جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/09/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5987

معاون وزير نفت:
انتظار نداريم شرکت هاي اروپايي از ما نفت بخرند


احتمال افزايش20 درصدي توليد نفت ايران


معادلات انرژي


ميز خبر


 معاون وزير نفت:
 انتظار نداريم شرکت هاي اروپايي از ما نفت بخرند 

 
معاون امور بين الملل وزير نفت گفت: توتال هم به سهام داران خود که عمدتا آمريکايي هستند متعهد است هم به دولت خود.

اميرحسين زماني نيا، معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت در گفتگو با ايرنا درباره علت توقف خريد نفت ايران از سوي فرانسه به عنوان يکي از حاميان اروپايي برجام، گفت: نقش حاکميت ها در خريد نفت همانند سال هاي گذشته نيست و اين شرکت ها هستند که اقدام به خريد نفت مي کنند.

به گفته وي، شرکت توتال فرانسه شرکتي بين المللي است که هم به دولت خود متعهد است و هم به سهام داران خود که تعداد زيادي از آنها آمريکايي هستند.اين مقام مسوول در پاسخ به اينکه آيا انتظار نمي رود که شرکت هاي اروپايي از سياست هاي دولت خود پيروي کنند، تصريح کرد: چنين توقعي نداريم.


 احتمال افزايش20 درصدي توليد نفت ايران 

 مدير پشتيباني ساخت و تامين کالاي شرکت ملي نفت ايران با بيان اين‌که احتمال افزايش 20 درصدي توليد نفت ايران وجود دارد، گفت: راه مقابله و دور زدن تحريم‌ها را بلد هستيم و تا زماني که براي نفت ايران مشتري وجود داشته باشد و بتوانيم نفت را بفروشيم، حتي يک بشکه نيز از توليد نفت کشور را کاهش نخواهيم داد.رامين قلمبر دزفولي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اعمال تحريم‌ها بر صنعت نفت ايران اظهار کرد: با اعمال تحريم‌ها در حوزه صنعت نفت قطعا با مشکلاتي مواجه خواهيم شد اما با سياست‌هاي اجرايي در وزارت نفت به راحتي از اين تحريم‌ها عبور خواهيم کرد.

وي افزود: با سياست‌هايي که وزارت نفت در بحث ساخت داخل قطعات از چند سال گذشته آغاز کرده است، در حال حاضر بالاي 70درصد از نياز صنعت نفت از درون کشور تامين مي‌شود.مدير پشتيباني ساخت و تامين کالاي شرکت ملي نفت ايران تصريح کرد: همه کالاهايي که به صورت 100 درصدي ساخت داخل شده‌اند، مي‌توانند نياز صنعت نفت را در دوران تحريم‌ها تامين کنند.قلمبر دزفولي با بيان اين‌که آيا در شرايط اعمال تحريم‌ها کشور با مشکل مواجه خواهد شد يا خير، عنوان کرد: صنعت نفت ايران هيچگاه در بحث توليد نفت حتي با اعمال تحريم‌ها دچار مشکل نخواهد شد زيرا راه مقابله و دور زدن تحريم‌ها را بلد هستيم.وي ادامه داد: تا زماني که براي نفت توليد ايران مشتري وجود داشته باشد و بتوانيم نفت را بفروشيم، حتي يک بشکه نيز از توليد نفت کشور را کاهش نخواهيم داد. در اين زمينه بلکه با اجراي پروژه‌هاي جديدي که در حال پيگيري هستند، احتمال افزايش 20 درصدي توليد نفت نيز وجود دارد.

مدير پشتيباني ساخت و تامين کالاي شرکت ملي نفت ايران با اشاره به کيفيت ساخت قطعات و تجهيزات نفتي توسط سازندگان داخلي، عنوان کرد: همه کالاهايي که در صنعت نفت مورد استفاده قرار مي‌گيرند، مطابق استانداردهاي بين المللي است. بنابراين محصولات ساخت داخل کيفيت استانداردي دارند که در صنعت نفت مورد استفاده قرار مي‌گيرند.


 معادلات انرژي 

 نفت پايين 60 دلار ماند

قيمت نفت در معاملات روز دوشنبه تلاش کرد بخشي از کاهش شديدي که روز جمعه متحمل شد را جبران کند، اما همچنان پايين مرز 60 دلار باقي ماند.

به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت 91 سنت يا 1.6 درصد افزايش يافت و به 59.71 دلار در هر بشکه رسيد.

بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت آمريکا با 49 سنت يا يک درصد افزايش، به 50.91 دلار در هر بشکه رسيد.

برنت براي کل هفته 11.3 درصد و وست تگزاس اينترمديت 10.8 درصد کاهش نشان داد که بزرگترين کاهش هفتگي از ژانويه سال 2016 بود.

براساس گزارش رويترز، اين افزايش قيمت نتوانست ريزش 8 درصدي قيمت نفت در معاملات جمعه سياه را جبران کند. فشارهاي کاهشي روي قيمت نفت ناشي از افزايش عرضه و کندي رشد تقاضا بوده که در نتيجه به اشباع عرضه در سال آينده منجر مي‌شود.

بورس انرژي ميزبان عرضه متنوع فرآورده‌هاي پالايشي و پتروشيمي ‌شد

بورس انرژي ايران، ميزبان عرضه متنوع فرآورده‌هاي پالايشگاهي و پتروشيمي بود.

به گزارش شانا ، رينگ داخلي اين بورس، روز شنبه (سوم آذرماه) شاهد عرضه کالاهاي نفتا پالايش نفت آبادان، حلال 502 پتروشيمي بيستون، بوتان، پروپان، گاز مايع صنعتي و برش سنگين پتروشيمي بندر امام بود.

در اين روز، 1،024 تن انواع فرآورده هيدروکربوري به ارزش بيش از 45 ميليارد و 619 ميليون ريال در بازار فيزيکي بورس انرژي ايران معامله شد.

(دوشنبه، پنجم آذرماه) کالاهاي سي‌اس‌او پالايش نفت آبادان، آيزوفيد، آيزوريسايکل، حلال 404، بلندينگ نفتا حلال 410 و نفتاي سنگين تصفيه‌نشده پالايش نفت شيراز و نيتروژن پتروشيمي مبين در رينگ داخلي عرضه ‌شد.


 ميز خبر 

 آخرين تصميمات کميته ساماندهي مصرف سوخت

عضو ناظر مجلس در شوراي عالي انرژي گفت: طرح‌ها و پيشنهادات کميته ساماندهي مصرف سوخت به احتمال زياد در بودجه 98 مورد بررسي و کار کارشناسي قرار مي‌گيرد تا در سال 98 اجرايي شود.

علي بختيار در گفت‌وگو با ايلنا درباره تصميم دولت براي احياي کارت سوخت با بيان اينکه «اين تصميم براي جلوگيري از قاچاق سوخت اقدام مناسبي است و به اظهارنظر مجلس نيز نياز ندارد»، اظهار داشت: پس از دريافت کارت سوخت افراد بدون سهميه‌بندي مي‌توانند هر ميزان که مي‌خواهند بنزين دريافت کنند و اين اقدام، زيرساخت‌ طرح‌هاي آينده را براي مديريت مصرف سوخت فراهم مي‌کند.اين عضو کميسيون انرژي مجلس درباره آخرين تصميمات کميته ساماندهي مصرف سوخت بيان کرد: کميسيون انرژي و اين کميته در رابطه با مديريت مصرف سوخت چندين طرح دارد اما به نتيجه قطعي نرسيده است. احتمالا با توجه به اينکه لايحه بودجه 98 در حال ارائه به مجلس است، اين موضوع و پيشنهادات کميته در قالب بودجه 98 بررسي خواهد شد.وي ادامه داد: اگر لازم باشد تغييري در قيمت سوخت انجام شود يا سهميه‌بندي و دو نرخي شدن مطرح شود، آنگاه نياز است تا کميسيون انرژي نظر خود را مطرح کند اما موضوعي که اکنون در حال انجام است ثبت‌نام افرادي است که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند يا به هر دليلي کارت سوخت ندارند.

کوهپايه‌زاده وکيل دادگستري مطرح کرد؛

اگر زنجاني بدهي خود را پرداخت کند، مشمول عفو مي‌شود

کوهپايه زاده وکيل دادگستري گفت: کسي که در عمليات فيزيکي تحويل محموله‌هاي نفتي نقش داشت، عليرضا زيباحالت منفرد بود که از سوي دادستان تهران به جعبه سياه معروف شده است. زنجاني حتي يک بشکه نفت تحويل نگرفته و بارنامه‌ها در اختيارش نيست و تنها از طريق ايميل و تلفن کارها را انجام مي‌داد.رسول کوهپايه زاده در گفت‌وگو با ايلنا، درباره مزايده اموال بابک زنجاني اظهار داشت: قبلا هم اموال او از سوي شرکت ملي نفت به مزايده گذاشته شده است، بر اساس مصوبه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي چند سال قرار بود اموال شناسايي شوند و اين مبلغ از بدهي بابک زنجاني کسر شود، اين مصوبه بر اساس وکالتنامه 5 سال پيش او و در بدو بازداشت بدون اينکه حکمي صادر و يا الزامي وجود داشته باشد، براي رد مال و با حسن نيست صادر شد و بر اساس آن او با حسن نيت به شرکت ملي نفت وکالت داد تا تمام اموالش منتقل شود.

وکالت انتقال اموال به شرکت ملي نفت قبل از صدور حکم

وي افزود: وقتي کسي قانوني مال خود را زماني که حکم قطعي صادر شده در اختيار قرار مي‌دهد، پروسه‌اي زمان‌بر است اما بابک زنجاني قبل از طي اين مراحل اموال را با وکالت رسمي به شرکت ملي نفت منتقل کرد ، شرکت ملي نفت برخي را فروخته و واگذار کرده و شرکت‌هاي مختلف مثل هواپيمايي قشم اير، اموال منقول و غير منقول نيز برخي به فروش رفته و برخي به افراد ديگر منتقل شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي