جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6040

با اشاره به کاهش اعتبارات آب؛
يزد؛ در وضعيت بحراني


خبــر


در استان


 با اشاره به کاهش اعتبارات آب؛
 يزد؛ در وضعيت بحراني 

 يزد-خيرخواه

مديرعامل شرکت آب منطقه اي يزد، با بيان اين که کاهش 15 درصدي اعتبارات آب در حالي رقم خورده است که استان در وضعيت بحراني قرار دارد، گفت: افزايش اعتبارات آب يزد در لايحه بودجه 98 ضروري است .«عباس علوي راد» با اشاره به ارائه بودجه سنواتي آب در دو فصل «منابع آب» و «آب فاضلاب» اظهار کرد: اعتبارات عمراني مجموع اين دو بخش آب در لايحه بودجه سال 98 نسبت به قانون بودجه سال 97 حدود 11 درصد رشد داشته است .وي افزود: اعتبارات عمراني شرکت آب و فاضلاب استان يزد معادل 12.3 ميليارد تومان در لايحه بودجه سال 98 پيش بيني شده که نسبت به قانون بودجه سال 97 حدود 21 درصد رشد نشان مي دهد‌ .علوي راد با اشاره به اين که تعرضات به خط انتقال آب يزد بيش از 4 ميليارد تومان خسارت داشته است، افزود: رصد اعتبارات 36 طرح مهم و چالشي بخش آب در کشور نشان مي دهد طرح آب رساني خط دوم بهشت آباد به يزد و شهرهاي مسير 2 ميليارد تومان اعتبار دارد .

وي تصريح کرد: مقايسه اعتبارات طرح آب رساني به يزد با ساير استان ها نشان مي دهد به استان هايي نظير يزد کم توجهي شده است .

يزد با کمبود آب مواجه است

اين مسئول گفت: پايش منابع آبي استان نشان مي دهد که يزد با کمبود آب مواجه است و ضروري است که نمايندگان استان در مجلس اصلاح مجموع اعتبارات بخش آب را مدنظر قرار دهند .«محمدمهدي جواديان زاده» مديرعامل شرکت آب منطقه اي يزد، با اشاره به اين که خشکسالي هاي اخير چالش جدي استان يزد است، اظهار کرد: اين شرايط باعث شده استان يزد از جمله استان هاي کم بارش کشور باشد .

وي با بيان اين که متوسط بارندگي استان در سال آبي جاري 19.5 ميلي متر بوده است، افزود: اين ميزان، کاهش 46 درصدي بارش باران را نسبت به بلند مدت نشان مي دهد .مديرعامل شرکت آب منطقه اي يزد، با تاکيدبر لزوم افزايش اعتبارات بخش آب استان يزد در لايحه بودجه سال آينده، بيان کرد: کاهش 15 درصدي اعتبارات آب در حالي رقم خورده است که استان در وضعيت بحراني آب قرار دارد .

جواديان زاده با بيان اين که کاهش اعتبارات مشکلات يزد را در اين زمينه بيشتر مي کند، خاطرنشان کرد: علي رغم پيگيري هايي که از سوي شرکت آب منطقه اي يزد صورت گرفته، هنوز تغييري در ميزان اين اعتبار صورت نگرفته است .


 خبــر 

 شهردار تبريز:

آماده همکاري با يونسکو براي تاسيس دفتر استاني در تبريز هستيم

تبريز-توفيقي

شهردار تبريز گفت:تبريز به دليل ويژگي خاص جغرافيايي که داشته است پيوندگاه انديشه هاي مختلف بوده و همين باعث تبلور انديشمندان بزرگي در اين شهر شده است.شهردار تبريز با بيان اينکه تبريز در تمام حوزه ها حرفهاي زيادي براي گفتن دارد گفت: بايد از تمام داشته‌هاي تبريز براي معرفي اين شهر استفاده کنيم.او ادامه داد: نام شمس مي توانست در معرفي هر چه بيشتر تبريز در سال 2018 که پايتخت کشورهاي اسلامي بوديم کمک کند.او با اشاره به برخي از اسناد قديمي گفت: بر آن هستيم تا مطالعاتي در خصوص مدفن شمس تبريزي که برخي آن را در تبريز مي دانند انجام دهيم ولي به هر حال معتقديم اين شهر قدمگاه شمس تبريزي است و بايد جايگاه آن را احيا کنيم.شهين باهر با بيان اينکه تنها شهري در جهان هستيم که 400 شاعر در مقبره الشعراي آن دفن شده است گفت: اين نشان از پايه هاي فرهنگي بالاي اين شهر دارد.

شهردار تبريز در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه مديريت شهري در اين دوره مسائل فرهنگي را به طوري جدي پيگيري مي کند اظهار داشت: آماده همکاري با يونسکو براي تاسيس دفتر استاني يونسکو و بنياد شمس تبريزي در تبريز هستيم.

شهين باهر در بخش ديگري از سخنانش از نامگذاري يکي از معابر شهري به نام دکتر محمدعلي موحد خبر داد و گفت: دکتر موحد از افتخارات شهر تبريز است و شهرداري در صدد برگزاري يک همايش حداقل در حد ملي براي تجليل از اقدامات وي است.

مدير امور آب و فاضلاب روستايي ملاير :

24هزار مشترک روستايي از خدمات آب و فاضلاب روستايي برخوردارند

همدان-مجيد ملکيان

مدير امور آب و فاضلاب روستايي شهرستان ملاير از 6 پروژه قابل افتتاح و کلنگ زني در ايام الله دهه فجر خبر داد.محمد رضا ترکاشوند ضمن اشاره به روستاهاي برخورداراز خدمات شرکت آبفار در شهرستان ملاير،گفت: درحال حاضراز مجموع 208 روستاي داراي سکنه شهرستان، 134 روستا از خدمات شرکت بهره مند هستند و متبقي به صورت خودگردان توسط دهياران و شوراها اداره مي شوند.

وي همچنين عنوان کرد:هم اکنون 24 هزار مشترک روستايي از خدمات امور آب و فاضلاب روستايي شهرستان ملاير برخوردارند.

ترکاشوند در ادامه ضمن گراميداشت ايام الله دهه فجرو با اشاره به پروژه هاي قابل بهره برداري و کلنگ زني شهرستان ملاير در ايام مذکور، اظهار داشت:بر همين اساس در ايام پيش رو؛ 4 پروژه با اعتباري قريب به 2 ميليارد تومان به بهره برداري خواهد رسيد.

وي در خصوص پروژه هاي مذکور توضيح داد: بهره برداري از شبکه آب شرب روستاي حسين آباد شاملو با صرف اعتباري بالغ بر يک ميلياردو 190 ميليون تومان، اجراي قسمتي از شبکه آب روستاي ازنا با صرف 200 ميليون تومان اعتبار، بهره برداري از شبکه آبرساني روستاي گنبد با صرف 200 ميليون تومان اعتبار،بهره برداري از شبکه آبرساني روستاي حمزه لو سفلي با صرف 400 ميليون تومان اعتبار از جمله پروژه هاي مذکور است. ترکاشوند همچنين ضمن اشاره به پروژه هاي قابل کلنگ زني اين شهرستان در ايام الله دهه فجر؛ بيان کرد: آغازعمليات اجرايي تعويض شبکه داخلي روستاي آورزمان و همچنين کلنگ زني خط انتقال روستاي حسين آباد- علي آباد با برآورد 5 ميليارد تومان اعتبار؛از جمله پروژه هاي قابل کلنگ زني درايام پيش رو مي باشند.

مدير کل ميراث فرهنگي ايلام:

دره شهر؛ قطب تاريخي استان ايلام

ايلام -خبرنگار آفرينش

مديرکل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري ايلام گفت: در سال جاري پنج ميليارد ريال براي مرمت آثار تاريخي دره شهر اختصاص يافته است.

عبدالمالک شنبه زاده در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد:شهرستان دره شهر با داشتن 400 اثر تاريخي که 140 مورد آنها ثبت ملي شده، قطب تاريخي استان ايلام محسوب مي‌شود.وي افزود: مرمت و احياي آثار تاريخي اين شهرستان شامل قلعه پوراشرف، شيخ مکان، پل گاوميشان، شهرتاريخي سيمره و موزه باستان شناسي دره شهر در سال جاري انجام شده است.وي تصريح کرد: پنج ميليارد ريال براي بازسازي و مرمت اين آثار هزينه شده که علاوه بر حفظ و حراست از هويت فرهنگي و تاريخي يکي از عوامل جذب بيشتر گردشگران نيز است.مديرکل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري ايلام تصريح کرد: شهر تاريخي سيمره واقع در اين شهرستان به عنوان مهمترين اثر تاريخي استان ايلام شناخته مي‌شود.

وي گفت:ظرفيتهاي تاريخي شهرستان دره شهر باعث شده هر ساله گردشگران زيادي از کشور حتي خارج از کشور به اين شهرستان سفر کنند.

ديدار مدير مخابرات منطقه گلستان با پيمانکاران اجرايي وتأمين کنندگان ملزومات

گرگان-قهرمان

شهمرادي مدير مخابرات منطقه گلستان باپيمانکاران اجرايي وتأمين کنندگان ملزومات ديدار وگفتگو کرد.وي در ابتدا از همکاري تنگاتنگ پيمانکاران با مخابرات گلستان تقدير وتشکر نمود و هدف از اين نشست را ديداري صميمانه با پيمانکاران وآشنايي با نظرات وپيشنهادات آنان دانست .

وي گفت : استفاده از توان پيمانکاران بومي از اهداف مخابرات استان بوده و ودر اين زمينه خوشبختانه موفق بوده ايم چرا که افراد وپيمانکاران زيادي در طي اين سالها وارد گردونه کار با مخابرات شده اند.

وي تعدد کارها وپروژه هاي مخابراتي را در اين امر بسيار تأثيرگذار دانست و گفت :اين باعث افتخار ماست که امروزه پيمانکاران توانمند زيادي در سطح استان داريم که حتي در استانهاي ديگر نيز به ارائه خدمات پيمانکاري مشغول ميباشند .مدير مخابرات منطقه گلستان، پيمانکاران را بازوان قوي مخابرات دانست واستمرار تعاملات با پيمانکاران را در برقراري ارتباطي سالم وشفاف عنوان کرد و خاطر نشان کرد:تا زماني که ارائه خدمات به مردم با دقت و کيفيتي بالا باشد اين ارتباط همچنان ادامه خواهد داشت.شهمرادي اخلاق مداري ، تخصص وتعهد در کارها وايجاد فضاي سالم را براي کارکنان و پيمانکاران لازم و ضروري دانست.


 در استان 

 شهردار صالحيه:

رشد قابل توجه سرانه‎هاي شهري در 5 سال اخير

بهارستان-اصغري

مهندس قرباني گفت :پنج پروژه بزرگ تفريحي و خدماتي در چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي به بهره برداري مي رسد .

شهردار صالحيه با بيان اينکه در 5 سال اخير سرانه‎هاي شهري با رشد قابل توجهي مواجه شده و فضاي سبز و تفريحي از محلاتي نظير حصارچوپان و شهيد نقاوت از صفر به مجموعا 50 هزارمترمربع را شامل شده است ادامه داد :بهره برداري از بوستان عظيم ولايت در 30 هزار مترمربع و رونمايي از بزرگترين آبنماي شهرستان بهارستان در اين محدوده تفرجگاهي،بهره‎برداري از فاز اول رينگ دور شهر صالحيه موسوم به کمربندي آيت الله هاشمي رفسنجاني در يک کيلومتر،بهره برداري از بزرگترين شهربازي شهرستان بهارستان در مجاورت بوستان ولايت که تا دهه فجر فرآيند تجهيز آن تکميل ميشود و کارگاه بزرگ عمراني مديريت شهري طي 1000 متر مربع از جمله پروژه‌هاي شهرداري صالحيه دربهمن ماه 97 است .

مدير کل شيلات هرمزگان:

هيچ کشتي چيني صيادي در هرمزگان وجود ندارد

بندرعباس- شهين صادقي

مدير کل شيلات هرمزگان در نشست خبري با تاکيد بر اينکه هيچ کشتي چيني صيادي در هرمزگان وجود ندارد بيان داشت :طبق قوانين کشور جمهوري اسلامي ايران تمامي شناورهاي فانوس ماهي داراي مالکيت ايراني هستند. محسن يکتا پور اضافه کرد : از ناوگان صيد فانوس ماهيان حدود 35 فروند با نيروي خارجي در حال فعاليت هستند که تا سال آينده با آموزش و ايجاد مهارت در ملوانان ايراني ،80 در صد کارکنان اين شناورها ايراني خواهند بود.

وي ادامه داد : پروژه صيد فانوس ماهيان با حدود دوهزار نفر اشتغال مستقيم و حدود 10 هزار نفراشتغال غير مستقيم، با سرمايه گذاري بالاي دو هزار ميليارد تومان در اين مقطع حساس اقتدار نظام را مي رساند.وي با بيان اينکه امروز فانوس ماهي عمان علاوه بر کارخانه هاي استان در ساير استانها تا شمال کشور بعنوان چرخه اول و تاثير گذار برنامه هاي تعريف شده اقتصاد مقاومتي بعد از تبديل به پودر ماهي و سپس در کارخانه هاي توليد غذاي دام و طيور و پرورش ماهي و ميگو با پروتئين حدود 70 درصد نقش غير قابل انکاري دارد گفت: براي جاسک با درياي عمان يک افتخار است که در صورت حمايت فرصت هاي خوبي براي شهرستان ايجاد خواهد کرد.

فعاليت 20 در صد صيادان کشور در هرمزگان

يکتا پور با اشاره به اينکه 20 در صد صيادان کشور در هرمزگان فعاليت دارند و 40 درصد صيد کشور در اين استان است بيان داشت : از ابتداي سال جاري صادرات آبزيان از هرمزگان 130 ميليون دلار ارز آوري براي کشور به همراه داشته است.

يکتاپور تصريح کرد :هرمزگان از صيد 13هزار تني در سال 1357 به صيد بالغ بر 276 هزار تن در سال 97 رسيده که اين مهم تائيد کننده اقتدار ناوگان صيادي جمهوري اسلامي ايران در منطقه است.وي تاکيد کرد :در حال حاضر استان هرمزگان با توليد بالغ 15هزار و 300تن ميگوي پرورشي ، بيش از چهار هزار و 500تن ماهي در دريا و ... توانسته رتبه اول توليد ميگوي پرورشي در کشور رابه خود اختصاص دهد.

وي با اشاره به اينکه ميگوي توليدشده در ايران صد درصد ارگانيک است، گفت: محصول ميگوي ايران يکي از مرغوب‌ترين محصولات از اين نوع در دنيا محسوب مي‌شود.يکتا پور در ادامه با بيان اينکه پساب مزارع پرورش ميگو ضرر و زيان‌هايي کمتر از ساير پساب‌ها دارد، گفت: اين پساب سرشار از مواد غذايي است و حتي در مواردي براي رشد جنگل‌هاي حرا مفيد است.

هامور و حلوا سفيد؛ گونه‌هاي در معرض خطر

مدير کل شيلات هرمزگان هامور و حلوا سفيد را گونه‌هاي در معرض خطر قلمداد کرد و افزود: علاوه بر رهاسازي لاروها ما با سياست‌گذاري‌هايي به دنبال بازسازي ذخاير آبزيان هستيم.يکتا پور با اشاره به اينکه پيش از انقلاب در استان هرمزگان پرورش آبزيان صورت نگرفته بود، گفت: ما تنها در سال گذشته با توليد 15 هزار و 300 تن ميگوي پرورشي و با پرورش 4 هزار و 500 تن ماهي در قفس مقام نخست در کشور را کسب کرديم.

شهردار تبريز:

حل معضل ترافيکي شهر؛ مهمترين اولويت شهرداري تبريز

تبريز-توفيقي

شهردار تبريز از بررسي نحوه اجراي دو پروژه اساسي ترافيکي-عمراني سال 98 در کميته فني خبر داد و گفت: اتصال غير همسطح بلوار شهيد باکري به باند شمالي خيابان دروازه تهران در راستاي تکميل پروژه "پل کابلي" و مسير اتصالي يوسف آباد به اتوبان پاسداران از جمله پروژه هاي اساسي شهرداري تبريز در سال آينده است.

مهندس ايرج شهين باهر با تاکيد بر بررسي هاي همه جانبه پروژه هاي عمراني شهرداري گفت: سياست هاي اجرايي بر اساس کاهش هزينه ها است و ريالي براي هزينه تراشي هاي اضافي قائل نيستيم.وي اظهار داشت: طرح نهايي و مهندسي شده اين دو پروژه پس از اخذ مجوز از شوراي شهر تبريز و تعيين بودجه اجرايي از بودجه سال 98 ، سال آينده اجرا خواهد شد.شهين باهر متذکر شد: حل معضل ترافيکي حاشيه بلوار شهيد باکري نيازمند اجراي پروژه هاي عمراني رمپ و لوپ فاز دو "پل کابلي"است.

شهردار تبريز همچنين با تاکيد بر ضرورت اجراي پروژه هاي زيرساختي، افزود: پل کابلي براي رفع معضل ترافيکي مسير دسترسي ضلع جنوبي شهر تبريز احداث شده ولي با عدم اجراي فاز دوم اين پل در سال هاي گذشته، عملا بخش عظيمي از معضل ترافيکي مسير همچنان پا برجاست.شهين باهر در ادامه تصريح کرد: اجراي پروژه مسير اتصالي يوسف آباد به اتوبان پاسداران نيز نيازمند اجراي روند تملک زمين هاي مجاور است که براي تحقق آن تمهيداتي انديشيده شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي