جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090

در ديدار با معاونان پارلماني وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي:
دکترلاريجاني:شيطنت آمريکايي‌ها باعث ايجاد وفاق در کشور شد


هواشناسي اعلام کرد : سامانه بارشي جديد در راه است


پرداخت وام 2.5 ميليون توماني براي گاز سوز کردن خودروها


خبر


جاري شدن سيلاب در زابل


تصادف يک هواپيما با هلي‌کوپتر در فرودگاهي در نپال


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار شرکت کنندگان در مسابقات بين‌المللي قرآن کريم:
حرکت عظيم مردمي در امداد به سيل‌زدگان از آموزه‌هاي قرآن و شهداست


معامله قرن اواخر بهار رونمايي مي‌شود؛ حرفي از کشور فلسطين نيست


ضرب الأجل 15 روزه اتحاديه آفريقا به شوراي نظامي سودان


جيمي کارتر: آمريکا در 242 سال عمرش تنها 16 سال در صلح بوده است


جهانگيري:صيانت از حريم طبيعت بايد بدون مماشات پيگيري شود


امارات؛ آغاز ساخت بزرگترين صخره مرجاني مصنوعي

صليب سرخ جهاني:
2 ميليون سيل‌زده در ايران نياز به کمک‌هاي فوري دارند

شمارش معكوس تا برپايي نمايشگاه بين‌المللي کتاب 98؛
ديوار كوتاه مطالعه و فرهنگ


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


  در ديدار با معاونان پارلماني وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي:
 دکترلاريجاني:شيطنت آمريکايي‌ها باعث ايجاد وفاق در کشور شد 

 
رييس مجلس شوراي اسلامي گفت:شيطنت آمريکايي ها باعث ايجاد فضاي وفاق و همدلي در کشور شد. آنها نيت ديگري داشتند، ولي موفق به تحقق آن نشدند.به گزارش خانه ملت، «علي لاريجاني» در ديدار با معاونان پارلماني وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي کشور حفظ و نگه داشتن وفاق و همدلي را سرمايه اي براي تحقق آرمان‌هاي انقلاب عنوان کرد و افزود: معاونت پارلماني دستگاه ها از قسمت هايي است که اين مهم را بر دوش دارد. لذا موارد مد نظر نمايندگان را پيگيري کنيد چرا که فشار روي آنها زياد بوده و مشکلات مردم را منعکس مي کنند.

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر لزوم حفظ ارتباط نمايندگان با وزرا تصريح کرد اين امر به حفظ فضاي وفاق در کشور کمک مي کند.لاريجاني با اشاره به نامگذاري سال جاري از سوي مقام معظم رهبري تحت عنوان «رونق توليد» بيان داشت: برخي قوانين و مقررات سرمايه گذاري را سخت کرده لذا لازم است در دستگاه ها ستادي تشکيل شود تا ايرادات قانوني مشخص شود که البته به معاونت قوانين مجلس نيز گفته ايم تا تنقيح قوانين را در اولويت قرار دهند.

وي بخش زيادي از ايرادات قانوني را مربوط به آيين‌نامه ها و بخشنامه ها دانست و تصريح کرد: متأسفانه در حال حاضر روند سرمايه گذاري در کشور 2 سال طول مي کشد که اشکال ديواني ما را نشان مي دهد همچنين در قانون برنامه توسعه، طرح پنجره واحد مطرح شد که به خوبي اجرا نشد.

رييس مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: در حوزه هاي صنعت، کشاورزي و خدمات بايد روند سرمايه گذاري روان سازي شود و اگر قانوني مخل بوده يا ضرورت ندارد به مجلس اطلاع داده شود تا اصلاح شده يا در صورت لزوم همان آيين نامه ها و بخشنامه ها تغيير کند.


 هواشناسي اعلام کرد : سامانه بارشي جديد در راه است 

 کارشناس سازمان هواشناسي گفت:امروزسامانه بارشي جديدي از شمال غرب وارد کشور مي‌شود.«فريبا گودرزي»در گفت و گو با ايرنا افزود: اين سامانه ابتدا مناطق شمال غرب و سپس روز چهارشنبه نيمه غربي را تحت تاثير قرار مي‌دهد که در اين مناطق شاهد وزش بادهاي شديد خواهيم بود.گودرزي بيان داشت: انتظار داريم امروز در برخي از ساعات مناطقي از شمال شرق کشور بارش‌هاي پراکنده رخ دهد اما ساير مناطق کشور آسماني صاف خواهند داشت.به گفته وي در دو روز آينده سواحل خزر روند افزايشي دماي 4 تا 6 درجه خواهد داشت و براي نيمه شرقي کشور از چهارشنبه بعدازظهر افزايش دماي 8 تا 10 درجه پيش‌بيني شده است.گودرزي اظهار داشت: همچنين چهارشنبه غرب خليج فارس به ويژه سواحل خوزستان مواج پيش‌بيني شده است.


 پرداخت وام 2.5 ميليون توماني براي گاز سوز کردن خودروها 

 مدير طرح‌هاي سي ان جي از عملياتي شدن ارائه وام 2.5 ميليون توماني براي دوگانه سوز كردن خودروها خبر داد.به گزارش عصر ايران به نقل از پايگاه اطلاع رساني شرکت ملي پالايش و پخش حميد قاسمي با بيان اينكه متقاضيان با اولويت صاحبان خودروهاي حمل و نقل عمومي (بار و مسافر) مي توانند تا سقف 2.5 ميليون تومان از تسهيلات بانكي برخوردار شوند، افزود: اين افراد بايد هنگام ثبت نام گزينه وام را در سايتwww.irngv.ir فعال كنند و سپس مشخصات شخصي و خودروي خود را وارد كنند.وي با اشاره به اينكه از ابتداي دي ماه پارسال 34 هزار خودروي بنزيني به دوگانه سوز تبديل شده است تصريح كرد: تاكنون هزار وام به صورت پايلوت از طريق 5 بانك كشور به متقاضيان ارائه شده است که در صورت استقبال عمومي اين تعداد قابل افزايش است.


 خبر 

 رئيسي: برخورد عبرت آموز با مفسدان سبب اعتماد مردم مي شود

رئيس قوه قضاييه گفت: شناسايي و برخورد قانوني و عبرت آموز سبب ايجاد اعتماد مردم به مقابله نظام با مفاسد مي شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله سيد ابراهيم رئيسي در جلسه مسئولان عالي قضايي درباره مقابله با فساد اظهار داشت: صرف اعلام خبر وقوع مفاسد، نه تنها اعتمادساز نيست بلکه اعتمادزدا است. آنچه سبب ايجاد اعتماد مردم به مقابله نظام با مفاسد مي‌شود، اولا شناسايي و رفع بسترهاي فساد و ثانيا برخورد قانوني و عبرت‌آموز با مفسدان است.

خبرگزاري آلمان:

فرمان ضد ايراني ترامپ اجرايي مي‌شود

خبرگزاري آلمان در گزارشي از اجرايي شدن فرمان ضد ايراني رئيس جمهوري آمريکا در خصوص افزودن سپاه پاسداران به سازمان هاي تروريستي خبر داد.به گزارش مهر به نقل از دويچه وله، «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا هفته گذشته در اقدامي ضد ايراني سپاه پاسداران را در ليست سازمان‌هاي تروريستي قرار داد.

در حالي که اخباري مبني بر اينکه کنگره آمريکا اين اقدام ضد ايراني را مورد بررسي قرار مي‌دهد، خبرگزاري آلمان در گزارشي از اجرايي شدن آن خبر داده است.بر اساس فرمان اجرايي ترامپ نه تنها افراد عضو سپاه پاسداران ايران بلکه بستگان آنها نيز مورد تحريم واشنگتن قرار خواهند گرفت.گفتني است خبرگزاري آلمان در گزارش خود ضمن اشاره به اين موضوع که سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران يک ارتش کلاسيک نيست، اقدام دولت آمريکا در رابطه با افزودن اين نيرو به فهرست سازمان‌هاي تروريستي را اقدامي بي‌سابقه ارزيابي کرده است.

کشتي جنگي انگليس براي يک ماموريت 3 ساله وارد سواحل بحرين شد

انگليس يک کشتي جنگي خود را به بهانه تامين امنيت منطقه در ماموريتي سه ساله به سواحل بحرين اعزام کرده است.

به گزارش فارس، رسانه انگليسي از ورود يک کشتي جنگي اين کشور به غرب آسيا براي انجام ماموريتي سه ساله خبر داد. به نوشته وبگاه «پلي ماوث» کشتي جنگي «ايچ ام اس مانتروز» براي ماموريتي سه ساله وارد آب‌هاي بحرين شده است.اين کشتي جنگي بعد از گذشت 6 ماه و طي مسافت 47 هزار مايل از پلي ماوث براي حمايت از تاسيسات جديد نيروي دريايي انگليس در بحرين و عمليات اين کشور در آب‌هاي منطقه از جمله آبراه سوئز در يکي از بنادر بحرين پهلو گرفته است.

آغاز دور جديد مذاکرات تجاري آمريکا و اروپا

اتحاديه اروپا با آغاز دور جديد مذاکرات تجاري با ايالات متحده موافقت کرد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، اتحاديه اروپا با آغاز دور جديد مذاکرات تجاري با ايالات متحده موافقت کرد. اين در حالي است که اين مذاکرات در پي بي‌ميلي فرانسه ماه‌ها متوقف شده بود.در جلسه کميسيون اروپا، اکثريت اعضا به نفع ادامه مذاکرات راي مثبت دادند. اين در حالي است که فرانسه به اين طرح راي منفي داد و بلژيک نيز در راي‌گيري حضور نداشت.

بنا بر گزارش‌ها، کميسيون اروپا با دو شرط با ادامه گفت‌وگوها موافقت کرده است؛ نخست قطع تعرفه‌هاي گمرکي بر کالاهاي صنعتي و دوم اين‌که ارائه کالاها از سوي شرکت‌ها در دو طرف آسان‌تر شود.اين در حالي است که فرانسه همچنان با ادامه گفت‌وگوها مخالف است و معتقد است که بايد کشاورزي را از گفت‌وگوها خارج کرد و به مسئله تغييرات اقليمي نيز پرداخت.


 جاري شدن سيلاب در زابل 


 تصادف يک هواپيما با هلي‌کوپتر در فرودگاهي در نپال 


 سرمقاله 

مسير برون رفت از بحران را محدود نکنيم

حميدرضا عسگري

جامعه با حجم مشکلات کشور آشناست و انباشته شدن آنها را مشاهده مي کند. مردم درک مي کنند که فشار و تحريم چطور کمر اقتصاد را خميده کرده است، چون بيش از همه اين مسئله سامان زندگيشان را برهم زده است. از سوي ديگر طبيعت نيز انتقام خود را از ناکارآمدي مديريتي ما گرفته است و خسارات سنگيني به بار آورده است که تبعات آن تا سال ها قابل جبران نخواهد بود.

ما دچار بحران شده ايم، اما به بن بست نرسيديم و امکان برون رفت از اين وضعيت وجود دارد. متاسفانه آنچه از مديريت کشور بر مي آيد به مصداق مديريت يک مجموعه کوچک توليدي است که صرفاً به دنبال تامين مايحتاج روزانه خود است و روزمرگي مي گذراند. اين نحوه مديريت که چشم به فروش نفت داشته باشيم و مدام با دلهره و اضطراب نگران عملکرد و تصميمات جديد غربي ها باشيم، ابتکار عمل را از ما گرفته است.

اينکه ما در قضيه برجام عقلاني عمل کرديم و غربي ها بر تعهدات خود پايبند نبودند، توجيه مناسبي براي دست روي دست گذاشتن و منتظر اقدامات عملي اروپا ماندن، نيست. اگر دراين پيکار ديپلماتيک، تصميمات اروپايي را به چشم دشمني نگاه نکنيم، حداقل بايد باور داشته باشيم که آنها مناسبات عميق خود با آمريکا را فداي منافع و حيات اقتصادي ما نخواهند کرد. هرچند که بايد با ادامه رويکرد عقلاني که تاکنون درپيش داشته ايم، مانع از هرگونه بهانه تراشي براي غرب شويم.

اين مشکلات و محدوديت ها در عرصه خارجي قابل درک است، اما چطور مي توان چشم به اميد به وعده و وعيدهاي غرب داشت، اما براي بهره گيري از توان داخلي کشور و بهبود اقتصاد و خروج از بحران کنوني، برنامه و راهبرد مشخصي نداشته باشيم.

به نظر مي رسد دولت تنها به برنامه‌هايي موقتي براي گذر از اين شرايط مي نگرد. اين بدان معنا است که مسئولين هيچ نوع نگاه راهبردي به داخل براي تقابل با تحريم‌ها در دستور کار ندارند، فقط نگران شرايطي هستند که نتوانند در سايه آن نفت بفروشند و با پول آن کالاهاي اساسي تهيه کنند. اين دقيقا همان روزمرگي است که به آن اشاره شد.

در صورتي که مسئله توليد اشتغال و رکود و تورم به حال خود رها شده‌اند. اين نحوه مديريت نه تنها فضاي داخلي را مديريت نمي کند، بلکه اين شرايط سبب مي‌شود تا مشکلاتي همچون موج نقدينگي سر از بازارهاي دلالي درآورد و شرايط را بغرنج تر ازهميشه کند. اين مسائل غيرقابل انکار است و نمي توان دست روي دست گذاشت و منتظر تحولي از خارج کشور باشيم. اين دقيقا همان چيزي است که غرب انتظارش را مي کشد. يعني فرصت سوزي هاي داخلي ايران و بدترشدن شرايط به سبب افزايش مشکلات و نارضايتي هاي اقتصادي براي جامعه.

چشم بستن به توانايي هاي داخلي و منتظر درآمدهاي نفتي بودن، عملا کشور را در بحران کنوني زمينگير خواهد کرد. لذا ضمن حرکت بر مدار سياست خارجي، بايد زمينه هاي مختلف را براي بهره گيري از توان داخلي اقتصاد فراهم ساخت.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار شرکت کنندگان در مسابقات بين‌المللي قرآن کريم:
 حرکت عظيم مردمي در امداد به سيل‌زدگان از آموزه‌هاي قرآن و شهداست 

 مراسم پاياني سي و ششمين دوره مسابقات بين المللي قرآن کريم با شرکت اساتيد برجسته و قاريان بين المللي و همچنين قرآن‌پژوهان و ميهمانان شرکت کننده در اين مسابقات، در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي برگزار شد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر انقلاب اسلامي در اين مراسم، فهم قرآن و عمل به آن را تأمين کننده سعادت بشر در دنيا و آخرت دانستند و با تأکيد بر اينکه بسياري از مشکلات و گرفتاري‌هاي امت اسلامي و بشريت به علت عمل نکردن به معارف قرآني است، گفتند: امروز به لطف الهي در جمهوري اسلامي، اقبال مردم بويژه جوانان به معارف قرآني و تمسک به اين معارف روز به روز در حال گسترش است و همين تمسک به قرآن مايه سعادت، قوت و عزت نظام اسلامي خواهد بود.

حضرت آيت الله خامنه اي با قدرداني از دست‌اندرکاران برگزاري مسابقات بين المللي قرآن، تلاوت قرآن و انس با آن را مقدمه فهم و معرفت قرآني و همچنين تعميق معنويت در قلب و ذهن انسان برشمردند و افزودند: بسياري از کج‌روي‌ها، بدفهمي‌ها، نااميدي‌ها، خيانت‌ها، دشمني‌ها و تسليم شدن در برابر طواغيت، به‌علت دوري از قرآن، و معنويت و معرفت ناشي از آن است.

ايشان با تأکيد بر اينکه عمل به قرآن زمينه‌ساز عزت، رفاه، پيشرفت، قدرت، انسجام، سبک زندگي شيرين در دنيا و تأمين‌کننده سعادت آخرت است، خاطر نشان کردند: متاسفانه برخي سران کشورهاي اسلامي به دستورات قرآني عمل نمي کنند و به‌جاي آنکه «اشداءُ علي الکفار» باشند، نوکر و دنباله‌رو آمريکا و صهيونيست ها هستند و به‌جاي «رحماءُ بَينَهُم»، زمينه‌ساز اختلافها و جنگها همچون جنگ سوريه، يمن و کشتار مردم مسلمان شده اند.

رهبر انقلاب اسلامي، لازمه عمل به قرآن را ياد خداوند و تقواي الهي دانستند و با اشاره به شهدا به‌عنوان انسان هايي که در مرتبه عالي تقوا قرار دارند، گفتند: شهداي ما درس هاي زيادي را به ملت ايران دادند که نمونه بارز آن، پديده کم نظيرِ حرکت عظيم مردمي براي کمک به مناطق سيل زده است.

حضرت آيت الله خامنه اي، امدادرساني و کمکهاي مردمي به مناطق سيل زده گلستان، مازندران، ايلام، لرستان و خوزستان را شبيه حرکت جوانان در دوران دفاع مقدس خواندند و افزودند: اين حرکت عجيب مردمي که اين روزها شاهد هستيم، همانند روحيه فداکاري و شوق و ذوق جوانان در دهه شصت است.

ايشان، اين روحيه را نتيجه آموزه‌ها و درسهاي قرآني برشمردند و با اشاره به دشمني ها با جمهوري اسلامي ايران، تأکيد کردند: اگر چه دشمني ها و حجم و شدت آن بيشتر از گذشته به نظر مي رسد اما اين اقدامات و توطئه ها، نَفَس هاي آخر دشمنيِ دشمنان با جمهوري اسلامي است.

ايشان در پايان تأکيد کردند: هرچه آنها نسبت به ملت ايران شدت عمل بيشتري به خرج دهند و سخت‌تر بگيرند و هرچه از پايبندي ملت ايران به معارف قراني عصباني شوند، اما اين ملت در مقابل، قوي‌تر و قدرتمندتر خواهد شد و تمسک خود را به قرآن بيشتر خواهد کرد.


 معامله قرن اواخر بهار رونمايي مي‌شود؛ حرفي از کشور فلسطين نيست 

 ايسنا :انتظار مي‌رود "معامله قرن" کاخ سفيد براي خاورميانه اواخر بهار يا اوايل تابستان رونمايي شود اما با طرح تشکيل کشور مستقل فلسطين که فرضيه مقدم تلاش‌هاي صلح بوده است، فاصله خواهد داشت.به گزارش ايسنا، منابع مطلع به روزنامه واشنگتن پست گفتند پيشنهاد دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا براي "معامله قرن" با هدف حل و فصل اختلافات عرب-اسرائيل وعده بهبود عملي در زندگي فلسطينيان را مي‌دهد، اما در سرحد تضمين يک کشور جداگانه و کاملاً مستقل فلسطيني متوقف مي‌شود.انتظار مي‌رود کاخ سفيد پس از گذشت بيش از دو سال تلاش جرد کوشنر، مشاور و داماد ترامپ، بسته صلح خود را که مدت‌هاست در شرف آماده شدن است، اواخر بهار يا اوايل تابستان رونمايي کند.


 ضرب الأجل 15 روزه اتحاديه آفريقا به شوراي نظامي سودان 

فارس :شوراي صلح و امنيت اتحاديه آفريقا به شوراي نظامي انتقالي سودان 15 روز مهلت داد تا قدرت را به غيرنظاميان واگذار کند. شوراي صلح و امنيت اتحاديه آفريقا در نشستي با اعطاي مهلت 15 روزه به شوراي نظامي سودان براي انتقال قدرت به غيرنظاميان موافقت کرد.پيش از اين «موسي فکي» رئيس کميسارياي اتحاديه آفريقا در مصاحبه با شبکه الجزيره، شوراي نظامي سودان را به گفت‌وگو با گروه‌هاي سياسي و مدني براي پيشبرد مرحله انتقالي فراخواند و گفت: «ما آماده سفر به سودان براي کمک به مذاکره در خصوص مرحله انتقالي هستيم».

وزير دفاع سودان، تعليق قانون اساسي، لغو حکومت‌هاي محلي و حکومت مرکزي، اعمال ممنوعيت آمد و شد شبانه و تعيين دو سال براي انتقال به انتخابات و تشکيل دولت را اعلام کرده بود.


  جيمي کارتر: آمريکا در 242 سال عمرش تنها 16 سال در صلح بوده است 

اسپوتنيک :رئيس ‌جمهوري پيشين ايالات متحده و رئيس فعلي کاخ سفيد با يکديگر تلفني گفت‌وگو کردند.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، «جيمي کارتر»، رئيس‌جمهوري پيشين ايالات متحده، اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئيس فعلي کاخ سفيد، با وي تماسي تلفني داشته تا درباره روابط فعلي پکن و واشنگتن با او گفت‌وگو کند. اين خبر را «اما هرت» خبرنگار شبکه راديويي ان‌پي‌آر، گزارش کرد. به گفته هرت، کارتر هنگام سخنراني در يک کليسا از اين گفت‌وگو خبر داد و تاکيد کرد که در اين مکالمه تلفني، رئيس‌جمهوري آمريکا از اين‌که «چين از ما پيشي مي‌گيرد» ابراز نگراني کرد. هرت در پيامي توئيتري گفت: «کارتر اين حرف ترامپ را تاييد کرد. وي گفت که در پاسخ اشاره کرده که شايد دليل اين پيشي گرفتن اين است که چين مانند آمريکا بر سر جنگ پول خرج نکرده است. چين از زمان عادي‌سازي روابط ديگر در هيچ جنگي شرکت نداشته است. حال آن‌که آمريکا در 242 سالي که از تشکيلش مي‌گذرد، تنها 16 سال در صلح بوده است.»


  جهانگيري:صيانت از حريم طبيعت بايد بدون مماشات پيگيري شود 

معاون اول رييس جمهوري از وزارت نيرو خواست تا بدون مماشات موضوع ساخت و سازها و تجاوز به حريم رودخانه ها و مسيل ها را به طور ويژه در دستور کار قرار دهد تا از حريم طبيعت بخصوص رودخانه ها صيانت شود.به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رييس جمهوري، جلسه شوراي عالي آب به رياست اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري برگزارشد.

وي در اين جلسه به بارش هاي اخير کشور و بحران سيل در برخي استان ها اشاره کرد و اظهار داشت: وقوع سيلاب در کنار همه مشکلات و سختي ها، با درس هايي نيز همراه بود تا از اين پس از تجاوز به حريم رودخانه ها و مسيل ها بطور جدي جلوگيري شود و مردم نيز از اين موضوع آگاه شدند که ساخت و سازها در حريم رودخانه ها تا چه حد مي تواند خطر آفرين باشد.


 امارات؛ آغاز ساخت بزرگترين صخره مرجاني مصنوعي 

 ساخت بزرگترين صخره مرجاني مصنوعي در جهان در ساحل فجيره آغاز شد.به گزارش عصر ايران به نقل از اسپوتنيک ، کار ساخت بزرگترين صخره مرجاني مصنوعي در جهان در ساحل فجيره امارات آغاز شد.توافقنامه مربوط به ساخت اين صخره مرجاني بين وزارت تغيير اقليم و محيط زيست امارات متحده عربي وFujairah Centre for Adventures که توسط مقامات فجيره در سال 2017 براي توسعه فعاليت‌هاي تفريحي در امارات بوجود آمده است، امضا شد.

مساحت صخره اي که در 5 سال آينده تبديل به يک "خانه" براي 1.5 ميليون مرجان خواهد شد 300 هزار متر مربع (حدود 60 برابر يک استاديوم فوتبال) خواهد بود.


 صليب سرخ جهاني:
 2 ميليون سيل‌زده در ايران نياز به کمک‌هاي فوري دارند 

کميته بين‌المللي صليب سرخ اعلام کرد که بيش از دو ميليون نفر از ساکنان مناطق سيل زده در ايران نياز به کمک هاي فوري بشردوستانه دارند.به گزارش عصر ايران به نقل از يورونيوز؛ اين نهاد جهاني و غيردولتي که مقر آن در سوئيس است با انتشار بيانيه اي ضمن تاکيد بر نياز حادثه ديدگان سيل در ايران به کمک هاي فوري انساني تصريح کرد: «از ديدگاه فدراسيون بين‌المللي صليب سرخ و هلال احمر جاري شدن سيلاب هاي گسترده در ايران خسارات بسيار زيادي را برجاي گذاشته که طي پانزده سال اخير در اين کشور بي سابقه بوده است.»بر اساس اين گزارش کارشناسان فدراسيون بين‌المللي صليب سرخ و هلال احمرميزان تلفات سيل و حوادث ناشي از آن را در ايران از نوزدهم مارس، زمان شروع قهر طبيعت، 78 نفر عنوان کرده اند که اين ميزان نسبت به آمار رسمي ارائه شده از سوي دولت ايران دو نفر بيشتر است.در اين گزارش همچنين تاکيد شده است که حوادث اخير ناشي از سيل در ايران بيش از يک هزار مجروح برجاي گذاشته است.


  شمارش معكوس تا برپايي نمايشگاه بين‌المللي کتاب 98؛
 ديوار كوتاه مطالعه و فرهنگ 

چيزي به برگزاري نمايشگاه كتاب 98 باقي نمانده؛ رويدادي بين‌المللي كه هر ساله در ارديبهشت ماه شاهدش هستيم و علاوه بر اينكه براي علاقه‎مندان به كتاب، دانشجويان و اساتيد و محققان، جالب توجه است، براي قشرهاي مختلف مردم هم كه شايد كتاب در زندگي آنها جايگاه خاصي نداشته باشد و اساسا زياد اهل مطالعه نباشند، جذاب است. به همين دليل است كه همه ساله، شاهد حضور گسترده مردم از استانهاي مختلف كشور در اين نمايشگاه هستيم.

اما فرايند پشت كردن جامعه ما به مطالعه، به علل مختلف، چندسالي است كه آغاز شده و متاسفانه با وجود هشدارها، هر سال شاهد اين بوده‌ايم كه كتاب، از سبد خريد خانوارها بيشتر و بيشتر حذف شده است.

در اين ميان، در كنار همه عوامل فرهنگي، اجتماعي و... كه در اين پروسه اثرگذار بوده، عوامل اقتصادي هم نقش پررنگي در اين زمينه ايفا كرده‌اند، امسال هم با گراني و افزايش قيمت كاغذ، شاهد بالا رفتن هر چه بيشتر قيمتها هستيم.

اين امر دافعه‌اي ايجاد مي‌كند كه موجب مي‌شود افراد حاضر نشوند به راحتي براي كتاب پول خرج كنند و اين مساله‌اي است كه مي‌توان اثرات و پيامدهاي آن را در سطح جامعه هم مشاهده كرد.

هرچند امسال هم بنا به رسم هر سال، بن‌هايي براي خريد دانشجويان و دانش‌آموزان درنظر گرفته شده، اما مبلغي كه افراد بابت آن مي‌پردازند و در نهايت، مبلغ نهايي‌اي كه به آنها به عنوان سوبسيد خريد كتاب تعلق مي‌گيرد، چندان قابل توجه نيست. في‌المثل يك دانشجو با مبلغ صد و پنجاه هزار تومان، چه بسا تنها بتواند يك يا نهايتا دو مورد از كتابهاي موردنظر خود را تهيه كند كه دليل آن هم، بالا بودن قيمت كتابها در مقابل مبلغ بن كتاب است.

مهمترين مساله‌اي كه در اين باره مطرح است، همين موضوع گران بودن كاغذ و بالتبع آن، كتاب و كاهش ميل اجتماعي براي مطالعه است كه مي‌تواند نمايشگاه كتاب را صرفا به محلي براي ديدن كتابها، و نه خريد و مطالعه آنها، تبديل كند.

حقيقت اين است كه مشكلات جامعه ما در ارتباط با كمبود سرانه مطالعه و قهر با كتاب، فراوان است و بيم آن مي‌رود كه با ادامه روند گراني‌ها، وضعيت از آنچه هست، بدتر هم بشود.

اينكه براي آشتي جامعه با كتاب چه بايد كرد، سوال مهمي است كه پاسخ مسئولان و توجه يا بي‌توجهي آنان به اين موضوع، مي‌تواند مستقيما در بخشهاي مختلف تاثيرگذار باشد.


 ميز خبر 

 بر اساس اطلاعات به دست آمده؛

داعش براي حملاتي در اروپا برنامه‌ريزي کرده است

طبق اسنادي که از يک حافظه کامپيوتري در سوريه کشف شده، داعش براي انجام حملاتي در سراسر اروپا برنامه‌ريزي کرده است.به گزارش ايسنا، اين اطلاعات از يک حافظه کامپيوتري به دست آمده‌اند که اعضاي داعش اوايل سال جاري ميلادي و هنگام فرار از آخرين منطقه تحت کنترل خود در سوريه آن را جا گذاشته‌اند.

به نظر مي‌رسد اين برنامه‌ريزي‌ها از حمله چهار سال گذشته داعش در پاريس الهام گرفته شده باشند که طي آن 130 نفر جان خود را از دست دادند.دو سال پس از اين حمله تروريستي، داعش در منهتن حمله‌اي ديگر صورت داد که منجر به کشته شدن هشت تن شد.

سياستمداران ارشد اروپا:

کشورهاي اروپايي با طرح ضد فلسطيني ترامپ مخالفت کنند

سياستمداران سابق اروپايي در نامه‌اي به سران اين قاره از آنها خواستند با طرح ناعادلانه رئيس‌جمهور آمريکا در خصوص فلسطين مخالفت کنند.به گزارش آنا از گاردين، تني چند از سياستمداران سابق ارشد اروپايي در نامه‌اي طرح يکجانبه‌ دولت ترامپ را به دليل اجحاف در حق فلسطيني‌ها محکوم کردند و از سران کشورهاي اين قاره خواستند با هرگونه طرح صلح به‌وسيله کاخ سفيد در خصوص فلسطين مخالفت کنند؛ مگر اينکه مطمئن شوند که حقوق فلسطيني‌ها در طرح صلح رعايت شده است.

طبق اين گزارش، نسخه‌هايي از نامه مذکور به دولت‌هاي اروپايي و کشورهاي عضو اتحاديه اروپا فرستاده‌ شده که به امضاي 25 وزير امور خارجه، 6 نخست‌وزير و دو دبير کل سابق ناتو رسيده است.در بخشي از نامه مذکور آمده است: «اروپا بايد هر طرحي که موجوديت کشور مستقل فلسطيني را درنظر نمي‌گيرد، رد کند».

ادعاي کاردار آمريکا در بغداد:

سياستمداران عراقي به خروج نيروهاي آمريکا از کشورشان تمايلي ندارند

کاردار آمريکا در بغداد مدعي شد که سياستمداران عراقي به خروج نيروهاي آمريکايي از کشورشان تمايلي ندارند.به گزارش آنا از سومريه‌نيوز، درحالي که مدتي است موضوع تصميم‌گيري درباره خروج نظاميان آمريکايي از خاک عراق در دستور کار مجلس قرار گرفته، «جوي هود» مدعي شد که سياستمداران عراق خواستار خروج نيروهاي آمريکا از کشورشان نيستند.

وي با لحني تهديدآميز افزود: «درصورت خروج آمريکا از خاک عراق ديگر متحدان واشنگتن که در ائتلاف بين‌المللي نقش دارند نيز خارج خواهند شد».

قطع کمک‌هاي کانادا به نيکاراگوئه به دليل نقض حقوق بشر

دولت کانادا تاييد کرد که اين کشور تمام کمک‌هاي مالي به نيکاراگوئه را در سال گذشته ميلادي به دليل نقض حقوق بشر توسط اين کشور به حالت تعليق درآورده است.به‌ گزارش ‌ايسنا، ‌به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين تصميم دولت کانادا تاکنون اعلان عمومي نشده بود.

پس از انتشار خبري در شبکه سي بي سي، بريتاني فلچر سخنگوي وزارت امور خارجه کانادا تاييد کرد که کمک‌هاي مالي کانادا به نيکاراگوئه از اواخر ماه اوت 2018 قطع شده است. قطع اين کمک‌ها پس از سرکوب اعتراضات ضد دولتي و اعمال فشار عليه مخالفان انجام گرفت.


 خبــــر 

 تاثير تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران بر کمبود بنزين در سوريه

بلومبرگ در گزارشي از کبود بنزين در سوريه، به دليل تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران خبر داد.

به گزارش ايلنا به نقل از بلومبرگ، تحريم‌هاي ايالات متحده عليه ايران، نه تنها ايران، بلکه بسياري از متحدان تهران را هم تحت تاثير قرار مي‌دهد. سوريه يکي از متحدان تهران است که تحت تاثير اين تحريم‌ها قرار گرفته‌ است.

سوريه روزانه 100 هزار بشکه نفت مصرف مي‌کند در حالي که چيزي در حدود 24 هزار بشکه توليد مي‌کند.

«مصطفي حموريه»، رئيس شرکت توزيع سوخت سوريه به الاخباريه گفت که اين کشور روزانه 100 هزار بشکه نفت مصرف مي‌کند که 24 هزار بشکه آن توليد داخل است.

بر اساس آمار، سوريه ماهانه دو تا سه ميليون بشکه نفت از ايران وارد مي‌کرد ولي از اکتبر سال گذشته به دليل تحريم‌هاي آمريکا اين واردات متوقف شده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

سخنران اصلي

اسماعيل سراج الدين

نايب رئيس بانک جهاني

حاکميت دانشگاه و «جامعه سهامدار»

جلسه جامع، سه شنبه، 24 آگِست، ساعت 10 الي 11

دانشگاه امروز:

سهام و سهام داران

اسماعيل سراج الدين

دوربان

23 آگِست، سال 2000


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي