جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6046


جزئيات ثبت نام و برگزاري آزمون سراسري 98


جزئيات پرداخت تسهيلات مالي به دانشجويان دوره دکتري


دانشگاه پيام نور براي هيچ موسسه آموزشي مجوز فعاليت صادر نکرده است


بخشودگي جرايم بدهکاران صندوق رفاه دانشجويان تا 30 بهمن‌ماه


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 جزئيات ثبت نام و برگزاري آزمون سراسري 98 

 
زمان ثبت‌نام‌ در آزمون‌ سراسري‌ سال 1398 براي‌ پذيرش در رشته‌هاي با آزمون از روز چهارشنبه بيست و چهارم بهمن‌ماه‌ 1397آغاز و در تاريخ دوم اسفند1397 پايان مي‌يابد.بر اساس اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور، كليه‌ متقاضيان‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسري‌ سال 1398 براي‌ پذيرش در رشته‌هاي با آزمون در دوره‌هاي‌ روزانه، نوبت دوم شبانه‌، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌، دانشگاه‌ پيام‌ نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و غيردولتي‌ و همچنين رشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي مي‌رساند.

ثبت‌نام از روز چهارشنبه مورخ 97/11/24 بيست و چهارم بهمن‌ماه‌ آغاز و در روز پنجشنبه مورخ 97/12/02 (دوم اسفندماه‌ 1397) پايان مي‌پذيرد؛ لذا داوطلبان مي‌توانند در مهلت مقرر براي شركت در آزمون سراسري سال 1398 ثبت‌نام نمايند.

دفترچه راهنما به همراه اطلاعيه تكميلي ثبت‌نام در آزمون مذكور هم‌زمان با شروع ثبت‌نام از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان به نشاني www.sanjesh.org قابل‌دسترس خواهد بود.

آزمون سراسري سال 1398 در تاريخ‌هاي 98/04/13 و 98/04/14 برگزار خواهد شد.

لازم به توضيح است اطلاعات مربوط به رشته‌هايي كه در سال 1398 پذيرش آن‌ها صرفاً با سوابق تحصيلي بدون آزمون انجام مي‌گردد در تاريخ 97/11/17 از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان منتشر خواهد شد و داوطلباني كه تمايل به پذيرش در اين رشته‌ها دارند نيازي به ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسري سال 1398 نخواهند داشت.


 جزئيات پرداخت تسهيلات مالي به دانشجويان دوره دکتري  

 رئيس صندوق رفاه دانشجويان گفت: سال آينده ميزان وام وديعه مسکن دانشجويان متأهل در شهر تهران به 70 ميليون تومان و ساير شهرها به 30 ميليون تومان مي‌رسد.رئيس صندوق رفاه دانشجويان تاکيد کرد: کل دانشجويان دکتراي غير بورسيه روزانه شامل حال اين وام شده و از آن استفاده کرده‌اند.وي افزود: بخشي از اين وام توسط يکي از بانک‌ها پرداخت مي‌شد. تعدادي که نتوانستند از طريق بانک اين وام را دريافت کنند از طريق صندوق آن را دريافت مي‌کنند.يزدان مهر تصريح کرد: به دانشجويان دکتري هرماه 700هزار تومان پرداخت مي‌شود و در کنار آن مي‌توانند از سه ميليون وام ضروري استفاده کنند.وي ادامه داد: همچنين برنامه داريم تا دانشجويان تمام‌وقت دکتري بعد از آزمون جامع بتوانند از خدمات بيمه اجتماعي بهره‌مند شوند.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان از يک بسته ويژه وام ازدواج و وام وديعه مسکن متاهلين خبر داد که قرار است در بودجه 98 پيش‌بيني شود که بر اساس آن وام وديعه مسکن دانشجويان در تهران به 70 ميليون تومان، ساير شهرها 30 ميليون تومان و کلان‌شهرها 50 ميليون تومان خواهد رسيد که کميسيون فرهنگي مجلس آن را تصويب کرده و درصورتي‌که کميسيون تلفيق نيز آن را تصويب کند، اجرايي خواهد شد.


 دانشگاه پيام نور براي هيچ موسسه آموزشي مجوز فعاليت صادر نکرده است 

 سخنگوي دانشگاه پيام نور ضمن هشدار به داوطلبان تحصيل در اين دانشگاه گفت: دانشگاه پيام نور براي هيچ موسسه آموزشي مجوز فعاليت صادر نکرده است.به گزارش روابط عمومي دانشگاه پيام نور، اميرحسين بهروز با اشاره به فعاليت غيرقانوني برخي موسسات آموزشي با استفاده از نام و اعتبار دانشگاه پيام نور ضمن هشدار به‌تمامي داوطلبان تحصيل در دانشگاه پيام نور گفت: دانشگاه پيام نور براي هيچ موسسه آموزشي مجوز فعاليت صادر نکرده و پذيرش در اين دانشگاه صرفا از طريق سازمان سنجش آموزش کشور صورت مي‌گيرد.

وي ادامه داد: متاسفانه برخي از موسسات از طريق تبليغات در جرايد و فضاي مجازي مبادرت به جذب و ثبت‌نام غيرقانوني از علاقه‌مندان به تحصيل در دانشگاه پيام نور کرده و ضمن عقد قرارداد با متقاضيان اقدام به اخذ مبلغ قابل‌توجه تحت عناوين تاييد قرارداد و کارمزد تنظيم آن، ارائه نمونه سؤال، تشکيل کلاس‌هاي آموزشي حضوري و تهيه کتب موردنياز دانشجو مي‌کنند. بهروز خاطرنشان کرد: جزئيات نحوه پذيرش در دانشگاه پيام نور صرفا از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org و پرتال دانشگاه پيام نور به نشاني www.pnu.ac.ir اعلام مي‌شود و دانشگاه پيام نور با هيچ موسسه‌اي در اين زمينه همکاري ندارد


 بخشودگي جرايم بدهکاران صندوق رفاه دانشجويان تا 30 بهمن‌ماه 

 رئيس صندوق رفاه دانشجويان گفت: به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، طرح بخشودگي تا صددرصدي جرايم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجويان تا 30 بهمن اجرا مي‌شود.به گزارش مهر، صندوق رفاه دانشجويان در راستاي اجراي سياست خدمات‌رساني توام باکرامت انساني به دانشجويان و دانش‌آموختگان و رفاه حال دانش‌آموختگان بدهکار و فراهم ساختن تسهيلات جهت بازپرداخت بدهي بدهکاران معوق و به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي طرح بخشودگي تا صددرصدي جرايم بدهکاران به صندوق رفاه را اجرا مي‌کند.در اين طرح دو گزينه در نظر گرفته شده‎است. در گزينه اول دانش‌آموختگان مي‌توانند با بازپرداخت کل بدهي خود به‌صورت يکجا از بخشش صددرصدي جرايم بهره‌مند شود و در گزينه دوم دانش‌آموختگان مي‌توانند با بازپرداخت اقساط معوق و 50 درصد جريمه خود از بخشودگي مابقي جريمه برخوردار شوند. 50 درصد جريمه شامل بخشودگي مي‌شود.رئيس صندوق رفاه دانشجويان افزود: متقاضيان بايد صرفاً با مراجعه به پورتال دانشجويي صندوق رفاه دانشجويان از اين طرح استفاده کنند.


 خبرنامه 

 لزوم اخذ مجوز، جهت تدريس اساتيد در ساير دانشگاه‎ها

رئيس مرکز جذب وزارت علوم با اشاره به تخلف برخي اساتيد براي تدريس در چند دانشگاه گفت: يک استاد نمي‌تواند در دو دانشگاه عضو هيئت‌علمي باشد، اين کار تخلف است.

محمدرضا رضوان طلب درباره اشتغال اساتيد دانشگاه‌ها در دو يا چند دانشگاه،گفت: يک استاد در دو دانشگاه نه به‌صورت تمام‌وقت و نه به‌صورت پاره‌وقت، نمي‌تواند عضو هيئت‌علمي باشد.

وي ادامه داد: اما اين استاد مي‌تواند در يک دانشگاه عضو هيئت‌علمي بوده و در چند دانشگاه، با کسب موافقت دانشگاهي که عضو هيئت‌علمي آن است، تدريس کند.

رئيس مرکز جذب هيئت‌علمي وزارت علوم تاکيد کرد: اگر دانشگاه موافقت کند، استاد مي‌تواند بخشي از وقت خود را در دانشگاه ديگري سپري کند. حتي اگر آن تدريس در روزهاي تعطيل باشد استاد مذکور بايد موافقت دانشگاه خود را کسب کند، غرض از اين کار اين است که يک انسجام و هماهنگي وجود داشته باشد.

وي ادامه داد: دانشگاه‌ها معمولا به اساتيد اجازه مي‌دهند که در دانشگاه‌هاي ديگر نيز تدريس داشته باشند، نظر وزارت علوم هم اين است که اين اجازه به آن‌ها داده شود ولي دانشگاه بايد مطلع باشد و هماهنگي لازم را اعمال کند.وي ادامه داد: بر اساس مقررات، اين اساتيد موظف هستند ساعت‌هايي را تدريس کنند، ساعت‌هايي پژوهش داشته و ساعت‌هايي را در اختيار دانشجويان باشند. مجموع اين‌ها 40 ساعت در هفته مي‌شود.

رضوان طلب ادامه داد: بيشتر افرادي که در چند دانشگاه بدون اطلاع دانشگاه خود تدريس مي‌کنند، پيماني هستند که اين تخلف آن‌ها در پرونده تبديل وضعيت پرونده تاثيرگذار خواهد بود ولي اگر اين مجوز را از دانشگاه بگيرند مشکلي ندارد.

رونمايي از سامانه پايش و ارزيابي برنامه عملياتي دانشگاه الزهرا

نخستين سامانه پايش و ارزيابي برنامه عملياتي دانشگاه الزهرا (س) هم‌زمان با دهه فجر رونمايي مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه الزهرا(س)، سامانه پايش و ارزيابي برنامه عملياتي اين دانشگاه باهدف تسهيل فرآيند اجراي ارزيابي برنامه عملياتي و ايجاد وحدت رويه راه‌اندازي خواهد شد.

با توجه به اينکه برنامه گروه‌هاي آموزشي در برنامه عملياتي سال تحصيلي 98-97 افزوده شده‎است بنابراين تدابير لازم براي پايش و ارزيابي آن‌ها به‌صورت مجزا در اين سامانه فراهم شده‎است.

از طريق اين سامانه عملکرد 88 واحد سازماني دانشگاه شامل (گروه‌هاي آموزشي، دانشکده‌ها، پژوهشکده زنان، مديريت‌هاي حوزه رياست، معاونت‌ها و مديريت‌هاي تابعه و شعبه اروميه) هر سه ماه يک‌بار بر اساس ميزان پيشرفت اقدامات و فعاليت‌ها و در پايان سال تحصيلي 98-1397 بر اساس شاخص‌هاي KPI پايش و ارزيابي خواهند شد.

رونمايي از 40 پروژه عمراني و دانشجويي دانشگاه فني و حرفه‌اي

40 پروژه عمراني و دانشجويي دانشگاه فني و حرفه‌اي به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي رونمايي مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه فني و حرفه‌اي، حسين سلماني مديرکل روابط عمومي و حوزه رياست دانشگاه فني و حرفه‌اي از مهم‌ترين برنامه‌هاي اين دانشگاه در دهه فجر و چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، به برپايي 40 کرسي آزادانديشي، رونمايي 40پروژه عمراني، خدماتي و دانشجويي به‌صورت ويديو کنفرانس خبر داد.

وي افزود: قدرداني از 40 نفر دانشجو، هيئت‌علمي و کارمند به‌صورت نمادين، رونمايي از 40 دستاورد دانشجويي در حوزه کارآفريني و پژوهش و نيز تجديد ميثاق با آرمان‌هاي بنيان‌گذار جمهوري اسلامي از ديگر برنامه‌هاي اين دهه است.

سلماني با اشاره به اينکه تعداد مراکز اين دانشگاه از تعداد انگشت‌شمار در پيش از پيروزي انقلاب اسلامي اکنون به 180 مرکز داير و داراي موافقت اصولي رسيده است، افزود: اکنون 184 هزار و 900 دانشجوي فعال در دانشگاه فني و حرفه‌اي مشغول تحصيلي هستند و دانش‌آموختگان اين دانشگاه بالاترين ميزان اشتغال مولد را به خود اختصاص داده‌اند.

برگزاري دوره MBA ويژه دانشجويان استعداد درخشان علوم پزشکي

مدير امور نخبگان و استعداد درخشان وزارت بهداشت از برگزاري دوره MBA ويژه دانشجويان استعداد درخشان علوم پزشکي خبر داد. به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، دکتر پروين پاسالار از برگزاري موفق دوره‌هاي MBA ويژه دانشجويان استعدادهاي درخشان توسط دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با همکاري جهاد دانشگاهي خبر داد.

پاسالار با اشاره به برگزاري موفق دو دوره MBA توسط دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با همکاري جهاد دانشگاهي افزود: در همين راستا براي بهره‌مندي دانشجويان استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکي تهران دوازدهمين دوره MBA هم در حال برگزاري است.

ابلاغ مصوبات شوراي گسترش وزارت علوم از طريق سامانه HES

معاون آموزشي وزارت علوم گفت: در راستاي تحقق دولت الکترونيک و هم‌زمان با دهه فجر، تمام مصوبات شوراي گسترش و برنامه‌ريزي آموزش عالي از طريق سامانه HES ابلاغ مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، مجتبي شريعتي نياسر، گفت: مسئولان ذيربط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي کشور از اين پس مي‌توانند در هر زمان به‌صورت آنلاين (برخط)، از طريق مراجعه به سامانه HES، مفاد مصوبات ابلاغي را حسب مورداستفاده قرار دهند.

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اظهار اميدواري کرد: اين خدمت‌رساني، زمينه انعکاس سريع و به‌موقع مصوبات را به ذينفعان فراهم کرده و بر اين اساس گامي مؤثر در جهت استقرار کامل دولت الکترونيک در عرصه حکمراني داده برداشته شود


 يادداشت 

 نگاهي به نگارش اصولي مقاله علمي- پژوهشي

Review to Principal Writing Scientific Paper

منصور يحيوي

Yahyavi.ir@gmail.com

يكي از چالش‌هاي مهم بسياري از دانشجويان كشور، مساله مهارت نگارش يك مقاله حرفه‌اي است. به‌طوري‌که مقاله علمي به‌عنوان شاخص اساسي جهت ارزيابي و سنجش توانايي علمي دانشجويان مطرح است. اين امر حتي از عوامل اصلي تعيين‌کننده ميزان موفقيت علمي و شغلي هر دانشجو نيز به شمار مي‌رود. با اين وجود متاسفانه در اين زمينه هنوز مشكلات زيادي وجود دارد و به نظر مي‌رسد مهم‌ترين دليل آن عدم آشنايي با اصول تحقيق کمي و کيفي و هم‌چنين مقاله‌نويسي به زبان انگليسي در راستاي استانداردهاي بين‌المللي است.

ساختار يك مقاله علمي به ترتيب از بخش‌هاي؛ عنوان(Title)، چكيده (Abstract)، كلمات كليدي (Keywords)، مقدمه (Introduction)، مواد و روش‌ها (Materials and methods)، نتايج و بحث (Results and Discussion )، نتيجه‌گيري (Conclusion)، مراجع (References) تشكيل شده است.

عنوان مقاله نخستين چيزي است که ديگران به خواندن مقاله جلب مي شوند. عنوان مقاله بايد علمي و جذاب باشد و به‌درستي بتواند کار ارائه‌شده، را عرضه کند. در قسمت چکيده لازم است اهميت موضوع، هدف، روش تحقيق، يافته‌ها و نتايج به دست آمده به‌صورت شفاف و دقيق به‌طور خلاصه حداكثر تا 200 كلمه بيان شود. به اين نكته دقت شود معمولا زمان افعال چکيده يک مقاله زمان حال است اما مي‌توان از افعال زمان گذشته نيز استفاده نمود.

مطالعات نشان مي‌دهد، اگر خوانندگان بامطالعه مقدمه مقاله، به نوشته علاقه‌مند نشوند، مقاله از دست‌ رفته است! در قسمت مقدمه، مي‌بايست تاريخچه و اهميت موضوع، مشکلات و نقاط ضعف روش‌هاي پيشين و رويکرد شما براي حل اين مشکلات نوشته شود. در آغاز مقدمه بهتر است به‌صورت کلي صحبت کرده و به‌تدريج به توضيح جزييات و موضوع اصلي پژوهش پرداخته شود. در اين بخش، پژوهش‌ها و نتايج به‌دست‌آمده درگذشته مرور شده، کمبود و يا نقص آن‌ها تشريح شده و سپس راهکار مورداستفاده توسط نويسندگان که دليل نوشتن مقاله مي‌باشد، توضيح داده خواهد شد. نكته مهم اين است در آخرين پاراگراف بخش مقدمه، مرسوم است ساختار کلي مقاله و اينکه در بخش‌هاي بعدي آنچه عناويني مطرح خواهد شد، بيان گردد. زمان افعال استفاده‌شده در اين بخش تلفيقي از گذشته و حال مي‌باشد.

ممکن است مقاله در مورد يک موضوع عملي، تئوري يا شبيه‌سازي باشد. اگر موضوع مقاله عملي باشد در اين قسمت کليه مواد و دستگاه‌هاي استفاده‌شده، و چگونگي فراهم آوردن مقدمات آزمايش به‌طور کامل و دقيق عنوان مي‌شود. ناگفته نماند اگر مقاله تئوري يا شبيه‌سازي باشد بايستي روابط رياضي، فرضيه‌ها، اثبات قضيه‌هاي ذکرشده، نرم‌افزارهاي استفاده‌شده و مقادير عددي پارامترها به‌طور کامل در جدول نگارش شود، به‌طوري‌که خواننده با دنبال کردن مقاله بتواند به همان نتايج دست يابد. هم‌چنين هنگام نگارش روش‌ها بيشتر نويسندگان از زمان مجهول سوم شخص استفاده مي‌نمايند.

نتايج عملي با عنوان Experimental Results و نتايج شبيه‌سازي با عنوان Simulation Results بيان مي‌شوند. در اين قسمت بايد دستاوردها، يافته‌ها و مقادير عددي نتايج آزمايش، اهميت و با ارزش بودن آن‌ها کاملاً دقيق و به‌صراحت توضيح داده شود و ويژگي‌هاي آماري نيز ذکر گردد. هم چنين زمان افعال اين بخش از مقاله گذشته است.

همچنين اين بخش از مقاله به تفسير و تعبير نتايج و دستاوردهاي پژوهش اختصاص دارد و لذا به دانش وسيعي نياز دارد. در اين قسمت بايد پژوهش‌هاي قبلي و مرتبط با موضوع مقاله که در بخش مقدمه عنوان شده‌اند، بيان شوند و مقايسه‌اي از روش‌ها/ نتايج ذکرشده در آن مقالات با روش‌ها/ نتايج اين پژوهش انجام گيرد. همچنين لازم است مزايا و معايب پژوهش فعلي و همخواني يا عدم همخواني دستاوردهاي حاصل با يافته‌هاي پيشين با دقت و با زمان گذشته توضيح داده شود.


 ميز خبر 

 حمايت از پايان‌نامه‌هاي فناورانه حوزه آب، خشک‌سالي، فرسايش و محيط‌زيست

در راستاي انعقاد تفاهم‌نامه‌اي ميان ستاد توسعه فناوري‌هاي آب، خشک‌سالي، فرسايش و محيط‌زيست معاونت علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و رساله‌هاي فناورانه دکتري تخصصي که ماحصل آن‌ها توليد محصول موردنياز کشور است حمايت مي‌شود.مدارک موردنياز براي ثبت نامه پايان‌نامه‌ها و رساله‌ها کاربرگ ثبت‌نام تکميل‌شده، کاربرگ تعهد تکميل‌شده و تصوير برگه تصويب پيشنهاديه رساله / پايان‌نامه با امضاي استاد راهنما و معاون پژوهشي (تحصيلات تکميلي) دانشکده يا رئيس مؤسسه ذي‌ربط است.

در شرايط پذيرش اين پايان‌نامه‌ها و رساله‌ها آمده است که بايد از هيچ منبع ديگري به‌جز منابع دانشکده / دانشگاه ذيربط حمايت نشده باشند و در حال شروع که درزمينه اولويت‌هاي فناوري ستاد، پيشنهاديه مصوب دارند (بيش از شش ماه از تاريخ تصويب آن گذشته نباشد) و زمان دفاع پايان‌نامه / رساله حداکثر تا بهمن سال آينده باشد.همچنين موضوع پايان‌نامه / رساله بايد منطبق با موضوعات موردحمايت در سامانه بوده و خروجي آن‌ها حتماً منتج به ارائه کالا، نرم‌افزار يا خدمت فناورانه مشخص شود.بايد توجه داشت که پايان‌نامه / رساله‌هايي در اولويت حمايت قرار مي‌گيرند که در موعد مقرر ارسال و در کارگروه مشترک داوري مصوب شوند. اين در حالي است که در صورت تعدد پيشنهادها در کارگروه مشترک داوري در هر يک از موضوعات موردنظر، حداکثر تا 5 مورد، بررسي و داوري شده و حداکثر 3 درخواست مورد تأييد، حمايت مي‌شوند.به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رساني معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، علاقه‌مندان مي‌توانند کاربرگ حمايت از پايان‌نامه و رساله را از سايت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به نشاني http://omrani.msrt.ir/fa/page/1121 دريافت کرده و پس از تکميل آن را به آدرس موردنظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ارسال کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي