جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6074

روحاني در ديدار با رييس جمهور عراق:
ايران همواره خواستار عراق امن، مستقل و توسعه يافته است


چين موشک پيشرفته در اختيار پاکستان قرار مي‌دهد


خبر


سيزدهمين دوره طرح ملي «ايران مرز پرگهر» در دانشگاه تهران


سقوط هواپيماي خطوط هوايي اتيوپي با 157کشته


سرمقاله


رئيسي: از همه ظرفيت قوه قضاييه براي رفع مشکلات مردم استفاده مي کنيم


بخشنامه نوروزي وزير کشور به استانداران


ترامپ؛ به دنبال بودجه 8 ميليارد و 600 ميليون دلاري براي ساخت ديوار مرزي


عراق: خواهان توسعه همکاري‌ها با ايران هستيم


اردوغان: گروه‌هاي "تروريستي" را در مرزهايمان با عراق و سوريه متوقف مي‌کنيم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


  روحاني در ديدار با رييس جمهور عراق:
 ايران همواره خواستار عراق امن، مستقل و توسعه يافته است 

 رييس جمهوري با تاکيد بر اين که ايران همواره خواستار عراق امن، مستقل و توسعه يافته است، گفت: در اين مسير صادقانه در کنار دولت و ملت اين کشور ايستاده ايم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلمين «حسن روحاني» در ديدار با برهم صالح رييس جمهوري عراق در بغداد با تقدير از ميهمان نوازي و استقبال گرم دولت عراق از هيأت ايراني در اين سفر و پذيرايي مردم عراق از زائران ايراني عتبات عاليات، اظهار اميدواري کرد اين سفر گام بزرگي در راستاي توسعه و تعميق روابط و همکاريهاي دو کشور باشد.وي با بيان اين که دو دولت و دو ملت ايران و عراق برادري و حسن همجواري را همواره در عرصه هاي گوناگون براي يکديگر به اثبات رسانده‌اند، افزود: اراده تمامي ارکان نظام جمهوري اسلامي ايران بر توسعه و استحکام هرچه بيشتر روابط با عراق است.

رييس جمهوري با يادآوري اين که روابط دولت‌هاي ايران و عراق ريشه‌هاي قلبي در تاريخ و فرهنگ مشترک دو ملت دارد، اظهار داشت: مناسبات و همکاري نزديک تهران-بغداد خواسته مشترک ملت هاي ما است.روحاني تصريح کرد: دانشمندان و علماي ايران و عراق نيز همواره در کنار يکديگر بوده‌اند و حوزه‌هاي علميه نجف و قم پرورشگاه علما و فضلاي بزرگ بوده است.

وي، توسعه روابط بانکي را پشتوانه محکمي براي توسعه همکاري‌هاي تجاري و اقتصادي ايران و عراق است، گفت: تقويت بانک‌هاي مرکزي دو کشور و توسعه همکاري‌هاي تجاري با استفاده از پول‌هاي ملي، ما را از ارزهاي خارجي بي نياز خواهد کرد.رييس جمهوري تلاش براي ايجاد تسهيلات لازم در روابط گمرکي، مرزي و استانداردهاي کيفي براي توسعه مناسبات اقتصادي و تجاري دو کشور را ضروري دانست و خاطرنشان کرد: ايران و عراق مي توانند روابط و همکاري‌هاي خود در بخش هاي مختلف از جمله انرژي، حمل و نقل، ترانزيت کالا، استفاده بهتر از منابع اروند رود، اتصال راه آهن دو کشور به هم براي تسهيل در تردد زائران بويژه در ايام اربعين حسيني(ع) را گسترش دهند.

روحاني تقويت بازارچه‌هاي مرزي و ايجاد شهرک‌هاي صنعتي در مرزهاي دو کشور را در توسعه روابط في‌مابين تاثير گذار عنوان کرد و گفت: آماده انتقال تجربيات و ارائه خدمات فني و مهندسي به عراق و تشويق بخش خصوصي ايران براي سرمايه‌گذاري در عراق هستيم.

وي با تاکيد بر اين که ايران همواره خواستار عراقي امن، مستقل و توسعه يافته است و در اين مسير صادقانه در کنار دولت و ملت عراق ايستاده است، افزود: مبارزه با تروريست‌ها بايد تا ريشه کن شدن کامل آنها ادامه يابد و ايران آماده مشارکت فعالانه در بازسازي مناطق آسيب ديده عراق است.


 چين موشک پيشرفته در اختيار پاکستان قرار مي‌دهد 

 براساس گزارش‌ها، چين قصد تامين موشک هدايت‌شونده راداري فعال پي‌ال-15 براي نيروي هوايي پاکستان را دارد.به گزارش ايسنا، مجله ميليتري واچ گزارش داد اين موشک پيشرفته که در اختيار نيروي هوايي ارتش آزادي‌بخش خلق چين است، با قابليت مانور بالاست و اجازه مي‌دهد تا هواپيماي جنگي دشمن را در برد دور هدف قرار دهد. قابليت‌هاي اين موشک اجازه مي‌دهد تا اهدافي در فاصله 150 کيلومتري هدف قرار بگيرند و برخي برآوردها برد آن را حدود 200 کيلومتر گزارش کردند.

چنانچه اين موشک پيشرفته چين منتقل شود، پاکستان جزو معدود کشورهايي خواهد بود که به چنين مهماتي با چنين استانداردي دسترسي پيدا مي‌کند. در حالي که پيشتر گزارش شده بود اين موشک روي جنگنده نسل چهارم جي‌اف-17 بلاک 3 سوار مي‌شود، گزارش‌هاي اخير نشان مي‌دهد برخي از جنگنده‌هاي جي‌اف-17 بلاک 2 قديمي پاکستان براي مجهز شدن به اين موشک به روز رساني مي‌شوند.


 خبر 

 دبکا فايل گزارش کرد:

استقرار نيروهاي آمريکايي در عراق براي مقابله با نيروهاي ايراني

يک منبع رسانه‌اي نزديک به موساد اعلام کرد که نيروهاي آمريکايي از راه اردن و سرزمين‌هاي اشغالي خود را به عراق رسانده‌اند تا مأموريتي را عليه ايران کليد بزنند.

به گزارش آنا از «روسيااليوم»، پايگاه اينترنتي «دبکا فايل» رژيم صهيونيستي گزارش‌‌کرد که آمريکا نيروهاي بيشتري را از راه اردن و سرزمين‌هاي اشغالي به عراق اعزام کرده است تا در مرزهاي عراق و سوريه با نيروهاي ايراني مقابله کنند.

اين پايگاه صهيونيستي که به سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي نزديک است افزود: «نيروهاي آمريکايي موجود در منطقه خليج (فارس) و جنوب اروپا، به‌ويژه نيروهاي حاضر در پايگاه‌هاي نظامي روماني و بلغارستان، آماده اعزام به عراق هستند تا با نيروهاي حامي ايران که در مرزهاي عراق و سوريه حضور دارند مقابله کنند».

کاردار سوريه در ايران خبر داد:

تعرفه‌هاي گمرکي ايران و سوريه به زودي صفر مي‌شود

کاردار سوريه در ايران با دعوت از سرمايه گذاران ايراني براي سرمايه گذاري در بازسازي سوريه از حذف تعرفه‌هاي گمرکي دو کشور در آينده‌اي نزديک خبر داد.به گزارش مهر، علي السيد احمد در نشست مشترک هيئت تجاري سوري با فعالان اقتصادي بخش تعاون که در اتاق تعاون ايران برگزار شد، گفت: بخش تعاون ايران با 14 ميليون عضو نشان مي‌دهد که سهم قابل توجهي در اقتصاد ايران دارد و نبايد از اين ظرفيت غافل شد.

کاردار سوريه در ايران با تأکيد بر اينکه روابط بين ايران و سوريه وجود داشته و ما نيز به اين روابط و توسعه آن پايبند هستيم، گفت: ما از طرف‌هاي ايراني براي سرمايه گذاري در سوريه دعوت مي‌کنيم.

وزير خارجه انگليس:

به دنبال بازگرداندن فرزندان داعشي‌هاي انگليسي هستيم

وزير امور خارجه انگليس در اظهاراتي در واکنش به مرگ نوزاد شميمه بيگم معروف به "عروس داعش" در سوريه، گفت لندن مشغول بررسي راه‌هايي براي بازگرداندن فرزندان اتباع انگليسي پيوسته به گروه تروريستي داعش در سوريه به انگليس است.به‌ گزارش ‌ايسنا، ‌به نقل از روزنامه‌ گاردين، اين اظهار نظر جرمي هانت، وزير امور خارجه انگليس نشان‌دهنده تغيير آشکار در سياست دولت اين کشور در پي مرگ فرزند شميمه بيگم در اردوگاهي در سوريه است.

جرمي هانت اظهار کرد فرستادن مقامات بريتانيا براي نجات دادن فرزند نوزاد اين دختر 19 ساله عضو گروه تروريستي داعش از کمپي در سوريه براي آنها بيش از حد خطرناک بوده و شميمه بيگم خودش مي دانسته وقتي به اراضي مي‌رود که سابقا تحت کنترل گروه تروريستي داعش بوده، ديگر نمي‌تواند روي کمک هاي کنسولي انگليس حساب باز کند.


 سيزدهمين دوره طرح ملي «ايران مرز پرگهر» در دانشگاه تهران 


 سقوط هواپيماي خطوط هوايي اتيوپي با 157کشته 


 سرمقاله 

 چالش هاي پيش روي قاضي القضات

مبارزه با فساد، مطالبه اصلي مردم

سعيد ونکي

انتصاب دکتر سيد ابراهيم رئيسي به رياست قوه قضائيه از سوي رهبر معظم انقلاب، آغازگر عصر جديدي در دستگاه قضايي کشور است؛ عصري که بايد مسئله عدالت به عنوان يکي از نيازهاي اساسي جامعه امروز، سرلوحه کار اين قوه قرار گيرد. در اين بين، سابقه رئيس جديد قوه قضائيه مي تواند در نيل به اين هدف موثر واقع شود.

سابقه حضور 35 ساله حجت الاسلام رئيسي در جايگاه هاي مختلف از جمله دادياري، دادستاني، رياست سازمان بازرسي و معاون اولي قوه قضائيه، از آقاي رئيسي فردي ساخته که آشنايي خوبي با اين جايگاه دارد و به نوعي او فرزند قوه قضائيه محسوب مي شود. همين مسئله باعث خواهد شد تا چرخ تحولات در اين نهاد تاثيرگذار، زودتر به حرکت درآيد.

اما در دوران جديد قوه قضائيه، چالش هاي بزرگ و مهمي پيش روي دکتر رئيسي خواهند بود. بزرگترين چالشي که رئيس جديد قوه قضائيه با آن مواجه است، مواجهه دستگاه عدليه جمهوري اسلامي با مفسدان اقتصادي است. اين روزها که ابعاد گسترده تري از فساد در برخي بخش هاي اقتصادي کشور آشکار شده، برخورد محکم و قاطع با تروريست هاي اقتصادي، تبديل به يکي از خواسته هاي اصلي مردم شده است.

اگر چه در چهار دهه گذشته، روساي مختلف قوه قضائيه به نوبه خود تلاش کردند با به کارگيري ابزارهاي نظارتي و قانوني لازم در روند توزيع مناسب عدالت، گام هايي بردارند اما آنچه امروز در جامعه احساس مي شود، وجود برخي بي عدالتي هاي مغاير با منافع مردم است که ارتباط مستقيمي با مسائلي چون رانت، فساد اقتصادي و مسائلي از اين دست دارد. با توجه به همگرايي ايجاد شده، حجت الاسلام رئيسي مي تواند با ايجاد ساز و کاري مناسب در جهت بسط عدالت، بالا بردن هزينه فساد و برخورد قاطع با مفسدين، سرمايه اجتماعي کاسته شده دستگاه قضايي را بازسازي کند.

علاوه بر اين در توصيه هاي هشت گانه رهبر معظم انقلاب به آقاي رئيسي، به کرات ديده شد که ريشه کن کردن فساد چه درون قوه قضائيه و چه بيرون از آن، جزو توصيه هاي اصلي ايشان بود و همين امر مشخص مي کند که عزم جمهوري اسلامي براي تغيير و تحول و گسترش عدالت به عنوان يکي از آرمان هاي اصلي انقلاب، تا چه اندازه جدي است.

البته اين احتمال وجود دارد که در سير حرکتي قوه قضائيه به سوي تحقق عدالت، گاها نقدها و صداهايي هم بلند شود که در اين صورت نبايد هيچ خللي به اهداف مد نظر دستگاه عدليه در دوران جديد وارد شود. صاحبان ثروت و قدرت، تريبون هاي زيادي در اختيار دارند تا با وارونه نمايي حقايق، خود را از تيغ تيز عدالت مصون نگه دارند اما دستگاه قضايي که پيشاني نظام محسوب مي شود و هر گونه عملکرد آن به پاي حاکميت نوشته مي شود، بايد آن گونه که شايسته است و بدون هيچ گونه مصلحت انديشي در جهت منافع مردم گام بردارد.

اميدواريم که رئيس جديد قوه قضائيه آن گونه که زيبنده انقلاب اسلامي است، در جهت بسط عدالت و مبارزه با فساد موفق باشد.


 رئيسي: از همه ظرفيت قوه قضاييه براي رفع مشکلات مردم استفاده مي کنيم 

 
رئيس جديد قوه قضاييه گفت: تمام تلاشم آن است که از همه ظرفيت فعلي و بالقوه در قوه قضاييه در جهت کاهش آلام و مشکلات و احقاق حقوق مردم، اجراي عدالت و آنچه مورد خواست مردم عزيز است، استفاده کنم.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين سيد ابراهيم رئيسي در آيين تکريم و معارفه روساي قديم و جديد قوه قضاييه اظهار داشت: بايد ابتدا سر بر آستان ربوبي بسايم و شاکر نعمت‌هاي بسيار خداوند متعال در توفيقاتي که عنايت کرد و زمينه‌اي که فراهم کرد براي اينکه بتوانم خدمتگزار باشم به ويژه خدمتي که در آستان مقدس رضوي (ع) فراهم شد؛ فرصت مغتنمي براي خدمتگزاري به مردم و مهمانان عاليقدر حضرت رضا (ع) بود.

وي گفت: اميدوارم اعتماد مقام معظم رهبري به حقير در مسئوليت خطير قوه قضاييه موجب شرمندگي بنده خدمت ايشان، قضات محترم، مردم عزيزمان، نيروهاي حزب اللهي دلداده به انقلاب اسلامي نشود و همچناني که در ابلاغ فرمودند هميشه مشمول ادعيه زاکيه ايشان و بزرگان حاضر در مجلس باشم.

رئيس جديد قوه قضاييه افزود: در فاصله سه ساله‌‎اي که از قوه قضاييه داشتم، هم در دوره خدمت در آستان قدس رضوي و هم در انتخابات رياست جمهوري فرصتي پيدا کردم و بيش از گذشته با مشکلات و با زندگي مردم در سطوح مختلف آشنا شدم و اگر چه اطلاعاتي از قبل داشتم، ولي به نظرم آشنايي بيشتر با مشکلات، تنگنا‌ها و آلام در زندگي مردم ضرورت داشت.

رئيسي گفت: اين فرصت سه ساله براي بنده اين حسن را به همراه داشت. تمام تلاشم آن است که از ظرفيت فعلي و بالقوه در قوه قضاييه در جهت کاهش اين آلام و مشکلات، احقاق حقوق مردم، اجراي عدالت و آنچه مورد خواست مردم عزيز است، استفاده کنم.


 بخشنامه نوروزي وزير کشور به استانداران 

 سخنگوي وزارت کشور از ارسال بخشنامه نوروزي به استانداران خبرداد و گفت: در اين بخشنامه از استانداران خواسته شده با همکاري دستگاه ها براي تامين و ارتقاي احساس امنيت عمومي ، احترام و تکريم و پاسخ گويي به شکايت مردم برنامه ريزي کنند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، «سيد سلمان ساماني» اظهار داشت: با توجه به اين که در آستانه سال جديد قرار داريم، وزير کشور در بخشنامه اي 23 بندي از استانداران خواسته به منظور ايجاد و توسعه شور و نشاط اجتماعي به ويژه در ايام نوروز تکاليف مندرج در اين بخشنامه را با همکاري ساير دستگاه ها و سازمان ها انجام دهند.

وي تصريح کرد: استانداران بايد با استفاده از ظرفيت ها و امکانات دستگاه‌هاي انتظامي و امنيتي نسبت به تامين و ارتقاي احساس امنيت عمومي، پيش بيني هاي لازم را در تمامي راه هاي مواصلاتي، درون شهرها، پارک ها و اماکن عمومي، مراکز فرهنگي، تفريحي، رفاهي و اقامتي انجام دهند.سخنگوي وزارت کشور، رصد منظم و مستمر بازار کالاها و به ويژه کالاهاي اساسي را از ديگر وظايف مهم استانداران در اين ايام برشمرد و تاکيد کرد: استانداران با هماهنگي دستگاه هاي نظارتي بايد کنترل و نظارت جدي بر کيفيت و قيمت کالاها و خدمات داشته باشند و هرگونه گران فروشي و تخلف در هر سطحي را جهت برخورد به مراجع قضايي معرفي کنند.ساماني تجهيز، آماده باش و فعال سازي کامل مراکز امدادي و اورژانس و هلال احمر و بيمارستانها را از ديگر تکاليف عنوان شده در اين بخشنامه عنوان کرد و گفت: شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور به منظور مهيا کردن هر چه بهتر فضاهاي گردشگري، بوستان ها و اماکن عمومي براي استفاده مسافران نوروزي در آمادگي کامل شبانه روزي خواهند بود.


 ترامپ؛ به دنبال بودجه 8 ميليارد و 600 ميليون دلاري براي ساخت ديوار مرزي 

 
کنگره آمريکا: رئيس ‌جمهوري آمريکا، بنا دارد در طرح بودجه خود براي سال مالي 2020، براي احداث ديوار مرزي با مکزيک درخواست هشت ميليارد و 600 ميليون دلار را بدهد.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي کنگره آمريکا، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا، بنا دارد در طرح بودجه خود براي سال مالي 2020، براي احداث ديوار مرزي با مکزيک درخواست بودجه هشت ميليارد و 600 ميليون دلار را بدهد؛ امري که انتظار مي‌رود بار ديگر به مواجهه کاخ سفيد و کنگره بينجامد.

يک مقام ارشد در دولت آمريکا رقم بودجه پيشنهادي ترامپ را براي ساخت 700 مايل ديوار در مرز با مکزيک تاييد کرد. گزارش‌ها حاکي از آن است که طرح پيشنهادي ترامپ شامل سه ميليارد و 600 ميليارد دلار براي بودجه زيرساخت نظامي مي‌شود که بناست به پروژه‌هايي که از ساخت ديوار متاثر مي‌شوند، کمک کند.


 عراق: خواهان توسعه همکاري‌ها با ايران هستيم 

 
سومريه‌نيوز: رئيس جمهور عراق گفت: خواستار توسعه همکاري‌ها با ايران در زمينه‌هاي مختلف هستيم.

به گزارش آنا از سومريه‌نيوز، «برهم صالح» در ديدار حسن روحاني، رئيس جمهور کشورمان گفت: «خواستار توسعه همکاري‌ها با ايران در زمينه‌هاي مختلف هستيم. تفکرات تروريستي و افراط‌گرايي همچنان ادامه دارد و مي‌طلبد که همکاري‌ها را در سطح منطقه‌اي و بين‌المللي توسعه دهيم».رئيس جمهور عراق دراين‌ديدار که در کاخ «السلام» بغداد برگزار شد، افزود: «سفر روحاني براي عراق بسيار مهم است و به توسعه روابط دوجانبه کمک شاياني مي‌کند».

وي تصريح کرد: «ما در حال همکاري با جمهوري اسلامي ايران براي توسعه روابط در زمينه‌هاي مختلف هستيم، زيرا عراق بعد از آنکه با درگيري‌ها و حوادث مختلفي دست به گريبان بود، اکنون در آستانه يک تحول بزرگ قرار گرفته است».


 اردوغان: گروه‌هاي "تروريستي" را در مرزهايمان با عراق و سوريه متوقف مي‌کنيم 

 
روسيا اليوم :رئيس‌جمهور ترکيه تأکيد کرد که اين کشور گروه‌هاي "تروريستي" را در طول مرزها با عراق و سوريه متوقف و منطقه امن را در شمال سوريه ايجاد خواهد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه روسيا اليوم، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه در تجمع انتخاباتي حزب عدالت و توسعه گفت: ما هرگز اجازه تشکيل کريدور "تروريستي" از سوي يگان‌هاي مدافع خلق کرد در شمال سوريه را نخواهيم داد.

وي افزود: ما همانطور که گروه‌هاي تروريستي را در عفرين شکست داديم در منبج و در طول مرزهاي جنوبي‌مان نيز آن‌ها را متوقف خواهيم کرد و نمي‌گذاريم بيشتر از اين پيشروي کنند.اردوغان تأکيد کرد: ما منطقه امن را در شمال سوريه ايجاد خواهيم کرد تا سوري‌هاي مقيم ترکيه بتوانند به کشورشان بازگردند. طرف‌هايي که دشمن ترکيه هستند و با گروه‌هاي تروريستي همکاري مي‌کنند منتظر انتخابات محلي در 31 مارس هستند و آرزو مي‌کنند حزب عدالت و توسعه شکست بخورد.


 يك نكته از هزاران 

 درحاشيه کشف کارگاه غيربهداشتي توليد سوسيس و کالباس؛

اعتماد را به جامعه بازگردانيم!

اخيرا مسئولان شبکه بهداشت و درمان شهرستان پرديس از کشف کارگاه توليد سوسيس و کالباس فاقد استانداردها در بومهن خبر داده‌اند!

به گفته مسئولان، پيرو دريافت شکايت مردمي تيم مشترکي از کارشناسان بهداشت محيط شبکه بهداشت و درمان و نيروي انتظامي پس از اخذ دستور قضايي و حکم ورود به محل توسط دادستان شهرستان پرديس وارد منزل مسکوني واقع در شهر بومهن شده و پس از ورود به اين منزل با محل توليد سوسيس و کالباس و بسته‌بندي آن روبه‌رو شدند.

طبق گفته مسئولان، كليه كارهاي اين كارگاه، در محيطي کاملاً غيربهداشتي در حال انجام بود و ظاهرا در تهيه اين سوسيس و کالباسها از گوشت گراز استفاده مي شده است.

فعلا مسئولان گفته‌اند گوشت‌ها به آزمايشگاه ارسال و پس از نتايج به دست آمده تکليف روشن مي‌شود.

از آن جا كه انتشار هر خبري پيامدهاي اجتماعي به دنبال دارد، چنين اتفاقاتي در سطح جامعه و به دنبال آن انتشار خبرهاي مربوط به آنها، بيش از هر چيز، اعتماد عمومي را تخريب مي‌كنند.

لذا انجام اقدامات بازدارنده كه بتواند از چنين تخلفاتي جلوگيري كند و احساس عدم اعتماد را تقويت نكند، امري ضروري است.


 ميز خبر 

 رئيس مجلس لبنان:

سراسر قدس، پايتخت فلسطين است

رئيس مجلس نمايندگان لبنان بار ديگر بر موضع کشورش در حمايت از قدس و فلسطين تأکيد کرد و گفت: سراسر قدس شريف، پايتخت کشور فلسطين است.

به گزارش آنا از مرکز اطلاع‌رساني فلسطين، نبيه بري در جريان بازديد هيئتي از موسسه بين‌المللي قدس از دفترش در بيروت، به بيان اين مطالب پرداخت.

بري تصريح کرد: اگر قدس مايه وحدت و يکپارچگي ما نباشد، پس بر سر چه با هم متحد خواهيم شد؟ قدس قطعه‌اي از آسمان است که روي زمين واقع‌شده است و ما بايد آن را حفظ و از آن در برابر رژيم اشغالگر و قوانين آن حمايت کنيم.

قرارداد نظامي 43.2 ميليون دلاري آمريکا براي نوسازي نيروي هوايي کويت

روزنامه القبس کويت از امضاي يک قرارداد نظامي ميان اين کشور و يک کمپاني دفاعي آمريکايي خبر داد.

به گزارش ايسنا، روزنامه القبس کويت به نقل از سايت "ديفنس ورلد" نوشت: کمپاني دفاعي "هريس کورپ" آمريکا قراردادي را براي مجهز کردن نيروي هوايي کويت به تجهيزات جنگ الکترونيک امضا کرده است. ارزش اين قرارداد 43.2 ميليون دلار است.

اين روزنامه افزود: قرارداد جديد شامل خريد تجهيزات جنگ الکترونيک مي‌شود که قادر به نصب روي سيستم‌هاي پارازيت انداز هواپيماها هستند.

به نوشته اين روزنامه، کويت از هواپيماهاي مدرن و جديد به جاي هواپيماهاي قديمي استفاده خواهد کرد.

پرواز هواپيماي بوئينگ 737 در چين ممنوع شد

سازمان هواپيمايي مسافري چين اعلام کرد که پرواز هواپيماهاي بوئينگ 737 در اين کشور ممنوع است.

به گزارش آنا از «اسپوتنيک»، سازمان هواپيمايي مسافري چين در بيانيه‌اي اعلام کرد که شرکت‌هاي چيني اجازه استفاده از هواپيماي بوئينگ از نوع «737-800 MAX» را ندارند.

اين دستور پس از آن صادر شد که يک نوع از اين هواپيما در روزهاي گذشته در اتيوپي سقوط کرد؛ حادثه‌‌‌اي که 157 کشته برجاي گذاشت.

البته اين نخستين مورد سقوط هواپيماي بوئينگ 737 نبود و 29 اکتبر 2018 (هفتم آبان سال جاري) هواپيماي ديگري وابسته به شرکت Lion Air اندونزي سقوط کرده بود.

بولتون: خطر داعش همچنان وجود دارد

جان بولتون اظهار کرد تهديد داعش همچنان وجود دارد و حضور پراکنده آن در سوريه، عراق و ديگر بخش‌هاي جهان ادامه خواهد داشت.

به گزارش ايسنا، جان بولتون، مشاور امنيت ملي کاخ سفيد در گفت‌وگو با شبکه "اي‌بي‌سي" از ارزيابي دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا درباره اين گروه تروريستي از جمله تاکيدهاي پيشين او بر شکست داعش و خارج شدن 100 درصدي مناطق تحت نفوذ اين گروه از کنترل اين شبه‌نظاميان دفاع کرد.

بولتون گفت: به نظرم رئيس جمهوري به روشن‌ترين شکل ممکن درباره شکست خلافت منطقه‌اي داعش صحبت کرده است. او هيچ‌گاه نگفته نابودي خلافت منطقه‌اي داعش به معناي پايان کامل داعش است.

وي افزود: ما مي‌دانيم که همين الان نيروهاي داعش به طور پراکنده در سوريه و عراق حضور دارند و اين گروه در ديگر بخش‌هاي جهان در حال رشد است. خطر داعش همچنان وجود دارد.

ارزيابي بولتون درباره آينده اين گروه تروريستي، اظهارات جسته و گريخته دولت ترامپ را که از زمان اعلام پيروزي عليه داعش در ماه دسامبر مطرح شده‌اند، تاييد مي‌کند.

3 اردني بازداشت شده در ايران به کشورشان بازگشتند

وزارت خارجه اردن اعلام کرد سه شهروند اردني که در ايران بازداشت شده بودند، به کشورشان بازگشتند.

به گزارش ايلنا به نقل از عمون نيوز، وزارت خارجه اردن اعلام کرد که سه شهروند اردني بازداشت‌شده در ايران پس از انجام هماهنگي‌هاي لازم توسط عراق بامداد وارد فرودگاه بين‌المللي «ملکه عليا» شدند.

«سفيان سلمان القضاة» سخنگوي وزارت خارجه اردن گفت که قرار بود اين سه شهروند هفته گذشته از طريق مرز آبي امارات بازگردند اما شرايط نامساعد جوي و عدم ثبات شرايط دريا مانع اين اقدام شد.


 خبــــر 

 موافقت شوراي اقتصاد با خريد 28 فروند هواپيما

شوراي اقتصاد با سرمايه گذاري از محل منابع داخلي شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (هما) براي خريد 20 فروند هواپيماي اي تي آر، سه فروند ايرباس جديد و پنج فروند هواپيماي ايرباس دست دوم موافقت کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رييس جمهوري، آخرين جلسه شوراي اقتصاد در سال 1397 به رياست اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور برگزار شد.

در اين جلسه پس از بحث و تبادل نظر با پيشنهاد وزارت راه و شهرسازي درباره سرمايه گذاري از محل منابع داخلي شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (هما) براي خريد 20 فروند هواپيماي اي تي آر، سه فروند ايرباس جديد و پنج فروند هواپيماي ايرباس دست دوم موافقت شد.

روسيه 316 سلاح جديد در سوريه آزمايش کرده است

وزير دفاع روسيه اعلام کرد: ارتش روسيه در جريان عمليات ضدتروريستي در سوريه، 316 سلاح جديد و پيشرفته را با موفقيت آزمايش کرده است.

به گزارش ايرنا، سرگئي شايگو در نشست کميته امنيتي و دفاعي دوماي روسيه گفت: نيروي هوافضاي روسيه در راستاي توافق با دولت سوريه از مهر ماه سال 94 تا دي ماه سال 96 در سوريه عمليات ضدتروريستي اجرا کرد.

به گفته مقام هاي روس، در طي عمليات هاي روسيه در سوريه تاکنون 80 هزار تروريست که بيشتر آنها عضو گروه تروريستي داعش بودند، کشته شدند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، 22 تا25 آگست 2000

سخنراني افتتاحيه

Wataru Mori

رئيس انجمن بين المللي دانشگاه ها

سه شنبه 22 آگست سال 2000 ، ساعت 00 : 9 تا 30 : 10

وزيرآموزش، پروفسور کادِر اَسمال (Kader Asmal)،

مديردانشگاه ناتال، بِرندا گورِلي (Brenda Gourley)،

مدير، اَندريز وَن ويک (Andreas Van Wyk ) معاون رياست انجمن مديران دانشگاه هاي آفريقاي جنوبي،

پروفسور نوريني تيجاني – سِرپُس( Noureini Tidjani –Serpos) معاون مديرکل يونسکو،

پروفسور کم لاوي سِدُه ( Komlavi Seddoh) ، مديرآموزش عالي يونسکو، ازاعضاي هيأت مديره IAU

همکاران عزيز

قبل ازهرچيز، اجازه دهيد بگويم که ما چقدر از اينکه در آفريقاي جنوبي هستيم خوشحاليم و عميقاً تشکر خود را به دانشگاه هاي آفريقاي جنوبي به خاطر پوشش دعوت خود از انجمن بين المللي دانشگاه ها براي برگزاري جشن سالگردشان دراين کشور زيبا وقابل توجه، و از دانشگاه ناتال (Natal) براي قبول ميزباني اجلاس ما در دوربان اعلام نماييم. ما مي دانيم که اين تدارکات وظيفه بزرگي بود، واگر مابه خوبي تحويل گرفته شديم و چنين شرايط کاري عالي را مي يابيم، اين به خاطر تلاش هاي بي نظير تيم داخلي سازماندهي تحت رهبري مدير بِرِندا گورِلي ( Brenda Gourley) و خانم پروفسور جرج ( George ) و دين تِروتِز (Deeann Trotter) است. يکبار ديگر خواهش ميکنم تشکرات قلبي مرا به خاطر احساس استقبالي که در دوربان ميکنم بپذيريد.

اين يازدهمين کنفرانس عمومي است. اين يک مورد است که همچنين جشن انجمن ما و پنجاه سال خدمت به دانشگاه هاي جهان است. ما اين سال ها را با شماره آن مي شماريم. اما همچنين بايد يک کمي به آنچه که در تاريخ يادگيري ما نشان داده شده توجه نماييم. براي اطمينان، در مقابل قرن ها وجود دانشگاه هاي ما، پنجاه سال از فعاليت انجمن ما ممکن است در واقع کم به نظر برسد. هنوز هيچکس نمي تواند انکار کند آنچه را که از جهان دانشگاهي، آکادميک و بورسيه ها در اين نيم قرن ديده است يک پويايي بي سابقه است. دراين نيم قرن دانشگاه با مسئوليت هاي تاريخي خود دانش اجتماعي کردن رهبران آينده و نگهداري انسجام ملي را حفظ نموده است.

دانشگاه امروز به عنوان يک عنصر کليدي و ضروري درآنچه که به عنوان " اقتصاد جديد" شناخته مي شود ايستاده است. اين منبعي است که به نظر مي رسد مواد خام اصلي را خارج از نظم جديد جهان آماده دارد تا نشان دهد. اين مواد خام از ايده ها، کارآفريني و نوآوري ساخته شده است. اين موضوع به خاطر اين است که دانشگاه ها ايده ها را توليد مي کنند، پژوهش مي نمايند، کاربرد فن آوري يا فلسفي آن را دارند- و خلاق ها ونخبه ها را با تربيت قادر مي سازند تا موجب اقتصاد مربوط به باروري ايده ها گردند، دانشگاه ها درطول دهه گذشته تحت امنيت بيشتر و نزديک تر از گذشته قرار گرفته اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي