جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/10/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6032

آتش تفرقه در فوتبال ايران
تيم ملي، قرباني اختلافات بي مورد مي شود؟

برنامه کامل دور حذفي جام‌ ملت‌ها
مسير هموار ايران


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 آتش تفرقه در فوتبال ايران
 تيم ملي، قرباني اختلافات بي مورد مي شود؟ 

 
*سعيد ونکي

با وجود نمايش خوب تيم ملي فوتبال ايران در هفدهمين دوره جام ملت هاي آسيا، اخبار خوبي از اردوي اين تيم شنيده نمي شود.

ماجرا از جايي آغاز شد که کارلوس کي روش، مطابق معمول و در سخناني آتشين، همه مسئولان ورزش کشور را از دم تيغ انتقادات خود گذراند. وزير ورزش و باشگاه پرسپوليس، مخاطب اصلي حرف هاي سرمربي تيم ملي بودند اما حاشيه ساز ترين حرف هاي کي روش، مربوط به عدم حمايت تيم ملي توسط وزارت ورزش بود. او گفت: «در حالي که برخي از افراد در تيم ملي مشکلاتي براي دريافت حقوق و بردن نان براي خانواده هايشان دارند، برخي ها با پرواز فرست کلاس به ژاپن مي روند»

در حالي که به نظر مي رسد اين صحبت ها، مربوط به يک مسئله درون تيمي باشد، اما برخي رسانه ها طور ديگري آن را بازتاب دادند که آتش خشم و نفرت را شعله ور کرد. برخي سايت ها و کانال هاي فضاي مجازي حرف هاي کي روش را اينگونه بازتاب دادند:« در حالي که مردم ايران با مشکل بردن نان براي خانواده هايشان مواجه هستند، برخي ها توسط وزارت ورزش با پرواز فرست کلاس به ژاپن اعزام مي شوند!» اين در حالي است که ابداً کي روش حرفي راجع به مردم ايران نزد و صرفا به يک تفاوت حمايت - غلط يا درست - نسبت به تيم ملي و باشگاه پرسپوليس اشاره کرد.

اين مسئله، کافي بود تا تمام فوتبال ايران از مسئولين، مربيان، کارشناسان و پيشکسوتان عليه سرمربي تيم ملي بسيج شوند و خشم خود را نسبت به حرف هاي کي روش نشان دهند.

اگرچه در خلال جام ملت هاي آسيا و در کوران اين مسابقات، انتقادات کي روش هيچ توجيهي ندارد اما اي کاش رسانه ها در اين ميان نقش اصلي خود را ايفا مي کردند و با انتشار کامل فيلم صحبت هاي سرمربي تيم ملي، کمي فضا را آرام مي کردند.

قطعا در ماجراي اين اختلاف و تفرقه افکني، کارلوس کي روش متهم شماره يک است. هيچ دليلي وجود ندارد که او با صحبت هاي بي مورد خود، تيم ملي را به حاشيه ببرد؛ آن هم در زماني که پس از مدت ها مسير موفقيت ايران در آسيا هموار شده و مي توان به طلسم 43 سال قهرمان نشدن در اين رقابت ها اميدوار بود.

اين در حالي است که با وجود مشکلات مالي فدراسيون فوتبال، اردوها و بازي هاي خوبي براي اين تيم تدارک ديده شد. تقريبا هيچ دوره اي را سراغ نداريم که ليگ تا اين حد به خاطر تيم ملي تعطيل شده باشد، تيم اردوهاي برون مرزي با کيفيت و پرهزينه اي داشته باشد و باشگاه ها بهترين همکاري را با تيم ملي داشته باشند.

حتي پس از پايان مرحله گروهي، پاداش 463 هزار دلاري، آن هم به صورت نقد توسط وزارت ورزش بين کادر فني و بازيکنان توزيع شد؛ در حالي که پيش از اين شاهد اين حجم از حمايت نبوديم.

قطعا خود کي روش پس از جام جهاني و باتجربه حضور هفت ساله خود در ايران نسبت به تنگناهاي مالي فوتبال کشورمان آشنا بود و مي توانست با خاطره اي خوب خداحافظي کند، اما ماند تا ثمره تلاش هاي چندين ساله اش را در جام ملت هاي آسيا برداشت کند ولي اکنون مسير ديگري در پيش گرفته و در حال نفرت پراکني در فوتبال کشورمان است.

نبايد از ياد ببريم که کي روش فرد بسيار باهوشي است و استراتژي خود را بر اساس رفتار طرف مقابل تعيين مي کند. او در اين سال ها با ارزيابي رفتار مسئولان ورزش کشورمان، ديد که هر زمان که خواست، مي تواند به بالاترين مقام ورزش کشور بتازد و با هيچ واکنشي هم مواجه نشود. اگر در گذشته کسي در مقابل او محکم ظاهر مي شد و اين مربي را به خاطر تنش سازي هايش توبيخ مي کرد، امروز شاهد نبوديم که در کوران مهم ترين مسابقات، اينگونه تيم ملي را به حاشيه ببرد و اميدهاي يک ملت را کمرنگ کند.

اميدواريم که تيم ملي به سلامت از مسير پر پيچ و خم جام ملت هاي آسيا، با موفقيت عبور کند تا همه اين اتفاقات چند وقت اخير به دست فراموشي سپرده شود. قطعا با توجه به جو منفي عليه سرمربي تيم ملي، دوران کارلوس کي روش در فوتبال ايران به سر آمده و آرزو مي کنيم که استراتژي مناسبي براي همکاري با نفر بعدي تعيين شود تا شاهد اين اتفاقات در آينده نباشيم.


 برنامه کامل دور حذفي جام‌ ملت‌ها
 مسير هموار ايران  

 
با پايان مرحله گروهي جام ملت هاي آسيا، برنامه بازي تيم هاي حاضر مرحله يک هشتم نهايي مشخص شد.

تيم ملي کشورمان با صدرنشيني در گروه چهارم، راه آساني در مرحله يک هشتم نهايي دارد و بايد با تيم عمان ديدار کند. برنده اين بازي هم به مصاف پيروز نبرد تيم هاي چين و تايلند خواهد رفت.

برنامه کامل مرحله يک هشتم نهايي، به شرح زير است:

يکشنبه - 30 دي ماه

* اردن - ويتنام/ ساعت 14:30 به وقت تهران/ ورزشگاه آل مکتوم شهر دبي

* تايلند - چين/ ساعت 17:30 به وقت تهران/ ورزشگاه هزاع بن زايد شهر العين

* ايران - عمان/ ساعت 20:30 به وقت تهران/ ورزشگاه محمد بن زايد شهر ابوظبي

دوشنبه - اول بهمن ماه

* ژاپن - عربستان/ ساعت 14:30 به وقت تهران/ ورزشگاه شارجه شهر شارجه

* استراليا - ازبکستان/ ساعت 17:30 به وقت تهران/ ورزشگاه خليفه بن زايد شهر العين

* امارات - قرقيزستان/ ساعت 20:30 به وقت تهران/ ورزشگاه زايد اسپورت سيتي شهر ابوظبي

سه‌شنبه - 2 بهمن ماه

* کره جنوبي - بحرين/ ساعت 16:30 به وقت تهران/ ورزشگاه راشد شهر دبي

* عراق - قطر/ ساعت 19:30 به وقت تهران/ ورزشگاه آل نهيان شهر ابوظبي


 خبـــرنامه 

شادي بي‌سابقه قطري‌ها

پيروزي مقابل سعودي ها پيام بزرگي داشت

پيروزي تيم ملي فوتبال قطر برابر عربستان، بازتاب گسترده‌اي در اين کشور داشته است.

بسياري از قطري‌ها پس از برد مقابل عربستان در جام ملت هاي آسيا، با خودروهاي خود وارد خيابان‌هاي دبي شدند و اين پيروزي را جشن گرفتند؛ در حالي که اين ميزان شادي در قبال پيروزي قطر مقابل يک تيم عربي ديگر يا صعود از مرحله گروهي مسابقات بسيار عجيب و بي‌سابقه به شمار مي‌رود.

در همين حال کارشناس تلويزيون الکاس پيرامون پيروزي قطر مقابل عربستان گفت: اين بازي تفاوت‌هاي زيادي با ساير مسابقات دو تيم داشت. اين نتيجه پيام‌هاي بزرگي دارد که بايد به آن هم توجه کرد. با توجه به منازعات سياسي موجود بين قطر و دو کشور عربستان و امارات، پيروزي قطري‌ها مقابل عربستان در مرحله گروهي يکي از مهمترين موفقيت سال‌هاي اخير فوتبال قطر محسوب مي‌شود.

قرارداد زاهدي لغو شد

دليل، سابقه دوپينگ!

شهاب زاهدي که در سه فصل اخير براي تيم ايسلندي IBV بازي کرد، با باشگاه سوون سامسونگ قرارداد امضا کرد اما اين باشگاه با انتشار بيانيه‌اي، خبر از لغو اين قرارداد داد. در اين بيانيه آمده است: «قرارداد زاهدي با توافق دو جانبه به پايان رسيد؛ پس از اينکه مشخص شد او پيش از اين به دليل استفاده از مواد غيرمجاز، به دليل دوپينگ با محروميت روبرو شده بود.» زاهدي زماني که در تيم جوانان پرسپوليس بازي مي‌کرد، به دليل استفاده از مواد ممنوعه، دو سال محروم شد؛ هرچند خود او اعلام کرد اين اتفاق به دليل استفاده بدون اطلاع از مکمل‌ها بوده است. اين مهاجم 187 سانتي متري بعد از فسخ قرارداد با سوون، در گفت و گويي کوتاه گفت: «بعيد است بتوانم با اين شرايط، در تيم ديگري در کره جنوبي بازي کنم.»

اقدام مقامات کلمبيايي

لغو سفر به امارات

بسياري تصور مي‌کردند که اين هفته سرمربي جديد تيم ملي کلمبيا معرفي مي‌شود. برخي از رسانه‌هاي محلي عنوان کرده بودند که با برگزاري يک جلسه که ميان رئيس فدراسيون فوتبال کلمبيا و نايب رئيس اين سازمان با کارلوس کي‌روش در امارات (محل حضور تيم ملي ايران در جام ملت‌هاي آسيا 2019)، اين مرد پرتغالي به عنوان جانشين قطعي خوسه پکرمن معرفي خواهد شد.

با اين حال دو مقام بلندپايه فوتبال کلمبيا سفر به امارات را لغو کرده‌اند، چون آن‌ها بر اين باور هستند که گرفتن تمرکز سرمربي تيم ملي ايران در خلال برگزاري يک تورنمنت که در آن به مرحله يک هشتم نهايي آن هم راه پيدا کرده کار درست و شايسته‌اي نيست. در حال حاضر کي‌روش تنها گزينه قطعي فهرست 5 يا 6 نفره خسورون، رئيس فدراسيون فوتبال کلمبيا است.

پيشنهاد دو تيم اروپايي به طارمي

مهدي طارمي که همراه با تيم ملي فوتبال ايران در جام ملت‌هاي 2019 آسيا در کشور امارات حضور دارد با پيشنهاد دو تيم اروپايي روبرو شده است تا در نقل و انتقالات زمستاني به اين تيم‌ها برود. مهاجم ملي‌پوش الغرافه قطر که توانسته است در بازي‌هاي مرحله گروهي دوگل به ثمر برساند از مدير برنامه‌هاي خود خواسته تا همه چيز را به بعد از اتمام بازي‌هاي جام ملت‌هاي آسيا موکول کند.

باشگاه‌هاي اروپايي قصد دارند در طول اين مدت با مديران باشگاه الغرافه وارد مذاکره شوند تا رقم نهايي مبلغ رضايتنامه وي را به دست آورند و سپس وارد جزئيات اين انتقال شوند. از قرار معلوم مسئولان باشگاه قطري تمايلي به ادامه همکاري با طارمي ندارند و مهاجم تيم ملي هم مي‌خواهد اين تيم را به مقصد کشورهاي اروپايي ترک کند. بايد منتظر ماند و ديد چه سرنوشتي در انتظار طارمي خواهد بود و اين بازيکن در نقل و انتقالات زمستاني با چه سرنوشتي روبرو خواهد شد.ناگفته نماند که باشگاه هاي درجه دو فوتبال اروپا، خواهان جذب طارمي هستند.

پايان بلاتکليفي

جلالي، سرمربي نساجي شد

مجيد جلالي، سرمربي سابق پيکان که در هفته‌هاي پاياني نيم فصل نخست ليگ برتر به کار خود در اين تيم پايان داد، به عنوان سرمربي جديد نساجي انتخاب شد و جاي جواد نکونام را در اين تيم گرفت. در روزهاي اخير و از زماني که نساجي با نکونام قطع همکاري کرد گزينه‌هاي مختلفي از جمله فيروز کريمي و محمد تقوي براي نيمکت اين تيم معرفي شدند ولي در نهايت توافق با هيچ کدام حاصل نشد تا هدايت نساجي به جلالي سپرده شود. جلالي به زودي کادر خود را در قائمشهر با نساجي شروع مي‌کند تا تيمش آماده نيم فصل دوم شود. او در حالي هدايت نساجي را بر عهده گرفته که در روزهاي اخير نشستن فيروز کريمي روي نيمکت اين تيم قطعي به نظر مي‌رسيد.

مهاجم قطر در آستانه شکستن رکورد علي دايي

تيم ملي قطر با نتيجه 2 بر صفر مقابل عربستان به پيروزي رسيد که دو گل اين ديدار را معز علي عبدالله وارد دروازه حريف کرد.

معز علي با اين دو گل، تعداد گل هاي خود را با عدد 7 رساند تا با رکورد علي دايي در جام ملت‌هاي آسيا در سال 1996 تنها يک گل فاصله داشته باشد.

قطر با درخشش معز علي 9 امتياز کامل را در گروه E به دست آورد و بالاتر از عربستان راهي مرحله يک‌هشتم شد. او در بازي بعدي قطر که مقابل عراق برگزار مي‌شود با زدن يک گل به رکورد علي دايي مي‌رسد و اگر بيشتر از يک گل بزند، به تنهايي رکورددار گلزني در يک دوره از مسابقات جام ملت‌هاي آسيا خواهد شد.

مصدوميت ستاره چين، جدي است

تيم ملي فوتبال چين در مرحله يک هشتم نهايي جام ملت‌هاي آسيا مقابل تايلند قرار مي‌گيرد. با اين حال، خبرها حکايت از اين دارد که وو لي، مهاجم و ستاره تيم چين اين بازي حساس را از دست داده است. لي برترين گلزن سال 2018 ليگ سوپرليگ چين بوده که به همراه تيم شانگهاي SIPG به عنوان قهرماني فصل هم دست پيدا کرده است. او طي مسابقات جاري هم دو گل برابر فيليپين به ثمر رساند.

او به دليل مصدوميت در ديدار مقابل کره جنوبي، بازي حساس برابر تايلند را از دست داده است.


 خبـــرنامه 

 يک تير و چند نشان برانکو در قطر

انتخاب فضاي مناسب براي اردوي زمستاني؛ اين بي ترديد مهم‌ترين کاري بود که برانکو ايوانکويچ در ادامه مسير موفقش براي پرسپوليس، در دستور کار قرار داد. او بچه‌هايش را به کمپ اسپاير قطر برد؛ آن هم در بهترين فصل سال. جايي که بهترين تيم‌هاي دنيا به طور همزمان آنجا مشغول تمرين بودند؛ از بايرن مونيخ تا يوپن بلژيک تا پاري‌سن ژرمن. همه اين تيم‌ها در فصل داغ قطر، اين کمپ مجهز را انتخاب کرده بودند.

براي همين هم اردوي پرسپوليس اين روزها پر بود از ستاره‌هاي بزرگ. جداي از نيکو و رابرت کواچ، مرابيان کروات تيم بايرن مونيخ که البته شاگردان برانکو در تيم رويايي 98 بوده‌اند، مانوئل نوير، بورا ميلوتينويچ و خيلي از بزرگان ديگر فوتبال جهان به تمرين قرمزها رفتند و ديدارهايي هرچند کوتاه با او داشتند؛ رفتارهايي که خيلي زود با واکنش شفر مربي استقلال هم روبرو شد. او که از عدم برگزاري اردوي تيمش در قطر هم شاکي بود، به برانکو طعنه زد: «اگر قرار بود براي ديدار با چهره‌هاي معروف بروم اردو که تيمم را مي‌بردم قطر!»

اين البته اولين کل کل فوتبالي اين دو مربي نبود. سال قبل برانکو در پاسخ به اينکه شفر گفته بود از زمان آمدنش به ايران، بيلد و کيکر مدام از فوتبال ايران مي‌نويسند ، گفته بود:«الان رسانه هاي آلماني تيم ملي آلمان را بي خيال شده اند و فقط درباره استقلال مي‌نويسند.» حالا به نظر مي‌رسد شفر دارد پاسخ او را مي‌دهد و رفتارش را تلافي مي‌کند. اگرچه اين نمايش محبوبيت برانکو، پاسخي به منتقدانش هم هست که دوست دارند بگويند خارج از مرزهاي ايران، کمتر کسي برانکو را مي‌شناسد!

ناپولي؛ به دنبال ستاره جوان تيم ملي عراق

باشگاه ناپولي ايتاليا به دنبال جذب مهاجم جوان و آينده دار تيم ملي عراق است.

سايت خبري باشگاه ناپولي ايتاليا خبر داد که اين باشگاه بازي هاي مهند علي، ستاره جوان و آينده دار تيم ملي عراق را در جام ملت هاي آسيا 2019 امارات دنبال مي کند تا براي جذب او اقدام کند.

عراق در مرحله گروهي جام ملت هاي آسيا رقيب ايران بود و در نهايت به عنوان تيم دوم گروه پس از ايران راهي مرحله بعد شد. مهند علي يکي از پديده هاي جام ملت هاي آسيا 2019 است. عراق در مرحله يک هشتم به مصاف تيم ملي قطر مي رود.

بيرانوند، دروازه بان هاي بزرگ جهان را به چالش کشيد!

يک سايت معتبر بين المللي، به پرتاب دست بلند دروازه بان تيم ملي کشورمان پرداخته و گلرهاي بزرگ جهان را به چالش کشيده است.

سايت گل به پرتاب 70 متري عليرضا بيرانوند، دروازه بان تيم ملي کشورمان در ديدار با عراق پرداخته و 3 دروازه بان بزرگ دنيا را به چالش کشيده است.

توئيتر سايت گل اين پرتاب دست بيرانوند را به نمايش گذاشت و آليسون بکر، دخه آ و ادرسون را به چالش پرتاب دست بلند دعوت کرده است!

رقيب اماراتي استقلال به دنبال جذب خريبين

باشگاه العين امارات به دنبال جذب مهاجم خطرناک الهلال است.

سايت اسپورت امارات خبر داد که باشگاه العين براي تقويت خط حمله خودش در زمستان به دنبال جذب عمر خريبين، مرد سال آسيا 2017 و عضو باشگاه الهلال عربستان است.

بنا بر گزارش هاي رسيده، تيم اماراتي مي خواهد خربين را به صورت قرضي به خدمت بگيرد. العين و الهلال دو رقيب اصلي استقلال در مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا 2019 هستند.

کوتينيو – ليورپول

بازگشتي در کار نيست

پس از آنکه در هفته‌هاي اخير مشخص شد، فيليپ کوتينيو، ستاره برزيلي و تکنيکي بارسلونا از شرايط خود در اين تيم راضي نيست و قصد دارد نوکمپ را ترک کند، شايعات زيادي مطرح شد که ليورپول قصد دارد اين بازيکن سابق خود را دوباره به خدمت بگيرد. ولي روزنامه انگليسي ميرر مي‌گويد منابع درون باشگاه به اين روزنامه اطلاع داده‌اند که ليورپول چنين قصدي ندارد و کوتينيو به آنفيلد برنخواهد گشت. کوتينيو که پيش از انتقال به بارسا، در ليورپول بازي مي‌کرد، تنها بعد از گذشت يک سال در اين تيم شرايط خوبي ندارد. اين در حالي است که کوتينيو سال پيش با امضاي قراردادي 5 ساله به ارزش 142 ميليون پوند به بارسا پيوسته بود.

آن روز‌ها يورگن کلوپ و ليورپول همه تلاش خود را کردند که کوتينيو را در ليورپول نگه دارند، اما کوتينيو عزم خود را جزم کرده بود که راهي بارسا شود. در نهايت کاري از دست ليورپول ساخته نبود تا با انتقال او به اسپانيا موافقت کند. کوتينيو در نوکمپ عالي آغاز کرد، ولي به تدريج وارد دوران افت شد؛ به طوري که در هفته‌هاي اخير اغلب عثمان دمبله، آرتور و آرتورو ويدال، به جاي او به زمين فرستاده شده و به کوتينيو ترجيح داده شده‌اند.

دژاگه:

اين تيم يکي از بهترين‌هاي تاريخ است

تيم ملي ايران به مرحله يک هشتم نهايي جام ملت‌هاي آسيا رسيده و البته يکي از مدعيان قهرماني در اين تورنمنت است. خيلي‌ها معتقدند اين تيم بهترين تيم ملي تاريخ است. اشکان دژاگه کاپيتان تيم ملي در اين باره مي‌گويد:«نمي توانم بگويم بهترين تيم ولي مطمئنا اين تيم يکي از بهترين تيم هاي تاريخ فوتبال ايران است. بازيکنان يک سطح و آماده هستند و کار مربي براي انتخاب بازيکن سخت. اکثر بازيکنان فعلي تيم ملي در ليگ هاي اروپايي و خارج از ايران بازي مي کنند، قبلا شايد 2 يا 3 لژيونر در تيم ملي وجود داشت ولي الان 7-8 بازيکن تيم ملي خارج از ايران بازي مي کنند.البته حضور اين بازيکنان در کنار بقيه بچه ها کيفيت تيم ما را بالا برده است.»


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي