جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/10/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6032

گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا نشان داد؛
کاهش تنها 100 هزار بشکه‌اي توليد نفت ايران پس از تحريم‌ها


عرضه نفت در بورس به تصويب کميسيون تلفيق مجلس رسيد


ميز خبر


معادلات انرژي


 گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا نشان داد؛
 کاهش تنها 100 هزار بشکه‌اي توليد نفت ايران پس از تحريم‌ها 

 
طبق جديدترين آمار رسمي دولت آمريکا، توليد نفت ايران در دسامبر به 2.8 ميليون بشکه در روز بالغ شد که 100 هزار بشکه در روز در مقايسه با نوامبر که تحريم‌هاي واشنگتن عليه صادرات نفت ايران آغاز شد، کاهش داشت.به گزارش ايسنا، اداره اطلاعات انرژي آمريکا در گزارش "دورنماي انرژي کوتاه مدت" خود اعلام کرد توليد نفت ايران به ميزان بيش از يک ميليون بشکه در روز از ماه مه سال 2018 کاهش داشته است و اين آژانس انتظار دارد تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران تا پايان دوره مورد پيش‌بيني به قوت خود باقي خواهد ماند. بعلاوه پيش‌بيني اخير بر مبناي اين انتظار است که معافيتي که به هشت کشور براي خريد نفت ايران داده شده است، در ماه مه تمديد نشود.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا، انتظار مي‌رود توليد نفت اعضاي اوپک تا پايان امسال به پايين 30.73 ميليون بشکه در روز کاهش پيدا کند که پايينترين ميزان توليد ماهانه اين گروه از فوريه سال 2015 خواهد بود.اين آژانس اعلام کرد اعضاي اوپک 31.92 ميليون بشکه در روز نفت در سال 2018 توليد کردند که حدود 150 هزار بشکه در روز پايين ميانگين توليد سال 2017 بود و انتظار مي‌رود توليد اين گروه در سال 2019 به 30.88 کاهش پيدا کند و در سال 2020 به 30.90 ميليون بشکه در روز برسد.

بنا بر اين گزارش، کاهش امسال توليد نفت اوپک با افزايش عرضه به ميزان 2.4 ميليون بشکه در روز از سوي کشورهاي غيراوپک به خصوص آمريکا و برزيل جبران خواهد شد.مجموع توليد نفت اوپک در دسامبر به 31.38 ميليون بشکه در روز بالغ شد که 84 هزار بشکه در روز در مقايسه با نوامبر کاهش داشت. کاهش توليد اوپک از نوامبر تا دسامبر نشان مي‌دهد که اعضاي اين گروه زودتر از موعد مقرر، به کاهش توليد اقدام کرده‌اند.

بر اساس گزارش پلاتس، عربستان سعودي 10.4 ميليون بشکه در روز نفت توليد کرد که 520 هزار بشکه در روز نسبت به سطح توليد نوامبر کمتر بود و انتظار مي‌رود ميانگين توليد اين کشور در سالهاي 2019 و 2020 پايين سطح مذکور باشد.

در حوزه صادرات نفتي مشکل داريم

اين در حالي است که ،نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه رئيس سازمان برنامه و بودجه به مشکلاتي که کشور با تحريم‌ها دست و پنجه نرم مي‌کند اشاره کرد و گفت: در حوزه صادرات نفتي به شدت دچار مشکل هستيم به گونه اي که از 2 ميليون و 410 هزار بشکه نفت که براي هر روز در سال 1397 که 47 ميليارد دلار درآمد نفتي در بودجه سال جاري پيش بيني شده بود؛ در حاضر به شدت فاصله گرفته‌ايم و فقط توانسته‌ايم در سال جاري 2 ميليون و 800 هزار بشکه نفت صادر کنيم که نه تنها با مشکل مقدار کم فروش نفت مواجه‌ايم بلکه امکان انتقال ارز حاصل از فروش نفت به داخل کشور را نيز نداشته يا به سختي انجام مي شود.


 عرضه نفت در بورس به تصويب کميسيون تلفيق مجلس رسيد 

 عضو کميسيون تلفيق بودجه 98 از تصويب عرضه نفت در بورس در کميسيون متبوعش خبر داد.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نماينده مردم مشهد و عضو کميسيون تلفيق بودجه 98 کل کشور در گفت‌وگو بافارس با اشاره به مصوبه کميسيون متبوعش اظهار داشت: يکي از مواردي که در کميسيون تلفيق بررسي شد موضوع عرضه نفت در بورس بود.

وي افزود: با توجه به اينکه دنيا امروز به دنبال راه حل‌ هاي متفاوتي براي فروش و خريد مي‌گردد بورس يکي از مسيرهاي بسيار روشن و شفافي است که در آن نه تنها فساد نيست بلکه شفافيت دقيقي دارد و موجب اين مي‌شود که ما بتوانيم به دنيا براي کساني که خريدار دائمي هستند بتوانيم فرصتي فراهم کنيم براي اينکه نفت خود را بفروشيم.

عضو کميسيون تلفيق بودجه 98 گفت: ما براي دور زدن تحريم‌ها بايد از تمام ابزارها استفاده کنيم و اتفاقا بسياري از کشورها هستند که به شکل‌هاي مختلف آمادگب دارند تا نفت ما را از طريق بورس خريداري کنند. چون در اين مسير فروش نفت از طريق بورس کاملا مديريت‌هاي لازم براي اينکه خريدار متوجه نشود که موضوع چيست و ما چگونه به او نفت را تحويل دهيم، ارائه نشده است.

پژمان‌فر در ادامه توضيح جزئيات مصوبه کميسيون تلفيق بودجه 98 عنوان کرد: بنابراين مورد مذکور يکي از مواردي است که ما مي‌توانيم شرايط تحريم را دور بزنيم و به همين دليل در بورس عرضه شده که در کمتر از 5 دقيقه مقدار 2 ميليون بشکه فروخته شد، نهايتا اين اقدام تجربه بسيار موفقي است.


 ميز خبر  

 نفت سنگين ايران 8 دلار ارزان شد

طبق جديدترين گزارش ماهانه اوپک توليد نفت ايران در دسامبر سال 2018 به 2.769 ميليون بشکه در روز رسيد و نفت سنگين ايران حدود 8 دلار در هر بشکه ارزان شد.

به گزارش ايرنا، گزارش اوپک بر مبناي آمار منابع ثانويه نشان مي‌دهد توليد نفت ايران در ماه ميلادي گذشته به 2.769 ميليون بشکه در روز رسيد که 159 هزار بشکه در روز در مقايسه با توليد 2.928 ميليون بشکه در روز در نوامبر، کاهش داشت.

ميانگين توليد نفت خام ايران در سه ماهه چهارم سال ميلادي گذشته 3.010 ميليون بشکه در روز بود که در مقايسه با 3.603 ميليون بشکه در روز در سه ماهه سوم، کاهش داشت.

طبق آمار منابع ثانويه، مجموع توليد اوپک که متشکل از 14 کشور است در دسامبر 31.58 ميليون بشکه در روز بود که 751 هزار بشکه در روز نسبت به ماه پيش از آن کاهش نشان داد. توليد نفت در عربستان سعودي، ايران و امارات متحده عربي کاهش يافت، در حالي که توليد عراق افزايش داشت.

قيمت نفت سنگين ايران در دسامبر 54.84 دلار در هر بشکه بود که 7.99 دلار يا 12.7 درصد در مقايسه با 62.83 دلار در نوامبر کاهش داشت. ميانگين قيمت نفت سنگين ايران 67.97 دلار در سال 2018 در مقايسه با 51.71 دلار در سال 2017 بوده است.

معاون وزير نفت:

پتروشيمي؛ اولويت نخست ارزآور کشور

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي گفت: اين شرکت راهگشاي موانع پيشرفت طرح‌هاي پتروشيمي است و همه تلاش خود را براي برطرف کردن مشکلات و چالش‌هاي واحدهاي پتروشيمي به‌کار مي‌گيرد.

به گزارش وزارت نفت، بهزاد محمدي در نشست هماهنگي با مديران عامل طرح‌هاي فاز 2 پتروشيمي منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس اظهار کرد: به دليل سابقه کار در واحدهاي عملياتي، همه چالش‌ها و مشکلات پيش روي پيشرفت طرح‌ها را درک مي‌کنم.

وي با اشاره به اينکه شرکت ملي صنايع پتروشيمي راهگشاي موانع پيشرفت طرح‌هاست، افزود: اين شرکت بدون توجه به مالکيت پروژه‌ها، راهکارهاي تسهيل فرآيند توسعه صنعت پتروشيمي را اتخاذ مي‌کند.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي، به 54 مجتمع توليدي با حدود سالانه 54 ميليون تن محصول پتروشيمي در کشور اشاره و تصريح کرد: 64 طرح صنعت پتروشيمي کشور شامل پنج طرح زيرساختي، 6 پروژه خوراک و 53 طرح پتروشيمي است.

محمدي با اشاره به 41 طرح فعال با پيشرفت بالاي 20 درصد در صنعت پتروشيمي، ادامه داد: از اين تعداد، 21 طرح در فاز 2 پتروشيمي منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس قرار دارد که نشان دهنده سهم بالاي 50 درصدي اين منطقه از کل توسعه صنعت پتروشيمي کشور است.

به گفته وي، صنعت پتروشيمي به عنوان يک صنعت مولد و اولويت نخست کشور در حوزه ارز آوري و اقتصاد، حائز اهميت است و وزارت نفت و شرکت ملي صنايع پتروشيمي توجه و حساسيت ويژه‌اي به توسعه و تکميل طرح‌هاي اين صنعت دارند.

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي با اشاره به اينکه با همکاري و بررسي چالش‌هاي پروژه‌هاي پتروشيمي، به‌زودي به سمت برطرف کردن مشکلات واحدها خواهيم رفت، افزود: در ماه‌هاي آينده مسيري را ايجاد خواهيم کرد تا واحدها با مشکلات کمتر و بازدهي بيشتر به اهداف خود برسند.

محمدي با بيان اينکه شرکت ملي صنايع پتروشيمي همه مشکلات و چالش‌هاي واحدهاي پتروشيمي رصد مي‌کند، گفت: حضور و بازديد مداوم از طرح‌هاي پتروشيمي فاز2 پتروشيمي منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس تا بهره برداري از آنها ادامه خواهد داشت.

به گفته وي، همه تلاش شرکت ملي صنايع پتروشيمي اين است که بتواند نقش حاکميتي خود را در توسعه صنعت به خوبي ايفا کند.

مدير عامل شرکت ملي گاز :

صادرات گاز ايران به کشورهاي مقصد بدون وقفه انجام مي‌شود

مدير عامل شرکت ملي گاز با بيان اينکه براي اروپا محرز شده که صادرات گاز ايران به کشورهاي مقصد بدون وقفه انجام مي‌شود، ابراز اميدواري کرد: شرکت‌هاي اروپايي از واردات از ايران استقبال کنند.

به گزارش ايلنا، ايران با در اختيار داشتن حدود 34 تريليون متر مکعب ذخاير گاز طبيعي، در جايگاه نخست دارندگان اين منبع انرژي قرار دارد. علاوه بر حفظ مشتريان کنوني و تسريع در بازاريابي در منطقه و همسايگان؛ صادرات گاز به اروپا، از جمله برنامه‌هايي است که مي‌تواند در افزايش سهم ايران در تجارت جهاني گاز نقش داشته باشد.

در حال حاضر امکان صادرات گاز از سوي 12 کشور به اين قاره وجود دارد که ايران نيز از جمله اين کشورها است. ايران ظرفيت صادرات سالانه 25 تا 30 ميليارد مترمکعب گاز از هشت مسير را به اروپا دارد.

مسير ايران- عراق- سوريه، مسير ترکيه که خود شامل چند مسير از جمله درياي سياه از طريق آذربايجان، گرجستان و درياي سياه و ديگري از طريق ارمنستان، گرجستان و درياي سياه است، از ديگر مسيرهاي صادرات گاز به اروپا به شمار مي‌رود.

حسن منتظر تربتي مدير عامل شرکت ملي گاز ايران درباره برنامه وزارت نفت براي صادرات گاز به اروپا به خبرنگار ايلنا گفت: صادرات گاز به اروپا مقصد بعدي ما است، بايد براي اروپائي‌ها اطمينان و تضمين تداوم صادرات حاصل مي‌شد که اين اعتماد بوجود آمده است.

وي خاطرنشان کرد: براي اروپا محرز شده که صادرات گاز ايران به کشورهاي مقصد بدون وقفه انجام مي‌شود با توجه به اين موضوع ما نيز اميدواريم شرکت‌هاي اروپايي از واردات از ايران استقبال کنند و ما بتوانيم فروشنده گاز به اين قاره باشيم.

پيش‌تر بارها مسئولين به دليل آنچه عدم صرفه اقتصادي اعلام مي‌کردند صادرات گاز به اروپا از مسير خط لوله را تقريبا منتفي دانسته و گفته بودند کشورهاي همسايه بازارهاي هدف اصلي ايران هستند.


 معادلات انرژي 

 رئيس اتحاديه جايگاه داران سوخت:

بهبود صد درصدي کيفيت بنزين

رئيس اتحاديه جايگاه داران سوخت با بيان اينکه مصرف بنزين در تهران برابر 15 استان است، گفت: اکنون بنزين توليدي مطابق استاندارد است و نسبت به گذشته صد در صد بهتر شده است.

بيژن حاج محمدرضا در گفت‌وگو با ايلنا، درباره تامين سوخت جايگاه‌ها اظهار داشت: در سال 97 علاوه بر نفت‌گاز که به صورت سهميه‌اي در اختيار جايگاه‌دار قرار مي‌گيرد، براي بنزين هم براي هر جايگاهي سهميه‌اي خاص در نظر گرفته‌اند و سوخت بر اساس ميزان تقاضا، مراجعه و سقف تعيين شده به هر جايگاهي تحويل داده مي‌شود.

وي با بيان اينکه ما براي تامين فرآورده در جايگاه‌ها مشکلي نداريم، افزود: اکنون حدود 3 ميليارد ليتر ذخيره بنزين موجود است که با احتساب رقم فروش فعلي مشکل تامين نداريم و مي‌توانيم به اقصي نقاط کشور سوخت ارسال کنيم.

رئيس اتحاديه جايگاه داران سوخت تصريح کرد: به دليل افزايش قاچاق و نوسانات نرخ دلار شرکت پخش فرآورده تصميم به سهميه بندي سوخت در جايگاه‌ها گرفت.

امکان قاچاق از سوي جايگاه‌دار ناچيز است

وي با بيان اينکه ما آمادگي داريم براي جلوگيري از قاچاق همکاري کنيم، ادامه داد: البته قاچاق فرآورده از محلي غير از جايگاه‌ها صورت مي‌گيرد، جايگاه‌ها هم ممکن است قاچاق داشته باشند اما ميزان آن با توجه به نظارتي که نمايندگي‌ها دارند بسيار ناچيز است، امکان اينکه جايگاه‌دار بتواند نفتکش را از مسير تعيين شده منحرف کند خيلي کم است. حداکثر ممکن است در حد 50 ليتر و 100 ليتر باشد، اکنون قاچاق‌چياني هستند که از 15 کيلومتري ساحل تا 30 کيلومتري وسط دريا لوله کشيده و فرآورده را تحويل مي‌دهند.

تهراني‌ها به اندازه 15 استان بنزين مصرف مي‌کنند

حاج محمدرضا در ادامه با بيان اينکه مصرف بنزين در تهران برابر 15 استان است، گفت: ميزان کل مصرف بين 7 تا 12 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش مصرف داشته که دليل آن اضافه شدن حدود يک ميليون دستگاه خودرو غير ازخودروهاي وارداتي و مونتاژ است، قرار بر اين بود که به همان ميزان که خودرو توليد و يا وارد مي‌شود خودروهاي فرسوده جمع آوري شوند که متاسفانه اين اقدام صورت نگرفته است.

يورو 4 بهتر از سوپر است

وي درباره موجودي بنزين سوپر در جايگاه‌ها نيز بيان کرد: بنزين سوپر به ميزان کافي در جايگاه‌ها وجود دارد، اما بايد گفت کيفيت بنزين يورو 4 بعضا بهتر از سوپر است، بنزين سوپر بدون سرب است در حالي که سرب بنزين مي‌تواند باک و کاربراتور اتومبيل را تميز کند اما بنزين سوپر اين توان را ندارد و اين در حالي است که اکتان بنزين سوپر 84 تا 86 است و ميزان اکتان بنزين يورو4، 94 تا 96 است.

رئيس اتحاديه جايگاه داران سوخت درباره کيفيت بنزين اذعان کرد: در سال هاي گذشته برخي پتروشيمي‌ها بنزين توليد مي‌کردند که بي کيفيت بوده و ايجاد آلودگي مي‌کردند، اکنون بنزين توليدي مطابق استاندارد است و نسبت به گذشته صد در صد بهتر شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي