جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050


قدرداني رييس جمهور از حضور معنادار ملت در راهپيمايي 22 بهمن


ترامپ:آمريکا به زودي تمام مناطق تحت کنترل داعش را به دست مي‌گيرد


گوترش:لزوم مبارزه با تصورات غلط درباره توانايي‌هاي دختران


آمريکا: نيروهايمان در چند هفته آينده از سوريه خارج مي‌شوند


سي ان ان: ايران قصد تسليم شدن برابر آمريکا ندارد


زد‌دي‌اف: ايراني‌ها با جمهوري اسلامي مشکلي ندارند و منتقد شيوه اداره کشورشان هستند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

لاريجاني پيش از عزيمت به توکيو؛
روابط اقتصادي ايران و ژاپن توسعه مي‌يابد


ترامپ: دموکرات‌ها به دنبال تعطيلي دوباره دولت هستند


عادل الجبير: مقابله با ايران در يمن به نفع عربستان و جهان است


مادورو از سرمايه‌گذاري گسترده در ارتش خبر داد


خبر


افتتاح ساختمان دانشگاه دولتي شهر نهاوند با حضور وزير علوم


رئيس کميسيون اروپا و نخست وزير انگليس در بروکسل


سرمقاله


 قدرداني رييس جمهور از حضور معنادار ملت در راهپيمايي 22 بهمن  

 رييس جمهوري در پيامي خطاب به آحاد مختلف مردم گفت:«اينجانب در مقابل بزرگي ملت عزيزمان سر تعظيم فرود مي‌آورم و از آحاد مردم و گروه‌هاي مختلف سياسي و اجتماعي که با مشارکت هوشمندانه خود در اين روز تاريخي و سرنوشت‌ساز، صفحه زرين ديگري در تاريخ درخشان انقلاب رقم زدند،تقدير و تشکر مي‌کنم».

به گزارش ايرنا حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني طي پيامي از حضور شکوهمند و معنادار آحاد مردم و گروههاي مختلف سياسي و اجتماعي در راهپيمايي 22 بهمن قدرداني کرد.

در بخشي از اين پيام آمده است:«حضور پرشکوه و معنادار شما ملت بزرگوار در جشن بزرگ چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و گرامي‌داشت يوم‌الله 22 بهمن، جلوه ماندگار انسجام، همبستگي و زمان‌شناسي، و حماسه‌اي خيره‌کننده از عظمت و بزرگي اين ملت بود».

وي اضافه کرد:«درود خداوند بر شما که با لبيک به نداي رهبري و پايداري بر آرمان‌هاي اصيل انقلاب، بار ديگر همه معادلات و نقشه‌هاي شوم دشمنان نظام و بدخواهان ملت را نقش بر آب کرديد و پاسخي در خور و قاطع به زياده‌خواهي‌هاي بيگانگان و بدخواهان ايران اسلامي داديد».

در بخش ديگري از اين پيام آمده است:« ‌دشمنان ما از ماه‌ها پيش با عهدشکني، توسل به تحريم‌هاي ظالمانه عليه مردم و بکارگيري همه توان و تلاش تبليغي خود، در اين خيال بودند که 22 بهمن امسال در فضايي از دلسردي و بي‌تفاوتي ملت برگزار شود؛ اما شما با حضور پرشور و شعور خود، بالندگي و پويايي انقلاب را به رخ آنان کشيديد و با گرماي صفوف به‌هم‌پيوسته‌تان، بار ديگر ضمن بي‌توجهي به تهديدات و بحران‌آفريني استکبار جهاني و ايادي منطقه‌اي‌شان، بر همبستگي ملي و اقتدار بيش از پيش نظام مقدس جمهوري اسلامي مهر تاييد زديد».

مردم در هيچ شرايطي بر سر استقلال و عزت و سربلندي خود معامله نکرده و نخواهيد کرد

رييس جمهوري در اين پيام تصريح کرد:«شما مردم غيرتمند ثابت کرديد که در هيچ شرايطي بر سر استقلال و عزت و سربلندي خود معامله نکرده و نخواهيد کرد و از آرمان‌هاي بلند انقلابي که براي به ثمر رسيدن و استقرار آن عزيزترين اعضاي خانواده خود را نثار کرديد؛ با هيچ تهديد و توطئه و تحريمي دست نخواهيد کشيد».

در بخش ديگري از اين پيام آمده است: «اينجانب در مقابل بزرگي ملت عزيزمان سر تعظيم فرود مي‌آورم و از آحاد مردم و گروه‌هاي مختلف سياسي و اجتماعي که با مشارکت هوشمندانه خود در اين روز تاريخي و سرنوشت‌ساز، صفحه زرين ديگري در تاريخ درخشان انقلاب رقم زدند و يکپارچگي خود را در برابر چشم جهانيان به نمايش گذاشتند، تقدير و تشکر مي‌کنم».

وي تصريح کرد:«بي‌شک اين حضور پرمعنا و آگاهانه، وظيفه مسوولان کشور از جمله دولت را در تلاش پيگير براي خدمت به مردم و کشور مضاعف کرده و اميدوارم بتوانيم متناسب با شان و جايگاه اين ملت به مطالبات به حق آنان جامه عمل بپوشانيم».

رييس جمهوري در فراز پاياني پيام خود از خداوند متعال استقلال و سربلندي ايران عزيز، و دوام پيروزي، بهروزي و پيشرفت همه ايرانيان را خواستار شده است.


 ترامپ:آمريکا به زودي تمام مناطق تحت کنترل داعش را به دست مي‌گيرد 

 
ايلنا :رييس‌جمهوري آمريکا در پيامي توييتري ادعايي را درباره مناطق تحت کنترل داعش در سوريه عنوان کرد. «دونالد ترامپ» رييس‌جمهوري آمريکا با انتنشار پيامي توييتري ادعاي جديدي درباره سوريه مطرح کرد.ترامپ نوشت: «آمريکا به زودي صد در صد مناطق تحت کنترل داعش در سوريه را به دست مي‌گيرد.‌ سي‌ان‌ان (باور مي‌کني؟)»رييس‌جمهوري آمريکا هفته گذشته نيز گفته بود به زودي خبري مبني بر اينکه صد درصد مناطق تحت کنترل داعش در سوريه تحت کنترل آمريکا قرار گرفته است، منتشر خواهد شد.

وي همچنين تاکيد کرده بود که مبارزه با داعش در سوريه تمام نشده و آمريکا به تعقيب و هدف قرار دادن عناصر داعشي در سرتاسر جهان ادامه مي‌دهد.


 گوترش:لزوم مبارزه با تصورات غلط درباره توانايي‌هاي دختران 

 
سازمان ملل :دبيرکل سازمان ملل متحد با انتشار بيانيه‌اي خواستار مبارزه با تصورات غلط درباره توانايي‌هاي دختران شد.به گزارش آنا از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، آنتونيو گوترش در پيامي به مناسبت روز بين‌المللي زنان و دختران در علم، با فراخوان براي پايان‌ دادن به تصورات غلط درباره توانايي‌هاي دختران گفت: «بايد بيشتر تلاش کنيم فرهنگ محيط کاري را تغيير دهيم تا دختراني که آرزو دارند دانشمند، مهندس و رياضيدان شوند، بتوانند از دستيابي به حرفه‌ها در چنين رشته‌هاي تحصيلي بهره ببرند».دبيرکل سازمان ملل متحد افزود: «بايد دسترسي به فرصت‌هاي آموزشي براي زنان و دختران را به‌ويژه در مناطق روستايي ارتقا دهيم. مهارت در علم، فناوري، مهندسي و رياضي محرک نوآوري و براي رسيدن به آرمان‌هاي توسعه پايدار و اقدامي ضروري است».


 آمريکا: نيروهايمان در چند هفته آينده از سوريه خارج مي‌شوند 

 
رويترز :جوزف ووتل: احتمال مي‌رود ايالات متحده طي چند هفته آينده، خارج کردن نيروهاي زميني‌اش از سوريه را، طبق دستور «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور، آغاز کند.رئيس ستاد فرمانده مرکزي آمريکا احتمال داد ايالات متحده طي چند هفته آينده خارج کردن نيروهاي زميني‌اش از سوريه را آغاز کند.به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از رويترز، «جوزف ووتل» رئيس ستاد فرماندهي مرکزي آمريکا، اعلام کرد، احتمال مي‌رود ايالات متحده طي چند هفته آينده، خارج کردن نيروهاي زميني‌اش از سوريه را، طبق دستور «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور، آغاز کند.ژنرال ووتل، که فرمانده نيروهاي آمريکايي در خاورميانه است، ابراز عقيده کرد که شمار نيروهاي آمريکايي در عراق «کم و بيش ثابت خواهد ماند».وي افزود: ما خواهان باقي نگه داشتن نيروهايي که در خاک سوريه به آنها نيازي نداريم، نيستيم چراکه اين نيروها عملا ماموريتي ندارند.


 سي ان ان: ايران قصد تسليم شدن برابر آمريکا ندارد 

شبکه خبري تلويزيوني سي ان ان با قرار دادن عنوان 'چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي ايران' در سرتيتر اخبار خود گزارش داد: ايران همچنان نشان داده که قصدي براي تسليم در برابر آمريکا و فشارهاي بين المللي ندارد.

به گزارش ايرنا، سي ان ان در گزارشي ويژه افزود: 40 سال از انقلاب اسلامي که در آن شاه سرنگون شد مي گذرد و اين امر منجر به چند دهه خصومت با آمريکا شد.«فردريک پلتن» خبرنگار اين شبکه خبري تلويزيوني از تهران در اين گزارش افزود: آيت الله خميني (ره) در فوريه 1979 حکومت شاه را سرنگون و جمهوري اسلامي را اعلام کرد.وي ادامه داد: «عبدالقاسم شفيعي» بازرگان ايراني مي گويد در روزهاي انقلاب، گروه هاي مخالف را سازماندهي مي کرده و اکنون انقلاب پس از 40 سال نتيجه داده است.بنابراين گزارش، عبدالقاسم شفيعي به سي ان ان گفت: معتقدم از لحاظ ديني و ايدئولوژيک انقلاب به اهداف خود دست يافته اما از منظر اقتصادي به دليل تحريم ها و سوء مديريت هاي داخلي هنوز به اين اهداف دست نيافته ايم.


 زد‌دي‌اف: ايراني‌ها با جمهوري اسلامي مشکلي ندارند و منتقد شيوه اداره کشورشان هستند 

 خبرنگار يکي از شبکه‌هاي خبري آلمان در تهران تصريح کرده که مردم ايران مشکلي با جمهوري اسلامي ايران ندارند و آنچه به آن انتقاد دارند، شيوه اداره کشور است.به گزارش فارس، شبکه خبري زددي‌اف آلمان (ZDF) در برنامه «مورگن مگزين» به موضوع چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران پرداخت و به صورت زنده با «يورگ برازه» خبرنگار اين شبکه که در تهران مستقر شده است، ارتباط برقرار کرد و ديدگاه وي را در زمينه جو حاکم بر راهپيمايي جويا شد.برازه گفت: «اکثريت جمعيت زير 40 سال سن دارند و آنها با چيزي غير از جمهوري اسلامي آشنايي ندارند. من چند روز گذشته با خيلي از افراد صحبت کردم. آنها با جمهوري اسلامي مشکلي خاصي ندارند. تنها ايرادشان به نحوه اداره کشورشان است.»اين خبرنگار آلماني در ادامه گفت که با عده‌اي صحبت کرده که گفته‌اند براي عدالت، برابري و آزادي انقلاب شده است.


 يك نكته از هزاران 

دلالان و اجحاف مضاعف به مردم

بعد از گراني گوشت و افزايش قيمت افسانه‌اي آن، که باعث شد دلالان باز هم از آب گل‌آلود ماهي گرفته و بي‌نظمي‌هاي اين بازار را تشديد کنند، در روزهاي اخير رسانه‌ها خبري را منتشر کردند که برمبناي آن، دلال‌بازي به گوشتهاي يخ‌زده هم رسيده است.

به گزارش رسانه‌ها، بررسي‌هاي ميداني نشان از آن دارد که دلالان براي قالب‌کردن گوشت يخ‌‌زده به عنوان گوشت تازه‌ي چرخ‌کرده، گوشت منجمد را کيلويي 40 هزار تومان از مردم مي‌خرند.

هر کيلو گوشت منجمد وارداتي به قيمت 29 هزار تومان به متقاضيان با شرايط خاصي عرضه مي‌شود. در اين شرايط، دلالان گوشت منجمد را در برخي مراکز فروشگاهي و واحدهاي صنفي به شکل گوشت چرخ‌کرده، کيلويي 50 تا 60 هزار تومان عرضه مي‌کنند!

بديهي است براي سروسامان دادن به اوضاع اين بازار، علاوه بر تلاش براي کاهش قيمت و تنظيم آن و حذف عوامل ايجاد افزايش و بي‌ثباتي قيمتي، جلوگيري از فعاليت دلالان در اين حيطه هم اهميت دارد.


 ميز خبر 

 ريابکوف: برنامه موشکي ايران در تطابق کامل با قوانين بين‌الملل است

معاون وزير خارجه روسيه، توسعه برنامه موشکي ايران را در تطابق کامل با قوانين بين‌الملل و تلاشي در جهت احقاق حقوق دفاعي ايران دانست.

به گزارش فارس، «سرگئي ريابکوف» معاون وزير خارجه روسيه ا تأکيد کرد، برنامه موشکي ايران نقض قوانين بين‌الملل نيست و تهران با توسعه برنامه موشکي خود در حال احقاق حقوق دفاعي خود است.بنا بر گزارش خبرگزاري «اسپوتنيک»، معاون وزير خارجه روسيه همچنين از حملات رژيم صهيونيستي به سوريه ابراز انزجار کرد و گفت که اين حملات غيرقانوني است.بر اساس اين گزارش، سرگئي ريابکوف تأکيد کرد: «حملات اسرائيل عليه سوريه غيرقانوني و غيرقابل توجيه است».

امضاي قرارداد فروش 12 زيردريايي فرانسوي به استراليا

فرانسه و استراليا قرارداد فروش 12 زيردريايي فرانسوي را امضا کردند.

به‌ گزارش ايسنا، ‌به نقل از خبرگزاري فرانسه، فلورانس پارلي، وزير ارتش فرانسه و اسکات موريسون، نخست وزير استراليا قرارداد رسمي فروش 12 زيردريايي فرانسوي به ارزش 50 ميليارد دلار استراليا (31.32 ميليارد يورو) به نيروي دريايي اين کشور را امضا کردند.

ژنو استفاده از نمادهاي مذهبي را براي کارکنان دولت ممنوع کرد

ساکنان شهر ژنو در همه‌پرسي به قانوني رأي دادند که در آن پوشيدن حجاب و استفاده کردن از نمادهاي ديني و مذهبي را براي نمايندگان و کارکنان دولتي ممنوع مي‌کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، بيش از55 درصد از مردم شهر ژنو به نفع قانون بحث برانگيز ممنوعيت پوشيدن نمادهاي مذهبي براي کارکنان دولت رأي دادند که اين امر براي برخي منبعي براي تبعيض نسبت به زنان مسلمان و براي برخي ديگر ضد قانون اساسي است. رأي دادن به اين قانون بحث برانگيز با هدف بهبود روابط بين دين و دولت همراه با تاکيد مجدد بر اصل سکولاريسم در کانتون ژنو صورت گرفته است.


 خبــــر 

 نتانياهو دستور جلسه نشست ضدايراني ورشو را اعلام کرد

نخست‌وزير رژيم صهيونيستي ضمن اعلام محورهاي نشست ضدايراني ورشو اعلام کرد که وي در اين اجلاس شرکت خواهد کرد.

به گزارش آنا، وزارت خارجه رژيم صهيونيستي در حساب کاربري خود در توئيتر از قصد نتانياهو براي شرکت در اجلاس ضدايراني ورشو به ميزباني لهستان خبر داد.وزارت خارجه اين رژيم در ادامه به نقل از نتانياهو نوشت: «اين هفته عازم اجلاس ورشو هستم. با مايک پنس، مايک پمپئو و ديگران ملاقات خواهم کرد. محور گفتگوها جمهوري اسلامي است.»

نتانياهو همچنين مدعي شد که عمده مباحث مطروحه در اين نشست عبارت‌اند از «پيشگيري از تلاش‌هاي جمهوري اسلامي براي استقرار نظامي در سوريه، پيشگيري از رفتار خشونت‌آميز ايران در منطقه و مهم‌تر از هر چيز، جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي.»

گفتني است که نشست ورشو 24 و 25 بهمن برگزار مي‌شود.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي دوربان، آفريقاي جنوبي 22-25 اوت 2000

ليست شرکت کنندگان

ليست بر اساس کشور و موسسه

نام کشور ها بر اساس حروف الفباي انگليسي مرتب شده است.

عضويت در انجمن بين المللي دانشگاه ها با ستاره () نشان داده مي شود.

مغولستان

دانشگاه فني مغولستان - Mongolian Technical University

پروفسور بادرچ دندو (Prof. Badrach DENDEV) - رئيس

آدرس: P. O. Box 46/672, Ulaanbaatar 46

تلفن: 976 1 324 709

فکس: 976 1 324 121

پست الکترونيک: badrach@magicnet.mn

مراکش

دانشگاه محمد پنجم- Université Mohammed V

پروفسور مهدي المندجرا (Prof. Mahdi ELMANDJRA) – استاد

آدرس: P.O.B. 53, Rabat

تلفن: 212 777 4258

فکس: 212 775 7151

پست الکترونيک: elmandjr@maghrebnet.com

دانشگاه محمد يکم - University Mohammed 1

دکتر حسن مکووار (Dr. Hassan MEKOUAR )- رئيس سابق

آدرس: 77 Zouhra Harhoura, Temara

تلفن: 212 774 72 47

فکس: 212 7 76 88 52

پست الکترونيک: maceceb@mghrebnet.net.ma

موزامبيک

موسسه عالي علوم و فناوري موزامبيک –

Higher Institute of Science and Technology of Mozambiqu

پروفسور پائولو ايوو گاريدو(Prof. Paulo Ivo GARRIDO) - رئيس

آدرس: Maputo CP 1666

تلفن: 258 1 497658/9/0

فکس: 258 1 497 648

پست الکترونيک: visita@isctem.com

وزارت آموزش عالي، علم و فناوري –

Ministry of Higher Education, Science & Technology

پروفسور ليديا بريتو (Prof. Lidia BRITO )- وزير آموزش عالي، علم و صنعت

آدرس:

تلفن: 258 1 499 491

فکس: 258 1 490 446

پست الکترونيک: Ibrito@zebra.uem.mz

دانشگاه تربيت معلم - Pedagogic University

پروفسور کارلوس ماچيلي (Prof. Carlos MACHILI) - معاون

آدرس: 135 Rua Com

تلفن: 09 258 1 306 709

فکس: 09 258 1 422 113

پست الکترونيک: carlosinachili@hotmail.com

ناميبيا

دانشگاه ناميبيا - University of Namibia

آقاي زاک کازاپوا (Mr. Zach KAZAPUA) - پذيرش

آدرس: Private Bag 13301, Windhoek 9000

تلفن: 264 61 206 3083

فکس: 264 61 206 3866

پست الکترونيک: zkazapua@unam.na


 لاريجاني پيش از عزيمت به توکيو؛
 روابط اقتصادي ايران و ژاپن توسعه مي‌يابد 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اهميت گسترش روابط ايران و ژاپن گفت: سفر به اين کشور براي توسعه همکاري‌هاي دوجانبه ميان ايران و توکيو صورت مي‌گيرد. به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي پيش از عزيمت به کشور ژاپن در پاويون فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران، با اشاره به حضور گسترده و پرشور مردم در راهپيمايي 22 بهمن، گفت: حضور گسترده مردم در راهپيمايي امروز بيش از هر اقدام ديگري، به ياوه گويي آمريکايي‌ها پاسخ داده است.رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اهميت گسترش روابط ايران و ژاپن گفت: سفر به اين کشور براي توسعه همکاري هاي دوجانبه ميان ايران و توکيو صورت مي‌گيرد و قطعا بايد تعاملات و روابط اقتصادي بين دو کشور افزايش يابد.لاريجاني با اشاره به همکاري هاي ايران و ژاپن در بخش هاي مختلف افزود: در گذشته نيز خوشبختانه در بخش هاي مختلف ايران و ژاپن همکاري هاي قابل قبولي داشتند و اين سفر مي تواند در گسترش روابط تاثيرگذار باشد.


 ترامپ: دموکرات‌ها به دنبال تعطيلي دوباره دولت هستند 

 رئيس‌جمهور آمريکا تصريح کرد: اعتقاد دارم دموکرات‌ها به دنبال تعطيلي دوباره دولت هستند.

به گزارش آنا، دونالد ترامپ در حساب کاربري خود در توييتر نوشت: با وجود آمارهاي عالي اقتصادي، فاجعه ويرجينيا و سخنراني من در کنگره موسوم به «وضعيت اتحاد»، دموکرات‌ها هفته بسيار بدي را پشت سر گذاشتند.

وي افزود: واقعاً عقيده دارم که اکنون آن‌ها با پيشنهادات فاجعه‌بارشان به کميته امنيت مرزي، به دنبال تعطيلي دولت هستند. آن‌ها در پي يک ماجراي جديد هستند.


 عادل الجبير: مقابله با ايران در يمن به نفع عربستان و جهان است 

 وزير مشاور عربستان در امورخارجه با ادعاي اينکه جنگ يمن چيزي نبوده که سعودي‌ها خواهان آن باشند، مدعي شد که مقابله عربستان با ايران در يمن، به نفع عربستان و جهان است.به گزارش ايسنا، عادل الجبير وزير مشاور عربستان در امورخارجه درباره طرح کنگره براي ممنوعيت فروش تسليحات به سعودي‌ها به دليل نقض گسترده و غير قابل قبول حقوق بشر در يمن به دست عربستان، پاي ايران را به ميان کشيد و مدعي شد: ما براي اين مي‌جنگيم که اجازه ندهيم يمن به دست گروهي تروريستي که مورد حمايت ايران و حزب‌الله است، بيفتد.


 مادورو از سرمايه‌گذاري گسترده در ارتش خبر داد 

 رئيس جمهور ونزوئلا از سرمايه‌گذاري گسترده در حوزه تسليحاتي ارتش خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، نيکولاس مادورو گفت، کاراکاس سرمايه گذاري‌هاي لازم را براي سربازان، ارتش و نيروهاي نظامي خود انجام خواهد داد تا ارتش اين کشور از مجهزترين و پيشرفته‌ترين تسليحات برخوردار باشد "زيرا ونزوئلا صلح مي‌خواهد. "مادورو در پيامي در توئيتر نوشت: سربازان ونزوئلا براي کشورشان آماده مرگ هستند و مردم اين کشور، نيروي نظامي بيشتري مي‌خواهند تا از کشورشان حمايت کند.وي در ادامه نوشت: ما يک کشور صلح طلب هستيم و با کشور ديگري وارد درگيري نشده‌ايم اما کشورهاي ديگر نيز نبايد وارد درگيري با ما شوند و ما را تهديد کنند


 خبر 

 ادعاي پمپئو درباره حضور فرزندان برخي از مقامات ايران در آمريکا

وزير امورخارجه آمريکا با طرح ادعاهايي بي‌اساس عليه مقامات کشورمان گفت که واشنگتن در حال بررسي موضوع حضورفرزندان برخي از مقامات ايراني در آمريکا است.

به گزارش ايسنا، مايک پمپئو وزير امورخارجه آمريکا در يک پيام ويدئويي که در صفحه فارسي وزارت امورخارجه آمريکا در توئيتر منتشر شده است، به سوالاتي که ادعا مي‌کند از سوي کاربران ايراني مطرح شده، پاسخ داد.

پمپئو درباره حضور فرزندان برخي از مقامات ايراني در آمريکا به طرح ادعاهايي نخ نما و واهي عليه مقامات کشورمان پرداخت و مدعي شد که آنها با پول مردم ايران، فرزندان خود را براي زندگي به خارج از کشور مي‌فرستند.وي در ادامه ادعاهايش گفت: ما در حال بررسي اين موضوع هستيم. اين موضوع که آنها (مقامات ايران) اعضاي خانواده‌شان را به خارج مي‌فرستند، براي ما هم نگران کننده است.

وزير امورخارجه آمريکا همچنين به تکرار اين ادعاي مضحک پرداخت که کشورش خواهان برخورداري مردم ايران از يک زندگي بهتر و رفاه بيشتر است.

سفير آمريکا در آلمان:

راهبرد تشديد تحريم و مذاکره را در قبال ايران دنبال مي‌کنيم

سفير آمريکا در آلمان تصريح کرد که راهبرد آمريکا در قبال ايران، افزايش تحريم‌ها و پيشنهاد مذاکره به ايران به‌طور هم‌زمان است.

به گزارش آنا از آسوشيتدپرس، ريچارد گارنل از کشورهاي اروپايي به دليل راه‌اندازي سازوکار تهاتري اروپا با ايران انتقاد کرد و از آن‌ها خواست که دور زدن تحريم‌هاي آمريکا را متوقف کنند.وي همچنين به استراتژي کاخ سفيد در قبال ايران اشاره کرد و گفت که واشنگتن دو راهبرد تشديد تحريم‌ها و پيشنهاد گفتگو را در دستور کار خود قرار داده است.گفتني است که گوردون ساندلند، سفير آمريکا در اتحاديه اروپا پس از راه‌اندازي کانال مالي «اينستکس»، به شرکت‌هايي که از اين طريق در پي دور زدن تحريم‌ها و تسهيل مبادلات تجاري با ايران هستند هشدار داد که واشنگتن اقداماتي تلافي‌جويانه را در قبال آن‌ها در پيش خواهد گرفت.

"خروج آمريکا از خاورميانه هزينه تسليحاتي در منطقه را افزايش مي‌دهد"

يک رسانه آلماني نوشت که عقب‌نشيني آمريکا از منطقه هزينه تسليحاتي در کشورهاي منطقه را افزايش مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، روزنامه آلماني "دي ولت" در گزارشي درباره خريد و هزينه تسليحات در خاورميانه و با استناد به گزارش کنفرانس امنيتي مونيخ به مناسبت کنفرانس بين‌المللي مونيخ که روز جمعه آغاز به کار مي‌کند، نوشت: از سال 2013 تاکنون هزينه‌هاي سلاح در خاورميانه در مقايسه با پنج سال قبل افزايش يافته است. اين در سايه کاهش قابل توجه حضور نيروهاي آمريکا در منطقه در طول اين سال‌هاست.

طبق اين گزارش، هفت کشور در خاورميانه در ميان 10 کشور جهان که هزينه بيشتري را براي خريد سلاح ارائه مي‌کنند، حضور دارند و ازجمله اين دولت‌ها هم‌پيمانان غرب از جمله عربستان، ترکيه، رژيم صهيونيستي و کويت هستند.


 افتتاح ساختمان دانشگاه دولتي شهر نهاوند با حضور وزير علوم 


 رئيس کميسيون اروپا و نخست وزير انگليس در بروکسل 


 سرمقاله 

لزوم فهم تعابير مختلف انقلاب، در کشور

حميدرضا عسگري

بار ديگر با حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن، سالگرد انقلاب با شکوه برگزار شد و ملت نشان دادند که هنوز به انقلاب و نظامشان پايبند هستند. بدون شک هرساله اين حضور معنا و مفهوم خاص خودش را براي نظاره گران خارجي مخابره مي کند. اما اين حضور صرفاً نبايد مصرف خارجي داشته باشد و در داخل کشور به تعابير و تفاسير معنادارش نپرداخت.

اين مسئله سياه نمايي نيست که هرسال به سبب نوع مديريت ها و افزايش فشارهاي خارجي، مشکلات و گرفتاري هاي مردم بيشتر مي شود. ضمن اينکه بايد اذعان داشت که همچنان فداييان و حاميان اصلي اين انقلاب و نظام اقشار متوسط و ضعيف جامعه هستند که در ابتداي شروع انقلاب از خون خود گذشتند و امروز زير بار فشار مشکلات کمر خم کرده اند.

لذا به عينه مي توان مشاهده کرد که درک مردم و اداي سهمشان به انقلاب به حد عالي بوده و هيچ قصوري شامل آنها نخواهد بود. اما ضرورت دارد تا بارديگر تعابير و معاني مختلف انقلاب براي سياسيون و مسئولان کشور بازخواني شود، تا متوجه باشند که با يک بال آن هم حضور ميليوني صرفاً نمي تواند از انقلاب و اهداف نظام حمايت کنند بلکه وجود بال ديگراست که موفقيت آن عملکرد کارگزاران خواهد بود.

درهر برهه از ادوار مختلف که سالگرد انقلاب را ستايش کرده ايم و حضور مردم را ستوده ايم، موضوعي راهبردي را بسته به شرايط گوشزد کرده ايم. تعابيري همچون "مقاومت، ايستادگي، جهاد، استکبارستيزي، آزادي خواهي، استقلال ملي و..." از جمله مفاهيم مختلفي است که در هر "22 بهمن" شاهد پررنگ شدن اين تعابير بوده ايم.

اما امروز به نظر مي رسد مفهوم "وحدت" در ميان اهداف انقلاب به صورت سليقه اي کنار گذاشته شده و آنها که صاحب قدرت و نفوذ هستند هريک براي خود تفاسيري خاص را از انقلاب ارائه مي دهند و رزق خود را از آن مي طلبند. متاسفانه اين رفتارها موجب انشقاق ميان مردم خواهد شد و اين معنايي جز تفرقه نخواهد داشت.

بروز تفرقه از يکسو و بروز مشکلات معيشتي از سوي ديگر، قدرت و توان کشور و نظام را به طرز قابل توجهي کاهش مي دهد و اين دقيقا همان چيزي است که دشمنان به دنبال آن هستند. اما گويا اين مسئله براي گروه ها و جريان هاي داخلي قابل درک نيست. متاسفانه عليرغم توصيه هاي مقامات عالي نظام درمورد عدم سواستفاده از حرکت هاي ملي مردمي(همچون راهپيمايي22 بهمن)، بازديديدم که دربرخي از شهرها مطالبات سياسي از بطن راهپيمايي جشن انقلاب سربر آورد.

همه از بحران هاي کشور مطلع هستيم و مي دانيم تضعيف قدرت ملي و پرداختن به حواشي سياسي موجب ازدست رفتن توان اجرايي کشور خواهد شد. هرچند اميدي به تغيير رويه و رفتارهاي اين چنيني نيست، اما بايد هشدار داد که ادامه اين روند جداي از آسيب هايي که سيستم اجرايي کشور مي زند، نوعي دلسردي و بي تفاوتي را در مردم به وجود مي آورد که جبران آن هيچگاه ميسر نخواهد شد. شايد امروز از هروسيله اي (حتي راهپيمايي22 بهمن) براي رسيدن به اهداف سياسي استفاده شود، و بعضاً دستاوردهايي براي برخي جريان ها به همراه داشته باشد، اما بايد توجه داشت که اين سبک و شيوه رفتاري سال به سال موجب ريزش انگيزه هاي مردمي براي حضور و مشارکت هاي ملي خواهد بود. اگر امروز وحدت را در مناسبت هايي همچون جشن پيروزي انقلاب خدشه دار کرديم بايد منتظر بازخورد آن در انتخابات و ديگر گردهمايي هاي ملي باشيم. انگيزه و اعتماد مردمي چيزي نيست که بتوان ساده آن را جبران کرد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي