جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6068


ششمين عرضه نفت در بورس


ميز خبر


معادلات انرژي


 ششمين عرضه نفت در بورس 

 يک ميليون بشکه نفت خام سبک با حجم خريد حداقل 35 هزار بشکه و قيمت پايه هر بشکه 59 دلار و 63 سنت در رينگ بين‌المللي بورس انرژي براي ششمين بار عرضه مي‌شود.

به گزارش ايسنا، براي ششمين بار نفت خام سبک در رينگ بين‌الملل بورس انرژي عرضه مي‌شود. طبق اطلاعيه شرکت ملي نفت ايران شرايط عرضه در اين دوره مشابه عرضه پيشين و قيمت پايه هر بشکه نفت خام سبک 59 دلار و 63 سنت است.

پيش پرداخت شش درصد و امکان تسويه 100 درصد ريالي از ويژگي‌هاي اين عرضه است. همچنين مدت تسويه حساب از زمان بارگيري 90 روز تعيين شده است.

پنجمين عرضه نفت خام سبک در بورس انرژي 29 بهمن امسال با فروش 35 هزار بشکه به قيمت 52 دلار و 25 سنت به ازاي هر بشکه انجام شده بود. در اين مرحله عرضه همانند نوبت چهارم يک ميليون بشکه نفت خام سبک با حجم خريد حداقل تعداد 35 هزار بشکه و قيمت پايه 56 دلار و 81 سنت براي هر بشکه تعيين شد که در نهايت يک محموله 35 هزار بشکه‌اي نفت خام سبک در بورس انرژي خريداري شد.

نفت خام سبک ايران تاکنون پنج بار در بورس انرژي عرضه شده است که در نوبت سوم و چهارم مشتري براي خريد آن اعلام آمادگي نکرد.

در اولين عرضه نفت خام سبک در رينگ بين‌الملل بورس انرژي يک ميليون بشکه نفت عرضه شد که در آن زمان مقرر شده بود قيمت پايه 79 دلار و 15 سنت باشد اما در نهايت اين قيمت تعديل شد و هر بشکه 74 دلار و 85 سنت به فروش رسيد. البته در اين مرحله 280 هزار بشکه نفت خام سبک فروخته شد و 720 هزار بشکه بدون مشتري ماند.

در دوره دوم نيز 700 هزار بشکه نفت خام عرضه و در نهايت هر بشکه نفت خام سبک در رينگ بين‌الملل بورس انرژي با قيمت 64.97 دلار داد و ستد شد.

در اين دو دوره، عرضه به صورت 20 درصد ريالي و 80 درصد ارزي بود؛ به طوري که متقاضيان خريد براي شرکت در معامله بايد 10 درصد ارزش سفارش را به صورت ريالي به ميزان پيش‌پرداخت پيش از عرضه به حساب اعلامي شرکت سپرده‌گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه واريز کنند که در صورت انجام معامله بخشي از 20 درصد ريالي محسوب خواهد شد.

عرضه نفت در بورس انرژي نمايشي نيست

نماينده شرکت ملي نفت ايران در بورس انرژي در پاسخ به ادعاي مطرح شده مبني بر نمايشي بودن عرضه 29 بهمن نفت خام در بورس انرژي گفت: به هيچ وجه امکان ندارد که نفت معامله شده خارج از بورس را مجدداً در بورس عرضه و ثبت کنيم.

اميرحسين تبيانيان نماينده شرکت ملي نفت ايران درباره روند عرضه نفت در بورس انرژي و برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته براي استمرار آن گفت: از ابتداي امسال بحث عرضه نفت در بورس پي‏گيري شد. براي اين اقدام مجوزهاي لازم از شوراي هماهنگي اقتصادي سه قوه اخذ شد و نهايتاً از آبان 97، عرضه در رينگ صادراتي بورس انرژي آغاز شد. پس از ايجاد يک سري اصلاحات که مهمترين آن امکان تسويه ريالي ارزش محموله‏‌ها بود، عرضه دوم در بهمن ماه اتفاق افتاد و از همان زمان مقرر شد دوشنبه هر هفته نفت خام يا ميعانات گازي به صورت مستمر عرضه شود.

وي افزود: تا امروز مبناي مجوز عرضه نفت در بورس انرژي، مصوبه شوراي هماهنگي اقتصادي سه قوه بوده است اما احتمالا براي سال آينده مبناي کار، بودجه سال 1398 خواهد بود. در قانون بودجه سال 98 تصريح شده است که حداقل بايد 6 ميليون بشکه نفت خام سبک، سنگين و ميعانات گازي به صورت ماهانه در بورس عرضه شود.

20 هزار ميليارد ريال اوراق نفتي به بورس مي آيد

بزرگترين تامين مالي صنايع کشور در سال 97 از طريق بازار سرمايه با هدف توسعه ميدان هاي نفت و گاز با انتشار 20 هزار ميليارد ريال «اوراق منفعت» در روزهاي پاياني اسفند ماه انجام مي شود.

با توجه به مشکلات شبکه بانکي و ناتواني آنها در تامين مالي پروژه هاي کلان اقتصادي و همچنين بروز تحريم هاي ظالمانه آمريکا و ايجاد محدوديت در جذب سرمايه گذاري خارجي، در ماه هاي اخير نقش بورس و بازار سرمايه در تامين مالي طرح هاي اقتصادي بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته است.بر اساس گزارش ها، از ابتداي امسال 67.7 هزار ميليارد ريال اوراق بدهي در بازار سرمايه منتشر شده است که به نظر کارشناسان امکان رشد بيشتر نيز دارد.


 ميز خبر  

 قدم‌هاي ايران براي افزايش تعداد مشتريان گازي

ايران اکنون حدود 1.5 درصد بازار جهاني صادرات گاز را در اختيار دارد، اما با توجه به ذخاير عظيم گازي و موقعيت راهبردي، توان افزايش سهم خود در بازارهاي منطقه‌اي و بين‌المللي گاز را داراست. گاز ايران در حال حاضر بر تن پنج کشور مي‌نشيند و با توجه به اين‌که تلاش مي‌شود سهم ايران از بازار جهاني گاز به 10 درصد برسد، پيش‌بيني مي‌شود ايران قدم‌هايي را براي افزايش تعداد مشتريان گازي خود بردارد.

به گزارش ايسنا، بر اساس گزارش بررسي آماري سالانه شرکت بريتيش پتروليوم (BP) در پايان سال 2017 ميلادي، ايران از لحاظ حجم ذخاير گاز با دارا بودن 33,200 تريليون مترمکعب گاز پس از روسيه در مقام دوم جهان قرار دارد و سهمي معادل 17.2 درصد از ذخاير گازي را به خود اختصاص داده است. ايران با توليد سالانه 223 ميليارد و 900 ميليون مترمکعب گاز پس از آمريکا و روسيه در رتبه سوم کشورهاي توليدکننده گاز جهان قرار دارد و در اين زمينه سهم 6,1 درصدي را از آن خود کرده است.

در اين راستا، صادرات روزانه 200 ميليون مترمکعب گاز در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاري شده که البته اولويت بازار صادراتي گاز ايران، کشورهاي همسايه است. صادرات گاز ايران تاکنون به کشورهاي ترکيه، عراق، ارمنستان، آذربايجان و نخجوان انجام شده است. قرارداد با اين کشورها گاهي در قالب قراردادهاي درازمدت، گاهي در قالب قراردادهاي کوتاه‌مدت سوآپ و بعضاً در قالب تهاتر برق و گاز امضا شده
است.

پس از قطع صادرات گاز ايران به روسيه، ترکيه به عنوان بزرگ‌ترين مشتري گاز طبيعي ايران در نظر گرفته شد. قرارداد 25 ساله صادرات گاز ايران و ترکيه، در سال 1374 امضا و از سال 1381 صادرات گاز ايران به اين کشور آغاز شد. قرارداد صادرات گاز ايران به ارمنستان نيز با هدف تهاتر گاز و برق امضا شد که بر اساس آن، ارمنستان در ازاي هر مترمکعب گاز، 3 کيلووات ساعت برق به ايران تحويل مي‌دهد.

عراق نيز گاز را براي دو مقصد بغداد و بصره دريافت مي‌کند. آذربايجان و نخجوان نيز از ديگر مشتريان گاز ايران هستند. پنج کشور دنيا در حالي ميزبان گاز ايران هستند که هدف ايران اين است که سهم خود را از بازار جهاني گاز به 10 درصد برساند، بنابراين انتظار مي‌رود حجم صادرات و هم‌چنين تعداد مشتريان خود را افزايش دهد.

تصميم جديد گازي ايران

در اين راستا، همکاري‌هاي اقتصادي ايران و ارمنستان در زمينه گاز و برق و تهاتر اين دو مهم‌ترين موضوع در نشست هيأت‌هاي عالي رتبه اين دو کشور بوده که هفته گذشته برگزار شد. حسن روحاني - رئيس جمهور ايران - در پايان اين نشست اعلام کرد: در زمينه گاز آمادگي داريم علاوه بر افزايش صادرات گاز به اين کشور، براي صادرات گاز از طريق ارمنستان به گرجستان مذاکرات صورت پذيرد و هم‌چنين درباره اتصال خليج‌فارس به درياي سياه از طريق ارمنستان و گرجستان بحث و بررسي شد.

نيکول پاشينيان - نخست وزير ارمنستان - نيز در اين ديدار گفت: همکاري در زمينه انرژي براي ما مهم است و خوشبختانه ايران هم براي افزايش حجم صادرات گاز اعلام آمادگي کرده است که با توافق بر سر قيمت آن، اين موضوع عملياتي مي‌شود. ارمنستان آمادگي دارد در مسير ترانزيت گاز ايران به گرجستان نقش ايفا کند و اين همکاري مي‌تواند به نفع منطقه باشد.

کدام کشورها خواهان گاز ايران بوده‌اند؟

بر اساس اين گزارش، يکي از قديمي‌ترين مذاکرات ايران براي صادرات گاز، مذاکره با امارات متحده عربي بود که از سال 1376 آغاز و درنهايت اين مذاکرات به امضاي قرارداد کرسنت در سال 1381 منجر شد. طبق اين قرارداد با ساخت خط لوله‌اي از ميدان سلمان به امارات مقرر شد گازهاي همراه ميدان نفتي سلمان از مخزن مشترک با ابوظبي به ميزان 500 ميليون فوت مکعب در روز صادر شود که اين قرارداد اجرايي نشد.

البته ايران، سال گذشته بعد از گذشت حدود 15 سال آمادگي خود را براي احياي اين قرارداد اعلام کرد و بيژن زنگنه - وزير نفت - در يکي از اظهارنظرهاي خود در تابستان سال گذشته، از اعلام رسمي ايران به شرکت کرسنت پتروليوم، براي از سرگيري مجدد صادرات خبر داد. البته اين پرونده مسکوت مانده و اطلاعات جديدي از مذاکرات اعلام نشده است.

پرونده ديگر، مذاکره با کشور کويت بوده که از سال 1381 آغاز شد. در اين راستا، دو تفاهم‌نامه تا 9 آذرماه سال 1382، امضا شد که طبق آن بايد از سال 2005 سالانه حداقل سه ميليارد مترمکعب گاز به کويت صادر مي‌شد. اين تفاهم‌نامه تاکنون اجرايي نشده است.

البته حميدرضا عراقي - مديرعامل سابق شرکت ملي گاز ايران - در اواسط زمستان، سال 1396 در آخرين نشست خبري خود دليل تعويق صادرات گاز به کويت را مسائل سياسي دانست و توضيح داد: ايران و کويت، براي صادرات گاز از ايران به کويت در چند سال گذشته مذاکرات خوبي داشته‌اند. کويت به گاز ايران نياز دارد اما زماني که مذاکرات به خوبي پيش مي‌رفت، يک نفر از ديوار سفارت عربستان سعودي بالا رفت و پل ارتباطي قطع شد. هر وقت مسائل سياسي حل شد، مي‌توانيم گاز صادر کنيم.

دو سال بعد از آغاز مذاکرات با کويت براي صادرات گاز، توافق‌نامه صادرات گاز از ايران به عمان در 25 اسفندماه سال 1383 امضاء شد. طبق اين قرارداد 25 ساله صادرات گاز به عمان بايد تا سال 2008 با 30 ميليون مترمکعب آغاز و در سال 2012 به 70 ميليون مترمکعب مي‌رسيد، اما اين قرارداد نيز تاکنون اجرا نشده است.

اين در حالي است که طبق گفته مسئولان، قرار بود صادرات گاز به عمان، از سال 1397 و با 10 ميليون مترمکعب در روز آغاز شود، ادعايي که علي کاردر - مديرعامل سابق شرکت ملي نفت ايران - آن را تقريباً غيرممکن دانست.

يکي ديگر از مذاکرات گازي ايران با بحرين بود که از سال 1386 آغاز شد. بحرين خواستار خريد روزانه يک ميليارد مترمکعب گاز از ايران بود، اما اين مذاکرات تاکنون به نتيجه نرسيده است.

صادرات گاز به پاکستان و پس از آن به هند نيز تحت عنوان خط لوله صلح سال‌هاست که ميان ايران و پاکستان مطرح شده است. ايران با اين هدف، خط هفتم سراسري را با قطر 56 اينچ از عسلويه به سوي سيستان و بلوچستان کشيد. اگرچه گازرساني به مناطق جنوب و جنوب شرق کشور از اين خط انجام مي‌شود، اما هدف اصلي صادرات گاز به پاکستان بود. با اين وجود، هنوز اين موضوع به مرحله اجرا در نيامده است. البته ايران براي اين پروژه، بارها اعلام آمادگي کرده و طرف پاکستاني پاي تعهدات خود نايستاده است.

در اين راستا، حسن منتظر تربتي - مديرعامل شرکت ملي گاز ايران - در نخستين نشست خبري خود در اين باره گفت: زيرساخت‌ها براي صادرات گاز به پاکستان مهياست و ما آماده انتقال گاز به اين کشوريم؛ پاکستان بايد در اين باره تصميم بگيرد. ايران فعلاً برنامه‌اي براي مشارکت در فراهم کردن زيرساخت‌ها در بخش پاکستاني خط لوله آي‌پي ندارد و اميدواريم بخش خصوصي پاکستان در اين حوزه سرمايه‌گذاري کند.


 معادلات انرژي 

 رئيس کميسيون عمران مجلس :

تحريم، توسعه صنعت نفت را متوقف نمي‌کند

رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه متخصصان صنعت نفت توان مقابله با تحريم‌ها را دارند، گفت: تحريم، توسعه صنعت نفت را متوقف نمي‌کند.محمدرضا رضايي کوچي، رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با شانا، گفت: هرچند تحريم اقتصادي آثار خود را دارد، اما بايد اذعان کرد که از زمان وضع تحريم‌ها تاکنون، هيچگاه توسعه و پيشرفت صنعت نفت متوقف نشده است.وي با اشاره به اينکه آمريکا قصد داشت صادرات نفت ايران را متوقف کند و به صفر برساند، اما به اهداف خود نرسيد، افزود: ممکن است در بخش سرمايه‌گذاري موانعي ايجاد شده باشد، اما پيشرفت‌هاي بزرگي در بخش‌هاي مختلف پتروشيمي و همچنين پروژه‌هاي گازرساني داشته‌ايم.

رضايي کوچي با تاکيد بر اينکه نيروهاي متخصص صنعت نفت ايران در منطقه و حتي دنيا حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارند، تصريح کرد: توانمندي متخصصان نفت ايران بر هيچکس پوشيده نيست، ما تحريم‌ها را در ادوار مختلف تجربه کرده‌ايم، اين دوره نگاه آمريکايي‌ها به تحريم نگاه تازه‌اي است و ما نيز سناريوهاي مختلفي براي اين نوع نگاه خواهيم داشت.

تصميم‌ دولت براي ساماندهي و تامين ايمني تردد خودروهاي دوگانه‌سوز

دولت به منظور ساماندهي و تامين ايمني تردد خودروهاي دوگانه‌سوز و جلوگيري از بروز حوادث ناگوار از قبيل انفجار مخازن اين خودروها به دليل غيرکارخانه‌اي بودن آنها و منقضي شدن کارکردشان، تصميم‌هايي گرفت.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، هيئت وزيران در جلسه به رياست اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري، تصميم‌هايي براي ساماندهي و تامين ايمني تردد خودروهاي دوگانه سوز اتخاذ کرد.به موجب اين تصميم، وزارت نفت موظف شد با همکاري وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به هوشمندسازي جايگاه‌هاي عرضه سوخت گاز طبيعي و ايجاد بستر لازم براي اتصال سامانه هوشمند جايگاه‌هاي سوخت به سامانه يکپارچه معاينه فني ايران (سيمفا) و سامانه اطلاعات خودروهاي گازسوز وزارت صنعت، معدن و تجارت به نحوي اقدام کند که امکان سوخت‌گيري در جايگاه‌هاي سوخت گاز طبيعي صرفا براي خودروهاي دوگانه‌سوز که در کارت شناسايي آنها عبارت «دوگانه‌سوز» يا «دوگانه‌سوز تبديلي» درج شده و داراي گواهي معاينه فني معتبر هستند، وجود داشته باشد.

دولت همچنين پليس راهنمايي و رانندگي ناجا را موظف کرد نسبت به اصلاح و تعويض مدارک شناسايي آن دسته از خودروهايي که به صورت کارگاهي تا قبل از ابلاغ اين مصوبه دوگانه‌سوز شده و «گواهي سلامت سامانه سوخت‌رساني گاز خودرو» را مطابق دستورالعمل مربوط اخذ کرده‌اند، اقدام و در کارت آنها عبارت «دوگانه‌سوز تبديلي» را درج کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي