جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6068


امروز؛ آخرين فرصت ثبت‌نام آزمون دستياري دندانپزشکي


کارنامه آزمون دستياري 18 اسفندماه منتشر مي‌شود


شرايط اعطاي بورس دوره هاي مدرک دوگانه دکتري ايران و فرانسه


نتايج آزمون زبان انگليسي «توليمو» منتشر شد


ضرورت تدوين نظام نوين مديريت آموزش عالي


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 امروز؛ آخرين فرصت ثبت‌نام آزمون دستياري دندانپزشکي 

 بر اساس زمان اعلام‌شده در دفترچه آزمون پذيرش دستياري در رشته‌هاي تخصصي دندانپزشکي، ثبت‌نام اين آزمون امروز سه‌شنبه 14 اسفندماه پايان مي‌پذيرد.بر اساس اعلام مركز سنجش پزشكي، پس از پايان مهلت ثبت‌نام، امکان تغيير سهميه وجود ندارد و مشمولان آيين‌نامه تسهيل ادامه تحصيل دانشجويان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر در وزارت بهداشت فقط يک نوبت مي‌توانند با استفاده از اين تسهيلات در آزمون شرکت کنند.

زمان برگزاري آزمون

آزمون پذيرش دستياري در رشته‌هاي تخصصي دندانپزشکي روز پنج‌شنبه 6 تيرماه سال 98 به‌طور هم‌زمان در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مستقر در شهر تهران، اصفهان، بابل، تبريز، شيراز، کرمان، مشهد، يزد و همدان برگزار مي‌شود.

زمان توزيع كارت آزمون

کارت ورود به جلسه آزمون از ساعت 18 روز دوشنبه 3 تيرماه 98 از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي در اختيار داوطلبان قرار مي‌گيرد.

اعلام نتايج آزمون

نتايج اوليه و اسامي واجدان شرايط پذيرش (کسب حداقل 50 درصد نمره آزمون)، پس از آماده شدن توسط مرکز سنجش آموزش پزشکي، از طريق سايت اعلام خواهد شد.

نكات مهم

- آن دسته از داوطلبان که حداقل 50 درصد نمره خام آزمون (بدون در نظر گرفتن ضرايب دروس و رشته‌ها، به‌استثناي درس زبان انگليسي که با ضريب 2 محاسبه مي‌شود) را کسب کرده باشند، اجازه انتخاب رشته خواهند داشت.

- متقاضيان واجد شرايط استفاده از سهميه‌هاي رزمندگان و استعداد درخشان، در صورت کسب حدنصاب پذيرش داوطلبان آزاد در رشته محل انتخابي، به‌صورت آزاد پذيرش خواهند شد. به‌عبارت‌ديگر، رشته محل‌هاي انتخابي اين داوطلبان ابتدا همانند داوطلبان آزاد موردسنجش قرار مي‌گيرد و در صورت قبولي، جزء پذيرفته‌شدگان آزاد محسوب مي‌شوند و در صورت پذيرفته نشدن، در بالاترين اولويت ممکن در سهميه‌هاي مورداشاره به رقابت مي‌پردازند.

- رشته محل انتخابي هر داوطلب، ابتدا در سهميه آزاد سنجش شده و در صورت عدم قبولي، آن رشته محل با لحاظ کردن سهميه موردبررسي قرار مي‌گيرد و در صورت عدم قبولي، اين فرآيند براي اولويت انتخابي بعدي داوطلب تکرار مي‌شود.


 کارنامه آزمون دستياري 18 اسفندماه منتشر مي‌شود 

 کارنامه علمي داوطلبان چهل و ششمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي شنبه 18 اسفند 97 منتشر مي‌شود.

بر اساس اعلام مركز سنجش پزشكي، کارنامه علمي در چهل و ششمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي پزشکي شنبه 18 اسفند 97 بر روي سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي منتشر خواهد شد.کارنامه علمي شامل نمره خام از 600، نمره کل تراز علمي و رتبه کل در پنج زير گروه آموزشي است که جايگاه داوطلبان را در مقايسه با ساير داوطلبان مشخص مي‌کند.داوطلبان آزمون دستياري مي‌توانند با وارد کردن کد ملي و شماره تلفن همراه کارنامه خود را مشاهده کنند.

داوطلبان چهل و ششمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي که مطابق دفترچه راهنماي آزمون مدارک سهميه‌اي خود را به‌طور کامل ارسال نکرده‌اند بايد مدارک خود را تا پايان وقت اداري امروز 13 اسفندماه 97 ارسال کنند.با توجه به تکميل نشدن استعلام سهميه رزمندگان نتيجه تکميل مدارک اين داوطلبان در اطلاعيه‌هاي بعدي بر روي سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي قرار خواهد گرفت.


 شرايط اعطاي بورس دوره هاي مدرک دوگانه دکتري ايران و فرانسه  

 بورس دوره‌هاي مدرک دوگانه دکتري ترددي ميان ايران و فرانسه ويژه 8 دانشگاه کشور اعطا مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه فردوسي مشهد، برنامه بورس دوره‌هاي مدرک دوگانه دکتري ترددي که توسط کميته مشترک علمي ميان دو کشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري فرانسه در نوامبر 2017 (آذرماه 1396) در تهران برنامه‌ريزي و برگزار شد از سوي وزارت علوم ايران و سفارت فرانسه در ايران تأمين اعتبار مي‌شود.

زمان ثبت‌نام

آخرين‌مهلت ارسال پرونده براي شرکت در اين بورس 15 آوريل مصادف با 26 فروردين‌ماه 98 است.

نكات مهم:

- اين بورس ويژه دانشجوياني است که در برنامه رساله دکتري مشترک (رساله کوتوتل) ثبت‌نام مي‌کنند.

- برنامه بورس دکتري دوگانه ترددي (رساله کوتوتل) بين فرانسه و ايران، امکان دريافت دو مدرک مجزا، يکي صادرشده از دانشگاه ايراني و ديگري از دانشگاه فرانسوي را فراهم مي‌آورد.

- اين بورس براي دوره 12 ماهه برگزار مي‌شود که هزينه‌هاي شش (6) ماه اول بر عهده طرف فرانسوي و 6 ماه ديگر بر عهده ايران خواهد بود.

- اين بورس ويژه دانشجويان دکتري دانشگاه‌هاي تهران، شهيد بهشتي، صنعتي اميرکبير، صنعتي شريف، مشهد، تبريز، تربيت مدرس و اصفهان است.


 نتايج آزمون زبان انگليسي «توليمو» منتشر شد 

 نتايج صد و سي و پنجمين دوره آزمون زبان انگليسي پيشرفته «توليمو» منتشر شد.

به گزارش سازمان سنجش آموزش كشور، صد و سي و پنجمين دوره آزمون زبان انگليسي پيشرفته(Tolimo:E-A)2019 صبح روز پنجشنبه 25 بهمن 97 به‌طور هم‌زمان در 14 شهر اصفهان، بندرعباس، تبريز، تهران، چابهار، رشت، زاهدان، شيراز، کرمان، کرمانشاه، کيش، گرگان، مشهد و يزد برگزار شد.

نتايج آزمون بر روي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: www.sanjesh.org قرارگرفته است و داوطلبان مي‌توانند با واردکردن اطلاعات خود شامل: شماره پرونده، نام و نام خانوادگي، سال تولد و شماره ملي نسبت به پرينت کارنامه خود اقدام کنند.


 ضرورت تدوين نظام نوين مديريت آموزش عالي 

 تدوين نظام نوين مديريت آموزش عالي، استانداردسازي سند برنامه نيروي انساني و بازنگري طرح آموزش کارکنان با حضور معاون اداري مالي وزارت علوم بررسي شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دومين جلسه کميته سرمايه انساني وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با محوريت استقرار کانون ارزيابي و توسعه شايستگي مديران با حضور محمدتقي نظر پور معاون اداري، مالي و مديريت منابع و اعضاي کميته مذکور برگزار شد.

در اين کميته موضوعات تدوين نظام نوين مديريت آموزش عالي، استانداردسازي سند برنامه نيروي انساني و بازنگري طرح آموزش کارکنان موردبحث و بررسي قرار گرفت.


 خبرنامه 

 واگذاري تعيين ظرفيت پذيرش دانشجو به دانشگاه ها

معاون آموزشي وزارت علوم از بررسي يک طرح جديد خبر داد که به‌موجب آن تعيين ظرفيت پذيرش دانشجو به دانشگاه‌ها واگذار مي‌شود.

مجتبي شريعتي نياسر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سياست وزارت علوم مبني بر تفويض اختيار به دانشگاه‌ها گفت: بحث تفويض اختيار به‌صورت تدريجي در حال انجام است.

وي ادامه داد: از سه سال گذشته که بحث تفويض اختيار را شروع کرديم، بحث برنامه‌ريزي درسي و تدوين برنامه‌ها، پذيرش دانشجوي خارجي و تعاملات با مراکز پژوهشي نيز به همين صورت، به دانشگاه‌ها واگذار شد و متناسب با جايگاه دانشگاه‌ها در نظام سطح‌بندي، مرتب افزايش مي‌يابد.

معاون آموزشي وزير علوم افزود: يک طرح جديد نيز در دست بررسي است که در پرتو آن بتوانيم تعيين ظرفيت پذيرش دانشجو را به دانشگاه‌ها واگذار کنيم.

وي خاطرنشان کرد: يکي از سياست‌هايي هم که امسال در حال انجام است سياست حذف فاز اول کنکور است همين حذف فاز اول کنکور نيز در راستاي تفويض اختيار به دانشگاه‌ها صورت گرفت.

شريعتي نياسر يادآور شد: همين‌که از سال آينده رشته محل‌ها با تکيه‌بر سوابق تحصيلي کاملاً جداشده و ديگر کنکور مطرح نيست اين يعني اينکه دانشگاه‌ها مي‌توانند در اين رشته محل‌ها با تکيه‌بر سوابق تحصيلي پذيرش دانشجو کنند و اين سياست همچنان ادامه دارد.

ايجاد رشته آموزش سلامت از دور

دبير شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشکي با اشاره به بازنگري برنامه‌هاي آموزشي رشته‌هاي علوم پزشکي از تصويب رشته آموزش سلامت از دور و دستورالعمل تأسيس برنامه‌هاي آموزشي بين‌رشته‌اي خبر داد.

به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، دکتر سيد حسن امامي رضوي با اشاره به برگزاري هفتاد و دومين جلسه شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشکي، گفت: اين شورا به اصلاح برنامه‌هاي آموزشي رشته‌هاي مختلف علوم پزشکي در دانشگاه‌ها مي‌پردازد و در اين جلسه نيز برخي برنامه‌هاي جديد مصوب، برخي ديگر بازنگري و برخي از ضرورت‌هاي ايجاد رشته بررسي شد.

وي اظهار داشت: يکي از رشته‌هايي که بازنگري شد، آموزش سلامت از راه دور بود که با توجه به اصلاحات و امکانات جديدي که از طريق آموزش و تله مديسين تعيين، تضمين و تهيه‌شده، ايجاد اين رشته به تصويب رسيد. البته ضرورت ايجاد اين رشته قبلاً موردبحث و بررسي مفصل قرارگرفته بود.

امامي رضوي گفت: برنامه آموزشي رشته آموزش سلامت از راه دور تهيه و تصويب‌شده است و اميدواريم که از سال آينده اين رشته در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي راه‌اندازي شود.

امامي رضوي گفت: در مورد برخي رشته‌ها ازجمله رشته علوم تغذيه نيز براي ورودي برخي از رشته‌ها در مقاطع مختلف، محدوديت‌هايي از سوي بوردها و هيئت‌هاي ممتحنه پيشنهادشده بود که اکثريت اين محدوديت‌ها مورد تصويب قرار نگرفت و شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشکي با اين پيشنهاد‌ها، موافقت نکرد.

تدوين آئين نامه قانون پيشگيري و مقابله با تقلب علمي

آئين‌نامه پيشنهادي «قانون پيشگيري و مقابله با تقلب در تهيه آثار علمي»، در کميسيون علمي، تحقيقاتي و فناوري هيئت دولت موردبررسي و بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر هيئت دولت، پيش‌نويس آئين‌نامه پيشنهادي قانون پيشگيري و مقابله با تقلب در تهيه آثار علمي» توسط وزارتخانه‌هاي علوم و بهداشت به دولت پيشنهادشده و در کميسيون علمي، تحقيقاتي و فناوري هيئت دولت در حال بررسي براي سير مراحل قانوني تصويب در هيئت‌وزيران است.

بر اساس آئين‌نامه پيشنهادي مقابله با آثار علمي تقلبي، کليه پايان‌نامه‌ها قبل از دفاع بايد در سامانه پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران ايرانداک و يا سامانه متناظر آن در وزارت بهداشت، درمان و آموزش مشابهت يابي شده و ارائه گزارش مشابهت يابي براي کسب مجوز دفاع الزامي است. اين سامانه‌ها بايد امکان مشابهت يابي برخط (آنلاين) را براي مؤسسات و افراد حقيقي و حقوقي ايجاد کنند.

در صورت وصول گزارش و يا اطلاع از ارتکاب تقلب علمي موضوع اين قانون، بازرسان وزارتخانه‌هاي علوم و بهداشت مکلف‌اند به‌عنوان ضابط خاص، تحقيقات لازم را به عمل‌آورند. در صورت وجود دلايل و شواهد کافي مبني بر ارتکاب تقلب علمي موضوع قانون، وزارتخانه ذي‌ربط يا مؤسسات نسبت به طرح شکايت نزد مراجع قضائي و تعقيب آن اقدام لازم به عمل خواهد آورد.

بررسي الگوي شغلي آمريكا در حل اشتغال دانشجويان كشور

کميسيون نخبگان و آينده‌نگاري علم و نوآوري دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه بررسي اشتغال دانش‌آموختگان، طبقه‌بندي شغلي فارغ‌التحصيلان در آمريکا را بررسي کرد.

به گزارش شوراي عالي انقلاب فرهنگي، جلسه 97 کميسيون نخبگان و آينده‌نگاري علم و نوآوري دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار شد.

در اين جلسه که به ادامه بررسي موضوع اشتغال دانش‌آموختگان اختصاص داشت؛ گزارش تدوين‌شده در کميسيون نخبگان با عنوان طبقه‌بندي و استانداردهاي شغلي با تأکيد بر مدل ايالات‌متحده ارائه شد.

در ابتداي اين گزارش با تقسيم‌بندي زماني اشتغال به دو بخش پايان دوره متوسطه و پايان دوره‌هاي مختلف آموزش عالي، پايان دوره آموزش عالي به سه محور کارداني مهارتي، کارشناسي و کارشناسي ارشد و دکتري تقسيم‌بندي و موردبررسي قرار گرفت.

در ادامه اين گزارش با بررسي طبقه‌بندي شغلي در آمريکا عنوان شد: 867 شغل منحصربه‌فرد در آمريکا وجود دارد که تمام آن‌ها در 459 گروه و سپس در 98 گروه کلان‌تر و درنهايت به 23 گروه اصلي تقسيم‌شده‌اند.

سالانه ميزان نياز شغلي و ميانگين درآمد در هر گروه شغلي با کدگذاري و به‌صورت دقيق گزارش مي‌شود و به‌عنوان نمونه، گزارش ديگري از اشتغال در دو دانشکده علوم و هنر و نيز دانشکده مهندسي دانشگاه کلمبيا در سال 2017 ميلادي ارائه شد.

در همين رابطه به اين نکته نيز اشاره شد که در دانشکده علوم و هنر دانشگاه کلمبيا 6 ماه پس از فراغت از تحصيل در مقطع کارشناسي 6.82 درصد از دانشجويان اين دانشکده وارد بازار کار شده‌اند و 5.7 درصد از آن‌ها ادامه تحصيل داده‌اند.


 يادداشت 

نگاهي به دستاوردهاي جشنواره علمي خوارزمي

Review the achievements Kharazmi Scientific Festival

منصور يحيوي

Yahyavi.ir@gmail.com

يكشنبه 12 اسفندماه (3 مارس 2019) مصادف با پايان رقابت‌هاي علمي و فناوري نخبگان علمي برخي كشورهاي جهان با حضور وزير علوم در ايران بود. جشنواره بين‌المللي خوارزمي باسابقه‌ترين رويداد علمي كشور است كه از سال 1366 هرساله باهدف شناسايي و معرفي طرح‌هاي برتر پژوهشگران و نوآوران سراسر جهان برگزار مي‌شود. بر اساس آمار، کسب بيش از 30 مدال در المپياد‌هاي ملي و 20 اختراع در اين جشنواره و جشنواره‌هاي علمي ديگر، دستاورد نخبگان جوان كشور در يک سال گذشته براي كشور بود. اين در حالي است كه نخبگان همچنان منتظر حمايت‌ وزارت علوم جهت بهره‎برداري از طرح‎هاي خود هستند و اين مساله‏اي است كه بايد مدد نظر قرار گيرد.

بطوريكه بيان شد، اين رويداد علمي همانند رويدادهاي علمي ديگر توانست پتانسيل‌هاي نوآوري و فناوري كشور را در عرصه بين‌المللي اثبات كند. اما در اين ميان مساله اصلي بهره‌برداري از اين فرصت‌هاست و حمايت از طرح‌هاي مطرح در اين جشنواره است كه بايد بيشتر مورد توجه وزارت علوم قرار گيرد.

کسب بيش از 30 مدال رنگارنگ در المپياد‌هاي ملي و 20 اختراع و ابتکار در جشنواره‌هاي علمي، دستاورد نخبگان جوان فقط در يک سال گذشته است؛ نخبگاني که همچنان منتظر وعده‌هاي مسئولين هستند و به تسهيلات نخبگاني چشم اميد بسته‌اند. البته وزير علوم نسبت به بالفعل کردن ظرفيت‌هاي بالقوه کشور تأکيد دارند و همواره دانشمندان و محققان را سرمايه‌هاي کشور مطرح مي‌کنند.

بر اساس آمار در اين دوره از رقابت‌هاي خوارزمي، 271 طرح داخلي و 111 طرح خارجي از 40 کشور دنيا در بخش‌هايي همچون طرح‌هاي داخلي، طرح‌هاي خارجي، طرح‌هاي ايرانيان مقيم خارج از کشور، طرح برگزيده موفق در توليد ملي و برگزيده ويژه به رقابت پرداختند که پس از ارزيابي‌هاي نهايي بر اساس رأي داوران 10 طرح داخلي و 6 طرح خارجي از دانشمندان کشورهاي انگلستان، سوئيس، يونان، چين و آمريکا به‌عنوان طرح‌هاي برتر انتخاب شدند.

از طرح‌هاي ايراني مطرح اين جشنواره، تمايز و فناوري سلول‌هاي بنيادي براي استفاده از پزشکي بازساختي، قلب و کبد، پرتونگار مرئي سيالات و ريز ذرات، تقويت مخازن فرسوده نفتي با فناوري کامپوزيت، کنترل‌کننده ديجيتال مغناطيسي، جاروي صنعتي تور بو، گاورنرهاي نيروگاه‌هاي آبي، استحصال فلز نيکل از کاتاليست‌هاي مستعمل نيکل دار به روش احياي الکتريکي را مي‌توان نام برد. اما نكته برجسته اين دوره طرح « تجاري‌سازي سامانه‌هاي انتقال نوري SDH » به‌عنوان طرح موفق در توليد ملي شناخته شد.

از طرح‌هاي خارجي مطرح در اين دوره، مطالعه عملکرد پروتئين‌ها با استفاده از روش اسپکترومتري جرني و پورتو ميکس، درک پاتوبيولوژي آسم و اختلالات مرتبط در گروه پژوهش‌هاي بنيادي، طراحي و توسعه مواد مزوپور جهت‌دار به‌منظور استفاده از کاتاليست‌ها، سنسورها و محيط‌زيست را مي‌توان نام برد. در بخش اختراع و نوآوري طرح توسعه فناوري نانوسيم‌هاي نيمه‌هادي براي تبديل و ذخيره انرژي برتر شناخته شد که از سوي پروفسور بي دانگ يانگ از کشور آمريکا بود.

طرح‌هاي منتخب در حوزه‌هاي زيست‌فناوري، محيط‌زيست و علوم پايه، مواد و متالورژي و انرژي‌هاي نو، هنر، برق و کامپيوتر، مکانيک، مکاترونيک، فناوري‌هاي شيميايي و فناوري‌هاي نانو بود.

از نكات مهم اين دوره، پژوهش‌ها و طرح‌هاي بنيادي که براي ايجاد درک نويني از اصول و فرايندهاي اساسي براي ايجاد فناوري جديد، تکميل يا گسترش فرايند يا محصول صنعتي مدنظر داوران بود. به‌طور نمونه مي‌توان از طرح توسعه فناوري نانوسيم‌هاي نيمه‌هادي براي تبديل و ذخيره انرژي برتر را نام برد که از سوي پروفسور بي دانگ يانگ از کشور آمريکا مطرح شد.


 ميز خبر 

 همكاري علمي دانشگاه فردوسي و ماربورگ آلمان

دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و ماربورگ آلمان باهدف توسعه همکاري‌هاي علمي بين‌المللي تفاهم‌نامه همکاري امضا کردند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه فردوسي مشهد، تبادل استاد و دانشجو، انجام طرح‌ها و دوره‌هاي آموزشي و پژوهشي مشترک از اولويت‌هاي تفاهم‌نامه ميان دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و ماربورگ آلمان است.

محمد کافي رئيس دانشگاه فردوسي مشهد در اين جلسه گفت: گسترش روابط علمي بين‌المللي با کشور آلمان از اولويت‌هاي دانشگاه فردوسي مشهد است.

وي کشور آلمان را شريکي مطمئن در فعاليت‌هاي مشترک بين‌المللي در سال‌هاي اخير عنوان کرد و افزود: برگزاري دوره‌هاي مشترک آموزشي، اعطا گرنت‌هاي بين‌المللي به استادان و دانشجويان دانشگاه و انجام طرح‌هاي پژوهشي مشترک بخشي از همکاري‌هاي دو طرف به شمار مي‌رود.

رئيس دانشگاه فردوسي مشهد تأکيد کرد: بر اساس برنامه‌هاي مديريت همکاري‌هاي علمي بين‌المللي دانشگاه، به‌زودي شاهد گشايش حوزه‌هاي جديدي همکاري‌ها ازجمله دوره‌هاي تحصيلي مشترک در عرصه‌هاي جديد دانش هستيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي