جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/09/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6001

مدير سابق امور بين‌الملل شرکت ملي نفت:
عدم‌ بازگشت پول نفت فروخته ‌شده به بخش خصوصي، در بورس، شايعه است

پيشنهاد جديد بنزيني مجلس؛
سهميه بنزين پول نقد مي‎شود


ميز خبر


معادلات انرژي


 مدير سابق امور بين‌الملل شرکت ملي نفت:
 عدم‌ بازگشت پول نفت فروخته ‌شده به بخش خصوصي، در بورس، شايعه است 

 
در حال حاضر ما نمي‏‌توانيم در مورد اينکه آيا پول برگشته يا برنگشته است اظهارنظر کنيم؛ چون اصلاً ما هنوز محموله‏‌اي به بخش خصوصي تحويل نداديم، پس با اين مسئله؛ اين موضوع که علت توقف عرضه نفت در بورس، عدم‌واريز پول به خزانه بوده است يک شايعه است.

به گزارش تسنيم ، پس از طرح شبهاتي مبني بر عدم بازگشت پول محموله‌هاي فروخته‌شده به بخش خصوصي در سازوکار بورس، برخي اظهارنظرها درباره کارآيي و عدم‌کارآيي اين راهکار براي مقابله با تحريم‌هاي نفتي آمريکا مطرح شد، در اين بين کارشناسان معتقدند که طرح اين ادعا مبني بر عدم بازگشت پول نفت فروخته‌شده به بخش خصوصي از اساس باطل است زيرا هنوز نفتي به شرکت‌هاي خصوصي تحويل داده نشده است. همچنين به‌ميزان بهاي نفت تحويل داده‌شده وثيقه از خريداران خصوصي گرفته مي‌شود که بازگشت پول محموله‌ها را تضمين مي‌کند.

در اين راستا محمدعلي خطيبي، مدير سابق امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با اشاره به اخذ ضمانت‌نامه‌هاي لازم از خريداران نفت ايران از سازوکار بورس گفت: در سازوکار عرضه نفت در بورس تمامي تمهيدات لازم براي بازگشت بهاي محموله‌هاي تحويل داده‌شده در نظر گرفته شده است و خريدارها ضمانت‏نامه‏‌هايي را در زمان خريد ارائه مي‌دهند و اين ضمانت‏نامه‌‏ها به‌خاطر اين است که ما آن پول را دريافت کنيم، لذا اگر پول دريافت نشد، قطعاً روي ضمانت‏نامه‏‌ها مي‏‌توانيم دست بگذاريم و از آنها استفاده کنيم.

وي با اشاره به مهلت داشتن شرکت‌هاي خصوصي خريدار نفت ايران براي بازگشت پول محموله‌هاي نفتي تا بهمن ماه امسال، هر گونه ادعا مبني بر عدم بازگشت پول نفت ايران را رد کرده اظهار داشت: در بازه‏ زماني کنوني ما نمي‏‌توانيم در مورد اينکه آيا پول برگشته يا برنگشته است اظهارنظر کنيم؛ چون اصلاً ما هنوز محموله‌‏اي به بخش خصوصي تحويل نداده‌ايم، پس با اين مسئله؛ اين موضوع که علت توقف عرضه نفت در بورس، عدم واريز پول به خزانه بوده است يک شايعه است.مدير سابق امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با اشاره به تجربه موفق بخش خصوصي در بازار فرآورده‌هاي نفتي خاطرنشان کرد: در آن دوره‏‌اي که من در شرکت ملي نفت مسئوليت داشتم، يعني در تحريم قبلي، بخش خصوصي در حوزه فرآورده‌ها موفق بود و به ما کمک کرد.

وي افزود: شما به وضعيت فعلي نگاه نکنيد که پالايشگاه ستاره خليج فارس راه افتاده و توليد بنزين داخلي‌‏مان ديگر مشکلي ندارد، ما در آن زمان بنزين هم وارد مي‏‌کرديم و انصافاً بخش خصوصي در اين زمينه‌‏ها توانا بود و به ما کمک مي‏‌کرد و در ديگر بخش فرآورده‌ها چه نفت کوره، چه بنزين، چه ال‌پي‌جي، بخش خصوصي کمک کننده بود و به‌نظر من توانش را دارد.

خطيبي تصريح کرد: در خصوص نفت خام چون محموله‌‏ها بزرگتر و مبالغ بيشتر است و اين‏‌که تا حدي هم پي‏گيري و ردگيري آن در شرايط تحريم توسط تحريم کننده‌ها، راحت‌تر است، مسئله فرق دارد؛ من قضاوتي در مورد امکان فعاليت بخش خصوصي در نفت خام ندارم ولي در مورد فرآورده‌‏ها ساليان سال است که بخش خصوصي دارد کار مي‏‌کند و چه در سوآپ، چه خريد از شرکت نفت و چه صادراتش موفق بوده است.


 پيشنهاد جديد بنزيني مجلس؛
 سهميه بنزين پول نقد مي‎شود 

 عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: ما بايد براي مردم کشور سهميه تعيين کنيم نه براي خودرو، چون در کل کشور 18ميليون خودرو داريم و 60درصد مردم خودرو ندارند و از منافع حاصله بي‌نصيب هستند.به گزارش تسنيم ، علي کريمي عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي و عليرضا عبدالله‌زاده، مدير گروه توسعه و سياست‌گذاري پنتد (پژوهش‌ها و نوآوري‌هاي تجارت الکترونيک و دولت الکترونيک) دانشگاه شريف و مشاور اسبق وزارت رفاه در برنامه «پيشران» در زمينه سوخت و هدفمندي يارانه‌ها به گفتگو پرداختند.

علي کريمي عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در ابتداي اين نشست در خصوص دلايل دولت براي حذف کارت سوخت اظهار داشت: اول اينکه اعلام شد سامانه هوشمند سوخت سالانه 20 ميليارد تومان هزينه نگهداري دارد و براي حذف اين هزينه، تصميم به کنار گذاشتن کارت سوخت کردند؛ نکته دوم اينکه سامانه موجود و دونرخي بودن باعث فساد مي‌شود، در حالي که خاصيت‌هاي کارت سوخت بيشتر از هزينه‌هايي بود که دولت به آن اشاره کرد.وي افزود: ما بايد براي مردم کشور سهميه تعيين کنيم نه براي خودرو، چون در کل کشور 18 ميليون خودرو داريم و 60 درصد مردم خودرو ندارند و از منافع حاصله بي‌نصيب هستند.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه "مدلي براي حذف يارانه بنزين و افزايش قيمت مدنظر ما است"، گفت: اين مدل اين است که براي آحاد جامعه يعني جمعيت 80 ميليون نفري ايران، سهميه تعيين کنيم و اين سهميه الزاماً سهميه بنزين نيست، بلکه به‌نوعي اعتباري است که در کارت اعتباري قرار مي‌گيرد و اگر خانوار خودرو داشتند، از بنزين استفاده مي‌کنند و اگر خودرو نداشتند، از مترو و اتوبوس استفاده مي‌کنند.


 ميز خبر 

 قيمت نفت در 2019 حدود 60 دلار خواهد بود

يک بانک آمريکايي پيش‌بيني کرد که ميانگين قيمت شاخص نفت خام برنت در سال آينده ميلادي به احتمال زياد حدود 60 دلار براي هر بشکه خواهد بود.به گزارش شانا به نقل ازشبکه خبري سي ان بي سي، کارشناسان بانک آمريکايي سيتي باور دارد قيمت شاخص نفت خام برنت در سال آينده ميلادي 60 دلار براي هر بشکه خواهد بود، زيرا افزايش توليد نفت آمريکا تأثير مثبت کاهش توليد سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) را خنثي مي‌کند.

اين بانک اعلام کرد توافق اوپک و متحدانش براي کاهش توليد نفت، تنها افت اجتناب‌ناپذير قيمت نفت را به تأخير انداخته است و به جاي کمک به آغاز روند افزايش قيمت نفت، توافق کاهش توليد تنها سبب يک روند کاهشي ديگر خواهد شد.اد مورس، از مديران بانک سيتي، گفت: اوپک و متحدانش تلاش براي کاهش سطح ذخيره‌سازي‌ها را در حالي انجام دادند که اين مسئله به خودي خود در يک دوره دردناک براي توليدکنندگان نفت شيل، محقق مي‌شد.وي افزود: هر چقدر اوپک با دور نگه داشتن نفت از بازار تلاش خود را براي افزايش قيمت نفت بيشتر کند، امکان توليدکنندگان نفت شيل براي فرار از مهار رشد توليد خودشان را بيشتر مي‌کند.

اين کارشناس اعلام کرد براي ثابت باقي ماندن توليد نفت آمريکا، قيمت شاخص نفت خام اين کشور بايد حدود 45 دلار باشد. توليد نفت آمريکا به‌تازگي به حدود 11 ميليون و 700 هزار بشکه در روز رسيده است.

دستگاه اندازه گيري در صنايع نفت بومي سازي شد

عضو پارک علم و فناوري استان مرکزي گفت: دستگاه اندازه گيري صنايع نفت در کشش بين سطحي و زاويه تماس دما و فشار بالا با حمايت پارک علم و فناوري در اراک بومي سازي و توليد شد.

علي زين العابديني هزاوه در گفت و گو با ايرنا افزود: فناوري ساخت اين دستگاه به صورت حرفه اي تنها در اختيار چهار کشور آلمان، فرانسه، آمريکا و انگلستان بود که در اراک طراحي و ساخته شده و به همت فناوران داخلي ايران نيز به جمع کشورهاي توليد کننده اين وسيله پيوست.

وي اظهار کرد: آغاز تحريم ها منجر به توليد بومي اين محصول شد و استقبال کاربران داخلي سبب شد تا اين دستگاه رقيبي براي نمونه هاي خارجي باشد.

مديرعامل و عضو هيات مديره شرکت فناوري آتيه پويندگان اکسير (اپکس) افزود: در سايه اعتماد به دانش بومي و نوآوري که با حمايت مصرف کنندگان داخلي حاصل شد، با بهره گيري از اين دستگاه مي توان از خروج ميليون ها دلار ارز از کشور جلوگيري کرد.

اين طراح و پژوهشگر گفت: طراحي و ساخت اين دستگاه سال 91 آغاز شد و سال 93 با موفقيت در کسب مقام سوم جشنواره جوان خوارزمي راه به سوي بازار گشود.

زين العابديني هزاوه افزود: توليد آزمايشي اين دستگاه در سال 94 و 95 با سرمايه گذاري شخصي دو ميليارد و 100 ميليون ريال صورت گرفت و پارک علم و فناوري استان مرکزي 700 ميليون ريال تسهيلات توليد به آن اعطا کرد.

وي اظهار کرد: اين دستگاه در مهندسي نفت و شيمي و به ويژه براي بررسي فرآيند هاي ازدياد برداشت از مخازن نفتي قابليت کارايي دارد و مي تواند در عرصه هاي نوين علمي مانند نانوتکنولوژي، پديده هاي سطح و داروسازي مورد استفاده قرار گيرد.

عضو پارک علم و فناوري استان مرکزي ادامه داد: دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل، دانشگاه آزاد اسلامي واحد اميديه و موسسه آموزش عالي جهاد دانشگاهي اصفهان براي خريد اين محصول سفارش توليد داشته اند.

زين العابديني گفت: اين شرکت با دستيابي به دانش فني و بومي سازي ساخت دستگاه ياد شده، هفت مورد توليد ديگر مانند دستگاه بررسي رفتار فازي (PVT)، سيلندر هاي نمونه گيري نفت و گاز، دستگاه استخراج اسانس از گياهان دارويي و معطر به استفاده از سيال فوق بحراني، محفظه هاي ديداري با قابليت تحمل فشار تا يک هزار بار و دماي 150 درجه سانتيگراد، پمپ هاي تک سيلندر فشار بالا براي تزريق به سامانه هاي متنوع با دقت هاي بالا را نيز بومي سازي کرده است که نتيجه آن جلوگيري از خروج ارز در شرايط تحريمي است.

وي افزود: پارک علم و فناوري و ديگر نهادهاي مسئول براي حمايت از توليد کننده داخلي بايد گروه هاي تخصصي تشکيل دهند تا پس از بررسي ايده ها و فناوري هاي نو که امکان تجاري سازي حرفه اي و قابليت صادرات دارند روان سازي و تسهيل در امور ايجاد شده و جايگاه ايران را در رده هاي علمي و تکنولوژيک افزايش دهد.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس:

دولت درباره اضافه درآمد نفتي توضيح نمي‌دهد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه با افزايش نرخ دلار نزديک به هزاران ميليارد تومان درآمد مازاد براي دولت ايجاد شده است، گفت: بانک مرکزي پاسخي درخصوص محل هزينه‌کرد اين درآمد نمي‌دهد.

محمد حسن‌نژاد در گفتگو با مهر با اشاره به اظهارات نوبخت در خصوص ويژگي هاي اصلي بودجه سال 98 مبني بر ايجاد شفافيت در معافيت هاي مالياتي و ميزان يارانه غيرمستقيم گفت: متأسفانه در سال‌هاي اخير دولت تلاش دارد با جملات زيبا، مشکلات کشور را گفتار درماني کند. يک سال ادعاي بودجه عملياتي کردند سال بعد جداول بودجه را مبهم خواندند. يک سال ديگر بحث معافيت هاي مالياتي را مطرح کردند درحالي که شفافيت مالياتي و يارانه هاي غير مستقيم براي کشور اشتغال به همراه ندارد و مشکل رکود را حل نمي کند.

وي افزود: اعلام اين يارانه غير مستقيم مشکل مردم را حل نمي کند. دولت بايد تصميم جدي و قطعي در اين خصوص اتخاذ کند.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تأکيد کرد: ادامه پرداخت يارانه براي بنزين و تعيين نرخ دولتي براي دلار در بودجه 98 به اين معناست که دولت مجددا کشور را در ورطه فساد فرو مي‌برد. پرداخت دلار با نرخ دولتي به معناي رانت، فساد، دلالي، رشوه و تنبلي است. کشاورزان به جاي اينکه گندم بکارند به دنبال دلالي خواهند رفت.

نماينده مردم مرند جلفا در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اگر مهمترين ويژگي بودجه 98 اعلام ليست معافيت هاي مالياتي و يارانه غير مستقيم است، واي به حال کشور، گفت: بودجه 98 با توجه به اقتضائات جنگ اقتصادي تدوين نشده است. تعيين نرخ 4200 توماني براي دلار به معناي تشويق واردات است.

حسن‌نژاد با اشاره به اظهارات نوبخت که يکي از راهکارهاي فايق آمدن بر تحريم‌ها را پرداخت يارانه سود تسهيلات براي توليد خوانده بود، ادامه داد: دولت براي پرداخت سود يارانه‌اي، ناچار به فروش نفت است تا بدين وسيله به برخي از افراد خاص با رانت و رشوه تسهيلات يارانه‌اي بپردازد. اين افراد هم مطمئنا تسهيلات يارانه‌اي را صرف ساخت کارخانه و توليد نمي‌کنند.وي با تأکيد بر اينکه با کليات بودجه سال 98 مخالفت خواهم کرد، اظهار داشت: لايحه بودجه اي که در آن ارز تک نرخي نشده و قيمت بنزين واقعي نشود، جز فلاکت براي کشور نتيجه اي نخواهد داشت.


 معادلات انرژي 

 شنبه ؛ آخرين مهلت ثبت‌نام کارت سوخت المثني

فرآيند ثبت‌نام کارت سوخت المثني که از سوم آذرماه آغاز شده بود، طبق زمان‌بندي اعلام شده از سوي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي در روز شنبه، 24 آذرماه به پايان مي‌رسد.

به گزارش ايسنا، با قطعي شدن بازگشت کارت سوخت، مالکان خودرو يا موتور سيکلتي که فاقد کارت سوخت هستند، موظف شدند براي ثبت‌نام کارت سوخت المثني به چهار طريقي که از سوي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي اعلام شد، اقدام کنند. اين افراد طي يک بازه زماني 21 روزه، از سوم تا 24 آذرماه، مهلت دارند براي ثبت نام از روش‌هاي معرفي جهت ثبت نام استفاده کنند. فرصتي که از آن تنها دو روز باقي است.

در اين راستا، زيبا اسماعيلي - سخنگوي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي - با تاکيد بر اين‌که فرآيند ثبت‌نام 24 آذرماه به پايان مي‌رسد گفت: هنوز درباره اين‌که ثبت‌نام کارت سوخت المثني تمديد شود يا خير، تصميم‌گيري نشده است. اگر ضرورت ايجاب کند، ثبت‌نام تمديد خواهد شد؛ در غير اين صورت، روز شنبه، آخرين روز ثبت‌نام کارت سوخت المثني است.

وي تاکيد کرد: افرادي که فاقد کارت سوخت هستند بايد حتما براي دريافت کارت سوخت المثني اقدام کنند، در غير اين صورت بعد از اين‌که استفاده از کارت سوخت الزامي شد، با مشکل مواجه خواهند شد.

به گفته اسماعيلي، زمان الزام استفاده از کارت سوخت متعاقبا اعلام مي‌شود.

سخنگوي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي در پايان درباره آمار افرادي که براي ثبت‌نام کارت سوخت اقدام کرده‌اند، اظهار کرد: تاکنون 940 هزار نفر به‌صورت غيرحضوري و 170 هزار نفر نيز به‌صورت حضوري ثبت‌نام موفق داشته‌اند.

قره‌خاني:

معافيت از کاهش توليد نفت توفيقي براي ايران محسوب مي‌شود

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي معافيت ايران از کاهش توليد نفت را توفيقي براي جمهوري اسلامي ايران به ويژه شخص وزير، وزارت نفت و هيات همراه دانست و گفت که اوپک در آخرين لحظات ناچار به پذيرش پيشنهاد ايران شد.

اسدالله قره‌خاني که همراه با هيات ايراني در جلسه اوپک حضور داشت در گفت‌وگو با ايلنا با اشاره به توافق اوپک در معافيت ايران از کاهش توليد نفت، گفت: جلسه اوپک نسبت به گذشته متفاوت بود؛ چون مقام ارشد آمريکا به عنوان مسئول مستقيم تحريم‌هاي ايران شخصا در جلسه اوپک حاضر شد و قبل از آن جلساتي را با عربستان سعودي و برخي کشورها برگزار کرد.

وي افزود: آنها در جلسه اوپک به دنبال کاهش قيمت نفت و کاهش توليد بودند، چون مي‌دانستند با کاهش توليد و قيمت نفت درآمدهاي ايران نيز کم مي‌شود، لذا به شدت اين هدف را دنبال مي‌کنند. از طرف ديگر سياست عربستان سعودي و برخي از کشورها اين بود که در صورت کاهش سقف توليد در اوپک، ايران هم بايد سهم خود را کاهش دهد و مبنا آخرين توليد در ماه اکتبر يا دسامبر باشد. بالاترين توليد را عربستان سعودي و امارات متحده عربي و پايين‌ترين توليد را ايران داشت.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: آنها به دنبال آن بودند که سهميه توليد ايران کم شود که اين ضرر بسيار سنگيني براي کشور ما محسوب مي‌شد. در اجلاس اوپک هيات ايراني به سرپرستي وزير نفت حضور داشت که جلساتي با برخي وزراي کشورهايي اعم از اوپک و غيراوپک در ماراتوني نفس‌گير، پيچيده، سنگين و سخت برگزار کرد. آن هم در شرايطي که برخي از کشورها به شدت به دنبال اين بودند که ايران هم توليد نفت را کاهش دهد. اگر اين اتفاق رخ مي‌داد در آينده مبناي تصميم‌گيري سهم ايران در اوپک مي‌شد، يعني حتي با برداشته شدن تحريم‌ها هم سقف توليد ايران کاهش پيدا مي‌کرد که ايران چنين چيزي را نپذيرفت.

قره‌خاني ادامه داد: اوپک در آخرين لحظات با استدلال‌ها و ديپلماسي قوي هيات ايراني ناچار به پذيرش معافيت و مستثني شدن ايران از کاهش توليد شد که اين توفيق بسيار خوبي بود که مبناي توليد ايران همان مبناي توليد 2016 و نه 2018 باشد. با اين تصميم از کاهش بيشتر نفت ايران و از هم‌پاشيدگي اوپک جلوگيري شد.

راه‌اندازي نخستين جايگاه فشرده عرضه بنزين

نخستين جايگاه فشرده (کامپکت) عرضه بنزين در ناحيه شرق شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه تهران راه‌اندازي شد.

به گزارش شانا ، نخستين جايگاه فشرده عرضه بنزين در ناحيه شرق منطقه تهران، با حضور مدير، معاونان و جمعي از مسئولان منطقه راه‌اندازي شد.

اين جايگاه واقع در ميدان ميوه و تربار خيابان پيروزي، با هدف تسريع در روند سوخت‌گيري در منطقه شرق تهران به بهره‌برداري رسيد.

اين جايگاه با ابعاد 30 مترمربع، ظرفيت ذخيره‌سازي حدود 30 هزار ليتر فرآورده را دارد و در زميني به مساحت 800 مترمربع احداث شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي