جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089

وزير کشور:
سيل حدود 35 هزار ميليارد تومان خسارت وارد کرد


رئيس‌جمهوري کوبا:آماده جنگ هم‌زمان دفاعي و اقتصادي هستيم


پمپئو مدعي شد: ايران در تحولات آمريکاي جنوبي دخالت دارد


سفير فرانسه در آمريکا:لازم باشد ايران را پس از پايان برجام هم تحريم مي‌کنيم


ظريف: اروپايي ها بهانه اي براي شروع نکردن اينستکس ندارند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

سخنگوي ثبت احوال کشور:
پايان اعتبارکارت هاي ملي قديمي

سرپرست سازمان تأمين اجتماعي اعلام کرد؛
مبناي افزايش حق بيمه مشاغل خاص

لاوروف:
روسيه و چين مانع نقض قوانين در شوراي امنيت شدند


خبر


پيشروي رانش زمين در روستاي حسين آباد کالپوش سمنان


پرتاب موشک حامل فضاپيما در فلوريداي آمريکا


سرمقاله


  وزير کشور:
 سيل حدود 35 هزار ميليارد تومان خسارت وارد کرد 

 وزير کشور ميزان خسارات سيل اخير را بين 30 تا 35 هزار ميليارد تومان برآورد کرد و گفت: 25 استان و بيش از چهار هزار و 400 روستا در کشور درگير سيل شدند.به گزارش ايرنا، سيل اخير در کشور، ميزان خسارات وارده و چگونگي امدادرساني به سيل زدگان در جلسه علني مجلس با حضور وزيران نيرو، جهاد کشاورزي ، راه و شهرسازي، کشور ، رييس سازمان هواشناسي و رييس سازمان امداد و نجات مورد بحث و بررسي قرار گرفت.«عبدالرضا رحماني فضلي» در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي با ارايه گزارشي از ميزان خسارات سيل اظهارداشت: اين سيل بي نظير بود و منجر شد که 25 استان درگير مشکلات بسيار از جمله آب گرفتگي، تخريب منازل، واحد هاي توليدي، پل ها و جاده ها و خسارت هاي بسياري ديگري شوند.

وي با افزود: با توجه به اقدامات پيشگيرانه کاهش خسارت هاي جاني را به عنوان نخستين هدف قرار دهيم و با جابجايي جمعيت در بيش از 250 روستا و بخش هايي از شهرها خسارت هاي جاني را به حداقل رسانيدم.وزير کشور با بيان اين که سيلي که امسال در کشور رخ داد مربوط به دوره هاي 200 تا 250 ساله است، گفت: سيلي با اين عظمت مي توانست خسارت هاي انساني بسياري داشته باشد که با لطف خداوند و تلاش دستگاه ها و کمک مردم توانستيم خسارت هاي جاني را به حداقل برسانيم.رحماني فضلي توضيح داد: بر اثر جاري شدن سيل، حجم عبور رودخانه کرخه از هزار متر مکعب در ثانيه به 20 هزار متر مکعب در ثانيه، گرگان رود از 120 متر مکعب در ثانيه به 800 مترمکعب در ثانيه، معمولان از 800متر مکعب در ثانيه به 2 هزار و500 متر مکعب در ثانيه و پلدختر از 2 هزار و 500 متر مکعب به پنج هزار متر مکعب در ثانيه رسيد.

وي ادامه داد: همه اينها خارج از ظرفيت هاي رودخانه ها بودند که حجم آنها نيز به خاطررسوب گيري کاهش پيدا کرد و آب به سمت منازل سرازير شد.


 رئيس‌جمهوري کوبا:آماده جنگ هم‌زمان دفاعي و اقتصادي هستيم 

 
القدس العربي :رئيس جمهوري کوبا دولت آمريکا را عامل تيره شدن روابط دو کشور عنوان کرد و مردم کشورش را به تقويت دفاعي و اقتصادي فرا خواند.به گزارش ايلنا به نقل از القدس العربي، «ميگوئل دياز کانل» رئيس جمهور کوبا دولت «دونالد ترامپ» را عامل اصلي تيره شدن روابط دو کشور توصيف کرد و مردم کشورش را به تقويت قدرت دفاعي و اقتصادي فرا خواند.دياز کانل با سخنراني در پايان نشست پارلمان اکوادور گفت: «آمريکا به دنبال حمله مالي سنگين براي بسيار سخت کردن عمليات صادرات واردات در کشور است».رکود اقتصادي در اقتصاد کوبا در سال‌هاي گذشته و همچنين اوضاع نابسامان ونزوئلا، متحد اصلي کوبا، موجب کاهش استفاده از سوخت و انرژي در نهادهاي دولتي و کمبود کالاهاي اساسي مانند نان و گوشت و تخم مرغ شده است.تقويت و تمديد تحريم‌هاي آمريکا عليه کوبا به ويژه در دوره ترامپ موجب شده تا کوبا به سختي بتواند از سازمان‌هاي بين المللي وام بگيرد.


  پمپئو مدعي شد: ايران در تحولات آمريکاي جنوبي دخالت دارد 

صداي آمريکا :وزير امور خارجه آمريکا مدعي شد: ايران تهديد جهاني است و با حضور مالي خود در تحولات آمريکاي جنوبي دست دارد.

به گزارش آنا از صداي آمريکا، مايک پمپئو در مصاحبه‌اي در پاراگوئه تصريح کرد که بدون شک ايران با حضور مالي خود در تحولات آمريکاي جنوبي دست دارد و اينکه اين کشور تهديدي جهاني است.وي در پاسخ به سؤالي در خصوص دخالت ايران در آمريکاي لاتين اذعان کرد: «بدون شک ايران در آمريکاي جنوبي پول خرج مي‌کند و مشغول حمايت از حزب‌الله، سازمان‌هاي جنايتکار فراملي و تلاش براي گسترش تروريسم در منطقه است. ما ايران را بزرگ‌ترين حامي دولتي تروريسم در جهان مي‌دانيم و اين کشور تهديدي جهاني است.»پمپئو برقراري پرواز مستقيم بين تهران و کاراکاس در هفته گذشته را اقدامي در اين راستا دانست.ماهان اير که پرواز مستقيم از تهران به کاراکاس را بر عهده دارد به‌وسيله واشنگتن با ادعاي ارسال تجهيزات نظامي به کشورهاي غرب آسيا تحريم شده است.


 سفير فرانسه در آمريکا:لازم باشد ايران را پس از پايان برجام هم تحريم مي‌کنيم 

 
آنا :سفير فرانسه در آمريکا بر مخالفت اروپا با غني‌سازي اورانيوم توسط ايران پس از 2025 تأکيد کرد و گفت: اروپا در صورت نياز، ايران را تحريم خواهد کرد.به گزارش آنا، جرارد آرود در صفحه شخصي خود در توئيتر، ضمن خط‌ونشان کشيدن براي جمهوري اسلامي در صورت ادامه غني‌سازي هسته‌اي، به‌صراحت اعلام کرد که اگر ايران پس از برجام و بر اساس ضوابط غرب، فعاليت‌هاي هسته‌اي خود را محدود نکند، با تحريم‌هاي جديد هسته‌اي روبه‌رو خواهد شد.

وي نوشت: «اين اشتباه است که گفته شود با منقضي شدن برجام، ايران اجازه خواهد داشت اورانيوم غني کند. بر اساس معاهده منع اشاعه تسليحات هسته‌اي و پروتکل الحاقي، ايران تحت نظارت‌هاي شديد بايد ثابت کند که فعاليت‌هاي هسته‌اي صلح‌آميز هستند.»وي افزود: «همان‌گونه که در سال 2002 گفته‌ايم، بر اساس «ان پي تي»، غني‌سازي اورانيوم بدون برنامه صلح‌آميز قابل‌اعتماد، غيرقانوني است و مي‌توانيم در صورت نياز، در سال 2025 نيز واکنش نشان دهيم.


 ظريف: اروپايي ها بهانه اي براي شروع نکردن اينستکس ندارند 

وزير امور خارجه با بيان اينکه اروپايي ها درعملياتي شدن سازوکار اينستکس عقب هستند،گفت:براي راه‌اندازي اين سازوکار نياز بود که ما سازوکار متناظري را راه اندازي کنيم که هفته گذشته راه اندازي شد و الان اروپايي ها هيچ بهانه اي ندارند براي اين که کارشان را شروع کنند.به گزارش ايرنا، «محمد جواد ظريف» در حاشيه مراسم رونمايي از سايت ديپلماسي اقتصادي وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران افزود: عملياتي شدن اينستکس اين اقدام مقدماتي توسط اروپا هست، اروپايي ها ارديبهشت ماه گذشته بعد از خروج آمريکا از برجام تعهدات متعددي را مطرح کردند که براي شروع اجراي آن تعهدات نياز بود اينستکس (سازوکار مالي اروپا و ايران) را راه بيندازند.وي با بيان اين که معتقديم اروپايي ها بايد حالا براي مدت زيادي تلاش کنند تا بتوانند تعهدات خودشان را انجام دهند،افزود: اروپايي ها بسيار عقب هستند و نبايد اين طور تصور کنند که جمهوري اسلامي منتظر آنها مي ماند.


 يك نكته از هزاران 

 يك سيل و 35 هزار ميليارد تومان خسارت

سيل اخيري كه در كشور اتفاق افتاد و همچنان هم چندين استان كشور را با مشكلات عديده اي مواجه كرده است ،بي گمان امتحاني بود براي نحوه مديريت بحران كشور.چه براي مسئولين نهادهاي مربوطه چه براي مردم. در رابطه با عملكرد مسئولين و نهادهاي مسئول در اين زمينه بايد بعد از پايان اين رخداد ارزيابي هاي لازم را انجام داد و برا ساس كاركردهايشان اقدامات لازم صورت گيرد.اما نكته مهمي را كه وزير كشور روز گذشته در مجلس به آن اذعان كرد بسيار تاسف آوربود كه سيل اخير در حدود 35 هزار ميليارد تومان خسارت بر جا گذاشت .

بانگاهي به فيلم ها و تصاوير خسارت ها مي توان مشاهده كرد رعايت نكردن ضوابط قانوني و علمي در ساخت و سازها چه ميزان مي تواند خسارت به بار آورد.كشوري كه به لحاظ کمي جزو كشورهاي پيشرو در فارغ التحصيلان مهندسي است بي گمان نبايد با يك سيل اين ميزان خسارت مالي را شاهد باشد.قطعاً نظارت كافي بر ساخت و سازهاو نگاه علمي به اين فرايند در كشور مي تواند ازاينگونه خسارتها جلوگيري نمايد.


 ميز خبر 

 تجاوز رژيم صهيونيستي به حريم هوايي و دريايي لبنان

ستاد مشترک ارتش لبنان طي بيانيه‌اي اعلام کرد که يک فروند پهپاد و يک قايق نظامي رژيم صهيونيستي به حريم هوايي و دريايي اين کشور تجاوز کرده‌اند.به گزارش آنا از ديلي استار، ستاد مشترک ارتش لبنان در بيانيه‌اي اعلام کرد که يک فروند هواپيماي بدون سرنشين و يک قايق نظامي رژيم صهيونيستي حريم هوايي و دريايي اين کشور را نقض کرده‌اند.

بر اساس اين گزارش، يک فروند پهپاد صهيونيستي «ام – کي»، بر فراز شهر مرجعيون در ارتفاع پائين پرواز و قايق نظامي اين رژيم نيز مرزهاي دريايي لبنان را نقض کرد.

مايک پنس خبر داد؛

بازداشت 2 ايراني در مرزهاي آمريکا

معاون رئيس‌جمهور آمريکا در تازه‌ترين اظهارات خود از بازداشت دو ايراني به اتهام تلاش براي ورود غيرقانوني به ايلات متحده خبرداد.به گزارش ايلنا، «مايک پنس» معاون رئيس‌جمهور آمريکا در تازه‌ترين اظهارات خود در توييتر از تلاش دو ايراني، براي ورود غيرقانوني به آمريکا و بازداشت‌ آنها خبر داد.

وي پس از بازديد از مرز نوگالس در اين‌باره در توييتر خود نوشت: در ديدار کوتاه از اين منطقه و در جلسه‌اي که در اين شهر با مسئولان مرزباني آمريکا داشتم، مطلع شدم که آن‌ها دو تبعه ايراني را که سعي داشتند از ديد گشت مرزي پنهان بمانند، دستگير کرده‌اند.معاون رئيس‌جمهور آمريکا گفت: روزانه هزاران مهاجر بازداشت مي‌شوند. اين يک بحران ملي است و کنگره بايد از مردان و زنان شجاع ما که در مرز خدمت مي‌کنند، حمايت کند.

رژيم صهيونيستي خانه‌هاي 500 فلسطيني در قدس را تخريب مي‌کند

رژيم صهيونيستي قصد دارد 60 منزل در قدس را که در آن 500 فلسطيني زندگي مي‌کنند، تخريب کند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه عبري‌زبان "هاآرتص"، دادگاه رژيم صهيونيستي در قدس با درخواست تجديد نظر خانواده‌هاي فلسطيني در قدس درخصوص ممانعت از تخريب منازلشان که در آن حدود 500 تن زندگي مي‌کنند، مخالفت کرد.

دادگاه اسرائيل به شهرداري شهر قدس اشغالي مجوز تخريب اين منازل را که در آن صدها شهروند فلسطيني زندگي مي‌کنند، داده است. اين منازل به اين بهانه قرار است تخريب شوند که بخشي از آنها در اراضي وجود دارد که قرار است پروژه‌هاي گردشگري در آنجا ايجاد شود.

طبق نوشته اين روزنامه عبري‌زبان، در اين منطقه 60 ساختمان وجود دارد که در آنها بيش از 500 فلسطيني زندگي مي‌کند.

اين محله بين "سلوان" و "ابو طور" واقع شده است و اين منازل به خاطر سخت بودن شرايط گرفتن مجوز، بدون مجوز ساخته شده‌اند.

هشدار سازمان اطلاعات آلمان در زمينه حملات مجدد داعش در اين کشور

رئيس سازمان اطلاعات داخلي آلمان نسبت به افزايش تهديد‌ها از سوي عناصر جدا شده داعش و انجام عمليات تروريستي در اين کشور هشدار داد.

به گزارش فارس، «توماس هالدنوانگ» رئيس دستگاه اطلاعات داخلي آلمان در مصاحبه با روزنامه «ولت ام‌سنتاگ» نسبت به افزايش تهديد نيروهاي شکست خورده داعش در سوريه و عراق و انجام عمليات در اين کشور هشدار داد.

به نوشته وبگاه شبکه خبري «دويچه وله» هالدنوانگ گفت تعداد اسلامگرايان افراطي در آلمان در سال 2018 به 2240 نفر افزايش يافته است.هالدنوانگ گفت: «نمي‌توانم درباره داعش کاملا روشن صحبت کنم اما اين گروه مي‌تواند در هر زمان حمله‌اي را در آلمان انجام دهد.»

طوفان در آمريکا، جان 4 نفر را گرفت

طوفان در جنوب آمريکا، به کشته شدن حداقل 4 نفر شامل يک بچه سه ساله و جراحت چند نفر ديگر انجاميده است.به گزارش فارس، رسانه‌ها و مقام‌هاي آمريکا خبر داده‌اند که بر اثر طوفان در جنوب اين کشور حداقل 4 نفر کشته و چند تن ديگر زخمي شده‌اند.

طبق گزارش شبکه «ان‌بي‌سي»، بر اثر طوفان که از چند ايالت جنوبي آمريکا را درنورديده، حداقل 4 نفر شامل دو کودک سه ساله و هشت ساله در ايالت تگزاس جان خود را از دست دادند.

اين دو کودک که همراه والدينشان با خودرو در شرق تگزاس در حرکت بودند، بر اثر افتادن درخت روي خودرو، جانشان را از دست دادند.

علاوه بر اين دو کودک، يک پسر 13 ساله ساکن «لوئيزيانا» و يک زن ساکن «هيوستون» هم بر اثر طوفان جان خودشان را از دست داده‌اند.


 خبــــر 

عراقچي: فرانسه در مورد اظهارات سفيرش اعلام موضع کند

معاون سياسي وزير امور خارجه در واکنش به توييت سفير فرانسه در آمريکا در توييتر نوشت:«اگر توييت هاي «ژرار آرو» موضع فرانسه را اعلام مي کند، با نقض فاحش هدف و موضوع برجام و قعطنامه 2231 مواجه هستيم.پاريس اعلام موضع کند، در غير اين صورت اقدام مقتضي را انجام خواهيم داد».به گزارش ايرنا، اين اظهارات واکنش «سيد عباس عراقچي» معاون وزير امور خارجه کشورمان را در پي داشت.

يک سايت صهيونيستي:حمله اخير اسرائيل عليه سوريه براي اولين بار از دريا انجام شد

يک سايت وابسته به رژيم صهيونيستي گزارش داد که اين رژيم براي نخستين بار حمله اخير خود را عليه سوريه از طريق دريا انجام داده است.

به گزارش مهر به نقل از روسيا اليوم، سايت صهيونيستي «اينتل تايمز» گزارش داد که حمله روز شنبه رژيم صهيونيستي عليه شهر «مصياف» واقع در حومه حماه براي نخستين بار از طريق دريا صورت گرفت.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

سخنران اصلي

اسماعيل سراج الدين

نايب رئيس بانک جهاني

حاکميت دانشگاه و «جامعه سهامدار»

جلسه جامع، سه شنبه، 24 آگِست، ساعت 10 الي 11

دانشگاه امروز:

سهام و سهام داران

اسماعيل سراج الدين

دوربان

23 آگِست، سال 2000


 سخنگوي ثبت احوال کشور:
 پايان اعتبارکارت هاي ملي قديمي 

 
سخنگوي ثبت احوال کشور از پايان اعتبار کارت ملي قديمي قبل سال 97 خبر داد و گفت: قرار است سازوکاري براي دارندگان کارت ملي قديمي انديشيده و اوراق هويتي موقتي برايشان صادر شود.به گزارش مهر، سيف‌الله ابوترابي، در مورد اتمام مهلت کارت ملي قديمي، افزود: بر اساس مصوبه هيأت دولت کارت‌هاي ماقبل سال 97 از اعتبار ساقط هستند به همين دليل طي دو، سه روز آينده از نظر حقوقي وضعيت را بررسي خواهيم کرد تا براي افرادي که مراجعه نکردند سازوکاري فراهم شود تا بتوانيم برايشان اوراقي صادر کنيم تا در حين ثبت‌نام آنها در اختيارشان قرار گيرد.

رئيس سازمان ثبت احوال زمان صدور کارت هوشمند ملي را فعلاً نامشخص عنوان کرد و گفت: صدور کارت هوشمند با تأخير انجام مي‌شود و آن هم به دليل مشکلاتي است که در تأمين بدنه کارت همچنان وجود دارد.ابوترابي در رابطه با آخرين وضعيت صدور اوراق هويتي براي سيل‌زدگان، افزود: با پيشنهاد رئيس سازمان ثبت‌احوال و موافقت وزير کشور قرار شده مردمي که در جريان سيل اوراق هويتي خود را از دست داده‌اند به صورت رايگان برايشان شناسنامه صادر شود.

وي ادامه داد: به اين ترتيب در زمان مناسب و با طي مراحل قانوني اعتبار لازم را اخذ کرده و بابت صدور اين شناسنامه‌ها به حساب خزانه مبالغ را واريز مي‌کنيم.


 سرپرست سازمان تأمين اجتماعي اعلام کرد؛
  مبناي افزايش حق بيمه مشاغل خاص 

سرپرست سازمان تأمين اجتماعي در مورد مبناي افزايش حق بيمه،بيمه شدگان خاص که شامل مشاغل آزاد، اختياري، قاليبافان، کارگران ساختماني و...، مي شود توضيحاتي ارائه کرد.به گزارش مهر، محمد حسن زدا، در مورد افزايش حق بيمه شدگان خاص (اختياري، مشاغل آزاد، قاليبافان، کارگران ساختماني و…) گفت: آن چيزي که باعث مي‌شود ناخواسته حق بيمه‌ها افزايش پيدا کند افزايش حداقل دستمزد است.وي افزود: حداقل دستمزدها هر سال از سوي شوراي عالي کار تعيين مي‌شود به طوري که سال گذشته حداقل دستمزد يک ميليون و 100 هزار تومان بود پس مبناي محاسبه بيمه اختياري، مشاغل آزاد، قاليبافان و کارگران ساختماني نيز اين مبلغ تعيين شد اما در سال جاري که شوراي عالي کار حداقل دستمزد را به يک ميليون و پانصد هزار تومان افزايش داده است طبيعتاً در حق بيمه مشاغل آزاد اختياري قاليبافان و کارگران ساختماني تأثيرگذار خواهد بود.سرپرست سازمان تأمين اجتماعي تاکيد کرد: اين افزايش حق بيمه از سوي سازمان تأمين اجتماعي نيست بلکه تأمين اجتماعي تابعي است از حداقل دستمزدي که توسط شوراي عالي کار تعيين مي‌شود.


 لاوروف:
  روسيه و چين مانع نقض قوانين در شوراي امنيت شدند 

وزير خارجه روسيه با تاکيد براينکه روسيه و چين مانع نقض قوانين در شوراي امنيت سازمان ملل شده‌اند،گفت: همکاري‌هاي دو کشور تاثيري جدي بر کساني دارد که به روش‌هاي غيرقانوني به دنبال حل مسائل بين‌المللي هستند.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري تاس، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه تاکيد کرد که کشورش حداکثر تلاش خود را براي همکاري فعالانه در جهت امنيت جهاني بکار گرفته است.لاوروف تاکيد کرد: ما پيشنهادهايي براي افزايش اعتماد و قابل پيش بيني‌بودن ارائه کرديم. ايده امضاي معاهده امنيت اروپا- آتلانتيک، ابتکار عمل مشترک با چين عليه استقرار سلاح در فضا و ترسيم قواعدي براي مبارزه با تروريسم شيميايي و بيولوژيک از اين نمونه هستند. ما همچنان به دنبال پاسخ جامع به اين پيشنهادها از سوي کساني هستيم که از مذاکرات صادقانه درباره اين مسائل واقعا سخت و پرفشار امتناع مي‌کنند. وي در سخنان خود در بيست و هفتمين شوراي سياست خارجي و دفاعي گفت: روسيه و چين تلاش‌هاي مشترکي در شوراي امنيت سازمان ملل براي مقابله با نقض قوانين بين‌المللي داشته‌اند.


 خبر 

 جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي با حضور سران قوا برگزار شد

اولين جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي قوا در سال 98 با حضور سران سه قوه برگزار شد.به گزارش مهر، اولين جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران قوا در سال 98 برگزار شد.در اين جلسه آيت‌الله رئيسي به عنوان رئيس قوه قضائيه و همچنين حسن روحاني و علي لاريجاني به عنوان رؤساي قواي مجريه و مقننه حضور داشتند.

رئيس سازمان پزشکي قانوني کشور:

شمار قربانيان سيل در کشور به 76 نفر رسيد

رئيس سازمان پزشکي قانوني کشور اعلام کرد: با درگذشت 5 نفر در حوادث سيل استان خوزستان و يک نفر در استان ايلام، کشته‌هاي سيل اخير در کشور به 76 نفر رسيد.به گزارش مهر، احمد شجاعي گفت: با درگذشت 5 نفر در حوادث سيل استان خوزستان و يک نفر در استان ايلام، کشته‌هاي سيل اخير در کشور به 76 نفر رسيد.

رگولاتوري اعلام کرد؛

ارسال پيامک انبوه ممنوع است

رگولاتوري اعلام کرد: براساس مصوبه 21 شوراي عالي فضاي مجازي و آئين‌نامه‌هاي مربوط به آن که از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تهيه شده، ارسال پيامک انبوه ممنوع است.به گزارش مهر به نقل از رگولاتوري، مجيد حقي معاون امور پستي، ارتباطي و فناوري اطلاعات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي گفت: بر اساس مصوبه 21 شوراي عالي فضاي مجازي و آئين‌نامه‌هاي مربوط به آن که از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تهيه شده، ارسال پيامک انبوه ممنوع است.

ترامپ: به سلمان گفتم اگر ما نباشيم، ايران 2 هفته‌اي عربستان را مي‌گيرد

رئيس‌جمهور آمريکا در يک جمع خصوصي سعودي‌ها را «کودن» خوانده و ادعا کرده به پادشاه سعودي گفته اگر حمايت‌هاي نظامي آمريکا نباشد، ايران 2 هفته‌اي عربستان سعودي را فتح مي‌کند.به گزارش فارس، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا که پيش از اين هم اظهارات توهين‌آميزي خطاب به سعودي‌ها مطرح کرده بود، در يک جمع خصوصي اظهارات مشابهي را تکرار کرده و مدعي شده است که در نبود حمايت‌هاي نظامي آمريکا از سعودي‌ها، ايران مي‌تواند به سرعت عربستان را فتح کند.


 پيشروي رانش زمين در روستاي حسين آباد کالپوش سمنان 


 پرتاب موشک حامل فضاپيما در فلوريداي آمريکا  


 سرمقاله 

 ضرورت تغيير پيش‌فرض‌ها؛

باور كنيم بحران‌ها اتفاق مي‌افتند...

زهرا كيان‌بخت

يكي از ابتدايي‌ترين لازمه‌ها براي رويارويي با هر بحراني، از هر نوع كه باشد، پيش‌بيني آن قبل از زمان وقوع و ايجاد سازوكارهايي براي كنترل هر چه بهتر شرايط در زماني است كه بحران مزبور اتفاق مي‌افتد. اين روزها كه سيل، به مشكل اول كشور تبديل شده و هموطنان ما در اقصي نقاط كشور، با مشكلات متعددي در اثر سيل و بارشهاي اخير، دست و پنجه نرم مي‌كنند، شايد هيچ مساله‌اي بيشتر از نحوه مديريت بحران، به چشم نمي‌آيد. همين امر باعث شد از همان آغازين روزهاي شروع بارشها و پيش از آغاز سال نو كه بارشها مناطقي از كشور را فراگرفته بودند و خساراتي از قِبَل آنها وارد شده بود، بحث مديريت بحران و ضعف و كاستي‌هاي ما در اين زمينه، بار ديگر برجسته شود. در اين ميان، بازار نقد و نظرها در اين باره داغ داغ بود و چالشهاي متعددي در خصوص نحوه رويارويي ما با بحران اخير، مطرح شد و در رسانه‎‌ها بازتاب يافت.

اما ماحصل همه اين بحث و بررسي‌ها چيست؟ كمااينكه در جريان برخي بحرانهاي سابق هم، نظير همين نقد و نظرها و موشكافي‌ها مطرح مي‌شد. بايد ديد فايده اصلي اين نوع انتقادات براي جامعه چيست؟ اگر بناست مانند برخي از موارد قبلي، با گذشت زمان، تغيير آنچناني در روند مديريت بحرانها صورت نگيرد، بايد گفت اين نقد و بررسي‌ها نتوانسته به هدف مهمي كه مي‌شد به آن دست پيدا كرد، برسد.

چه در جريان سيل اخير و پيامدهاي آن براي مردم مناطق مختلف، و چه در جريان بحرانهاي ديگري مثل زلزله كرمانشاه، خلأهايي در زمينه داشتن آمار و ارقام دقيق براي كنترل بهتر شرايط و تصميم‌گيري بهتر، دادن آموزشهاي لازم به مردم براي مواجهه درست با حوادث پيش آمده، برخوردار بودن از اقلام اوليه ضروري براي امدادرساني و عدم اتلاف وقت و... به خوبي احساس مي‌شد. اما شناسايي اين خلأها در اتفاقات و بحرانهاي گذشته، تا چه اندازه باعث شده ما در جريان بحران اخير بتوانيم به موقع و با آمادگي هر چه بيشتر، فرايند امدادرساني را به بهترين نحو انجام دهيم؟

هر چند در بحران اخير هم، ما مشكلات فراواني در زمينه مديريت شرايط پيش آمده داشتيم، اما به هر حال، مديريت بحران يكي از نيازهاي اساسي هر كشور است كه بايد آن را فرابگيرد. حوادث و خسارات اخير هم درسهايي براي كشور داشتند كه اگر آنها را به خوبي نياموزيم، چه بسا در جريان بحرانهاي بعدي مجددا از ما امتحان گرفته شوند. اينك يكي از مهمترين چالشهاي پيش‌رو، خسارات گزافي است كه از ناحيه سيل به كشور تحميل شده و اين روزها مسئولان از آن سخن مي‌گويند. پيش‌تر، يكي از نمايندگان با اشاره به اين اتفاقات گفته بود اگر قبل از اين، به قانون مديريت بحران عمل شده بود، بخش اعظم خسارات ناشي از سيل را شرکتهاي بيمه جبران مي کردند و بار آن بر عهده بودجه عمومي نمي افتاد. به هر حال، در كنار همه مشكلاتي كه كشور تا پيش از اين نيز با آن روبرو بود، امسال با تحميل اين خسارات، هزينه‌هاي سنگين ديگري نيز بر دوش كشور افتاده كه مي‌شد با اقدامات پيشگيرانه، از آنها جلوگيري كرد.

متاسفانه يكي از مشكلات ما در زمينه‌هاي مختلف اين است كه اين پيش‌فرض را براي خود قرار داده‌ايم كه اساسا بحران قرار نيست اتفاق بيفتد. اين است كه پيرو اين طرز تفكر شايع، اقدامات ضروري مثل آموزشهاي قبل از بحران به مردم، دپوي تجهيزات براي امدادرساني در شرايط دشوار، داشتن نقشه از پيش طراحي شده براي داشتن بهترين و سريعترين عكس‌العملها در برخورد با بحران، الگوگيري از كشورهاي موفق در مديريت بحرانهاي مختلف و... برايمان موضوعيتي كه بايد داشته باشد را ندارد.

به مجرد اينكه اين پيش‌فرض تغيير كند و باور كنيم چه بسا بحراني كه هرگز تصورش را نمي‌كرديم (مثل سيل اخير) اتفاق بيفتد، آن گاه، مي‌توانيم در مسير مديريت درست بحرانهاي آينده گام برداريم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي