جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6068

در حاشيه صحبت هاي معاون وزير ورزش؛
جنگ فقط براي غيرفوتبالي‌هاست؟


هفت ستاره ويرانگر مقابل نمايندگان ايران


سروش جايي در تفکرات برانکو ندارد


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 در حاشيه صحبت هاي معاون وزير ورزش؛
 جنگ فقط براي غيرفوتبالي‌هاست؟ 

 
صحبت‌هاي معاون توسعه ورزش قهرماني و حرفه‌اي وزارت ورزش و جوانان درباره پرداخت پاداش مدال‌آوران، انتقادات ورزشکاران غير فوتبالي را به دنبال داشت.

در روزهايي که ورزشکاران کشورمان خود را آماده کسب سهميه بازي‌هاي المپيک و پارالمپيک 2020 توکيو مي‌کنند، معاون وزير ورزش با اظهارات خود موجي از نااميدي را در بين اين ورزشکاران به راه انداخت که انتقادات زيادي را نيز به دنبال داشت.

محمدرضا داورزني در حاشيه انتخابات رياست فدراسيون ووشو، درخصوص پرداخت پاداش مدال‌آوران بازي‌هاي آسيايي و پاراآسيايي 2018 اندونزي گفت: «اکنون جنگ اقتصادي روي دوش مردم است و براي تامين منابع مالي نياز به زمان وجود دارد. در شرايط جنگي به سر مي‌بريم و صبر مي‌کنيم تا از اين بحران بگذريم تا به وعده‌ها عمل کنيم.»

همين چند جمله انتقادات زيادي از داورزني را توسط مدال‌آوران غير فوتبالي به دنبال داشت و آنها با انتشار بيانيه‌اي نسبت به اين صحبت‌ها واکنش نشان دادند و نسبت به بي تفاوتي ها، ابراز گلايه کردند.

در واقع ورزشکاران که جزئي از همين جامعه هستند، از شرايط اقتصادي کشور آگاهي دارند و به همين دليل هم با وجود مشکلات زياد به تمرينات خود ادامه مي‌دهند تا بازهم براي ايران در رويدادهاي بزرگ افتخارآفرين باشند. در اين وضعيت اما برخي اظهارنظرها باعث رنجش خاطر آنها و از بين رفتن تمرکزشان مي‌شود که اين هرگز اتفاق خوبي در آستانه برگزاري رويدادهاي کسب سهميه المپيک و پارالمپيک 2020 توکيو نيست.

در چنين شرايطي اين ورزشکاران خودشان را با فوتبال مقايسه مي‌کنند و زماني که مي‌بينند به اين رشته پرطرفدار بلافاصله پاداش داده مي‌شود، اما براي آنها پس از گذشت چند ماه از بازي‌هاي آسيايي و پاراآسيايي هنوز پاداش‌ها پرداخت نشده، حق دارند که نااميد شوند. در چنين وضعيتي صحبت‌هاي معاون وزير ورزش هم همانند نمک روي زخم آنها پاشيده مي‌شود. بدون شک فوتبال پرطرفدارترين رشته ورزشي است و شايد به همين دليل هم مشکلي با پاداش آنها نيست، اما ساير ورزشکاران حداقل اين انتظار را دارند که به آنها هم توجه لازم صورت بگيرد.

در واقع اعتراض‌ها به يک بام و دو هواي وزارت ورزش است. داورزني يک ماه قبل در گفت‌وگو با پايگاه خبري وزارت ورزش و جوانان درباره پاداش ملي‌پوشان فوتبال گفته بود: «با پيشنهاد دکتر سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان و موافقت معاون اول رئيس جمهور 11 ميليارد تومان در سه مرحله (دو و نيم، پنج و سه و نيم ميليارد) طي دو ماه جهت تامين هزينه‌هاي تدارکاتي و پشتيباني و آماده سازي تيم ملي وهمچنين پاداش ورزشکاران در اختيار فدراسيون فوتبال قرار گرفت که تا اينجاي کار هر آنچه که مربوط به وزارت خانه بوده تمام و کمال انجام شده است.

با توجه به آمادگي تيم و اينکه تيم 8 سال در اختيار سرمربي و کادر فني گرانقيمت خود بود، انتظار مردم قهرماني اين تيم در جام ملت‌ها بود و ما
پيش بيني پاداش اين موفقيت را داشتيم تا در صورت قهرماني بلافاصله پرداخت شود.»

وزارت ورزش در همين شرايط دشوار اقتصادي که داورزني از آن به عنوان جنگ ياد کرده، 11 ميليارد به فوتبال داده و حال که نوبت غيرفوتبالي‌ها شده، ياد جنگ افتاده است! در اينکه به فوتبال کمک شود هيچ حرفي نيست و مسئله اين نيست که به فوتبال پول ندهيد، اتفاقا پول بدهيد، خوب هم پول بدهيد، اما به ساير رشته‌ها نيز به حد خودشان توجه کنيد. اگر هم جنگ هست براي همه جنگ باشد نه فقط غيرفوتبالي‌ها!

وضعيتي که در حال به وجود آمده، اصلاً شرايط خوبي براي ورزش کشور در فاصله کمتر از 18 ماه تا المپيک توکيو نيست و بايد فکري کرد. بايد منتظر واکنش مسئولان رده بالاي ورزش کشور از جمله وزير ورزش و رئيس کميته ملي المپيک در مواجهه با اين شرايط بود تا بلکه بتوان اين فضاي نااميدي که خطرناک است، را از جامعه ورزش دور کرد.


 هفت ستاره ويرانگر مقابل نمايندگان ايران 

 پرسپوليس، استقلال و ذوب آهن سه نماينده آسيايي ايران در ليگ قهرمانان هستند که در فصل جديد اين مسابقات به ميدان مي روند. ذوب آهن، شب گذشته اولين بازي خود را مقابل الزورا عراق برگزار کرد و پرسپوليس و استقلال هم امروز به مصاف پاختاکور و الدحيل مي روند.هر يک از نمايندگان کشورمان در بازي هاي مرحله گروهي بايد جدال هاي دشواري با تيم هاي حاشيه خليج فارس داشته باشند؛ تيم هايي که ترسي از هزينه کردن در راه خريد ستاره ندارند.

به بهانه آغاز ليگ قهرمانان آسيا، به معرفي هفت ستاره خطرناک و ويرانگر تيم هاي منطقه غرب آسيا مي پردازيم:

1- بافتيمبي گوميس - الهلال عربستان

ستاره فرانسوي با ظاهر ترسناک و شادي گل هاي معروفش، اين روزها نام خود را بيشتر از هر بازيکني بر سر زبان ها انداخته است؛ مهاجمي گلزن و ويرانگر با سابقه بازي براي تيم ملي فرانسه و همين طور باشگاه هاي سنت اتين، سوانزي سيتي، مارسي و گالاتاسراي که حالا براي الهلالي ها مي درخشد.

2-عبدالرزاق حمدالله - النصر عربستان

بازيکني از مراکش که در تابستان با قراردادي وسوسه کننده از الريان قطر جدا و راهي تيم محبوب شهر رياض شد. از او به عنوان قاتل بزرگ در محوطه جريمه نام برده مي شود تا جايي که بعيد است موقعيت گلي را از دست بدهد. بازي در باشگاه هاي اسفا و المپيک کازابلانکا، اولسوند نروژ، گوانگ ژو چين، الجيش و الريان قطر همين طور چند بازي براي تيم ملي مراکش حسابي حمدالله را باتجربه کرده است.

3- مارکوس برگ - العين امارات

ستاره تيم سوئد در جام ملت هاي اروپا و جام جهاني، اين روزها مرد اول خط حمله بنفش ها در العين قلمداد مي شود؛ مهاجمي که با درخشش و گل هاي خود نقشي مهم در موفقيت هاي اخير باشگاه اماراتي به خصوص در جام باشگاه هاي جهان داشت. او پيش از العين براي گوتبورگ، گرونينخن، هامبورگ، آيندهوون و پاناتينايکوس به ميدان رفته است.

4- بغداد بونجاح - السد قطر

ستاره الجزايري در يکي از بهترين فصول دوران فوتبال حرفه اي خود تا کنون 34 بار براي السد در ليگ ستارگان گلزني کرده و با عبور از مرز 50 گل در يک سال، توانست بالاتر از مسي و رونالدو پرتغالي عنوان کفش طلاي جهان در سال 2018 را به خود اختصاص دهد. سال ها بازي در ليگ الجزاير همچنين تونس باعث شد تا اين بازيکن ملي پوش سه سال قبل سر از دوحه در بياورد.

5-عمرالسوما - الاهلي عربستان

اين ستاره سوريه اي که عربستاني ها تلاش کردند سه سال قبل با تغيير تابعيت اين بازيکن از او در پيشاني خط حمله خود بهره ببرند، همچنان در نقش ستاره اي بي جانشين براي الاهلي مي درخشد. همين چند شب قبل گل زيباي او در دربي جده همه نگاه ها را به او معطوف کرد.

6- سباستين تيگالي - الوحده امارات

مهاجم 33ساله و باتجربه آرژانتيني در ششمين سال حضور در باشگاه اماراتي به عنوان کاپيتان و گلزن اول اين تيم از محبوبيت خاصي در ميان طرفداران الوحده برخوردار است. سابقه حضور در باشگاه هاي اتلتيکو پاراگوئه، اورتون انگليس، ديپورتيوو شيلي و کالداس کلمبيا از او مهاجمي کارکشته ساخته که بعد از دو سال بازي براي الاتفاق در عربستان، سر از ابوظبي و باشگاه الوحده در آورد.

7- کايو کانيدوکورآ - الوصل امارات

چهارسال حضور در الوصل او را به يکي از ستون هاي اصلي زردپوشان دبي تبديل کرده است. 56 گل در 107بازي نشان مي دهد کايو گلزني بالفطره محسوب مي شود که از کوچک ترين موقعيتي مي تواند گل بسازد. بازي براي بوتافوگو و اينترناسيونال برزيل همين طور ويتوريا پرتغال باعث شد تا سران الوصل با قيمتي بالا او را به خدمت بگيرند.


 سروش جايي در تفکرات برانکو ندارد 

 هافبک بازي ساز پرسپوليس در بازي نخست اين تيم در ليگ قهرمانان آسيا مقابل پاختاکور ازبکستان جايي در بين بازيکنان اصلي ندارد.

تيم فوتبال پرسپوليس ساعت 18:30 امروز، نخستين بازي خود در مرحله گروهي رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا را در ورزشگاه آزادي مقابل پاختاکور ازبکستان برگزار مي‌کند.

کادرفني پرسپوليس تصميم دارد ترکيب اين تيم را با کمترين تغيير نسبت به بازي اخير سرخپوشان در رقابت‌هاي ليگ برتر مقابل نفت آبادان به ميدان بفرستد.

از قرار معلوم عملکرد هافبک‌هاي پرسپوليس در اين ديدار براي برانکو ايوانکوويچ رضايت‌بخش بوده است و اين مربي تصميمي براي تغيير مجدد در خط مياني تيمش ندارد.سرمربي پرسپوليس در حالي قصد دارد بشار رسن را مقابل پاختاکور به بازي بگيرد که حاضر نيست سروش رفيعي را در کنارش بگذارد.

تاکتيک پرسپوليس به گونه‌اي است که تنها يکي از اين دو بازيکن مي‌توانند در بين 11 مرد اصلي باشند اما عملکرد مطلوب هافبک عراقي سرخپوشان باعث نيمکت نشيني رفيعي شده است.رفيعي با بازگشت خود در نيم فصل رقابت‌هاي ليگ برتر بار ديگر شماره هفت پرسپوليس را که بازيکنان بزرگي نظير علي پروين پوشيده بودند، بر تن کرده است.


 خبـــرنامه 

 پايان کار جادوگر در رشت

سپيدرود واگذار شد

علي کريمي، سرمربي و مالک سابق سپيدرود که چندي پيش از هدايت اين تيم کناره‌گيري کرد، پس از چند روز تلاش بالاخره موفق شد مالکيت باشگاه را هم واگذار کند و به کار خود در اين باشگاه رسماً پايان دهد.

قرار است باشگاه به نماينده معرفي شده از سوي اداره کل ورزش و جوانان استان گيلان واگذار شود. در اين زمينه گفته مي‌شود نماينده مذکور، کيومرث بيات است که قبلا هم در مقاطعي کنار تيم حضور داشته و سپيدرود را اداره کرده است.

رقابت‌هاي وزنه برداري جام فجر

قهرماني کيانوش رستمي در غياب سهراب مرادي

کيانوش رستمي موفق شد در غياب سهراب مرادي با ثبت رکورد مجموع 392 کيلوگرم در رقابت‌هاي بين المللي جام فجر به عنوان قهرماني دست يابد.

پيکارهاي بين المللي وزنه برداري جام فجر از صبح ديروز با مصاف مدعيان دسته 96 کيلوگرم در تهران پيگيري شد که البته سهراب مرادي يکي از مدعيان نامدار اين دسته که نامش در جدول مسابقات بود، طبق اعلام قبلي وزنه نزد. در ادامه کيانوش رستمي ديگر نماينده کشورمان به روي تخته رفت و با رکورد 172 يک ضرب، 220 دوضرب و مجموع 392 کيلوگرم قهرمان شد.

رستمي در حرکت اول وزنه 161 کيلوگرم را مهار کرد و در دومين حرکت وزنه 172 کيلوگرم را بالاي سر برد. وي از زدن وزنه سوم انصراف داد و با 172 کيلوگرم در اين دسته اول شد.

رستمي در اولين حرکت دوضرب موفق به مهار وزنه 200 کيلوگرم شد و در حرکت دوم نيز وزنه 210 کيلوگرم را بالاي سر برد. وي در آخرين حرکت دوضرب نيز توانست وزنه 220 کيلوگرم را مهار کند. او در مجموع رکورد 392 کيلوگرم را ثبت کرد.

گزينه هاي رئال براي جانشيني سولاري

يک نشريه مادريدي از انتخاب شدن سه گزينه براي جانشيني سرمربي فعلي کهکشاني‌‌ها در پايان فصل جاري خبر داد.

نشريه مادريدي آ.اس در گزارشي به معرفي 3 گزينه مورد نظر باشگاه رئال مادريد براي جانشيني سانتياگو سولاري، سرمربي تيم فوتبال رئال مادريد در پايان فصل جاري خبر داد.

سولاري و شاگردانش شنبه شب با قبول شکست خانگي يک بر صفر مقابل بارسلونا در هفته بيست و ششم لاليگا، تا حدود زيادي شانس قهرماني در اين فصل را از دست دادند، چرا که ميان آنها و بارسا 12 امتياز فاصله ايجاد شد. اين اتفاق سه روز پس از آن رخ داد که آنها با قبول يک شکست خانگي ديگر مقابل رقيب ديرينه، از رسيدن به فينال جام حذفي اسپانيا باز ماندند.

به اين ترتيب در حال حاضر خوشبينانه‌ترين شانس رئال مادريد براي کسب جام در اين فصل، ليگ قهرمانان اروپا است که با توجه به وضعيت فعلي اين تيم به خصوص در فاز هجومي، تحقق اين اتفاق کمي بعيد به نظر مي‌رسد.

از اين رو، چندان دور از ذهن هم نيست که فلورنتينو پرس، رئيس باشگاه رئال مادريد و همکارانش در هيئت مديره اين باشگاه، گزينه‌هاي جانشيني سولاري - کسي که در اواسط نيم فصل نخست جانشين خولن لوپتگي شد – را زير نظر بگيرند و اين سه گزينه شامل يواخيم لو، سرمربي تيم ملي آلمان، ماسيميليانو آلگري سرمربي يوونتوس و مائوريسيو پوچتينو سرمربي تاتنهام مي‌شود.


 خبـــرنامه 

بودجه سنگين سيتي براي نقل‌وانتقالات تابستاني

باشگاه منچسترسيتي براي نقل‌وانتقالات تابستاني بودجه بزرگي را در اختيار سرمربي تيم مي‌گذارد.پپ گواردويلا که قصد دارد در تابستان تيمش را دست‌خوش تغييرات و چند بازيکن جديد جذب کند، کاملا مورد حمايت مسئولان باشگاه منچسترسيتي قرار دارد.قهرمان فصل گذشته ليگ جزيره براي نقل‌وانتقالاتي تابستاني 350 ميليون پوند بودجه دارد و از اين رو گوارديولا مي‌تواند بازيکنان زياد و بزرگي را جذب کند.

دفاع چپ، دفاع وسط و هافبک مياني و هجومي از جمله پست‌هايي هستند که تغييرات در آنها به وجود مي‌آيد.

چاقوکشي يک بازيکن در ليگ فوتبال ترکيه!

در جريان يکي از بازي‌هاي دسته دوم ليگ فوتبال ترکيه اتفاقي عجيب رخ داد. منصور کالار بازيکن تيم امداسپور با چاقويي که در دستانش پنهان کرده بود وارد زمين شد و به اغلب بازيکنان ساکارياسپور آسيب رساند.پس از پايان بازي بازيکنان ساکارياسپور شکايت خود را به پليس ترکيه ارائه دادند و عکس‌هايي از جراحت شان منتشر کردند. آنها گفتند که کالار با يک شيء سخت به ما نزديک شد که در زير پيراهنش پنهان کرده بود و با آن به ما آسيب رساند.

دوري طولاني مدت مهاجم شياطين سرخ

مهاجم شيليايي شياطين سرخ به دليل مصدوميت بيشتر بازي‌هاي باقي‌مانده فصل جاري را از دست داد.بر اساس گزارش‌هاي منتشرشده در رسانه‌هاي انگليسي، الکسيس سانچس به دليل مصدوميت از ناحيه زانوي راست در بازي شنبه شب منچستريونايتد مقابل ساوتهمپتون به مدت 6 تا 8 هفته به دور از ميادين خواهد بود و قادر به همراهي شياطين سرخ در بيشتر بازي‌هاي باقي مانده فصل جاري نخواهد بود.

به اين ترتيب سانچس 30 ساله بازي حساس چهارشنبه شب شياطين سرخ مقابل پاري‌سن‌ژرمن در دور برگشت از مرحله يک‌هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا و بازي يکشنبه هفته آينده در خانه آرسنال در هفته سي‌ام ليگ برتر انگليس را از دست خواهد داد.الکسيس سانچس که در ماه ژانويه 2018 در ازاي معاوضه با هنريک مخيتاريان از آرسنال به منچستريونايتد پيوست، با وجود دريافت دستمزد هفتگي 350 هزار پوندي نتوانسته انتظارات را برآورده کند و اولگنار سولسشاير هم در خصوص افت اين مهاجم شيليايي گفته که نمي‌تواند براي بازيکني در اين سطح کاري کند و اين بازيکن بايد خود راه‌حلي براي خروج از اين وضعيت پيدا کند.

ليگ قهرمانان آسيا 2020

سهميه ايران، 2+2

سهميه ايران در ليگ قهرمانان آسياي 2019، دو سهميه قطعي به اضافه دو سهميه پلي آف بود. استقلال و پرسپوليس سهميه‌هاي قطعي را گرفته بودند و سايپا و ذوب آهن به پلي آف رفتند که در اين ميان سايپا حذف شد و ذوب آهن به مرحله گروهي رسيد. شاهين رحماني عضو ايراني کنفدراسيون فوتبال آسيا گفته است سهميه ايران براي فصل 2020 هم به همين شکل است. او گفته: «تقسيم سهميه‌ها براي سال 2019 و 2020 گرفته شده است. در واقع سهميه‌هاي سال ديگر همان چيزي که است که امسال به کشورها رسيده است و سهميه ايران 2+2 مي‌ماند. بعد از سال 2020 هم طبق جدول امتيازات و رده بندي بررسي مي‌کنند تا متناسب با آن سيستم تصميم گيري شود.»


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي