جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/10/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6026


فلاحت‌پيشه: کشوري که اقتصاد آن 18 دنيا است نمي‌تواند با دنيا بجنگد


واکنش وزارت خارجه فرانسه به تحريم اروپا عليه ايران


وزير دارايي اسرائيل، عراق را از ليست کشورهاي دشمن حذف کرد


خبر


اختتاميه بيست‌وچهارمين دوسالانه جايزه کتاب اصفهان


تعطيلي دولت وعدم جمع آوري زباله ها در پارک هاي ملي آمريکا‎


سرمقاله

رئيس جمهور در آيين دومين سالگرد رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني:
هاشمي استراتژيست، سياستمدار و در عين حال مجتهدي برجسته بود


پمپئو:تحريم‌هاي عليه ايران تشديد مي‌شود


روسيه: به تهديدات لندن واکنش نشان مي‌دهيم


رجب طيب اردوغان:انتظار نداشتيم مذاکرات با آمريکايي‌ها به نتيجه برسد

مقام آمريکايي:
ارتش آمريکا خروج تجهيزات نظامي خود را از سوريه آغاز کرده است


افزايش صادرات تسليحات آلمان به عربستان و ترکيه


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 فلاحت‌پيشه: کشوري که اقتصاد آن 18 دنيا است نمي‌تواند با دنيا بجنگد 

 رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: ايامي که دشمن براي ما کمين گذاشته است ما بايد احتياط کنيم که در کمين دشمن نيفتيم و اکنون نيز نپيوستن به FATF کمين دشمن براي کشور است.به گزارش ايسنا،حشمت‌الله فلاحت‌پيشه در سفر به شهرکرد در جلسه بررسي مشکلات ارزي شرکت‌هاي صادرکننده استان، يکي از وظايف کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي را اقتصاد بين‌الملل و تجارت خارجي کشور دانست و اظهار کرد: اين کميسيون به تمام سفراي ايران در دنيا دسترسي دارد و در تسهيل روابط اقتصادي تاثيرگذار است.

وي با اشاره به مسائل پيش آمده در تصويب طرح FATF و اينکه ما منع امنيتي براي تنش زدايي در جمهوري اسلامي نداريم، افزود: هدف ما تنش زدايي است زيرا کشوري که اقتصاد آن هجدهم دنيا است نمي‌تواند با دنيا بجنگد.رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: بر اساس حکم فرادستي براي چشم انداز 20 ساله، بايد کشور قدرت اول در ميان 26 کشور در حوزه‌هاي مختلف و در تعامل سازنده با دنيا باشد.

فلاحت‌پيشه با بيان اينکه ما مسئول مديريت شرايط کنوني کشور هستيم، تصريح کرد: اکنون کشور ايران منعي براي تنش‌زدايي ندارد و مشکلات کنوني به اين دليل است که اکنون ما در شرايط تحريم به سر مي‌بريم.


 واکنش وزارت خارجه فرانسه به تحريم اروپا عليه ايران 

 وزارت امورخارجه فرانسه اعلام کرد که تحريم جديد اروپا عليه ايران تاثيري بر فعاليت‌هاي ديپلماتيک ايران ندارد.به گزارش ايسنا، يک سخنگوي وزارت امور خارجه فرانسه در نشست خبري هفتگي خود در پاسخ به سوالي درباره تاثير تحريم جديد اروپا عليه يک نهاد اطلاعاتي و دو فرد ايراني گفت: تحريم‌هايي که به تازگي از سوي شوراي اروپا وضع شده‌اند، اقداماتي هدفمند و متناسب عليه يک نهاد دولتي و دو فرد متهم به دست داشتن در طرح‌ريزي براي يک حمله در فرانسه هستند.بنا بر گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امورخارجه فرانسه، وي افزود: اتحاديه اروپا با اين تحريم‌ها دستور مسدود شدن دارايي‌ها و ساير سرمايه‌هاي مالي يا منابع اقتصادي متعلق به اين نهاد و دو فرد مذکور را صادر کرده است و مي‌خواهد اطمينان يابد که اين اموال، سرمايه‌هاي مالي يا منابع اقتصادي در دسترس آنها نخواهد بود.اين سخنگوي وزارت امورخارجه فرانسه همچنين تصريح کرد: اين اقدامات تنها نهاد نامبرده و افرادي که در فهرست (‌تحريم) هستند را هدف قرار مي‌دهد و تاثيري بر فعاليت‌هاي اماکن ديپلماتيک ايران که اموال آنها و از جمله حساب‌هاي بانکي‌شان طبق قوانين بين‌المللي از مصونيت برخوردارند، ندارد.


 وزير دارايي اسرائيل، عراق را از ليست کشورهاي دشمن حذف کرد 

 در پي انتشار خبري از سفر چند هيات عراقي به اراضي اشغالي که وزير دارايي رژيم صهيونيستي يک سايت عبري‌زبان فاش کرد اسرائيل، عراق را از ليست "دشمنان" اين رژيم حذف کرده است.

به گزارش ايسنا، سايت عبري زبان "I24news" اعلام کرد: در سايه انتشار گزارشاتي درباره سفر محرمانه هيئت‌هاي عراقي به اراضي اشغالي، موشه کحلون، وزير دارايي اسرائيل دستور کتبي را امضا کرد که به موجب آن عراق آن گونه که در قانون اسرائيل آمده است ديگر کشور دشمن به حساب نمي‌آيد و تا ماه مارس نامش از ليست کشورهاي دشمن حذف خواهد شد و اين مسئله اجازه تبادلات تجاري با عراق را خواهد داد.کحلون در دستور مذکور نوشته است که به موجب اختياراتي که به وي داده شده، عراق را از ليست کشورهاي دشمن حذف مي‌کند.

ليست کشورهاي دشمن به موجب قانون اسرائيل شامل سوريه، لبنان، يمن، ايران و عربستان است.


 خبر 

 گزارش هواشناسي؛

ورود سامانه بارشي از يکشنبه به کشور

سامانه بارشي از فردا وارد کشور مي شود و بارش باران و برف را به همراه خواهد داشت.

به گزارش مهر، امير سرکرده کارشناس سازمان هواشناسي درباره شرايط آب و هوايي کشور افزود: اين سامانه بارشي از نواحي غربي وارد کشور مي شود و ابتدا در کردستان ، کرمانشاه، ايلام ، خوزستان و آذربايجان غربي بارش ها آغاز مي شود.

وي گفت: به تدريج در استان هاي لرستان ، چهارمحال و بختياري ، کهگيلويه و بوير احمد ، مرکزي ، فارس ، اصفهان ، همدان ، قزوين ، تهران و نواحي جنوبي البرز بارش ها ادامه پيدا مي کند.

تاکيد ترامپ به اعلام وضعيت اضطراري براي ساخت ديوار!

رييس‌جمهوري آمريکا تاکيد کرد در صورتي که کنگره بودجه ساخت ديوار را تاييد نکند، قطعا وضعيت اضطراري اعلام خواهد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه خبري کنگره آمريکا، «دونالد ترامپ» رييس‌جمهوري آمريکا به خبرنگاران گفت که اعلام وضعيت اضطراري گزينه‌اي قطعي است.

ترامپ هنگام خروج از کاخ‌سفيد گفت در صورتي که بودجه توسط کنگره تصوب نشود، قطعا وضعيت اضطراري اعلام خواهد کرد.

رييس‌جمهوري آمريکا گفت: «اگر مذاکرات با دموکرات‌ها شکست خورده و من وضعيت اضطراري اعلام نکنم، خودم تعجب خواهم کرد!»

ضمن ابراز ترديد در اهداف آمريکا

مسکو: خروج واشنگتن از سوريه بايد تحت نظارت دمشق باشد

وزارت خارجه روسيه در اولين واکنش به اعلام آغاز خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه تأکيد کرد که بايد ارتش سوريه کنترل مناطقي را که آمريکايي‌ها از آنجا خارج مي‌شوند، در دست بگيرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري الميادين، ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت خارجه روسيه در کنفرانس هفتگي خود گفت: خروج نيروهاي آمريکايي از مناطق سوريه بايد تحت نظارت دولت سوريه باشد. دولت سوريه بايد کنترل مناطقي را که نيروهاي آمريکايي از آنجا خارج مي‌شوند در دست بگيرد.

وي تأکيد کرد که لازم است در سايه خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه مذاکراتي ميان کردها و دمشق برگزار شود.


 اختتاميه بيست‌وچهارمين دوسالانه جايزه کتاب اصفهان 


 تعطيلي دولت وعدم جمع آوري زباله ها در پارک هاي ملي آمريکا‎ 


 سرمقاله 

"عبور از بحران"، مقدمه آغاز ايران مدرن

حميدرضا عسگري

دومين سالگرد آيت الله هاشمي رفسنجاني، امسال باحضور رئيس جمهوري وديگر مقامات و شخصيت ها برگزار شد و مراسم هاي متعدد ديگري در پايتخت و ديگر استان هاي کشور براي ايشان منعقد گرديد و در وصف خدمات بي نظير ايشان از زمان مبارزات سياسي تا وقوع انقلاب و پس از آن بسيارگفته شد.

سومين سال فقدان آيت الله هاشمي درحالي آغاز شده است که همگان ايشان را مرد "عبور از بحران" مي شناسند که بحران هاي بسياري را تجربه و مديريت کردند. امسال بيش از سال هاي گذشته و امروز بيش از ديروز محتاج عبور از بحران هاي موجود با مشي ايشان هستيم. راه و رسمي که به ويژه در دهه آخر عمر ايشان سراغ داريم و عملکردش را بايد مرور کنيم. صبوري، سعه صدر، اولويت منافع نظام بر منافع شخصي، درک مشکلات داخلي و تمرکز بر خواست مردم، و بسياري از خصوصيت هاي رفتاري ديگر که شايد تجميع تمام آنها را بتوان در شخص ايشان ديد.

اما يکي از مهمترين ترين خصايص رفتاري ايشان در ادوار مختلف، که امروز نياز حياتي کشورماست، مسئله " تفکر مدرن سازي " در لايه هاي مختلف نظام اسلامي است. ايشان از هر فرد انقلابي، انقلابي تر و دلسوزي واقعي براي ارزش ها و آرمان هاي انقلاب و نظام اسلامي بود. امروز کسي نيست که مدعي پيشي گيري از هاشمي درصف اول انقلاب و نزديکي به سيره فکري و عملي امام راحل(ره) باشد.

اما همين مبارز انقلابي، در خطبه ها و تريبون هاي مختلف، همزمان با مقتضيات زمان و نيازهاي جامعه قدم برمي داشت و هيچگاه جلوتر و يا عقب تر از خط امام و رهبري حرکت نکرد. آينده نگري هاشمي بارها در ادوار مختلف براي سياسيون و عامه مردم اثبات شده بود و همين مسئله وي را به دلسوزي واقعي مبدل ساخت که به سبب موضع گيري هايش بعضاً مورد بي مهري قرار گرفت.

امروز مي بينيم در بسياري از مشکلاتي که موجب هزينه براي کشور و ملت گرديده، مولفه "مدرن سازي تفکرات" در سياست هاي مسئولان و سياسيون ديده نمي شود و همچنان شيوه هاي سنتي براي مديريت کشور اولويت دارد و منافع حزبي و گروهي بر منافع ملي ارجح مي باشد.

"عبور از بحران" براساس تفکر هاشمي يعني، به عقب بازنگرديم و دچار افراط و تفريط نشويم. يعني براي تحقق خواست خود بدعت در مسير قانون ايجاد نکنيم و به سليقه خود آن را اجرا نکنيم. يعني متوجه رشد افکارعمومي باشيم و نسخه ها و برخوردهاي سلبي و ايجابي براي آنها درنظر نگيريم. يعني فهم دغدغه اقتصادي و معيشتي مردم را در عصر حاضر درک کنيم و به جاي تمرکز بر تنش زدايي براي عادي سازي روابط اقتصادي با جهان، به دنبال مسائل حاشيه اي و هزينه آفرين براي کشور نباشيم.

وي در آخرين فواصل عمرش، رمز عبور از بحران را سپردن امور به دست مردم مي دانست و همواره مدعي بود که مردم صاحبان اصلي کشور و انقلاب هستند. حساب مخلفان ايشان به کنار، اما حاميان وي که دم از تفکرهاشمي مي زنند، بد نيست که درحيطه عمل، به رغم موانع و مشکل تراشي هاي مختلف، برخط و مشي هاشمي حرکت کنند تا حمايت از انديشه هاشمي صرفاً درحد همايش ها و گفتارهاي کليشه محدود نشود. تاريخ قضاوت خود در مورد عملکرد اشان شروع کرده و هرسال حسن تفکراتش برهمگان مشهود مي کند، اما مسئولان امروز بايد براي آيندگان حرف هاي قانع کننده داشته باشند تا کارنامه خدمتشان در محکمه تاريخ مورد تاييد باشد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رئيس جمهور در آيين دومين سالگرد رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 هاشمي استراتژيست، سياستمدار و در عين حال مجتهدي برجسته بود 

 رئيس جمهور، آرزوي آيت الله هاشمي رفسنجاني را نظام سربلند و ايران باشکوه دانست و با تاکيد بر اينکه ملت اين هدف را دنبال مي کند، اظهارداشت: نام هاشمي رفسنجاني با عزت ايران گره خورده است وبا وجود شلاقهايي که بر روح او زدند اما بدرقه پرشکوه هاشمي توسط مردم نشان داد که نمي توان خادمان ملت را با تهمت و دروغ حذف کرد.

حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در آيين دومين سالگرد رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه هاشمي هم در دفاع مقدس و هم استقرار صلح نقش ارزشمندي داشت ، تصريح کرد: در ساختار انقلاب و استقرار نظام، شهيد بهشتي و مرحوم هاشمي استوانه اصلي بودند.

دکتر روحاني با بيان اينکه امروز براي تعظيم شخصيت بلندي در اينجا گرد آمديم که بر همه ملت ايران، عزت ايران و نوانديشي اسلامي حق بزرگي دارد، ‌گفت: آيت‌الله هاشمي همواره از هر منصب و جايگاهي که در آن قرار گرفت برتر و بالاتر بود.

رئيس جمهور افزود: پيش از انقلاب و در روزهايي که هاشمي رفسنجاني طلبه‌اي جوان و پرشور در قم بود، تلاش داشت از قلم بزرگان حوزه استفاده کرده و مجله مکتب تشيع را منتشر کند. شايد امروز انتشار يک مجله در حوزه علميه قم امري معمولي باشد، اما کافي است به دهه 30 شمسي برگرديد تا ببينيد که در آن ايام نوشتن مقاله و انتشار مجله براي کسي عزت و عظمت به حساب نمي‌آمد.

دکتر روحاني در ادامه با اشاره به اينکه ملت قدرشناس ايران، آخرين بار هاشمي رفسنجاني را در خيابان انقلاب بدرقه کردند، خاطر نشان کرد: تا جاده انقلاب هست، هاشمي نيز زنده است و چنانکه جايگاهي رفيع در ميان ملت ايران داشت، همواره اين جايگاه را حفظ خواهد کرد.

دکتر روحاني اظهار داشت: هاشمي همچنان همان شخصيت والايي است که امام راحل درباره او پس از حمله سبوعانه ضد انقلاب گفت: هاشمي زنده است چون نهضت زنده است. هاشمي با نهضت، انقلاب اسلامي، ايران و عزت ايران پيوند خورده است.

رئيس جمهور با اشاره به اين جمله ماندگار مقام معظم رهبري درباره آيت‌الله هاشمي که «هيچ‌کس براي من هاشمي نخواهد شد»، تصريح کرد: اين توصيف نشانه جايگاه بلند هاشمي نزد مقام معظم رهبري است. تا چندين هفته پس از رحلت آيت‌الله هاشمي در ديدارهايم با مقام معظم رهبري، شاهد اين بودم که ايشان با آه، افسوس و ناراحتي از مرگ غمبار آيت‌الله هاشمي سخن مي‌گفتند و تأکيد مي‌کردند که نمي‌توانم اين اتفاق را از ياد ببرم.رئيس جمهور با اشاره به اينکه هاشمي انساني با صبر و حوصله فراوان و مردي خستگي‌ناپذير بود، گفت: يکي از پيچيده‌ترين مسايل استراتژيک در دنيا نحوه پايان دادن به جنگ است.در مسايل جنگ سياسي و اقتصادي هم همين‌طور است؛ اين هنر نيست که در جنگ اقتصادي چه کاري انجام دهيم و در جنگ سياسي بخواهيم با دنيا بجنگيم بلکه هنر اين است که چگونه به جنگ پايان دهيم.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه امروز در ميان جامعه و در ميان همه اقشار در حوزه و دانشگاه سياستمدار مسلمان، متعهد و مجتهد اگر گوهري ناياب نباشد، بسيار کمياب است، اظهار داشت: هاشمي استراتژيست و سياستمداري مسلمان بود و اين در حالي است که بسياري از کساني که سياست مي‌فهمند، استراتژيست نيستند.


 پمپئو:تحريم‌هاي عليه ايران تشديد مي‌شود 

 اسپوتنيک :وزير امور خارجه آمريکا مدعي شد تحريم‌هاي عليه ايران سخت‌تر خواهد شد.به گزارش ايلنا به نقل از اسپوتنيک، «مايک پمپئو» وزير امور خارجه آمريکا در مصر گفت که تحريم‌هاي ايالات متحده عليه ايران سخت‌تر مي‌شود.پمپئو مدعي شد اگر ايران برنامه ارسال 3 موشک به فضا را ادامه دهد، تحريم‌هاي اقتصادي و ديپلماتيک شديد‌تري در انتظارش خواهد بود.وي در ادامه گزافه‌گويي‌هاي مقام‌هاي آمريکايي، گفت: «اگر ايران به روند کنوني خود ادامه دهد، کشور‌هاي منطقه خاورميانه هرگز رنگ امنيت و ثبات اقتصادي را نخواهند ديد.»

باتوجه به بيانيه وزارت امور خارجه آمريکا، پمپئو در مصر گفته که تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران از جمله سخت‌ترين تحريم‌هاي تاريخ بوده و تا زماني که تهران سياست‌هاي خود را که آمريکا و جامعه بين‌المللي را تهديد مي‌کند، تغيير ندهد، اين تحريم‌ها سخت‌تر خواهد شد.


 روسيه: به تهديدات لندن واکنش نشان مي‌دهيم 

 
اسپوتنيک :سخنگوي وزارت خارجه روسيه در واکنش به تهديدات انگليس عليه کشورش هشدار داد: به تهديدهاي لندن واکنش نشان مي‌دهيم.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، ماريا زاخاروا سخنگوي وزارت خارجه روسيه در جريان کنفرانسي مطبوعاتي اعلام کرد: مسکو از اظهارات نظامي‌گرايانه وزير دفاع انگليس متحير شده است.سخنگوي وزارت خارجه روسيه در اين خصوص گفت: اگر امنيت روسيه مورد تهديد قرار گيرد، روسيه به نحو مقتضي به آن واکنش نشان خواهد داد.وي در ادامه افزود: بيانيه وزير دفاع انگليس در راستاي نظامي‌گرائي در سياست هاي اتخاذي لندن دست کم مايه بهت و حيرت است. به هر اقدامي که امنيت روسيه و يا متحدين ما را با مخاطره مواجه سازد، تدابير لازم و واکنش به هنگامي خواهيم داشت.اين در حاليست که اخيراً گاوين ويليامسون وزير دفاع انگليس گفته بود که اف- 35هاي جديد اين کشور پيامي به دشمنان لندن از جمله روسيه است تا در امور لندن دخالت نکنند!


 رجب طيب اردوغان:انتظار نداشتيم مذاکرات با آمريکايي‌ها به نتيجه برسد 

 
حريت :رئيس‌جمهوري ترکيه طي سخناني گفت که آنکارا از ابتدا مي‌دانست مذاکره با واشنگتن به نتيجه نمي‌رسد.

به گزارش ايلنا به نقل از حريت، «رجب طيب اردوغان» رئيس‌جمهوري ترکيه در نشست شوراي مرکزي حزب حاکم عدالت و توسعه گفت که از ابتدا انتظار نداشتيم مذاکرات با واشنگتن درباره شرق فرات به نتيجه برسد.وي با اشاره به خودداري از ديدار با «جان بولتون» مشاور امنيت ملي آمريکا گفت که افرادي که به ترکيه آمده بودند، مخاطب ما نبودند و به همين دليل ما ديدار با آنها را به «ابراهيم کالين» سخنگوي رياست‌جمهوري ترکيه واگذار کرديم.اردوغان درباره مذاکرات مقام‌هاي ترکيه با هيات آمريکايي به رياست جان بولتون، گفت: «در واقع ما چنين انتظاري نيز نداشتيم که اين مذاکرات به نتيجه‌اي برسد».رئيس‌جمهوري ترکيه با بيان اين‌که موضع کشورش درباره شرق فرات تغيير نکرده است، گفت: «ما اجازه ايجاد دالان تروريسم را در اين منطقه نخواهيم داد».


 مقام آمريکايي:
 ارتش آمريکا خروج تجهيزات نظامي خود را از سوريه آغاز کرده است 

 يک مقام در وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد که ارتش آمريکا خروج تجهيزات نظامي خود را از سوريه آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، يک مقام وزارت دفاع آمريکا به اين خبرگزاري گفت: مي توانم تاکيد کنم که خروج جنگ افزارهاي ارتش از سوريه آغاز شده است اما به دليل امنيتي نمي توانم درحال حاضر جزئيات بيشتري در اين خصوص ارائه کنم.

پيش از اين نيز شبکه خبري سي ان ان آمريکا انتقال تجهيزات نظامي آمريکا از سوريه را تاييد کرده بود و به نقل از يک مقام دولت اين کشور اعلام کرد که خروج تجهيزات نظامي نشان آغاز خروج آمريکا از سوريه است.

درهمين حال «شان رايان» سخنگوي ائتلاف بين المللي عليه داعش نيز اعلام کرد که خروج نيروهاي آمريکا از سوريه آغاز شده است.


 افزايش صادرات تسليحات آلمان به عربستان و ترکيه 

 آلمان بر ميزان صادرات تجهيزات نظامي خود به کشورهايي مانند عربستان و ترکيه در سال گذشته به شکل محسوسي افزوده است.به گزارش ايسنا، به نقل از دويچه‌وله، در پاسخ به حزب چپ‌هاي آلمان که خواستار روشن شدن ميزان صادرات اسلحه آلمان به عربستان و ترکيه شده بود، وزارت اقتصاد و صنايع آلمان آمار مربوط به اين صادرات را در اختيار رسانه‌هاي اين کشور قرار داد.

بر اساس اين آمار ميزان صادرات تجهيزات نظامي ‌آلمان به عربستان سعودي در فاصله ژانويه تا اکتبر سال 2018 به عربستان سعودي بالغ بر 160 ميليون يورو بوده است.

اين رقم 50 ميليون يورو بالاتر از صادرات اسلحه آلمان به عربستان در سال 2017 در همين بازه زماني است.


 يك نكته از هزاران 

 كودكان متكدي و دستفروش؛ آسيب اجتماعي كه رو به فزوني مي رود...

اخيراً فرماندار تهران از وجود 2 هزار کودک متکدي در پايتخت خبر داده و گفته 4 هزار متکدي در تهران شناسايي شده که از اين تعداد 2 هزار نفر کودک هستند که از ميان کودکان 1200 نفر از اتباع خارجي هستند.

به گفته اين مسئول، 30 درصد متکديان تهران متعلق به تهران و بقيه مربوط به شهرستانها هستند.

همچنين از 4 هزار متکدي در تهران فقط 30 درصد نيازمند واقعي هستند و بقيه آنها نيازمند نيستند.

اين تعداد كودكان متكدي را وقتي به ميزان كودكان دستفروش بيفزاييم، آمار نگران كننده اي به دست خواهد آمد.

بگذريم كه ممكن است تعداد اين كودكان حتي از آنچه آثارها بيان مي كنند هم بيشتر باشد.

حضور اين تعداد كودك به صورت روزانه در سطح شهرها در استانهاي مختلف و مبادرت آنها به انجام كارهايي همچين دستفروشي و تكدي گري، زنگ خطر آسيبهاي اجتماعي را در كشور، براي چندمين بار به صدا درمي آورد.

تفاوتي نمي كند اين كودكان ايراني، افغان، پاكستانى و... باشند، همين تبديل شدن جامعه به فضائي كه در آن، كودكان در عرصه فروشندگي و خيابان گردي و تكدي گردي، حضوري فعال و پررنگ دارند، مي تواند ناهنجاري هاي اجتماعي را در هر نوع آن افزايش دهد.

اين مساله إيجاب مي كند به وضعيت اين كودكان توجه جدي شده و با طرحهايي قابل اجرا و اثربخش، درجهت بهبود اوضاع در اين زمينه، سازوكارهاي لازم انديشيده شود.


 ميز خبر 

 پمپئو در ديدار با السيسي:

آمريکا از سوريه خارج شده اما مبارزه با داعش را ادامه مي‌دهد!

وزير امور خارجه آمريکا با رييس‌جمهوري مصر ديدار و در رابطه با مسائل روز با وي گفت‌وگو کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «مايک پمپئو» وزير امور خارجه آمريکا با «عبدالفتاح السيسي» رييس‌جمهوري مصر و همتاي مصري خود ديدار و گفت‌وگو کرد.

پمپئو در اين ديدارها بار ديگر مدعي شد که آمريکا پس از خارج شدن از سوريه همچنان به مبارزه عليه داعش ادامه مي‌دهد.

وي در نشست خبري مشترک با همتاي مصري خود مدعي شد که آمريکا يک شريک ثابت‌قدم در خاورميانه است.

روسيه بي بي سي را به حمايت از داعش متهم کرد

سازمان نظارت بر ارتباطات جمعي روسيه اعلام کرد که پايگاه روسي زبان شبکه بي بي سي انگليس در قالب گزارش هايي دستورالعمل تروريست ها و سخنان رهبر آنان را منتشر کرده است که خلاف قوانين رسانه اي در روسيه است.

به گزارش ايرنا، سازمان نظارت بر ارتباطات جمعي روسيه در اتهامات وارده به عملکرد بي بي سي روسي در اين کشور آورده است: در نامه اي به شرکت «بريتيش تلويژن» که برنامه هاي تلويزيوني بي بي سي در روسيه را پخش مي کند، به آنها مهلت داده شد که ثابت کنند قوانين رسانه اي روسيه را زير پا نگذاشته اند.

در اطلاعيه سازمان نظارت بر ارتباطات جمعي روسيه گفته شد: اطلاعاتي در پايگاه اينترنتي بي بي سي به زبان روسي وجود دارد که در واقع دستور العمل سازمان هاي تروريستي ازجمله بخش هايي از سخنان ابوبکر البغدادي سرکرده گروه تروريستي داعش محسوب مي شود؛ کارشناسان ما به دقت در حال بررسي اين اطلاعات هستند.

ترکيه در شمال عراق عليه نيروهاي پ.ک.ک علميات نظامي انجام داد

ترکيه در منطقه هاکورک شمال عراق عليه نيروهاي کرد 'پ.ک.ک' يک عمليات نظامي هوايي انجام داد.

وزارت دفاع ترکيه با اعلام اين مطلب افزود:يک عمليات هوايي در شمال عراق عليه نيروهاي پ.ک.ک انجام شد.

وزارت دفاع ترکيه افزود: در نتيجه عمليات هوايي ياد شده پناهگاههاي متعلق به تروريستها مورد هدف قرار گرفت و 5 نفر از تروريستها نيز در اين عمليات به هالکت رسيده اند.

ستاد ارتش ترکيه در ماههاي گذشته با صدور اطلاعيه اي از کشته شدن بيش از 15 هزار تروريست در جريان عملياتهاي داخلي و خارجي خبر داده است.

آمريکا: محدوديت سفر ايرانيان لغو نمي‌شود

برايان هوک گفت: به دليل آنکه حکومت ايران سابقه شهروندان ايراني را براي بررسي در اختيار آمريکا قرار نمي‌دهد، محدوديت سفر ايراني‌ها به آمريکا لغو نخواهد شد.

"برايان هوک" رئيس گروه اقدام ويژه ايران در وزارت امور خارجه آمريکا گفته است به دليل آنکه حکومت ايران سابقه شهروندان ايراني را براي بررسي در اختيار آمريکا قرار نمي‌دهد، محدوديت سفر ايراني‌ها به آمريکا لغو نخواهد شد.

به گزارش عصرايران به نقل از دويچه وله، هوک در ويديويي که در حساب توييتري وزارت امور خارجه آمريکا منتشر شده ادعا کرد که حکومت ايران مقصر اين وضعيت است.

عراق سرکنسولش در مشهد را احضار کرد

وزارت خارجه عراق در پي انتشار ويديويي در شبکه اجتماعي سرکنسول اين کشور در مشهد را احضار کرد.

به گزارش ايسنا به نقل از اخبار العراق، وزارت خارجه عراق اعلام کرده است که در پي انتشار ويديويي در شبکه‌هاي اجتماعي محمد علي الحکيم، وزير خارجه عراق سرکنسول اين کشور در مشهد را احضار کرده است.

براساس اين گزارش، برخي کاربران شبکه‌هاي اجتماعي ويديويي منتشر کردند که نشان مي‌دهد ياسين شريف، سرکنسول عراق در مشهد براي يک مرکز زيبايي در اين شهر تبليغ مي‌کند.


 خبــــر 

 حجت الاسلام والمسلمين ابوترابي فرد درخطبه نمازجمعه ؛

به حوزه اقتصاد توجه جدي تر شود

براي حرکت و تعالي جامعه و براي استحکام و اقتدار انسان و جامعه انساني و اسلامي بايد به اقتصاد توجه جدي داشته باشيم.

به گزارش صدا و سيما، حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد حسن ابوترابي فرد در خطبه اول نماز جمعه تهران افزود: بايد با اقتصاد مولد و دانش بنيان و نه اقتصاد متکي بر نفت و نه اقتصاد متکي بر هزينه و مصرف حداکثر به پيش رويم .

وي با بيان اينکه اقتصاد مبتني بر دانش، معرفت، توليد و مديريت صحيح مصرف ،راه تعالي و سعادت است گفت: بايد در آستانه بودجه ، مجلس به اين حقيقت چشم بدوزد.

خطيب جمعه تهران ادامه داد : اقتصاد در جامعه اسلامي هدف نيست بلکه ابزاري است براي تعالي و تکامل انسان و جامعه اسلامي که در نهايت به معرفت و علم برسيم.ابوترابي فرد افزود: جامعه اي که به نور وحي نوراني مي شود و نوراني به علم و معرفت است اين جامعه در همه عرصه هاي زندگي عالمانه، عاقلانه و با هدف مشخص قدم برمي دارد و پيشرفت و توسعه در جامعه اسلامي با پيشرفت و توسعه غرب متفاوت است.

زيان 60 ميليون يورويي شرکت‌هاي بزرگ فرانسوي از تظاهرات جليقه‌زردها

شماري از شرکت‌هاي بزرگ فرانسوي روز پنجشنبه اعلام کردند از اعتراضات جنبش جليقه زردها در مجموع تا کنون 60 ميليون يورو خسارت ديده‌اند.

به گزارش ايلنا به نقل از يورونيوز، شرکت دارتي فناک فروشنده لوازم الکترونيکي در فرانسه در مجموع 45 ميليون يورو در جريان تعطيلي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي‌اش ضرر کرده‌ است. روز پنجشنبه در پي اعلام اين خبر ارزش سهام اين شرکت‌ها در بازار بورس افت کرد.

در همين رابطه شرکت هواپيمايي ملي فرانسه، ايرفرانس/ کي‌.‌ال.‌ام نيز از کاهش 15 ميليون يورويي فروش بليط‌هايش در ماه‌هاي نوامبر و دسامبر گذشته خبر داد.

مخالفت آمريکا با فروش جنگنده‌هاي اف 16 توسط اسرائيل

منابع آگاه از مخالفت آمريکا با فروش جنگنده‌هاي اف 16 توسط رژيم صهيونيستي به کرواسي خبر دادند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، وزير دفاع کرواسي پس از ديدار با يک هيأت اسرائيلي در زاگرب، پايتخت اين کشور اعلام کرد که رژيم صهيونيستي 12 جنگنده دست دوم اف-16 را به کشورش تحويل نمي‌دهد.وي افزود: اسرائيل به شکل رسمي به ما خبر داده که نتوانسته موافقت آمريکا براي فروش اين 12 جنگنده را به دست بيارد.

قرار بود کرواسي اين جنگنده‌ها را به منظور نوسازي تجهيزات نيروي هوايي خود از اسرائيل بخرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

يازدهمين کنفرانس عمومي IAU:

دانشگاه ها به عنوان دروازه آينده

کنفرانس IAU در دوربان

دوربان، آفريقاي جنوبي، 20تا 25 آگست 2000

عرضه هاي کنفرانس


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي