جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5974

معادله پيچيده قفس توري استقلال
انتخاب بين« بد» و« بدتر»!


خبرنامه


خبـــرنامه


 معادله پيچيده قفس توري استقلال
 انتخاب بين« بد» و« بدتر»! 

 يک زمان عبدالله ويسي مي گفت دروازه بان خوب از هر چيزي در فوتبال بهتر است ؛ حرفي که پر بي راه نيست. او آن زمان که موفق شد با استقلال خوزستان دست به شگفتي بزند و جام قهرماني ليگ برتر را از آن خود کند، از وجود دروازه باني بي نقص بهره مي برد که با ارائه نمايش هاي فوق العاده و با بسته نگه داشتن دروازه آبي هاي خوزستاني در نهايت زمينه قهرماني آن ها را فراهم کرد.

داشتن دروازه بان خوب، براي هر تيم نعمت بزرگي محسوب مي شود که مي تواند کليد موفقيت در هر رقابت و تورنمنتي باشد. اين دقيقا همان نعمتي است که استقلال تهران از آن بهره مند است اما به هيچ عنوان به طرز مطلوبي از چنين نعمتي استفاده نمي کند.

پارسال چه خبر بود؟

با نگاهي اجمالي به استقلال فصل گذشته،مي بينيم که در کل عملکرد آبي پوشان پايتخت مثبت بوده و اين عملکرد مثبت رابطه مستقيمي با آمادگي بالاي دو دروازه بان اين تيم داشته است.زماني که وينفرد شفر به استقلال آمد، سيد مهدي رحمتي در افت بود و سيد حسين حسيني در اوج. شفر هم به دروازه بان جوانش اعتماد کرد و سنگر آبي را به او سپرد و نتيجه اش هم شد بيش از 800 دقيقه گل نخوردن و شکستن رکورد کلين شيت تاريخ فوتبال ايران براي سيد جوان آبي ها. استقلال هم با اتکا به چنين دروازه باني توانست در ليگ، پله پله بالا بيايد و در نهايت در جايگاه سوم بايستد. در هفته هاي پاياني فصل اين بار نوبت سيد مهدي رحمتي بود که به دروازه استقلال بازگردد؛ بازگشتي که پيام آور نتايجي به ياد ماندني و درخشان براي استقلال بود. آبي ها با سنگرباني و البته کاپيتاني رحمتي جام حذفي را بردند و با بردي دراماتيک مقابل ذوب آهن، توانستند به مرحله يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا صعود کنند.

امسال چه خبر است؟

استقلال امسال در حالي که همان مربي موفق فصل قبل را روي نيمکت خود مي بيند اما هيچ شباهتي به آن تيم پر صلابت که قوي ترين تيم هاي غرب آسيا را به زانو درآورد ندارد و شايد يکي از اصلي ترين دلايلش، افت دو گلر آماده تيم است.

سيد حسين حسيني که فصل قبل را در باشگاهش به بهترين حال ممکن تمام کرد و در عين شايستگي عازم جام جهاني نشد، قرار بود باز هم گلر اول استقلال در اين فصل باشد اما با شکستن دستش در آستانه شروع بازي ها، سه هفته اي از ميادين به دور بود تا رحمتي بار ديگر به مرد شماره يک آبي ها بدل شود. شروع رحمتي در ابتداي فصل چندان بد نبود و همين باعث شد تا پس از بهبود حسيني هم پيرمرد آلماني براي حساس ترين بازي استقلال در آن مقطع يعني مقابل السد، به رحمتي اعتماد کند اما دروازه بان با تجربه آبي ها در اين آزمون بزرگ رفوزه شد. رحمتي در دو بازي بسيار حساس مقابل السد قطر در يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان 5 گل خورد تا استقلال در نهايت وداع تلخي با آسيا داشته باشد.

بازگشت حسيني به دروازه هم طي هفته هاي اخير دردي را از استقلال دوا نکرد. او عاجز از رقم زدن کلين شيت در 3 بازي، در ديدار حساس استقلال در جام حذفي مقابل سايپا، کمک چنداني در ضربات پنالتي نتوانست به تيمش بکند تا استقلال دومين جام فصل را هم به طور قطعي از دست بدهد.

دروازه استقلال؛باز به روي مهاجمان حريف

استقلال در اين فصل، در سه جبهه به ميدان رفته و 15 بازي انجام داده و در اين 15 بازي 13 گل خورده است. در اين 15 بازي رحمتي 12 بار در چارچوب دروازه ايستاده و 9 گل خورده و حسيني هم در 3 بازي اي که درون دروازه استقلال ايستاده 4 گل خورده؛ آماري کاملا منفي و ضعيف براي هر دو دروازه بان که باعث مي شود 7 کلين شيت رحمتي در همين فصل ، زير سايه آن قرار بگيرد.

با اين وجود بي انصافي است که همه چيز را از چشم اين دو گلر ببينيم. خط دفاعي استقلال هم بي ترديدضعف هاي غيرقابل انکاري دارد اما واقعيت اين است که هيچ کدام از دروازه بان هاي استقلال در بهترين فرم خود نيستند و به نظر مي آيد هر دو در اين فصل اصلا تمرکز لازم براي محافظت از قفس توري آبي ها را نداشته اند؛ مخصوصا گلر جوان آبي ها که با مصاحبه هاي جنجالي خود تهديد به رفتن از تيم کرده بود و حالا هم با توجه به نيمکت نشيني دوباره، هيچ بعيد نيست که اين پلن خود را به مرحله اجرا برساند.


 خبرنامه 

 سه رويداد بزرگ کشتي پيش روي فدراسيون بي‌رئيس!

فدراسيون کشتي در حالي روزهاي بدون رئيس خود را سپري مي کند که ميزباني سه رويداد مهم بين المللي پيش روي اين فدراسيون است.

مسئولان فدراسيون کشتي و وزارت ورزش در حالي درگير استعفاي خادم و برگزاري مجمع براي معرفي رئيس جديد هستند که کشتي ايران بايد به زودي سه رويداد مهم بين المللي را ميزباني کند.

پيکارهاي کشتي آزاد و فرنگي جام باشگاه‌هاي جهان طبق تقويم اتحاديه جهاني کشتي بايد اواخر آذرماه برگزار شود. بدين ترتيب که پيکارهاي کشتي آزاد جام باشگاه هاي جهان در تهران يا تبريز ميزباني خواهد شد و جام باشگاههاي کشتي فرنگي جهان نيز در اردبيل برگزار مي شود. هر چند محل ميزباني اين پيکارها از مدتها قبل مشخص شده، ولي هنوز مشخص نيست با توجه به اتفاقات اخير در فدراسيون کشتي، ميزبانان اين دو رويداد بين المللي همچنان طبق تفاهم نامه عمل خواهند کرد يا خير؟

از سويي ديگر رقابتهاي بين المللي کشتي آزاد و فرنگي جام تختي نيز پيش روي فدراسيون کشتي است؛ مسابقاتي که مصاف فرنگي کاران ايراني و خارجي شرکت کننده در آن بايد در روزهاي 4 و 5 بهمن ماه پيگيري شود و مدعيان کشتي آزاد آن نيز دو هفته بعد به مصاف هم بروند. تا امروز که قرار بود جام تختي به ميزباني کرمانشاه برگزار شود، اما اين تورنمنت بين المللي هم تحت تاثير اتفاقات اخير فدراسيون کشتي قرار گرفته و ميزباني کرمانشاه هم با اما و اگر مواجه شده است.

سواي بحث ميزباني اين سه رويداد بين المللي بايد به برگزاري اردوهاي قبل از اين مسابقات هم اشاره کرد که هنوز مشخص نيست کدام کادر فني بايد آزاد و فرنگي گيران را به اردو دعوت کند، چون وضعيت کادر فني تيم هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي هم دست کمي از بدنه فدراسيون کشتي ندارد و دستخوش استعفاهاي سريالي شده است.

بيرالوند:

از سال آينده فقط طلا مي‌خواهم

پديده ايراني مسابقات وزنه برداري قهرماني جهان هدفش در سال هاي آينده را کسب مدال طلا عنوان کرد.

مسابقات دسته 102 کيلوگرم وزنه برداري قهرماني جهان با وجود درخشش علي هاشمي و تکرار عنوان قهرماني توسط او، يک پديده ايراني را هم در خود جاي داده بود. رضا بيرالوند با 21 سال سن و در اولين تجربه جهاني خود در حرکت دوضرب همه را غافلگير کرد. با اينکه کسي روي اين وزنه بردار به خاطر خطا شدن اولين حرکتش در دوضرب و چهارمي در يکضرب حساب باز نمي کرد، او به يک باره 10 کيلوگرم وزنه انتخابي اش را افزايش داد و به مدال طلاي دوضرب جهان رسيد و در مجموع هم برنزي شد.

او را حالا مي توان پديده وزنه برداري ايران دانست که در سال هاي آينده احتمالا با تجربه و آمادگي بيشتر مي تواند درخشش بيشتري هم داشته باشد.

رضا بيرالوند در خصوص کسب 2 مدال جهاني در اولين حضورش گفت: آسيب ديدگي داشتم و درد کتفم خيلي مرا اذيت مي کرد. به همين خاطر در يکضرب عقب افتادم و به مدال نرسيدم اما خدا را شکر در دوضرب جبران کردم. اين وزنه ها را فقط به عشق مردم ايران بالا بردم چون دعاي آنها بود که با وجود مصدوميت و دردي که داشتم، توانستم اين وزنه ها را بزنم.

وي افزود: طلاي دوضرب به من چسبيد چون لحظه آخر آن را با چنگ و دندان به دست آوردم. خدا را شکر که 2 مدال طلا از 3 طلا به ايران رسيد و علي هاشمي هم در مجموع به مدال طلا رسيد.

اين وزنه بردار بروجردي در پايان بيان داشت: خدا را شکر در مجموع از وضعيت و نتيجه اي که گرفتم، راضي هستم. به هر حال سال اولي که بود که در جهاني بزرگسالان حضور داشتم و همين 2 مدالي که گرفتم، راضي کننده بود. البته در تمرينات وزنه هاي خيلي بالاتري زده بودم. مثلا در يکضرب 190 کيلوگرم را هم مي زدم اما به خاطر آسيب ديدگي نتوانستم در اوج باشم. با اميد به خدا جلو مي روم و در سال هاي آينده هدفم کسب مدال طلا است.

مالک آمريکايي به دنبال فروش باشگاه ليورپول

جان هنري مالک آمريکايي باشگاه ليورپول براي فروش اين باشگاه قيمت اوليه 2 ميليارد دلار تعيين کرده است. او به صورت مخفيانه تلاش‌هاي خود را براي فروش اين باشگاه آغاز کرده است. در صورت فروش اين باشگاه، هنري با سود 477 ميليون دلاري روبرو مي‌شود که توانست باشگاه را در سال 2010 خريداري کند. شاگردان يورگن کلوپ فصل جديد را خوب شروع کردند و بعد از گذشت 11 هفته با دو امتياز اختلاف در رده سوم جدول قرار دارد. اين بهترين شروع تاريخ ليورپول در ليگ برتر بوده است.

دو غايب بزرگ در فهرست جديد تيم ملي آلمان

فدراسيون فوتبال آلمان نام 24 بازيکن را براي 2 بازي بعدي ژرمن‌ها مقابل هلند در ليگ ملت‌هاي اروپا و ديدار دوستانه برابر روسيه منتشر کرد که در آن اثري از نام‌هاي مارک آندره تراشتگن و ژروم بواتنگ به چشم نمي‌خورد. اخبار حاکي از آن است که دليل غيبت تراشتگن مصدوميت از ناحيه شانه بوده و برند لنو گلر آرسنال جانشين وي شده اما بواتنگ جلسه اي با يواخيم لوو داشته و طرفين به اين نتيجه رسيده اند که او در فهرست غايب باشد.

بواتنگ در اين رابطه در صفحه خود در توييتر نوشت: «پس از گفتگوي بسيار خوب و آرام با مربي تيم ملي، نتيجه گرفتيم که پس از يک سال سخت، من از 2 بازي بعدي تيم ملي معاف شده و در مونيخ تمرينات آماده سازي خود را پيگيري کنم. به اميد موفقيت آلمان در برابر روسيه و هلند و با تشکر از مربي تيم ملي.»

يواخيم لوو نيز در اين رابطه گفت: «بعد از صحبت با بواتنگ متقاعد شدم او نياز به استراحت دارد. به خود بواتنگ نيز گفتم در پست او جانشين هاي زيادي خصوصا چند بازيکن جوان داريم اما آنها بايد براي رسيدن به سطح بواتنگ خودشان را ثابت کنند.»

سوارز در انديشه جدايي از بارسلونا

هافبک تيم فوتبال بارسلونا قصد دارد در نقل و انتقالات زمستاني اين تيم را ترک کند.دنيس سوارز، هافبک خوش تکنيک تيم فوتبال بارسلونا که در ترکيب اين تيم جايي ندارد، به دنبال جدايي از جمع آبي اناري‌ها است و به نظر مي‌رسد والورده هم مشکلي با جدايي اين بازيکن در نقل و انتقالات زمستاني ندارد.

دنيس 2 پيشنهاد خوب از ميلان و ناپولي دارد و احتمال حضور اين هافبک اسپانيايي در ايتاليا بسيار زياد است.

سوارز در ابتداي فصل جاري مصدوم شد و پس از آن نتوانست به ترکيب بارسا برسد و به همين دليل تصميم به جدايي از اين تيم گرفته است.


 خبـــرنامه 

 جنجال در ليگ‌برتر واليبال

موسوي را زدند و کار به کلانتري کشيد!

ديدار تيم‌هاي شهرداري اروميه و پيام مشهد از سري رقابت‌هاي هفته ششم ليگ‌برتر واليبال با حاشيه همراه شد.

اين مسابقه به دليل درگيري براي دقايقي در ست پنجم متوقف شد. در جريان همين درگيري يکي از اعضاي تيم اروميه‌اي به زمين آمد و با مشت به صورت محمد موسوي ملي‌پوش تيم پيام کوبيد. اين درگيري باعث شد محمد موسوي بعد از مسابقه به همراه مديرعامل باشگاه پيام از فرد ضارب در کلانتري شکايت کند.

چه کساني به دنبال رياست فدراسيون هندبال هستند؟

از گزينه‌هاي مختلفي به عنوان کانديداهاي رياست فدراسيون هندبال نام برده مي‌شود.

به گزارش ميزان، عليرضا رحيمي که رياست فدراسيون هندبال را بر عهده داشت به دليل قانون منع بکارگيري افراد بازنشسته مجبور به کناره‌گيري از سمتش شد و در حال حاضر هم جامعه هندبال ايران در انتظار برگزاري مجمع انتخاباتي فدراسيون هندبال است تا رئيس جديد اين فدراسيون بتواند هندبال کشور را از وضعيت وخيمي که در حال حاضر دچار آن شده خارج کند.

از اسامي مختلفي براي کانديداتوري فدراسيون هندبال ياد مي شود. گفته مي‌شود محمدرضا رجبي که رحيمي او را به عنوان دبير فدراسيون هندبال انتخاب کرده بود يکي از کساني است که قصد دارد در مجمع انتخاباتي فدراسيون هندبال شانس خود را امتحان کند اما مهمترين مشکل رجبي اين است که وي سابقه مديريتي زيادي در ورزش ندارد و به احتمال فراوان صلاحيت وي تاييد نخواهد شد.

ميترا نوري هم که در روزهاي آخر رياست رحيمي در فدراسيون هندبال از کار برکنار شد براي رياست اين فدراسيون تلاش خواهد کرد. نوري در دوره قبلي انتخابات فدراسيون هندبال کانديدا شده بود که در نهايت کناره‌گيري کرد. صحبت‌هاي داورزني که در حاشيه مجمع فدراسيون جودو انجام داد نشان داد که ثبت‌نام رجبي و نوري براي انتخابات فدراسيون هندبال تا حدود زيادي قطعي به نظر مي‌رسد. با اين وجود حتي اگر صلاحيت اين دو نفر تاييد هم شود به نظر نمي رسد که شانس زيادي براي پيروزي در انتخابات فدراسيون هندبال داشته باشند چرا که در اين مدتي که در فدراسيون هندبال مسئوليت داشتند عملکردشان مورد قبول جامعه هندبال نبود.

افراد ديگري هم هستند که احتمالا شانس خود را براي رياست فدراسيون هندبال امتحان خواهند کرد. به نظر مي‌رسد بايد شاهد حضور افرادي مثل پاکدل، پورکياني و آقاعلي نژاد در انتخابات اين فدراسيون بود هر چند اين 3 نفر هم شانس خيلي کمي براي پيروزي در انتخابات فدراسيون هندبال دارند.

اما گفته مي‌شود جدي‌ترين گزينه براي رياست فدراسيون هندبال يکي از مديران ورزش کشور است که جزو خانواده هندبال نيز محسوب مي‌شود. در صورتي که وي در انتخابات فدراسيون هندبال شرکت کند شانس بيشتري نسبت به سايز گزينه‌ها خواهد داشت و بايد ديد اين مدير ورزشي در انتخابات فدراسيون هندبال کانديدا خواهد شد يا خير. در صورتي که اين اتفاق رخ داد وي کار بسيار سختي براي سروسامان دادن به هندبال کشور دارد.

حمايت قاطع سرمربي بروژ از کاوه رضايي

سرمربي کروات کلوب بروژ بلژيک از کاوه رضايي، ملي‌پوش ايراني مقابل انتقادهاي اخير رسانه‌هاي اين کشور حمايت کرد.

ايوان لکو در بخشي از نشست خبري پيش از بازي کلوب بروژ برابر شارلوا در هفته پانزدهم ژوپيلر ليگ بلژيک با اشاره به کاوه رضايي گفت: برداشتن گامي از سطح دوم به بالا کار آساني نيست و قطعا اين مسئله ارتباطي به قيمت کاوه رضايي ندارد. او بازيکن مهمي در بازي‌هاي هفته‌ها و ماه‌هاي آينده کلوب بروژ خواهد بود.

سرمربي کلوب بروژ ادامه داد: بازي با شارلوا بازيابي خاطرات براي کاوه رضايي در تيم سابقش است. هر چند تعداد گل‌هايش در کلوب بروژ همانند شارلوا نيست اما او يک بازيکن خوب با ذهنيت عالي است. او از هر لحظه‌اي براي بهتر شدن بهره مي‌برد. اطمينان دارم کاوه رضايي براي ما بازيکن ارزشمندي خواهد بود.

کاوه رضايي با انتقال 5 ميليون يورويي به کلوب بروژ در فصل نقل‌وانتقالات تابستاني گران‌ترين خريد اين باشگاه لقب گرفت. اين ملي‌پوش ايراني در شروع فصل جاري ژوپيلر ليگ بلژيک 3 گل براي تيم شارلوا به ثمر رساند و از زمان پيوستن به کلوب بروژ فقط يک‌بار گلزني کرد. رضايي چندين هفته نيز به دليل مصدوميت از ترکيب اصلي کلوب بروژ دور شده بود.

شيخ سلمان:

ايران مايه مباهات فوتبال آسياست

رئيس کنفدراسيون فوتبال آسيا در جلسه‌ خود با وزير ورزش و جوانان و رئيس فدراسيون فوتبال از وضعيت فوتبال ايران ابراز رضايت کرد.

شيخ سلمان رئيس کنفدراسيون فوتبال آسيا در جلسه‌اي با حضور مسعود سلطاني‌فر وزير ورزش و مهدي تاج رئيس فدراسيون فوتبال در خصوص وضعيت فوتبال ايران اظهار داشت: افتخارات فوتبال ايران مايه مباهات فوتبال آسياست. نتايج درخشان تيم ملي ايران در جام جهاني باعث افتخار فوتبال آسيا شد و اين نتايج حتي باعث شگفتي علاقه‌مندان به فوتبال در اروپا شد.

وي افزود: فدراسيون ايران در رشته‌هاي فوتبال ساحلي و فوتسال هم در جام جهاني اعتبار ويژه‌اي به فوتبال آسيا بخشيده است و تا اکنون هم نتايج درخشاني کسب کرده است.شيخ سلمان ادامه داد: همچنين حضور دو تيم ملي نوجوانان و بزرگسالان ايران در دو جام جهاني گواهي بر توجه فوتبال ايران به امور فوتبال پايه است. تيم ملي ايران با توجه به نتايج شگفتي‌سازي که در اين مدت داشته قطعاً در جام ملت‌هاي آسيا جزو مدعيان اصلي قهرماني خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي