جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6074


ماجراي افزايش 50 درصدي امتياز حقوق کارکنان


تريبون


نهادهاي مالي


 ماجراي افزايش 50 درصدي امتياز حقوق کارکنان 

 الزام قانون براي کاهش اختلاف پرداختي به کارکنان و از سوي ديگر مجوز قديمي قوانين بالادستي براي افزايش تا 50 درصدي امتياز حقوق کارکنان از جمله فوق‌العاده شغل، موضوعي کمتر رو شده در جريان پرداخت‌هاي حقوقي است که اين روزها صداي کارکنان را در آورده و حاشيه‌ساز شده است.

به گزارش ايسنا، هفته گذشته بود که جمعي از کارکنان وزارت جهاد کشاورزي از سراسر کشور مقابل مجلس و به دنبال آن سازمان برنامه و بودجه تجمع و نسبت به پايين بودن حقوق‌هاي خود در مقايسه با ساير دستگاه‌ها اعتراض کردند.

آنها نسبت به عدم اجراي برخي مفاد فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري براي ارتقا و بهبود حقوق کارکنان دولت معترض بودند و تاکيد داشتند با وجود اين‌که تقريباً در تمام دستگاه‌هاي اجرايي و وزارتخانه‌ها اعمال شده در مورد وزارت جهاد کشاورزي اجرا نشده است.

باتوجه به اينکه در اين جريان، پاي سازمان اداري و استخدامي و سازمان برنامه و بودجه وسط است و مسئوليت اصلي را به لحاظ تأمين اعتبار، تعيين ضوابط، ابلاغ و اجرا دارند، ايسنا براي روشن شدن موضوع و اين‌که اظهارات معترضان وزارت جهاد کشاورزي از کجا نشأت مي‌گيرد، موضوع را از اين سازمان‌ها پيگيري کرد.در مجموع، شواهد از اين حکايت دارد که ماجرا مربوط به مجوز قانوني براي افزايش تا 50 درصدي امتيازات حقوقي است اما تأمين اعتبار لازم براي آنکه تا بيش از 10 هزار ميليارد تومان برآورد مي‌شود از موانع اصلي اجرايي شدن مصوبه است. با اين حال به احتمال زياد دولت با اجراي آن براي تمامي دستگاه‌ها موافقت خواهد کرد.

توضيحات شاه‌نظري - رئيس امور مديريت مشاغل و نظام‌هاي پرداخت سازمان اداري و استخدامي - در اين رابطه از اين حکايت دارد که در مفاد 65، 66 و 68 فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري امتيازاتي براي تعيين حقوق کارکنان مشخص شده است که در قانون برنامه پنجم توسعه تاکيد شد "دستگاه‌ها مي‌توانند اين امتياز را تا 50 درصد افزايش دهند".

بار سنگين مالي از دلايل به تعويق افتادن اجراي افزايش تا 50 درصدي امتيازات

وي با اشاره به اينکه تاکنون برخي دستگاه‌ها و سازمان‌ها از اين ماده قانوني براي افزايش امتيازات کارکنان خود استفاده کرده‌اند، گفت: بر اين اساس در سال 1395 سازمان اداري و استخدامي در راستاي اجرايي شدن اين الزام قانوني و اين‌که يکسري از دستگاه‌ها از آن استفاده نکرده‌اند، مصوبه‌اي صادر و اعلام کرد که از افزايش 50 درصدي امتيازات با رعايت ضوابط مربوطه استفاده کنند. از سوي ديگر در ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه نيز تاکيد بر اين است که اختلاف حقوق‌ها بايد به حداکثر 20 درصد برسد؛ از اين رو اين مصوبه بار ديگر از سوي سازمان اداري و استخدامي مورد تاکيد قرار گرفت و از پايان سال گذشته پيگير اين موضوع بوده است.

شاه‌نظري ادامه داد: در سال جاري نيز مکاتباتي را با دولت داشتيم که موضوع در دولت مطرح شود و پيگير آن هستيم که موافقت‌هاي لازم را دريافت کنيم، اما در اين بين مسائلي وجود دارد که بايد برطرف شود.

رئيس امور مديريت مشاغل و نظام‌هاي پرداخت سازمان اداري و استخدامي تاکيد کرد که بار سنگين مالي از دلايل به تعويق افتادن اجراي مصوبه مربوط به افزايش تا 50 درصدي امتيازات است و اگر اين موضوع حل و فصل شود، به طور حتم براي تمامي کارکنان در کليه سطوح در دستگاه‌هاي مشمول قانون مديريت خدمات کشوري اجرايي خواهد شد.

اسامي دستگاه‌هايي که افزايش 50 درصدي امتياز حقوق کارکنان را داشتند

اما در رابطه با اين‌که تاکنون چه دستگاه‌هايي توانسته‌اند از افزايش 50 درصدي امتيازات فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري برخوردار شوند، اين مقام مسئول در سازمان اداري و استخدامي توضيح داد که دستگاه‌هاي تابعه قوه قضائيه 50 درصد، وزارت کشور 20 تا 35 درصد، وزارت نيرو 20 درصد، سازمان دامپزشکي 35 درصد و سازمان پزشکي قانوني 35 درصد استفاده کرده‌اند که البته تمامي اين دستگاه‌ها حدود هفت سال پيش اين مجوز را دريافت و افزايش را اعمال کردند.

به گفته رئيس امور مديريت مشاغل و نظام‌هاي پرداخت سازمان اداري و استخدامي، در ابتداي سال جاري سازمان امور مالياتي نيز توانست از محل جابجايي اعتبار و مشروط به اين‌که دريافتي از آن حد مجازي بيشتر نشود و همچنين پزشکان بهزيستي که تعدادشان محدود و حقوق پاييني دارند، از اين 50 درصد استفاده کرده‌اند.

وي در رابطه با اين‌که چگونه برخي دستگاه‌ها در سنوات گذشته توانستند امتياز حقوق کارکنان خود را افزايش دهند اما ساير دستگاه‌ها جاماندند؟ گفت: اين دستگاه‌ها در سال 1390 و 1391 مجوز اخذ کرده‌اند. البته اقدام آنها غيرقانوني نبوده است، اما به هر حال اکنون شرايط به گونه‌اي ديگر و شفافيت بيشتر شده است؛ به طوري که تمامي فرآيندها شناسايي و بعد از برآورد بار مالي و اعلام به سازمان برنامه و بودجه و تأييد آن است که ابلاغ خواهد شد و دستگاه‌ها از اين افزايش برخوردار مي‌شوند.

در مجموع طبق آنچه اين مقام مسئول اعلام کرده سازمان اداري و استخدامي پيگير اجراي اين مصوبه قانوني بوده و به احتمال زياد با موافقت دولت اجرايي خواهد شد و تمامي دستگاه‌هايي که تاکنون از آن استفاده نکرده‌اند، از اين امتياز برخوردار مي‌شوند.


 تريبون 

 3 دهک مشمول حذف يارانه درسال 98 مشخص شد

عضو کميسيون تلفيق بودجه مجلس با اشاره به مصوبه حذف يارانه 3 دهک بالاي جامعه گفت: افرادي که حقوق بالاي 5 ميليوني مي گيرند و هنوز يارانه دريافت مي کنند، افرادي که فوت شده اند و هنوز يارانه دريافت مي کنند جزو 3 دهک خواهند بود.

به گزارش «تابناک» ، رحيم زارع گفت: بودجه امسال نسبت به سال قبل تفاوت هايي داشت. هدفمندي، بهزيستي، افزايش وام هاي ازدواج، بيمه سلامت، يارانه کالاهاي اساسي، سقف افزايش حقوق کارمندان تا 400 هزار تومان به اضافه 10 درصد، افزايش اشتغال، اولويت افزايش حقوق بازنشستگان کمتر از 2.5 ميليون تومان، سقف مالياتي حقوق کارمندان دولت، افزايش يارانه خريد گندم، آب و برق مدارس، تسهيلات مددجويان و معافيت از پرداخت آب و برق و گاز براي يکبار، افزايش اشتغال براي کميته امداد و بهزيستي، اصلاح ايرادات شوراي نگهبان از بودجه، حق بيمه رانندگان درون شهري و برون شهري و هزينه بيمه تکميلي جانبازان، ميزان افزايش شرکت هاي دولتي، بانک ها و موسسات دولتي و مواردي از اين قبيل از جمله مواردي بود که در بودجه امسال لحاظ شده است.

رحيم زارع درباره حذف 3 دهک يارانه بگير نيز گفت: 3 دهک بالاي جامعه با توجه به حساب بانکي و اموالي که به نامشان ثبت شده است شناسايي مي شوند.

افرادي که حقوق بالاي 5 ميليوني مي گيرند و هنوز يارانه دريافت مي کنند، افرادي که فوت شده اند و هنوز يارانه دريافت مي کنند جز 3 دهک خواهند بود که حذف يارانه آنها در حمايت از اشتغال و توليد و حمايت از خريد تضميني گندم و بهداشت و سلامت هزينه خواهد بود.

او در ادامه گفت: 20 هزار ميليارد تومان به صورت مستقيم براي اشتغال درنظر گرفته شده است. از دولت انتظار داريم ظرفيت ها در بهزيستي، بسيج، ستاد اجرايي اشتغال فرمان امام، خاتم الانبيا را در اشتغال نظر بگيرد.

رئيس کل سازمان خصوصي سازي:

لايحه ساماندهي سهام عدالت زودتر در مجلس تعيين تکليف شود

رئيس کل سازمان خصوصي سازي گفت: اميدواريم هر چه زودتر نمايندگان مجلس در خصوص لايحه ساماندهي سهام عدالت تصميم‌گيري کنند.به گزارش سازمان خصوصي سازي، پوري حسيني اظهار داشت: پس از پايان مهلت 10 ساله قانوني، کارهاي اداري و کارشناسي و نيز مديريتي در خصوص آزادسازي سهام عدالت در سازمان خصوصي سازي انجام شد و اين سازمان بر اساس وظايف قانوني و جلسات متعدد با وزارت امور اقتصادي و دارايي، پيش نويس لايحه ساماندهي سهام عدالت به دولت ارسال کرد.

رئيس کل سازمان خصوصي سازي افزود: اين لايحه پس از بررسي در دولت، سال گذشته به مجلس براي تصويب ارسال شده که تاکنون به تصويب نمايندگان نرسيده است.

وي اذعان داشت: در زمينه آزادسازي سهام عدالت دو روش را مي‌توان انتخاب کرد. يکي اين که مفاد لايحه ساماندهي سهام عدالت به تصويب نمايندگان مجلس برسد و پس از آن اقدام به آزادسازي سهام عدالت کنيم و ديگري اين که از راهي به غير از مجلس اين کار را دنبال کنيم. اما به هر حال در مجموع تاکنون آزادسازي سهام عدالت صورت نگرفته است.

پوري حسيني اضافه کرد: به نظر نمي‌رسد که لايحه ساماندهي سهام عدالت اينقدر پيچيده باشد که زمان زيادي را براي تصويب به خود اختصاص دهد و تمام آن چيزي که در اين لايحه نهفته است، موضوع ايجاد واسطي ميان شرکتهاي سرمايه پذير و مشمولان به نام صندوق‌هاي قابل معامله است.

وي گفت: دادن سهام عدالت به صورت مستقيم به مردم غيرممکن نيست اما اين روش از آزادسازي تبعات و ضعف‌هايي دارد که براي پوشش اين ضعف‌ها و خلاء ها، صندوق‌هاي قابل معامله در لايحه آزادسازي سهام عدالت پيشنهاد شده است.

رئيس کل سازمان خصوصي سازي ادامه داد: بر اين اساس از نمايندگان مجلس درخواست داريم که هر چه زودتر تکليف لايحه ساماندهي سهام عدالت را مشخص کنند؛ چرا که هر چه موضوع آزادسازي سهام عدالت طولاني‌تر شود مشکلات اين سهام از جمله افزايش شمار متوفيان مشمول سهام عدالت بيشتر خواهد شد.

وي در خصوص وضعيت لايحه ساماندهي سهام عدالت در مجلس نيز اذعان داشت: در مجلس نظر واحدي در خصوص نحوه آزادسازي سهام عدالت وجود ندارد و همين موضوع موجب تأخير در آزادسازي اين سهام شده است؛ البته اختلاف نظر در زمينه يک موضوع امري طبيعي در مجلس است و اميدواريم هر چه زودتر نمايندگان مجلس در خصوص لايحه ساماندهي سهام عدالت تصميم‌گيري کنند.

صدور مجوز انجام 21 هزار پرواز داخلي و خارجي در نوروز 98

سخنگوي سازمان هواپيمايي کشوري گفت: تاکنون 20 هزار و 959 مجوز پرواز برنامه اي و فوق العاده براي نوروز سال 98 صادر شده است.

به گزارش سازمان هواپيمايي کشوري، رضا جعفرزاده با بيان اينکه ايام پيک پرواز نوروزي امسال از 25 اسفندماه 97 آغاز و تا 17 فروردين 98 ادامه دارد افزود: براي انجام سفرهاي هوايي در نوروز امسال سازمان هواپيمايي کشوري مجوز 20 هزار و 959 پرواز فوق العاده برنامه‌اي براي مسيرهاي داخلي و خارجي صادر کرده است.

وي تصريح کرد: براي اينکه بليت هواپيماي بيشتري به صورت سيستمي در اختيار متقاضيان سفرهاي بخش هوايي قرار گيرد تا به امروز 1510 پرواز فوق العاده داخلي وخارجي صادر شده است و سازمان هواپيمايي کشوري آماده است جهت انجام پروازهاي فوق العاده نوروزي با رعايت اصول ايمني و توان شرکت‌ها، براساس درخواست شرکت‌هاي هواپيمايي مجوز پرواز در مسيرهاي زيارتي و سياحتي صادر کند.جعفرزاده گفت: از اين تعداد پرواز فوق العاده براي مسيرهاي بين المللي 865 مجوز و همچنين در مسيرهاي داخلي 645 مجوز صادر شده است.


 نهادهاي مالي 

 تشريح چگونگي پياده سازي سياست اعتباري بانک ملي توسط عضو هيات مديره

بانک ملي - تشريح چگونگي پياده سازي سياست اعتباري بانک ملي ايران توسط عضو هيات مديره عضو هيات مديره بانک ملي ايران تاکيد کرد: سياست اعتباري بانک در سال جاري با توجه به سياست هاي کلي و وضعيت منابع و مصارف بانک تدوين شد.

محمود شايان در گفت و گو با روابط عمومي بانک ملي ايران با بيان اين که هدف اعطاي تسهيلات توسط بانک در سال جاري مشارکت در طرح هاي بزرگ و کارا و نيز اعطاي تسهيلات کوتاه مدت به واحد هاي اقتصادي فعال تعريف شد، ادامه داد: اعطاي تسهيلات خرد به منظور بهبود فرآيند گردش وجوه و تحريک تقاضا و نيز تسهيل فروش کالاي شرکت هاي توليدي نيز در همين راستا صورت گرفته است.

وي اظهار کرد: استفاده از عقود خريد دين و ابزار هايي مانند گشايش اعتبار اسنادي ريالي و ارزي و ضمانت نامه ريالي و ارزي به عنوان ابزار جايگزين تسهيلات، در راستاي افزايش درآمد غير مشاع بانک و کاهش هزينه هاي مالي مشتريان جزو اولويت ها قرار گرفته و عملياتي شده است.

عضو هيات مديره بانک ملي ايران با بيان اينکه قيمت تمام شده پول و هزينه هاي عملياتي و غير عملياتي بانک نيز امسال با دقت رصد شد، اعلام کرد: اعطاي تسهيلات در راستاي اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي و حمايت از کالاي ايراني، خروج از رکود، اشتغال فراگير و اعطاي تسهيلات به بنگاه‌هاي کوچک و متوسط و نيز اعطاي تسهيلات سرمايه در گردش در تمام بخش هاي اقتصادي در اولويت بانک مي باشد.

شعبه بيرجند بانک توسعه صادرات؛ پيشگام در پرداخت تسهيلات

بانک توسعه صادرات - رييس بانک توسعه صادرات شعبه بيرجند گفت: به رغم محروميت هاي موجود دراستان اين شعبه توانسته است با جذب صنايع عمده استان ، 100درصد تسهيلات خود را در جهت توليد ، حفظ و افزايش اشتغال و حمايت از صادرات غيرنفتي استان به توليدکنندگان پرداخت نمايد .

به گزارش روابط عمومي بانک توسعه صادرات حسن رستگار مقدم با اعلام اين خبر افزود: شعبه بيرجند از زمان تاسيس (1390) تاکنون بالغ بر مبلغ1500 ميليارد ريال تسهيلات ريالي و بيش از 5600 ميليون يورو تسهيلات ارزي پرداخت نموده که 80 درصد آن در جهت تامين مالي واحدهاي توليدي، صادراتي و به منظور صدور محصولات معدني ، غذايي و صنعتي استان بوده است .

رستگار مقدم درخصوص يکي از مهمترين پروژه هاي تامين مالي شده توسط اين شعبه گفت: از محل منابع تلفيقي بانک و سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري 10 ميليارد ريال براي تاسيس يک هتل در اين شهر تسهيلات پرداخت شده است.

همچنين شعبه بيرجند براي طرح ديگري در زمينه گردشگري مبلغ 20 ميليارد ريال مشارکت داشته که به بهره برداري نيز رسيده است.

خدمات شب عيد بانک مسکن در «باجه عصر»

بانک مسکن - تمامي شعب بانک مسکن در شهرهاي سراسر کشور براي سرويس دهي مطلوب به مشتريان در ايام شب عيد، موظف به رعايت تمهيدات 7 گانه شدند.

مسعود ايزدي مدير امور ارتباطات و حوزه مديريت بانک مسکن درباره جزييات ماموريت شعب سراسر کشور در روزهاي منتهي به شروع سال جديد، به پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا، اعلام کرد: همه ساله در روزهاي پاياني سال حجم مراجعه مردم و اقشار مختلف به شعب بانک مسکن براي دريافت انواع خدمات و سرويس هاي تسهيلاتي نسبت به ساير روزهاي سال افزايش چشمگير پيدا مي کند و بانک مسکن براي اين مقطع از سال 97 (ايام شب عيد) نيز اقدامات و پايش هاي خاص را در شعب خود تدارک ديده است تا کيفيت خدمات قابل ارايه در شعب بانک مسکن از سطح مطلوب و مورد رضايت مشتريان برخوردار باشد.

ايزدي افزود: با تصويب هيات مديره بانک مسکن، در گام اول ساعت کار شعب منتخب بانک مسکن به مدت 2 ساعت افزايش پيدا کرده است و خدمات بانکي در اين شعب با تشکيل «باجه عصر» همانند خدمات و سرويس هاي طول روز در ساير شعب، به مشتريان عرضه و ارايه مي شود.

در استان تهران همه شعب تحت پوشش مديريت هاي شعب مناطق سه گانه تهران و همچنين شعبه مستقل مرکزي تهران، داراي باجه عصر هستند و در ساير استان ها، شعب منتخب با ايجاد باجه عصر، ساعت کاري خود را دو ساعت اضافه کرده اند.

باجه هاي عصر در شعب منتخب بانک مسکن و شعب استان تهران تا پايان وقت کاري 28 اسفند به کار خود ادامه مي دهند. باجه هاي عصر در همه ايام هفته به غير از روزهاي پنج شنبه داير است.

توزيع اسکناس نو در شعب منتخب بانک سينا

بانک سينا - با همکاري به عمل آمده با اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، شعب منتخب بانک سينا به مناسبت فرا رسيدن ايام نوروز در تهران نسبت به توزيع و تامين اسکناس نو مورد نياز هموطنان اقدام مي‌کنند.

به گزارش روابط عمومي بانک سينا، شهروندان تهراني مي‌توانند در روزهاي 22 الي 27 اسفندماه جاري با مراجعه به 4 شعبه اين بانک شامل شعبه کامرانيه (کامرانيه، کامرانيه جنوبي، نرسيده به ميدان کامرانيه، نبش کوچه مريم)، شعبه ابوذر (خيابان ابوذر، نرسيده به فلکه مقدم پلاک 297)، شعبه ميدان خراسان (ميدان خراسان، خيابان 17 شهريور جنوبي، بعد از خيابان طيب) و شعبه اکباتان (اکباتان، فاز 1، بلوار اصلي، روبروي مخابرات، برج سايه) نسبت به دريافت اسکناس‌هاي نو 20 هزار ريالي و 50 هزار ريالي اقدام کنند.طبق اعلام اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزي، در ساير استان ‌ها نيز با هماهنگي ناظر پولي از طريق روابط عمومي بانک ‌هاي عامل تعيين شده در هر استان اقدام مي‌شود.

اعلام شعب و باجه هاي کشيک نوروزي

بانک شهر در سال جديد

بانک شهر - به منظور ارائه خدمات مناسب به شهروندان در تعطيلات نوروز سال 98 ، فهرست شعب و باجه هاي کشيک بانک شهر در اين ايام اعلام شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومي، با توجه به سپري شدن روزهاي پاياني سال 97 و فرا رسيدن تعطيلات نوروزي سال جديد و رويه بانک ها مبني بر تعيين تعدادي از شعب به عنوان شعب کشيک در ايام تعطيل رسمي جهت ارائه خدمات به مسافران نوروزي، به منظور ارائه خدمات بهتر و شايسته به مشتريان و عموم مراجعه کنندگان ، ساعات کار شعب و باجه هاي کشکيک در اين ايام اعلام شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي