جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6046

از پکرمن تا ماگات
بررسي گزينه هاي جانشيني کي روش


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 از پکرمن تا ماگات
 بررسي گزينه هاي جانشيني کي روش  

 
بعد از تقريبا هشت سال، تيم‌ملي دوباره بدون سرمربي شد و حالا گمانه‌زني‌ها براي جانشيني کارلوس کي روش به اوج رسيده است. اولين واکنش به داستان انتخاب سرمربي ايران، از طرف مدير روابط‌عمومي وزارت ورزش و جوانان در فضاي مجازي منتشر شد. مازيار ناظمي در يک توئيت جنجالي و عجيب از ژوزه مورينيو، زين‌الدين زيدان و يورگن کلينزمن به‌عنوان گزينه‌هاي در صف مذاکره ياد کرد و باعث شد چند روزي سوژه طنز و فکاهي رسانه‌ها و مردم مهيا شود اما قطعاً جذب اين نفرات را بايد از ذهن‌ها دور کنيم. اين افراد هم دستمزدشان چندبرابر کي‌روش است و هم چندان حاضر به کار در سطح ملي و حضور در قاره آسيا نيستند.

در ادامه به معرفي چند مربي شناخته‌شده و بي کار حال حاضر دنيا با رنج‌هاي سني متفاوت و با تفکرات گوناگون پرداخته‌ايم؛ کساني که قيمت معقولي دارند و مي‌توان به حضورشان در تيم‌ملي ايران خوش‌بين بود.

1- برت فان مارويک (هلند)

هلندي 66 ساله و شناخته‌شده‌اي که آشنايي خوبي هم از فوتبال آسيا دارد. سرمربي سابق تيم‌هاي فاينورد، دورتموند، هامبورگ و تيم‌ملي هلند که با اين تيم در جام‌جهاني به فينال رسيد ولي دو سال بعد در مرحله گروهي يورو حذف شد. فان مارويک با عربستان قراردادي 17/1 ميليون دلاري بست و اين تيم را بعد از دو دوره غيبت، به جام‌جهاني 2018 رساند. او سپس هدايت استراليا را برعهده گرفت و به‌رغم حذف از مرحله گروهي جام جهاني، چهره خوبي از کانگروها به جهانيان نشان داد. مارويک علاقه‌مند به فوتبال هجومي است و تيم‌هايش با سيستم 1-3-2-4 بازي مي‌کنند.

2- خوزه پکرمن (آرژانتين)

مرد شناخته‌شده‌اي که حالا در آستانه 70 سالگي قرار دارد و احتمالاً کارلوس کي‌روش جانشين او در تيم‌ملي کلمبيا خواهد شد؛ يک گزينه قابل اعتنا به اين دليل که بازي زيبا را در اولويت قرار مي‌دهد. پکرمن سابقه درخشاني هم در امر مربيگري مخصوصاً در سطح ملي دارد. او حدفاصل سال‌هاي 2004 تا 2006 سرمربي آرژانتين بود و با اين تيم تا يک‌چهارم نهايي جام‌جهاني پيش رفت اما به آلمان ميزبان در ضربات پنالتي باخت. پکرمن 6 سال هدايت کلمبيا را برعهده داشت و با اين تيم دوبار در جام‌جهاني شرکت کرد که حاصل آن دو صعود از مرحله گروهي بود. او در سال 2014 با تيمش در مرحله يک‌چهارم نهايي به سختي با نتيجه 2 بر يک به برزيل ميزبان باخت. پکرمن سالانه 5/1 ميليون يورو از فدراسيون فوتبال کلمبيا دريافت مي‌کرد. او در سال 2013 به‌عنوان پنجمين مربي برتر جهان برگزيده شد.

3- فيليپ کوکو (هلند)

مرد 48 ساله‌اي که با پيراهن آبي‌اناري بارسا به همه شناخته شد و حالا بعد از برکنار شدن از هدايت فنرباغچه بيرون گود مانده است. او با 101 بازي ملي و 10 گل، به بازي در ترکيب لاله‌هاي نارنجي پايان داد و کفش‌هايش را در الجزيره امارات آويخت. کوکو چهارسال به‌عنوان کمک مربي در تيم‌ملي هلند حضور داشت و دوم جهان شد. سپس پنج سال هدايت پي‌اس‌وي را برعهده گرفت و با آنها سه‌بار ارديويژه يا همان ليگ هلند را فتح کرد. کوکو تيم‌هاي تحت هدايتش را با سيستم 3-3-4 به ميدان مي‌فرستد.

4- فيليکس ماگات (آلمان)

يکي از گزينه‌هاي هميشگي فوتبال ايران. مرد آلماني و اخمويي که علاقه زيادي به علي کريمي داشت و هروقت قرار شده يک مربي بزرگ خارجي به تيم‌هاي باشگاهي ما بيايد، نامش بر سر زبان‌ها افتاده اما هيچ‌وقت اين اتفاق عملي نشده است. ماگات در چند سال اخير کارنامه قابل دفاعي نداشته و تقريباً موفق نبوده اما با اين حال مربي صاحب‌سبکي به حساب مي‌آيد. او بعد از قهرماني با وولفسبورگ در بوندس‌ليگاي 2009 هيچ توفيق خاصي را به دست نياورد. ماگات از دسامبر 2017 هدايت هيچ تيمي را برعهده نگرفته و با رقمي نه‌چندان بالا مي‌توان از وي استفاده کرد.

5- اسلاون بيليچ (کرواسي)

سرمربي سابق تيم ملي کرواسي که درخشش خيره کننده اي با اين تيم در جام ملت هاي 2008 داشت. او که سابقه هدايت تيم هاي لوکوموتيو مسکو، بشيکتاش و وستهام را در کارنامه دارد، گزينه اي است که مي توان با رقم نه چندان بالا به جذبش فکر کرد. بيليچ از سال 2017 هدايت تيمي را برعهده نگرفته و با توجه به رابطه خوب فوتبال ايران و کرواسي، دم دستي ترين گزينه بين اين نفرات به حساب مي آيد.


 خبـــرنامه 

 جزئيات کمک مالي به تيم ملي

11 ميليارد تومان هزينه فقط براي جام ملت‌ها!

معاون ورزش قهرماني و حرفه‌اي وزارت ورزش و جوانان گفت: در سال جاري 27 ميليارد تومان و چهار و نيم ميليون دلار ارز به فدراسيون فوتبال پرداخت کرديم.

به گزارش آفرينش و به نقل از سايت وزارت ورزش و جوانان، محمدرضا داورزني در خصوص کمک هاي مالي وزارت ورزش به فوتبال گفت: از ابتداي سال جاري، 27 ميليارد تومان کمک و چهار و نيم ميليون دلار ارز به فوتبال پرداخت کرده‌ايم که بسيار بيشتر از تعهد ابتداي سال وزارتخانه بوده است.

وي افزود: در اين رابطه به پيشنهاد سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان و موافقت معاون اول رئيس جمهوري، يازده ميليارد تومان در سه مرحله (دو و نيم، پنج و سه و نيم ميليارد) طي دو ماه جهت تامين هزينه‌هاي تدارکاتي و پشتيباني و آماده سازي تيم ملي و همچنين پاداش ورزشکاران در اختيار فدراسيون فوتبال قرار گرفت که تا اينجاي کار هر آنچه که مربوط به وزارتخانه بوده تمام و کمال انجام شده است.

داورزني اظهار داشت: با توجه به آمادگي تيم و اينکه تيم 8 سال در اختيار سرمربي و کادر فني گرانقيمت خود بود، انتظار مردم، قهرماني اين تيم در جام ملت‌ها بود و ما پيش‌بيني پاداش اين موفقيت را داشتيم تا در صورت قهرماني بلافاصله پرداخت شود.

او تصريح کرد: از نظر ارزي نيز از ابتداي سال تا اوايل مهر ارز مورد نياز تيم ملي و فدراسيون فوتبال با نرخ چهار هزار و دويست تومان و از مهر ماه تاکنون ارز يورو با نرخ بازار ثانويه و مجموعا به ميزان چهار و نيم ميليون دلار در اختيار فدراسيون فوتبال قرار گرفته است.

واکنش کي‌روش به خداحافظي هميشگي از ايران

کارلوس کي روش، از ايران جدا شد و به زودي قراردادش را با تيم‌ملي کلمبيا امضا مي‌کند. جدايي او از ايران، براي خيلي ها به معناي خداحافظي هميشگي وي تلقي شده اما اين مربي پرتغالي، به خبرآنلاين گفته: «فراموش نکنيد، فردايي هم وجود دارد.» و اين يعني او اميدوار است روزي دوباره به فوتبال ايران بازگردد!

جريان‌سازي عليه «سليمي»

فوتباليست‌هايي که هم‌وزن مدال‌هاي «بهداد» نيستند

تيم ملي فوتبال ايران در جام ملت‌هاي آسيا ناکام مطلق بود اما بازيکنانش پاداش‌‌هاي چند صد ميليون توماني دريافت کردند.

استوري اينستاگرامي بهداد سليمي جنجال‌هاي زيادي را به دنبال داشت. در اين استوري جنجالي ملي‌پوش سابق وزنه‌برداري ايران از پاداش‌هايي که به بازيکنان تيم ملي فوتبال داده شده بود انتقادهاي زيادي کرده بود که البته اين انتقادها با کلمات نه چندان مناسبي مطرح شده بود. هر چند وي دقايق بعد اين پست را حذف کرد اما تعدادي از بازيکنان تيم ملي فوتبال ايران در اقدامي هماهنگ پستي را در اينستاگرام منتشر کردند که در اين پست از الفاظ بسيار بدتري نسبت به محتواي استوري سليمي استفاده شده بود.

در خصوص اين که حق با کدام يک از طرفين است نمي‌توان به صورت قاطع راي صادر کرد اما آنچه مسلم است فوتبال حساب خود را از ساير ورزش‌ها جدا کرده و مسئولان ورزش کشور به ‌طور ويژه‌اي به اين رشته ورزشي توجه مي‌کنند. فدراسيون‌هايي همچون دووميداني، شنا، وزنه‌برداري، هندبال، بسکتبال و... فدراسيون‌هايي هستند که در مشکلات مختلف مالي دست و پنجه نرم مي‌کنند، اما کسي توجهي به آنها ندارد. اين در شرايطي است که تيم ملي فوتبال ايران در جام ملت‌هاي آسيا ناکام مطلق بود اما بازيکنانش پاداش‌‌هاي چند صد ميليون توماني دريافت کردند.

اوج عملکرد فوتبال ايران در اين چند سال اخير، کسب 4 امتياز در جام جهاني بوده است. اين عملکرد را با تعداد مدال‌هايي که بهداد سليمي در ميادين مختلف ورزشي کسب کرده قابل مقايسه نيست. سليمي سال‌ها رکورددار دنيا بوده اما بهترين بازيکنان تيم ملي فوتبال ايران در تيم‌هاي درجه چندم دنيا بازي مي‌کنند. در اين که فوتبال يک صنعت است و در بييشتر کشورهاي دنيا توجه زيادي به اين رشته مي‌شود شکي وجود ندارد اما بايد ديد خروجي اين رشته در کشورمان چه چيزي بوده است؟

سال‌هاست مسئولان ورزش کشور به خاطر بعد رسانه‌اي که فوتبال دارد بيشترين امکانات را در اختيار اين رشته گذاشته‌اند اما بسياري از ورزشکاران ساير رشته‌ها در اوج نداري‌ها تلاش مي‌کنند پرچم کشورمان را به اهتزاز دربياورند و اتفاقا به مراتب موفق‌تر از فوتباليست‌ها هم هستند. آنقدر به فوتبال توجه شده که بازيکنان تيم ملي خيلي راحت به يکي از قهرمانان ورزش کشور بي‌احترامي مي‌کنند. اي کاش مشخص مي‌شد چه کسي و يا چه کساني در پشت پرده پست مشترکي که بازيکنان تيم ملي عليه سليمي منتشر کردند حضور داشتند و آن وقت شايد بسياري از مسائل مشخص مي‌شد.

شايد اعتراض سليمي به پاداش ميلياردي فوتباليست‌ها فتح بابي باشد براي مبارزه با تبعيضي که بين فوتبال و ساير رشته‌هاي ورزشي وجود دارد؛ فوتبالي که حتي در آسيا هم حرفي براي گفتن ندارد اما ادعاي بازيکنانش سر به فلک کشيده است.

پيشنهاد وسوسه‌کننده يوونتوس براي مارسلو

يوونتوس پيشنهادي وسوسه‌کننده براي مارسلو، مدافع برزيلي رئال مادريد دارد و تصميم دارد دوباره او را با کريس رونالدو هم‎بازي کند.

اين مدافع چپ که 30 سال هم سن دارد، از زمان روي کار آمدن سانتياگو سولاري به عنوان سرمربي تيم بالا و پايين‌هاي زيادي را تجربه کرده است.

سولاري معمولا بازيکناني که محصول آکادمي تيم هستند را براي پست دفاع چپ ترجيح مي‌دهد و مارسلو را روي نيمکت قرار مي‌دهد. خيلي از کارشناسان معتقدند وضعيت و آمادگي نه‌چندان مناسب مارسلو باعث شده مربي بازيکنان جوان را به او ترجيح دهد، اما برخي هم معتقدند سولاري دوست دارد از جوان‌ترها استفاده کند.

مارسلو که اين موضوع را متوجه شده و با توجه به اين که رابطه خيلي خوبي هم با کريس رونالدو دارد، تصميم دارد به پيشنهادي که يوونتوس به او داده، بيشتر فکر کند.

طبق ادعاي روزنامه توتو اسپرت، يووه حاضر است 45 ميليون يورو به عنوان رقم ترانسفر به باشگاه بپردازد و دستمزد اين بازيکن را هم سالي 12 ميليون يورو در نظر گرفته است. بدون شک اين پيشنهاد از چندين نظر براي مارسلو غيرقابل رد کردن است و اگر اتفاق بيفتد يکي از ترانسفرهاي بزرگ اروپا هم خواهد بود.

در صورت پذيرفتن پيشنهاد هم مارسلو از جهنمي که در آن قرار دارد آزاد مي‌شود، هم دوباره با رونالدو هم‌بازي مي‌شود و هم در تيمي بازي خواهد کرد که پتانسيل خوبي براي قهرماني در ليگ قهرمانان اروپا دارد.


 خبـــرنامه 

 بوديمير؛ مهاجمي براي آسمان

پرسپوليس در مرحله يک‌هشتم جام حذفي به مصاف سپيدرود رشت رفت و توانست اين تيم را در نهايت با يک گل شکست دهد تا براي ديدار يک‌چهارم نهايي مقابل پديده آماده شود.

سرخپوشان در نيمه اول اين بازي مهدي شريفي را در کنار عليپور قرار دادند اما به جز يکي دو صحنه نتوانستند موقعيت خاصي را روي دروازه حريف ايجاد کنند و به همين دليل برانکو با آغاز نيمه دوم براي نخستين بار از بوديمير مهاجم کروات خود استفاده کرد. اتفاقا اين بازيکن با وجود عدم‌هماهنگي مشهود با ساير بازيکنان بازي بسيار خوبي انجام داد و با وجود عدم‌گلزني در اين بازي نشان داد که مي‌تواند در آينده حرف‌هاي زيادي براي گفتن داشته باشد.

بازيکني شبيه استنلي

بوديمير در بازي با سپيدرود نشان داد که سبک بازي‌اش شبيه کي‌روش استنلي مهاجم سپاهان است و البته بايد ديد مي‌تواند مانند کي‌روش توانايي خود را نشان دهد يا خير. اين بازيکن تقريبا روي تمام ارسال‌هاي هوايي موفق بود و يک شوت زد که داخل چارچوب بود. اوج حرکت اين بازيکن پاس زيباي او به عليپور بود که مهاجم جوان سرخپوشان نتوانست از موقعيت خود استفاده کند. البته بوديمير نشان داد که از لحاظ قدرت بدني بازيکن بسيار توانمندي است و چندبار با بدن خود توانست صاحب توپ شود. قطعا برانکو براي ليگ روي اين بازيکن حساب ويژه‌اي باز کرده است و در ادامه بيشتر از اين بازيکن استفاده خواهد کرد.

آغاز فوتبال مستقيم

برانکو طي سال‌هاي حضورش در پرسپوليس اين تيم را با سبک خاص خودش به زمين فرستاده و اغلب سعي کرده از پاس‌هاي کوتاه براي نفوذ به دفاع حريف استفاده کند. سرخپوشان حتي در بازي با تيم‌هايي مانند سپيدرود که مقابل اين تيم بسته بازي مي‌کنند هم به بازي مستقيم رو نياورده و تلاش مي‌کردند بيشتر با پاس‌هاي کوتاه از خط دفاعي عبور کنند. با وجود اين در بازي برابر سپيدرود با آمدن بوديمير سبک بازي اين تيم تغيير کرد و با توجه به قد و قامت بلند بوديمير از هر جاي زمين که توپ به بازيکنان مي‌رسيد روي دروازه ارسال مي‌کردند و به‌ جز دو سه شوت تنها تاکتيک سرخپوشان همين روش بود. به‌نظر مي‌رسد برانکو براي نيم‌فصل دوم روي اين تاکتيک براي گلزني سرخپوشان برنامه‌ريزي کرده است.

کنايه شفر به برانکو

جپارف را محروم کردي!

وينفرد شفر، سرمربي استقلال به صورت غيرمستقيم کنايه تندي به برانکو زد. او در جلسه هم انديشي مديران داوري، سرمربيان، سرپرست‌ها و کاپيتان‌هاي ليگ برتري گفت: « فصل گذشته، يک موضوع درباره جپارف اتفاق افتاد. در يک صحنه اتفاقي افتاد و داور از آن صحنه گذشت ولي وقتي مربي يک تيم ديگر درباره آن صحنه صحبت کرد، فدراسيون بعد از اظهارات آن سرمربي، جپارف را محروم کرد. دقيقاً چندي بعد بازيکن آن تيم هم خطاي شديدي را مرتکب شد و ما واکنشي نداشتيم و به همين دليل آن بازيکن محروم نشد.» برانکو، سال گذشته نسبت به حرکت غيرورزشي جپاروف مصاحبه هايي انجام داد و از نظر شفر، عامل محروميت بازيکن ازبکستاني اش، صحبت هاي برانکو بوده است!

کونته در نزديکي اينتر؟

آنتونيو کونته از اظهارنظر درباره شايعه پيوستن‌اش به اينتر خودداري کرد.

گفته مي‌شود کونته مذاکراتي را با همکار قديمي‌اش در يوونتوس جوزپه ماروتا که اکنون مدير اجرايي اينتر شده، آغاز کرده است و در پايان فصل جانشين اسپالتي خواهد شد. او بعد از اخراج از چلسي اکنون بيکار است و طبق ادعاي شبکه BeIn Sports اين مرد 49 ساله پنجشنبه در ميلان رؤيت شده است. او در پاسخ به شايعه رفتنش به اينتر گفت: «نظري ندارم.»

به نظر مي رسد با اين اظهار نظر کونته، شاهد حضور او روي نيمکت نراتزوري در فصل بعد باشيم.

بازيکني که کار شفر را در خط حمله سخت مي‌کند

يکي از خريدهاي زمستاني وينفرد شفر، گونکالوس، مهاجم پرتغالي - گينه‌اي است که با سر و صداي زياد آبي پوش شد تا خلاء يک مهاجم گل زن و تمام کننده را در پيشاني خط حمله آبي پوشان از بين ببرد.اسماعيل گونکالوس يا همان ايسما، گرچه قدري دير، اما بالاخره به تمرينات آبي پوشان اضافه شد و روز شنبه براي اولين بار از اين بازيکن در يک بازي دوستانه رونمايي شد. مهاجم جديد آبي‌ها هنوز آنطور که بايد و شايد در اين تيم جا نيفتاده اما براي اولين محک عملکرد قابل قبولي داشت.

حضور اين مهاجم خارجي در استقلال طبيعتا مي‌تواند فضا را براي مهاجمان اين تيم به خصوص روح الله باقري قدري تنگ کند. باقري که فصل گذشته در تيم ليگ يکي خونه به خونه توپ مي‌زد و به عنوان سهميه ليگ يکي پيراهن استقلال را در ابتداي فصل بر تن کرد، بيشتر از انتظاري که از او مي‌رفت در اين تيم درخشيد و با زحمت زيادي که کشيد توانست جايگاه خوبي در تيم استقلال ايجاد کند.

باقري که به سختي جايگاه مناسبي در ترکيب ثابت آبي‌ها به دست آورده بود دوست ندارد اين جايگاه را در نيم فصل دوم از دست بدهد و لذا رقابتي سخت با «ايسما» خواهد داشت.

باقري تنها بازيکن استقلال است که در اين فصل براي اين تيم در هر سه جامي که حضور داشت گلزني کرد تا از اين حيث چهره شاخص آبي ها باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي