جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/10/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6026

شوراي نگهبان:
اعداد و ارقام لايحه بودجه شفافيت لازم را ندارد

رئيس مرکز آمار:
انتشار آمار از سوي بانک مرکزي اتلاف منابع است


تريبون


نهادهاي مالي


 شوراي نگهبان:
 اعداد و ارقام لايحه بودجه شفافيت لازم را ندارد 

 سخنگوي شوراي نگهبان گفت: آنطور كه بايد در بيان و درج اعداد و ارقام لايحه بودجه شفافيت و دقت لازم وجود ندارد.به گزارش ايلنا، عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان در حاشيه جلسه شوراي نگهبان با اشاره به بررسي بودجه در کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي گفت: درباره بودجه متأسفانه اشکالات متعددي وجود دارد، بويژه آنکه آنطور که بايد و شايد در بيان اعداد و ارقام شفافيت لازم وجود ندارد؛ موضوعي که اخيراً هم در رسانه‌ها مطرح شده است.

وي با تأکيد بر اينکه وظيفه دولت و مجلس است که شفافيت لازم را در بودجه ايجاد کنند، افزود: نکات و ايراداتي که شوراي نگهبان در سال‌هاي گذشته به لايحه بودجه وارد دانسته، بايد از سوي دولت و مجلس برطرف شود و تقاضاي ما اين است که با توجه به اشکالاتي که در سال‌هاي گذشته به لايحه بودجه داشتيم، نمايندگان اين لايحه را با دقت بيشتري بررسي و تصويب کنند.کدخدايي افزود: يک اشکال کلي ديگري که وجود دارد اين است که شوراي نگهبان هميشه از لحاظ مدت زمان بررسي لايحه بودجه در مضيقه است و فرصت 20 روزه براي بررسي و اظهارنظر کافي نيست.

سخنگوي شوراي نگهبان ابراز اميدواري کرد: دولت و مجلس در سال‌هاي آينده به گونه‌اي عمل نمايند تا اين شورا بتواند در زمان محدودي که براي بررسي لايحه بودجه دارد، استفاده کند و اين فرصت را از شوراي نگهبان نگيرند.کدخدايي همچنين با اشاره به عضويت و آغاز به کار آيت‌الله آملي‌لاريجاني در شوراي نگهبان گفت: خوشبختانه آيت‌الله لاريجاني در 20 سال گذشته در مناصب مهمي حضور داشته است و قبلاً نيز حضور وي را در شوراي نگهبان تجربه کرده بوديم.

سخنگوي شوراي نگهبان در پايان افزود: آيت‌الله آملي لاريجاني در سمت رياست قوه قضاييه ايفاي نقش کرده است و اکنون که در شرف اتمام مسئوليتش در آن قوه است، خوشحاليم که دوباره در شوراي نگهبان حضور دارند؛ اميدواريم امور شورا با حضور وي پيشرفت بيشتري داشته باشد.


 رئيس مرکز آمار:
 انتشار آمار از سوي بانک مرکزي اتلاف منابع است 

 رئيس مرکز آمار ايران در انتقاد از انتشار آمارهاي اقتصادي توسط بانک مرکزي، بر رفع موازي کاري آماري تاکيد کرد و گفت: در دنيا کشوري نداريم که دو نرخ تورم و دو نرخ رشد اقتصادي داشته باشد.به گزارش تسنيم، اميدعلي پارسا رئيس مرکز آمار با بيان اين مطلب افزود: وقتي منابع کشور محدود است و به علت محدوديت مالي ما نمي توانيم 50 درصد آمار لازم را توليد و منتشر کنيم چرا بايد موازي کاري کنيم و منابع را هدر دهيم.

پارسا با اشاره به رهنمودهاي رهبري براي رفع موازي کار و پرهيز جدي از دستکاري آمار که گناه کبيره است گفت: وقتي دو دستگاه آماري دو آمار متفاوت توليد کنند که در جزئيات و ساختار خيلي فرق دارند، اين منشأ اختلاف و بي اعتمادي مردم به آمار و اعداد و ارقام رسمي مي شود.

رئيس مرکز آمار با اشاره به نظر بانک مرکزي که بايد کار تخصصي اش را انجام دهد گفت: تا قبل از سال 1960 متولي توليد و انتشار آمارها بانک مرکزي کشورها بود، اما از آن تاريخ به بعد کشورها، به جز 5 کشور، مسئوليت توليد و انتشار آمار را به مرکز يا سازماني مستقل و بي طرف تحت عنوان مرکز آمار يا سازمان آمار واگذار کردند.

پارسا تاکيد کرد: با اين محدوديت منابع، اگر رفع موازي کاري بشود و آمار يکسان توليد و منتشر شود به نفع کشور است.


 تريبون 

 تکميل پروژه‌هاي مسکن مهر تا پايان98

وزير راه و شهرسازي با اشاره به تکميل پروژه هاي مسکن مهر گفت: افزايش سقف وام مسکن را در شوراي پول و اعتبار مطرح مي کنم اما به نظر من افزايش وام مسکن کمکي به افزايش توان خريد مردم نمي کند.

به گزارش مهر، محمد اسلامي در حاشيه بازديد از پروژه هاي مسکن مهر پرند، با تاکيد بر اينکه هدف از بازديد اين بود که از وضعيت پيشرفت فيزيکي پروژه ها مطلع شوم، گفت: دستور دادم تا برنامه هايي که قرار است در دستور کار قرار گيرد، با سرعت بيشتري پيگيري شوند.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا طرح مسکن مهر در سراسر کشور تا پايان شهريور 98 به اتمام مي رسد، گفت: من هيچ جا نگفته ام مسکن مهر تا نيمه نخست سال آينده به پايان خواهد رسيد، آنچه اعلام شده است مربوط به طرح هاي مسکن مهر استان ها است.

اسلامي افزود: مسکن مهر مشکلات زيادي دارد و ما غير از واحدهايي که مشکل حقوقي دارند و برطرف شدن آنها در دست ما نيست، تا پايان سال 98 کل اين طرح را در سراسر کشور به پايان خواهيم رساند.

وزير راه و شهرسازي درباره علت حذف بودجه بافت فرسوده از لايحه بودجه سال آينده تصريح کرد: براي بافت فرسوده هم مصوبه قانوني مجزا داريم و هم قرار است از محل صندوق توسعه ملي تامين اعتبار شود که به نظر ما اين اعتبارات براي آن کافي است.

وي درباره علت عدم افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن، يادآور شد: من در شوراي پول و اعتبار، افزايش سقف وام مسکن را مطرح مي کنم. اما ما فکر نمي کنيم که افزايش وام مسکن به افزايش توان خريد مسکن مردم کمک کند. ما به دنبال ايجاد نظام اعتباري براي خريد انبوه مصالح ساختماني ويژه انبوه سازان هستيم تا به سازندگان تخفيف داده شده و اين تخفيف در کاهش قيمت تمام شده مسکن نمود يابد.اسلامي در خصوص بازگشت رئيس تعليق شده سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور به محل کار خود اظهارداشت: رئيس سازمان پيش از ورود من يک سال تعليق شده بود که با فرمول هايي اين تعليق برطرف شد. در ادامه نيز با اعضاي شوراي مرکزي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور جلسه گذاشتيم چون در گذشته اين جلسات تشکيل نمي شد و آبستراکسيون داشتند. در نهايت راي گيري کرديم و به اتفاق آراء به استثناء يک نفر مصوب شد تا با همين اعضاي فعلي، شوراي مرکزي به کار خود ادامه دهد.

با صدور اطلاعيه‌اي انجام شد؛

واکنش بانک مرکزي به خبر ورشکستگي يکي از بانک‌هاي کشور

بانک مرکزي با صدور اطلاعيه‌اي، انتشار مطلبي مبني بر ورشکستگي يکي از بانک هاي کشور را تکذيب کرد.به گزارش بانک مرکزي، اين بانک مطالب منتشره از سوي رسانه‌هاي معاند پيرامون يکي از بانک‌هاي کشور را در راستاي تلاش آنها براي ضربه زدن به بازار پول دانست و از هموطنان عزيز درخواست دارد در اين زمينه هوشياري لازم را داشته باشند.

بر اساس اين گزارش، طي چند روز گذشته موضوع ورشکستگي يکي از بانک‌هاي کشور در فضاي مجازي منتشر شده بود.


 نهادهاي مالي 

 بانک مسکن بازوي تامين مالي بافت فرسوده

بانک مسکن - معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شرکت بازآفريني شهري پايدار ايران بر نقش بانک مسکن به عنوان بازوي تامين مالي نوسازي بافت هاي فرسوده تاکيد کرد.

هوشنگ عشايري،معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شرکت بازآفريني شهري پايدار ايران با بيان اينکه بانک مسکن به عنوان بانک عامل پرداخت انواع تسهيلات در حوزه مسکن هم اکنون نقش اساسي در تامين مالي نوسازي بافت هاي فرسوده بر عهده دارد در گفت و گو با پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا،خاطرنشان کرد:مطابق با طرح ها وبرنامه هاي مصوب، بخش قابل توجهي از تامين منابع مالي و تسهيلاتي براي اجراي طرح ملي بازآفريني شهري از طريق بانک مسکن انجام مي شود و بانک مسکن در اجراي اين طرح نقشي پررنگ دارد.

وي با اشاره به اينکه در سال هاي گذشته عدم تامين منابع مالي براي اختصاص يارانه سود تسهيلات نوسازي بافت هاي فرسوده و ساخت واحدهاي مسکوني جديد در محدوده ها و محلات هدف نوسازي از مهمترين معضلات اجراي طرح هاي مربوط به بازسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده شهري بوده است، خاطرنشان کرد:در طرح ملي بازآفريني شهري تلاش شده است قبل از اجراي کار سازوکار مالي و مدل هاي مربوط به تامين منابع مالي، براي اجراي طرح از جمله سازوکاري به منظور تامين منابع براي حل مشکل پرداخت يارانه سود به بانک هاي عامل پرداخت کننده تسهيلات نوسازي طراحي و تخصيص يابد تا طرح هاي نوسازي بافت فرسوده از معضلاتي که پيش از اين به واسطه عدم تامين منابع براي اختصاص يارانه سود تسهيلات ايجاد شده بود مصون بماند.

تداوم حمايت بانک پارسيان از توليد در سال حمايت از کالاي ايراني

بانک پارسيان - کورش پرويزيان، مديرعامل بانک پارسيان به همراه گروهي از مديران، سه شنبه 11 دي ماه از شرکت لوله و ماشين سازي ايران بازديد کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان،پرويزيان درجريان اين بازديد که به همراه خسرواني، عضو هيات مديره، خواجه نصيري، مدير اعتبارات، بشارتي زاده، مديرعامل شرکت فولاد صبح پارسيان و قاسم خاني، مدير امور هماهنگي صورت گرفت، ضمن اشاره به بخشنامه اخير بانک مرکزي ج.ا.ا که حمايت از توليد را در سرفصل برنامه هاي حمايتي و ويژه بانک ها قرار داده است، اساس مأموريت بانک ها را حمايت و پشتيباني از فعالان اقتصادي و توليدکنندگان و به ويژه توليد صادرات محور اعلام کرده و شرايط حال حاضر کشور را براي حضور بانک ها در اين عرصه ضروري دانست.

مديرعامل بانک پارسيان با اشاره به پروژه هايي که اين بانک در راستاي حمايت از توليد و اشتغالزايي و رفاه اجتماعي مانند؛ طرح آب رساني به شهرها و روستاها و مناطق محروم، تمرکز و توجه ويژه اين بانک به مقوله آب و اهميت آن داشته است، تداوم اين حمايت و پشتيباني را ضرورتي انکارناپذير بيان کرد. در همين راستا مقرر شد، بانک پارسيان از شرکت لوله و ماشين سازي ايران که يکي از بزرگترين توليدکنندگان لوله هاي چدني نشکن براي انتقال آب آشاميدني مي باشد، حمايت و پشتيباني نمايد.

مشاور وزير امور اقتصادي و دارايي در امور ايثارگران:

رتبه اول در جذب ايثارگران متعلق به بانک صادرات است

بانک صادرات - مشاور وزير امور اقتصادي و دارايي در امور ايثارگران گفت: بانک صادرات ايران با جذب 14 هزار ايثارگر، رتبه اول را در بين دستگاه‌هاي تابعه‌ وزارت امور اقتصادي و دارايي کسب کرده است.

به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان ،حجت‌الاسلام لطف‌الله ثقفي در حاشيه چهارمين يادواره شهداي بانک صادرات ايران در استان مازندران در گفتگويي با بيان اين مطلب، افزود: اين امر بيانگر رويکرد و روحيه‌ انقلابي مديران و کارکنان اين بانک است.

وي اظهار کرد: حضور گسترده‌ فرزندان شهدا، رزمندگان، جانبازان و آزادگان سرافراز در بانک صادرات ايران ضامن سلامت نظام اداري در اين بانک بزرگ‌شده است که پيشرفت‌هاي چشمگير آن نيز از حيث منابع مالي و مسائل مرتبط به سيستم بانکداري دليلي بر اين مدعاست.

حجت‌الاسلام ثقفي در مصاحبه با «حامي شمال»، بانک صادرات ايران را بانکي عزتمند و مقتدر خواند و گفت: ايثارگري محدود به زمان جنگ نيست بلکه امروز نيز کشور در جنگ اقتصادي و تحريم‌هاي ناجوانمردانه نياز به گذشت، ازخودگذشتگي و ايثار دارد.

برگزاري مجمع عمومي سالانه انجمن پزشکان متخصص بروجرد با حمايت مالي بانک رفاه

بانک رفاه - بانک رفاه حامي مالي چهاردهمين مجمع عمومي سالانه انجمن پزشکان متخصص شهرستان بروجرد شد.

به گزارش روابط عمومي بانک رفاه کارگران، صيد احمدي مدير شعب استان لرستان در اين مجمع طي سخناني بانک رفاه را بانکي سلامت محور معرفي کرد و گفت: بانک رفاه به عنوان بانکي سلامت محور حامي جامعه پزشکي است و حمايت از جامعه سلامت کشور را از جمله مسئوليت هاي اجتماعي بانک رفاه دانست.

دکتر صيرفي رئيس انجمن پزشکان متخصص بروجرد و دکتر ملکي رئيس پزشکي قانوني اين شهرستان نيز ضمن ابراز رضايت کامل از خدمات و نحوه مشتري مداري کارکنان بانک رفاه کارگران، بر تعامل هر چه بيشتر دو مجموعه تأکيد کردند.

گفتني است، بيش از 70 درصد از جامعه پزشکان شهرستان بروجرد از مشتريان بانک رفاه هستند و از خدمات و تعامل کارکنان اين بانک رضايت کامل دارند.

روان سازي خدمات بانک ملي براي افزايش رضايت مشتريان

بانک ملي - مديرعامل بانک ملي ايران از روان سازي بيشتر فعاليت‌هاي مورد انتظار مشتريان در اين بانک خبر داد و گفت: بزودي اختيارات بيشتري به ادارات مانند خريد دين و صدور ضمانتنامه‌ها داده مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، دکتر محمد رضا حسين زاده در همايش بررسي عملکرد سه ماهه سوم واحدهاي اين بانک با بيان اين که بوروکراسي هاي اداري نبايد مانع از خدمت رساني مطلوب به مشتريان شود، اظهار کرد: بايد تا حد ممکن از اختيارات ارائه شده توسط بانک مرکزي و هيات مديره بانک در شعب استفاده شده و سرعت ارائه خدمات به مشتريان افزايش يابد.وي با اشاره به اين که سرعت فعاليت ها در دنياي رقابتي امروز اهميت وافري پيدا کرده است، ادامه داد: نمي توان مشتري را براي دريافت يک خدمت معطل کرد، در حالي که همه امکانات قانوني براي ارائه سريع آن خدمت وجود دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي