جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6046


شرکت صادرات گاز، در آستانه انحلال


معادلات انرژي


ميز خبر


 شرکت صادرات گاز، در آستانه انحلال 

 زمزمه هاي انحلال شرکت ملي صادرات گاز و پيگيري چندپاره صادرات گاز در شرکت ملي گاز، شرکت ملي نفت و وزارت نفت، موجب شده عملا صادرات گاز متولي نداشته باشد.به گزارش فارس ،خبرها حاکي از انحلال ناگهاني شرکت ملي صادرات گاز، با وجود چالش ها و مشکلات بسيار ديگر حوزه است. جهت انجام مراحل انحلال قانوني اين شرکت، مهران اميرمعيني به عنوان رئيس هيات مديره تصفيه شرکت ملي صادرات گاز ايران انتخاب شد.

از طرفي در حوزه توليد گاز در سال 97، 85 ميليون متر مکعب گاز طبيعي از توسعه فازهاي پارس جنوبي به توليد روزانه کشور افزوده خواهد شد که 25 ميليون متر مکعب از آن در نيمه­ ابتدايي امسال محقق شد و مابقي آن نيز با توجه به پيشرفت بالاي پروژه ها تا انتهاي سال محقق خواهد شد.

با اين افزايش توليد، خوراک گازي پتروشيمي ها و سوخت نيروگاه ها در وضعيت مطلوبي قرار گرفتند، اما صادرات گاز همچون گذشته مورد غفلت واقع شده است و در صورت انحلال شرکت ملي صادرات گاز معلوم نيست چه آينده­ اي در انتظار اين بخش حياتي باشد.

با وجود اينکه ايران داراي 18 درصد ذخاير گاز دنياست، اما کمتر از 2 درصد تجارت گاز دنيا را در دست دارد. با نگاهي به روابط گازي ايران با بازار نيازمند کشورهاي منطقه، مي توان مثال‌هاي زيادي از ديپلماسي ضعيف انرژي ايران آورد.

قرارداد قطعي صادرات گاز به پاکستان در بلاتکليفي به سر مي برد. صادرات گاز به بازار يک ميلياردي هند سالهاست به تعويق افتاده است. پيگيري صادرات گاز به عمان فقط با وعده و وعيد دادن پيگيري مي شود که موجب بي اعتمادي طرفهاي عماني شده است و تکليف موضوع مهم قيمت‌گذاري آن هم مشخص نيست.

قرارداد فعلي با ترکيه و عراق رو به پايان است و به علت نداشتن راهبرد کلان و بلندمدت، تمديد اين قراردادها رها شده و مجدانه پيگيري نمي شود. خريد گاز ترکمنستان و تجارت و سوآپ آن نيز به بهانه مشکلات مالي چند سالي است که متوقف شده است.

اين مشکلات ناشي از آن است که صادرات گاز متولي واحدي ندارد؛ در نتيجه هر کدام از نهادهايي هم که به گونه­‌اي با صادرات گاز مرتبط هستند مسئوليت وضع ناگوار فعلي را بر عهده نمي گيرند.علاوه بر اين، چون صادرات گاز در هم تنيده با مسائل سياسي و امنيتي کشور است، هيچ کدام از اين نهادها ريسک اين تجارت سراسر سود را نمي پذيرند.

مجموعه اين مسائل موجب شده روند مشخصي در صادرات گاز کشور وجود نداشته باشد؛ يا قرادادي بسته نشود و يا قرارداد بدي بسته شود که منافع اقتصادي و سياسي کشور را تامين نمي‌­کند. مثال آن انعقاد قرارداد IFLNG در سال گذشته است که در عين اينکه هيچ آوردهي فني و تکنولوژيک براي صنعت نفت کشور نداشت، قيمت بسيار پاييني براي آن پيشنهاد شده بود و ضرر اقتصادي محض محسوب مي شد.

حال با زمزمه هاي انحلال شرکت ملي صادرات گاز و از سوي ديگر، مديريت و پيگيري چندپاره­ صادرات گاز بين شرکت ملي گاز، شرکت ملي نفت و وزارت نفت، وضع نامناسب فعلي بدتر از اين خواهد شد.

راهکار پايان دادن به اين مشکلات ساختاري، تجميع مديريت و پيگيري صادرات گاز در نهادي مشخص، با اختيارات لازم و مشخص است که هماهنگي و هم افزايي با دستگاه ديپلماسي کشور داشته و قراردادهاي صادرات گاز را متناسب با راهبرد جامعي که منافع سياسي و اقتصادي کشور را به صورت يکپارچه تامين کند، پيش ببرد.

در اين صورت، تلاش مجموعه هاي مختلف مرتبط با صادرات گاز، تحت راهبرد کلان صادرات گاز هم راستا شده؛ همچنين هماهنگي با دستگاه ديپلماسي کشور، چالش‌هاي سياسي و امنيتي صادرات گاز را هموارتر خواهد کرد.

مطمئنا مزيت گره خوردن امنيت انرژي کشورهاي منطقه به گاز ايران، گسترش روابط سياسي-اقتصادي با کشورهاي منطقه، تحريم­ ناپذيري صادرات گاز و جايگزيني درآمد صادرات گاز به جاي بخشي از درآمد صادرات نفت، ارزش آن را دارد که مشکلات ساختاري صادرات گاز را با جديت و سرعت بيشتري اصلاح کنيم.


 معادلات انرژي 

 نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس:

نفت، نبض اقتصاد کشور است

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي صنعت نفت را نبض اقتصاد کشور دانست و گفت: بخش نفت در اقتصاد ايران سال‌هاي زيادي است که عمده درآمد ملي کشور را تامين مي‌کند و در واقع اين بخش در اقتصاد کشور نقش مسلط و به نوعي نبض اقتصاد کشور است.

حسين اميري خامکاني در گفت‌وگو با شانا، با تاکيد بر اينکه صنعت نفت ايران پس از انقلاب اسلامي نقش مهمي در اقتصاد ايران ايفا کرده است، گفت: ايران به عنوان يک کشور رو به رشد داراي منابع غني و گسترده و مخازن بزرگ نفتي، معادن عظيم زيرزميني و ظرفيت بالقوه انرژي، به دليل همجواري با منابع انرژي درياي خزر و خليج‌فارس و نيز دسترسي به آبراه­‌هاي بين‌المللي، براي مبادله انرژي جايگاه بسيار ويژه‌اي در جهان دارد.

وي صنعت نفت را نبض توسعه ايران دانست و افزود: اين صنعت در اقتصاد ايران به دليل جايگاه خاص خود موقعيت ويژه‌اي دارد، باتوجه به چشم‌اندازي که صنعت نفت ايران دارد تحريم‌ها مشکلي براي اين صنعت ايجاد نخواهد کرد و ما به خوبي از چنين برهه‌هايي عبور خواهيم کرد.

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: مزيت‌هاي کشور در بخش انرژي ظرفيت بسياري براي تبديل شدن به ابزار اعتمادسازي و همکاري سازنده با جهان دارد. انرژي خود مهم‌ترين مزيت نسبي اقتصادي کشور است که تاکنون به آن به مثابه يک درآمد نگريسته شده است، اين در حالي است که اين حوزه قادر است به موتور توسعه ملي تبديل شود.

نامه 9 نماينده به رييس‌جمهور براي بررسي تخلفات مربوط به درآمدهاي نفت و گاز

9 نماينده مجلس در نامه اي به رييس جمهور خواستار بررسي تخلفات رييس سازمان برنامه و بودجه درباره واريز نشدن مبلغ يک ميليارد و يکصد و هفتاد و هفت ميليون دلار منابع حاصل از فروش نفت و گاز به حساب صندوق توسعه ملي شدند.

به گزارش ايسنا ،در بخشي از اين نامه آمده است:به استحضار مي‌رساند گزارش تفريغ بودجه سال 96 که توسط رئيس ديوان محاسبات در صحن علني مجلس در چهارم بهمن ماه 97 قرائت گرديد، اشعار مي‌دارد مبلغ 16 هزار ميليارد تومان از محل فروش داخلي گاز طبيعي به حساب خزانه واريز نشده است و نيز مبلغ يک ميليارد و يکصد و هفتاد و هفت ميليون دلار منابع حاصل از فروش نفت و گاز به حساب صندوق توسعه ملي واريز نشده است.

هر چند پرونده اين تخلف در ديوان محاسبات عليه رئيس سازمان برنامه و بودجه تشکيل شده و يک نسخه از آن جهت رسيدگي به قوه قضائيه ارجاع شده است با اين حال ضروري است جنابعالي در عمل به سوگندي که ياد کرده ايد براي پاسداري از منافع ملت ايران نسبت به رسيدگي جدي و بازگرداندن اموال ملت به بيت المال اقدام کنيد.


 ميز خبر  

 افزايش 40 تا 50 هزار بشکه‌اي توليد نفت ايران تا پايان بهمن‌ماه

برداشت از ميادين نفت کارون تا پايان سال گذشته، 335 هزار بشکه و با احتساب ميدان آذر، 350هزار بشکه بوده و آخرين اخبار حاکي است که توليد روزانه نفت ميدان آزادگان جنوبي با استفاده از دستگاه فرآورشي سيار به ميزان 40 تا 50 هزار بشکه تا پيش از پايان بهمن‌ماه امسال افزايش يابد.

به گزارش ايسنا، طرح افزايش ظرفيت در برخي از واحدهاي غرب کارون از مدت‌ها پيش در دست اجرا قرار گرفته است. در راستاي اين طرح قرار بود برداشت از ميدان يادآوران از 110 هزار بشکه به 120 هزار بشکه، برداشت از آزادگان شمالي از 75 هزار بشکه به 80 هزار بشکه و برداشت از ياران شمالي از 20 هزار بشکه به 25 هزار بشکه برسد.

دستگاه‌هاي فراورش نخستين قدم اجراي طرح مذکور بود؛ در اين راستا سال گذشته سيدنورالدين شهنازي‌زاده - مديرعامل سابق شرکت توسعه و مهندسي نفت - به ايسنا گفته بود: اگر در حال حاضر دستگاه‌هاي فرآورش آماده بود، قطعاً در سال آينده جهش خوبي از برداشت از ميادين غرب کارون داشتيم. از آنجا که دستگاه‌هاي فرآورش آماده نيست، به اقدامات موقت براي فرآورش دست زده‌ايم. يکي از اين اقدامات دستگاه‌هاي اسکيت مانتد است که بر اساس قراردادي که منعقد شده قرار است 50 هزار بشکه در سال آينده تا پايان مردادماه از آزادگان در سرويس داشته باشيم. اتفاقي که تا پايان بهمن‌ماه محقق خواهد شد.تورج دهقاني - مديرعامل شرکت متن - از افزايش توليد روزانه نفت ميدان آزادگان جنوبي با استفاده از دستگاه فرآورشي سيار به ميزان 40 تا 50 هزار بشکه خبر داد و گفت: همين اکنون اجراي اين پروژه در حال طي مراحل نهايي است که انتظار مي‌رود تا پيش از پايان بهمن ماه امسال به بهره برداري برسد.

اجراي 16 هزار ميليارد ريال پروژه عام‎المنفعه در شرکت ملي نفت

شرکت ملي نفت ايران که اجراي بيش از 3 هزار و 700 پروژه عام‎المنفعه با ارزش حدود 16 هزار ميليارد ريال را در مناطق نفت‎خيز در کارنامه دارد، بر آن است 78 پروژه را نيز همزمان با چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي به بهره‎برداري برساند.

به گزارش شانا، بر اساس تعهدهاي ابلاغي به شرکت ملي نفت ايران در قالب مصوبه‌هاي دولت‎هاي پيشن، مصوبه‌هاي سفرهاي مقام معظم رهبري، درخواست‎هاي نمايندگان و مقام‌هاي استاني و نيز تکاليف خارج از مصوبات دولت (تعهدهاي شرکت ملي نفت ايران در مناطق نفت‎خيز محروم شهري و روستايي)، اين شرکت موظف به اجراي پروژه‎هاي عام‎المنفعه در مناطق محروم شهري و روستايي است.طبق تازه‌ترين گزارش وضع پروژه‎هاي عام‎المنفعه شرکت ملي نفت ايران در مناطق نفت‎خيز محروم روستايي و شهري، تاکنون بالغ بر 3 هزار و 744 پروژه مشتمل بر هزار و 270 پروژه آموزشي، هزار و 105 پروژه ورزشي، 580 پروژه بهداشتي، 46 پروژه راه و 743 پروژه خدماتي با اعتبار حدود 16 هزار ميليارد ريال انجام شده که از اين مبلغ، 15 هزار و 996 ميليارد ريال پرداخت شده و بقيه در حال تسويه حساب است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي