جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/09/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6001

با حضور رييس جمهور صورت گرفت؛
الزام مراكز آموزشي كشور به اجراي سند آمايش آموزش عالي


امروز؛ آخرين مهلت دريافت کارت آزمون فراگير پيام نور

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي اعلام كرد؛
ثبت نام حدود 5 هزار نفر در آزمون دستياري پزشکي


تمديد مهلت نقل و انتقال دانشجويان پزشكي


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 با حضور رييس جمهور صورت گرفت؛
 الزام مراكز آموزشي كشور به اجراي سند آمايش آموزش عالي 

 
تکليف مشترک وزارتخانه‎هاي علوم و بهداشت و همچنين دانشگاه آزاد و مراکز آموزش عالي غيردولتي عمل کردن به احکام ذيل آمايش آموزش عالي است.

به گزارش شوراي عالي انقلاب فرهنگي، جلسه 815 شوراي عالي انقلاب فرهنگي به رياست حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني برگزار شد.

فعاليت‏هاي شورا

محمدرضا مخبر دزفولي با اشاره به سالگرد تشکيل شورا و ارائه گزارش فعاليت‎ها و نکات مورد توجه براي فعاليت هاي آينده آن گفت: شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال‎هاي اخير توجه ويژه‎اي به موضوع آسيب‎هاي اجتماعي داشته است که متناسب با آن اساسنامه و شرح وظايف شوراي اجتماعي کشور در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب رسيده است.

وي افزود: ذيل شوراي اجتماعي کشور فعاليت‎هاي گسترده با تقسيم کار ملي در دستگاه‎هاي مختلف به منظور کاهش آسيب‏هاي اجتماعي در دستور کار قرار گرفت که اخيرا در جلسه‎اي در محضر رهبر معظم انقلاب گزارش فعاليت بخش‎هاي مختلف در زمينه کاهش آسيب‎هاي اجتماعي ارائه شد.

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: خوشبختانه عزم، اراده و هماهنگي جدي ميان دستگاه‎هاي مختلف کشور در اين زمينه به وجود آمده است.

همكاري وزارت علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد و مراکز آموزش عالي

مخبر دزفولي با اشاره به توجه ويژه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به ساماندهي آموزش عالي کشور گفت: بعد از سال‎هاي طولاني پس از انقلاب و پس از رشد کمي مراکز آموزش عالي در کشور و ضرورت بازآرايي آن، در جلسه امروز تاکيد شد که تکليف مشترک وزارتخانه هاي علوم و بهداشت و همچنين دانشگاه آزاد و مراکز آموزش عالي غيردولتي عمل به احکام ذيل آمايش آموزش عالي کشور بايد باشد.

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: در ادامه جلسه مقرر شد تلاش‎ها و اقدامات شوراي تحول و ارتقاي علوم انساني انعکاس داشته باشد.

سند راهبردي نقشه جامع علمي کشور

عضو هيئت علمي دانشگاه تهران با اشاره به سند راهبردي نقشه جامع علمي کشور و اسناد مهم مصوب ذيل آن که هر کدام تبلور مطلوبي در صحنه علم و فناوري کشور داشته است گفت: در اين زمينه تاکيد شد که پشتيباني از شرکت‏هاي دانش بنيان با جديت بيشتر از جانب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، دولت و ديگر دستگاه‏ها به منظور ايجاد اشتغال و دستيابي به فناوري براي کشور انجام شود.

وي افزود: در جلسه مقرر شد شوراي عالي انقلاب فرهنگي در موضوعات گوناگون فرهنگي از جمله اخلاقيات فردي و اجتماعي؛ اقدامات و برنامه‎ريزي‎هاي بيشتري انجام دهد و در اين زمينه کاستي‏ها را برطرف کند.

توجه ويژه به حوزه فرهنگ عمومي

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به تقويم فعاليت شورا که مقارن با سالگرد تشکيل شورا يعني 19 آذر هر سال است، گفت: توجه ويژه به حوزه فرهنگ عمومي از جمله اخلاقيات اجتماعي و روابط سازنده فرهنگي و همچنين عرصه‎هاي سينما، تئاتر، موسيقي و کتاب از مهمترين محورهاي مورد تاکيد براي اولويت دستور کار شورا در سال پيش روي خود است.


 امروز؛ آخرين مهلت دريافت کارت آزمون فراگير پيام نور 

 آزمون دوره‌هاي فراگير کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور بهمن‏ماه سال 97 جمعه 23 آذر برگزار مي‎شود و داوطلبان تا ساعت 24 امروز پنجشنبه 22 آذر فرصت دارند کارت خود را دريافت کنند.

توزيع كارت ورود به جلسه

کارت شرکت در آزمون دوره‌هاي فراگير کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور براي مشاهده و پرينت از روز چهارشنبه 21 آذر 97 روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد و داوطلبان تا ساعت 24 امروز پنجشنبه 22 آذرماه مي‌توانند پرينت کارت خود را دريافت کنند.

زمان برگزاري آزمون و آمار داوطلبان

آزمون دوره‌هاي فراگير کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور بهمن ماه سال 1397 صبح روز جمعه 23 آذر 97 با حضور 52 هزار و 502 داوطلب که از اين تعداد 28 هزار و 69 نفر زن و 24 هزار و 433 نفر مرد هستند، برگزار مي‎شود.

سئوالات آزمون و زمان پاسخگويي

در جلسه آزمون به هر يک از داوطلبان رشته‎هاي امتحاني مختلف يک بسته نايلوني حاوي يک برگ پاسخنامه و يک دفترچه سئوال داده مي‎شود. داوطلبان بايد در مدت تعيين شده بايد به سئوالات آزمون پاسخ دهد. تعداد سئوالات و مدت پاسخگويي در برگه راهنماي آزمون درج شده است.

دفترچه سئوالات تمامي داوطلبان شخصي سازي شده و نام و نام خانودگي و شماره داوطلبي هر فرد بر روي آن درج شده است. دفترچه‏ها در تيپ هاي A، B و C و همراه با کد عددي تهيه شده‌اند و کد عددي بايد با کدي که بر روي پاسخنامه درج شده مطابقت داشته باشد. در صورت مغايرت کد عددي، داوطلب بايد موضوع را به نزديکترين مراقب جلسه آزمون اطلاع دهد.


 رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي اعلام كرد؛
 ثبت نام حدود 5 هزار نفر در آزمون دستياري پزشکي 

 رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي با اشاره به آخرين مهلت ثبت نام در آزمون دستياري گفت: حدود 5 هزار نفر تاکنون در چهل و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي ثبت نام کردند.

دکتر آبتين حيدرزاده افزود: چهل و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي دوم اسفندماه 97 برگزار مي‏شود.

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي گفت: ثبت نام براي چهل و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي از 17 آذر ماه آغاز شده است و تا يکشنبه 25 آذر ادامه دارد.

وي افزود: تاکنون 4 هزار و 900 نفر در چهل و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي ثبت نام کرده اند.

حيدرزاده تاکيد کرد: با توجه به دفترچه راهنماي ثبت نام که از چند روز پيش از آن در سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي براي مطالعه داوطلبان قرار گرفته است، داوطلبان بايد علاوه بر آن اطلاعيه هاي مرکز سنجش آموزش پزشکي درباره سهميه ها و ساير شرايط پذيرش را نيز مطالعه کنند.


 تمديد مهلت نقل و انتقال دانشجويان پزشكي 

 مهلت ثبت، بررسي و ويرايش در سامانه انتقال و ميهماني دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور تمديد شد و تا پايان وقت اداري امروز پنجشنبه 29 آذرماه فعال خواهد شد.

بر اساس اعلام مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت با توجه به درخواست‌هاي متعدد دانشگاه‎ها مبني بر عدم ثبت اطلاعات و مستندات در سامانه انتقال و ميهماني، سامانه‎هاي انتقال و ميهماني دانشجويان علوم پزشکي از امروز چهارشنبه 21 آذر تا پايان وقت اداري روز پنجشنبه 29 آذر فعال خواهد شد.

به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است ضمن اطلاع رساني دقيق به دانشجويان نسبت به ثبت، بررسي، ويرايش، اعمال تغييرات توسط دانشجو و دانشگاه‎هاي مبدا و مقصد اقدام لازم را به عمل آورده و در مهلت تعيين شده در خصوص تمامي مکاتبات پيشين دانشجويان و دانشگاه‎هاي مربوطه اقدام کنند.


 خبرنامه 

 مهلت ثبت نام در جشنواره نشريات دانشجويي تيتر11 تمديد شد

شوراي سياستگذاري يازدهمين جشنواره سراسري نشريات دانشجويي مهلت ثبت‎نام و ارسال آثار به سامانه جشنواره را تا دهم دي ماه تمديد کرد.

به گزارش معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم؛ شوراي سياستگذاري يازدهمين جشنواره سراسري نشريات دانشجويي(تيتر11) مهلت ثبت‏نام و ارسال آثار به سامانه جشنواره را تا دهم دي ماه تمديد کرد.

بر اساس اين مصوبه فعالان نشريات دانشجويي که آثار و نشريات آنها در بازه زماني اول اسفندماه 95 لغايت 30 آذرماه 97 منتشر شده‏است مي‎توانند با مراجعه به سامانه جشنواره به نشاني www.titr11.ir نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام کنند.

بازه انتشار نشريات پيش از اين تا 15 آبان ماه اعلام شده بود که در جلسه اخير شوراي سياستگذاري به 30 آذرماه تغيير يافت.

با عنايت به تغيير صورت گرفته در بازه زماني انتشار نشريات و به منظور جلوگيري از تضييع حقوق فعالان نشريات دانشجويي امکان ويرايش آثار و نشريات ارسالي قبلي در سامانه فراهم شده است.

وام مسکن اعضاي هيات علمي افزايش يافت

براساس اعلام ستاد رفاهي وزارت علوم سقف وام مسکن اعضاي هيات علمي افزايش يافت.

مبلغ وام مسکن اعضاي هيات علمي دانشگاه ها به 2.500.000.000 ريال افزايش يافت.

پيش از اين مبلغ وام مسکن اعضاي هيات علمي دانشگاه ها 1.000.000.000 ريال با سود 18 درصد و بازپرداخت 20 ساله بود.

حمايت از پايان‌نامه‌هاي مرتبط با پيش‌نشانگرهاي زلزله

موسسه ژئوفيزيک از پايان‌نامه‌هاي کارشناسي‌ارشد و دکتري دانشگاه تهران که در راستاي پيش‌نشانگرهاي زمين‌لرزه‌ها تعريف و اجرا شوند، حمايت مي‌کند.

به گزارش دانشگاه تهران، موضوع پايان‌نامه تاييد شده توسط شوراي تحصيلات تکميلي موسسه، دانشکده و يا مرکز، بايد منطبق بر موضوعات مرتبط با پيش‌نشانگرهاي زلزله بوده و در کارگروه علمي اجرايي مرکز مطالعات پيش‌نشانگرهاي زلزله موسسه ژئوفيزيک به تصويب رسيده باشد.

پيشنهاد پايان‌نامه حداکثر سه ماه پس از تصويب شوراي تحصيلات تکميلي مربوطه بايد به مرکز مطالعات پيش‌نشانگرهاي زلزله ارائه شده باشد.

دانشجو موظف است گزارش پايان‌نامه و مقاله مستخرج از آن را به صورت يک نسخه صحافي شده به همراه يک عدد CD حاوي متن گزارش در فرمت word و PDF حداکثر تا يک سال پس از تاريخ دفاع از پايان‌نامه به مرکز مطالعات پيش‌نشانگرهاي زلزله موسسه ژئوفيزيک ارائه کند.

براي هر پايان‌نامه کارشناسي ارشد و دکتري مرتبط با پيش‌نشانگرهاي زلزله، در صورت حائز شرايط بودن، به ترتيب حداکثر 30 تا 50 ميليون ريال از طرف مؤسسه ژئو فيزيک دانشگاه تهران پرداخت مي‌شود.

در خصوص پايان‌نامه‌هاي مقطع کارشناسي ارشد، پس از ارائه پايان‌نامه و پذيرش مقاله علمي– پژوهشي مرتبط، با ايندکس ISC تا سقف 20 ميليون ريال و با ايندکس ISI تا سقف 30 ميليون ريال، پس از تاييد کميته علمي– اجرايي مرکز مطالعات پيش‌نشانگرهاي زلزله قابل پرداخت است.

در خصوص پايان‌نامه‌هاي مقطع دکتري پس از ارائه پايان‌نامه و يک مقاله علمي–پژوهشي مرتبط، با ايندکس ISI و پس از تاييد کارگروه علمي–اجرايي مرکز مطالعات پيش‌نشانگرهاي زلزله تا سقف 50 ميليون ريال قابل پرداخت است.

اين پايان‌نامه با حمايت و پشتيباني مرکز مطالعات پيش‌نشانگرهاي زلزله مؤسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران اجرا شده است در مقاله و در ابتداي پايان‌نامه ضروري است.

همکاري دانشگاه تهران و پوتراي مالزي

دانشگاه پوتراي مالزي و دانشگاه تهران در راستاي انجام پروژه‌هاي مشترک با محوريت دانشکده علوم اجتماعي تفاهم نامه همکاري امضا کردند.

به گزارش دانشگاه تهران، اين تفاهم نامه با هدف اجراي دو پروژه مشترک در زمينه «ارتباطات سلامت» و «کيفيت زندگي» به صورت مشترک بين دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران و دانشکده ادبيات و زبان‌هاي خارجي و نيز مرکز آموزش و تحقيقات سرطان دانشکده بهداشت دانشگاه يو. پي. ام مالزي منعقد شد.

اين دو تحقيق همچنين به طور همزمان در ايران و کشور مالزي انجام خواهد شد.

همچنين در اين جلسه طرفين در خصوص برگزاري پروژه‌هاي مشترک دانشگاهي به‌ويژه در زمينه مسئوليت اجتماعي و تعامل دانشگاهيان در رابطه با صنعت و اجتماع بحث و تبادل نظر کردند.

دانشگاه پوتراي مالزي به عنوان يکي از دانشگاه‌هاي هدايت‌کننده تحقيقات مالزي به شمار مي‌رود. اين دانشگاه در سال 1931 ميلادي به عنوان دانشکده کشاورزي آغاز به کار کرد.

کارگروههاي نشاط در دانشگاه خواجه نصيرراه اندازي مي شود

مسئول مرکز مشاوره دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي از راه اندازي کارگروه هاي نشاط در سطح خوابگاه و دانشکده هاي اين دانشگاه با هدف ايجاد شادي و نشاط بين دانشجويان خبر داد. ليلا شورين با اشاره به راه اندازي کارگروه هاي نشاط گفت: کارگروه‌هاي تخصصي نشاط هدفش ايجاد شادي و نشاط ميان دانشجويان خوابگاهي و در مرحله بعد در سطح دانشجويان دانشکده‎ها است.

وي با بيان اينکه، جلسات برنامه ريزي و برآورد بودجه اي کارگروه هاي مذکور برگزار شده، افزود: اولين برنامه اين کارگروه ها با گلگشت شهرک سينمايي ايران شروع شد و در روزهاي آتي گلگشت هاي ديگري نيز خواهيم داشت.

مسئول مرکز مشاوره دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي افزود: همچنين کارگاه‌هايي در سطح خوابگاه ها با مضمون شادي و نشاط برگزار مي‎شود که درنهايت موجب ارتقاء سلامت روان دانشجويان مي‏شود.

وي ادامه داد: گلگشت‏هايي که براي دانشجويان به ويژه دانشجويان خوابگاهي برگزار مي‎شود، گلگشت هاي درون شهري، برون شهري و حتي گلگشت‎هاي علمي خواهد بود.


 يادداشت 

 دانش؛ يگانه راه براي نگاه به آينده

نگاهي به مشكلات آموزشي دانشجويان ناتوان جسمي- حركتي

برنامه ما به توان هم

منصور يحيوي فركوش

Yahyavi.ir@gmail.com

بر اساس آمار بيش از 25 هزار دانشجوي ناتوان جسمي-حركتي در مقاطع مختلف تحصيلي در دانشگاه‌هاي کشور مشغول به تحصيل هستند. در اين ميان مناسب‌سازي دانشگاه‌ها متناسب با نياز اين دانشجويان امري ضروري به نظر مي‎رسد، در صورت عدم تحقق اين امر ممكن است حق تحصيل در رشته مورد علاقه از اين دانشجويان گرفته شود. به نظر نگارنده ناميدن اين عزيزان با يك كلمه بي‎محتوا موسوم به «معلول» مناسب نيست. به خاطر اينكه اين واژه علاوه بر وجود مفهوم بار منفي بصورت ناخودگاه به ايجاد مرز‎بندي و تبعيض نيز منجر مي‌شود.

با اين وجود در كشور گاهي به مناسبتي اقداماتي در جهت افزايش روحيه و اعتماد به نفس به اين عزيزان صورت مي‎گيرد، اما كافي نيست. به عنوان نمونه برنامه «ما به توان هم» توسط معاونت فرهنگي مترو را مي‎توان نام برد. اين برنامه فرهنگي به مناسبت روز جهاني معلولان به همت معاونت فرهنگي مترو تهران مديريت محمودي و حجازي با هدف شناسايي توانايي ذهني و مديريتي و هم چنين بيان مشكلات آنها در راستاي انعكاس به جامعه صورت گرفت. يكي از بخش‏هاي خلاقانه اين برنامه تعويض صندلي مديران ارشد مترو با صندلي اين افراد بود كه بيشتر مورد توجه قرار گرفت. در نتيجه اين اتفاق مشكلات انبوه افراد معلول كشور به گوش مسئولان كشور رسيد.

به طوريكه بيان شد، عدم مناسب‌سازي برخي دانشگاه‎ها متاسب با نياز دانشجويان ناتوان جسمي يكي از مشكلاتي است كه اين دانشجويان با آن دست و پنجه نرم مي‎كنند. تبعيض و ايزوله، هزينه تحصيلي، رفت و آمد و اشتغال نمونه ديگري از انبوه مشكلات اين افراد است كه در حال حاضر متاسفانه مشاهده مي‎شود. اما با اين وجود در کشورهاي پيشرفته دانشجويان با معلوليت‌هاي مختلف مثل نابينا، ناشنوا و جسمي حرکتي در يک کلاس و متناسب با نوع معلوليت‎شان آموزش داده مي‎شود. و هيچ تبعيضي بين دانشجويان ديده نمي‏شود. حتي زمان امتحان براي دانشجويان ناتوان کمي بيشتر است.

اميد است مسئولان آموزشي دانشگاهها طوري برنامه‌ريزي كنند كه به اين دانشجويان بيش از پيش بها داده شود و آنها بتوانند در عرصه‌هاي مختلف استعدادها و توانمندي‌هاي خود را عرضه کنند. به گفته يكي از اين عزيزان بنام مژگان اعتقاد اين است که معلولين با بال شکسته هم مي‌توانند پرواز کنند و اين معلوليت هيچگاه براي آنها محدوديت تلقي نشده و اين مساله مانع پيشرفت آنها نخواهد شد.


 ميز خبر 

 دبير شوراي تحول علوم انساني خبر داد؛

تدوين بيش از 80 برنامه در علوم انساني

دبير شوراي تحول علوم انساني گفت: بيش از 80 برنامه درسي علوم انساني طي چند سال گذشته تدوين شده و برنامه کارشناسي رشته علوم سياسي با توجه به اعتراضاتي که وجود داشت از نو نوشته شد. شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال 88، شوراي تحول و ارتقاء علوم انساني را با توجه به نياز جامعه و با تمرکز بر موضوع علوم انساني راه اندازي کرد. در حال حاضر اين شورا 25 نفر عضو حقيقي و حقوقي داشته و روساي دو دانشگاه بزرگ تهران و علامه طباطبايي عضو اين شورا هستند.

از ميان همه رشته‌هاي علوم انساني، 16رشته علوم تربيتي، فرهنگ ارتباطات و رسانه، علوم اجتماعي، علوم سياسي، روانشناسي، مشاوره، مديريت، علوم تاريخي، حقوق، علوم اقتصادي، هنر، معماري و شهرسازي، فلسفه، فلسفه دين، مطالعات زنان و خانواده، زبان ها و ادبيات خارجي از جمله رشته‏هايي هستند که در اولويت برنامه تحولي شوراي مذکور قرار گرفته اند.

مرکز سنجش آموزش پزشکي اعلام کرد؛

آزمون هاي دانشنامه پزشکي نوبت بهمن 97 حذف شد

مرکز سنجش آموزش پزشکي اعلام کرد: آزمون هاي دانشنامه تخصصي و فوق تخصصي پزشکي بهمن 97 حذف شد.به گزارش مرکز سنجش آموزش پزشکي در اطلاعيه اي کوتاه اعلام کرد: طبق مصوبات نودمين نشست شوراي آموزش پزشکي و تخصصي، آزمون دانشنامه تخصصي و فوق تخصصي بهمن 97 حذف شد.روز گذشته (20 آذرماه 97) دکتر باقر لاريجاني معاون آموزشي وزارت بهداشت و دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي شرايط شرکت در آزمون دانشنامه تخصصي باليني را اعلام کرد.

دوره 65 آزمون دانشنامه (بورد) تخصصي و دوره 32 آزمون دانشنامه فوق تخصصي باليني پزشکي در روزهاي 15 و 16 شهريور 97 برگزار شد و بر اساس تقويم آزمون ها اعلام شده بود که دوره 66 آزمون دانشنامه (بورد) تخصصي و دوره 33 آزمون دانشنامه فوق تخصصي باليني پزشکي در 11 بهمن ماه 97 برگزار شود که بر اساس مصوبه اين نوبت حذف شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي