جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5983

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس:
ميانگين ارزش سهام عدالت 2.5 ميليون تومان است

يک مدير وزارت کار:
افزايش دستمزد کارگران از طرف دولت عقلايي نيست


تريبون


نهادهاي مالي


 رئيس کميسيون اقتصادي مجلس:
 ميانگين ارزش سهام عدالت 2.5 ميليون تومان است 

 رئيس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: با توجه به شوک ارزي به نظر مي‌رسد ارزش هر برگ سهام عدالت بين 2 ميليون تا 3 ميليون تومان و به عبارتي ميانگين ارزش آن 2 ميليون و 500 هزار تومان شده باشد.

به گزارش تسنيم، محمدرضا پورابراهيمي با اشاره تخلف دولت در زمينه سهام عدالت بيان داشت: دولت در زمينه عدم واگذاري سهام عدالت مددجويان کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي، تمام افرادي که در 2 دهک قرار دارند و در زمان واگذاري 50 درصد تخفيف گرفته اند و 50 درصد سود آنها در زمان بالغ بر 10 سال مستهلک شده تخلف کرده است.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس ادامه داد: اين وضعيت در سهام عدالت را مي‌توان مشابه خريد قسطي خودرو دانست که خريدار پيش پرداخت و اقساط را پرداخته است، اما نه سند خودرو به نام او زده شده و نه مي‌تواند از وسيله استفاده کند، اين اقدام از عجايب تصميمات دولت است.

نماينده مردم کرمان و راور در مجلس دهم در خصوص لايحه سهام عدالت، توضيح داد: سال گذشته لايحه اي براي تصميم‌گيري سهام عدالت به مجلس ارسال شد، اين لايحه ابتداي سال در دستورکار قرار گرفت و در حال حاضر در کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي و نظارت بر اجراي سياست هاي کلي اصل 44 در حال بررسي است تا تعيين تکليف شود.

وي در اين باره که گفته مي شود ارزش سهام عدالت 14 ميليون است، توضيح داد: در گذشته برآورد ما اين بود که هر برگ سهام عدالت بين يک ميليون و يک ميليون و 500 هزار تومان ارزش دارد، بعد از شوک ارزي و افزايش قيمت‌ها طبيعي است که ارزش سهام عدالت نيز افزايش يابد.

پورابراهيمي بااشاره به تغيير ارزش سهام عدالت، گفت: به نظر مي‌رسد ارزش هر برگ سهام عدالت بين 2 ميليون تا 3 ميليون تومان و به عبارتي ميانگين ارزش آن 2 ميليون و 500 هزار تومان شده باشد.

اين نماينده مجلس با بيان اينکه ممکن است 14 ميليون تومان ارزش سهام عدالت خانواده 5 نفره باشد، تاکيد کرد: به هر حال بايد سهام عدالت مددجويان تحت پوشش سازمان بهزيستي و کميته امداد امام خميني و 2دو دهک اول آزاد و مالکيت و اختيار سهام منتقل شود، اين مهمترين بحثي است که پيگيري مي‌کنيم.وي ادامه داد: در پيشنهاد دوم نيز تخلف صورت گرفته است و دولت از محل سود، تقسيط را انجام نمي‌دهد اين کار اشتباه راهبردي است که بايد پيگيري کنيم تا هر چه زودتر اين مسائل برطرف شود.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس تاکيد کرد: با توجه به اينکه دولت همچنان به روند قانوني سهام عدالت تن نداده است، فروش هيچ کدام از سهام عدالت آزاد نشده است.

سود مشمولان سهام عدالت

39هزار و 440ميليارد ريال سود مصوب مجامع شرکت‌هاي سرمايه‌پذير سهام عدالت امسال ميان مشمولان تقسيم مي‌شود.

بر اساس قانون پس از پايان دوره 10ساله تسويه اقساط سهام عدالت مشمولان از محل سود ساليانه اين سهام، از سال گذشته اين امکان فراهم شده است تا سود سهام عدالت به‌صورت نقدي به حساب مشمولان واريز شود.بر اين اساس نگاهي به سود تقسيمي شرکت‌هاي سرمايه‌پذير سهام عدالت نشان مي‌دهد اين شرکت‌ها در مجامع امسال خود 47 هزار و 293 ميليارد ريال سود براي مشمولان تصويب کرده‌اند که از اين رقم 654 ميليارد ريال به افزايش سرمايه شرکت‌ها اختصاص داده شده و 6 هزار و 698 ميليارد ريال هم توسط شرکت‌ها براي تقسيم ميان مشمولان پرداخت شده است. همچنين از اين رقم 500 ميليارد ريال مربوط به اسناد دريافت‌شده مي‌باشد و مانده مطالبات دولت از شرکت‌هاي حاضر در سبد سهام عدالت 39 هزار و 440 ميليارد ريال است.


 يک مدير وزارت کار:
 افزايش دستمزد کارگران از طرف دولت عقلايي نيست 

 مديرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: افزايش دستمزد کارگران از طرف دولت، عقلايي نيست زيرا دستمزد رابطه بين کارفرما و کارگر است.به گزارش تسنيم، اسماعيل ظريفي آزاد مديرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: افزايش دستمزد کارگران موجب بدتر شدن وضع نابسامان برخي بنگاه‌هاي اقتصادي در شرايط کنوني مي‌شود.وي افزود: افزايش دستمزد کارگران از طرف دولت، عقلايي نيست زيرا دستمزد، رابطه بين کارفرما و کارگر است.

ظريفي آزاد گفت: ديدگاه‌هاي کارفرمايان با کارگران از هم فاصله دارد و بايد در جلسه بعدي شوراي عالي کار اين ديدگاه‌ها بررسي و به هم نزديک شود.وي يادآور شد: اين‌که همه کارفرمايان در شرايط کنوني اقتصادي متضرر شده‌اند درست نيست زيرا کارفرمايان، محصولات خود را با قيمت‌هاي بالاتر مي‌فروشند و آنان که صادرات داشتند از اين شرايط اقتصادي بهره برده‌اند.

ظريفي آزاد گفت: وضع مشاغل موجود و اشتغال‌هاي جديد خوب نيست اما افزايش دستمزد باعث ريزش نيروي کار در برخي از بخش‌هاي توليد مي‌شود.وي در عين حال اضافه کرد: افزايش حقوق در نفت، گاز و پتروشيمي هيچ مشکلي براي کارفرمايان ايجاد نمي‌کند.ظريفي آزاد گفت: کارگران مشمول سبد غذايي هستند که براي مردم تهيه شده است.

وي ابراز کرد: موافق شرکتي بودن کارگران نيستم البته حذف شرکت‌هاي پيمانکار نيز نيازمند قانون است.

ظريفي آزاد گفت: در کميته دستمزد شوراي عالي کار وظيفه نزديک کردن ديدگاه‌هاي کارگران و کارفرمايان را داريم اما شرايط به‌گونه‌اي است که بايد صبر کنيم.


 تريبون 

 پشت پرده مستثنا شدن بندر چابهار از تحريم هاي آمريکا

معاون بندري سازمان بنادر درباره پشت پرده مستثنا شدن بندر چابهار از تحريم هاي آمريکاگفت: رقابت سه جانبه «چين و آمريکا»، «چين و هند» و «هند و پاکستان» عامل استثناء شدن چابهار از تحريم ها است.

به گزارش مهر، آخرين مرحله از تحريم هاي ظالمانه آمريکا عليه ايران با دستور ترامپ 13 آبان ماه اجرا شد که در اين مرحله از تحريم ها، بخش هاي حمل و نقل به ويژه حمل و نقل هوايي و دريايي ايران از جمله ناوگان دو شرکت کشتيراني و ملي نفتکش جمهوري اسلامي ايران تحت تحريم هاي آمريکا قرار گرفتند.

اگرچه در اين دوره از تحريم ها بر خلاف دوره هاي گذشته، اتحاديه اروپا و ساير کشورها با آمريکا همراه نيستند ، اما آمريکايي ها در بخش حمل و نقل دريايي اعلام کرده اند آن دسته از شرکت هاي بزرگ کشتيراني دنيا و خطوط لاينري که با آمريکا تبادل تجاري دارند، اگر به بنادر ايران سفر کنند، حق پهلوگيري در بنادر آمريکا را نخواهند داشت.

با توجه به اينکه حجم مبادلات شرکت هاي کشتيراني لاينري با آمريکا چندين برابر ايران است، سفر رسمي اين لاينرها به بنادر ايران، ريسک بالايي براي آنها در برخواهد داشت.

البته همانگونه که محمد راستاد، مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي گفته است، هيچ يک از بنادر ايران تحريم نيستند ولي خطوطي کشتيراني که کشتي هاي‌شان به بنادر ايران بيايند، از ادامه حضور در مبادلات با آمريکا منع مي شوند.با اين حال آمريکايي ها در آخرين مرحله از اعمال تحريم ها، چند کشور را از بخش هايي از تحريم هاي ايران معاف کرده اند که در بخش نفت و انرژي، معافيت 8 کشور از تحريم خريد نفت ايران و مستثنا شدن هند و افغانستان از حضور در بندر چابهار در بخش حمل و نقل دريايي ايران است.کارشناسان گمانه هاي مختلفي در خصوص علت واقعي و پشت پرده معاف شدن هند و افعانستان از حضور در بندر چابهار مطرح کرده اند. هر چند که آمريکايي ها علت اين تصميم را در رسانه هاي خود، ارسال کمک هاي بشردوستانه به افغانستان بيان کرده اند اما در پشت پرده اين اعلام رسمي، يک سري دلايل ديگر سياسي ـ اقتصادي در راستاي منافع آمريکا وجود دارد که از جمله آن، رقابت آمريکا با چين در حوزه حمل و نقل بندري جنوب آسياست.

اپراتور هندي تابع مقررات ايران خواهد بود

محمدعلي حسن زاده درباره علت پشت پرده معاف شدن بندر چابهار از تحريم هاي اخير آمريکايي ها عليه حمل و نقل دريايي ايران اظهار داشت: بر اساس آنچه آمريکايي ها رسما اعلام کرده اند، علت معافيت بندر چابهار از تحريم هاي آمريکا، ارسال کمک هاي بشردوستانه به افغانستان بوده است.

وي ادامه داد: بخش زيادي از کمک هاي انسان دوستانه که به دست افغان ها رسيده از مسير هند بوده است. گندم و حبوباتي که از طريق بندر چابهار به افغانستان ترانزيت مي شود از سوي هندي ها ارسال شده است.

معاون امور بندري و مناطق ويژه اقتصادي سازمان بنادر و دريانوردي با بيان اينکه آمريکايي ها مستقيما اعلام نمي کنند که به خاطر رقابت با چين يا تضعيف پاکستان، بندر چابهار از تحريم هاي آمريکا معاف شده، گفت: اما از منظر کارشناسي آنچه صراحتا از سوي آمريکايي ها اعلام مي شود با علت پشت پرده، متفاوت است.


 نهادهاي مالي 

 حساب هاي فاقد اطلاعات کامل در بانک ملي مسدود شد

بانک ملي - در راستاي اجراي دستورالعمل بانک مرکزي، حساب هاي فاقد اطلاعات هويتي يا داراي اطلاعات ناقص در بانک ملي ايران مسدود شد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، بانک مرکزي پيش از اين در بخشنامه اي تاکيد کرده بود که همه حساب هاي بانکي بايد داراي اطلاعات هويتي کامل باشند. بانک مرکزي همچنين براي اين کار مهلت تعيين و با روش هاي مختلف به دارندگان حساب هاي بانکي در اين زمينه اطلاع رساني شد.

خوشبختانه حجم قابل توجهي از دارندگان حساب بانک ملي ايران در مهلت مقرر با مراجعه به واحدها نسبت به تکميل اطلاعات خود اقدام کردند.

گزارش تسهيلات اعطايي بانک رفاه در سال 97

بانک رفاه - تسهيلات اعطايي بانک رفاه از ابتداي سالجاري لغايت 26 آبان ماه در بخش هاي مختلف اقتصادي، قرض الحسنه اشتغالزايي و مشاغل خانگي کميته امداد امام خميني(ره)، سازمان بهزيستي و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و قرض الحسنه اعطايي ازدواج و تهيه جهيزيه اعلام شد.به گزارش روابط عمومي بانک رفاه، اين بانک از ابتداي سال جاري لغايت 26 آبان ماه، تعداد 1.963 فقره تسهيلات قرض الحسنه اشتغالزايي و مشاغل خانگي به مبلغ 311.460ميليون ريال به معرفي شدگان کميته امداد امام خميني (ره)، تعداد 1.053 فقره تسهيلات قرض الحسنه اشتغالزايي و مشاغل خانگي به مبلغ 162.875 ميليون ريال به مددجويان سازمان بهزيستي و تعداد 6.595 فقره تسهيلات قرض الحسنه اشتغالزايي و مشاغل خانگي به مبلغ 629.246 ميليون ريال به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از سوي اين بانک پرداخت کرده است.بانک رفاه همچنين در مقطع يادشده، تعداد 41.133 فقره تسهيلات قرض الحسنه ازدواج و تهيه جهيزيه به مبلغ 6.344.975 ميليون ريال اعطا کرده است.

با مشارکت و حمايت بانک صادرات ؛

نماهنگ«آواي ايران» با حضور حسين خواجه اميري و سالار عقيلي تمبر نشان شد

بانک صادرات - نماهنگ «آواي ايران» با حضور حسين خواجه اميري( ايرج)، سالار عقيلي و برخي چهره‌هاي فرهنگي در محل "نگارستان شهر" بوستان گفتگو تهران رونمايي و از تمبر ويژه اين آيين نيز پرده‌برداري شد.به گزارش روابط‌عمومي بانک صادرات ، مشارکت و حمايت از توليد اين نماهنگ که حاوي مضاميني در بزرگداشت فرهنگ و هنر سرزمين پهناور ايران است، در راستاي عمل به مسئوليت‌هاي اجتماعي اين بانک صورت گرفته و مورد استقبال فراوان علاقه‌مندان قرار گرفته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي