جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5974

سازمان امور اداري و استخدامي:
شهردار تهران بايد تا 8 روز ديگر برود

قائم‌مقام مديرعامل آبفاي تهران:
رايگان شدن آب شرب مدارس، فاجعه بود


تريبون


نهادهاي مالي


 سازمان امور اداري و استخدامي:
 شهردار تهران بايد تا 8 روز ديگر برود 

 يک مقام مسئول در سازمان امور اداري و استخدامي گفت: شهردار تهران مشمول قانون منع به‌کارگيري بازنشستگان مي‌شود و بايد تا 26 آبان ماه پست خود را ترک کند. وي در شرايطي مي‌توانست به فعاليت در شهرداري ادامه دهد که جزو استثنائات قانون از جمله جانبازي بالاي 50 درصد باشد، در غير اين صورت ادامه فعاليت تخلف است."

شاه‌نظري - رئيس امور مديريت مشاغل و نظام پرداخت‌هاي سازمان امور اداري و استخدامي - در گفت‌وگو با ايسنا درباره جريان به‌کارگيري فرد بازنشسته در پست شهردار و حواشي که در مدت اخير در رابطه با شهرداري تهران با توجه به لازم‌الاجرا بودن قانون منع به‌کارگيري بازنشسته‌ها مطرح است، تاکيد کرد که ما از همان ابتدا به صراحت اعلام کرديم که طبق ضوابط، شهردار تهران نيز مشمول قانون منع به‌کارگيري بازنشسته‌ها مي‌شود.

وي با ارائه توضيحات بيشتر گفت: طبق قانون منع به‌کارگيري بازنشسته‌ها، به‌کارگيري افرادي که در اجراي قوانين و مقررات مربوطه، بازنشسته يا بازخريد شده يا بشوند در دستگاه‌هاي اجرايي موضوع ماده (5) قانون مديريت خدمات کشوري و همه دستگاه‌هايي که به نحوي از بودجه عمومي استفاده مي‌کنند، ممنوع است. اين در حالي است که طبق ماده پنجم قانون مديريت خدمات کشوري همه وزارتخانه‌ها، موسسات دولتي، موسسات و نهادهاي عمومي غير دولتي، شرکت‌هاي دولتي و همه دستگاه‌هايي که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر يا تصريح است جزو اين قانون خواهند شد. بر اين اساس با توجه به اين که شهرداري يک موسسه عمومي غير دولتي محسوب مي‌شود، مشمول قانون منع به‌کارگيري بازنشسته‌ها مي‌شود. در اين حالت شهردار تهران يا شهردار ساير شهرها جزو استثنائات قانون منع به‌کارگيري بازنشسته‌ها نخواهند بود.

رئيس امور مديريت مشاغل و نظام پرداخت سازمان امور اداري و استخدامي افزود: با توجه به اين که شهرداري جزو قانون منع به‌کارگيري بازنشسته‌ها است، شهردار تهران نيز اگر بازنشسته بوده و هيچ يک از شرايط ماندن را ندارد، بايد پست خود را ترک کند. بنابراين با توجه به اين که 26 آبان ماه پايان مهلت دو ماهه براي خروج بازنشسته‌هاي فعال در سازمان‌هاست، به صراحت اعلام مي‌کنيم که شهردار تهران نيز بايد برود.شاه‌نظري البته توضيحات ديگري نيز ارائه کرد و گفت:‌ شهردار تهران تحت شرايطي مي‌تواند به فعاليت خود ادامه دهد؛ آن هم اين است که داراي جانبازي بالاي 50 درصد يا آزاده بالاي سه سال اسارت يا فرزندان شهدا باشد که در اين حالت مستثني خواهد شد ولي اگر اين شرايط را ندارد ادامه فعاليت وي در شهرداري تخلف محسوب مي‌شود.

اين مقام مسئول در سازمان امور اداري و استخدامي در رابطه با اين که اگر شهردار تهران عضو هيات علمي دانشگاه باشد، از اين نظر مي‌تواند مستثني بوده و به فعاليت خود ادامه دهد نيز تاکيد کرد: به هيچ عنوان اين گونه نيست و اعضاي هيات علمي دانشگاه نيز جزوي از قانون منع به‌کارگيري بازنشسته‌ها بوده و اين قانون مستثني‌هاي خود را مشخص کرده است.


 قائم‌مقام مديرعامل آبفاي تهران:
 رايگان شدن آب شرب مدارس، فاجعه بود 

 قائم‌مقام مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهرانگفت: گزارشي در حال تهيه است که نشان مي‌دهد مصرف آب شرب مدارس و مساجد قبل و بعد از تصويب از سوي مجلس چه ميزان بوده است.عليرضا نوذري‌پور در گفت‌وگو با فارس در مورد مصوبه رايگان شدن آب و برق مدارس،گفت: اين طرح براي مديريت مصرف آب و فرهنگ‌سازي و استفاده آب فاجعه است، چون کساني که قرار است فرهنگ و آينده کشور را بسازند، اگر آب شرب آنها مجاني باشد، براي مصرف بهينه آب چندان تلاش نمي‌کنند.

وي افزود: سوال اين است، چرا بايد نمايندگان مجلس طرحي را تصويب کنند که مديران مدارس چون هزينه آب و برق آنها رايگان است، تلاشي براي فرهنگ‌سازي و مديريت مصرف آب انجام ندهند.وي ادامه داد: اميدواريم نتايج اين طرح باعث شود که نمايندگان به اين نتيجه برسند که اين مصوبه کار اشتباهي بوده است.نوذري‌پور خاطرنشان کرد: گزارشي در حال تهيه است که نشان خواهد داد ميزان مصرف آب شرب مدارس و مساجد قبل و بعد از تصويب از سوي مجلس چگونه بوده است، بنابر اين آمارها قطعاً نشان خواهد داد که اين طرح اشتباه بوده است.


 تريبون 

 انتشار اسامي بانک‌هاي مشمول تحريم سوئيفت

سوئيفت نهايتاً تا امروزاسامي بانک‌هاي ايراني که قرار است دسترسي آنها قطع شود را منتشر مي‌کند.

عضو هيات رئيسه کميته ايراني اتاق بازرگاني بين‌الملل با بيان اينکه اسامي بانک‌هاي مشمول تحريم سوئيفت منتشر مي‌شود، گفت: عزم اروپا براي ايجاد سيستم تامين مالي مستقل از آمريکا مشهود است.

به گزارش اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران، سيدحسين سليمي، با اشاره به اينکه فعلاً محدوديتي براي دسترسي بانک‌هاي ايراني به سوئيفت اعمال نشده است، گفت: امروزآخرين‌مهلت خزانه‌داري آمريکا براي قطع دسترسي بانک‌هاي ايراني به سوئيفت است و گفته شده سوئيفت اسامي بانک‌هايي که ارتباطشان با اين شبکه قطع مي‌شود را اعلام مي‌کند.

عضو هيات رئيسه کميته ايراني اتاق بازرگاني بين‌الملل، افزود: در روزهاي اخير خبرهاي زيادي درباره تحريم سوئيفت و مستثنا شدن برخي از بانک‌هاي ايراني از اين تحريم‌ها در سايت‌هاي مختلف منتشر شده است اما ريشه اين خبرها موثق و تائيد شده نيست و نمي‌توان به آنها اتکا کرد.

قطع دسترسي برخي بانک‌هاي ايراني به سوئيفت

بر اساس گفته مدير اجرايي سوئيفت، دسترسي برخي از بانک‌هاي ايراني به سيستم ارتباط ميان بانکي در جهان قطع خواهد شد.به گزاش رويترز در گزارشي ذکر کرده است که گاتفريد ليبرانت، در پاريس اعلام کرده است که دسترسي برخي از بانک‌هاي ايراني به سيستم سوئيفت که يک ارتباط ميان بانکي معتبر در جهان است، قطع خواهد شد.

وي ضمن ابراز تاسف در خصوص بازگشت تحريم‌هاي خصمانه ايالات متحده آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران، خاطرنشان کرده است که اين اقدام سوئيفت در جهت حفظ ثبات و يکپارچگي سيستم نقل و انتقالات مالي و ارتباطات ميان بانکي در جهان صورت خواهد گرفت.

ارائه بسته ارزي به اپراتورهاي تلفن‌همراه

رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي با اشاره به اينکه بسته اي براي مقابله با تحريم‌ها و نوسانات ارزي در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات تهيه شده است گفت: با ارائه اين بسته مشکلي در زمينه تامين ارز اپراتورها نداريم.

به گزارش ايلنا،حسين فلاح جوشقاني رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي ، درباره ارائه ارز به اپراتورهاي تلفن همراه گفت: با تمهيدات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و بانک مرکزي، بسته مقابله با تحريم و نوسانات ارز در اين وزارتخانه براي تامين ارز اپراتورهاي تلفن‌همراه تهيه و در ستاد اقتصادي دولت مطرح شد، بنابراين در اين زمينه مشکلي وجود ندارد.رييس رگولاتوري افزود: پيش از اين اپراتورها نيازهاي خود را به ما اعلام کرده بودند و پس از بررسي و تاييد معاونت توسعه، هماهنگي و امور پشتيباني و بانک مرکزي نيازها تاييد و هماهنگي‌هاي ارزي در دولت انجام شد.وي درباره اجراي طرح رجيستري خاطرنشان کرد: در اجراي طرح رجيستري، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مسئوليت کميته راهبردي اين طرح را به عهده دارد که در دو فاز ساماندهي گوشي هاي تلفن همراه و ساماندهي تبلت‎ها اجرايي شده است.


 نهادهاي مالي 

 جزئيات تسهيلات 210 ميليون توماني مسکن

بانک مسکن - مدير طرح و برنامه بانک مسکن ،درباره جزييات تسهيلات 210 ميليون توماني گفت: افرادي که در حساب پس انداز مسکن جوانان سرمايه گذاري مي کنند، بعد از 15 سال اين تسهيلات را دريافت خواهند کرد.به گزارش وزارت راه و شهرسازي، محمدحسن مرادي گفت: حساب جوانان از ديگر انواع تسهيلاتي است که براي خريد توسط بانک تدارک ديده شده است. حساب جوانان يک حساب بلندمدت و 15 ساله است. افراد در اين حساب، سپرده گذاري و طي 15 سال تسهيلات دريافت مي کنند. متقاضيان بايد ماهانه مبالغي را واريز کنند و بعد از 15 سال از سقف تسهيلات استفاده خواهند کرد.

برندگان مسابقه اينستاگرامي «تبريز 2018» بانک ملي مشخص شدند

بانک ملي - برندگان مسابقه اينستاگرامي «تبريز 2018» بانک ملي ايران که در راستاي ايفاي رسالت اجتماعي اين بانک با هدف برجسته تر شدن رويداد تبريز 2018 برگزار شد، مشخص شدند.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، در اين مسابقه هموطنان عکسي از خود به همراه يکي از نمادهاي تبريز را در صفحه شخصي خود درج کرده و پس از تگ کردن صفحه رسمي بانک ملي ايران در اينستاگرام، عکس را با هشتگ هاي #تبريز2018، #بانک_ملي_ايران و #جشنواره_گردشگري_بانک_ملي بارگذاري کردند.

حمايت بانک سينا از طرح هاي اشتغالزايي روستايي

بانک سينا - بانک سينا به منظور کمک به رونق اشتغال در مناطق روستايي در استانهاي آذربايجان غربي و کردستان، نسبت به پرداخت تسهيلات يارانه دار در اين استانها اقدام کرده است.به گزارش روابط عمومي بانک سينا، در ادامه اقدامات اين بانک در حمايت از طرح هاي اشتغالزا در سراسر کشور، تا 6 آبان ماه جاري تعداد 130 طرح به مبلغ 905 ميليارد ريال با برآورد اشتغالزايي جهت 1557 نفر مصوب شده است که از اين تعداد 118 طرح به مبلغ 783 ميليارد ريال منجر به انعقاد قرارداد شده است.

بانک صادرات رتبه اول اعطاي تسهيلات به بنگاه‌هاي کوچک و متوسط را کسب کرد

بانک صادرات - بانک صادرات ايران با تامين مالي دو هزار و 567 بنگاه کوچک و متوسط، بيشترين تعداد تسهيلات به اين بنگاه‌ها را در 5 ماه اول سال 97 در ميان بانک‌هاي خصوصي کشور داشته است.به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک در راستاي عمل به برنامه‌هاي اقتصاد مقاومتي و حمايت از بخش‌هاي مختلف اقتصادي، پرداخت تسهيلات به بنگاه‌هاي کوچک و متوسط که موجب افزايش توليد و اشتغال مي‌شوند را در اولويت برنامه‌هاي خود قرار داده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي