جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6074

مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران:
برنامه ريزي جامعي براي تامين سوخت در نوروز شده است


معادلات انرژي


ميز خبر


 مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران:
 برنامه ريزي جامعي براي تامين سوخت در نوروز شده است 

 
مدير تامين وتوزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران بيان داشت : برنامه ريزي جامعي براي تامين سوخت در نوروز 98 شده است و هيچ مشکلي در آستانه سال نو و تعطيلات نوروزي در اين زمينه وجود ندارد.به گزارش ايرنا ، مجتبي دلبري، در نشست « هم انديشي و هم افزايي مديران مناطق فارس، اصفهان، بوشهر، کرمان، هرمزگان و يزد» اظهار داشت: با توجه به سياست هاي کلان کشور در حوزه محيط زيست،شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي اقدام به توزيع روزانه بيش از 50 ميليون ليتر بنزين ونفت گاز با استاندارد يورو 4 در کلان شهرها کرده و تلاش مي شود با توجه به ظرفيت توليد کشور و برنامه ريزي هاي لازم اين ميزان در صورت نياز افزايش پيدا کند.

وي بدون ذکر رقم مشخصي گفت:اکنون حدود 30 درصد از فرآورده‌هاي نفتي کشور ازطريق خطوط انتقال نفت به انبارهاي ذخيره سازي در دسترس مصرف کنندگان قرار مي گيرد. دلبري به نقش موثر حمل ونقل جاده اي فرآورده‌هاي نفتي در کشور اشاره کرد و اولويت شرکت پخش فرآورده هاي نفتي را تقويت شبکه حمل ونقل فرآورد ه‌هاي نفتي ذکر کرد.

مدير تامين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران اظهار داشت : اقداماتي همچون جذب نفتکش بصورت موقت ، توسعه يکپارچه توزيع بار بصورت سيستمي در سطح کشور، به روز رساني توپوگرافي مسيرهاي حمل ونقل فرآورده ها براي تامين سوخت مورد نياز تعطيلات نوروزي صورت گرفته است.

فارس، خطوط انتقال فرآورده نفتي ندارد

مدير پخش فرآورده هاي نفتي استان فارس دراين نشست گفت: بدليل برخوردار نبودن منطقه فارس از خطوط انتقال فرآورده، سوخت مورد نياز استان از مبادي مختلف و از طريق نفکش جاده پيما تامين وتوزيع مي شود و با توجه به تعامل بين مناطق همجوار و همکاري مالکين نفتکش ها وشرکت هاي حمل ونقل کمترين چالش را در تامين سوخت داشته ايم.

امير بني کريمي افزود:احداث پالايشگاه دوم در شيراز و اتصال انبار نفت شهيد تندگويان شيرازبه خطوط ريلي استان از پروژه هاي مهم وزيربنايي شرکت براي افزايش سوخت رساني مطلوب تر در فارس است.

وي عنوان کرد : مصرف فرآورده هاي نفتي هر سال در تعطيلات نوروزي با حداقل 10 درصد افزايش روبرو است. بر اساس آمارهاي منتشر شده از سوي شرکت پخش فرآورده هاي نفتي ايران سال گذشته (96) بيشترين مصرف بنزين مربوط به 28 اسفند ماه سال 96 به ميزان 115 ميليون و 800 هزار ليتر در روز به ثبت رسيد و نسبت به روز مشابه سال 95 بيش از 10درصد رشد داشت. آمارهاي منتشر شده در اين زمينه حاکي است در يکم فروردين ماه سال 97 مصرف بنزين به 100 ميليون و 100 هزار ليتر و در دوم فروردين ماه به 105 ميليون ليتر رسيد. در تاريخ سوم فروردين ماه سال 97 مصرف بنزين با کاهش 12 ميليون ليتري به ميزان 93 ميليون و 200 هزار ليتر رسيد و در چهارم، پنجم و ششم فروردين ماه مصرف بنزين به ترتيب به ميزان 93 ميليون 400 هزار ليتر، 95 ميليون و 900 هزار ليتر و 95 ميليون و 700 هزار ليتر بوده است.


 معادلات انرژي 

 مراحل پاياني عمليات 5 پروژه کليد در دست حفاري

معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در پروژه‌هاي حفاري گفت: پنج پروژه کليد در دست (EPD) که به‌طور عمده در ميدان‌هاي مشترک خشکي و دريايي کشور اجرا شده است در مرحله تحويل نهايي قرار دارد.

به گزارش شرکت ملي حفاري ايران، عليرضا لايجي اظهار کرد: پروژه حفاري هفت حلقه چاه در ميدان نفتي آذر در استان ايلام به عنوان يکي از پيچيده‌ترين ميدان‌هاي نفتي در جهان است که با پايان عمليات تکميل نهايي حفاري آخرين حلقه در شرف تحويل به شرکت سروک آذر به عنوان کارفرماي پروژه است.

وي اظهار کرد: اين پروژه از سال 91 کليد خورد و از صفر تا 100 اجراي آن با کاربست دو دستگاه حفاري سنگين 35 و 37 فتح و دستگاه حفاري فوق سنگين 60 فتح اجرا و هم اينک دستگاه 35 فتح در منطقه مستقر است که براي انجام برخي عمليات خارج از قرارداد در اختيار شرکت سروک آذر است.

اجراي پروژه حفاري 20 حلقه چاه در ميدان نفتي آزادگان جنوبي

معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در پروژه‌هاي حفاري گفت: در اجراي پروژه حفاري 20 حلقه چاه در ميدان نفتي آزادگان جنوبي در خوزستان که از سال 95 آغاز شد و با نظر شرکت مهندسي و توسعه نفت به عنوان کارفرما به 23 حلقه افزايش يافت، عمليات حفر و تکميل 17 حلقه چاه پايان يافته و تحويل کارفرما شده است.

لايجي با بيان اين‌که پيش بيني مي‌شود اين پروژه تا خردادماه آينده به‌طور کامل تکميل شود، افزود: هم‌اکنون حفر 6 حلقه چاه باقيمانده با پيشرفت بالاي 90 درصد استمرار و متراژ حفاري در اين موقعيت افزون بر 72 هزار متر ثبت شده که به‌وسيله 6 دستگاه حفاري محقق شد.

وي از پروژه‌هاي ديگر در حال اجرا در غرب کارون به پروژه حفاري 3+9 در گستره عملياتي شرکت نفت و گاز اروندان اشاره و اظهار کرد: اين پروژه مشتمل بر حفر سه حلقه چاه توسعه‌اي و 9 حلقه تعميري تکميلي است که از سال 94 آغاز و با استفاده از دو دستگاه حفاري تا به حال هفت حلقه چاه حفر و تحويل کارفرما شده است، دو حلقه تا نيمه نخست فروردين ماه 98 تکميل و سه حلقه باقيمانده نيز مراحل اجرايي را پشت سر مي‌گذارد.

لايجي گفت: در پروژه حفاري 22 حلقه چاه در فاز 14 طرح توسعه ميدان گازي پارس جنوبي به کارفرمايي شرکت نفت و گاز پارس در عمل حفاري همه چاه‌ها با انجام يکصد هزار متر با به‌کارگيري دو دستگاه حفاري دريايي خاتمه يافته است.

معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در پروژه‌هاي حفاري توضيح داد: در اين پروژه در مجموع 14 حلقه چاه روي دو سکوي SPD14- A و SPD14 – C تکميل و تحويل کارفرما شد و مراحل تکميل نهايي هشت حلقه چاه باقيمانده پس از اتخاذ تصميم ازسوي کارفرما در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وي در زمينه پروژه 1+13 در بخش خشکي ميدان گازي جزيره کيش که با به‌کارگيري دستگاه‌هاي حفاري 61 و 69 فتح انجام شده است، اظهار کرد: اين پروژه از نظر عمليات حفاري به طور کامل اجرا و تکميل نهايي چاه‌ها پس از هماهنگي با کارفرماي جديد انجام شد.


 ميز خبر  

 آخرين وضعيت حضور شرکت‌هاي اروپايي در صنعت نفت ايران

رئيس سازندگان تجهيزات صنعت نفت، آخرين وضعيت حضور شرکت‌هاي کوچک اروپايي در صنعت نفت ايران را تشريح کرد.

رضا خياميان در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اعلام آمادگي تعدادي از شرکت‌هاي اروپايي در صنعت نفت ايران اظهار کرد: از آنجا که تکليف مسائل مالي و جابه‌جايي پول هنوز کاملاً مشخص نشده است، همه منتظر روشن شدن اين مورد هستند که وضعيت مالي مشخص شود و جا به جايي پول به راحتي امکان‌پذير باشد.

وي افزود: تاکنون حدود 110 شرکت اعلام آمادگي کرده‌اند و منتظر برنامه مالي اتحاديه اروپا و ايران هستند.

آمادگي 110 شرکت اروپايي براي همکاري با ايران

بر اساس اين گزارش، رئيس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت پيش از اين از آمادگي 110 شرکت کوچک و متوسط اروپايي براي همکاري با شرکت‌هاي ايراني خبر داده و گفته بود: يکي از اهداف اين است که شرکت‌هاي ايراني براي ساخت تجهيزات نفتي که در داخل ايران به تکنولوژي نياز دارند، با شرکت‌هاي کوچک و متوسط متصل شوند. اين اقدام باعث مي‌شود شرکت‌هاي ايراني در سطح بين‌المللي فعاليت کنند و از آنجا که توليد آنان با برند شرکت‌هاي اروپايي صورت مي‌گيرد، مي‌توانند به بازار اين شرکت‌ها دست پيدا کرده و به منطقه صادرات داشته باشند.

هم‌چنين اتحاديه اروپا و ايران در حال مذاکره براي راه‌اندازي يک کانال مالي هستند که تاکنون به نتيجه نرسيده است.

نماينده شرکت ملي نفت ايران در بورس انرژي:

نفت خام و ميعانات گازي در بورس انرژي عرضه مي‌شوند

نماينده شرکت ملي نفت ايران در بورس انرژي گفت: در شرايط تحريم روي محرمانه ماندن اسامي خريداران تاکيد بيشتري مي‌شود و مشتريان هم درخواست جدي‌تري براي افشا نشدن اسامي دارند.

اميرحسين تبيانيان در گفت‌وگو با ايلنا، با بيان اينکه ، به صورت چرخشي يک هفته نفت خام و يک هفته ميعانات گازي در بورس انرژي عرضه مي‌شود، اظهار داشت: بر اساس بازخوردهايي که از بازار و مشتريان گرفتيم هر بار نسبت به دفعات قبل برخي موضوعات جديد در عرضه‌ها در نظر گرفته شد، تا اين شيوه بهتر از قبل کارايي خود را نشان دهد.

وي افزود: حجم مراجعات و معاملات نشان مي‌دهد به مرور حجم معاملات در حال افزايش است اما موضوعاتي هست که بايد بيشتر به آن پرداخته شود تا مشکلات حل شود، البته اين به معني کاهش ريسک نيست، همه ريسک خريد و بارگيري و فروش با خريدار است. ما موضوعاتي در رابطه با تسويه بارگيري و عمليات که به نظر مي‌رسد قابل حل است را تعيين تکليف کرده و در هر عرضه به سمت جلو گام برمي‌داريم.

نماينده شرکت ملي نفت ايران در بورس انرژي تصريح کرد: در عرضه‌هاي اسفند نسبت به بهمن ماه تسهيلاتي در عمليات ايجاد کرديم، به اين ترتيب که در بهمن ماه، زماني که معامله انجام مي‌شد خريدار موظف بود ظرف 20 روز کشتي را براي بارگيري معرفي و تاييد کند، اين رويه با توجه به محدوديت‌هايي که در حال حاضر نفتکش دارد سختگيرانه بود بنابراين در عرضه‌هاي اسفندماه اعلام کرديم تا 10 روز قبل از بارگيري امکان معرفي و تائيد کشتي را دارند يعني فرصت و فرجه بيشتري براي خريدار در نظر گرفتيم حتي براي عرضه‌هاي آتي هم يک موضوع را اضافه مي‌کنيم به اين ترتيب که در عمليات و بارگيري ميعانات و نفت خام خريداران فرصت و گزينه‌هاي بيشتري داشته باشند.

عرضه نفت در بورس مکانيزم جديدي است

وي با بيان اينکه ما ارتباط دائمي با مشتريان داريم، گفت: عرضه نفت در بورس مکانيزم جديدي است و نفت خام و ميعانات نيز شرايط خاص خود را دارند تا اين شيوه جا بيفتد و حجم عمليات افزايش يابد نياز به زمان بيشتري دارد، کشور ما طي 40 سال گذشته يک سيستم ديگري براي فروش نفت داشته حال مکانيزمي جديد در کنار شيوه سنتي معرفي شده که زمان بيشتري مي‌طلبد تا سازوکار آن جا بيفتد.

تبيانيان درباره صوري بودن معاملات نفت در بورس بيان کرد: در معاملات يک رکن خريدار و يک رکن فروشنده و يک رکن ناظر نيز به نام بورس وجود دارد، هر جايي ما بتوانيم معامله صوري داشته باشيم در بورس نمي‌توانيم، تمام پرداخت‌ها در قالب سيستم مالي سپرده گذاري مرکزي ذيل سازمان مرکزي انجام مي‌شود، کدهاي معاملاتي را بورس صادر مي‌کند خريد در بورس انجام مي‌شود، پروسه‌اي است که رکن ثالثي کاملا بر آن نظارت دارد، حتي برخي مواردي که ما مي‌خواهيم به خريدار انعطاف نشان دهيم بورس مي‌گويد که شرايط قرارداد ثابت است و شما چنين شرايطي را نديده‌ايد و نمي‌توانيد انجام دهيد يعني کاملا تحت نظارت بورس است و بورس هم دليل منطقي دارد و به هيچ دليلي اعتبار خود را بين مردم خدشه دار نمي‌کند. کساني که اين موضوعات را مطرح مي‌کنند با سيستم بورس آشنا نيستند.

وي درباره اينکه آيا بورس مي‌تواند روشي قابل اطمينان براي فروش نفت در شرايط تحريم باشد، گفت: با توجه به اينکه اين روش جديد است و نياز به زمان دارد در حال حاضر نمي‌توانيم بگوييم شيوه‌اي است که با آن تحريم‌ها را دور مي‌زنيم اما در کنار شيوه‌هاي جاري به ما کمک مي‌کند و در بلند مدت سازوکاري فراهم مي‌کند که کمک بيشتري به ما مي‌کند.

نماينده مردم محلات در مجلس:

منتظر نتيجه دادگاه اختلاس شرکت پتروشيمي ايران هستيم

نماينده مردم محلات در مجلس گفت: مجلس جاي مساکته کردن با اخلالگران و مفسدان اقتصادي و پتروشيمي نيست.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين علي‌رضا سليمي در جلسه علني مجلس با استناد به اصل 28 قانون اساسي اخطار داد: طبق قانون برنامه ششم توسعه نرخ بيکاري بايد هشت دهم درصد کاهش يابد و حدود يک ميليون شغل در سال ايجاد شود اما دولت هيچ گزارشي در اين باره يه مجلس نداده است.

عضو هيات رييسه کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اظهار تعجب کرد: متاسفانه از اين طرف و آن طرف شنيده مي‌شود که مشاغلي مثل گروه مشاوران درست شده که مشخص نيست بر چه اساسي درست شده است.وي خواستار شفاف‌سازي درخصوص ادعاي اختلاس 6.6 ميليارد دلاري در صنعت پتروشيمي کشور شد و افزود: آيا اين خبر صحت دارد؟ مجلس نبايد نسبت به اين مسئله بي‌تفاوت باشد و اصلا دليل حضور ما در مجلس مُساکته (سکوت کردن) نيست. چه کساني چنين حجم پولي را اختلاس کرده‌اند، پيگيري کنيد.علي مطهري در پاسخ به تذکر سليمي، گفت: پرونده اختلاس از شرکت پتروشيمي ايران در دادگاه در حال رسيدگي است و منتظر نتيجه اين پرونده هستيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي