جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/10/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6032


افزايش 20 درصدي حقوق کارکنان در سال آينده


رکورد تجارت ترکيه و قطر شکست


ترامپ: ايرانِ امروز با ايران دو سال پيش تفاوت چشمگيري دارد!


ماکرون: تا پايان 2019 در سوريه و عراق مي‌مانيم


برايان هوک:بحرين شريک اصلي آمريکا در استراتژي «مقابله با ايران» است


آمريکا در فکر عبور ناوهاي هواپيمابرش تنگه تايوان


حريري مانع تلاش‌ها براي بازگرداندن سوريه به اتحاديه عرب مي‌شود


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


مشاور نوبخت: کارگران فاقد بيمه هم بسته حمايتي دولت را مي‌گيرند


تهران، امن ترين پايتخت جهان است

وال‌استريت ژورنال:
اتحاديه اروپا در نشست ضد ايراني ورشو مشارکت نمي‌کند


خبر


حضور هنرمندان در تشييع پيکر زنده ياد حسين محب اهرى


نخست وزير بريتانيا پس از کسب راي اعتماد دوباره از پارلمان


سرمقاله


 افزايش 20 درصدي حقوق کارکنان در سال آينده 

 عضو کميسيون تلفيق بودجه سال 98 اعلام کرد: در سال 98 همه حقوق‌ها 20 درصد افزايش پيدا خواهد کرد، اما نرخ ماليات اين حقوق‌ها به صورت پلکاني با توجه به ميزان دريافتي‌ها افزايش پيدا کند که اين موضوع به تصويب نهايي خواهد رسيد.به گزارش فارس، سال گذشته طي يک مصوبه کميسيون تلفيق لايحه بودجه 97 کل کشور درباره حقوق‌ها و دستمزد، افزايش حقوق کارکنان در سال 97 شامل حال افرادي که بيش از 5 ميليون تومان دريافتي ماهانه داشتند نشد.

بر اساس اين مصوبه افزايش حقوق کارکنان براي افرادي که زير پنج ميليون تومان دريافتي داشتند در نظر گرفته شد و به موجب آن دولت مجاز بود 10 تا 18 درصد حقوق افرادي که زير 5 ميليون تومان دريافتي داشتند را افزايش دهد.طبيعتا بر اساس آن حقوق افرادي که کمتر از 2 ميليون تومان دريافت مي‌کردند امکان افزايش 18 درصدي آن وجود داشت.اما کميسيون تلفيق لايحه بودجه سال 98 کل کشور امسال براي حقوق و دستمزد‌هاي سال آينده تصميم ديگري گرفته است.در همين رابطه محمدحسن نژاد نماينده مردم مرند و جلفا اظهار داشت: درخصوص حقوق و دستمزد برخي اعضا پيشنهاد داشتند که حقوق‌ها به صورت پلکاني همانند سال گذشته افزايش پيدا کند.

وي افزود: البته عده‌اي هم انتظار داشتند به صورت ثابت براي همه حقوق‌ها اضافه شود، عده‌اي هم نظرات ديگري داشتند، اما نهايتاً احتمال تصويب اين پيشنهاد که 20 درصد حقوق‌ها براي همه کارمندان و کارکنان اضافه شود از همه بيشتر است، اما در صورت تصويب نهايي آن ماليات حقوق به صورت پلکاني خواهد شد.


 رکورد تجارت ترکيه و قطر شکست 

 ترکيه از سال 2017 ميلادي و در پي بروز تنش سياسي ميان عربستان سعودي و قطر به شريک تجاري بزرگ اين کشور بدل شده است.ترکيه اعلام کرد که ارزش تجارت اين کشور با قطر طي سال 2018 ميلادي با 54 درصد رشد به رقم بي‌سابقه 2 ميليارد دلار رسيد.ترکيه اعلام کرد که ارزش تجارت اين کشور با قطر طي سال 2018 ميلادي با 54 درصد رشد به رقم بي‌سابقه 2 ميليارد دلار رسيد.به گزارش عصر ايران به نقل از يورونيوز، ترکيه از سال 2017 ميلادي و در پي بروز تنش سياسي ميان عربستان سعودي و قطر به شريک تجاري بزرگ اين کشور بدل شده است.

پس از آن که عربستان سعودي به اتهام حمايت از تروريسم روابط خود را با قطر قطع کرد، امارات عربي متحده، مصر و بحرين نيز از موضع عربستان در قبال اين شيخ نشين کوچک خليج فارس حمايت کردند.قطر همواره اين اتهام عربستان و متحدانش را رد کرده و بايکوت اين کشور توسط آنها را به منزله نقض حاکميت ملي قطر دانسته است.

در چنين شرايطي ترکيه سعي کرده تا با پررنگ کردن نقش خود در منطقه، روابط خود را با قطر توسعه دهد.


 ترامپ: ايرانِ امروز با ايران دو سال پيش تفاوت چشمگيري دارد! 

 
پايگاه خبري هيل : رئيس جمهوري آمريکا در سخنراني خود در پنتاگون، با اشاره تلويحي به تقويت زرادخانه هاي موشکي ايران، اذعان کرد که ايرانِ امروز «در مقايسه با دو سال گذشته، کشوري کاملاً متفاوت است».به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري هيل، «دونالد ترامپ»با رونمايي از طرحهاي جديد پنتاگون براي تقويت قابليتهاي دفاع موشکي آمريکا در اظهاراتي با اشاره تلويحي به ايران گفت: «دشمنان خارجي، کشورهاي رقيب و رژيمهاي سرکش همواره در حال تقويت و توسعه زرادخانه هاي موشکي خود هستند».وي در ادامه به صراحت اذعان کرد که ايران «امروز در مقايسه با دو سال پيش، يک کشور کاملاً متفاوت است».ترامپ همچنين اعلام کرد که سند جديد و بازنگري شده دفاع موشکي آمريکا- که نخستين نسخه بازنگري شده سند دفاع موشکي آمريکا از سال 2010 ميلادي تا به امروز است- بر گسترش تکنولوژيهاي جديد با هدف «تضمين توان شناسايي و انهدام هر موشک پرتاب شده به جانب آمريکا از هر مکان و در هر زمان» متمرکز خواهد شد.


 ماکرون: تا پايان 2019 در سوريه و عراق مي‌مانيم 

الميادين :رئيس جمهوري فرانسه در سخناني تأکيد کرد که نيروهاي کشورش تا پايان سال جاري ميلادي نيز در عراق و سوريه باقي مي‌مانند. به گزارش ايسنا، به نقل از الميادين، امانوئل ماکرون، رئيس جمهوري فرانسه در جمع نيروهاي امنيتي اين کشور اظهار کرد که نبرد با داعش همچنان ادامه دارد و نيروهاي فرانسه تا پايان سال جاري ميلادي نيز در سوريه و عراق باقي مي‌مانند.وي افزود: کشته شدن چهار سرباز آمريکايي در سوريه بيانگر اين موضوع است که نبرد با داعش همچنان ادامه دارد و چند ماه پيش‌رو براي مقابله با داعش تعيين کننده خواهد بود.رئيس جمهوري فرانسه درباره تصميم دونالد ترامپ، همتاي آمريکايي خود مبني بر خروج نيروهاي واشنگتن از سوريه نيز گفت: خروج نيروهاي آمريکا نبايد ما را از هدف استراتژيک‌مان براي نابودي داعش منحرف کند.


 برايان هوک:بحرين شريک اصلي آمريکا در استراتژي «مقابله با ايران» است 

 گلف نيوز :رئيس گروه اقدام ايران، در اظهارات بي‌اساس خود ايران را به ايجاد بي‌ثباتي در منطقه متهم کرد.به گزارش ايلنا به نقل از گلف نيوز، «برايان هوک» ، رئيس گروه اقدام ايران، در اظهاراتي بي‌اساس با تکرار ادعايي مبني بر نقش ايران در برخي اقدامات تروريستي و با تکرار ادامه گزافه‌گويي‌هايش اهداف ايران از اين اقدامات را بي ثباتي در منطقه دانست.وي در ديدار با مقام‌هاي بحرين ادعا کرد: بحرين شريک اصلي در استراتژي مقابله با ايران است. حمايت ايران از نيروهاي نظامي بخشي از تلاش اين کشور براي بي ثبات کردن منطقه است.

هوک در ادامه مدعي شد: ما معتقديم که ايران بايد متوقف شود آزمايش‌ها و توليد موشک بايد متوقف شود . ايران بايد به توليد موشک‌هاي هسته‌اي پايان دهد. همين طور اين کشور بايد از حمايت از برخي گروه‌ها درلبنان و سوريه و عراق دست بکشد.


 آمريکا در فکر عبور ناوهاي هواپيمابرش تنگه تايوان 

 فرمانده عمليات نيروي دريايي آمريکا اظهار کرد نيروي دريايي اين کشور اعزام يک ناو هواپيمابر از طريق تنگه تايوان را رد نمي‌کند.به گزارش ايسنا، اين اظهارات در حالي بيان شده که پيشرفت‌هاي تکنولوژيک نظامي چين بيش از هر زمان ديگري به تهديدي براي ناوهاي آمريکايي تبديل شده است.واشنگتن سال گذشته ميلادي سه بار کشتي‌هايي را از طريق اين تنگه استراتژيک عبور داده است اما بيش از 10 سال است که هيچ ناو هواپيمابري را از طريق اين تنگه اعزام نکرده است.

طي اين مدت چين نيروهاي خود را با موشک‌هايي که براي حمله به کشتي‌هاي دشمن طراحي شده‌اند، مدرن‌سازي کرده است.


 حريري مانع تلاش‌ها براي بازگرداندن سوريه به اتحاديه عرب مي‌شود 

 يک روزنامه لبناني فاش کرد وزير امور خارجه لبنان ‌نامه‌اي را براي اتحاديه عرب در مورد لزوم بازگرداندن سوريه به اين اتحاديه آماده کرد اما به دليل مواضع نخست وزير اين کشور از ارسال آن خودداري ورزيد.

به گزارش ايسنا، روزنامه لبناني الجمهوريه نوشت جبران باسيل، وزير خارجه اين کشور در دوم ژانويه نامه‌اي را براي احمد ابوالغيط، دبيرکل اتحاديه عرب تهيه کرد و در آن با اشاره به تصميم تعليق عضويت سوريه در اين اتحاديه در نوامبر 2011 نوشت: امروز زمان آن رسيده که اين اشتباه را اصلاح کنيم. بنابراين از شما مي‌خواهيم در اسرع وقت نشست فوق‌العاده‌اي را براي شوراي وزراي خارجه عرب به منظور بازگرداندن سوريه به اتحاديه عرب و توقف اجراي تصميم تعليق عضويت سوريه برگزار و اين کشور را به اجلاس اقتصادي سران عرب که بيستم ژانويه به ميزباني بيروت برگزار مي‌شود، دعوت کنيد.


 يك نكته از هزاران 

 به امنيت تهران چه نمره‌اي مي‌دهيم؟

اخيرا سردار رحيمي؛ فرمانده انتظامي تهران بزرگ گفته: «امروز با اشراف بر داده ها و اطلاعات به دست آمده با افتخار عنوان مي کنيم که تهران امن ترين پايتخت در ميان پايتختهاي کشورهاي جهان است.»

با وجود تمام تلاشهاي زحمتكشان نيروي انتظامي كه جاي تقدير و تشكر دارد، به نظر مي‌رسد ميزان جرائم خرد، آمار سرقتها و مواردي مثل كيف‌زني و جيب‌بري، دزدي خودرو، و خلاصه، وضعيت كلانشهر تهران در زمينه جرائمي كه مي‌توانند امنيت يك شهر را تحت‌الشعاع قرار دهند، به گونه‌اي است كه هنوز هم به سازوكارهاي بيشتري براي رسيدن به حد مطلوب، نياز داريم.


 ميز خبر 

ادعاي آلمان مبني بر جاسوسي ايران:

ايران حفظ برجام را سخت‌تر خواهد کرد

مدير کنفرانس امنيتي مونيخ در واکنش به دستگيري يک فرد دوتابعيتي به اتهام آنچه که جاسوسي براي ايران خوانده شد، ادعا کرد که ايران با چنين رفتارهايي تنها حفظ برجام را سخت‌تر خواهد کرد.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، ولفگانگ ايشينگر، مدير کنفرانس امنيتي مونيخ و سفير پيشين آلمان در واشنگتن در واکنش به دستگيري يک دوتابعيتي افغاني-آلماني به اتهام "جاسوسي براي ايران"، فعاليت‌هاي ايران را محکوم کرد.

وي در ادامه باابراز اين عقيده که انتظار داشتن از ايران و ساير کشورها براي دست‌کشي از فعاليت‌هاي جاسوسي‌شان تصوري واهي است، مدعي شد: ايران بايد آنقدر باهوش باشد که دريابد درحال خودزني است؛ چراکه (کارهايش) باعث لطمه زدن به شرايط سياسي پيرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خواهد شد... اما با اين حال اين دليلي براي از بين بردن توافق نيست.

اضافه شدن نام 11 شخص و 5 شرکت به فهرست تحريم‌هاي ضدسوري اتحاديه اروپا

اتحاديه اروپا 11 شخص و پنج شرکت را در رابطه با تحريم‌هاي ضد سوريه، به فهرست خود اضافه مي‌کند.به گزارش ايلنا به نقل از اسپوتنيک، يک مقام ارشد اتحاديه اروپا اعلام کرد که اين اتحاديه نام 11 شخص و پنج شرکت را در ارتباط با تحريم‌هاي ضد سوريه، به فهرست خود اضافه خواهد کرد.

اين منبع افزود که 9 شخص و يک شرکت در مرحله اول در ارتباط با تحريم‌هاي ضد تسليحات شيميايي به فهرست تحريم‌هاي اروپا اضافه مي‌شوند.باتوجه به قوانين جديد، اتحاديه اروپا مي‌تواند هر شخص يا کشوري را به اتهام دست داشتن در توليد يا توسعه تسليحات شيميايي تحريم کند.

چراغ سبز آمريکا به بمباران مواضع حشد شعبي عراق

وزير امور خارجه آمريکا گفت که اين کشور در بمباران مواضع بسيج مردمي عراق دخالتي نمي‌کند.

به گزارش آنا از اسپوتنيک، يک منبع دولتي در بغداد گفت که «مايک پمپئو»، وزير امور خارجه آمريکا به «عادل عبدالمهدي»، نخست‌وزير عراق اطلاع داده است که اگر رژيم صهيونيستي بخواهد مواضع حشد شعبي (بسيج مردمي) را در اين کشور هدف قرار دهد واشنگتن هيچ دخالتي نخواهد کرد.

راديو رژيم صهيونيستي به‌نقل از اين منبع عراقي گزارش کرد که «عبدالمهدي» درباره اين رويکرد آمريکا ابزار ناراحتي کرده و پمپئو مدعي است که اين اقدام را باهدف مقابله با خطرات منطقه انجام مي‌دهد.

برني سندرز: جامعه بين‌المللي، رژيم مستبد عربستان را مهار کند

سناتور برني سندرز به شدت از نظام و وليعهد عربستان انتقاد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره، برني سندرز، سناتور مستقل از ايالت ورمونت آمريکا در سخناني عنوان داشت: رکوردي که محمد بن سلمان در بازداشت و کشتن فعالان ثبت کرده، به خوبي بيانگر اين موضوع است که وي فردي اصلاح‌طلب نيست.

اين سناتور سرشناس آمريکايي در ادامه تاکيد کرد: وقت آن فرا رسيده که جامعه بين‌المللي رژيم مستبد عربستان را مهار کند.

سندرز درباره روابط واشنگتن و رياض نيز گفت: قتل جمال خاشقجي، روزنامه‌نگار سعودي نقطه عطف بزرگي بود که مستلزم تغيير کلي سياست‌هاي آمريکا در قبال عربستان است. اوضاع به طور کامل تغيير کرده و آمريکا ديگر نيازي به همکاري با رژيم‌هاي سرکوبگر ندارد.

سندرز پيشتر نيز از فروش تسليحات آمريکا به رياض و نقض حقوق بشر در عربستان انتقاد کرده بود.

واشنگتن به پروژه‌هاي امدادي خود در فلسطين پايان مي‌دهد

آژانس توسعه بين‌المللي آمريکا بودجه تخصيصي به تمام پروژه‌هاي خود در باريکه غزه و کرانه باختري رود اردن را قطع خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، ديو هاردن، مدير سابق ماموريت آژانس توسعه بين‌المللي آمريکا و مدير گروه استراتژي جرج‌تاون اظهار کرد، اين آژانس بودجه تمامي برنامه‌هاي خود در غزه و کرانه باختري را در 31 ژانويه متوقف خواهد کرد.

هاردن ضمن انتقاد از اين تصميم کاخ سفيد افزود، دولت بار ديگر بي‌توجهي خود را نسبت به پيچيدگي شرايط در اين منطقه نشان داد.

حمله عراق به مواضع داعش در خاک سوريه

يک منبع امنيتي در استان الانبار، از اقدام نيروهاي نظامي عراق در گلوله باران مواضع گروهک تروريستي تکفيري خبر داد.

به گزارش ايرنا از خبرگزاري سومريه نيوز با انتشار تصاويري از يگانهاي توپخانه ستاد عمليات الجزيره مستقر در مرز عراق و سوريه خبر داد که مواضع داعش در نوار مرزي گلوله باران شد تا جلوي بهره برداري آنها از بدي آب و هوا و نزديک شدن به مرزها گرفته شود.


 خبــــر 

 در ادامه تنش ها با هواوي؛

دانشگاه اکسفورد با هواوي قطع همکاري کرد

در ادامه تنش ها ميان آمريکا و شرکت هواوي، اين بار دانشگاه اکسفورد اعلام کرده از اين پس کمک هزينه هاي تحقيقاتي از شرکت هواوي را قبول نمي کند.به گزراش مهر به نقل از انگجت، هواوي با مقاومت روزافزوني از سوي دولت آمريکا و کشورهاي ديگر روبرو است. در اين ميان دانشگاه اکسفورد نيز به جمع گروه ها و سازمان هايي که روابط خود را با اين شرکت چيني محدود کرده اند، پيوسته است.

اين دانشگاه اعلام کرده از هم اکنون کمک هزينه هاي تحقيقاتي يا کمک هاي مالي شرکت هواوي را قبول نمي کند. ممنوعيت مذکور ناشي از نگراني عمومي است که در ماه هاي اخير درباره شراکت هاي انگليس با هواوي به وجود آمده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي دوربان، آفريقاي جنوبي 22-25 اوت 2000

ليست شرکت کنندگان

ليست بر اساس کشور و موسسه

نام کشور ها بر اساس حروف الفباي انگليسي مرتب شده است.

عضويت در انجمن بين المللي دانشگاه ها با ستاره () نشان داده مي شود.

چاد

دانشگاه اِن جامنا - Université de N'djamena

دکتر مَندي گويي يوکابديم (Dr. Mandigui YOKABDIIM ) – رئيس

آدرس: B.P. 1117. N'djamena

تلفن: 235514444

فکس: 235514033

پست الکترونيک: rectorat@intnet.id

چين

دانشگاه نرمال پکن - Beijing Normal University

پروفسور هوآينگ بااُ (Prof. Huaying BAO)، مدير

آدرس: No.19 Xinjiekouwaidajie, Beijing 100875

تلفن: 1062206998

فکس: 1062200823

پست الکترونيک: hybao@bnu.edu.cn

کالج مهندسي مولکولي بيولوژيکي - College of Biological Molecular Engineering

دکتر يوان گانگ زو (Dr. Yuangang ZU)، پژوهشگر

آدرس: Hexing Rd 26, Harbin 150040

تلفن: 86451219314

فکس: 864512102082

پست الکترونيک: zygorl@public.hr.hk

دانشگاه نرمال چين شرقي - East China Normal University

پروفسور لي ژونگ يو(Prof. Lizhong YU) – معاون

آدرس: Shanghai 200062

تلفن: 862162232274

فکس: 862162576217

پست الکترونيکي: Izyu@ecnu.edu.cn

دانشگاه هِنان - Henan University

دکتر ژائو داهونگ (Dr. Zhao DAHONG) – مدير

آدرس: Kaifeng, Henan 475001

تلفن: 3782862311

فکس: 3782857224

پست الکترونيکي: hnufao@public.kfpt.ha.cn

پروفسور وانگ گوييلان (Prof. Wang GUILAN)

آدرس: Kaifeng, Henan 475001

تلفن: 863782862311

فکس: 883782857224

پست الکترونيکي:

آقاي ژيااُيانگ ما (Mr Xiaoyong MA ) مترجم

آدرس: Kaifeng. Henan 475001

تلفن: 3782862311

فکس: 3782857224

پست الکترونيک hnufao@public.kfpt.ha.cn

پروفسور پيکسين سان( Peixin SUN ) رئيس

آدرس: Kaifeng, Henan 475001

تلفن: 81926422136

فکس: 863782857224

پست الکترونيک: hnufao@publickfptt.ha.cn


 مشاور نوبخت: کارگران فاقد بيمه هم بسته حمايتي دولت را مي‌گيرند 

 
مشاور رييس سازمان برنامه و بودجه با بيان اين که بسته حمايتي دولت شامل حال کارگران فاقد بيمه تامين اجتماعي هم مي شود گفت: اکنون زمان دريافت بسته حمايتي دولت براي کارگران بيمه‌اي است و به نوبت جلو مي‌رود و افراد فاقد بيمه نيز اين بسته‌ را مي گيرند.به گزارش خبرگزاري تسنيم،‌ ابوذر نديمي، مشاور رييس سازمان برنامه و بودجه در خصوص انتقاداتي که به واريز نشدن بسته حمايتي دولت به حساب کارگران فاقد بيمه وجود دارد به راديو گفت: گروه‌هايي که شامل بسته‌هاي حمايتي دولت هستند: کارگران،‌ مددجويان، کارمندان دولت،‌بازنشستگان دولتي، لشگري و ساير صندوقها ، رانندگان، اقشار روستائي و فاقد بيمه‌اي‌ها هستند که اکنون زمان دريافت بسته حمايتي دولت براي کارگران بيمه‌اي است و به نوبت جلو مي‌رود و افراد فاقد بيمه نيز از اين بسته‌ها بهره مند خواهند شد.

وي با بيان اينکه اکنون بيش از 900 هزار ميليارد تومان يارانه پنهان در کشور پرداخت مي‌شود گفت: پرداخت اين بسته‌ها به جهت فشاري است که امسال بر مردم وارد شده است که پرداخت آن مقداري پررنگتر شده است.


 تهران، امن ترين پايتخت جهان است 

 فرمانده انتظامي تهران بزرگ گفت: امروز با اشراف بر داده ها و اطلاعات به دست آمده با افتخار عنوان مي کنيم که تهران امن ترين پايتخت در ميان پايتختهاي ساير کشورهاي جهان است.به گزارش ايسنا، سردار حسين رحيمي، در "مجمع خيرين امين" (امنيت ساز)، امنيت را امري مهم عنوان کرد و گفت: امنيت بسترساز است و امروز همه ما بر آن واقف هستيم که امور جامعه به امنيت وابستگي دارد.

وي با اشاره به شرايط فعلي حوزه کاري پليس پايتخت، در رسيدگي به امور اجتماعي و انتظامي شهر تهران افزود: در حال حاضر، روزانه 47 تا 50 هزار شهروند به يگان هاي انتظامي در سطح پايتخت مراجعه مي کنند و اين آمار بدون احتساب تعداد متهمان و متخلفان است. در کشور ما نقطه اتکا در همه بخش ها، مردم هستند و در حوزه امنيت نيز رويکرد نيروي انتظامي، "مردم محوري" است.

رئيس پليس پايتخت تصريح کرد: از جمله پيشرفت هاي قابل توجه پليس در امور انتظامي مهار و کاهش چشمگير آمار سرقت است و پليس پايتخت به مدد تلاش هاي شبانه روزي کارکنان و ماموران پليس هاي تخصصي موفق شده سرقتهاي خشن را به ميزان زيادي کاهش دهد.


 وال‌استريت ژورنال:
 اتحاديه اروپا در نشست ضد ايراني ورشو مشارکت نمي‌کند 

يک روزنامه آمريکايي گزارش کرد که کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در نشست ضد ايراني ورشو شرکت نمي‌کنند.به گزارش آنا، روزنامه وال‌استريت ژورنال در گزارشي به موضوع برگزاري نشست ضد ايراني به کارگرداني آمريکا در ورشو لهستان پرداخت و نوشت: «کشورهاي عضو اتحاديه اروپا تصميم دارند در نشست ورشو که در آن مقاصد ضد ايراني وجود دارد شرکت نکنند».دراين‌راستا منابع اروپايي خبر دادند که فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرده است که به‌دليل نامشخص بودن اهداف نشست، در آن شرکت نخواهد کرد.

طبق اين گزارش، رهبران کشورهاي اروپايي معتقدند ورشو مکاني است که آمريکا در آنجا قصد دارد نشستي را با هدف چندپاره کردن صف واحد اروپايي‌ها برگزار کند و به همين دليل قصد ندارند در نشست لهستان حضور يابند.


 خبر 

 رسانه‌هاي افغانستان خبر دادند؛

تحرکات آمريکا براي راه‌اندازي پايگاه نظامي منافقين در افغانستان

رسانه‌هاي افغانستان به‌تازگي خبري محرمانه را درباره تلاش عربستان و آمريکا براي راه‌اندازي پايگاه نظامي منافقين در افغانستان منتشر کردند.به گزارش آنا از مرکز مطالعات خليج‌فارس، رسانه‌هاي افغانستان با انتشار خبري محرمانه که حاکي از تلاش عربستان و آمريکا براي راه‌اندازي پايگاه نظامي منافقين در افغانستان است، اعلام کردند اين خبر مي‌تواند حساسيت ايراني‌ها را برانگيزد و آنان را به مقابله به مثل با اين تحرکات ضد ايراني وادار کند.

طبق اين گزارش، دونالد ترامپ، رئيس‌ جمهور آمريکا اقدامات جديدي را عليه ايران آغاز کرده است؛ اقداماتي که مي‌تواند بيش از پيش ثبات و امنيت منطقه و جهان را با خطر جدي موجه کند. بخشي از کمک‌هاي ضدايراني ترامپ به دست منافقين رسيده است تا آنان در مناطق مرزي ايران در کشورهاي همسايه پايگاه نظامي ايجاد و از آنجا به داخل ايران نفوذ کنند و عمليات خرابکارانه انجام دهند.

ترامپ سفر خارجي پلوسي را لغو کرد

رئيس‌جمهوري آمريکا در نامه‌اي به رئيس مجلس نمايندگان اين کشور، از لغو سفر خارجي وي خبر داد.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه خبري کنگره آمريکا، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا طي نامه‌اي به «نانسي پلوسي» رئيس مجلس نمايندگان از لغو سفر وي به چند کشور خارجي به دليل تعطيلي دولت فدرال خبر داد.

در اين نامه آمده است: «بايد به اطلاع برسانم که سفرتان به بلژيک، مصر و افغانستان به تعويق افتاده است. بعد از پايان تعطيلي دولت فدرال، بار ديگر اين سفر هفت روزه را برنامه‌ريزي خواهيم کرد. با توجه به اين‌که 800 هزار کارگر آمريکايي حقوق دريافت نمي‌کنند، مطمئن هستم ما نيز موافق هستيد که به تعويق افتادن اين سفر اقدام مناسبي است».

لاوروف: آماده مذاکره با آمريکا براي نجات معاهده موشکي هستيم

وزير خارجه روسيه گفت: به رغم شکست مذاکرات با واشنگتن درباره معاهده منع موشک‌هاي ميان‌برد، اما مسکو آماده ادامه مذاکرات براي نجات اين معاهده است.به گزارش ايسنا، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در کنفرانس خبري مشترک با هايکو ماس، همتاي آلماني خود هشدار داد، خروج آمريکا از پيمان منع موشک‌هاي کوتاه و ميان‌برد، ضربه محکمي به ساختار کلي امنيت بين‌المللي از جمله معاهده تسليحات استراتژيک و فرآيند کنترل سلاح‌هاي هسته‌اي و عدم اشاعه آن وارد مي‌کند.

لاوروف با بيان اينکه پيامدهاي تصميم آمريکا مبني بر خروج از پيمان منع موشک‌هاي ميان‌برد بسيار مورد توجه قرار گرفته است، گفت: روشن است که شکست اين معاهده عواقب منفي بسياري را براي ثبات استراتژيک جهان به دنبال دارد.


 حضور هنرمندان در تشييع پيکر زنده ياد حسين محب اهرى 


 نخست وزير بريتانيا پس از کسب راي اعتماد دوباره از پارلمان  


 سرمقاله 

 عدم آمادگي در مواجهه با يك بحران؛

براي «ايرانِ در آستانه سالمندي» چه فكري كرده‌ايم؟

زهرا کيان بخت

يكي از اصلي‌ترين مواردي كه در بخشهاي مختلف، همواره ايجاد مشكل مي‌كند، نداشتن نگاه دورانديشانه و عدم انجام برنامه‌ريزي‌هاي‌ لازم براي آينده است. با نگاهي به بسياري از حوادث، سوانح و مشكلات موجود در كشور، درمي‌يابيم سرمنشأ اغلب اين موارد، ضعف در چنين دورانديشي‌هايي است. ازجمله اينكه سالهاست زنگ هشدار رو به پيري رفتن جمعيت كشور به صدا درآمده، با اين حال، به نظر مي‌رسد هنوز پديده سالمندي در كشور ما آن گونه كه بايد و شايد جدي گرفته نمي‌شود، به طوري كه در وضعيت فعلي هم، هنوز زيرساختها براي زندگي همين تعداد سالمند در كشور به خوبي مهيّا نيست، چه رسد به آن كه در سالهاي آتي، شكل هرم سالمندي كشور تغييراتي جدي كرده و به شمار سالمندان افزوده نيز شود!

در طول سالهاي اخير، درباره رو به سالمندي رفتن جمعيت ايران، حرفهاي زيادي زده شده، در روزهاي اخير هم يكي از مسئولان، از ايران با عنوان يكي از سه كشوري نام برده كه در سال 1405، بيشترين شتاب پيري جمعيت را خواهند داشت.

در همين ارتباط، سازمان ملل پيش‌بيني كرده در سال 2050 جمعيت سالمند در ايران، از ميانگين جهان و آسيا بيشتر شده، به طوري كه از هر سه ايراني، يک تن سالمند خواهد بود! اين يعني كشور ما در آستانه ورود به وضعيتي قرار دارد كه درصورت عدم تبيين درست چشم‌اندازها و سياستگذاري‌هاي مناسب، وضعيت مزبور، تبديل به يك بحران خواهد شد.

در وضعيت فعلي هم، يكي از مشكلات مهم كشور در عرصه سالمندي، افزايش تعداد سالمنداني است كه ضمن اينكه ديگر توانمندي براي فعاليت درراستاي كسب درآمد ندارند، از بيمه و درآمدي هم برخوردار نيستند كه بتوانند به آن تكيه كنند. يا در شرايط حاضر، درمان بيماريهايي كه در ميان قشر سالمند فراگير است، نظير مشكلات كليوي و ضعف بينايي و شنوايي و بيماري مفصلي و نظاير آن، صرف هزينه‌هايي را مي‌طلبد كه به طور معمول، از توان سالمندان خارج است. حال، بايد ديد اگر بنا باشد با همين زيرساختها و توان فعلي، به استقبال آينده برويم، با توجه به آمار سالمندان كشور در آن زمان، با چه چالشي مواجه خواهيم شد؟

مواجهه كشور با پديده سالمندي در ساليان بعد، اين معنا را مي‌دهد كه كشور در حيطه بهداشت و درمان، مراقبت‌هاي روحي رواني كه يك سالمند بدان نياز دارد (بهداشت روان)، تامين هر چه بيشتر حقوق سالمندي در جامعه، ايجاد زيرساختهاي لازم در تمام بخشها براي تبديل شدن به كشوري كه براي زندگي يك سالمند، از استانداردهاي لازم و حداقلي برخوردار است و... نيازمند بازانديشي‌ها و برنامه‌ريزي‌هايي است كه نيازهاي اين تعداد سالمند را در زمينه‌هاي رفاهي، بهداشتي و... تامين كند.

با همه اين اوصاف، به نظر مي‌رسد تا به حال، عليرغم همه هشدارهاي كارشناسان در خصوص اين موضوع، مهياي رويارويي با چنين شرايط جديدي نيستيم و همين عدم آمادگي، مي‌تواند يك بحران را در ابعاد گوناگون در كشور رقم بزند.

با وجود اينكه بارها گفته و نوشته شده، اما انتظار مي‌رود بخشها و سازمانهاي مختلف، مسئوليتها و رسالتهاي خود را مورد بازنگري قرار داده و به خصوص، بخشهايي كه به طور مستقيم، خدمات به سالمندان ارائه مي‌دهند، در تعريف چشم‌اندازها و اهداف خود، پديده سالمندي را كه كشور هم‌اينك در آستانه مواجهه هر چه نزديكتر بدان است، موردتوجه قرار دهند.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي