جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6068


ترخيص خودروهاي وارد شده تا 16 دي، به صورت مشروط آزاد شد


کاهش 11 درصدي قيمت سکه دريک هفته


تريبون


نهادهاي مالي


 ترخيص خودروهاي وارد شده تا 16 دي، به صورت مشروط آزاد شد 

 وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخشنامه‌اي به سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت استاني اعلام کرد آن دسته از خودروهاي متوقف در گمرک که با انتقال ارز و به صورت گشايش ال‌سي وارد شده‌اند در صورتي که تا شانزدهم دي ماه امسال قبض انبار دريافت کرده باشند، اجازه ترخيص خواهند داشت.به گزارش ايسنا، از ابتداي تير ماه امسال دولت واردات حدود 1400 قلم کالاي لوکس و غيرضروري از جمله خودرو را ممنوع کرد. اين موضوع باعث شد تا از اين تاريخ ترخيص خودروهاي وارداتي از گمرکات متوقف شده و اين خودروها در مبادي ورودي کشور دپو شوند.اين موضوع مشکلاتي را براي پيش خريداران اين خودروها ايجاد کرد تا اينکه سرانجام حدود دو ماه پيش هيأت دولت تصويب کرد خودروهاي وارداتي موجود در گمرک که تا تاريخ شانزدهم دي ماه قبض انبار دريافت کرده‌اند، اجازه ترخيص خواهند داشت.اين موضوع اما اعتراض رئيس کل بانک مرکزي را به دنبال داشت و عبدالناصر همتي اعلام کرد که براي کنترل بازار ارز تنها به خودروهايي که تا تاريخ شانزدهم مرداد ماه امسال قبض انبار دريافت کرده‌اند اجازه واردات بدون انتقال ارز را مي‌دهد.

در اين شرايط براساس جديدترين اخبار به دست آمده، وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور بخشنامه‌اي دستورالعمل صادره در اين زمينه را اصلاح کرده است.براساس اين بخشنامه خودروهاي متوقف در گمرک به دو دسته خودروهايي که با انتقال ارز و گشايش ال‌سي وارد شده‌اند و خودروهايي که بدون انتقال ارز وارد شده‌اند، تقسيم شده‌اند.طبق تصميم وزارت صنعت خودروهاي دسته اول (وارد شده با انتقال ارز) در صورتي که تا شانزدهم دي ماه قبض انبار دريافت کرده باشند اجازه ترخيص از گمرک را خواهند داشت.اما در خودروهاي دسته دوم (وارد شده بدون انتقال ارز) تنها آنهايي مجاز به ترخيص هستند که قبض انبار آنها تا شانزدهم مرداد ماه صادر شده باشد.


 کاهش 11 درصدي قيمت سکه دريک هفته 

 کشتي‌آراي گفت: قيمت سکه ظرف يک هفته 11 درصد کاهش يافته و حباب سکه به 400 هزار تومان رسيده است.

محمد کشتي آراي در گفت‌وگو با ايلنا در مورد آخرين وضعيت بازار طلا و سکه گفت: با توجه به اينکه قيمت جهاني طلا يک دلار کاهش داشته و از سوي ديگر نرخ دلار با کاهش بها نسبت به روز يکشنبه وارد کانال 12 هزار تومان شده است قيمت سکه نيز روند کاهشي به خود گرفته است. بطوري که نرخ هر قطعه سکه تمام با تصوير امام با کاهش تقريبا 200 هزار توماني نسبت به روز گذشته به 4 ميليون 400 هزار تومان و سکه تمام با طرح قديم به 4 ميليون و 300 هزار تومان رسيده است.

وي ادامه داد: اين شرايط باعث شده تا قيمت سکه ظرف يک هفته 11 درصد کاهش يابد و حباب سکه به 400 هزار تومان برسد. بايد توجه داشت، زماني که قيمت‌ها نزولي مي‌شود خريد و فروش و تعداد متقاضيان به دليل ترس از شرايط کاهش مي‌يابد.

کشتي‌آراي در مورد شرايط بازار آخر سال هم گفت: البته اين موضوع بستگي زيادي با سياست‌هاي ارزي بانک مرکزي دارد اما با توجه به اينکه در اين امر عرضه و تقاضا دخيل هستند و واگذاري نوبت يک ساله سکه را در پيش رو داريم مي‌توان انتظار داشت که ثبات در بازار حاکم شود.

رئيس کميسيون تخصصي طلا و جواهر اتاق اصناف با اشاره قيمت انواع سکه گفت: در حال حاضر نرخ نيم سکه 2 ميليون و 450 هزار تومان، ربع سکه يک ميليون و 550 هزار تومان، سکه‌هاي گرمي 830 هزار تومان و قيمت هر گرم سکه 18 عيار نيز 400 هزار تومان است.


 تريبون 

 اظهارنظر جديد نوبخت درباره افزايش حقوق کارمندان در سال آينده

رئيس سازمان برنامه‌ و بودجه بر اجراي مصوبه مجلس براي افزايش حقوق کارمندان در سال آينده درصورت تصويب نهايي آن، تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، محمدباقر نوبخت، معاون رئيس جمهور در صفحه شخصي خود در توئيتر، نوشت:

با وجود کارشناسي بودن طرح دولت براي افزايش حقوق کارمندان و اشکالات متعدد اجرايي در مصوبه مجلس، اگر اين مصوبه به قانون تبديل شود، دولت با جديت آن‌را اجرا خواهد کرد.

احترام به قانون افتخار دولت و ارائه لوايح بودجه در وقت قانوني، نماد اين احترام تام و تلاش بيشينه براي اجراي آن است.

سقف برداشت از خودپرداز‌ها زياد مي‌شود

طبق روال سال‌هاي قبل، بانک مرکزي به بانک‌ها مجوز افزايش سقف برداشت نقدي از دستگاه‌هاي خودپرداز را در آستانه نوروز داده است.

به گزارش «تابناک» ، نياز به پول نقد در آستانه عيدنوروز و ايام عيد به طور طبيعي افزايش مي‌يابد که همين امر موجب شده تا بانک مرکزي در ايام نزديک به عيد نوروز، مجوز افزايش برداشت نقدي از دستگاه‌هاي خودپرداز را صادر کند.

امسال نيز به مانند سال‌هاي قبل، بانک مرکزي در آستانه ايام نوروز مجوز افزايش سقف برداشت پول از دستگاه خودپرداز از 200 به 500 هزار تومان را ابلاغ کرد که در همين راستا سقف برداشت پول از 20 اسفند تا 17 فروردين ماه افزايش پيدا مي‌کند.بانک‌ها مجاز هستند از 20 اسفندماه نسبت به افزايش برداشت نقدي دستگاه‌هاي خودپرداز اقدام کنند؛ اين مجوز تا 17 فروردين 98 براي بانک‌ها اعتبار خواهد داشت.

واردات گوشت گوسفندي از 14 کشور

عبدالمهدي بخشنده معاون وزير جهاد با بيان اينکه واردات گوشت به اندازه کافي انجام شده است،گفت:

مطابق با تصميم‌گيري انجام شده، تأمين گوشت با وزارت جهاد کشاورزي است و توزيع آن به عهده ستاد تنظيم بازار و وزارت صمت است.

به گزارش تسنيم ،معاون وزير جهاد کشاورزي درباره اينکه آيا در سال 98 هم واردات گوشت با ارز 4200 توماني انجام خواهد گرفت؟،ادامه داد: ديروز مجلس در آخرين بررسي لايحه بودجه سال 98، دست دولت را باز گذاشته که در زمينه ارز 4200 تومان، ارز ترجيحي و يا ارز نيمايي هر کدام را که تشخيص داد، براي واردات محصولات مختلف اقدام نمايد.

معاون وزيرجهاد با بيان اينکه نمي توان با قطعيت اعلام کرد قاچاق دام امري سازماندهي شده است،گفت:اگر کساني دام مولد را از کشور خارج مي‌کنند غرضي غير از اهداف اقتصادي دارند.

عبدالمهدي بخشنده درباره اينکه گفته مي‌شود قاچاق دام، بويژه دام مولد از کشور سازماندهي شده است، اظهارداشت: بنده نمي‌توانم با قطعيت بگويم که اين کار سازماندهي شده است يا خير.وي اضافه کرد: ولي قطعاً اگر کساني دام مولد را از کشور خارج مي‌کنند نشان دهنده آن است که اغراض ديگري غير از اهداف اقتصادي دارند.معاون وزير جهاد کشاورزي با بيان اينکه کشور چند هزار کيلومتر مرز خشکي و آبي دارد و مسئوليت حفظ، تأمين و مراقبت از اين مرزها نيز مربوط به دستگاه‌هاي ذيربط است، افزود: ما نيز از دستگاه‌هاي مربوطه خواهش کرديم که متمرکز شوند دام کمتري از کشور قاچاق شود، بويژه دام‌هاي مولد.بخشنده اضافه کرد: اما به دليل گستردگي مرزهاي کشور چه در جنوب و چه مرزهاي کوهستاني در شرق کشور، بخشي از دام کشور در حال قاچاق است.

واردات 50 هزار رأس گوسفند زنده تا پايان هفته با کشتي

معاون امور دام وزير جهاد کشاورزي از واردات 50 هزار رأس دام گوسفند تا پايان هفته براي تنظيم بازار گوشت قرمز خبر داد.

مرتضي رضايي، اظهار داشت: براي تأمين گوشت قرمز بازار، ميزان واردات در ماه پاياني سال افزايش يافته و تا پايان اين هفته از طريق کشتي 50 هزار رأس دام گوسفند وارد کشور مي‌شود.

براي تنظيم بازار مرغ شب عيد از سه ماه قبل برنامه ريزي شده و جوجه ريزي افزايش پيدا کرده است

از ابتدا تاکنون صورت گرفت:

تقسيم 5750 ميليارد تومان سود سهام عدالت بين مشمولان

مديرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصي سازي درباره ميزان سود تقسيم شده سهام عدالت بين مشمولان گفت: تاکنون سود عملکرد شرکت‌هاي پرتفوي سهام عدالت بالغ بر 5.750 ميليارد تومان بوده است.

به گزارش ايسنا، اسماعيل مختاري دولت آبادي با بيان اينکه از 5,750 ميليارد تومان مبلغ 3,322 ميليارد تومان بابت عملکرد سال 1395 و مبلغ 2,429 ميليارد تومان سود عملکرد سال گذشته براي سه گروه مددجويان نهادهاي حمايتي، روستاييان و عشاير و کارگران فصلي و ساختماني توزيع شده است، گفت: ساير گروه‌ها نيز تا پايان امسال، سود مربوط به عملکرد 1396 را دريافت خواهند کرد.

وي با اشاره به آزادسازي سهام عدالت و تصميمات اتخاذ شده در اين باره خاطرنشان کرد: طرح توزيع سهام عدالت به عنوان يکي از پر مخاطب‌ترين طرح‌هاي دولت از ديرباز مورد توجه جدي قرار گرفته است.

دولت آبادي افزود: با توجه به پايان مدت 10 ساله مهلت قانوني اجراي اين طرح، ساماندهي آن و دستيابي ملموس به اهداف اوليه طرح بيش از هر زمان ديگري مورد توجه است و با اولويت در دستور کار وزارت امور اقتصادي و دارايي، سازمان خصوصي‌سازي و سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته و در اين مدت نشست‌ها و جلسات تخصصي متعددي براي ساماندهي امر و آزادسازي سهام عدالت برگزار شده است.

ارزش روز

دولت آبادي ارزش روز سبد سهام عدالت را بيش از 100 هزار ميليارد تومان برآورد کرد و گفت: آزاد سازي اين حجم از سرمايه که دارندگان آنها عمدتاً از اقشار کم درآمد جامعه بوده و در صورت آزاد سازي احتمالاً اکثراً فروشنده باشند نياز به بررسي بيشتر و کار کارشناسي دارد تا خداي نکرده بازار سرمايه و بورس را تهديد نکند و فرصتي براي تقويت اين بازار باشد.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اين که هدف نهايي طرح توزيع سهام عدالت، آزادسازي آن است، يادآور شد: در اين طرح اصلاح احکام قانوني و فراهم کردن بستر آزادسازي سهام عدالت مد نظر است.


 نهادهاي مالي 

 کاهش زمان بررسي و کارشناسي پرونده هاي اعتباري در بانک ملي

بانک ملي - کاهش زمان بررسي و کارشناسي پرونده هاي اعتباري در بانک ملي ايران به پانزده روز عضو هيات مديره بانک ملي ايران از کاهش مدت زمان بررسي و کارشناسي پرونده هاي اعتباري اين بانک به پانزده روز خبر داد.

محمود شايان در گفت و گو با روابط عمومي بانک ملي ايران با بيان اينکه سياست اعتباري و ضوابط اجرايي پرداخت تسهيلات به مشتريان تا حد ممکن ساده سازي شده است، گفت: حدود اختيارات ادارات امور و شعب در اين زمينه به ميزان مطلوبي افزايش يافته است.

وي اعطاي تسهيلات سرمايه در گردش به واحدهاي توليدي و نيز خريد دين چک هاي حاصل از فروش مشتريان در همه بخش هاي اقتصادي به منظور دسترسي سريعتر مشتريان اعتباري به پول نقد را از ديگر اقدامات حوزه اعتباري بانک ملي ايران اعلام و خاطرنشان کرد: همراهي و همکاري لازم با کارگروه هاي تسهيل و رفع موانع توليد در استان ها و کارگروه ملي از جمله اقدامات بانک براي تداوم توليد و رونق اقتصادي است.

کارشناس بانک توسعه صادرات:

بانکداري ديجيتال منجر به توسعه تجارت در مناطق مرزي مي شود

بانک توسعه صادرات - کارشناس بانک توسعه صادرات ايران گفت: بانکداري ديجيتال ابزاري مهم براي رشد تجارت در مناطق مرزي است در واقع براي گذر از سيستم منسوخ بازرگاني لازم است از آنها عبور کرد.به گزارش روابط عمومي بانک توسعه صادرات ،حسام الدين فيروزي ، کارشناس خزانه داري بانک توسعه صادرات ايران در جمع فعالان اقتصادي خراسان جنوبي اين خلا را يکي از مهمترين محدوديت هاي توسعه تجارت در مناطق مرزي دانست و گفت: به دليل کمبود زيرساخت هايي چون عدم امکان ثبت سفارش، عمده معاملات تجار در اين مناطق به صورت نقدي انجام مي پذيرد.

فيروزي گفت: بانکداري ديجيتال ايجاب مي کند ثبت سفارش ها از مسير وزارت صمت انجام بگيرد؛ قاعده به اين شکل است که تاجر ايراني براي ثبت سفارش خود از افغانستان مي بايست از سوي فروشنده افغان پيش فاکتور دريافت کند که به معناي تاييد عمليات فروش است؛ در ادامه سفارش ثبت شده را از طريق وزارت صمت به بانک عامل( بانک توسعه صادرات) ارائه مي دهد.

وي افزود: پس از ثبت گواهي در بانک عامل، گواهي ثبت آماري مربوطه انجام‌شده و سپس به بانک مرکزي ارسال مي‌گردد و پس از تائيد از سوي بانک مرکزي پروسه تخصيص ارز (براي واردات) انجام مي‌شود.

روند سپرده گذاري در صندوق هاي پس انداز مسکن

بانک مسکن - رييس اداره کل روابط عمومي بانک مسکن مانده سپرده هاي متمرکز در صندوق هاي پس انداز مسکن و مسکن يکم در سراسر کشور را به لحاظ تعداد حساب‌ها معادل يک ميليون و 739 هزار و 129 فقره تا پايان دي ماه اعلام کرد.

به گزارش پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا، مهدي احمدي رييس اداره کل روابط عمومي بانک مسکن با اشاره به آخرين وضعيت مانده سپرده هاي متمرکز در صندوق پس انداز(مسکن و مسکن يکم) 31 استان کشور عنوان کرد: مطابق با بررسي هاي انجام شده تا پايان دي ماه سال جاري مانده سپرده هاي متمرکز شعب 31 استان کشور در صندوق پس انداز (مسکن و مسکن يکم) معادل يک ميليون و 739 هزار و 129 فقره بوده است.

وي ادامه داد: ارزش ريالي سپرده هاي متمرکز در اين صندوق پس انداز(مسکن و مسکن يکم) معادل 6 هزار و 958 ميليارد و 409 ميليون تومان است.

اعلام ساعت کار شعبه‌هاي بانک‌پاسارگاد در روزهاي پاياني سال 97 و تعطيلات نوروز

بانک پاسارگاد - بانک پاسارگاد، ساعت کار واحدهاي خود را در روزهاي پاياني سال 1397 و تعطيلات نوروز سال 1398اعلام کرد.به گزارش روابط‌عمومي بانک پاسارگاد، کليه‌ شعبه‌هاي بانک در تهران و شهرستان‌ها از تاريخ 18 اسفند تا 27 اسفند سال جاري، در روزهاي شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 7:30 تا16:30 و در روز پنج‌شنبه مورخ 23 اسفند، از ساعت7:30 تا 12:30 آماده‌ ارايه انواع خدمات بانکي به مشتريان خواهند بود. شعبه‌هاي بانک‌پاسارگاد در روز 28 اسفند سال جاري نيز از ساعت 7:30 تا 14:30 خدمات بانکي را به مشتريان ارايه مي‌کنند.

همچنين شعبه‌‌هاي منتخب بانک‌پاسارگاد در روزهاي 3 و 4 فروردين سال 1398 از ساعت 9 صبح الي 13 مفتوح و آماده‌ي خدمات‌رساني به مشتريان هستند.

تعداد کاربران مراکز «پيشخوان ارائه خدمات کارگزاري بانک صادرات »

بانک صادرات - مراکز «پيشخوان ارائه خدمات کارگزاري بانک صادرات ايران» بيش از هفت هزار نفر را به جمع فعالان بازار سرمايه اضافه کردند.

به گزارش روابط‌عمومي بانک صادرات ايران، با صدور کد آنلاين بورسي براي دو هزار و 791 نفر و جذب بيش از چهار هزار و 503 کاربر فعال حضوري بازار سرمايه توسط شعب بانک صادرات ايران، تعداد سهامداران جديد استفاده کننده از درگاه ويژه خدمات مشاوره مالي اين بانک از زمان آغاز فعاليت کارگزاري در شعب بانک تا پايان بهمن ماه سال جاري به هفت هزار و 294 نفر رسيد که نشان از تداوم تقاضا و افزايش اعتماد براي استفاده از خدمات کارگزاري شعب منتخب اين بانک دارد.

معرفي عضو جديد هيات مديره بانک ملت

بانک ملت - معاون پيشين مديرعامل در امور بانکداري شرکتي و تجاري به عنوان عضو هيات مديره جديد بانک ملت معرفي شد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملت، بهمن اسکندري عضو پيشين هيات عامل و معاون مديرعامل در امور بانکداري شرکتي و تجاري، براساس صورتجلسه هيات مديره اين بانک به عنوان عضو جديد هيات مديره معرفي شد.

دکتر محمد بيگدلي، علي رضا لگزايي، حسن روستا و دکتر حميد تاجيک ديگر اعضاي هيات مديره بانک ملت را تشکيل مي دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي