جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/10/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6026


رفتار چين و روسيه در تعامل نفتي با ايران در شرايط تحريم

با راه‌اندازي فاز سوم ستاره خليج فارس صورت گرفت؛
افزايش 12 تا 15 ميليون ليتر بنزين توليدي در کشور


معادلات انرژي


ميز خبر


 رفتار چين و روسيه در تعامل نفتي با ايران در شرايط تحريم 

 خروج آمريکا از برجام و اعمال تحريم‌هاي نفتي عليه ايران باعث شد شرکت‌هاي نفتي خارجي که در فضاي پسابرجام براي انعقاد قراردادهاي نفتي به ايران آمده بودند بازار نفت ايران را ترک کنند. در اين ميان، رفتار شرکت‌هاي چيني و روسي به‌دليل تعاملات ايران با اين کشورها بيش از همه قابل توجه بوده است.به گزارش ايسنا، حدود هشت ماه است که آمريکا از برجام خارج و تحريم‌هاي نفتي عليه ايران را اعمال کرده است؛ تحريم‌هايي که در خلل آن غول‌هاي بزرگ نفتي را درباره ادامه تعامل با ايران تهديد کرد و از آن‌ها خواست بازار نفت ايران را ترک کنند. اتفاقي که باعث خروج شرکت فرانسوي توتال از قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي شد و پس از آن شاهد آن بوديم که شرکت‌هاي روسي که در صدر ليست خواستگاران ميادين نفتي ايران بودند، يکي پس از ديگري بساط خود را از ايران جمع کردند.

اين موضوع شامل حال چين، بزرگ‌ترين مشتري نفتي ايران نيز شد و زمزمه‌هاي رفتن شرکت ملي نفت چين (CNPCI) که براي توسعه فاز 11 پارس جنوبي قرار بود با توتال همکاري کند نيز به گوش مي‌رسيد. البته اين موضوع از سوي اين کشور به صورت رسمي اعلام نشده و هنوز هيچ مقام رسمي نيز در ايران آن را تاييد نکرده است.

در اين راستا، سيدغلام‌حسين حسنتاش - تحليل‌گر ارشد حوزه انرژي - به تحليل رفتار چين و روسيه در تعامل نفتي با ايران در شرايط تحريم پرداخت و به ايسنا گفت: سوابق به خوبي نشان مي‌دهد که شرکت‌هاي نفتي روسي هرگز در کار کردن و سرمايه‌گذاري کردن در نفت و گاز ايران جدي نبوده‌اند. اين موضوع دلايل مختلفي دارد، ولي شايد يکي از دلايل اين باشد که روس‌ها در نفت و خصوصا در گاز، ايران را رقيب خودشان مي‌دانند و به نظر من حتي شايد گاهي حضورشان براي اين بوده است که به نوعي ما را معطل کنند.

وي ادامه داد: اما درباره چيني‌ها مساله فرق مي‌کند و به نظر من رفتار آن‌ها نياز به بررسي دقيق‌تري دارد. از يک سو چيني‌ها، مشکلات و تعاملات اقتصادي گسترده‌اي با ايالات‌متحده دارند که در چارچوب آن امکان اين‌که در مقابل امتيازي که در مورد ديگري مي‌گيرند، در مورد ايران به خواست ايالات متحده تمکين کنند، وجود دارد. هم‌چنين خصوصا شرکت‌هاي بزرگ چيني منافع زيادي در ايالات‌متحده دارند که حاضر نيستند از آن بگذرند. علاوه بر اين، استراتژي بلندمدت سياست خارجي چين اين است که وارد چالش جدي با آمريکا نشود و احتمالا وقتي آمريکايي‌ها مساله‌اي را آنقدر بزرگ مي‌کنند که خلاف‌نظر آن‌ها عمل کردن، نوعي چالش تلقي شود، چيني‌ها عقب مي‌نشينند.اين تحليل‌گر ارشد حوزه انرژي با تاکيد بر اين‌که رفتار و تعاملات اقتصادي ايران نيز با چين راهبردي و اصولي نبوده است، گفت: به هر حال در دوره قبلي تحريم، ايران مسائل زيادي را از طريق چيني‌ها حل کرد اما به محض اين که بوي امضاي برجام آمد، به اميد اين‌که به‌زودي شرکت‌هاي غربي باز خواهند گشت، بعضا کار با چيني‌ها را متوقف و حتي در بعضي جاها آن‌ها را خارج کردند.


 با راه‌اندازي فاز سوم ستاره خليج فارس صورت گرفت؛
 افزايش 12 تا 15 ميليون ليتر بنزين توليدي در کشور 

 مديرعامل پالايشگاه ستاره خليج فارس با بيان اين‌که فاز سوم اين پالايشگاه به بهره‌برداري رسيده است، گفت: با افتتاح اين فاز، شروع توليد 12 تا 15ميليون ليتر بنزين از امروز رقم مي‌خورد.به گزارش ايسنا، محمدعلي دادور ، با اعلام خبر فوق اظهار کرد: براي تحقق اين امر 60 ميليون دلار، علاوه بر فازهاي يک و دو و مشترکات فاز سه هزينه شده است.وي با بيان اين‌که توليد بنزين تا روز گذشته در ستاره خليج فارس 30ميليون ليتر بود، افزود: با راه‌اندازي فاز سوم، ميزان توليد بنزين در ستاره طي هفته آينده به 45ميليون ليتر مي‌رسد.به گفته دادور، اين پالايشگاه مجاز است که ميزان گوگرد در بنزين را تا 10PPM رعايت کند اما ميزان گوگرد نيم PPM است.


 معادلات انرژي 

 روابط ايران و عراق در بخش انرژي گسترش مي يابد

وزيران نفت ايران و عراق در پايان مذاکرات خود در بغداد، بر گسترش روابط في‌مابين از جمله در حوزه انرژي تاکيد کردند.

به گزارش شانا ، بيژن زنگنه، وزير نفت در راس هيئتي براي يک سفر رسمي وارد بغداد پايتخت عراق شد و مورد استقبال ثامر الغضبان همتاي عراقي خود قرار گرفت. وزيران نفت دو کشور، در پايان مذاکرات هيئت‌هاي دو کشور، در يک کنفرانس خبري کوتاه، بر گسترش روابط از جمله در حوزه انرژي تاکيد کردند.زنگنه، وزير نفت در اين کنفرانس خبري بر نامشروع بودن تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران تاکيد کرد و در پاسخ به پرسشي درباره افزايش صادرات گاز به عراق گفت: ايران به‌دليل داشتن منابع کافي، مشکلي براي افزايش صادرات گاز به عراق ندارد.وي به ديدار خود با عادل عبدالمهدي،‌ نخست وزير عراق و لوي الخطيب، وزير برق عراق نيز اشاره کرد و با بيان اين که در اين ديدارها در مورد مسائل مورد علاقه دو کشور بحث و تبادل نظر شد، تصريح کرد: ايران و عراق داراي مشترکات فراوان تاريخي و فرهنگي هستند و در حوزه روابط دو جانبه و در سطح سازمان‌هاي بين‌المللي همکاري خوبي با هم دارند.وزير نفت ايران ابراز اميدواري کرد که همکاري‌ها در زمينه نفت بين دو کشور افزايش يابد.

ضرورت تقويت روابط تهران - بغداد

ثامرالغضبان، وزير نفت عراق نيز در اين نشست خبري اظهارکرد: اين مذاکرات در ادامه ديدار يکماه گذشته در حاشيه نشست سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) و با هدف بررسي زمينه‌هاي همکاري دو کشور انجام شد.وي، روابط دو کشور دوست و برادر ايران و عراق را خوب و گسترده در حوزه اقتصاد و تجارت دانست و افزود: دو طرف بنا دارند آن را در حوزه انرژي نيز گسترش دهند.

تا پنج ماه آينده

پرونده سانچي در نوبت بررسي دادگاه قرار مي‌گيرد

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران گفت: پرونده تصادف بين کشتي ‌ايراني و چيني (سانحه سانچي) تا پنج ماه آينده در نوبت رسيدگي قرار مي‌گيرد و دادگاه آن در هنگ کنگ يا چين برگزار مي‌شود.

به گزارش شانا ، نصرالله سردشتي در حاشيه آيين بزرگداشت نخستين سالگرد شهداي سانچي گفت: بيمه گران انگليسي طرف قرار داد شرکت ملي نفتکش با ادعاهايي که چين، کره و ژاپن براي آلودگي دارند به طور مستقيم با آنها در حال مذاکره هستند.

وي افزود: دادگاهي که قرار است در چين يا هنگ هنگ برگزار شود، بحث درجه تقصير را در حادثه سانچي مشخص خواهد کرد که اين دادگاه نيز ارتباط زيادي با شرکت ملي نفتکش ايران ندارد.

مديرعامل شرکت ملي نفتکش از پرداخت پول بيمه به 11نفر از خانواده‌هاي شهداي سانچي خبر داد و تصريح کرد: به بقيه خانواده‌هايي که امور مربوط به انحصار وراثت را در دست انجام دارند، حق بيمه پرداخت خواهد شد.سردشتي عنوان کرد: همچنين طبق مصوبه هيئت مديره اين شرکت، يک نفر از اعضاي درجه يک خانواده‌هاي شهداي سانچي به کار گرفته مي‌شوند که تاکنون 13 نفر در اين شرکت جذب شده‌اند.


 ميز خبر  

 با حمايت شرکت بهينه‎سازي مصرف سوخت

هزار دستگاه واگن جديد به شبکه مترو تهران افزوده مي شود

مدير بهينه‎سازي بخش حمل‎ونقل شرکت بهينه‎سازي مصرف سوخت از اضافه شدن هزار دستگاه واگن جديد به شبکه مترو تهران خبر داد و گفت: اين اقدام تاثير بسزايي در کاهش مصرف سوخت، کاهش انتشار گازهاي گلخانه‎اي و روان‎ شدن ترافيک پايتخت دارد.

به گزارش شانا ، ساسان کاظمي‎نژاد اظهار کرد: بعد از امضاي قراردادهاي طرح توسعه مترو تهران و 8 کلانشهر که يکم آبان ماه امسال با حضور وزير نفت انجام شد، قراردادهاي مربوط ميان سرمايه‎گذار عامل صرفه‎جويي و شرکت بهينه‎سازي مصرف سوخت در شهر تهران در حال نهايي شدن است.

وي با اشاره به اينکه برآوردها نشان مي‎دهد هر واگن مترو روزانه امکان جابه‌جايي بيش از 3 هزار مسافر را دارد، افزود: با احتساب اين تعداد مسافر، بسياري از مسافران از خيابان‎ها به مترو منتقل مي‌شوند و اين موضوع مي‎تواند تاثير قابل توجهي بر کاهش ترافيک پايتخت داشته باشد.

وي با بيان اينکه قراردادهاي مربوط به طرح توسعه مترو کلانشهرهاي اصفهان، تبريز، شيراز و مشهد نيز در مراحل نهايي شدن است و به‌زودي فعال خواهد شد، افزود: توسعه مترو در ساير کلانشهرها از سال 98 به بعد انجام مي‎شود.

کاظمي‎نژاد در ادامه به استفاده از فضاي متروها و ايستگاه‎هاي مترو براي فرهنگ‎سازي اشاره کرد و گفت: بر اساس قراردادهاي طرح توسعه حمل‎ونقل مسافر با قطار شهري در تهران و هشت کلانشهر مقرر شد بخشي از فضاي محيطي ايستگاه‎ها و واگن‎هاي مترو در سراسر کشور به موضوع فرهنگ‌سازي در خصوص بهينه کردن مصرف انرژي اختصاص يابد.

وي افزود: با اجراي اين طرح، 2 هزار دستگاه واگن جديد (هزار دستگاه در تهران و هزار دستگاه در کلانشهرها) در سال‎هاي 1396 الي 1400 به ناوگان مترو تهران و کلانشهرها اضافه خواهد شد.

زنان صنعت نفت استعداديابي مي‌شوند

مرکز توسعه مديريت صنعت نفت، فراخوان طرح «استعداديابي زنان در صنعت نفت» را منتشر کرد.

به گزارش شانا، براساس اطلاع‌رساني مرکز توسعه مديريت صنعت نفت، اين مرکز به منظور اجراي ابلاغيه وزير نفت و با هدف شناسايي، ارزيابي و تربيت و معرفي نسلي نو از مديران و اعطاي گواهينامه صلاحيت حرفه‌اي به آنان از همه کارکنان رسمي خانم و واجد شرايط مندرج در فراخوان پيوست، براي ثبت نام در طرح «استعداديابي زنان در صنعت نفت» دعوت به عمل مي‌آورد.

زمان ثبت نام در اين فراخوان از 29 دي‌ماه تا 10 بهمن‌ماه امسال اعلام شده است.

متقاضيان مي‌توانند شرايط ثبت‌نام در اين فراخوان را در اين پيوست مشاهده کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي