جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/09/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6001

رهبر انقلاب اسلامي در ديدار با جمعي از خانواده‌هاي شهيدان مطرح کردند؛
مهم ترين وظيفه مردم و مسئولان، تلاش براي تقويت اقتصاد کشور و توليد داخلي است


برايان هوک: واشنگتن فرزندان مقامات ايراني را از آمريکا اخراج مي کند


تاکيد دبيرکل سازمان ملل بر ادامه اجراي برجام


آمريکا: ايران نبايد توان غني‌‏سازي داشته باشد!


پيش‌بيني« استراتفور» براي جهان در سال 2019


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

رييس جمهور:
استانداران براي پيشبرد برنامه هاي توسعه، تلاش مضاعف کنند


واريز 200 هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمري‌بگيران تا شنبه


خبر


نشست وزيرآموزش و پرورش با دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگيان


تظاهرات دانشجويان فرانسوي در مرکز پاريس


سرمقاله


 رهبر انقلاب اسلامي در ديدار با جمعي از خانواده‌هاي شهيدان مطرح کردند؛
  مهم ترين وظيفه مردم و مسئولان، تلاش براي تقويت اقتصاد کشور و توليد داخلي است 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از خانواده‌هاي شهيدان دفاع مقدس و مدافع حرم و دفاع از مرزها و امنيت، بازآفريني روحيه شجاعت و شهادت در نسل جوان مؤمنِ انقلابي امروز را «معجزه انقلاب» برشمردند و با دعوت مردم و جوانان و همچنين مسئولان به بيداري و هوشياري در مقابل توطئه هاي جبهه استکبار و در رأس آن امريکا، گفتند: همه بايد تلاش خود را براي تقويت اقتصاد کشور و توليد ملي مضاعف کنند و مسئولان نيز بايد مراقب باشند تا فريب ظاهرسازي و زبان بازي دشمن را نخورند و دشمن خبيثي که از در بيرون شده است، از پنجره وارد نشود.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به کلام امام بزرگوار مبني بر اينکه «ملتي که شهادت دارد، اسارت ندارد»، تأکيد کردند: ملتي که به استقبال خطر رفتن در راه خدا و شهادت در راه او را، سعادت و يک موفقيت بزرگ مي داند، هيچ نيرويي توانايي ايستادگي در مقابل آن را ندارد و آن ملت همواره برنده است و پيش خواهد رفت.

رويش هاي چند برابري انقلاب در مقابل ريزش ها

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت الله خامنه اي ملت ايران را نمونه بارز اين تفکر دانستند و افزودند: اينکه ملت ايران در طول 40 سال گذشته در راه بسيار پُر خطر و پُر زحمت خود در مقابل همه قدرتمندان ظالم ايستاد و آنها نتوانستند هيچ غلطي بکنند به دليل اعتقاد به شهادت و اين سرنوشت افتخارآميز است.

ايشان استمرار اين تفکر و روحيه در جوانان انقلابي را نشانه رويش هاي چند برابري انقلاب در مقابل ريزش ها خواندند و خاطرنشان کردند: امروز جوان مؤمن و انقلابي با همان روحيه جوانان اول انقلاب و روحيه شهيدان همت و خرازي و ديگر بزرگان به وسط ميدان مي آيد و با احساس مسئوليت و شجاعت همچون ستون انقلاب، در مقابل دشمن مي ايستد و به استقبال شهادت مي‌رود، و اين معجزه نظام جمهوري اسلامي است که توانسته اين روحيه فولادين را بازآفريني کند و استمرار دهد.

ملت ايران، قدردان شهدا و خانواده هاي آنان است

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه اگر اين شهادتها و شجاعتها و صبر خانواده هاي شهدا نبود، مستکبران عالَم و امريکاي جنايتکار همچون دوران طاغوت بر کشور مسلط مي شدند، گفتند: ملت ايران قدردان شهدا و خانواده هاي آنان است که نمونه هاي آن را در حضور پرشکوه مردم در تشييع شهداي مدافع حرم و دفاع از امنيت و مرزها شاهد بوده و هستيم.

آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: برخلاف تحليل هاي بي ربط برخي افراد کج فهم و دلبسته به غرب، جمهوري اسلامي نيرومند و توانا است و اين قدرت به‌واسطه معنويت و فکر و تلاش انسانهاي فداکار و ايمان جوانان و خانواده هاي شهدا به‌دست آمده است.

ايشان با تأکيد بر اينکه دشمنان سرشناس ايران اسلامي، غرق در فساد اخلاقي و سياسي هستند، افزودند: اگر مي خواهيد چهره واقعي امريکا را بشناسيد، به رئيس جمهور و دولتمردان کنوني امريکا بنگريد زيرا اين افراد، چهره زشت و نفرت انگيز هميشگي دولتمردان امريکا را اکنون به‌صورت صريح و آشکار نمايان کرده اند.

دشمن تلاش دارد ملت ايران را از مسير پيشرفت منصرف کند

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به ايستادگي ملت ايران در مقابل چنين دشمني خاطرنشان کردند: آمريکايي‌ها در طول اين سالها، همواره به دنبال اين بودند که همانند قبل از انقلاب بار ديگر بر ايران مسلط شوند و همان شرايطي را که براي برخي کشورهاي ضعيف منطقه به‌وجود آورده اند و آنها را گاو شيرده خود ناميده اند، براي ايران عزيز، بزرگ و پرافتخار نيز بوجود آورند اما به اين هدف نرسيدند و از اين به بعد هم قطعاً نخواهند رسيد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اينکه امام بزرگوار، امريکا را «شيطان بزرگ» خواندند، افزودند: امام(ره) با اين نامگذاري، در واقع همه موحدان و ملتهاي با انصاف جهان را در مقابل امريکا بسيج کردند و توفيقات زيادي هم در اين راه به‌دست آمده و بيشتر هم خواهد شد اما دشمن تلاش دارد تا ملت ايران را از مسير پيشرفت و ايستادگي در مقابل قدرتها، منصرف کند.

شکست نقشه تابستان داغ

ايشان با اشاره به تحرکات و اقدامات دو سال اخير امريکايي‌ها به‌ويژه وضع تحريم‌هاي همه‌جانبه و کمک به دشمنان گوناگون ايران، نقشه هاي آنها را لو رفته خواندند و تأکيد کردند: هدف آنها اين بود که به وسيله تحريم و اقدامات ضد امنيتي، در کشور دو دستگي، اختلاف و جنگ گروهها به‌وجود آورند و عده اي را به خيابانها بکشانند و نام آن را هم «تابستان داغ» گذاشته بودند اما به کوري چشم دشمنان، تابستان امسال يکي از بهترين تابستانها بود.

ملت ايران با استحکام تمام ايستاده است

رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به اظهارات مقامات امريکايي مبني بر اينکه جمهوري اسلامي «چهل سالگي» خود را نخواهد ديد، گفتند: ملت ايران با استحکام تمام ايستاده است و به توفيق الهي در 22 بهمن، چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي را با شکوه بسيار بيشتر از سالهاي قبل برگزار خواهد کرد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به بيداري ملت ايران، مسئولان را به تلاش بيشتر توصيه کردند و افزودند: اگرچه نقشه دشمن لو رفته است اما همه بايد هوشياري خود را حفظ کنند زيرا امريکا، دشمني خبيث و حيله گر است و ممکن است قصد فريب داشته باشد تا براي سال 97، جنجال کند اما مثلاً براي سال 98 نقشه اي بکشد.

صهيونيست‌ها و مرتجعين منطقه؛ شريک امريکا در توطئه و دشمني با ملت ايران

ايشان، صهيونيست‌ها و مرتجعين منطقه را شريک امريکا در توطئه و دشمني با ملت ايران دانستند و تأکيد کردند: البته ما قوي تر از آنها هستيم زيرا تاکنون نتوانسته اند در مقابل جمهوري اسلامي، هيچ غلطي بکنند و از اين پس هم نخواهند توانست.

رهبر انقلاب اسلامي در عين حال تأکيد کردند: نبايد لحظه اي غافل شد و همه بايد بيدار و هوشيار باشند. توصيه من به ملت ايران به‌ويژه جوانان و مجموعه هاي گوناگون کشور اعم از همه صنوف و جريانهاي سياسي اين است که مراقب باشند ميدان را براي دشمن آماده نکنند زيرا اگر غافل شويم، همان دشمن ضعيف، زهر خود را خواهد ريخت.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: امروز، مهمترين وظيفه مردم و مسئولان، در کنار هوشياري، تلاش براي تقويت اقتصاد کشور و توليد داخلي است.

ايشان، مسئولان را به افزايش تلاشها و فريب ظاهرسازي و زبان بازي دشمن را نخوردن، توصيه مؤکد کردند: دشمن انواع ترفندها را به‌کار مي برد و مسئولان بايد مراقب باشند، دشمن خبيثي که از در بيرون شده است، از پنجره داخل نشود.

مسئولان به موضوع تقويت توليد داخلي توجه جدي کنند

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تأکيداتي که به مسئولان در خصوص مسائل اقتصادي و حل مشکلات مردم کرده اند، افزودند: اگر مسئولان به موضوع تقويت توليد داخلي توجه جدي کنند، مشکلات اقتصادي مردم کم خواهد شد.

حضرت آيت الله خامنه اي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به دست دوستي آل سعود با دشمنان اسلام و جنايت آنها در يمن، امريکا را شريک اين جنايت ها خواندند و خاطرنشان کردند: سعوديها تصور مي کردند مي توانند ظرف چند روز يا چند هفته، بر يمن مسلط شوند اما اکنون حدود چهار سال است که نتوانستند کاري از پيش ببرند و هرچه زمان بگذرد، ضربه اي که به آنها وارد خواهد شد، سخت تر خواهد بود.

ملت ايران بايد با بصيرت کامل، اوضاع را زير نظر داشته باشد

ايشان سياست آل سعود در يمن و بحرين را، سياستي ابلهانه دانستند و تأکيد کردند: خادم حرمين شريفين بايد «اشداءُ علي الکفار» باشد، نه اشداء در مقابل مؤمنان و در مقابل مردم يمن و مردم بحرين.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه ملت ايران بايد با بصيرت کامل، اوضاع را زير نظر داشته باشد و موضع خود را مستحکم نگه دارد، افزودند: امروز در اين دنياي طوفاني که طوفان آن به اروپا و فرانسه نيز رسيده است، ملت ايران به برکت اسلام در کشتي امن محبت اهل بيت عليهم السلام قرار گرفته و پيروزي متعلق به اين ملت است.


 برايان هوک: واشنگتن فرزندان مقامات ايراني را از آمريکا اخراج مي کند 

 
مهر :نماينده ويژه وزارت خارجه آمريکا در امور ايران، اعلام کرد که اين وزارتخانه موضوع اخراج فرزندان مقامات جمهوري اسلامي از اين کشور را بررسي مي‌کند. «برايان هوک» نماينده ويژه وزارت خارجه آمريکا در امور ايران، در يک پيام ويدئويي که در صفحه توئيتر وزارت خارجه آمريکا منتشر شد، تحصيل فرزندان مقامات ايراني در ايالات متحده را يک نمونه ديگر از رياکاري دانست.هوک افزود: در حالي که ايراني ها شعار مرگ بر آمريکا سر مي‌دهند خانواده‌هاي خود را به کشور «به اصطلاح شيطان بزرگ» مي‌فرستند.

وي گفت: مي‌توانم بگويم ما داريم روي اين مسئله کار مي‌کنيم در حالي که من نمي‌توانم درباره پرونده‌هاي افراد يا گفتگوهايمان درباره سياست داخلي‌ مان صحبت کنم.شبکه «ان بي سي» اخيرا خبر داده بود که خانواده‌هاي آمريکايي‌هاي زنداني در ايران در نامه‌اي از دولت دونالد ترامپ خواسته‌اند که ويزاي فرزندان مقامات که در آمريکا حضور دارند را لغو کند.


 تاکيد دبيرکل سازمان ملل بر ادامه اجراي برجام 

 
رويترز :دبيرکل سازمان ملل در گزارشي محرمانه که خبرگزاري رويترز به آن دسترسي پيدا کرده است، از تمامي کشورها خواسته تا ادامه اجراي برجام را تضمين کنند.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، آنتونيو گوترش دبيرکل سازمان ملل در گزارش محرمانه خود درباره قطعنامه 2231 که به شوراي امنيت ارائه شده، با تاکيد بر اينکه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) براي صلح و امنيت منطقه و جهان ضروري است، خواستار تضمين ادامه اجراي اين توافق شده است.در اين گزارش همچنين به موضوع موشک‌هاي شليک شده توسط حوثي‌هاي يمن به سمت عربستان پرداخته شده و آمده است: دبيرکل پس از بررسي باقيمانده‌هاي چند موشک شليک شده از يمن به عربستان به اين نتيجه رسيده است که ظاهرا اين موشک‌ها مشخصات موشک‌هاي ايراني را دارند و احتمالا در سال‌هاي 2016 و 2017 ساخته شده‌اند.


 آمريکا: ايران نبايد توان غني‌‏سازي داشته باشد! 

 
وزارت خارجه آمريکا: دستيار وزير خارجه آمريکا در امور منع اشاعه مدعي است بايد با اعمال فشار، ايران را به مذاکراتي واداشت که قابليت غني‏‌سازي را از اين کشور بگيرد.به گزارش مهر به نقل از سايت وزارت خارجه آمريکا، «کريستوفر اشلي فورد» دستيار وزير خارجه آمريکا در امور منع اشاعه و امنيت بين‌الملل با حضور در کنفرانس «رژيم منع اشاعه هسته‌اي - به سوي کنفرانس 2020 بازنگري معاهده منع گسترش» گفت: از آنجا که نشانه‌اي مبني بر تغيير مسير هسته‌اي ايران وجود ندارد، آمريکا به دنبال توافق جديدي با اين کشور است.وي همچنين در اين کنفرانس که در موسسه دولتي «ويلتون پارک» انگليس برگزار شد، ادعا کرد: حتي غني‌سازي محدود که طبق برجام، ايران مجاز به انجام آن است، از روش‌هاي غيرقانوني به دست آمده است.فورد ادامه داد: اگرچه برجام به آنچه که ايران به طور غيرقانوني به دست آورد، مشروعيت بخشيد؛ پاسخ صحيح به اين پرسش که آينده ايران چه خواهد شد اين است که آنها نبايد از قابليت حفظ هيچ يک از اين توانمندي‌ها برخوردار باشند.


 پيش‌بيني« استراتفور» براي جهان در سال 2019 

 موسسه تحقيقات استراتژيک استراتفور پيش‌بيني کرد در سال 2019 محمد بن سلمان، وليعهد عربستان همچنان جايگاه خود را حفظ خواهد کرد و ما شاهد "انفجاري" در وضعيت سوريه خواهيم بود.

به گزارش ايسنا، اين مرکز تاکيد کرد اينکه خاورميانه و شمال آفريقا به ميدان خشونت و بي‌ثباتي تبديل شده، به اين مساله برمي‌گردد که اين منطقه به منزله شاه‌راه جهان بوده و تاريخي مملو از تجارت، داد و ستد و البته درگيري‌ دارد.


 يك نكته از هزاران 

 فيلترينگ اينستاگرام و يك نكته

درباره فيلترينگ كه بعد از جريان مسدودسازي تلگرام در كشور مدتي بود نامي از آن نمي‌شنيديم، حالا دوباره و اين بار در ارتباط با فيلترساختن شبكه اينستاگرام در رسانه‌ها و تريبون‌هاي مختلف، زياد شنيده مي‌شود. در اين باره، برخي مسئولان اخيرا اظهار كرده‌اند اينستاگرام بايد چند سال پيش فيلتر مي‌شد.

هر چند غرض ما در اين نوشتار، حمايت از يك شبكه اجتماعي خاص نيست، اما نكته‌اي كه در اين زمينه قابل تامل مي‌باشد اين است كه بعد از فيلترينگ تلگرام، اولا انتظار مي‌رفت ميزان كاربران آن در كشور كاهش يابد. چيزي كه به نظر مي‌رسد چندان عملي نشده و به علاوه، بسياري از فيلترشكن‌هايي كه اساسا بسياري از مردم از آنها استفاده نمي‌كردند، رايج شد و مورد استفاده قرار گرفت. درواقع، اكنون اغلب كاربراني كه بعد از فيلترينگ تلگرام هم از آن كوچ نكردند، هر روز چندين دقيقه و ساعتي را كه در تلگرام حاضرند، مشغول استفاده از فيلترشكن هستند. اين امر درمورد اينستاگرام هم مصداق دارد و به نظر مي‌رسد فيلترينگ شبكه‌هاي اجتماعي تا حد زيادي موجب اشاعه فرهنگ استفاده از انواع و اقسام فيلترشكن‌هايي مي‌شود كه چندان مطلوب نيست. بنابراين، به نظر مي‌رسد فيلترينگ اين شبكه اجتماعي، مي‌تواند بار ديگر ميزان استفاده از فيلترشكن‌ها را دوباره افزايش دهد.


 ميز خبر 

 اردوغان: طي روزهاي آينده عمليات نظامي را در شرق فرات آغاز مي کنيم

رئيس جمهور ترکيه از عمليات نيروهاي اين کشور در شرق فرات ضد کساني که وي آنها را تروريست خواند، خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه از عمليات نظامي جديد اين کشور که طي روزهاي آتي در شرق فرات شروع خواهد شد، خبر داد.

وي افزود: عمليات ما در شرق فرات( منطقه تحت تسلط کردهاي سوريه) طي دو روز آينده شروع خواهد شد. ما اصرار داريم که منطقه شرق فرات امن باشد و امکان زندگي در آن وجود داشته باشد.

رئيس جمهور ترکيه در سخناني بيان کرد: عملياتي را طي روزهاي اندک آتي در شرق فرات آغاز مي کنيم و هدفمان سربازان آمريکايي نيستند بلکه تروريستها هستند.

وي گفت: آمريکا در موضوع منبج فريبکاري مي کند و به نتيجه اي دست نيافته ايم. آنها به دنبال گذرگاه تروريستي در مرزهاي ما هستند و شرکاي راهبردي ما از جمله آمريکا بر عدم تروريست دانستن واحدهاي حمايت مردمي اصرار دارند.

رژيم صهيونيستي در قدس اشغالي «مجتمع سفارت‌خانه‌ها» را راه‌اندازي مي‌کند

رژيم صهيونيستي قصد دارد در راستاي تشويق کشورهاي جهان به انتقال سفارت‌خانه‌هايشان به قدس اشغالي، در اين شهر يک مجتمع سفارت‌خانه‌ها را ايجاد کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي ترکيه، تا امروز تنها دو کشور آمريکا و گواتمالا سفارتخانه‌هاي خود را از شهر تل‌آويو به قدس اشغالي منتقل کرده‌اند و با وجود تلاش‌هاي بسيار تل‌آويو، ديگر کشورها از چنين کاري خودداري کرده‌اند.

سايت شبکه هفت تلويزيون رژيم صهيونيستي وابسته به شهرک‌نشينان اسرائيلي گزارش داد مسؤولان وزارت مسکن اين رژيم از طرح‌هايي براي ايجاد منطقه‌اي براي استقرار 9 سفارت‌خانه مستقل خبر داده اند.

راهپيمايي در استراسبورگ موقتا ممنوع شد

مقام‌هاي فرانسه به صورت موقت برگزاري هرگونه راهپيمايي را در استراسبورگ و در نتيجه تيراندازي روز سه شنبه ممنوع کردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، لوران نونيه، معاون امور امنيتي وزير کشور فرانسه گفت: اين اقدام از امروز براي استراسبورگ اعمال شده است.

وي همچنين گزارش‌هاي مربوط به اين مساله را که اين اقدام در جهت سرکوب تظاهرات جليقه زردها بوده، رد کرد.براساس گزارش وزارت کشور فرانسه، در نتيجه تيراندازي در استراسبورگ و در نزديکي يک بازار کريسمس سه تن کشته و 13 تن ديگر نيز زخمي شدند.

درخواست نمايندگان آمريکايي از ترامپ براي تدوين استراتژي درباره سوريه

کميته روابط خارجي مجلس نمايندگان آمريکا اعلام کرد قانونگذاران آمريکايي از دولت خواسته‌اند تا يک استراتژي براي سوريه جنگ‌زده با اهداف خروج بشار اسد از قدرت و خروج نيروهاي همپيمان اسد از اين کشور تدوين کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، اين بيانيه در پي تصويب قطعنامه‌اي در مجلس نمايندگان آمريکا صادر شد. در بيانيه کميته روابط خارجي مجلس نمايندگان آمريکا آمده است: امروز اين مجلس قطعنامه 1165 را که رژيم اسد و حاميانش را براي "تداوم حمايت از جرايم جنگي و جرايم عليه بشريت در سوريه" محکوم مي‌کند، به تصويب رساند.

اد رويس، رئيس اين کميته پيش از راي‌گيري سه‌شنبه مدعي شد درگيري سوريه تا زماني که بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه از قدرت نرود و نيروهاي همپيمان اسد هم در اين کشور باشند، خاتمه نخواهد يافت. رويس تاکيد کرد: در نهايت اين قطعنامه از دولت درخواست کرد تا فورا براي تدوين يک استراتژي با هدف اجراي گذار سياسي در سوريه که طبق آن بشار اسد از قدرت برود و تمام نيروهاي همپيمان اين کشور را ترک کنند، اقدام کند.

ارسال تسليحات فرانسوي به آفريقاي مرکزي

فرانسه صدها اسلحه به جمهوري آفريقاي مرکزي براي مبارزه با نفوذ فزاينده گروه‌هاي مسلح در کشوري که سابقا مستعمره‌اش بود، ارسال کرد.

به‌ گزارش ‌ايسنا ‌و ‌به نقل از شبکه صداي آمريکا، پاريس اعلام کرد که هيچ گونه اعتراضي مبني بر لغو تحريم تسليحاتي سازمان ملل عليه اين کشور نداشته است.فرانسه نگران است که نفوذ روسيه و حضور نظامي اين کشور در آفريقاي مرکزي افزايش يابد. در حال‌ حاضر آفريقاي مرکزي درگير جنگ داخلي از سال 2013 ميان شبه نظاميان مسلمان و مسيحي است.

فلورانس پارلي، وزير نيروهاي مسلح فرانسه اعلام کرد که هزار و 400 اسلحه براي هفت هزار نيروي ملي آفريقاي مرکزي ارسال شده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

يازدهمين کنفرانس عمومي IAU:

دانشگاه ها به عنوان دروازه آينده

کنفرانس IAU در دوربان

دوربان، آفريقاي جنوبي، 20تا 25 آگست 2000

عرضه هاي کنفرانس

کنفرانس IAU در دوربان، 20تا25 آگست سال 2000

يازدهمين کنفرانس عمومي: دانشگاه ها به عنوان دروازه اي به سوي آينده

گزارش عمومي

خلاصه کليات توسط مخبرعمومي

موسي اينگريد، مديردانشگاه نيوانگلاند(New England) ، نيوسوت ويلز(New South Wales)،

استراليا

مقدمه

اين کنفرانس با وضوح فکري و مفهومي بسيار سازماندهي شده بود. شما به ياد داريد که ما بايک راهبرد ماتريس کار کرديم:

"کنفرانس طراحي شده است تا حداکثر فرصت را براي گفتگو وتغيير ارائه دهد. به اين دليل، ممکن است کنفرانس برحسب سه ماجول (Madules) ديده شود. هرکدام از ماجول ها روي تيم هايي توسط سخنراني ران هاي کليدي متمرکز مي شوند وبه نوبه خود دستاوردهاي جلسه بحث درگروه هاي کاري به جلسه پَنل در جلسه جامع اعزام خواهند شد " . اين موضوعات عبارتنداز:

تغيير اولويت هاي، ارزش ثابت .

دانشگاه ها وجامعه دانش .

حاکميت دانشگاه و جامعه دانش .

گروه هاي کاري اتصال مرکزي بين ارائه يادداشت کليدي وبحث پنل جامع را به عهده دارند. بنابراين هر ماجول که حول وحوش اين سه موضوع کار مي کند، سه مدل بحث دارد :

ارائه يادداشت کليدي

بحث گروه کاري

بحث پنل جلسه جامع

هدف تمامي گروه هاي کاري اين است که به شرکت کنندگان اجازه دهند تا از نکات اساسي که ارائه دهندگان کليدي يادداشت تهيه کرده اند استقبال کنند، آن را توسعه دهند وبه آن اضافه کنند.

"[از يادداشت ها براي رؤسا ومخبرين گروه هاي کاري. ]"

موضوعات گروه کاري عبارتنداز:

مفهوم "مسئوليت هاي اجتماعي" دانشگاه ها.

دلائل براي آزادي و خودمختاري آکادميک.

تأثير فن آوري اطلاعات.

کمک دانشگاه ها به توسعه پايدار.

نيازهاي بين الملي کردن آموزش عالي.

کار من اين است که اين را (زير) گزارش کنم.


  رييس جمهور:
 استانداران براي پيشبرد برنامه هاي توسعه، تلاش مضاعف کنند 

 رييس جمهوري، استانداران را به تلاش مضاعف براي تسريع در پيشبرد برنامه هاي توسعه اي و سازندگي استان ها فرا خواند و تاکيد کرد: بايد با اولويت شايسته گزيني ازهمه نيروهاي متخصص و بااستعداد با هر ايده وسليقه اي، در پيشبرد فعاليت هاي اجرايي استان بهره گرفت.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني و پس از راي اعتماد هيات دولت به آقايان عزيزالله شهبازي، انوشيروان محسني بندپي و عليرضا آشناگر به ترتيب به عنوان استانداران استان هاي البرز، تهران و سمنان گفت: يکي از مسئوليت‌هاي سنگين وزارت کشور بعد از اجراي قانون مربوط به بازنشستگان، تعيين استانداران جديد بود که اين موضوع براي دولت و مردم ما بسيار مهم است.

رييس جمهوري با بيان اينکه استاندار نماينده عالي دولت و نظام در يک استان است، اظهار داشت: مردم ما همه ايراني، مسلمان، برادر و يار يکديگر هستند اما در عين حال يک سلسله مباحثي در استان ها از جمله فعاليت جناح ها و احزاب مختلف، قوميت ها و مهاجرت ها وجود دارد که استاندار به عنوان رئيس شوراي تامين استان بايد به آنها براي حفظ وحدت، توجه داشته باشد.روحاني خاطرنشان کرد: استاندار در رأس امور هر استان است و علت اينکه براي استاندار در دولت بحث و تصويب مي‌کنيم و رأي مي‌دهيم اين است که همه دولت بايد استاندار را ياري کنند وگرنه فردي با پيشنهاد وزير کشور و تاييد رييس جمهوري مي تواند استاندار شود، همانند سفرا که وزير خارجه پيشنهاد مي‌دهد و رييس جمهوري تأييد مي‌کند.

رييس جمهوري افزود: در ايران چون همه وزارتخانه‌ها بايد استاندار را در پيشبرد فعاليت هاي استان حمايت و کمک کنند، انتخاب او با تصويب اعضاي دولت انجام مي گيرد و خوشبختانه معمولاً استاندارهاي ما با رأي قاطع، اعتماد دولت را کسب مي کنند.روحاني همچنين مطالبات جوانان و بانوان را مطالباتي به حق دانست و افزود: زنان جامعه ما قرن ها در تاريخ گذشته به همه حقوق‌شان به راحتي دست نيافتند و اين درحالي است که از ديدگاه اسلامي، مسايل جنسيتي نمي‌تواند مبنايي براي شرافت انساني يا فضايل انساني يا قرب به خداوند باشد.


 واريز 200 هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمري‌بگيران تا شنبه 

قرار است تا پايان سال 600 هزار تومان بسته غذايي به بازنشستگان و مستمري بگيران پرداخت شود که 200 هزار تومان اول نقد و مابقي آن به عنوان بسته غذايي به اين افراد اهداء مي‌شود.براساس هماهنگي‌هاي صورت گرفته تا دو روزکاري آينده 200 هزار تومان به عنوان بسته حمايتي به حساب بازنشستگان و مستمري بگيران تأمين اجتماعي که کمتر از 3 ميليون تومان درآمد دارند واريز مي‌شود.به گزارش فارس، سازمان تأمين اجتماعي 2 ميليون و 600 هزار نفربازنشسته،‌ از کارافتاده و بازمانده دارد که دريافتي آنها زير 3 ميليون تومان است. براساس مصوبه هيات دولت اين افراد 200 هزارتومان در مرحله اول بسته غذايي دريافت مي‌کنند.قرار است تا پايان سال 600 هزار تومان بسته غذايي به اين افراد پرداخت شود که 200 هزار تومان اول نقد و مابقي آن به عنوان بسته غذايي به اين افراد اهدا مي‌شود.


 خبر 

 تعهد ترامپ به نابودي داعش در سوريه ظرف 30 روز

دونالد ترامپ اظهار کرد تروريست‌هاي داعش ظرف يک ماه از مناطق تحت کنترل خود در سوريه ريشه‌کن خواهند شد.

به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا با اشاره به گروه داعش اظهار کرد: ما کار "بسيار بسيار بزرگي" عليه داعش انجام داده‌ايم. عده بسيار کمي از آنان در اين منطقه باقي مانده‌اند. ظرف 30 روز ديگر، هيچ‌يک از آنان باقي نخواهد ماند.

به گزارش خبرگزاري آناتولي، ترامپ اين اظهارات را در حالي بيان کرد که لايحه "پاسخگويي به نسل‌کشي در عراق و سوريه" را امضا مي‌کرد. اين قانون به دنبال آن است که داعش را به عنوان مسئول جرايمي که عليه جوامع قومي و مذهبي عراق و سوريه مرتکب شده، معرفي کند و به اين گروه‌هاي آسيب‌ديده امدادرساني کند.

نيروهاي تحت پشتيباني آمريکا هم‌اکنون در آخرين منطقه باقي‌مانده تحت کنترل داعش مشغول مبارزه با اين تروريست‌ها هستند.

پس از شکست در سازمان ملل؛

آمريکا قانون جديدي را عليه رهبران حماس تصويب کرد

مجلس نمايندگان و سناي آمريکا پيش‌نويس قانوني جديد را عليه رهبران جنبش مقاومت اسلامي حماس و حزب الله لبنان تصويب کردند.

به گزارش مهر به نقل از مرکز اطلاع رساني فلسطين، مجلس نمايندگان و سناي آمريکا پيش‌نويس قانوني جديد را عليه رهبران جنبش مقاومت اسلامي حماس و حزب الله لبنان تصويب کردند.

تصويب پيش‌نويس اين قانون در پي شکست اخير آمريکا در سازمان ملل در محکوميت جنبش حماس صورت مي‌گيرد.

راديو سراسري رژيم صهيونيستي با اشاره به اين مطلب تاکيد کرد که در اين قانون رهبران حماس و حزب الله به استفاده از غيرنظاميان به عنوان سپر انساني متهم شده‌اند!

منابع آمريکايي نيز تاکيد کردند که پيش‌نويس قانون مذکور به منظور امضاي نهايي تقديم دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا مي‌شود.

روسيه: آمريکا 55 کيلومتر مربع از اراضي سوريه در التنف را اشغال کرده است

وزارت دفاع روسيه اعلام کرد که آمريکا حدود 55 کيلومتر مربع در اطراف منطقه التنف، واقع در شرق سوريه را اشغال کرده است.

به گزارش ايسنا، شبکه روسيا اليوم به نقل از ميخائيل ميزينتسيف، رييس مرکز ملي اداره دفاع در روسيه گفت: آمريکا حدود 55 کيلومترمربع را در اطراف منطقه التنف سوريه اشغال کرده و حدود 6000 تروريست را در اين منطقه مستقر کرده است.

وي افزود: واشنگتن مسئوليت کامل جان سوري‌ها در اردوگاه الرکبان را برعهده دارد چرا که ساکنان اين اردوگاه با مشکلات انساني خطرناکي مواجه هستند.

وي بر اهميت ارسال کمک‌هاي بشردوستانه به اين اردوگاه تاکيد کرد.


 نشست وزيرآموزش و پرورش با دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگيان 


 تظاهرات دانشجويان فرانسوي در مرکز پاريس 


 سرمقاله 

 واپسين نفس‌هاي مطبوعات کودک و نوجوان؛

هشدار نسبت به گسست پيوندهاي جامعه با نشريات كاغذي

زهرا کيان بخت

اين روزها مطبوعات به علل مختلف، بيش از پيش در معرض فراموشي قرار دارند. به خصوص که با قدرت گرفتن هر چه بيشتر شبکه‌هاي اجتماعي و سايتهاي اينترنتي مختلف، بسياري از افراد، در همه گروههاي سني، بيشتر ترجيح مي‌دهند اخبار و اطلاعاتي که مي‌خواهند را از طريق همين منابع کسب کنند، تا آن که مجبور باشند با تهيه روزنامه‌ها، مجلات و نشريات کاغذي و... به هدف خود دست يابند.

در اين ميان، حال و روز نشريات مختص کودک و نوجوان و در واقع مطبوعات مربوط به اين گروه به طريق اولي مشخص است و به نظر مي‌رسد امروزه بسياري از والدين ترجيح مي‌دهند به جاي آن که فرزندشان را به دنبال کردن شماره‌هاي يک نشريه و خواندن مطالب آن عادت دهند، آنها را با کتاب و کارتون و فيلم و... سرگرم سازند.

در جامعه‌اي که مطبوعات در آن جايگاه خود را بازنيافته‌اند و حتي از همان جايگاه سابق خود نيز تنزل کرده‌اند، و درحقيقت، در زندگي بزرگسالان آن، مطبوعات جايگاه و پايگاهي ندارند، نمي‌شود انتظار داشت کودکان و نوجوانان به مطبوعاتي که خاص آنان است، گرايش پررنگي داشته باشند.

از همين رو، مطبوعات کودک و نوجوان در سالهاي اخير در سايه مشکلاتي طي طريق کرده‌اند که چه بسا برخي از آنان را به علت بي‌مهري‌ها و کم‌توجهيهاي لازم، از پا در آورده است.

اين کمرنگ شدن حضور مطبوعات کودک و نوجوان در جامعه و بيگانگي اين گروه سني با مطبوعاتي که به طور خاص و ويژه براي آنها منتشر مي‌شود، مي‌تواند عاملي جدي براي گستت کامل و قطع پيوند جامعه ما با مطبوعات در سالهاي آتي باشد.

چرا که بزرگسالان جامعه ما که امروز پيوندهاي خود را با مطبوعات، گسسته‌اند، همان‌هايي هستند که عمدتا دوران کودکي، نوجواني و جواني‌شان، در سالهاي پيش، با مطبوعات گرهي استوار خورده بود. اما اکنون عوامل مختلف موجب دوري آنها از رسانه‌ها شده است.

در صورتي که وقتي کودکان و نوجوانان ما امروز از اساس و از همان بدو امر، با فضاي مطبوعات بيگانه‌اند، بديهي است كه به طور اولي بايد انتظار داشت جامعه‌اي که بزرگسالان فرداي آن را همين کودکان امروز تشکيل مي‌دهند، به مطبوعات وقعي ننهند.

همه اينها در حالي اتفاق مي‌افتد که امروز در برخي کشورها، مطبوعات کاغذي در کنار سايتها و شبکه‌هاي خبري مجازي، با قدرتي باورنکردني ادامه حيات مي‌دهند و محبوبيت خود را دارند. بايد ديد مشکل و گره اصلي کار در کجاست و چرا مطبوعات کاغذي در جامعه امروز ما، هر روز بيش از پيش در معرض خطر فراموشي قرار دارند.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي