جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6068


دردسرهاي تعريق بيش از حد!


خبرپزشكي


خبر


 دردسرهاي تعريق بيش از حد! 

 برخي افراد نسبت به ديگران بيشتر عرق مي کنند. با اين وجود، تعريق بدون دليلي مشخص يا در موقعيت هاي عجيب، مانند زماني که هوا سرد است، ممکن است به يک مساله پزشکي اشاره داشته باشد.

همه ما مي دانيم که تعريق زيربغل گاهي اوقات تنها بخشي از روند عادي زندگي محسوب مي شود. اما زماني که تعريق از شرايط عادي خود خارج شده و به وضعيتي خجالت آور تبديل مي شود ممکن است مشکلي وجود داشته باشد.

چرايي تعريق بيش از حد زيربغل

به گزارش عصر ايران به نقل از "پريونشن"، تعريق اگرچه ناخوشايند به نظر مي رسد، اما يکي از عملکردهاي کليدي بدن انسان است. تعريق به تنظيم دماي بدن انسان کمک مي کند. زماني که دما از 98.6 درجه فارنهايت (38 درجه سانتيگراد) بيشتر مي شود، بدن تلاش مي کند تا از طريق تعريق خود را خنک کند. زماني که عرق به سطح پوست رسيده و تبخير آن آغاز مي شود، احساس خنکي و راحتي بيشتر در انسان شکل مي گيرد.

اما جنبه منفي تعريق بوي بد آن است. خود عرق مايعي شفاف و بي بوست. اما زماني که با باکتري هاي روي سطح پوست ترکيب مي شود مي تواند موجب بوي ناخوشايندي شود. افزون بر اين، عرق مي تواند در لباس شما نفوذ کرده و لکه هايي را روي آن باقي بگذارد.

برخي افراد نسبت به ديگران بيشتر عرق مي کنند. با اين وجود، تعريق بدون دليلي مشخص يا در موقعيت هاي عجيب، مانند زماني که هوا سرد است، ممکن است به يک مساله پزشکي اشاره داشته باشد. در ادامه با آنچه بايد درباره تعريق بيش از حد زيربغل و کارهايي که مي توانيد براي مقابله با اين شرايط انجام دهيد، بيشتر آشنا مي شويم.

آيا زير بغل مي تواند بي دليل عرق کند؟

زماني که موضوع تعريق مطرح مي شود، شرايط هر فرد با ديگري متفاوت است. همان گونه که برخي افراد سريع‌تر از ديگران مي دوند، برخي افراد نيز بيشتر از ديگران عرق مي کنند. تعريق سنگين به طور معمول ژنتيکي است، از اين رو، اگر فردي در خانواده شما وجود دارد که همواره با مشکل تعريق مواجه است، احتمال اين که شما نيز به اين شرايط مبتلا باشيد نيز افزايش مي يابد.

دلايل ديگري نيز ممکن است در تعريق زياد نقش داشته باشند. افرادي که تناسب اندام بهتري دارند در مقايسه با افرادي که تناسب اندام کمتري دارند، به طور معمول زودتر عرق مي کنند تا بدن خنک‌تر باقي مانده و استقامت جسماني حفظ شود.

با اين وجود، تعريق زياد همواره به معناي سلامت بهتر نيست. اضافه وزن، مصرف الکل، و سيگار کشيدن همگي مي توانند به تعريق بيش از حد منجر شوند. زماني که تب داريد يا اگر وارد مرحله يائسگي شده ايد نيز ممکن است با تعريق بيشتر مواجه شويد.

اما اگر همواره با تعريق زياد مواجه هستيد و نمي توانيد دليل اين شرايط را مشخص کنيد، شرايط چگونه است؟ اين امکان وجود دارد که به مشکل تعريق بيش از حد که به نام «هايپرهيدروز» شناخته مي شود، مبتلا باشيد. تعريق مي تواند به واقع بر توانايي شما در انجام فعاليت هاي روزانه تاثيرگذار باشد. در اين شرايط شما بلافاصله پس از بيدار شدن از خواب با آغاز تعريق مواجه شده و پس از به خواب رفتن تعريق متوقف مي شود. گاهي اوقات، هايپرهيدروز در نتيجه يک شرايط سلامت ديگر مانند تيروئيد بيش فعال، يک اختلال عصبي، يا قند خون پايين شکل مي گيرد، اما مي تواند به خودي خود نيز وجود داشته باشد.

چرا زماني که خنک هستيد يا حتي زماني که از دئودورانت استفاده کرده ايد، زيربغل شما عرق مي کند؟

واکنش جنگ يا گريز بدن مي تواند تعريق را فعال کند، از اين رو، هنگامي که بسيار عصبي هستيد يا استرس داريد، حتي اگر دماي بدن پايين باشد، ممکن است با تعريق مواجه شويد. تعريق سرد مي تواند زماني که بيمار هستيد يا هنگام افت فشار خون يا قند خون نيز رخ دهد.

تعريق سرد مي تواند سرنخ ديگري براي تشخيص ابتلا به هايپرهيدروز باشد، اما مي تواند نشانه اي از شرايطي ديگر به نام سندرم تعريق ناشي از سرما نيز باشد که يک اختلال ژنتيکي است و موجب بروز مشکلاتي در تنظيم دماي بدن مي شود. اگر بدون دليلي مشخص با تعريق بيش از حد مواجه هستيد يا در دماهاي پايين با تعريق مکرر مواجه هستيد، مراجعه به پزشک براي بررسي دقيق شرايط بهترين گزينه است.

مقابله با تعريق زيربغل

ضد تعريق ها

براي اين که از تعريق بيش از حد پيشگيري کنيد، استفاده از ضد تعريق ها آغاز خوبي است. توجه داشته باشيد که دئودورانت ها تنها بوي عرق را پوشش داده و به واقع نمي توانند تعريق را متوقف کرده يا از آن پيشگيري کنند. املاح آلومينيومي در ضد تعريق ها با عرق واکنش داده و به طور موقت مجاري عرق را مسدود مي کنند که مي تواند از ترشح عرق پيشگيري کند. ضد تعريق هاي بدون نسخه در انواع مختلف در دسترس هستند. اگر گزينه هاي بدون نسخه در مقابله با تعريق بيش از حد ناموفق باشند، پزشک ممکن است گزينه هاي قوي‌تر را تجويز کند که براي بيشتر افرادي که با تعريق سنگين مواجه هستند، نتايج مثبت به همراه دارد.

بوتاکس

اگر ضد تعريق ها براي مقابله با تعريق بيش از حد کفايت نمي کنند، گزينه هاي ديگري نيز وجود دارند. تزريق بوتاکس در زيربغل مي تواند مواد شيميايي تحريک کننده تعريق را مسدود کرده و ميزان تعريق را تا شش ماه کاهش دهد. براي موارد شديد هايپرهيدروز، شما مي توانيد حتي جراحي برداشتن غدد عرق را نيز مد نظر قرار دهيد.

داروها

پزشک شما ممکن است مصرف دارو براي درمان تعريق بيش از حد را تجويز کند. آنتي کولينرژيک ها رايج‌ترين نمونه ها در اين زمينه هستند که از رسيدن پيامرسان هاي شيميايي محرک تعريق به غدد عرق پيشگيري مي کنند. با اين وجود، اين داروها کل بدن و نه فقط زيربغل ها را هدف قرار مي دهند، از اين رو، ممکن است با عوارض جانبي مانند خشکي دهان، يبوست، و تاري ديد همراه باشند.

ميرادراي

اين روش که تأييده سازمان غذا و داروي آمريکا را دريافت کرده در واقع غدد عرق در زيربغل را با استفاده از انرژي الکترومغناطيسي از بين مي برد. البته، اين به معناي آن نيست که پس از استفاده از اين روش با گرم شدن بيش از حد بدن خود مواجه خواهيد شد. ما در سراسر بدن خود داراي غدد عرق هستيم، از اين رو، فقدان مقداري از آنها در يک بخش خاص بر توانايي تنظيم دماي بدن تاثيرگذار نيست. البته به رغم کارآمدي، روش ميرادراي گزينه اي پر هزينه محسوب مي شود.


 خبرپزشكي 

 بانانوپانسمان‌ها؛

تسريع ترميم زخم‌هاي عفوني

پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با همکاري شرکت نرگس داروي آريا موفق به ساخت نانوپانسمان‌هاي افزايش‌دهنده سرعت ترميم زخم شده است. از اين پانسمان مي‌توان جهت تسريع ترميم زخم‌هاي عفوني بالأخص زخم‌هاي ديابتي استفاده کرد.

به گزارش آفرينش ازستاد ويژه توسعه فناوري نانو،ديابت و عوارض ناشي از آن جمعيت زيادي را در سراسر دنيا به خود مبتلا کرده است. علي‌رغم پيشرفت‌هاي گسترده در حوزه پزشکي در دهه‌هاي اخير، زخم ديابتي کماکان به‌عنوان يک مشکل بزرگ باقي‌ مانده است. يکي از مشکلات زخم‌هاي ديابتي سرعت بسيار پايين ترميم است. حال با ورود فناوري نانو به حوزه پزشکي بسياري از محققان و صاحبان صنايع مرتبط، فعاليت‌هاي خود را بر روي افزايش سرعت ترميم زخم‌هاي ديابتي متمرکز کرده‌اند.

دکتر کشواد هدايتيان فرد، دانش‌آموخته مقطع دکتري تخصصي فارماکولوژي از دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، هدف از انجام اين طرح را معرفي و تجاري‌سازي نانوپانسمان الکتروريسي شده براي افزايش سرعت ترميم زخم‌هاي مزمن از جمله زخم‌هاي ديابتي عنوان کرد.

وي ادامه داد: «در اين مطالعه چند نوع پانسمان با ساختاري متشکل از نانوالياف پليمري، کيتوزان و يک داروي مهارکننده واکنش التهابي ساخته شده و کارايي آن‌ها با يکديگر مقايسه شده‌اند.»

به گفته وي پانسمان‌هاي ساخته‌شده از نانوالياف به دليل اتصال بيشتر به سطح زخم، افزايش حرکت و مهاجرت سلولي در فضاي بافتي و همچنين تبادل راحت‌تر گاز و اکسيژن با محيط خارج عملکرد بسيار بهتري را نسبت به پانسمان‌هاي رايج از خود بروز مي‌دهند. اين محقق تصريح کرد: «پس از بررسي‌هاي آزمايشگاهي و مقايسه نتايج به‌دست‌آمده مشخص شد که پانسمان ساخته‌شده از الياف پليمري پلي ونيل الکل و کيتوزان، و بارگذاري شده به‌وسيله داروي ضدالتهابي، بهترين عملکرد را در ميان پانسمان‌هاي آزمايش‌شده بر روي مدل حيواني داشتند.»

دبير همايش چاقي:

60 درصد ايراني ها اضافه وزن دارند

دبير همايش چاقي، با اشاره به عوارض چاقي بر سلامت افراد، گفت: بيش از 60 درصد مردم ايران اضافه وزن دارند.

به گزارش مهر، علي ناصر مستوفي، در حاشيه همايش چاقي، با بيان اينکه چاقي يکي از مهمترين فاکتورهاي ابتلاء به ديابت نوع 2 است، افزود: بيش از 23 تا 25 درصد مردم ايران چاق هستند؛ اگر شاخص توده بدني مساوي يا بالاتر از 30 باشد، فرد چاق است.

وي گفت: بيش از 60 درصد مردم ايران اضافه وزن دارند، در حالي که استاندارد جهاني اين عدد حدود 13 درصد است.

دبير همايش چاقي افزود: در مطالعاتي که در کشور انجام شده چاقي در کودکان و نوجوانان نيز به شدت رو به افزايش است که علت آن نحوه زندگي و تغذيه نادرست است.


 خبر 

 رئيس هيأت مديره شنوايي بخشي شفا:

درمان ناشنوايي 10 هزار نفر با کاشت حلزون

رئيس هيأت مديره شنوايي بخشي شفا (بخشش) با اشاره به اينکه ايران يکي از بزرگترين مراکز کاشت حلزون در دنيا است، گفت: 10 هزار کاشت حلزون از سال 72 به همت خيرين در کشور انجام شده است.

به گزارش آفرينش ،دکتر محمد تقي خورسندي آشتياني رئيس هيئت مديره بخشش در همايش روز جهاني شنوايي اظهار داشت: در حال حاضر 11 مرکز کاشت حلزون در سراسر کشور وجود دارد و خدمات لازم در اين زمينه به بيماران ارائه مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه حذف هزينه کاشت حلزون بسيار بالاست و پروتز آن رقمي معادل 80 ميليون تومان هزينه دارد، گفت: خوشبختانه بخش اعظم اين هزينه را دولت براي بيماران پرداخت مي‌کند و تنها 6 ميليون تومان آن توسط خانواده بيمار پرداخت مي‌شود که حتي گاهي خيرين نيز به اين بخش ورود يافته و اين شش ميليون تومان نيز توسط آنها پرداخت مي‌شود.

رئيس هيئت مديره بخشش با بيان اينکه تاکنون 10 هزار نفر از سال 72 تا کنون در سراسر کشور کاشت حلزون به همت موسسه بخشش براي آنها انجام گرفته است، گفت: ايران يکي از بزرگترين کشورها در کاشت حلزون به شمار مي رود و جزو 10 کشور برتر جهان در اين زمينه است.

خورسندي آشتياني گفت: به همت موسسه بخشش تاکنون اقدامات زيادي براي کمک به افراد ناشنوا و کم شنوا صورت‌گرفته و در زمينه پيشگيري از ناشنوايي نيز برنامه‌هاي وسيعي از جمله غربالگري و تست هاي ژنتيک براي خانواده ها انجام مي‌شود.

تأثير فيبر خوراکي در اثربخشي درمان‌ سرطان

بررسي‌ها نشان مي‌دهد: مصرف ميزان قابل توجهي از فيبر خوراکي به روند اثربخشي درمان‌هاي سرطان کمک مي‌کند.

به گزارش ايسنا، محققان بر اين باورند نوع مواد خوراکي مصرفي مي‌تواند بر چگونگي اثربخشي روش‌هاي درماني سرطان تاثيرگذار باشند. رژيم‌هاي غذايي سرشار از فيبر ميکروب‌هاي روده را تغيير داده و موجب مي‌شوند روش‌هاي درماني مورد استفاده تاثير بيشتري داشته باشند. هرچند، پروبيوتيک‌ها اين تاثير مثبت را با خود به همراه ندارند.

در اين بررسي محققان به مطالعه روي تعدادي بيمار مبتلا به سرطان پوست پرداختند که نوعي ايمن درماني موسوم به PD-1 را دريافت کرده‌اند. محققان مشاهده کردند در افرادي با رژيم غذايي سرشار از فيبر، احتمال اينکه رشد تومورهاي سرطاني متوقف شود يا سرعت آن کاهش پيدا کند، پنج برابر بيشتر از افرادي بوده که رژيم غذايي آنان حاوي ميزان پاييني از فيبر خوراکي است.محققان آمريکايي اظهار داشتند: رژيم‌هاي غذايي سرشار از فيبر به رشد انواع مختلفي از ميکروب‌هاي روده کمک مي‌کند که در نتيجه آن اثربخشي ايمن درماني PD-1 بيشتر خواهد بود. هرچند، مکمل‌هاي حاوي پروبيوتيک‌ها که حاوي باکتري‌هاي مفيد هستند در حقيقت تنوع ميکروب‌ها را در روده بيماران مبتلا به سرطان کاهش مي‌دهد.به گزارش ايسنا به نقل از MNN، محققان همچنين مشاهده کردند: مصرف خوراکي‌هاي فراوري شده و افراط در مصرف مواد قندي موجب مي‌شود باکتري‌هاي مرتبط با واکنش مثبت بدن به ايمن درماني کاهش پيدا کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي