جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/12/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6074

هفته دوم ليگ قهرمانان آسيا؛
سرخابي ها آماده انتقام مي شوند


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 هفته دوم ليگ قهرمانان آسيا؛
 سرخابي ها آماده انتقام مي شوند 

 هفته دوم مسابقات فوتبال ليگ قهرمانان آسيا، امروز پيگيري مي شود. در يکي از بازي هاي حساس گروه سوم، استقلال و العين از ساعت 19 در ورزشگاه آزادي به مصاف هم مي روند. اين ديدار، يک نبرد حيثيتي براي هر دو تيم است. العين در بازي هفته اول مقابل الهلال و استقلال برابر الدحيل شکست خوردند و باخت در اين مسابقه براي هر يک از اين تيمها، به معني کمرنگ شدن شانس صعود از اين گروه است.

استقلال با توجه به محروميت از ميزباني تيم هاي عربستاني، در مرحله گروهي تنها دو بازي در تهران برگزار مي کند و هواداران پرشمار اين تيم آماده هستند که با حمايت از استقلال در اين مسابقه از امتياز ميزباني به خوبي استفاده کنند.

العين که از تيم هاي مطرح فوتبال امارات است از فصل 2017 حريف خاصي براي آبي‌پوشان محسوب مي ‍‌‌شود.استقلال دو فصل پيش با پذيرش شکست 6-1، سنگين‌ترين باخت خود در تاريخ بازي هاي آسيايي را برابر اين تيم اماراتي متحمل شد و از آن موقع روبه‌رو شدن با اين تيم جنبه انتقامي نيز دارد. استقلال فصل گذشته 2 بار با اين تيم روبه‌رو شد که هر 2 بازي به تساوي انجاميد. استقلال که آخرين بار سال پيش دقيقا در چنين روزي در ورزشگاه آزادي با العين ديدار داشت، اميدوار است با فرم خوب اين روزهاي خود در ليگ، علاوه براينکه انتقام آن شکست تلخ را بگيرد موقعيت خود را جدول نيز بهبود بخشد.هر دو تيم در هفته نخست بازنده از زمين خارج شدند و تيم مغلوب اين پيکار در موقعيت بدي در جدول رده‌بندي قرار مي‌گيرد و شانس صعودش کم خواهد شد.

در يکي ديگر از بازي هاي مهم امشب، السد در قطر از ساعت 15/19 ميزبان پرسپوليس است. سرخپوشان پايتخت در بازي اول خودشان نتيجه خوبي کسب نکردند و در ديداري خانگي، مقابل تيم نه چندان قدرتمند پاختاکور ازبکستان به تساوي رضايت دادند. السد هم در ديدار نخست خود مغلوب الاهلي عربستان شد و آماده است تا نتيجه قبلي را جبران کند و اين کار شاگردان برانکو را سخت مي کند. البته شناخت پرسپوليس از حريف قطري خود، نکته مثبتي براي سرخپوشان محسوب مي شود. پرسپوليس فصل گذشته دو بار در مرحله گروهي و دو بار هم در مرحله نيمه نهايي با السد روبرو شد و آمار 2 برد، يک باخت و يک تساوي را از خود بر جاي گذاشت.

برانکو: نمايش قابل قبولي ارائه مي دهيم

سرمربي تيم پرسپوليس، روز گذشته در نشست خبري اين بازي حضور پيدا کرد و پاسخگوي سوالات خبرنگاران بود. گزيده صحبت هاي برانکو ايوانکوويچ را بخوانيد:

* ما بازي‌هاي خوبي را سال گذشته برابر تيم السد برگزار کرديم. آنها بازيکنان بسيار خوبي دارند که از ژاوي و گابي نام مي‌برم و البته بازيکنان ديگري که در تيم ملي قطر دارند. قطعا ما بازي بسيار خوبي برابر يکديگر خواهيم داشت.

* تيم من هم بسيار قدرتمند است و به اين تيم و بازيکنانم افتخار مي‌کنم. ما تصميم داريم بهترين فرم بازي خودمان را به مرحله اجرا بگذاريم. البته در اين بازي، حسين ماهيني، محمد انصاري، محسن ربيع‌خواه، اميد عاليشاه و همچنين شايان مصلح را در اختيار نداريم. اين نفرات جزو بازيکنان اصلي ما هستند که به دليل مصدوميت در اختيارشان نداريم و همراه ما به قطر نيامده‌اند. البته اين نويد را مي‌دهم که با بازيکنان خوبي که داريم، نمايش قابل قبولي برابر السد خواهيم داشت.

*ما در گروه سختي حضور داريم؛ همانطور که پاختاکور در بازي اول اين حقيقت را نشان داد و در ورزشگاه آزادي، يک مساوي از ما گرفت و الاهلي عربستان هم موفق شد السد را در روز اول مغلوب کند. در واقع دو تيمي که در دوره گذشته در فينال غرب آسيا حضور داشتند، در بازي اول متوقف شدند و اين نشان مي‌دهد که گروه ما چه گروه سختي است. البته فوتبال شرايط خاض خود را دارد و ما با هوشياري تلاش مي‌کنيم که نمايش قابل قبولي ارائه دهيم.


 خبـــرنامه 

 درسي که AFC به فدراسيون ايران داد

مديران باشگاه پرسپوليس در اعتراض به اشتباهات داوري ديدار با پاختاکتور به کميته اجرايي کنفدراسيون فوتبال آسيا نامه نوشتند و در ادامه از سوي کنفدراسيون فوتبال آسيا پاسخ اين نامه به باشگاه پرسپوليس ارسال شد. اين اتفاق، حرفه‏اي‏ترين شکل از مناسبات اداري بين يک باشگاه فوتبال و يک ارگان مهم مديريتي است؛ اتفاقي که مي‎تواند از اشتباهات آتي جلوگيري کرده و حساسيت بيشتري از سوي ارگان‏هاي مديريتي براي بازي‏هاي فوتبال ايجاد کند. به کليت ماجرا که نگاه کنيد، مي‏بينيد موضوع بسيار ساده است. باشگاه شاکي از داوري با مستنداتي که در اختيار داشت، به مسئولان برگزاري تورنمنت ليگ قهرمانان اعتراض کرده و آن‌ها نيز به باشگاه اطمينان داده‏اند که همه چيز را رصد مي‏کنند.

همين موضوع ساده، اما در فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ رخ نمي‏دهد. اشتباهات گا‌ها فاجعه‏ بار داوري در فوتبال کشورمان رقم مي ‏خورد که هر آدم عاقلي را عاصي و عصباني مي‏کند. مربيان و بازيکنان که با احکام کميته انضباطي و اخلاق، هرگز حق اعتراض ندارند. باشگاه‏ها هم اگر اعتراضي دارند، بايد به صورت مکتوب به فدراسيون ارسال کنند، اما در ادامه چه اتفاقي رخ مي‌دهد؟ هيچ! از سوي فدراسيون يا سازمان ليگ، هيچ پاسخي به دست‎شان نمي‎رسد که دل‎گرمي بوده و نشاني از تغيير شرايط يا برخورد با داوران پراشتباه داشته باشد. فراموش نکنيد که کنفدراسيون فوتبال آسيا يکي از ضعيف‏ترين کنفدراسيون‎هاي تحت مديريت فيفا است، اما آيا فدراسيون فوتبال کشورمان نمي‏تواند همين اتفاقات ساده مديريتي را نيز از کنفدراسيون فوتبال آسيا بياموزد و با دادن پاسخ‏هاي منطقي و اميدوارکننده، دل مديران باشگاه و مربيان تيم‏ها را نسبت به آينده گرم کند؟

جامعه ورزش ايالات متحده در شوک

خودکشي باورنکردني مدال آور المپيک

کلي کاتلين، يکي از بهترين دوچرخه سواران آمريکايي، در سن 23 سالگي فوت کرده است.ديروز خبر عجيب فوت کلي کاتلين تاييد شد و جامعه ورزش ايالات متحده در شوک بزرگي فرو رفت. کاتلين نقش مهمي در سه قهرماني متوالي ايالات متحده در بين سالهاي 2016 تا 2018 ايفا کرد و در المپيک 2016 ريودوژانيرو نيز موفق به کسب مدال نقره شد. کلي کاتلين از منظر فردي نيز عملکرد خوبي در سالهاي اخير داشت و در مسابقات قهرماني جهان در سال 2017 و 2018 به مدال برنز دست يافته بود اما حالا جنازه وي در
خانه اش پيدا شده و به نظر مي رسد او خودکشي کرده است.

راب دي مارتيني، مدير اجرايي فدراسيون دوچرخه سواري ايالات متحده در اين رابطه گفت: "ما عميقا به خاطر درگذشت کلي کاتلين ناراحت هستيم. کلي براي ما فراتر از يک ورزشکار بود و او همواره بخشي از خانواده دوچرخه سواري ايالات متحده باقي خواهد بود."

همچنين پدر اين دوچرخه سوار نيز گفت: "لحظه اي نيست که ما به کلي و به زندگي فوق العاده اي که مي توانست داشته باشد فکر نکنيم. حاضرم زندگي خود را براي بازگشت و حيات دوباره دخترم بدهم و اين فقدان بزرگ باور کردني نيست."

کاتلين مدرک کارشناسي مهندسي رياضي داشته و يک ويولونيست و هنرمندي با استعداد بود. کلي همچنين ماه گذشته مقاله اي در خصوص ايجاد تعادل در زندگي ورزشي و تحصيلي خود به رشته تحرير درآورده بود. کاتلين در رقابت هاي رالي UHC در جاده حضور داشته و همزمان در حال انجام تحصيلات تکميلي خود در دانشگاه استنفورد بود که چنين تصميم عجيبي را براي پايان دادن به زندگي خود انتخاب کرد.

تمجيد رسانه‌هاي روس از آزمون

سردار توقف‌ناپذير

روند گلزني‌هاي مداوم سردار آزمون در زنيت همچنان ادامه دارد و رسانه‌هاي اين کشور به تمجيد از درخشش او پرداختند.

تيم فوتبال زنيت در هفته نوزدهم ليگ يک روسيه به مصاف تيم يوفا رفت و 2 بر يک مهمانش را شکست داد. سردار آزمون در ترکيب اصلي زنيت حضور داشت و گل نخست تيمش را در دقيقه 34 به ثمر رساند.

اين پنجمين گل آزمون در پنجمين حضورش در تيم زنيت بود تا مورد تمجيد رسانه‌هاي اين کشور قرار گيرد.

سايت اسپورت باکس، آزمون را خريدي هوشمندانه از سوي زنيت توصيف کرد که به خوبي توانسته است در اين تيم جا بيفتد و همکاري خوبي با ساير نفرات اين تيم پيدا کند.

اکسپرس، آزمون را مهاجمي توصيف کرد که زنيت به دنبال آن بود و اکنون مهره‌اي خطرناک در اختيار دارد که مي‌تواند با سرعت خود خط دفاع هر تيمي را غافلگير کند.

اسپورت نيوز نيز نوشت: بعد از درخشش در ليگ اروپا بار ديگر سردار اين بار در ليگ براي تيمش گلزني کرد. گل او در اين ديدار به شکل زيبايي به ثمر رسيد تا نشان دهد او مي‌تواند در کنار زيوبا بار گلزني تيم را در ادامه به دوش بکشد.

ياران آزمون بايد اين هفته در ديدار برگشت خود در ليگ اروپا در حالي برابر ويارئال قرار گيرند که در ديدار رفت با نتيجه 3 بر يک شکست خوردند و کار سختي براي صعود به مرحله بعد اين رقابت‌ها دارند.

آمار والورده در لاليگا

صدرنشيني 90 درصدي

با برتري 3-1 برابر رايو وايه کانو، بارسلونا اقتدار و فاصله خود در صدر جدول با اتلتيکومادريد را حفظ کرد و در مسير دومين قهرماني پياپي در لاليگا قرار گرفته است. از زماني که والورده هدايت بارسلونا را بر عهده گرفته، در 7/90 درصد هفته هاي دوران کاري خود در لاليگا صدرنشين بوده که رکوردي فوق العاده به شمار مي آيد. نزديک ترين سرمربي به والورده، پپ گوارديولا است که در 2/57 درصد دوران حضور خود در لاليگا، تيمش در رتبه اول جدول قرار داشته است.

حالا والورده در بين شش سرمربي برتر بارسلونا شامل رينوس ميشل، يوهان کرويف، فرانک رايکارد، تري ونبلز و پپ گوارديولا در تاريخ قرار گرفته است. جالب اينجاست که يوهان کرويف علي رغم فتح چهار لاليگا روي نيمکت بارسا، تنها 6/19 درصد هفته ها در صدر جدول اين ليگ قرار داشته است. والورده در مسير دومين قهرماني متوالي در لاليگا با بارسلونا قرار دارد و آنها با غلبه بر رئال مادريد به فينال کوپا دل ري نيز رسيده اند اما هواداران بارسا اميدوارند اين تيم آماده بعد از چند سال قادر به فتح ليگ قهرمانان در فصل جاري باشد.


 خبـــرنامه 

 کايو و عبدالرحمان؛ غايبان العين مقابل استقلال

تيم العين در حالي امشب مقابل استقلال به ميدان مي رود که کايو و محمد عبدالرحمن، دو بازيکن اصلي خود را در اختيار ندارد. کايو بعد از آن که در جريان ديدار هفته هفدهم ليگ برتر امارات مقابل شباب الاهلي دبي مصدوم شد، از ابتداي نيمه دوم از ترکيب العين خارج شد و به دليل آسيب ديدگي در نخستين بازي آسيايي برابر الهلال عربستان حضور نداشت که حالا جدال با استقلال را نيز از دست داده است. محمد عبدالرحمن، ملي پوش اماراتي العين نيز که بعد از چهار حضور ثابت در ترکيب مسابقات ليگ، در ديدار با الهلال عربستان حضور تعويضي در زمين داشت، ديگر بازيکني است که در فهرست العين براي ديدار مقابل استقلال ايران حضور ندارد و همراه تيمش به تهران سفر نکرده است.

مأموريت سخت رانيري

کسب سهميه براي رم

کلوديو رانيري، سرمربي 65 ساله ايتاليايي تا پايان فصل هدايت رم را برعهده خواهد داشت. نتايج ضعيف دي فرانچسکو در فصل جاري و حذف آنها از ليگ قهرمانان، در نهايت منجر به جدايي او شد و از اين به بعد رانيري هدايت جالوروسي را تا پايان فصل بر عهده خواهد داشت.

رانيري که تازه از هدايت فولام بحران زده در ليگ برتر انگلستان کنار گذاشته شده بود، با نظر فرانچسکو توتي دوباره بعد از سال ها به رم بازگشت تا بتواند به هدف اصلي باشگاه يعني کسب سهميه ليگ قهرمانان اروپا دست يابد. قطعا رم اوضاع بسيار بهتري نسبت به فولام ته جدولي دارد ولي بايد اين نکته را در نظر داشت که رانيري تقريبا، هدايت يک تيم نصف و نيمه را بر عهده گرفته است. بحران مصدوميت و محروميت مي تواند گريبان بزرگترين مربيان و باشگاه ها را بگيرد.آيا شخصيت آرام رانيري مي تواند گرگهاي زخمي را به سر منزل مقصود برساند؟ 12 فينال در پيش روي او است و اگر اين پيرمرد با تجربه بتواند خود را به جمع 4 تيم برتر جدول در اين شرايط بحراني برساند، جايگاهش نزد هواداران و مديران باشگاه بيش از پيش بالا مي رود و قطعا کمتر از نايب قهرماني اش در 2009 نخواهد بود.

مأموريت کمال در دوحه

مهار ژاوي

کمال کاميابي‌نيا که در بازي مقابل نساجي با استراحت از سوي برانکو مواجه شد و تنها دقايقي به ميدان رفت، برابر السد قطر احتمالا فرصت حضور در ترکيب اصلي را به‌دست خواهد آورد تا مامور مهار ژاوي هرناندز، ستاره و کاپيتان اسپانيايي حريف باشد. بازيکن فيزيکي و تخريبي خط مياني پرسپوليس که سابقه چند تقابل با اين بازيکن باتجربه را در کارنامه دارد، با اين ماموريت بزرگ از سوي برانکو مواجه شده تا مانع از طراحي حملات ژاوي در اين بازي شود.هافبک پرسپوليس طي چهار تقابل فصل گذشته مقابل اين بازيکن تاثيرگذار در ترکيب السد، عملکرد موفقي از خود به جا گذاشته و نمايش برتر او در بازي امشب نيز کمک زيادي به دستيابي امتياز توسط سرخپوشان خواهد داشت.

دومين هفته بدون خورشيدي

اشکان محروم شده؟

اشکان خورشيدي، داور ليگ برتر که در هفته بيستم رقابت‌ها قضاوت ديدار حساس تراکتورسازي - سپاهان را بر عهده داشت، عملکردش به شدت مورد اعتراض طلايي‌پوشان بود و سپاهاني ها عقيده داشتند وي اشتباهات تاثيرگذاري در جريان بازي داشته است. در کارشناسي انجام شده توسط برنامه نود هم مشخص شد خورشيدي قضاوت قابل قبولي نداشته و اشتباهاتش در نتيجه بازي تاثيرگذار بوده است، هرچند که عده‌اي عقيده داشتند نويد مظفري به عنوان کارشناس برنامه نود نظرات درستي در مورد تصميمات خورشيدي نداشته و حتي اصالت اصفهاني او را دليل کارشناسي به سود سپاهان عنوان کردند. با اين وجود به نظر مي‌رسد کميته داوران هم در بررسي‌هايي که انجام داده است به اشتباهات خورشيدي پي برده و او را محروم کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي