جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090

وزير نفت:
آمريکا فشار بر ايران را زياد کند بازار نفت فوق‌العاده شکننده مي‌شود


تعطيلي 5 مجتمع پتروشيمي به دليل آسيب ديدگي خط لوله اتيلن غرب


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت:
 آمريکا فشار بر ايران را زياد کند بازار نفت فوق‌العاده شکننده مي‌شود 

 
وزير نفت وضع بازار نفت را شکننده عنوان کرد و گفت: اگر آمريکا بخواهد فشار را بر ايران اضافه کند، بازار نفت به‌طور غيرقابل پيش‌بيني شکننده‌تر خواهد شد.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه ، درباره اين موضوع که بعضي‌ها مي‌گويند وزارت نفت به دليل اينکه احداث تاسيسات در خشکي 30 درصد ارزان‌تر از دريا بوده اقدام به خشک کردن هور کرده است، توضيح داد: اين يک دروغ بزرگ است که دشمنان ملت ايران شايعه کرده‌اند. متاسفانه برخي دوستان اين دروغ را باور و بازنشر کرده‌اند. فيلم‌هايي که هم اکنون در رسانه ملي و فضاي مجازي پخش شده است، نشان مي‌دهد دور تا دور تمام تاسيسات ما را آب گرفته است و تنها توانسته‌ايم محدوده‌هاي بسيار کوچکي (مثلاً 100 مترمربع) را که چاه يا دکل حفاري ما قرار دارد حفظ کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه از جانب وزارت نفت هيچ منعي در موضوع هورالعظيم وجود ندارد و هيچ زماني هم وجود نداشته است، يادآور شد: سياست ما همواره اين بوده است که اکوسيستم هور بايد به عنوان يک سيستم زنده در طبيعت بماند، براي اين موضوع هزينه‌هايي به ما افزوده شده و نه اينکه کم شده باشد.

مديريت آب گرفتن هورالعظيم دست وزارت نفت نيست

وزير نفت ادامه داد: مديريت اين موضوع (آب گرفتن هورالعظيم) دست وزارت نفت نيست و به‌عهده ستاد مديريت بحران استان خوزستان است، آنها هر دستوري بدهند ما تابع آن هستيم. اخيرا هم در سفر به خوزستان اعلام کردم اگر آنها (ستاد مديريت بحران استان) دستوري دهند، ما آمادگي اجراي آن را داريم.وي با بيان اينکه هم اکنون سراسر هور را آب فرا گرفته و اگر جايي را آب نگرفته است به دلايل طبيعي مانند همواري و ناهمواري است، تصريح کرد: هيچکس اين موضوع در ذهنش نبوده است که براي حفظ تاسيسات نفتي به جان و مال مردم خسارت بزند. اگر آب در برخي از قسمت‌هاي هور رفته و برخي ديگر کمتر يا بيشتر رفته، به دليل پستي و بلندي‌هاي زمين است.

خسارت تاسيسات نفتي زياد است

زنگنه در پاسخ به اينکه يکي از فعالان شبکه مجازي در صفحه اينستاگرام خود با انتشار ويدئويي اعلام کرد آب در هورالعظيم حداکثر تا مچ پاست و بيشتر از آن نيست، افزود: مديريت آب در هورالعظيم ارتباطي به وزارت نفت ندارد که اجازه دهد يا ندهد، تصميم با ستاد مديريت بحران استان است. آقاي استاندار هم در صحبت‌هايشان اعلام کردند که وزارت نفت صحبت و درخواستي درباره هورالعظيم از ما نداشته است. آنها خودشان در اين زمينه تصميم گرفتند که به نظرم تصميم درستي بوده است.

وي درباره خسارت سيل به تاسيسات نفتي هم اظهار کرد: تاسيسات ما خسارت زيادي در سيل ديدند. تلمبه‌خانه‌ها و واحدهاي بهره‌برداري ما در اهواز در سيل محصور هستند. نفت در اين شرايط هم به سيل‌زدگان کمک مي کند و گاز و سوخت مايع مورد نياز مردم را تامين مي‌کند و هم به وظيفه ذاتي خود يعني تامين خوراک پالايشگاه‌ها و صادرات عمل مي‌کند.

وزير نفت با تاکيد بر اينکه تمام امکانات صنعت نفت در اختيار مردم‌ سيل‌زده است و از هيچ کمکي در اين زمينه دريغ نخواهيم کرد، افزود: اولويت نخست ما حل مشکلات مردم است.

زنگنه به اين پرسش که يکي از مسئولان خوزستان اعلام کرد که آبگيري از کانال سلمان را از ترس وجود يک لکه نفتي متوقف کرده‌اند، پاسخ داد: هيچ نشتي از نفت تاکنون اطلاع داده نشده است. در جاهايي که نگران آسيب بوديم هم توليد چاه را متوقف کرديم و هم لوله‌ها را از نفت خالي کرديم.

باوجود تهديدهاي آمريکا به کارمان ادامه مي‌دهيم

وزير نفت درباره تهديد اخير وزير امور خارجه آمريکا مبني بر تشديد تهديد عليه ايران هم توضيح داد: ما به کارمان ادامه مي‌دهيم، اما آنچه مهم است اينکه وضع بازار نفت شکننده است و اينگونه نيست که عرضه خيلي بالاتر از تقاضا باشد، يا حتي ظرفيت‌هاي مازاد زياد باشد. اين حرف‌ها بيشتر جنبه تبليغاتي دارد تا بازار را آرام کنند. اما اينگونه نمي‌شود. نفت هر روز در بازار گران‌تر مي‌شود که نشان‌دهنده نگراني بازار است.وي با بيان اينکه آقاي ترامپ بايد انتخاب کند که مي‌خواهد فشار بر ايران را اضافه کند يا قيمت سوخت را در پمپ‌هاي بنزين‌ آمريکا پايين نگه دارد، تصريح کرد: هم اکنون ونزوئلا مشکل دارد، روسيه را تحريم کرده‌اند، ليبي ناآرام است و توليد بخشي از نفت آمريکا نيز از دست رفته است. اين موارد نشان مي‌دهد که وضع توليد و عرضه و تقاضا شکننده است. اگر بخواهند فشار را بر ايران اضافه کنند، اين شکنندگي به طرز غيرقابل پيش‌بيني اضافه خواهد شد.


 تعطيلي 5 مجتمع پتروشيمي به دليل آسيب ديدگي خط لوله اتيلن غرب 

 يک منبع آگاه گفت: آسيب ديدگي خط اتيلن غرب در دو نقطه کرمانشاه و لرستان منجر به تعطيلي 5 مجتمع پتروشيمي شد که انتظار مي‌رود اين خط تا دو هفته ديگر ترميم شود.

يک منبع آگاه در گفت وگو با فارس با اشاره به آسيب ديدگي خط لوله اتيلن غرب در دو نقطه کرمانشاه و لرستان و تعطيلي 5 مجتمع پتروشيمي در اين مناطق به دليل سيل گفت: رايزني‌هاي صورت گرفته با مسئولان صنعت پتروشيمي حاکي از آن است که اين خط لوله تا دو هفته ديگر ترميم خواهد شد.

وي ادامه داد: در حال حاضر فعاليت تعميراتي بر روي اين خط لوله در حال انجام است و براساس آخرين بررسي ها مقرر شده است تا خط لوله مستحکم تر از گذشته احداث شود تا خطراتي مانند رانش زمين و سيل احتمالي حتي زلزله نتواند به خط آسيبي وارد کند.


 معادلات انرژي 

 سهام 3 شرکت پتروشيمي در بورس عرضه مي‌شود

مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس گفت: سهام سه مجتمع پتروشيمي نوري، بندر امام خميني و بوعلي امسال در بورس عرضه خواهد شد.

به گزارش شانا ، جعفر ربيعي درباره عملکرد توليد شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس در سال 97 گفت: آمارهاي نهايي در حال جمع‌بندي است، اما 95 درصد از ظرفيت توليدي برنامه‌ريزي شده پارسال محقق شده است و با بهره‌برداري از پروژه‌هايي مانند پتروشيمي ايلام و لردگان و پالايشگاه بيدبلند خليج فارس ميزان توليد نسبت به سال 97 افزايش خواهد داشت.

وي با اشاره به اينکه طرح جمع‌آوري گازهاي مشعل مناطق نفت‌خيز جنوب يکي از مهم‌ترين پروژه‌هاي بالادستي نفت است که در شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس تعريف و اقدامات اوليه اين پروژه در سال 97 آغاز شده است، افزود: پس از بهره‌برداري از پالايشگاه بيدبلند خليج فارس، گازهاي مشعل مناطق نفت‌خيز جنوب جمع‌آوري و به اين پالايشگاه منتقل مي‌شود که پس از تصفيه و جداسازي به عنوان خوراک پتروشيمي‌هاي پايين‌دست مصرف مي‌شود.

مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس در مورد برنامه‌هاي شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس در سال 98 اظهار کرد: طبق قولي که داده شده، امسال سهام سه پتروشيمي نوري، بندرامام خميني و پتروشيمي بوعلي در صورت فراهم شدن شرايط در بورس عرضه خواهد شد. ساز و کار شفافيت مالي پتروشيمي نوري نيز مراحل نهايي را طي مي‌کند و زمان عرضه اين سهام به سازمان بورس بستگي دارد.

مدير عامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس در مورد طرح پتروشيمي همت، پروژه جمع‌آوري گازهاي مشعل در عسلويه، تصريح کرد: اين طرح هنوز زنده و در حال پيگيري است، اما جزو پروژه‌هاي اولويت‌دار امسال نيست.

مدير توليد شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب:

آلودگي ناشي از نشت نفت در مناطق سيلابي وجود ندارد

مديرتوليد شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب گفت: هيچ گونه آلودگي ناشي از نشت نفت در مناطق سيلابي وجود ندارد و تهديدي از جانب چاه‌ها و خطوط لوله نفت متوجه رودخانه‌هاي استان خوزستان نيست.

به گزارش شانا ، سعيد کوتي به اقدام‌هاي ايمن‌سازي پيش از وقوع سيل در تاسيسات نفتي مناطق نفت‌خيز جنوب اشاره کرد و افزود: با پيش‌بيني‌هاي انجام‌شده به منظور حداقل‌سازي آسيب‌هاي ناشي از سيلاب، اقدام‌هاي لازم براي بستن بعضي از چاه‌هاي نفت که احتمال آبگرفتگي داشتند، انجام شد.

وي ادامه داد: همچنين عمليات توپکراني و تميز کردن خطوط لوله پيش و پس از وقوع سيلاب نيز انجام شد.

کوتي با اشاره به اينکه اقدام‌هاي بسيار زيادي انجام شده و برخي ديگر نيز در حين سيل انجام خواهد شد، گفت: به همين دليل تاکنون هيچ حادثه زيست محيطي در سطح مناطق درگير با سيلاب رخ نداده است.

مدير توليد شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب در پاسخ به اينکه آيا احتمال دارد لکه‌هاي نفتي از تاسيسات نفتي همجوار رودخانه به کانال سلمان نفوذ کرده باشند، گفت: اين احتمال بسيار ضعيف است، به اين دليل که توليد نفت در نقاط نزديک به رودخانه به‌دليل آبگرفتگي به حالت تعليق درآمده است.

وي با اشاره به اطلاعيه سازمان محيط زيست استان مبني بر اينکه تاکنون آلودگي نفتي بر اثر سيل خوزستان در اين استان رخ نداده است، عنوان کرد: خطري از لحاظ آلودگي نفتي، رودخانه‌هاي خوزستان را تهديد نمي‌کند.

مدير توليد شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب تصريح کرد: همه چاه‌ها، خطوط لوله و تاسيسات نفت و گاز مطابق دستورعمل‌هاي ايمني و زيست محيطي تحت پايش و نظارت مستمر قرار دارند.

اين مقام مسئول افزود: در مناطق نفت‌خيز جنوب رعايت دقيق نکات زيست محيطي از الزام‌هاي توليد به‌شمار مي‌رود و درصورت بروز هرگونه آلودگي، در اسرع وقت با بسيج نيروها و همه امکانات نسبت به رفع آن اقدام مي‌شود.

واگذاري پنج بلوک اکتشافي به ايراني‌ها

پاي شرکت‌هاي اکتشاف و توليد (E&P) به توسعه بلوک‌هاي اکتشافي از مدتي پيش باز شده است و درحالي که در اين راستا يک تفاهم‌نامه نيز به امضا رسيد، اخبار حاکي از آن است که مذاکرات با اين شرکت‌ها همچنان ادامه دارد.

به گزارش ايسنا، چندي پيش سيدصالح هندي - مدير اکتشاف شرکت ملي نفت - درباره برگزاري مناقصه بلوک‌هاي اکتشافي با شرکت‌هاي خارجي توضيح داده بود با خروج آمريکا از برجام امکان برگزاري مناقصه وجود نداشت. شرکت‌هاي E&P قابليت توسعه بلوک‌ها را دارند. بايد چهار شرکت کنسرسيوم تشکيل دهند و در يک سال آينده، سه يا چهار بلوک اکتشافي با مجريان داخلي توسعه خواهند يافت.

در اين راستا، اواخر سال گذشته، شاهد امضاي تفاهم‌نامه مطالعات ارزيابي اکتشافي بلوک تودج بين مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران و شرکت تنکو بوديم که براي نخستين بار يک شرکت ايراني به حوزه مطالعه بلوک‌هاي اکتشافي در ايران وارد شد.

بر اين اساس، مدير اکتشاف شرکت ملي نفت در گفت‌وگو با ايسنا، از اتمام تفاهم‌نامه مذکور خبر داد و افزود: مدت تفاهم‌نامه تمام شده است و تا حدود دو ماه آينده، قرارداد توسعه بلوک تودج توسط شرکت تنکو خواهيم داشت.

هندي با تاکيد بر اين‌که مذاکرات با شرکت‌هاي (E&P) ادامه دارد، گفت: بين شرکت‌هاي اکتشاف و توسعه مناقصه برگزار خواهيم کرد و احتمالاً حدود پنج بلوک به آن‌ها واگذار شود.بر اساس اين گزارش، پنجم آذرماه سال 1394، شيوه‌نامه تعيين صلاحيت شرکت‌هاي اکتشاف، توسعه و توليد از ميدان‌هاي نفت و گاز کشور از سوي بيژن زنگنه - وزير نفت - ابلاغ و در آن تصريح شد در شرايط عمومي، ساختار و الگوي قراردادهاي جديد بالادستي نفت، پيش‌بيني شده است که افزون بر استفاده حداکثري از ظرفيت‌هاي سازندگان داخلي براي تأمين تجهيزات و کالاهاي مورد نياز پروژه‌ها و نيز بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي پيمانکاران داخلي براي اجراي پروژه‌هاي نفتي و انجام عملياتي مانند حفاري و تکميل چاه‌ها در دريا و خشکي، از اهرم و امکان امضا و اجراي اين نوع از قراردادها براي تأسيس و تقويت ظرفيت‌هاي مديريتي و فناوري کشور براي اجراي پروژه‌هاي بزرگ نفتي در حوزه اکتشاف و توليد حداکثر بهره ممکن گرفته شود؛ از اين رو تأسيس شرکت‌هاي E&P در بندهاي متعدد شرايط و الگوي جديد قراردادهاي نفتي مورد توجه و اهتمام قرار گرفت.


 ميز خبر  

 ميدان آب تيمور و يونيت3 اهواز بسته شد

نماينده وزير نفت در خوزستان گفت: تاکنون ميداني از ميادين غرب کارون را بدليل مشکلات ناشي از سيل نبسته‌ايم، اما ميدان آب تيمور و يونيت 3 اهواز بسته شد.

به گزارش مهر، آخرين اخبار هواشناسي نشان مي‌دهد روند بارندگي، طغيان رودخانه‌ها و آب گرفتگي‌ها ادامه دارد. در اين بين استان خوزستان که بيشترين توليد نفت کشور از اين منطقه انجام مي‌شود، دچار آسيب‌هاي ناشي از سيلاب شده است.

طبق اعلام وزير کشور، 90 درصد هورالعظيم دچار آب گرفتگي شده است و بخشي از آب نيز به سوي بخش ديگري از هورالعظيم در عراق مي‌رود. از سويي ديگر نيروي انتظامي به استناد بازديد هوايي اعلام کرده که هورالعظيم تا منطقه مرزباني دچار آبگرفتگي شده که البته اين آب گرفتگي مشکل امنيتي ايجاد نکرده است.

ميادين غرب کارون تحت رصد است

کريم زبيدي، نماينده وزير نفت در استان خوزستان در پاسخ به اينکه طبق اعلام ناجا، هورالعظيم تا منطقه مرزي به طور کامل زير آب رفته؛آيا تأسيسات نفتي نيز شامل اين آب گرفتگي کامل شده‌اند، گفت: بخش قابل توجهي از هور زير آب رفته و چندين چاه را بسته‌ايم، اما به طور کلي تأسيسات و چاه‌ها با فاصله از سطح زمين تعبيه شدند با اين وجود وضعيت چاه‌ها به طور کامل تحت رصد و کنترل است و در صورت لزوم اقدامات لازم براي بستن چاه‌ها انجام مي‌شود.

وي با بيان اينکه تاکنون ميداني از ميادين غرب کارون را نبسته ايم، اظهار داشت: فقط ميدان آب تيمور و يونيت 3 اهواز بسته شده است.

24 کانال جديد حفر کرديم

فريدون دليري، رئيس روابط عمومي شرکت مهندسي و توسعه نفت در ارتباط با آخرين وضعيت تأسيسات نفتي در منطقه هورالعظيم اهواز که در نتيجه سيلاب‌هاي اخير دچار آب گرفتگي شده است، گفت: تاکنون نه تنها از ورود آب به هور جلوگيري نکرديم بلکه حوضچه‌هاي 3، 4و 5 را به يکديگر متصل کرديم و همگي به صورت يکپارچه زير آب رفتند. به نحوي که يکي از جاده‌هاي بزرگ دسترسي در هور به طور کامل زيرآب رفت. اين در حالي است که علاوه بر کانال‌هاي قديمي، 24 کانال جديد نيز حفر شد.

وي با تاکيد بر اينکه اولويت نخست ما حداقل کردن خسارات مردمي و زيست محيطي است، تصريح کرد: در همين راستا مديريت توليد شرکت آمادگي دارد که توليد نفت در اين منطقه را بر اساس اولويت و با هماهنگي‌هاي لازم به طور کامل قطع کند.

نفت از صعود بازماند

قيمت نفت که روز جمعه به بالاترين حد در پنج ماه اخير صعود کرده بود، کاهش يافت اما نگراني‌ها نسبت به محدوديت عرضه جهاني همچنان از قيمت‌ها پشتيباني مي‌کند.به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت 9 سنت يا 0.1 درصد نسبت به قيمت نهايي روز جمعه کاهش يافت و به 71.46 دلار در هر بشکه رسيد. بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت آمريکا 26 سنت يا 0.4 درصد کاهش پيدا کرد و به 63.63 دلار در هر بشکه رسيد.

به گفته تحليلگران نفتي در شرکت "انرژي اسپکتس"، انتظار مي‌رود با توجه به سيگنال‌هاي مختلفي که در خصوص عرضه از سوي آمريکا، اوپک و متحدان‌ش وجود دارد، نفت در بازه محدودي در مرز 70 دلار در هر بشکه معامله شود.رئيس شرکت ملي نفت ليبي هشدار داد: تشديد درگيري‌ها ممکن است توليد نفت اين کشور را متوقف کند.اوپک و هم‌پيمانانش در ژوئن براي تصميم‌گيري در خصوص ادامه اجراي توافق کاهش توليد ديدار خواهد کرد. اوپک و روسيه و سايرتوليد کنندگان غيراوپک موافقت کرده‌اند از اول ژانويه به مدت شش ماه توليدشان را 1.2 ميليون بشکه در روز کاهش دهند.

عربستان سعودي که بزرگترين توليد کننده عضو اوپک است مايل است به کاهش توليد ادامه دهد، اما منابع آگاه در اوپک اظهار کردند اين گروه ممکن است در صورت ادامه اختلالات توليد در نقاط ديگر، توليدش را افزايش دهد.خبرگزاري تاس به نقل از آنتون سيلوآنوف، وزير دارايي روسيه نوشت: روسيه و اوپک ممکن است تصميم بگيرند توليدشان را براي مبارزه بر سر سهم بازار با آمريکا افزايش دهند اما اين اقدام قيمت‌هاي نفت را تا سطح 40 دلار در هر بشکه پايين خواهد برد.

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره ايران:

پساب صنعتي به چاه‌هاي نفتي مرده تزريق مي‌شود

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره ايران با بيان اينکه براي دفع بخشي از پساب در سکوي ابوذر، چاه‌هاي تزريقي ايجاد نموده و اين پساب به چاه‌هاي مرده تزريق مي‌شود، گفت: طرح اقتضايي مقابله با آلودگي نفتي به تصويب سازمان بنادر رسيده است.به گزارش روابط عمومي شرکت نفت فلات قاره ايران، حميد بورد مديرعامل شرکت نفت فلات قاره ايران گفت: شرکت نفت فلات قاره ايران به عنوان شرکتي پيشتاز در حوزه تصفيه تکميلي آب‌هاي وارد شده به دريا تقريبا از 10 سال گذشته سامانه‌هاي تصفيه پساب صنعتي را در همه مناطق خود مستقر نموده و از اين طريق آلودگي نزديک به 290 هزار بشکه پساب توليدي کاهش يافته و از هرگونه آلودگي عاري شده است، ولي با توجه به سختگيرانه‌تر شدن قوانين سازمان محيط زيست، چرخه پساب موجود را ارتقا داده و بهينه‌سازي نموده و تصفيه تکميلي روي آن نصب مي‌گردد.

وي با بيان اينکه براي دفع بخشي از پساب در سکوي ابوذر، چاه‌هاي تزريقي ايجاد نموده و اين پساب به چاه‌هاي مرده تزريق مي‌شود، گفت: در حوزه مقابله با آلودگي نفتي، طرح اقتضايي مقابله با آلودگي نفتي نيز به تصويب سازمان بنادر رسيده است.

وي افزود: خوشبختانه در جزيره خارگ با همکاري پژوهشگاه صنعت نفت بحث بازيافت لجن‌هاي نفتي و پاکسازي خاک‌هاي آلوده که معضلي 50 ساله بود به سرانجام رسيد. همچنين پيت‌هاي بزرگ نفتي که مانند لکه‌هاي بزرگ سياه رنگي در بعضي مکان‌ها ديده مي‌شد در حال جمع‌آوري است و خاک‌هاي آلوده آن زيست‌پالايي و گياه‌پالايي شده و همه مناطق عملياتي داراي پوشش گياهي خواهند شد.به گفته وي، در حوزه اقدامات فرهنگي و تعامل با سازمان‌هاي مختلف، امضاي تفاهم‌نامه با اداره کل محيط زيست استان بوشهر در راستاي حمايت و صيانت از حيات‌وحش و آهوان منطقه خارگ به انجام رسيد که با اين اقدام شرکت نفت فلات قاره ايران به عنوان يکي از برندها و حاميان اصلي حيات‌وحش در کل خليج‌فارس مطرح خواهد شد. همچنين احيا زيست‌بوم‌هاي مرجاني جزيره خارگ که در پروژه ان‌جي‌ال خارگ دچار آسيب شده بودند نيز عملياتي شده و اين زيست‌بوم‌ها در قالب کاشت مرجان‌هاي جديد به طور کامل احيا خواهند شد.

مهندس بورد افزود: طرح جمع‌آوري گازهاي همراه در جزاير خارگ و سيري از سال‌هاي گذشته اجرا شده و در يک برنامه سه ساله همه گازهاي همراه که در اين جزاير سوزانده مي‌شود به محصولات و ارزش افزوده بيشتر تبديل مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي