جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6050

بررسي عوامل اولين شکست پرسپوليس
از مدافع ضعيف تا «سروش» نا آماده


انتخاب ميزبان بعدي جام ملت‌ها سه ماه ديگر


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 بررسي عوامل اولين شکست پرسپوليس
 از مدافع ضعيف تا «سروش» نا آماده 

 خارج از مسائل حاشيه‌اي که بازي فولاد و پرسپوليس داشت، چند عامل باعث شد تا شاگردان برانکو اولين شکست خود را در ليگ برتر تجربه کنند.تيم فوتبال پرسپوليس در چارچوب هفته هفدهم ليگ برتر فوتبال کشورمان اولين شکست خود در اين فصل را مقابل فولاد و در اهواز تجربه کرد.

خارج از مسائل حاشيه‌اي که اين بازي داشت و پرسپوليسي‌ها تجربه کردند چند عامل باعث شد تا شاگردان برانکو اولين شکست خود را در ليگ برتر تجربه کنند. در اين مطلب قصد داريم تا اين موارد را بررسي کنيم.

نادري در حد پرسپوليس نبود

بعد از اينکه شجاع خليل‌زاده بازي با فولاد را به علت محروميت از دست داد، محمد نادري مدافع جديد و جوان پرسپوليس اين فرصت را پيدا کرد تا اولين بازي خود را به صورت بازيکن فيکس براي پرسپوليس انجام دهد. نادري که زوج سيدجلال حسيني در اين بازي بود نتوانست انتظارات را برآورده کند و يکي از ضعيف‌ترين بازيکنان پرسپوليس بود. عملکرد نادري آنقدر در اين بازي بد بود که بعد از مدت‌ها خط دفاع پرسپوليس که هميشه نقطه قابل اتکا اين تيم بود به پاشنه آشيل سرخپوشان تبديل شود. به نظر مي‌رسد اگر نادري همين عملکرد را داشته باشد در پايان فصل و بعد از تمام شدن قرارداد قرضي‌اش پرسپوليس را ترک کند.

رفيعي همه را نااميد کرد

يکي از بازيکناني که برانکو و هواداران پرسپوليس روي او حساب ويژه‌اي باز کرده‌اند سروش رفيعي است. رفيعي که به عنوان يک هافبک خوش تکنيک و خلاق شناخته مي‌شود در اين چند بازي اخير مخصوصا در بازي اين هفته با فولاد اصلا نتوانسته انتظارات را برآورده کند.

در واقع رفيعي با آن بازيکن مدنظر کادر فني و هواداران فاصله زيادي دارد. بايد ديد در ادامه ليگ رفيعي مي‌تواند به بازيکني اثرگذار تبديل شود يا خير.

خنثي مثل بشار

بشار رسن هافبک عراقي پرسپوليس ديگر بازيکن اين تيم است که کيلومترها با آن بازيکن آماده چند ماه پيش فاصله دارد. بشار که جام ملت‌هاي خوبي را با عراق پشت سر گذاشت چند وقتي است که عملا تاثيري در جريان بازي‌هاي پرسپوليس ندارد. بشار در بازي با فولاد به جاي سروش رفيعي وارد زمين شد اما در حدود بيست دقيقه حضورش به عنوان هافبک طراح هيچ‌ کار خاصي انجام نداد.

بازي با يک مهاجم نوک!

پرسپوليس در بازي با فولاد عملا با يک مهاجم نوک (علي عليپور) بازي را آغاز کرد، هرچند مهدي ترابي به عنوان مهاجم بازي مي‌کرد اما عملا پرسپوليس يک مهاجم داشت. اين در شرايطي است که با حضور ماريو بوديمير انتظار مي‌رفت برانکو تيمش را با دو مهاجم نوک به زمين بفرستد. نکته جالب اينجا بود که از زمان حضور بوديمير در زمين روند کار به سود پرسپوليس تغيير پيدا کرد و اين مهاجم کنار علي عليپور موقعيت‌هاي فراواني را خلق کردند اما موفق به گلزني نشدند.


 انتخاب ميزبان بعدي جام ملت‌ها سه ماه ديگر 

 بعد از پايان جام ملت‌هاي آسيا 2019 که براي اولين‌بار با حضور 24 تيم در کشور امارات برگزار شد، اکنون کنفدراسيون فوتبال آسيا آماده مي‌شود تا ميزبان دوره بعدي اين رقابت‌ها را مشخص کند. دوره بعدي جام ملت‌هاي آسيا در سال 2023 يعني يک سال بعد از جام جهاني قطر برگزار خواهد شد. البته با توجه به اين که جام جهاني قطر در زمستان برگزار مي‌شود، جام ملت‌هاي آسيا برخلاف امسال در تابستان برگزار خواهد شد.

کنفدراسيون فوتبال آسيا در مجمع خود در کوالالامپور مالزي در 29 ارديبهشت ماه، ميزبان جام ملت‌هاي بعدي را مشخص مي‌کند. کره جنوبي و چين دو نامزد ميزباني جام ملت‌ها هستند و اگر کشور ديگري تا آن زمان درخواست خود را براي ميزباني مطرح نکند، يکي از اين دو کشور به عنوان ميزبان جام ملت‌ها مشخص خواهند شد.

چين آخرين بار در سال 2004 ميزباني جام ملت‌ها را بر عهده داشت که به ديدار نهايي راه يافت. کره جنوبي نيز آخرين بار در سال 1960 ميزبان جام ملت‌ها بوده است.


 خبـــرنامه 

 ترافيک سنگين در استقلال

يک نيمکت سنگين

با جذب چهار بازيکن جديد و بازگشت مصدومان، استقلال در نيم‌فصل دوم‌ چهره‌اي کاملا متفاوت خواهد داشت. آبي‌ها در نيمه دوم فصل به تيمي پرستاره تبديل شده‌اند و رقابت ستارگان آبي در پست‌هاي مختلف باعث خواهد شد تا نام‌هاي سرشناسي مجبور شوند از روي نيمکت شاهد بازي تيم خود باشند. در اين گزارش قصد داريم نگاهي داشته باشيم به رقابت‌هاي جذاب در تيم استقلال.

نيمکت‌‌نشيني آقاي کلين‌شيت

استقلالي‌ها در قفس توري سيدمهدي رحمتي و سيد حسين حسيني را‌ در اختيار دارند؛ دو دروازه‌بان کاملا آماده و با انگيزه. در نيم فصل اول اين رقابت به سود رحمتي به اتمام رسيد و در اولين بازي نيم ‌فصل دوم نيز باز‌هم حسيني نيمکت‌نشين بود و رحمتي در ترکيب اصلي قرار داشت. مسلما سيد‌حسين حسيني که رکورددار کلين‌شيت در ليگ ايران است، در هر تيم ديگري به جز استقلال مي‌توانست فيکس باشد.

مدافعان مياني

با انتقا‌ل وريا غفوري و روزبه چشمي به خط مياني‌، ترافيک در خط دفاعي استقلال کمتر شده و به نظر مي‌رسد پژمان منتظري، محمد دانشگر و آرمين سهرابيان تا حدودي توانسته‌اند جايگاه خود را در خط دفاعي به دست بياورند. در پست دفاع چپ نيز احتمالا در نيم فصل دوم بايد شاهد حضور اميد نورافکن باشيم؛ اتفاقي که زکي‌پور را نيمکت‌نشين مي‌کند. خسرو حيدري نيز ديگر نيمکت‌نشين سرشناس آبي‌ها در جناح راست خط دفاعي است.

هافبک‌ها و سرگيجه شفر

علي کريمي، روزبه چشمي و فرشيد باقري و در صورت لزوم اميد نورافکن هافبک‌هاي تدافعي استقلال هستند که از اين بين فقط 2 بازيکن شانس بازي کردن دارند. در بخش تهاجمي نيز داريوش شجاعيان برگشته و استقلال فرشيد اسماعيلي، طارق همام و رضا آذري را نيز در اين پست در اختيار خواهد داشت. جايگاه وريا غفوري در پست وينگر راست ثابت به نظر مي‌رسد اما در بقيه نقاط ميانه ميدان هر تغييري ممکن است رخ دهد. در خط مياني به غير از نفراتي که اشاره شد بايد مهدي قائدي، سجاد آقايي، پاتوسي و محسن کريمي را هم اضافه کنيم.

رقابت در خط آتش

مرتضي تبريزي، روح‌ا... باقري و صيادمنش در‌کنار الحاجي گرو مهاجمان استقلال در نيم‌فصل اول بودند که گرو با نظر کادر فني اين تيم از جمع آبي‌ها جدا‌ و اسماعيل گونکالوس به‌ عنوان يکي از خريدهاي زمستاني به جمع استقلال اضافه شد و هواداران اين تيم اميدوارند تا اين بازيکن گينه‌اي-پرتغالي خاطرات مامه تيام را براي‌شان زنده کند. همچنين حضور منشا نيز ترافيک در خط حمله آبي‌ها را سنگين‌تر کرد و به نظر مي‌رسد در‌ اين پست هم چند بازيکن سرشناس بايد خود را براي نيمکت‌نشيني آماده کنند.

حضور گسترده اهالي ورزش در جشن چهل سالگي انقلاب

بسياري از اهالي و مسئولان ورزش کشور، در جشن بزرگ چهل سالگي انقلاب شرکت کردند.روز گذشته، مردم ايران در سراسر کشور با حضور در خيابان ها، جشن چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي را برگزار کردند.

همچنين بسياري از اهالي ورزش کشور از جمله سرپرست فدراسيون کاراته، واليبال ، رئيس فدراسيون تيروکمان، بدنسازي و ورزشکاران کشور در مراسم راهپيمايي ديروز حضور پيدا کردند.

اولتيماتوم بارسلونا به کوتينيو

عملکرد يک ماه آينده ستاره برزيلي بارسلونا زير ذره بين قرار مي گيرد.روزنامه اسپورت کاتالونيا خبر داد که عملکرد ضعيف اخير فيليپه کوتينيو، ستاره برزيلي مسئولان باشگاه بارسلونا را به بررسي دقيق عملکردش واداشته است.آمور، مدير روابط عمومي باشگاه بارسلونا درباره اين موضوع گفت: در ابتدا بايد بگويم که حضور کوتينيو در تيم ما باعث خوشحالي ماست. البته او بايد عملکرد بهتري داشته باشد و بهتر از اين ها عمل کند. در شرايط کنوني همه مسئولان عملکرد او را در ماه آينده زير ذره بين خواهند گذاشت تا تصميم نهايي درباره او گرفته شود.

پيش از اين رسانه هاي اسپانيا مدعي شده بود که مسئولان بارسلونا به خاطر عملکرد ضعيف کوتينيو تصميم به فروش او گرفتند.

آمار دست نيافتني قلعه نويي

پرافتخارترين مربي تاريخ ليگ برتر در ديدار برابر سپيدرود رشت به رکوردي منحصر به فرد رسيد. سرمربي زردپوشان اصفهاني که با کسب پنج قهرماني در ليگ برتر به عنوان پرافتخارترين مربي تاريخ اين رقابت‌ها شناخته مي‌شود، به لحاظ تعداد مربيگري در ليگ برتر هم آمار قابل توجهي در اختيار دارد که بعيد به نظر مي‌رسد تا چند سال آينده، مربي ديگري به آمار او برسد. قلعه نويي با حضور در ديدار برابر سپيدرود رشت، به آمار 450 بازي ليگ برتري به عنوان مربي دست يافت تا از اين نظر تا چند سال آينده بدون رقيب باشد.امير قلعه نويي در دومين دوره ليگ برتر، اولين تجربه مربيگري در اين رقابت‌ها را همراه با استقلال اهواز پشت سرگذاشت. او در سال‌هاي بعد، هدايت تيم‌هاي استقلال تهران، سپاهان اصفهان، تراکتورسازي، ملوان انزلي، مس کرمان و ذوب آهن اصفهان را هم بر عهده گرفت و در مجموع پنج بار با تيم‌هاي استقلال تهران و سپاهان اصفهان عنوان قهرماني ليگ برتر را کسب کرده است. پس از امير قلعه نويي، مجيد جلالي سرمربي نساجي مازندران بيشترين مربيگري در ليگ برتر را انجام داده و 374 بازي روي نيمکت تيم‌هاي مختلف حضور داشته است. علي دايي هم با 317 بازي مربيگري در رده سوم قرار دارد.

چهره برنده هفته

امپراطور غول‎کش!

افشين قطبي در بردن تيم هاي بزرگ تخصص پيدا کرده. اولين بازي قطبي در مقام سرمربي فولاد ديدار با تراکتورسازي در تبريز بود؛ تيمي که با محمد تقوي در خانه تيمي بي رحم نشان داده بود و به چيزي جز سه امتياز فکر نمي کرد اما قطبي موفق شد تراکتورسازي را در تبريز 2-1 شکست دهد تا آخرين بازي تقوي به عنوان سرمربي تراکتور، خاطره اي تلخ براي او به يادگار بگذارد. قطبي در اين هفته پرسپوليس را برد تا در سه ديداري که روي نيمکت فولاد نشسته دو تيم بزرگ را شکست داده باشد و حالا امپراطور توانسته تيمش را به رده ششم برساند و اميدوار است تا پايان فصل به رده هاي بالاتر هم برسد، هر چند که او با تيم پنجم جدول 6 امتياز فاصله دارد.


 خبـــرنامه 

 ليگ جزيره، مقصد بعدي نيمار

نيمار در تابستان دو سال پيش بود که تصميم گرفت بارسلونا را ترک کند تا پيراهن پاري سن ژرمن را بر تن کند. اين بازيکن برزيلي در پاري سن ژرمن نتوانسته انتظارات را برآورده کند و آسيب ديدگي‌هاي زيادي از يک طرف و از طرف ديگر هم حاشيه‌هاي که داشته باعث شده تا او به جدايي فکر کند. با وجود آنکه خبرهاي زيادي درباره بازگشت نيمار به بارسلونا به گوش مي‌رسد اما به نظر مي‌رسد که او راهي ليگ جزيره خواهد شد.

سايت sport فرانسه نوشت که نيمار به احتمال خيلي زياد در تابستان از پاري سن ژرمن جدا شود و اين بار او مي‌خواهد بازي در ليگ جزيره را آزمايش کند. رسانه‌هاي انگليسي هم پيش از اين نوشتند که منچستر يونايتد مشتري جدي نيمار است و بايد ديد که سرنوشت اين بازيکن برزيلي در نهايت چگونه خواهد شد.

فالکائو به اتلتيکو برنمي‌گردد

مهاجم تيم فوتبال موناکو به تيم سابق خود برنمي‌گردد.

رادامل فالکائو به دنبال راهي براي جدايي از تيم موناکو است و در اين بين مذاکراتي با تيم‌هاي سابق خود مثل اتلتيکومادريد داشته است.

البته به نظر مي‌رسد احتمال حضور اين مهاجم کلمبيايي در اتلتيکو منتفي است چراکه وي با سيمئونه مشکل دارد. فالکائو دنبال بازگشت به لاليگا است و بايد ديد در نهايت راهي کدام تيم خواهد شد.

خانه تکاني در الغرافه

طارمي ماند، اسنايدر جدا شد

باشگاه الغرافه جدايي وسلي اسنايدر را تاييد و چهار بازيکن خارجي خود را براي فصل جديد ليگ قهرمانان اعلام کرد.

به گزارش روزنامه استاد الدوحه، الغرافه يکي از تيم‌هاي حاضر در ليگ قهرمانان آسيا است که بايد در مرحله پلي آف به ميدان برود. اين باشگاه قطري فهرست بازيکنان خود را براي حضور در ليگ قهرمانان اعلام کرد که نام مهدي طارمي نيز در آن ديده مي‌شود.

مهاجم ايراني که صحبت‌هايي مبني بر رفتنش از الغرافه به گوش مي‌رسيد، در اين تيم ماندني شده است و براي الغرافه به ميدان خواهد رفت. با اين حال جدايي وسلي اسنايدر بزرگ‌ترين اتفاق ممکن در اين تيم است و الغرافه، لوکاس مندس را از الدحيل به خدمت گرفته است تا جانشين اسنايدر شود.

ديگو آمادو پرتغالي، ولاديمير وايس اسلواک، مهدي طارمي از ايران و لوکاس مندس برزيلي چهار خارجي اين فصل الغرافه در ليگ قهرمانان آسيا خواهند بود.

کشتي‌گير بدون سهميه‌اي که ستاره جام تختي شد!

بهمن تيموري که بهترين کشتي‌ها را در جام تختي گرفت، دقيقه نود از کادر فني تيم ملي براي حضور در اين جام بين‌المللي سهميه گرفت.

در حالي که اين روزها اعضاي کادر فني تيم‌هاي ملي جوانان، اميد و بزرگسالان خيلي از عملکرد کشتي‌گيران در جام بين‌المللي تختي رضايت ندارند و به نظر مي‌رسد کشتي ما روزهاي سختي را در سالِ سهميه المپيک پيش رو خواهد داشت،‌ اما عملکرد چند کشتي‌گير مثل يونس امامي، بهمن تيموري، اميرمحمد يزداني و ... مورد توجه مربيان قرار گرفته است.

نکته جالب اين است بهمن تيموري که در وزن 79 کيلوگرم به مقام اول رسيد،‌ سهميه حضور در جام تختي را نداشت و در نهايت با نظر غلامرضا محمدي اجازه پيدا کرد که در اين مسابقات حضور پيدا کند.

او فينال اين وزن را مقابل جرئيل حسن‌اف قهرمان شاخص تيم ملي آذربايجان برگزار کرد و توانست اين کشتي‌گير عنوان‌دار را شکست دهد. فيلم اين مبارزه جذاب و ديدني در سايت اتحاديه جهاني کشتي نيز انعکاس پيدا کرد.

هفته بيست و چهارم ليگ واليبال

شکست دور از انتظار پيکان در تهران

در پايان هفته بيست و چهارم از رقابت‌هاي ليگ برتر واليبال، تيم‌هاي قعر جدولي موفق به کسب پيروزي‌هايي دور از انتظار شدند.

رقابت‌هاي ليگ برتر واليبال هفته‌هاي پاياني خود را سپري مي کند و تيم‌هاي حاضر در مرحله حذفي رفته رفته مشخص مي شوند. در ديدارهاي اين هفته پيام خراسان موفق به کسب پيروزي ارزشمندي شد و در تهران توانست تيم قدرتمند پيکان را با نتيجه 3 بر صفر از پيش رو بردارد تا يکي از نتايج غيرقابل پيش بيني ليگ را رقم بزند.

شهرداري تبريز نيز شگفتي ساز هفته بود و در خانه موفق به کسب پيروزي 3 بر يک مقابل سايپا شد. سايپا هفته گذشته پيام را از پيش رو برداشته بود و اين هفته در حالي رو در روي شاگردان عادل بناکار قرار گرفتند که بسياري از ياران نيم فصل اول خود را در اختيار نداشتند و حضور آنها در مرحله پلي آف بسيار سخت شده است.

خاتم اردکان ديگر مدعي ليگ برتر واليبال در ديداري آسان موفق به پيروزي 3 بر صفر مقابل تيم انتهاي جدولي عقاب تهران شد که با 4 پيروزي در رده دوازدهم جدول رده بندي قرار دارد. خاتم با اين پيروزي همچنان خود را در رده سوم جدول نگه داشت تا در رقابت نزديک با پيام همچنان تنه به تنه پيش بروند.

شهروند اراک نيز در اين هفته مهمان دورنا اروميه بود و توانست پس از هفته ها يک بار ديگر طعم پيروزي را بچشد و در ديداري نزديک با نتيجه 3 بر 2 تيم جوان دورنا را از پيش رو بردارد.

شهرداري گنبد در روزي که ميکائيل تاجر را در اختيار نداشت با نتيجه 3 بر يک ديداري خانگي را به شهرداري ورامين واگذار کرد تا حفظ جايگاه هشتمي براي آنها سخت تر از گذشته شود. رحمان محمدي راد نيز از بازيکناني چون پوريا فياضي، محمد محمدکاظم و پرويز پزشکي در اين ديدار استفاده نکرد اما باز هم موفق به کسب پيروزي ارزشمند خارج از خانه شد.فولاد ايرانيان سيرجان نيز يک پيروزي خانگي ديگر را کسب کرد و اين بار موفق شد از سد شهرداري اروميه بگذرد. اروميه اي ها از حضور در پلي آف کاملا نا اميد شده اند و ديگر شانسي براي حضور در اين مرحله ندارند اما با اين حال ديداري نزديکي مقابل شاگردان محمدرضا دامغاني داشتند.در پايان اين هفته صعود تيم هاي پيکان، سايپا، شهرداري ورامين، پيام خراسان، خاتم اردکان، فولاد سيرجان ايرانيان و کاله به مرحله پلي آف قطعي شده است و تنها يک تيم ديگر از ميان تيم هاي ميانه جدولي براي حضور در جمع تيم هاي مرحله حذفي شانس خواهد داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي