جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050


پيشنهاد بخش خصوصي به دولت براي فروش نفت در بورس

باوجود تحريم هاي آمريکا:
درآمد نفتي ايران حدود 49 درصد رشد کرد


معادلات انرژي


ميز خبر


 پيشنهاد بخش خصوصي به دولت براي فروش نفت در بورس 

 چهارمين عرضه نفت خام در بورس که در 15 بهمن‌ماه صورت گرفت، باز هم ناموفق بود و نفت خام بي‌مشتري ماند. اتفاقي که بخش خصوصي دليل آن را محدوديت‌هاي خريد نفت در بورس مي‌داند و به دولت پيشنهاد مي‌کند اين محدوديت‌ها برداشته شود.به گزارش ايسنا، ششم آبان‌ماه امسال براي نخستين بار يک ميليون بشکه نفت خام سبک در بورس انرژي عرضه شد که درنهايت سه خريدار، 280 هزار بشکه نفت به قيمت هر بشکه 74 دلار و 85 سنت را معامله کردند. دومين عرضه نيز در بيستم آبان‌ماه صورت گرفت و 700 هزار بشکه نفت خام سبک ايران، به قيمت هر بشکه 64.97 دلار به فروش رسيد. اتفاقي که پاي بخش خصوصي را به فروش نفت باز کرد و نفتي‌ها رضايت خود را از اين اتفاق ابراز و اعلام کردند که اين فرآيند ادامه‌دار خواهد بود. از سوي ديگر بورسي‌ها نيز اعلام کردند اين عرضه‌ها به‌طور منظم انجام مي‌شود که با اين کار، بخش خصوصي بتواند وارد معاملات نفت خام شود.

در اين راستا، شرکت ملي نفت، 23 دي‌ماه در اطلاعيه اعلام کرد که سومين نوبت عرضه نفت خام در بورس، يکم بهمن‌ماه با تغييراتي نسبت به عرضه‌هاي قبلي صورت خواهد گرفت. قرار شد يک ميليون بشکه نفت خام سبک در حجم‌هاي 35 هزار بشکه‌اي با قيمت پايه 52.42 دلار به ازاي هر بشکه عرضه شود و در اين عرضه، علاوه بر امکان تسويه حساب با ارزهاي بين‌‎المللي، امکان تسويه کامل با ارز ريال ايران با نرخ سنا محقق شود. هم‌چنين دوره تسويه حساب معاملات نيز از 60 به 90 روز افزايش يافت. سومين عرضه نفت خام در بورس در موعد مقرر صورت گرفت اما مشتري پيدا نکرد.

پانزدهم بهمن نيز يک ميليون بشکه نفت خام سبک شرکت ملي نفت ايران در بازار فيزيکي رينگ بين‌الملل بورس انرژي، براي بار چهارم عرضه شد اما درنهايت در کفه تقاضا هيچ سفارشي ننشست و نفت خام سبک ايران براي دومين بار پياپي در رينگ بين‌الملل بورس انرژي بدون مشتري ماند.

نظر بخش خصوصي درباره فروش نرفتن نفت در بورس

در اين راستا، رضا پديدار - تحليل‌گر ارشد حوزه انرژي - بر اين باور است که دليل فروش نرفتن نفت خام در بورس برخي محدوديت‌هاست. در حالي که بورس انرژي مي‌تواند پتانسيلي براي استفاده از توانمندي‌هاي بخش خصوصي باشد.پديدار ، با بررسي ساز و کار بورس در دنيا، اظهار کرد: معمولاً در دنيا دولتي‌ها وارد بورس نمي‌شوند. هميشه اشخاص حقيقي و حقوقي بخش خصوصي وارد بورس مي‌شوند. من فکر مي‌کنم هنوز به بخش خصوصي ايران اين فرصت داده نشده است که بتواند از توانمندي‌هاي خودش استفاده کند. در واقع هنوز اعتماد بين فعالان بخش خصوصي و اداره کنندگان بورس و عرضه کننده يک طرفه ايجاد نشده و به همين دليل اين بخش‌ها نتوانسته‌اند از ظرفيت‌هاي يکديگر استفاده کنند.

وي با تاکيد بر اين‌که بايد زيرساخت حضور بخش خصوصي در بورس فراهم شود، توضيح داد: فراهم شدن زيرساخت به اين معني است که سازمان بورس کارگزاري خود را توسعه دهد. فعالان اقتصادي و افرادي که از منظر کارگزاري و يا متقاضي (مصرف کننده نهايي) وارد بورس مي‌شوند، بايد خط اعتباري داشته باشند.

اين تحليل‌گر حوزه انرژي با انتقاد از وجود محدوديت‌ها در بورس ايران، گفت: در بورس‌هاي دنيا اين شيوه رايج نيست که خريدار الزام داشته باشد به موجب دستورالعمل وزارت نفت، نفت را به يک پالايشگاه بدهيد. در حالي که در ايران خريدار بايد قرارداد با پالايشگاه را ارائه کند. هم‌چنين بايد 10 درصد پيش پرداخت بدهد که وارد بورس شود و وقتي وارد شد، بايد 20 درصد پيش پرداخت، پرداخت کند. در صورتي که در بورس‌هاي دنيا بورس سلف است. يعني به‌صورت کاغذي عمل مي‌شود. اين فرآيند در بورس ما تعريف نشده است.


 باوجود تحريم هاي آمريکا:
 درآمد نفتي ايران حدود 49 درصد رشد کرد 

 با وجود تحريم هاي آمريکا براي به صفر رساندن صادرات نفت ايران، آمارها نشان مي دهد در 9 ماهه امسال 724 هزار ميليارد ريال از محل فروش نفت خام درآمد نصيب کشور شد که در مقايسه با مدت مشابه پارسال 48.9 درصد رشد دارد.

به گزارش ايرنا، تازه ترين آمارها از وضعيت بودجه دولت در سال 97 نشان مي دهد که قوه مجريه از محل «واگذاري دارايي هاي سرمايه اي» در 9 ماهه امسال 896 هزار و 700 ميليارد ريال درآمد داشته که از رقم مصوب مورد نظر در بودجه براي دوره مذکور 83 هزار و 400 ميليارد ريال بيشتر است.

دليل اصلي افزايش درآمد نفتي کشور با وجود اعمال تحريم هاي ظالمانه آمريکا، افزايش بهاي نفت در بازارهاي جهاني در مقايسه با سال گذشته است؛ هرچند در هفته هاي اخير تقاضا براي خريد طلاي سياه تحت تاثير عواملي چون تنش هاي تجاري آمريکا و چين، مازاد عرضه نفت در بازارهاي جهاني و نگراني از کاهش رشد اقتصادي جهان کاهش يافت که افت قيمت ها را به دنبال داشت و از کانال 80 دلار در هر بشکه به حدود 50 دلار افت کرد.

البته براي جلوگيري از عرضه نفت مازاد، 14 کشور عضو اوپک در يکصد و هفتاد و پنجمين نشست اين سازمان در وين که در اوايل آذر امسال برگزار شد، تصميم گرفتند توليد نفت خود را 800 هزار بشکه در روز کاهش دهند. متعهدان غيراوپکي نيز با کاهش 400 هزار بشکه‌اي موافقت کردند که از 11 دي ماه اجرايي شد.


 معادلات انرژي 

 سامانه يکپارچه توزيع فرآورده‌هاي نفتي راه‌اندازي مي‌شود

مدير برنامه‌ريزي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از راه‌اندازي سامانه يکپارچه نرم‌افزاري شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در سال 97 خبر داد.

به گزارش وزارت نفت، شهرام رضايي، در اين باره گفت: اين سامانه که يکي ازپروژه‌هاي بزرگ شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي به شمار مي‌رود، ظرف دو سال آينده به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وي با اشاره به اينکه نزديک به 40 سامانه نرم‌افزاري فعاليت‌هاي داخلي و عملياتي اين شرکت را پشتيباني مي‌کنند، افزود: به‌منظور يکپارچه‌سازي اين سامانه‌ها و حذف فرآيندهاي موازي، يک سامانه يکپارچه نرم‌افزاري طراحي و پياده‌سازي خواهد شد و پس از آن برخي سامانه‌هاي غيرضروري که در حوزه‌هاي مختلفي همچون انبار، فروش، مالي، بازرگاني و عمليات و ... فعال هستند، زير پوشش سامانه اصلي فعاليت خواهند کرد.

مدير برنامه‌ريزي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ادامه داد: مطالعات اين طرح از حدود يک سال و نيم گذشته آغاز و بازنويسي شده است و به‌زودي مناقصه آن برگزار مي‌شود و قرارداد آن نهايي خواهد شد. با راه‌اندازي اين سامانه، سامانه تجارت آسان و سامانه فروش فرآورده همچنان فعال است و به عنوان درگاه ارتباطي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با مشتريان خود در بخش‌هاي حمل‌ونقل، صنايع خانگي، کشاورزي و... عمل خواهد کرد.

به گفته اين مقام مسوول سرمايه موردنياز براي اجراي اين طرح حدود 10 ميليارد تومان است که از محل کاهش قابل توجه هزينه‌هاي توزيع فرآورده، کمتر از چند ماه بازگشت سرمايه آن انجام خواهد شد.

وي از سامانه تجارت آسان به عنوان يک پنجره واحد براي توزيع فرآورده در کشور نام برد که مي‌تواند به عنوان يک الگو مورد توجه ديگر سازمان‌ها قرار گيرد.

قطع مجدد سوآپ نفت

معاون دريايي سازمان بنادر و دريانوردي، از قطع مجدد سوآپ نفتي ترکمنستان از طريق بندر اميرآباد ايران خبر داد و گفت:ادامه نيافتن سوآپ نفتي ترکمنستان از ايران بر اساس اعلام طرف ترکمن بود.

هادي حق‌شناس در گفتگو با مهر از توقف سوآپ نفتي ترکمنستان به بندر اميرآباد ايران از خردادماه سال جاري خبر داد و گفت: از سال 96 پس از 4 سال، توقف عمليات سوآپ نفتي ترکمنستان به عراق، افغانستان و کشورهاي حاشيه جنوب خليج‌فارس از طريق تخليه در بندر اميرآباد، اين فرآيند مجددا از سر گرفته شده بود.

معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي اظهار داشت: اين روند تا خردادماه امسال ادامه داشت؛ اما از خردادماه تا کنون، سوآپ نفتي ترکمنستان به ساير کشورهاي منطقه، از طريق ايران قطع شده است.

وي در پاسخ به پرسشي درباره علت قطع مجدد سوآپ نفتي از طريق بندر اميرآباد، گفت: ادامه نيافتن سوآپ نفتي ترکمنستان از ايران بر اساس اعلام طرف ترکمن و مشکلات فني داخلي اين کشور بوده است.


 ميز خبر  

 قيمت نفت کاهش يافت

قيمت نفت درحالي افت کرد که فعاليت‌هاي حفاري در آمريکا، بزرگترين توليدکننده نفت در جهان، افزايش يافته است و بازارهاي مالي با نگراني‌ از جنگ تجاري تحت فشار هستند.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، روز دوشنبه، قيمت نفت درحالي افت کرد که فعاليت‌هاي حفاري در آمريکا، بزرگترين توليدکننده نفت در جهان، افزايش يافته است و بازارهاي مالي با نگراني‌ از جنگ تجاري تحت فشار هستند.

آتش‌سوزي در يک پالايشگاه نفتي در ايالت ايلينويز آمريکا، که منجر به بسته شدن يک واحد تقطير بزرگ شد، باعث شد تقاضاي نفت کاهش يافته و قيمت‌ها تحت تاثير قرار بگيرند.

تا ساعت 11:20 به وقت تهران، قيمت پيش‌خريد هر بشکه نفت خام نيمه‌سنگين تگزاس غرب آمريکا، دابليوتي‌آي، 58 سنت يا 1.10 درصد سقوط کرد و به 52.14 دلار رسيد.

قيمت پيش‌خريد هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال، بنچ‌مارک بين‌المللي قيمت نفت، 29 سنت يا 0.47 درصد پايين آمد و 61.81 دلار شد.

شرکت خدمات انرژي بيکر هيوز، جمعه شب در گزارش خود اعلام کرد که در هفته گذشته، شرکت‌هاي انرژي آمريکا، براي دومين بار ظرف 3 هفته اخير به تعداد چاه‌هاي نفت فعالِ تحت حفاري خود افزوده‌اند.

اين شرکت‌ها در هفته منتهي به 8 فوريه، با افزودن 7 حلقه چاه، تعداد کل چاه‌هاي نفت فعال آمريکا را به 854 حلقه افزايش داده‌اند. اين نشان مي‌دهد که توليد نفت خام آمريکا که همين حالا هم در سطح رکورد تاريخي خود، يعني 11.9 ميليون بشکه در روز قرار دارد، در آينده نزديک، از اين سطح هم فراتر خواهد رفت.

وزير نفت:

ذخاير نفت ايران به بيش از 160 ميليارد بشکه رسيده است

وزير نفت با اشاره به افزايش ذخاير نفتي کشور از 88 ميليارد بشکه در زمان پيروزي انقلاب اسلامي به 160 ميليارد بشکه در 40سال گذشته، گفت: صنعت گاز کشور نيز بعد از انقلاب اسلامي تازه متولد شد.

به گزارش مهر ، بيژن زنگنه با اشاره به دستاوردهاي کشورمان در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي اظهار داشت: از سال 1289 که نفت در کشور کشف شد ايران يک بازيگر تعيين کننده در نفت جهان بوده است.

وي با بيان اينکه در دوران بعد از انقلاب ما در دو بخش گاز و پتروشيمي علاوه بر نفت درخشان بوده ايم، افزود: بعد از انقلاب به دلايلي توليد نفت در ايران محدود شد که اين محدوديت را خود ايران اعمال کرد البته الان به دنبال محدوديت نيستيم.

زنگنه گفت: در حالي که ذخاير نفتي کشف شده ما در پيروزي انقلاب حدود 88 ميليارد بشکه نفت بود اما امروز با توجه به برداشت 50 ميليارد بشکه برداشت نفت، ذخاير ما بيش از 160 ميليارد بشکه است.

او افزود: در زمينه گاز ميزان ذخاير گازي قابل استحصال ما از 9 هزار ميليارد مترمکعب در زمان انقلاب، به بيش از 33 تريليون متر مکعب افزايش يافته است. همچنين توليد ميعانات از 30 هزار بشکه به بيش از 800 هزار بشکه در روز رسيده است.

پوشش گازرساني از کمتر از يک درصد به 92 درصد رسيده است

اين عضو کابينه دولت دوازدهم با تاکيد بر اينکه صنعت گاز بعد از انقلاب متولد شد گفت: با توجه به اينکه ظرفيت پالايشگاه‌هاي گازي کشور در اوايل انقلاب 36 ميليون متر مکعب بود امروز با افزايش نزديک به 30 برابري، به هزار و 60 ميليون مترمکعب افزايش يافته است.

وزير نفت همچنين درباره ميزان پيشرفت ايران در طرح هاي توسعه پارس جنوبي گفت: توليد کشور در پارس جنوبي به بيش از 610 ميليون متر مکعب در روز رسيده است همچنين ميزان انشعابات از 52 هزار انشعاب به 11.5 ميليون انشعاب رسيده است. پوشش گاز رساني کشور نيز در اول انقلاب به يک درصد هم نمي رسيد، امروز 92 درصد جمعيت کشور از گاز بهره مند هستند که نزديک 100 درصد جمعيت شهري و 77 درصد جمعيت روستايي را شامل مي شود، اين يکي از دستاوردهاي بزرگ انقلاب در زمينه گازرساني است.

زنگنه در ادامه گفت: در زمان انقلاب پتروشيمي بندر امام يا ايران- ژاپن سابق را داشتيم که در زمان جنگ نابود شد و واحد کوچکي در آبادان بود که پي وي سي توليد مي کرد؛ اکنون ظرفيت پتروشيمي نزديک به 30 ميليون تن است که ظرفيت بالايي در منطقه را به خود اختصاص مي دهد.

12 ميليون تن ظرفيت جديد پتروشيمي تا سال آينده وارد مدار مي‌شود

وي با بيان اينکه توسعه صنعت پتروشيمي در سالهاي آينده نيز در دست اقدام است اظهار داشت: فقط تا آخر سال 98 حدود 12 ميليون تن ظرفيت جديد پتروشيمي وارد مدار خواهد شد. در حوزه بنزين نيز تولد کشور از 14 ميليون ليتر با ورود ستاره خليج فارس به مدار به 105 مليون ليتر در روز رسيده است که نشان دهنده حرکت بزرگ و قدرت توانمندي ايران در ساخت و اجراي پروژه ها است.

زنگنه درباره پارس جنوبي به عنوان مهمترين دستاورد انقلاب اسلامي گفت: توليد روزانه ما از قطر پيشي گرفته است و در روزهاي آينده 4 فاز متعارف افتتاح خواهد شد و با افتتاح فاز 14 در سال آينده نيز افتتاح فازها در دريا به پايان خواهد رسيد.

وي افزود: عسلويه به عنوان بي نظيرترين سرمايه گذاري صنعتي انقلاب اسلامي، دستاورد نيروهاي جوان ما در صنعت نفت و عظمت انقلاب اسلامي است که در طول 20 سال به نتيجه رسيده است.

زنگنه با بيان اينکه با ستاره خليج فارس توليد بنزين ما از 105 ميليون بشکه بنزين عبور خواهد شد و اسفند با حضور رئيس جمهور فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس افتتاح خواهد شد، گفت: پالايشگاه ها بايد هم از کميت توليد محصولات سبک بهسازي شوند و هم از نظر کيفيت به مرحله اي برسند که با محصولات جهاني برابري داشته باشيم.

او ادامه داد: سالهاست که طراحي در پالايشگاه ها و نيروگاه ها توسط ايراني ها انجام مي شود که البته دانشگاه ها در زمينه توليد دانش فني با مراکز پژوهشي تعامل داشته باشند تا اين مشارکت و همکاري با صنعت کمک کنند تا صاحب تکنولوژي شويم.

فاز4 پارس جنوبي با حضور رئيس جمهور افتتاح مي‌شود

چهار پالايشگاه فازهاي 13، 22، 23 و 24 با ظرفيت ورودي 110 ميليون مترمکعب به بهره برداري خواهد رسيد.

به گزارش ايلنا، هفته آينده 4 فاز جديد پارس جنوبي با حضور رئيس جمهور و وزير نفت افتتاح مي‌شود.

2 پالايشگاه فازهاي 13، 22، 23 و 24 با ظرفيت ورودي 110 ميليون مترمکعب به بهره برداري خواهد رسيد و با اين افزايش ظرفيت برداشت گاز از ميدان مشترک پارس جنوبي، ايران از قطر پيشي خواهد گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي