جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6045


تازه‌ترين رقم هزينه ماهانه معيشت کارگران اعلام شد

با راي هيأت عمومي ديوان عدالت اداري؛
درج قيمت روي تمام محصولات توليدي الزامي شد


نهادهاي مالي


تريبون


 تازه‌ترين رقم هزينه ماهانه معيشت کارگران اعلام شد 

 
دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران ضمن اعلام تازه‌ترين رقم هزينه سبد معيشت ماهانه کارگران، پيش‌بيني اعمال مشوق‌ها و معافيت‌هاي مالياتي براي کارفرمايان و کاهش هزينه‌هاي درمان و مسکن کارگران را خواستار شد.هادي ابوي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: بر اساس آمار و ارقام و مستنداتي که از منابع معتبري همچون انستيتو تغذيه گرفتيم و محاسباتي که از هزينه معيشت خانوارها در مناطق و استان‌ها به دست آورديم، هزينه ماهانه سبد معيشت کارگران اکنون به پنج ميليون تومان رسيده و اين رقم در واقع هزينه زندگي يک خانوار چهار نفره در ماه است.

وي ادامه داد: با در نظر گرفتن اين رقم مي‌توان اکنون فهميد که حقوق يک ميليون و 200 هزار توماني که سال گذشته در شوراي عالي کار تصويب کرديم چه ميزان از هزينه پنج ميليوني کارگران را پوشش مي‌دهد و اگر شوراي عالي کار فکري براي معيشت کارگران در سال آينده نکند، بسياري از خانوارها از زير خط فقر هم پايين خواهند رفت.

دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران با بيان اينکه گزارش‌هاي ميداني و ارقام به دست آمده به کميته دستمزد شوراي عالي کار ارائه شده است، گفت: بر اساس ماده 41 قانون کار، حداقل مزد کارگران بايد با توجه به نرخ تورم اعلامي و رقم سبد معيشت خانوار تعيين شود، از اين رو انتظار داريم شوراي عالي کار واقع‌بينانه براي دستمزد کارگران تصميم بگيرد. کميته‌هاي دستمزد با در نظر گفتن خط فقر، نرخ تورم اعلامي از سوي بانک مرکزي و مرکز آمار و منابع استخراج شده از انستيتو تغذيه در خصوص مواد خوراکي و کالري مورد نياز خانوار به اين رقم رسيده‌اند و ما با بانک مرکزي، مرکز آمار و مرکز پژوهش‌هاي مجلس اختلاف نظر چنداني نداريم.

ابوي با تاکيد بر لزوم حمايت از کارفرمايان در شرايط موجود، اظهار کرد: اگر دولت به حفظ اشتغال موجود مي‌انديشد بايد از بنگاه‌ها حمايت کند و بهترين راه حمايت اين است که مشوق‌هايي را براي حفظ اشتغال بنگاه پيش‌بيني کند. درخواست ما اين است که اين مشوق‌ها در درجه اول به بنگاه‌هاي توليدي و براي حفظ اشتغال موجود اختصاص يابد.

اين مقام مسئول کارگري اعمال تخفيف‌ها و معافيت‌هاي مالياتي و عوارض گمرکي را از ديگر راهکارهاي حمايت از کارفرمايان برشمرد و گفت: پرداخت بيمه کارگران واحدهايي که با مشکل نقدينگي يا تأمين مواد اوليه مواجه هستند و اعمال معافيت‌هاي گمرکي، تخصيص ارز دولتي و برخي مشوق‌هاي توليد به بنگاه‌ها مي‌تواند موجب حمايت بسياري از کارفرمايان شود.وي پيشنهاد کرد: دولت براي حمايت از بنگاه‌هاي توليدي يکسال از سهم حق بيمه کارفرمايان را بپردازد تا هم تأمين اجتماعي به لحاظ منابع درآمدي دچار مشکل نشود، هم بخشي از هزينه‌هاي کارفرمايان از اين طريق جبران شود.

دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران در عين حال جلوگيري از صادرات کالاهاي مورد نياز داخل را خواستار شد و گفت: وقتي کالايي را که بازار داخلي به شدت نيازمند آن است صادر مي‌کنيم طبيعي است که قيمت آن در بازار بالا مي‌رود و توليد کننده دچار مشکل مي‌شود لذا بايد با اعمال سياست‌هاي مناسب از صادرات کالاهايي که هم به بنگاه و توليد داخل لطمه مي‌زند و هم معيشت و امنيت شغلي نيروي کار را تحت شعاع قرار مي‌دهد، خودداري کنيم.ابوي در پايان از دولت خواست تا با کاهش هزينه‌هاي درمان و مسکن قدرت خريد خانوارهاي کارگري را تقويت کند و خانه‌هاي مسکن مهر را براي کاهش هزينه‌هاي اجاره بهاي مسکن، در اختيار کارگران قرار بدهد.


 با راي هيأت عمومي ديوان عدالت اداري؛
 درج قيمت روي تمام محصولات توليدي الزامي شد 

هيأت عمومي ديوان عدالت اداري با ابطال دو بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبني بر اينکه توليد کنندگان برخي کالاها را از درج قيمت روي محصولات توليدي خود معاف کرده بود، کليه توليدکنندگان را موظف کرد قيمت کالاي توليدي را روي محصول درج کنند.به گزارش ايلنا، به دنبال شکايت از وزارت صنعت، معدن و تجارت، در خصوص معاف کردن توليد کنندگان برخي کالاها از درج قيمت روي محصول توليدي و انحصار تکليف الزامي به خرده فروشان، هيأت عمومي ديوان عدالت اداري پس از بحث و بررسي با اعلام اينکه بر اساس ماده 5 قانون حمايت از مصرف کنندگان مصوب سال 1388 «کليه عرضه کنندگان کالا و خدمات مکلف‌اند با الصاق برچسب روي کالا يا نصب تابلو در محل کسب يا حرفه، قيمت واحد کالا يا دستمزد خدمت را به طور روشن و مکتوب به گونه‌اي که براي همگان قابل رؤيت باشد، اعلام نمايند.» حکم مقرر در بخشنامه‌هاي شماره 119359/60 و شماره 124003/60 وزير صنعت، معدن و تجارت، که توليدکنندگان محصولات مندرج در بخشنامه‌ها از جمله صنايع بيسکوئيت، شيريني، کيک و شکلات، انواع چيپس و اسنک و محصولات صنايع سلولزي بهداشتي و محصولات کارخانه‌اي کنسرو، کمپوت، سس، ترشي، شور، مربا و عسل را از درج قيمت معاف نموده، خلاف قانون و خارج از اختيار بوده و با اکثريت آرا، رأي به ابطال آن داد و به اين ترتيب از اين پس کليه توليد کنندگان موظفند قيمت محصولات توليدي خود را روي کالاي توليد شده درج کنند.


 نهادهاي مالي 

 بانک صادرات برگزيده هشتمين جشنواره دکتر نوربخش شد

بانک صادرات - سامانه تحليل هزينه و فايده مشتريان بانک صادرات ايران، رتبه برتر بخش سامانه‌هاي درون‌بانکي هشتمين جشنواره مرحوم دکتر نوربخش را به‌دست آورد.

به گزارش ايلنا، در مراسم اختتاميه هشتمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت که با حضور عبدالناصر همتي رييس کل بانک مرکزي، علي ديواندري رييس پژوهشکده پولي و بانکي و صاحبنظران و کارشناسان نظام بانکي برگزار شد، لوح تقدير جايزه دکتر نوربخش به دليل استقرار سامانه تحليل هزينه و فايده مشتريان به بانک صادرات ايران اهدا شد. برگزيدگان جشنواره مرحوم دکتر نوربخش در حاشيه هشتمين همايش سالانه بانکداري الکترونيک و نظام هاي پرداخت در بخش هاي مختلف معرفي شدند.

در اين جشنواره 46 طرح از بانک ها و شرکت هاي فعال حوزه بانکداري الکترونيک در 6 گروه شامل: سامانه هاي ملي و حاکميتي، درون بانکي، سخت افزار و تجهيزات بانکي، امنيت و شبکه و زيرساخت، مشتريان و پلتفرم هاي نرم افزاري به رقابت پرداختند و برگزيدگان با نظر و راي هيات داوران انتخاب شدند.

افتتاح شعبه شهيد کبيري طامه بانک ملي

بانک ملي- در سال هاي اخير بانک ملي ايران با هدف بهينه سازي خدمات، جانمايي صحيح شعب از محل ادغام و انحلال شعب نزديک و ايجاد شعب در مناطق پرتردد با هدف خدمات دهي مطلوب به مشتريان را در دستور کار قرار داده و در راستاي همين موضوع شعبه شهيد کبيري طامه در اداره امور شعب غرب تهران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اصلان کريمي مدير امور شعب تهران در اين مراسم که با حضور رئيس اداره امور شعب غرب تهران و تني چند از مسئولان بانک و مشتريان برگزار شد، بر ضرورت چابک سازي شعب با ارائه خدمات بانکداري ديجيتال تاکيد کرد و از همکاران خواست تا ضمن به روز رساني اطلاعات و دانش بانکي خود، محصولات نوين بانکي را به مشتريان معرفي و ارايه کنند.افشين کاظمي رئيس اداره امور شعب غرب تهران بانک ملي ايران نيز با اشاره به روند تاسيس اين شعبه، به روز بودن اطلاعات بانکي و دانش همکاران را عامل موثري در راستاي پيشبرد اهداف بانک عنوان کرد.

بانک سپه به بخش‌هاي اقتصادي استان اصفهان تسهيلات پرداخت کرد

بانک سپه - مدير شعب منطقه اصفهان گفت: بانک سپه براي کمک به توليد در استان اصفهان 21 هزار ميليارد ريال تسهيلات در اختيار فعالان بخش‌هاي مختلف اقتصادي قرار داده است.

حميدرضا باقري طي بازديد از خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) در اصفهان ضمن تبريک ايام مبارک دهه فجر افزود: بخش‌هاي صنعت، بازرگاني و خدمات، مسکن، ساختمان و کشاورزي به ترتيب بيشترين ميزان تسهيلات دريافتي از بانک سپه را به خود اختصاص داده‌اند.

وي تصريح کرد: بانک سپه براي کمک به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي و حمايت از توليد و اشتغال بيش از 4 هزار ميليارد ريال به صاحبان واحدهاي توليدي و بنگاه‌هاي کوچک و متوسط واجد شرايط استان اصفهان طي سال‌هاي 95-97 تسهيلات پرداخت‌نموده است.

باقري به عملکرد مطلوب بانک سپه در اعطاي تسهيلات به فعالان اقتصادي استان اصفهان اشاره کرد و افزود: طي ده ماه سال جاري بيش از 500 ميليارد ريال از اين ميزان تسهيلات پرداختي براي رونق 42 واحد توليدي استان در قالب کارگروه تسهيل و رفع و موانع توليد بوده است، که رتبه اول استاني در بين شبکه بانکي را کسب نموده است.

وي بر ضرورت حمايت از توليد و اشتغال براي کمک به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي تأکيد کرد و افزود: حمايت از طرح‌هاي مولد در بخش‌هاي اقتصادي استان سرلوحه فعاليت‌هاي کاري بانک سپه در استان اصفهان قرارگرفته است.

در بازديد استاني دکتر صالح آبادي صورت پذيرفت:

تعامل نزديک اگزيم بانک ايران با واحدهاي توليدي صادرات محور

بانک توسعه صادرات - پيرو سفرهاي استاني مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران به شهرهاي مختلف کشور، دکتر علي صالح آبادي درنخستين روزهاي بهمن ماه جاري در سفر خود به استان فارس از دو مجموعه توليدي و صادراتي بازديد کرد.

به گزارش پايگاه خبري اگزيم نيوز، شرکت توليدي صنعتي فراسان از جمله بنگاه هاي بزرگ صادرات محور استان فارس که به انضمام شرکت هاي تابعه، فرصت اشتغال را براي 3500 نفر را فراهم کرده است.

مهدي آرامي کارشناس واحد اعتبارات بانک توسعه صادرات ايران در شعبه شيراز در گفتگو با خبرنگار اگزيم نيوز در اين باره گفت: شرکت فراسان در حوزه توليد لوله، اتصالات و مخازن GRP فعاليت مي کند و در سال جاري تا پايان دي ماه بالغ بر 700 هزار دلار صادرات به کشورهاي روماني، مالزي، ترکيه و کره جنوبي صادرات دارد.

آرامي افزود: فروش داخلي شرکت فراسان تا پايان دي ماه سال جاري، 3 هزار و 584 ميليارد ريال بوده است.

ارائه دستاوردهاي جديد بانک شهر

بانک شهر - دستاوردهاي جديد بانک شهر در حوزه بانکداري الکترونيک در هشتمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام هاي پرداخت معرفي شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، مدير امور فن آوري اطلاعات اين بانک با بيان اينکه شعار"نوآوري در خدمت" همواره سرلوحه خدمات ارايه شده از سوي بانک شهر بوده است،افزود: خوشبختانه در آستانه دهمين سالگرد تاسيس اين بانک و در راستاي خدمات رساني هرچه بهتر و بيشتر به مشتريان، نرم افزارهاي جديدبا سرويس هاي متنوع به مشتريان ارايه مي شود.

ميثم نمازي با معرفي نسخه جديد "پيام رسان شهر"، گفت: اين يک نرم افزار حسابداري شخصي مبتني بر تلفن همراه است که براي دو سيستم عامل اندرويد و iOS به منظور دريافت امن و سريع اعلان و مديريت تراکنش ها دربستر اينترنت با امکانات متنوع جايگزين ارسال پيامک ها است.

مدير امور فن آوري اطلاعات بانک شهر در ادامه با اشاره به دومين محصول جديد بانک شهر که در نرم افزاربانکداري شرکتي مبتني بر تلفن همراه است، گفت:اين نرم افزار نيز براي دو سيستم عامل اندرويد و iOS ارايه شده است. از اين رو همه مشتريان حقوقي بانک مي توانند با استفاده از اثرانگشت و امضاي ديجيتال، نسبت به تعريف

فرآيندهاي مالي و انجام عمليات بانکي خود از ابتداي اسفند ماه اقدام کنند.


 تريبون 

 هنوز شبا بانکي توسط تعدادي از مشمولين به سامانه اعلام نشده است

اگر چه تعداد زيادي از مشمولين سهام عدالت طي حدود دو سال گذشته شماره شبا بانکي و اطلاعات تکميلي لازم را در سامانه سهام عدالت ثبت نموده‌­اند و از سود عملکرد سال­هاي 1395 و 1396 سهام عدالت نيز بهره­مند شده‌­اند. ليکن هنوز حدود 6 ميليون نفر از مشمولين وارد سامانه سهام عدالت نشده و يا اطلاعات شبا بانکي خود را در سامانه درج نکرده‌­اند.به گزارش روابط عمومي سازمان خصوصي سازي معاون برنامه ريزي،توسعه منابع انساني و امور پشتيباني سازمان خصوصي سازي گفت:مددجويان کميته امداد و سازمان بهزيستي کشور بيشترين همکاري با سامانه سهام عدالت را داشته ­اند و بيش از 90 درصداين مددجويان شبا بانکي خود را در سامانه به ثبت رسانيده ­اند ولي کارکنان دولت و برخي ديگر از اقشار مشمول سهام عدالت کمترين ميزان ثبت شبا بانکي داشته­ اند.

وي افزود:البته نکته مهم اين است که طرح توزيع سهام عدالت همانند طرح­هاي حمايتي مشابه نظير پرداخت يارانه­ها که صرفاً سرپرستان خانوار طرف طرح قرار دارند نمي­باشد و در طرح سهام عدالت يکايک افراد خانوار بايد به صورت فردي وارد سامانه سهام عدالت شده و اطلاعات شبا بانکي خود را به ثبت برسانند.

مديرعامل ايران اير خبر داد:

نشست وبرخاست هواپيماهاي هما دراروپا تحريم نيست

مديرعامل ايران‌اير گفت: در کنار کانال مالي ويژه ايران و اتحاديه اروپا، ايران‌اير نيز با همين کشورها کانال مالي ويژه حمل و نقل هوايي راه‌اندازي کرده است.به گزارش مهر، فرزانه شرفبافي در حاشيه نمايشگاه صنعت لجستيک، با اشاره به اينکه شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران پيش از اجراي (طرح SPV کانال مالي ايران و اتحاديه اروپا)، (طرح SPA کانال مالي ويژه حمل و نقل هوايي ايران و اتحاديه اروپا) را طراحي کرده بود، اظهار داشت: اميدوارم در کنار کانال SPV، کانال مالي مدنظر شرکت هواپيمايي هما (SPA) نيز به زودي راه‌اندازي شود.وي ادامه داد: نتيجه ايجاد کانال مالي ويژه حمل و نقل هوايي ايران و اتحاديه اروپا با سه کشور آلمان، فرانسه و انگليس، افزايش پروازهاي بين‌المللي هما، امکان ورود و خريد هواپيماي جديد و امکان خريد قطعات هواپيما خواهد بود.مديرعامل ايران‌اير درباره مجوز خريد هفت فروند ATR باقي‌مانده گفت: براي خريد اين ATRها، مجوز اوفَک (اداره کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريکا)، لازم است؛ از همين رو شرکت هواپيماسازي ATR مجدداً تقاضاي خود را به اوفک ارائه داده است و ما بايد ببينيم که آيا آمريکايي‌ها به تقاضاي ATR پاسخ مي‌دهند يا خير.شرفبافي درباره ممنوعيت نشست و برخاست هواپيماهاي هما در فرودگاه‌هاي اروپا افزود: ما از ابتدا هم هيچ مشکلي در نشست و برخاست هواپيماهايمان در فرودگاه‌هاي اروپا نداشتيم و اين اشتباه در رسانه‌ها بود که ايران‌اير را به عنوان شرکت تحريم شده از سوي اروپا اعلام کرده بودند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي