا بهتر است بگوييم 180 روز داده شده است اما بايد مسائل مربوط به حمل و بيمه محموله هاي نفت ايران نيز حل و فصل شود و براين اساس بهتر است بگوييم ميزان واقعي واردات نفت از ايران بستگي به نتيجه مذاکرات هفته جاري دارد.


 پتروشيمي‌ها بورس را ريزشي کردند 

 در بازار سرمايه، سهام گروه خودرو و ساخت قطعات با افزايش قيمت مواجه شدند. در عين حال قيمت اکثر سهام در گروه محصولات شيميايي افت کرد.

به گزارش ايسنا، در اولين معاملات بورس اوراق بهادار تهران در اين هفته شاخص کل 869 واحد افت کرد و به رقم 184 هزار و 231 واحدي رسيد. همچنين شاخص کل هم‌وزن با 49 واحد رشد تا رقم 28 هزار و 495 واحدي بالا رفت.

شاخص آزاد شناور نيز با 910 واحد افت مواجه شد و تا رقم 194 هزار و 180 واحدي پايين رفت. شاخص بازار اول و دوم نيز هر يک به ترتيب 464 و 2584 واحد افت کردند.در گروه محصولات شيميايي اما بيشتر سهام با کاهش قيمت مواجه شدند و تعدادي از سهم‌هاي پتروشيمي با صف فروش همراه بودند. در اين گروه 173 ميليون سهم به ارزش بيش از 93 ميليارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. سهم‌هاي گروه فرآورده‌هاي نفتي، کک و سوخت هسته‌اي نيز شاهد کاهش قيمت بودند؛ هر چند که بيشتر سهم‌هاي اين گروه کاهش کمتر از سه درصدي را تجربه کردند. در اين گروه 78 ميليون سهم به ارزش بيش از 66 ميليارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

طرح عرضه نفت در بورس انرژي مي‌تواند اقتصاد ايران را تقويت کند

با آغاز تحريم‌هاي نفتي عليه ايران اين کشور به فروش بخشي از توليد نفت خود در بورس انرژي و فروش آن به بخش خصوصي روي آورده است که اين مسئله اقتصاد ايران را رشد خواهد داد.

به گزارش المانيتور، با آغاز دور دوم تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران صادرات نفت اين کشور تا حدودي کاهش يافته و از بيشينه خود در ماه مي با رقم 2.7 ميليون بشکه در روز به 2.2 بشکه در ماه اکتبر رسيده است.


 معادلات انرژي 

ساخت هفت مخزن عظيم ميعانات نفتي براي کشور عمان

مخازن عظيم نفتي براي نصب در ميادين نفتي کشورهاي حاشيه خليج فارس به دست متخصصان هفشجاني در استان چهار محال و بختياري ساخته شد.به گزارش ايلنا ، معاون امور صنايع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهار محال و بختياري گفت: هفت مخزن عظيم ميعانات نفتي براي کشور عمان در شهرک صنعتي هفشجان شهرکرد ساخته شد.

محمد کاظم منزوي افزود: با ساخت اين تعداد مخازن دست ساز منحصر به فرد که با فن و مهارت نيروهاي جوشکار متخصص و بين المللي شهر هفشجان صورت گرفته است، بيش از يکصد هزار دلار ارز عايد کشور مي شود.وي ابعاد هر يک از مخازن ساخته شده را 11 متر با 3.5 متر قطر اعلام کرد و گفت: هر يک از مخازن گنجايش 120 هزار ليتر ميعانات نفتي با فشار و ايمني استاندارد جهاني را داراست.

معاون امور صنايع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختياري به توليد انبوه مخازن عظيم پالايشگاهي در اين استان اشاره کرد و گفت: با برنامه ريزي هاي انجام شده ثبت سفارش ساخت براي ديگر شرکت هاي نفتي در دستور کار است.شهر هفشجان با 15 هزار نفر جمعيت بيش از پنج هزار جوشکار ماهر در استان هاي صنعتي کشور و حوزه خليج فارس دارد.هفشجان در فاصله 9 کيلومتري شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختياري واقع شده است.

رييس اتحاديه نفت ايتاليا:

چشم‌پوشي از نفت ايران هزينه دارد

رئيس اتحاديه نفت ايتاليا گفت: براي چشم‌پوشي از نفت ايران بايد هزينه و بهاي سنگين‌تري پرداخت.به گزارش مهر به نقل از روزنامه ايتاليايي ايل سوله، کلاديو اسپيناچي، رئيس اتحاديه نفت ايتاليا گفت: ما انتظار نداشتيم که ايتاليا در ميان هشت کشور معاف شده از تحريم نفتي ايران قرار گيرد.وي افزود: ايتاليا نخستين خريدار نفت ايران در اروپاست و در هشت ماه سال 2018، 5 ميليون و 200 هزار تن نفت از ايران وارد کرده است.در همين حال، داريو اسکافاردي، مديرعامل شرکت پالايشگر ساراس گفت: ما همواره خريدار نفت خام ايران بوده‌ايم.وي افزود: تحريم بدون ارائه راه حل، سبب آشفتگي بازارها مي‌شود، به همين دليل است که ترامپ از به صفر رساندن صادرات نفت ايران صرف‌نظر کرده و به هشت کشور معافيت داده است.


 ميز خبر 

 کاهش چشمگير قيمت نفت در بازارهاي جهاني

قيمت جهاني نفت در پايان معاملات به دليل افزايش عرضه و نگراني از افت تقاضا، تقريبا يک درصد نسبت به روز پيش از آن کاهش پيدا کرد.به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري رويترز انگليس، نگراني از کاهش تقاضا همچنين موجب شد نفت خام آمريکا طولاني ترين دوره افت قيمت روزانه از سال 1984 را تجربه کند.

نفت هاي پايه بين المللي در مقايسه با اوج قيمت خود در اوايل ماه اکتبر (اواسط مهر) دستکم 20 درصد کاهش قيمت پيدا کرده اند.

قيمت آتي نفت خام برنت درياي شمال در پايان معاملات جمعه با 47 سنت يا 0.7 درصد کاهش سنت به پنجشنبه گذشته به 70 دلار و 18 سنت در هر بشکه کاهش يافت.بهاي نفت پايه اروپا که دو سوم نفت هاي جهان از حمله نفت سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) بر پايه آن قيمت گذاري مي شوند، در طول معاملات به کمتر از 70 دلار نيز معامله شد که از آوريل (فروردين-ارديبهشت) گذشته تاکنون بي سابقه است.

بهاي نفت برنت در طول هفته گذشته حدود 3.6 درصد و در طول سه ماهه سوم بيش از 15 درصد کاهش پيدا کرده است.نفت خام وست تگزاس اينترمديت آمريکا نيزبراي دهمين روز متوالي کاهش يافت که طولاني ترين دوره افت قيمت روزانه از ژوئيه 1984 محسوب مي شود.

مذاکرات جدي با 8 کشور معاف شده از تحريم‌هاي نفتي ايران

رييس کل بانک مرکزي از انجام مذاکرات جدي و مثبت با هشت کشوري که معافيت خريد نفت از ايران را گرفته‌اند، خبر داد و اعلام کرد که به زودي تمهيداتي را که براي نحوه برگشت ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصاد اعلام مي‌کنيم.به گزارش ايسنا، عبدالناصر همتي در همايش استانداران، با اشاره به شکست آمريکا در به صفر رساندن صادرات نفتي کشور، از انجام مذاکرات جدي و مثبت با هشت کشوري که معافيت خريد نفت از ايران را گرفته‌اند خبر داد.

چين؛ همچنان مشتري نخست نفتي ايران

پکن به عنوان نخستين شريک تجاري تهران سالانه 15 ميليارد دلار نفت از ايران مي خرد و آنطور که مسئولان پالايشگاه هاي عمده اين کشور گفته اند روند خريد نفت از تهران همچنان ادامه خواهد يافت.به گزارش ايرنا ،چين همواره به بازار بزرگ انرژي ايران به عنوان يک منبع مهم و قابل اعتماد براي تامين نفت خام خود چشم دوخته است و به منظور تداوم رشد پايدار تجاري اش، به منابع انرژي ايران نياز دارد.

پکن با اذعان به اينکه ايران يکي از قدرت هاي بلامنازع انرژي دنيا است نمي تواند چهارمين قطب بزرگ توليد نفت جهان را ناديده بگيرد کشوري که در آينده در زمينه دارا بودن منابع گاز طبيعي در آستانه تبديل شدن به برترين قدرت دنيا از لحاظ وسعت منابع انرژي خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي