جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050


جزئيات توزيع کارت و برگزاري کنکور دکتري 98


آغاز فرصت مجدد ثبت نام کنکور ارشد از 28 بهمن

امروز؛
آخرين فرصت پذيرش دانشجو در دوره‌هاي کارشناسي دانشگاه علمي کاربردي


خبرنامه


ميز خبر


يادداشت


 جزئيات توزيع کارت و برگزاري کنکور دکتري 98 

 
کارت‌ شرکت در آزمون ورودي دوره دکتري نيمه‌متمرکز سال 1398 «Ph.D» از روز سه‌شنبه 30 بهمن منتشر مي‌شود. جزئيات رفع نقص احتمالي کارت آزمون اعلام شد.

بر اساس اعلام سازمان سنجش كشور، کارت‌ شرکت در آزمون‌ ورودي دوره دکتري نيمه‌متمرکز سال 1398 کليه‌ داوطلبان‌ از روز سه‌شنبه 30 بهمن 97 براي مشاهده و پرينت بر روي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

تمامي داوطلبان‌ متقاضي شرکت‌ در آزمون‌، براي پرينت کارت شرکت در آزمون بايد در تاريخ تعيين‌شده به سايت سازمان سنجش مراجعه کرده و با واردکردن اطلاعات شناسنامه‌اي (شامل نام خانوادگي و نام، کد ملي و تاريخ تولد) و يا اطلاعات ثبت‌نامي (شماره پرونده و کد پيگيري) از کارت شرکت در آزمون پرينت تهيه کنند و بر اساس تاريخ و آدرس تعيين‌شده بر روي کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحاني مربوط مراجعه کنند.

براي شرکت در جلسه آزمون، همراه داشتن پرينت کارت شرکت در آزمون و هم‌چنين اصل کارت ملي يا اصل شناسنامه عکس‌دار و ارائه آن الزامي است.

ساير اطلاعات ديگر در برگ راهنماي شرکت در آزمون که هم‌زمان با کارت شرکت در آزمون بر روي سايت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته قابل پرينت و دريافت است.

آدرس و محل‌ رفع نقص کارت

آدرس و محل تشکيل باجه رفع نقص کارت شرکت در ‌آزمون کليه داوطلبان بر مبناي شهرستان محل آزمون آنان به شرح جدول شماره 2 اطلاعيه سازمان سنجش است و داوطلبان در صورت وجود نقص احتمالي در کارت شرکت در آزمون بايد بر اساس توضيحات بند د اقدام کرده و در صورت نياز صبح از ساعت 8:30 تا 12 و بعدازظهر از ساعت 14 تا 17 يکي از روزهاي چهارشنبه اول اسفند و يا پنجشنبه 2 اسفند 97 به حوزه‌هاي‌ رفع نقص کارت مراجعه کنند.

زمان برگزاري آزمون

بر اساس برنامه زماني پيش‌بيني‌شده فرآيند آزمون ورودي دوره دکتري «Ph.D» نيمه‌متمرکز سال 1398 از ساعت 8:00 صبح روز جمعه سوم اسفند 97 در 58 شهرستان مختلف کشور آغاز خواهد شد. نام و آدرس حوزه امتحاني بر روي کارت شرکت در آزمون داوطلبان مشخص شده‌است.

الزامات رفع نقص کارت

- چنانچه داوطلبان مغايرتي در اطلاعات مندرج دربندهاي 1، 2، 4، 5، 6، 9، 10، 11، 14، 15، 16، 17 و 18 (شامل نام خانوادگي و نام، سال تولد، شماره شناسنامه، کد ملي، معدل مقطع کارشناسي، تاريخ فارغ‌التحصيلي مقطع کارشناسي، موسسه فارغ‌التحصيلي مقطع کارشناسي، معدل مقطع کارشناسي ارشد، تاريخ فارغ‌التحصيلي کارشناسي ارشد، مؤسسه فارغ‌التحصيلي کارشناسي ارشد، هيئت‌علمي (مربي آموزشي رسمي)، دانشگاه محل خدمت مربيان آموزشي رسمي) کارت شرکت در آزمون مشاهده کردند لازم است براي اصلاح آن اقدام کنند.

- براي اين اصلاح اين موارد داوطلب بايد از طريق لينک مربوط حداکثر تا تاريخ 3 اسفند 97 منحصراً به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش مراجعه و با ورود به قسمت ويرايش اطلاعات، نسبت به اصلاح موارد اقدام کنند.

- داوطلبان در صورتي که نسبت به بندهاي 3، 7 و 13 (جنس، معلوليت و زبان خارجي) کارت شرکت در آزمون مغايرتي مشاهده کردند لازم است در يکي از روزهاي چهارشنبه اول اسفند و يا پنجشنبه 2 اسفند به باجه رفع نقص حوزه مربوط بر اساس جدول شماره 2 اطلاعيه سازمان سنجش مراجعه کنند و موضوع را پيگيري کرده تا مشکل برطرف شود.

- در خصوص بندهاي 12 و 21 (نام رشته امتحاني و محل برگزاري آزمون) هيچ‌گونه تقاضايي پذيرفته نخواهد شد.

تبصره: آن دسته از دانشجويان سال آخر که حداکثر تا تاريخ 30 بهمن 97 در مقاطع کارشناسي ارشد و يا دکتري حرفه‌اي فارغ‌التحصيل شده و يا تا تاريخ 31 شهريور 98 در مقاطع مذکور فارغ‌التحصيل مي‌شوند، در اين مرحله بايد نسبت به ويرايش و يا درج معدل فارغ‌التحصيلي (براي فارغ‌التحصيلان 97/11/30) و يا ميانگين نمرات واحدهاي درسي گذرانده شده (براي فارغ‌التحصيلان تا تاريخ 98/06/31 ( خود تا تاريخ 30 بهمن 97 اقدام کنند.

اين داوطلبان بايد اصل گواهي تکميل و تائيد شده توسط دانشگاه محل تحصيل، مربوط به معدل واحدهاي گذرانده تا تاريخ 30 بهمن 97 (نمونه فرم در اطلاعيه) را در زمان مصاحبه همراه داشته و ارائه کنند.

چنانچه مغايرتي در اطلاعات مندرج دربند 8 (سهميه ثبت نامي) کارت شرکت در آزمون وجود دارد، براي داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه بنياد شهيد و امور ايثارگران، رزمندگان سپاه پاسداران، وزارت جهاد کشاورزي و ستاد کل نيروهاي مسلح جهت اعلام مغايرت حداکثر تا تاريخ 3 اسفند 97 منحصراً به سايت اينترنتي سازمان سنجش (قسمت ويرايش اطلاعات) مراجعه و با توجه به توضيحات مندرج در سايت نسبت به اصلاح موارد اقدام کنند تا در صورت تائيد سهميه توسط ارگان مربوط، بعد از برگزاري آزمون سهميه موردنظر براي داوطلب اعمال شود.

در غير اين صورت داوطلب با سهميه آزاد گزينش خواهد شد و هيچ اعتراضي هم قابل‌قبول نيست.

تأکيد مي‌شود داوطلباني که در مرحله اول ثبت‌نام متقاضي استفاده از سهميه بوده‌اند ولي سهميه آنان به هر دليل از طرف ارگان ذيربط مورد تائيد قرار نگرفته است، براي بررسي و روشن شدن وضعيت سهميه خود بعد از ويرايش حداکثر تا تاريخ 5 اسفند 97 به ارگان‌هاي ذيربط نيز مراجعه کنند. در صورت تائيد سهميه توسط ارگان ذيربط، سهميه درخواستي اعمال مي‌شود. در غير اين صورت با سهميه آزاد گزينش خواهند شد و هيچ اعتراضي قابل قبول نخواهد بود.

چنانچه کارت شرکت در آزمون داوطلب فاقد عکس است يا عکس روي کارت داراي اشکالاتي ازجمله فاقد مهر بودن عکس، واضح نبودن عکس و ... است ضروري است در ساعات مشخص‌شده در بند «ب» شخصاً ضمن همراه داشتن دو قطعه عکس 4*3 (که در سال جاري تهيه شده باشد) و کارت شناسايي ملي يا شناسنامه عکس‌دار به کننده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوط بر اساس جدول شماره 2‌ مراجعه کنند و موضوع را پيگيري کرده تا مشکل برطرف شود.

موارد ضروري شركت در آزمون

داوطلبان براي حضور در جلسه آزمون بايد علاوه بر پرينت کارت شرکت در آزمون، اصل کارت ملي و يا شناسنامه عکس‌دار و چند مداد سياه نرم پررنگ، مداد پاکن، مدادتراش و سنجاق به همراه داشته باشند. از ورود داوطلباني که کارت شرکت در آزمون و کارت شناسايي (کارت ملي يا شناسنامه) به همراه نداشته باشند به جلسه آزمون ممانعت به عمل خواهد آمد.

آوردن وسايل اضافي به جلسه آزمون و هرگونه وسيله ارتباطي، الکترونيکي، و محاسباتي (از قبيل تلفن همراه، ساعت هوشمند، انگشتر هوشمند، دستبند هوشمند، پيجر و ماشين‌حساب)، کيف‌دستي، ساک دستي، کتاب، جزوه، هرگونه نُت و يادداشت و نظاير آن ممنوع است. به همراه داشتن هرکدام از وسايل به‌عنوان تقلب و تخلف تلقي و با داوطلبان برخورد خواهد شد.

نتايج اوليه آزمون به‌صورت کارنامه در هفته آخر فروردين‌ماه سال 1398 از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.


 آغاز فرصت مجدد ثبت نام کنکور ارشد از 28 بهمن 

 امکان مشاهده و ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي داوطلبان آزمون‌ کارشناسي ارشد 98 از 28 بهمن فراهم مي‌شود.بر اساس اعلام سازمان سنجش كشور، داوطلبان ثبت‌نام کننده در آزمون‌ کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1398 و بيست و چهارمين دوره المپياد علمي- دانشجويي کشور مي‌توانند در روزهاي 28 بهمن تا اول اسفند اطلاعات ثبت نامي خود را مشاهده کنند و در صورت نياز آن را ويرايش کنند.

نكته مهم: آن دسته از داوطلباني که در موعد مقرر موفق به ثبت‌نام نشده‌اند نيز مي‌توانند در روزهاي 28 بهمن تا اول اسفند در آزمون ثبت‌نام کنند.اطلاعات ثبت‌نامي داوطلبان، از روز يکشنبه 28 بهمن تا روز چهارشنبه اول اسفند روي پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان به نشانيwww.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

آزمون‌ کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1398 در تمامي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي دولتي و غيردولتي ازجمله دانشگاه آزاد اسلامي و بيست و چهارمين المپياد علمي- دانشجويي کشور در روزهاي پنجم و ششم ارديبهشت‌ماه 98 برگزار مي‌شود.


 امروز؛
 آخرين فرصت پذيرش دانشجو در دوره‌هاي کارشناسي دانشگاه علمي کاربردي 

 فرصت ثبت‌نام در دوره‌هاي مهندسي فناوري و کارشناسي حرفه‌اي نظام آموزش مهارتي دانشگاه جامع علمي - کاربردي براي بهمن‌ماه سال 1397 امروز 23 بهمن پايان مي‌يابد.

بر اساس اطلاعيه سازمان سنجش كشور، داوطلبان مي‌توانند به‌منظور اطلاع از رشته‌هاي تحصيلي و مراکز و واحدهاي آموزشي مؤسسات پذيرنده دانشجو در اين مرحله به جداول حاوي اطلاعات رشته محل‌هاي مؤسسات آموزشي مندرج در اطلاعيه سازمان سنجش مراجعه و سپس با به همراه داشتن مدارک لازم و در نظر گرفتن موارد اعلام‌شده تا 23 بهمن‌ماه 97 به مؤسسات، مراکز و واحدهاي آموزشي محل پذيرش رشته موردتقاضا بر اساس علاقه مراجعه کنند.

هر داوطلب منحصراً مجاز است يکي از کدرشته‌محل‌هاي مراکز موردعلاقه خود را انتخاب کند. مدارک لازم براي ثبت‌نام در سايت سازمان سنجش و دانشگاه جامع علمي کاربردي اعلام شده است.پس از بررسي مدارک در صورت داشتن شرايط از داوطلب براي تکميل فرم تعهد براي جلوگيري از ثبت مشخصات داوطلب در چند رشته محل و يا چند موسسه) دعوت به عمل خواهد آمد که در اين مرحله لازم است بابت هزينه ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ 270 هزار ريال (27 هزار تومان) از طريق سيستم پرداخت الکترونيکي در سايت اين سازمان اقدام کنند.متقاضيان بايد داراي مدرک کارداني (فوق‌ديپلم) حداکثر تا تاريخ 30 بهمن 97 باشند. داوطلبان بايد در زمان اعلام‌شده مدارک خود را به مراکز و واحدهاي آموزشي موسسه محل تقاضا ارسال و يا تحويل دهند.


 خبرنامه 

 جزئيات برگزاري آزمون زبان انگليسي پيشرفته «توليمو»

صد و سي و پنجمين دوره آزمون زبان انگليسي پيشرفته Tolimo:E-A2019صبح روز پنجشنبه 25 بهمن 97 به‌طور هم‌زمان در 14 شهر کشور برگزار مي‌شود.بر اساس اطلاعيه سازمان سنجش كشور، صد و سي و پنجمين دوره آزمون زبان انگليسي پيشرفته، صبح روز پنجشنبه 25 بهمن 97 به‌طور هم‌زمان در 14 شهر اصفهان، بندرعباس، تبريز، تهران، چابهار، رشت، زاهدان، شيراز، کرمان، کرمانشاه، کيش، گرگان، مشهد و يزد برگزار خواهد شد.

برگ راهنما و کارت شرکت در آزمون از روز سه‌شنبه 23 بهمن 97 بر روي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org قرار مي‌گيرد تا داوطلبان بتوانند با واردکردن اطلاعات خود شامل: شماره پرونده، نام و نام خانوادگي، سال تولد و شماره کارت ملي نسبت به پرينت آن اقدام کنند.

شرايط شركت در آزمون

هر داوطلب براي شرکت در جلسه آزمون بايد، علاوه بر پرينت کارت شرکت در جلسه آزمون، اصل کارت ملي يا اصل گذرنامه خود را ارائه کند.

- چنانچه داوطلبان متقاضي شرکت در آزمون هرگونه اشکالي در کارت ورودي خود مشاهده کردند، مي‌توانند در روز چهارشنبه 24 بهمن از ساعت 8 تا 12 و 14 تا 17 با در دست داشتن کارت شناسايي معتبر و دو قطعه عکس به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص مراجعه کرده و نسبت به اصلاح و رفع اشکال احتمالي کارت خود اقدام کنند.

- داوطلباني که شماره پرونده و کد پيگيري ثبت‌نام خود را فراموش کرده‌اند، براي دريافت شماره پرونده با مراجعه به سايت سازمان سنجش و ورود به سيستم پاسخگويي اقدام کنند و به‌هيچ‌وجه به باجه رفع نقص مراجعه نکنند.

آدرس باجه‌هاي رفع نقص کارت

- دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره: تهران: ميدان فردوسي، خيابان انقلاب، مابين خيابان استاد نجات اللهي و سپهبد قرني، بن‌بست شاهرود

- دانشگاه اصفهان: اصفهان، ميدان آزادي، خيابان دانشگاه، درب شمالي دانشگاه، ساختمان اداره کل آموزش

- دانشگاه تبريز: تبريز، بلوار 29 بهمن، روبروي کتابخانه مرکزي، مديريت خدمات آموزشي دانشگاه

- دانشگاه سيستان و بلوچستان: زاهدان، خيابان دانشگاه، ورودي زيباشهر، سازمان مرکزي دانشگاه، دفتر معاونت آموزشي و تحصيلات تکميلي

- دانشگاه شهيد باهنر کرمان: کرمان، انتهاي بلوار 22 بهمن، دانشگاه شهيد باهنر کرمان

- دانشگاه شيراز: شيراز، خيابان ساحلي، ساختمان امور فرهنگي دانشگاه شيراز

- دانشگاه دريانوردي و علوم دريايي چابهار: چابهار، بلوار دانشگاه، دانشگاه دريانوردي و علوم دريايي چابهار، دانشکده سابق مديريت، دفتر مرکز زبان دانشگاه

- دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان: گرگان، خيابان شهيد بهشتي، دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان

- دانشگاه فردوسي مشهد: مشهد، بلوار وکيل‌آباد، درب اصلي دانشگاه فردوسي مشهد، جنب سازمان مرکزي، مديريت آموزشي دانشگاه

- دانشگاه گيلان: رشت، بلوار حافظ، خيابان ملت، روبروي شهربازي ، پرديس دانشگاه گيلان

- دانشگاه هرمزگان: بندرعباس، آزادشهر، بلوار افروز شهابي پور، مجتمع آموزشي پژوهشي بصيرت (مجتمع گفتگوي تمدن‌ها

- دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرمانشاه: کرمانشاه، شهرک ژاندارمري، دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرمانشاه، معاونت پژوهشي

- دانشگاه صنعتي شريف – پرديس بين‌المللي کيش: جزيره کيش، ميدان اميرکبير، ساختمان آموزش، لاين B مرکز زبان، اتاق B13

- موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي امام جواد (ع) يزد: يزد، صفائيه، بلوار شهيدان اشرف، خيابان جوادالائمه (ع)، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي امام جواد (ع)، حوزه رياست، اتاق فني پشتيباني

صدور مجوز براي جذب بورسيه هاي بلاتکليف در دانشگاه ها

رئيس هيئت عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي سه مصوبه اين هيئت براي تسهيل جذب بورسيه‌هاي بلاتکليف در دانشگاه‌ها را تشريح کرد.

محمدعلي کي نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرين وضعيت جايابي بورسيه‌هاي بلاتکليف گفت: براي بورسيه‌هاي بلاتکليف يعني بورسيه‌هايي که فارغ‌التحصيل شده ولي نتوانسته‌اند در دانشگاه‌ها مشغول شوند، فراخواني در آذرماه سال جاري ارائه شد.

وي ادامه داد: بر اساس اين فراخوان 69 نفر از بورسيه‌ها که وزارت علوم نيز آن‌ها را تائيد کرده، هنوز جايابي نشده بودند، از اين تعداد 7 نفر از فراخوان سال گذشته بودند که هنوز دانشگاهي آن‌ها را جذب نکرده بود.

رئيس هيئت عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي يادآور شد: اين بورسيه‌ها در رشته‌هايي بورس شده بودند که متقاضي رشته‌هاي مذکور بسيار کاهش يافته‌است.

وي ادامه داد: هيئت عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي قبلا مصوبه‌اي ارائه داده بود که بر اساس آن اگر دانشگاهي فردي را که بورسيه کرده، جذب نکند تا 5 سال اجازه جذب نخواهد داشت، اين مصوبه بسيار کمک‌کننده بود و موجب شد که برخي از دانشگاه‌ها بورسيه‌هاي خود را جذب کنند، مگر اينکه مشکل معدل داشته باشند.

کي نژاد خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد هم متعهد شد تا تعدادي از اين بورسيه‌ها را پذيرش کند، دانشگاه‌هاي ديگري نيز بودند که آمادگي خود را براي پذيرش اين بورسيه‌ها اعلام کردند .

وي ادامه داد: اگر سال آينده شکايت‌هايي در اين خصوص وجود داشته باشد، به‌طور حتم آذر سال آينده دوباره فراخوان بورسيه‌ها تکرار مي‌شود.

کي نژاد خاطرنشان کرد: براي جذب بورسيه‌ها سه مشکل وجود داشت، که سه مصوبه براي آن صادر شد، اول اينکه برخي از اين افراد در مؤسسات و دانشگاه‌ها مشغول فعاليت شده بودند که اغلب آن‌ها ايثارگر بودند. همچنين پرونده آن‌ها يک مرحله را طي کرده بود و دانشگاه‌ها براي آن‌ها حکم پيماني مشروط صادر کرده بودند که حکم آن‌ها به‌حکم رسمي قطعي تبديل و مشکل آن‌ها حل شد.وي ادامه داد: يک مصوبه مبني بر شرکت تمام بورسيه‌ها در فراخوان جذب ارائه‌شده بود که شامل بورسيه‌هاي قديمي نمي‌شد ولي دانشگاه‌ها تصور مي‌کردند که شامل بورسيه‌هاي قديمي نيز مي‌شود که اين مشکل نيز برطرف شد.رئيس هيئت عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: سومين نکته اين بود که برخي دانشگاه‌ها از 2 مرجع ذي‌صلاح براي صلاحيت عمومي اين افراد سؤال مي‌کردند که مدارکي که به آن‌ها ارسال مي‌شد، خيلي شفاف نبود براي همين مصوب شد اگر مرجعي 20 روز جواب نداد، پاسخ مثبت تلقي شود و بر اساس اين سه مصوبه جذب بورسيه‌ها تسهيل شد.


 ميز خبر 

 راه اندازي تارنماي دو زبانه کالج بين‌الملل دانشگاه علوم پزشکي تهران

تارنماي اصلي کالج بين‌الملل دانشگاه علوم پزشکي تهران به دو زبان فارسي و انگليسي راه‌اندازي شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر کوروش جعفريان، رئيس کالج بين‌الملل دانشگاه علوم پزشکي تهران با اعلام اين خبر گفت: در راستاي پيشبرد اهداف و گسترش فعاليت‌هاي اين مجموعه و به‌منظور توسعه ارتباطات با مخاطبان داخلي و بين‌المللي، اقداماتي براي راه‌اندازي تارنماي مستقل کالج بين‌الملل دانشگاه صورت گرفت.

جعفريان گفت: در اين تارنما امکان دسترسي به بخش‌هاي اخبار و اطلاعيه‌ها، ثبت‌نام دوره‌هاي داخلي اعضاي دانشگاه، دوره‌هاي آزاد زبان، کارگاه‌ها و دوره‌هاي کوتاه‌مدت و بلندمدت داخلي و بين‌المللي کالج بين‌الملل وجود دارد.

رئيس کالج بين‌الملل دانشگاه علوم پزشکي تهران خاطرنشان کرد: همچنين اعضاي هيئت‌علمي دانشگاه به‌راحتي مي‌توانند پيشنهادات خود را براي برگزاري دوره‌هاي بين‌المللي و داخلي به مديريت مجموعه ارسال کنند ضمن اينکه ثبت‌نام متقاضيان دوره‌هايي که به‌صورت حضوري صورت مي‌گرفت، از اين پس به‌صورت آنلاين انجام مي‌شود.

وي ادامه داد: اين در حالي است که دسترسي به‌تمامي برنامه‌هاي آموزشي کرسي‌هاي زبان فارسي و خارجه از طريق تارنماي مذکور فراهم شده است.جعفريان خاطرنشان کرد: با توجه به پيوستن مرکز زبان دانشگاه علوم پزشکي تهران به کالج بين‌الملل، از اين پس، اطلاعات مربوط به اين مرکز نيز در تارنماي کالج بين‌الملل دانشگاه قابل‌دسترس خواهد بود.

تعيين شهريه دانشگاه آزاد در سال 98

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرد: نرخ شهريه دانشجويان دانشگاه آزاد در سال 98 بعد از تعطيلات نوروز اعلام مي‌شود.

محمدمهدي طهرانچي درباره تعيين شهريه دانشجويان در سال 98 گفت: تعيين شهريه‌ها امسال به هيئت‌امناي استاني واگذار شده‌است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: با توجه به اينکه سال مالي دانشگاه آزاد، طبق مصوبه هيئت‌امناي مرکزي با سال تحصيلي منطبق شده، لذا شهريه دانشجويان در سال 98، بعد از تعطيلات عيد نوروز تعيين و اعلام مي‌شود.


 يادداشت 

 فناوريهاي نوين در فرايند آموزشي

Usage Technology in Educational

Process

منصور يحيوي

Yahyavi.ir@gmail.com

امروزه فناوري‎هاي نوين آموزشي، به عنوان ابزاري جهت تسهيل در فرايند يادگيري در نظام‎هاي آموزشي سراسر جهان مورد استفاده قرار مي‏گيرد. مطالعات نشان مي‎دهد، استفاده از فناوريهاي نوين قطعا منجر به ماندگاري يادگيري، تثبيت يافته‎ها و تنوع بخشي در کلاس درس مي‎شودو تركيب تئوري و عملي را در امر تدريس موضوعات درسي امكان‎پذير مي‎نمايد. با اين وجود به نظر مي‎رسد ميزان بهره‎گيري و استفاده مطلوب از وسايل کمک آموزشي نظير نرم‏افزارهاي شبيه‏سازي علاوه بر اينكه در ارتقاي کيفيت آموزشي تاثيرات سازنده‎اي دارد، در ميزان يادگيري دانشجويان نقش مهمي نيز ايفا مي‏کند.

دانشگاه‏ها و مراكز آموزشي شايسته‎ترين مكاني است که تجارب و يافته‎هاي علمي جامعه بشري مي‏تواند مورد ارزشيابي و آزمايش قرار گيرد. همان‌طور كه بيان شد، استفاده از ابزار آموزشي، مي‌تواند گفته‎ها و مطالب درسي را براي دانشجويان عيني‎تر و ملموس‎تر نمايد. حتي دانشجويان در هنگام مشاهده و کار با فناوري نکاتي ريز و ظريف را نيز کشف مي‎کنند که براي هميشه در ذهن باقي مي‎ماند. با اين وجود متأسفانه برخي مراكز آموزشي كشور از اين امكان كمتر بهره‌برداري مي‎كنند يا داشتن يك دستگاه كامپيوتر، ويديو پروژكتور و مانتيتور را تنها فناوري آموزشي در نظر مي‎گيرند. در حالي که اين فناوري‌ها براي امر تدريس لازم است اما كافي نيست. به‌طور نمونه اساتيد درس برنامه‌نويسي كامپيوتر بايد مطالب و كدهاي مربوطه را در محيط برنامه‌نويسي بنويسند تا نتايج عيني و ملموس کامپايلر شده برنامه، در معرض ديد دانشجويان قرار گيرد و ابهامات درسي آن‌ها برطرف شود. در اين ميان سؤال اين است، آيا نبود سخت‌افزار موردنياز يا نصب برنامه مربوطه يا دلايل ديگر پذيرفتني است!؟

متأسفانه استفاده منظم و اصولي از فناوري‎هاي آموزشي تحت هر عنوان در برخي مراكز آموزشي به بوته فراموشي سپرده مي‎شود و اغلب اين مراكز توجيه عدم استفاده از اين ابزارها را کمبود وقت و نبود وسايل و امكانات مطرح مي‎كنند. در حالي که استفاده از اين ابزارهاي آموزشي، باعث تحرک و پويايي در نظام آموزشي مي‎شود. بر اين اساس نتايج تحقيقات نشان مي‎دهد، به‌کارگيري اين فناوري‎ها در مساله آموزشي، موجب بهره‎گيري بيشتر يادگيرندگان از حواس خود مي‎شود و درنتيجه اين اتفاق علاوه بر اينكه استعداد و خلاقيت‌ها آن‌ها بيشتر شکوفا مي‎شود همچنين مدرس نيز از کار خود نتيجه بهتري مي‏گيرد.

اميد است مسئولان امر با توجه به حساسيت موضوع بيشتر تلاش نمايند تا همه مراكز آموزشي به امكانات آموزشي مجهز شود. و اين نكته را بخاطر داشته باشند كه وجود كامپيوتر و مانيتور به‌تنهايي براي اين امر كافي نيست. بايد در كنار وجود ابزارهاي يادشده براي هر درسي مدرس را وادار كنند كه حتماً مطالب را باديد كاربردي و عملياتي تبيين نمايد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي