جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050


بيماري «ام اس» و هر آنچه بايد در مورد آن بدانيد


ترکيب باکتري‌ و فناوري نانو براي توليد آب آشاميدني


خبرپزشكي


خبر


 بيماري «ام اس» و هر آنچه بايد در مورد آن بدانيد 

 «ام اس» نوعي بيماري خود ايمني مزمن و عصبي شايع است که باعث ايجاد اختلال در کنترل عضلات، تعادل، بينايي و غيره مي‌شود.

به گزارش آفرينش از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، بررسي‌هاي محققان نشان مي‌دهد کاهش و ضعف حافظه، بي‌حالي و افسردگي، گرفتگي عضلات، دوبيني و سرگيجه از علائم شروع بيماري «ام اس» محسوب مي‌شود.

علائم و نشانه‌هاي بيماري‌ «ام اس» به ميزان آسيب و عصب تحت تأثير، بستگي دارند. مورمور شدن انگشتان دست و پا يکي از علائم شايع اين بيماري محسوب مي شود و توجه به اين نکته مهم ضروري است که نشانه‌ها و علايم ابتلا به «ام اس» بين افراد مختلف مختلف متفاوت بوده و مي‌تواند تغيير کند.

انواع بيماري «ام اس»:

عودکننده(RRMS)

اين فرم از بيماري رايج‌ترين حالت بيماري است و حدود 85 درصد افراد، در ابتدا مبتلابه اين وضعيت تشخيص داده مي‌شوند.

پيش‌رونده‌ي ثانويه( SPMS)

اين شکل از بيماري زماني تشخيص داده مي‌شود که مشکلات ناشي از يک حمله، طي دوران فروکش شدن کاملاً از بين نمي‌روند و باگذشت زمان ضعف پيشروندِ در بيماران مشاهده مي‌شود.

پيش‌رونده‌ي اوليه(PPMS)

اين فرم از بيماري باگذشت زمان پيشرفت مي‌کند و داراي وضعيت‌ فروکشي يا بهبود علائم نيست.

اگرچه تاکنون هيچ رابطه مشخص بين مواد غذايي و «ام اس» پيدا نشده است اما رعايت يک رژيم غذايي سالم مي‌تواند از عوارض اين بيماري جلوگيري کند. به‌عنوان‌مثال پرهيز از مصرف گوشت قرمز پرچرب،چيپس، ماهي تن، مشروبات الکلي و کره نقش مؤثري در بهبودي اين بيماران دارد. همچنين استفاده کافي از ميوه‌ها و سبزي‌ها علاوه بر تأمين درصد بالايي از ويتامين‌هاي ضروري مي‌تواند به بهتر کار کردن دستگاه گوارش و جلوگيري از يبوست کمک بسزايي کند.


 ترکيب باکتري‌ و فناوري نانو براي توليد آب آشاميدني 

 
محققان اليافي را که توسط باکتري‌ها توليد شده‌است با نانوساختارهاي کربني ترکيب کردند و موفق به توليد فيلتري شدند که مي‌تواند ميکروب‌هاي آب را از بين برد و آب آشاميدني توليد کند.به گزارش آفرينش از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو ،محققان دانشگاه واشنگتون فيلتري ساختند که مي‌تواند به کساني که دسترسي به آب آشاميدني ندارد کمک کند تا آب قابل‌آشاميدن توليد کنند. اين گروه تحقيقاتي از ترکيب باکتري و نانوذرات براي توليد اين فيلتر استفاده کردند، فيلتري که مي‌تواند باکتري‌هاي مضر را از بين ببرد.

سازمان ملل پيش‌بيني مي‌کند که تا سال 2025 در حدود نيمي از مردم جهان در نواحيي زندگي کنند که آب در آنجا کمياب است. بنابراين فشار زيادي براي توسعه فناوري‌هاي تصفيه‌کننده آب وجود دارد تا به سرعت اين مشکل حل شود.براي ساخت اين فيلتر از آميزه‌اي از الياف استفاده شده‌است، اليافي که توسط باکتري‌ها توليد مي‌شوند. اين الياف با اکسيد گرافن ترکيب شده و در نهايت فيلتري ايجاد مي‌شود که مي‌تواند نور خورشيد را به گرما تبديل کرده و سپس باکتري‌ها را از بين ببرد. به اعتقاد يونگ شين جون از محققان اين پروژه، از آنجايي که اين فناوري با استفاده از نور خورشيد کار مي‌کند براي افرادي که در نواحي دوردست زندگي مي‌کنند که دسترسي کافي به برق ندارند، مناسب است.

جون مي‌گويد: « در جايي که ما الکتريسيته در دسترس نداريم، اين فيلتر مي‌تواند باکتري‌هاي مضر را از بين ببرد.»

يکي از دغدغه‌هاي استفاده از فيلتر، تعويض دوره‌اي آنها است. در اين فيلتر اين مشکل وجود ندارد و وجود الياف نانويي مي‌تواند براي از بين بردن باکتري‌ها کافي باشد.»


 خبرپزشكي 

 توليد سلول هاي تيروئيدي با استفاده ازسلول هاي بنيادي

محققين موفق به توليد سلول هاي تيروئيدي موسوم به تيروسيت ها با استفاده از سلول هاي بنيادي جنيني مهندسي ژنتيکي شدند که باعث رفع اختلالات تيروئيدي مي شود.به گزارش ستاد توسعه علوم و فناوري هاي سلول هاي بنيادي معاونت علمي، يافته هاي جديد که در مجله Stem Cell Reports به چاپ رسيده است گامي اوليه به سمت ايجاد پروتکلي مشابه براي توليد تيروسيت هاي انساني از سلول هاي بنيادي انساني و درمان بيماري هاي تيروئيدي يا درک بهتر اين بيماري ها است.

اين محققان سلول هاي بنيادي جنيني موش را براي بيان يک سوئيچ ژنتيکي خاص موسوم بهNkx2-1 مهندسي کردند که اين سوئيچ ژنتيکي براي تکوين تيروئيد بسيار مهم محسوب مي شود.بر اساس اين گزارش، محققان در ادامه سلول هاي بنيادي را از طريق مسيرهاي متنوعي راهنمايي کردند که در برخي از آن Nkx2-1 براي بازه هاي زماني کوتاه مدت خاموش يا روشن بود و همين بازه زماني کوتاه براي روشن شدن ژن هاي مورد نياز براي توليد سلول هاي تيروئيدي کافي بوده است.

دانشمندان اميدوارند که اين مطالعه بتواند منجر به ايجاد تکنولوژي هاي مهندسي درماني يا مبتني بر سلول هاي بنيادي شود که قادر به بهبود کيفيت زندگي بسياري از افرادي باشند که از اختلالات تيروئيدي رنج مي برند.

کالري مصرفي را کاهش دهيد تا جوان بمانيد

بررسي‌ها نشان مي‌دهد: کاهش 15 درصدي ميزان کالري دريافتي، به جوان ماندن کمک مي‌کند.محققان در بررسي‌هاي خود دريافتند کاهش 15 درصدي ميزان کالري دريافتي براي مدت دو سال مي‌تواند فرايند متابوليک را که به فرسوده شدن بدن منجر مي‌شود، کند سازد و همچنين از بدن در برابر بيماري‌هاي مرتبط با افزايش سن حفاظت کند.

محققان آمريکايي در بررسي‌هاي خود مشاهده کردند که کاهش کالري دريافتي تنها در مدت يک سال موجب شد که فرايند متابوليک در شرکت‌کنندگان به ميزان چشمگيري افت کند. همچنين کندسازي فرايند متابوليک در سال دوم ادامه پيدا کرد و در نتيجه به کاهش استرس اکسيداتيو منجر شد؛ فرايندي که با ديابت، سرطان، آلزايمر و ديگر بيماري‌هاي مرتبط با افزايش سن ارتباط دارد.به گزارش ايسنا به نقل از CNN، به گفته محققان کاهش ميزان کالري دريافتي صرف‌نظر از وضعيت فعلي جسمي، براي سلامت تمامي افراد مفيد است. کند شدن فرايند متابوليسم به اين معني است که بدن در استفاده از سوخت به دست آورده از مواد غذايي يا اکسيژن به منظور تأمين انرژي از بازدهي بهتري برخوردار است


 خبر 

 موسسه سلامت ملي آمريکا اعلام کرد؛

تاثير داروهاي ضدالتهابي در پيشگيري از بيماري قلبي

به گفته محققان، داروهاي ضدالتهابي مورداستفاده براي درمان پسوريازيس داراي پتانسيل پيشگيري از بيماري قلبي است.

به گزارش مهر، مطالعه نشان مي دهد در طول يک سال درمان با داروهاي ضدالتهابي يا درمان بيولوژيکي موجب بهبود پلاک هاي عروق کرونر مشابه با تاثير استاتين با دوز پايين شد.

بيماري پوستي پسوريازيس موجب ايجاد لکه هاي فلسي شکل بر روي پوست، بخصوص در نواحي آرنج، زانو، پوست سر، و پشت کمر مي شود. اين بيماري موجب افزايش ريسک بيماري قلبي شده و بيماران جوان مبتلا به پسوريازيس حاد دو برابر بيشتر با احتمال بروز اولين حمله قلبي در سنين 40 تا 50 سال روبرو هستند.

بعلاوه بيماران مبتلا به پسوريازيس غالبا در کل بدن شان دچار التهاب هستند و در زمان شدت مشکل پوستي شان، با درمان بيولوژيکي ضدالتهابي درمان شده و درمان هاي موضعي يا فتوتراپي در آنها ناموفق است

به گفته محققان، «شدت پسوريازيس با بيماري عروق کرونر مرتبط است، و يافته ها نشان مي دهد درمان پسوريازيس مي تواند براي بيماري قلبي عروق کرونر مفيد باشد.»

يافته ها نشان داد بيماران مبتلا به پسوريازيس شديد که به مدت يک سال تحت درمان بيولوژيکي قرار گرفته بودند 8 درصد با کاهش حملات قلبي مواجه بودند. درحاليکه در افرادي که تحت درمان بيولوژيکي قرار نگرفته بودند اين ريسک تا 2 درصد افزايش يافته بود.

محققان دريافتند داروهاي ضدالتهابي که معمولا براي درمان پسوريازيس شديد استفاده مي شوند موجب بهبود پلاک ها در عروق کرونر شده و احتمال حمله قلبي کمتر مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي