جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6070


شايع ترين علائم فقرآهن در بدن


بازسازي کامپيوتري کاسه چشم در ايران

استاد ممتاز بيماري‌هاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي تهران:
وقوع سونامي مقاومت ميکروبي


خبر


خبرپزشكي


 شايع ترين علائم فقرآهن در بدن 

 
احساس خستگي از شايع‌ترين علائم فقر آهن است. مقدار ناکافي اکسيژن خون موجود در بدن کاتاليزور خستگي است که به واسطه کمبود هموگلوبين شکل مي گيرد.

آهن يک ماده معدني است که ايفاي نقش هاي مختلف در بدن انسان را بر عهده دارد. آهن يک ماده مغذي اساسي نيز محسوب مي شود، به اين معني که بايد آن را از مواد غذايي مصرفي خود تامين کنيد. اگر بدن انسان با سطوح پايين آهن مواجه باشد، خطر فقر آهن افزايش مي يابد که مي تواند موجب برخي مشکلات سلامت شود.

به گزارش عصر ايران به نقل از "پاور آو پازيتيوتي"، عملکرد اصلي آهن به عنوان يک بلوک سازنده براي هموگلوبين است که ماده اي در سلول هاي قرمز خون بوده و وظيفه حمل اکسيژن از ريه ها به سراسر بدن را بر عهده دارد. هموگلوبين بيش از دو سوم آهن موجود در بدن را جذب مي کند. در ادامه با برخي نشانه هاي هشداردهنده سطوح کم آهن در بدن آشنا مي شويم.

خستگي

احساس خستگي از شايع‌ترين علائم فقر آهن است. مقدار ناکافي اکسيژن خون موجود در بدن کاتاليزور خستگي است که به واسطه کمبود هموگلوبين شکل مي گيرد. زماني که ماهيچه ها و بافت ها با کمبود اکسيژن مواجه مي شوند، سريع‌تر از حالت عادي دچار خستگي مي شوند. افزون بر اين، قلب بايد تلاش بيشتري براي جبران سطوح کم هموگلوبين انجام دهد، از اين رو سخت‌تر عمل پمپاژ را انجام مي دهد که مي تواند هرچه بيشتر احساس خستگي را تقويت کند.

مغز مه آلود

مغز مه آلود در کنار خستگي به عنوان يک علامت مکمل در افراد مبتلا به فقر آهن ديده مي شود. اين شرايط با دشواري در تمرکز، حافظه ضعيف، پريشاني و گم گشتگي تعريف مي شود. براي ارائه عملکرد درست، مغز بيشتر از ديگر قسمت هاي بدن به انرژي نياز دارد. از اين رو، فقر آهن و کمبود اکسيژن خون مي تواند به راحتي موجب مشکلات شناختي شود.

رنگ پريدگي

هموگلوبين عامل رنگ قرمز پوست نيز محسوب مي شود. افرادي که با سطوح پايين هموگلوبين مواجه هستند، ممکن است پوستي رنگ پريده‌تر از حالت عادي داشته باشند. فقر آهن مي تواند موجب رنگ پريدگي پوست در سراسر بدن شود. پوست رنگ پريده ممکن است بطور نامتناسب
بخش هاي مشخصي، از جمله صورت، لثه ها و ناخن ها را تحت تاثير قرار دهد.

سرگيجه و سردرد

فقر آهن ممکن است محرکي براي سردرد باشد که اين شرايط به واسطه مقدار کم اکسيژن خون ارسالي به مغز شکل مي گيرد. سطوح پايين اکسيژن موجب تورم رگ هاي خوني شده که مي تواند فشار را در و اطراف جمجمه افزايش دهد و سردرد يا حتي سرگيجه را به همراه داشته باشد.

تپش قلب

هوش ذاتي بدن انسان قادر است در زمان کمبود اکسيژن سيگنال هايي را به قلب ارسال کند. قلب به اين سيگنال ها با پمپاژ سخت‌تر به منظور توزيع خون اکسيژن‌دار بيشتر پاسخ مي دهد. اين شرايط نه تنها احساس خستگي و ضعف بيشتر را در ما ايجاد مي کند، بلکه ممکن است ضربان قلب نامنظم - شرايطي که به عنوان تپش قلب شناخته مي شود - را موجب شود. از ديگر علائم مرتبط احتمالي مي توان به سينه درد و تنگي نفس اشاره کرد.

مو و ناخن هاي شکننده

فقر آهن مي تواند موجب شکنندگي مو و ناخن هاي انسان شود زيرا اکسيژن کافي براي رشد پايدار و حفظ بافت تامين نمي شود. در واکنش به فقر آهن ممکن است ريزش مو منطقه اي را تجربه کرده و در موارد شديد حتي ممکن است با ريزش موي کامل مواجه شويد. همچنين، فقر آهن مي تواند موجب خشکي ناخن ها و موي شما شود.

احساس سرما در دست و پا

براي اين که اندام هاي انتهايي بدن، مانند دست ها و پاها، گرم نگه داشته شوند، بدن نيازمند جريان خون مداوم است. فقر آهن به واسطه عدم تحول اکسيژن کافي، در اين مکانيسم اختلال ايجاد مي کند. افرادي که به راحتي احساس سرما مي کنند ممکن است اين علامت فقر آهن را با شدت بيشتري نسبت به ديگران احساس کنند.

التهاب زبان و دهان

دهان مي تواند نشانگر خوبي براي سطوح آهن بدن باشد. اگر زبان شما رنگ پريده و ملتهب به نظر مي رسد، مي تواند به فقر آهن اشاره داشته باشد. همانند پوست، رنگ پريدگي زبان به واسطه کمبود خون اکسيژن‌دار حاصل مي شود زيرا خون عامل رنگ قرمز آن محسوب مي شود. همچنين، در صورت ابتلا به فقر آهن، زبان ممکن است صاف به نظر برسد زيرا کمبود آهن در تحويل ميوگلوبين - يک پروتئين مرتبط با اکسيژن که در بافت ماهيچه زبان يافت مي شود - اختلال ايجاد مي کند. جدا از رنگ پريدگي و صاف به نظر رسيدن، کمبود آهن در بدن ممکن است موجب احساس درد در زبان شود.

ضعف

اين علامت معمولا با خستگي همراه است. ماهيچه هاي بدن نيازمند خون اکسيژن‌دار براي تامين انرژي مورد نياز خود هستند. بر همين اساس، زماني که ماهيچه ها خون کافي دريافت نمي کنند، مي توانند به سرعت دچار خستگي و ضعف شوند. ضعف اغلب به عنوان يک علامت در سراسر بدن ايجاد مي شود. ضعف ممکن است خود را در غالب احساس بيماري و ناخوشي نيز نشان دهد.

ساير علائم

آهن يک ماده معدني کليدي براي سلامت بدن انسان محسوب مي شود و کمبود آن مي تواند موجب بروز علائم به ظاهر غير مرتبط شود. به عنوان مثال، کم خوني ناشي از فقر آهن ممکن است هوس خوردن يخ، خاک رس، گرد و غبار، گچ يا کاغذ را در پي داشته باشد. همچنين، فقر آهن در بدن ممکن است موجب احساس اضطراب شود. از آنجايي که آهن براي حفظ سلامت سيستم ايمني ضروري است، کمبود آن ممکن است موجب تجربه عفونت هاي بيشتر و احساس بيماري شود.


 بازسازي کامپيوتري کاسه چشم در ايران 

 
پزشکان مرکز تحقيقات جراحي فک و صورت دانشگاه علوم پزشکي تهران، عمل جراحي بازسازي کاسه چشم را با کمک کامپيوتر در بيمارستان شريعتي تهران با موفقيت به انجام رساندند.فرد بيماري که اين عمل جراحي بر روي او انجام گرفت، به علت تصادف بخشي از کاسه چشم خود را از دست داده بود و چشم هايش در موقعيت طبيعي خود قرار نداشت‌.

رئيس مرکز تحقيقات جراحي فک و صورت دانشگاه علوم پزشکي تهران در حاشيه اين عمل جراحي به ايرنا گفت: در اين مورد، دو کاسه چشم در حالت قرينه نبودند و ما سمت آسيب ديده را با استفاده از پروتز يا ماده پليمري و با استفاده از تجهيزات پيشرفته، بازسازي کرديم.

دکتر «محمد بيات» اعلام کرد که بازسازي کاسه چشم در گذشته با استفاده از پيوند استخوان انجام مي شد اما اين عمل حراجي با استفاده از پروتز و بهره گيري از تجهيزات پيشرفته انجام شده که روش درماني نوين در اين حوزه است.استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران اظهار داشت: در گذشته بخش هايي از اين عمل جراحي انجام مي شد اما در اين عمل جديد، طراحي، ساخت و نصب پروتز با بهره گيري از تکنولوژي پيشرفته و به طور همزمان انجام شده که افتخاري براي کشور است.

وي با اشاره به اينکه طراحي و ساخت پروتز مورد استفاده در اين عمل جراحي در ايران صورت گرفته است، گفت: سه شرکت دانش بنيان کار طراحي، ساخت و نصب اين پروتز را انجام داده و پزشکان ما با استفاده از اين پروتز، کاسه چشم را بازسازي کردند.بيات، برش کمتر، خدمات درماني بهتر و بهره گيري از تجهيزات مدرن را از جمله مزيت هاي اين روش درماني ذکر کرد و بيان داشت: تعداد زيادي مصدوم تروما بر اثر حوادث ترافيکي يا جنگ دچار اينگونه عوارض مي شوند که با استفاده از تجهيزات پيشرفته مي توان خدمات بهتري به آنان ارائه کرد.


 استاد ممتاز بيماري‌هاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي تهران:
 وقوع سونامي مقاومت ميکروبي  

 استاد ممتاز بيماري‌هاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي تهران از فروش بي رويه آنتي بيوتيک در داروخانه‌ها خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مينو محرز استاد ممتاز بيماري‌هاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي تهران در همايش مصرف منطقي دارو که در سازمان تامين اجتماعي نيرو‌هاي مسلح برگزار شد، گفت:سه سال است که در اداره‌هاي مختلف وزارت بهداشت به دنبال موضوع مصرف منطقي آنتي بيوتيک و مقاومت ميکروبي هستيم.

وي با بيان اينکه مقاومت ميکروبي به حد وحشتناکي رسيده و سونامي راه افتاده است، اظهار کرد: سال گذشته موفق شديم در معاونت درمان طرحي را در کاهش مصرف آنتي بيوتيک مصوب کنيم، متاسفانه تا به حال هر کاري که در دنيا و ايران در زمينه مقاومت ميکروبي و مصرف آنتي‌بيوتيک انجام شده اشتباه بوده است و همه دنيا به دنبال کاهش مصرف آنتي‌بيوتيک هستند.

استاد ممتاز بيماري‌هاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي تهران تاکيد کرد: در منطقه و حتي در کشور ترکيه وضعيت فاجعه آميزي در مقاومت ميکروبي داريم و متاسفانه داروخانه‌ها بدون هيچ ممانعتي آنتي بيوتيک‌ها را در اختيار بيماران قرار مي‌دهند و اگر کاري نکنيم نسل آينده در خطر خواهدبود.

اقدام سازمان بهداشت جهاني در راستاي کاهش مصرف آنتي‌بيوتيک

وي به اقدام سازمان بهداشت جهاني در راستاي کاهش مصرف آنتي‌بيوتيک و مقاومت ميکروبي اشاره کرد و افزود: 2 سال پيش وزراي بهداشت در سازمان بهداشت جهاني جمع شدند متعهد به کاهش مصرف آنتي بيوتيک‌ها شدند به اين نتيجه رسيدند که در کشاورزي و دامداري نيز بايد به کاهش مصرف آنتي بيوتيک توجه شود، اما هنوز هم نمي‌توانند باقي مانده آنتي بيوتيک در گوشت و مرغ را محاسبه کنند و مرغداران و دامداران براي پروار شدن دام و مرغ از انتشار بيوتيک استفاده مي‌کنند.

استاد ممتاز بيماري‌هاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي تهران با تاکيد بر اينکه بايد روي کنترل عفونت کار شود، اظهار کرد: به دليل کمبود‌ها در برخي بيمارستان‌ها دستکش يک بار مصرف به سختي در اختيار پزشک قرار مي‌گيرد و مطالعات نشان مي‌دهد و از بين پرسنل، پزشکان کمتر از سايران در حين ورود به‌اي سي يو دستان خود را مي‌شويند در حالي که بايد همه به اين امر مهم توجه داشته باشند.

محرز تصريح کرد: بيشترين آنتي بيوتيک‌ها در بخش‌هاي آي سي يو مصرف مي‌شوند و اقدامات خوبي در زمينه کاهش مقاومت ميکروبي و مصرف آنتي بيوتيکي در اين بخش‌ها شروع شده است.

استاد ممتاز بيماري‌هاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: هزينه‌هاي بالايي در مصرف آنتي بيوتيک هدر مي‌روند و جان مردم به خطر مي‌افتد، همه بايد باهم همکاري کنيم که مقاومت ميکروبي کاهش پيدا کند.


 خبر 

 کدام نوع دويدن بر کاهش وزن موثرتر است؟

پژوهشگران رويان در بررسي‌هاي خود به مقايسه اثر دويدن تند و عادي در سطوح سربالايي، سراشيبي و بدون شيب در بيان ژن‌هاي مربوط به متابوليسم و چربي‌سوزي در حيوان مدل آزمايشگاهي پرداختند.

به گزارش ايسنا، انجام تمرينات ورزشي براي حفظ سلامتي لازم است. انواع گوناگوني از تمرينات ورزشي وجود دارد که براي اهداف متفاوتي مانند چربي‌سوزي، تقويت بدن يا تقويت عضله‌اي خاص طراحي شده‌اند. يکي از معمول‌ترين و ساده‌ترين فعاليت‌هاي ورزشي، دويدن است که فوايد زيادي در حفظ سلامتي دارد. اما چه نوع دويدن در چه سطحي بيشترين اثر را در چربي‌سوزي دارد؟

براي پاسخ به اين پرسش، مهدي دهقاني، دکتر کامران قائدي، دکتر محمد حسين نصر اصفهاني و همکارانشان در پژوهشگاه رويان، به مقايسه اثر دويدن تند و عادي در سطوح سربالايي، سراشيبي و بدون شيب در بيان ژن‌هاي مربوط به متابوليسم و چربي‌سوزي در حيوان مدل آزمايشگاهي پرداختند.

در اين پژوهش 48 موش نر بالغ به طور تصادفي به هشت گروه تقسيم شدند: 1) دويدن سريع در سراشيبي با شيب منهاي 15 درجه؛ 2) دويدن سريع در سربالايي با شيب 15 درجه؛ 3) دويدن سريع در سطح بدون شيب؛ 4) گروه کنترل حاد بدون ورزش؛ 5) دويدن آرام و طولاني در سراشيبي با شيب منهاي 15 درجه؛ 6) دويدن آرام و طولاني در سربالايي با شيب 15 درجه؛ 7) دويدن آرام و طولاني در سطح بدون شيب و 8) گروه کنترل مزمن بدون ورزش.

پس از هشت هفته از عضلات و بافت چربي موش‌ها نمونه‌برداري شد و بيان ژن‌هاي مربوط به متابوليسم و چربي‌سوزي مورد بررسي قرار گرفت. نتايج اين پژوهش که در مجله بين المللي Gene به چاپ رسيده است، نشان داد، با وجود آنکه بيان ژن‌هاي مورد نظر در تمام گروه‌هايي که ورزش انجام داده بودند افزايش يافته بود، اما دويدن در سراشيبي نسبت به دويدن در سربالايي و همچنين نسبت به دويدن در سطح بدون شيب بر بيان ژن‌هاي مورد مطالعه موثرتر بود.

نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد، دويدن در سراشيبي مي‌تواند بر افزايش متابوليسم و چربي‌سوزي مؤثرتر باشد.


 خبرپزشكي 

 عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران:

بزرگترين چالش‌ حوزه تصويربرداري

دکتر مهيار غفوري ،عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران در آستانه برگزاري کنفرانس يک روزه تازه‌هاي سونوگرافي و اقتصاد راديولوژي اظهار داشت: اين برنامه در سه بخش اصلي برگزار مي‌شود که بخش نخست آن مرتبط با تصوير برداري پروستات و ارائه روش‌هاي جديد تشخيص با تاکيد بر ام آر آي پروستات و روش‌هاي جديد بيوپسي و نمونه برداري است.

به گزارش آفرينش از روابط عمومي كنفرانس،وي افزود: بخش دوم کنفرانس مرتبط با اقتصاد راديولوژي است چرا که اين مسئله بسيار حائز اهميت بوده و از آنجايي که راديولوژي با تجهيزات بسيار گرانقيمت در ارتباط است لازم است که اين موضوع مورد بحث، گفت‌و‌گو و توجه قرار گيرد بر همين اساس مسئولاني از سازمان‌هاي بيمه‌گر و وزارت بهداشت که نقش آنها در اين زمينه حائز اهميت است جزو مدعوين کنفرانس هستند و پانلي در اين زمينه برگزار خواهد شد.

دبير کنفرانس يک روزه تازه‌هاي سونوگرافي و اقتصادي راديولوژي گفت: بخش سوم کنفرانس، مرتبط با تصوير برداري زنان و موضوعاتي مانند آمينوسنتز،NT، الاستوگرافي است. همچنين آخرين دستاوردها و تکنولوژي ها در ارتباط با تصوير برداري در حوزه‌هاي مختلف مورد بحث و گفت و گو قرار مي‌گيرد و اساتيد و صاحبنظران برجسته از داخل کشور و کشورهاي اروپايي نيز در اين کنفرانس حضور دارند.

وي در ارتباط با بزرگترين چالش‌هاي حوزه تصويربرداري گفت: اين رشته به شدت وابسته به تجهيزات بوده و به دليل نوسانات ارزي وتحريم هاي ايجاد شده با برخي مشکلات مواجه شده ايم بنابراين سياست گذاري ها در سطح کلان بايد سبب بهره‌مندي بيشتر همه مردم در تشخيص زودتر بيماري‌ها از طريق روش‌هاي تصويربرداري کنوني و نوين باشد و انجام برنامه ريزي‌هاي بيشتر در اين زمينه ضرورت دارد.

همايش يک روزه تازه‌هاي سونوگرافي و اقتصاد راديولوژي امروزپنجشنبه 16 اسفند در پژوهشکده صنعت نفت برگزار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي