جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090


افزايش 32 درصدي حق بيمه خودروهاي سواري در سال 98


جزئيات تعرفه‌هاي جديد برق


دلايل خروج واحدهاي فاقد متقاضي از مسکن مهر

رئيس اتحاديه فروشنده کاغذ و مقوا:
قيمت کاغذ در بازار دو نرخي شده است


تريبون


نهادهاي مالي


 افزايش 32 درصدي حق بيمه خودروهاي سواري در سال 98 

 
نرخ حق بيمه انواع خودروهاي سواري با احتساب سال‌هاي برخورداري از تخفيف‌ها در شرايطي از سوي شوراي عالي بيمه اعلام شده است که در مجموع، حق بيمه سال 98 نسبت به سال گذشته، 32 درصد افزايش دارد.

به گزارش مهر، شورايعالي بيمه در اجراي ماده (3) «آئين نامه تعيين سقف حق بيمه شخص ثالث و نحوه تخفيف، افزايش يا تقسيط آن» مصوب هيأت وزيران در سال 1396 موضوع ماده (18) «قانون بيمه اجباري خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشي از وسايل نقليه مصوب سال 1395»، ششم اسفندماه 97 جدول نرخ حق بيمه‌ها را براي سال 1398 اصلاح کرد.

اين شورا به طور معمول هر ساله در اسفندماه نرخ حق بيمه پايه شخص ثالث را بعد از اعلام نرخ ديه توسط قوه قضائيه تعيين مي‌کند. سال گذشته قوه قضائيه با رايزني‌هاي صورت گرفته، نرخ ديه را 16.9 درصد نسبت به سال 97 افزايش داده که با اين حال بررسي نرخ‌هاي حق بيمه شخص ثالث مورد عمل شرکت‌هاي بيمه براي سال جاري نشان مي‌دهد که اين نرخ حدود 32 درصد بيش از سال گذشته تعيين شده است.

بر اساس گزارش پژوهشکده پولي و بانکي، تمامي شرکت‌هاي بيمه موظف هستند بيمه نامه‌هاي شخص ثالثي را که تاريخ شروع پوشش آنها از اول فروردين 1398 و پس از آن است، با تعهدات بدني سه ميليارد و 600 ميليون ريال (معادل ديه ماه‌هاي حرام) و تعهدات مالي حداقل 90 ميليون ريال صادر کنند؛ ضمن اينکه شرکت‌هاي بيمه و نمايندگان آنها مکلف هستند جدول پايين را در معرض ديد متقاضيان قرار دهند؛ نحوه اعمال انواع تخفيف‌ها و اضافه نرخ‌هاي حق بيمه مربوط به بيمه شخص ثالث، بر اساس ضوابط مندرج در آئين نامه اجرايي ماده (18) قانون مذکور و با رعايت بخشنامه‌هاي بيمه مرکزي ايران است.بر اين اساس نرخ حق بيمه شخص ثالث پرايد، پيکان و خودروهاي مشابه با يک سال تخفيف يک ميليون و 573 هزار تومان، ساير خودروهاي 4 سيلندر (پژو، رنو و …) با تخفيف مشابه يک ميليون و 814 هزار تومان و خودروهاي 6 سيلندر نيز با يک سال تخفيف 2 ميليون و 70 هزار تومان تعيين شده است. همچنين حق بيمه ثالث پرايد، پيکان و خودروهاي مشابه با 2 سال تخفيف يک ميليون و 490 هزار تومان، ساير خودروهاي 4 سيلندر (پژو، رنو و …) با تخفيف مشابه يک ميليون و 719 هزار تومان و خودروهاي 6 سيلندر نيز با 2 سال تخفيف يک ميليون و 902 هزار تومان محاسبه شده است.

اين رقم براي حق بيمه ثالث پرايد، پيکان و خودروهاي مشابه با 3 سال تخفيف يک ميليون و 407 هزار تومان، ساير خودروهاي 4 سيلندر (پژو، رنو و …) با تخفيف مشابه يک ميليون و 623 هزار تومان و خودروهاي 6 سيلندر نيز با 3 سال تخفيف يک ميليون و 796 هزار تومان تعيين شده است. بر اساس ارقام اين جدول، حق بيمه ثالث پرايد، پيکان و خودروهاي مشابه با 10 سال تخفيف 496 هزار تومان، ساير خودروهاي 4 سيلندر (از جمله پژو، رنو) با تخفيف مشابه 572 هزار تومان و خودروهاي 6 سيلندر نيز با 10 سال تخفيف 633 هزار تومان محاسبه شده است.


 جزئيات تعرفه‌هاي جديد برق  

 شرکت توانير تعرفه‌هاي برق بخش‌هاي مختلف مصرفي و شرايط عمومي آن‌ها را اعلام کرد.به‌گزارش ايسنا، اين ابلاغيه بر اساس مصوبه اسفند ماه سال 1397 دولت انجام شده است.شرکت توانير مصوبه جديد دولت براي افزايش تعرفه‌هاي برق مشترکان پرمصرف را که بالاتر از الگوي مصرف برق داشته باشند را به شرکت‌هاي توزيع برق ابلاغ کرده است.هيئت وزيران تصويب کرده است که بهاي آب شرب و برق از ابتداي ارديبهشت سال 1398 به ميزان هفت درصد افزايش يابد.بر اساس اين مصوبه، برق براي کم‌مصرف‌ها 7 درصد و براي پرمصرف‌ها 23 درصد افزايش خواهد يافت.

پيش از اين و در اسفندماه سال گذشته، وزير نيرو گفته بود با توجه به برنامه‌ريزي و اقدامات صورت گرفته، قطعاً تعرفه مشترکان پرمصرف آب و برق تا پيش از شروع سال جديد افزايش مي‌يابد.اما طبق گفته مدير عامل توانير، وزارت نيرو پيشنهاد افزايش تعرفه برق براي پرمصرف‌ها را در راستاي درآمدزايي خود نمي‌بيند، بنابراين اين اقدام تنها با هدف تبديل پرمصرف‌ها به خوش‌مصرف‌ها بوده است.

به گفته وي درباره نحوه افزايش تعرفه مشترکان پرمصرف اظهار کرده بود: پنج درصد مشترکان برق در ايران، 10 برابر مشترکان کم‌مصرف برق مصرف مي‌کنند، بنابراين اين پرمصرف‌ها نيز به راحتي مي‌توانند به گروه کم‌مصرف‌ها بپيوندند.


 دلايل خروج واحدهاي فاقد متقاضي از مسکن مهر 

 معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه واحدهاي فاقد متقاضي مسکن مهر تحت عنوان مسکن اميد قرار گرفته‌اند، گفت:ويژگي‌هاي اين واحدها با مسکن مهر به طور کامل تفاوت داشته و ديگر تحت اين عنوان نبايد پيگيري شوند.به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، حبيب‌اله طاهرخاني در نخستين نشست هم‌انديشي مديران عامل شهرهاي جديد در سال 98 برنامه ساخت 200 هزار واحد مسکوني در شهرهاي جديد را يکي از محورهاي اصلي در سال 98 اعلام کرد و گفت: اجراي اين برنامه ملاحظاتي دارد که تمامي شرکت‌هاي تابعه در سطح کشور بايد به آن توجه کرده و در نهايت منجر به ايجاد محيط مسکوني مناسب براي شهروندان شوند، انتظار ما اين است که اشتباهات پروژه مسکن مهر در اين برنامه تکرار نشده و عمليات اجرايي در چارچوب جديد انجام شود.

طاهرخاني با بيان اينکه شرايط امروز ويژه بوده و تعهدات گسترده‌اي در سال جاري برعهده آن است که بايد طبق برنامه زمان‌بندي عملياتي شود، گفت: هرچند سال گذشته تمرين خوبي براي تحقق و تدقيق برنامه‌ها در سال جاري براي ما محسوب مي‌شود، اما خوشبختانه اتفاقات، حمايت‌ها و چارچوب‌هاي استخراج شده براي امسال به گونه‌اي است که
که با تلاش مديران شرکت‌ها و مجموعه ستاد مي‌تواند سال منحصر به فردي را براي شهرهاي جديد به وجود آورد.

توليد و عرضه مسکن اميد

وي با تأکيد براينکه در برنامه توليد و عرضه مسکن اميد نقاط قوت تجربه مسکن مهر بايد تقويت و نقاط ضعف آن حذف شود، گفت: بخشي از برنامه در سال 97 آغاز شده و امسال نيز بايد با تمرکز بيشتري دنبال شود، خوش‌بختانه بخش زيادي از ابزارهاي تصميم‌گيري و اقدامات در دست خودمان است که مي‌تواند در مسير پيش رو به ما کمک کند.

اين مقام مسئول با تأکيد براينکه استراتژي شهرهاي جديد در سال جاري از افتتاح به تحويل و فروش اقساطي هدايت خواهد شد، گفت: تا کنون افتتاح‌هاي انجام شده باعث عقب افتادن ما از مسير بسياري از اهدافمان شده بود که در سال 98 آن‌ها را اصلاح خواهيم کرد.

واحدهاي فاقد متقاضي از بحث مسکن مهر خارج شد

مديرعامل شرکت عمران شهرهاي جديد در مورد برنامه‌هاي شرکت در سال 98 پيرامون بخش مسکن مهر بيان کرد: نکته مهم آن است که واحدهاي فاقد متقاضي و همچنين واحدهايي که تعيين تکليف شده و در قالب برنامه جديد توليد و عرضه مسکن تحت عنوان مسکن اميد قرار گرفته‌اند، از بحث مسکن مهر خارج شده و در چارچوبي جديد به متقاضيان واگذار شوند، چراکه ويژگي‌هاي اين واحدها با مسکن مهر به طور کامل تفاوت داشته و ديگر تحت اين عنوان نبايد پيگيري شوند.

طاهرخاني احداث مراکز محلات را موضوع مورد توجه ديگر شرکت عمران در سال جاري عنوان کرد و افزود: بايد در اين زمينه الگويي داشته باشيم تا بتوانيم خدمات را در در کمترين حد توان هم که شده در اختيار مردم قرار دهيم، به همين دليل احداث اين مراکز محلات از اولويت‌هاي ما در سال 98 محسوب مي‌شود.


 رئيس اتحاديه فروشنده کاغذ و مقوا:
 قيمت کاغذ در بازار دو نرخي شده است 

 رئيس اتحاديه فروشنده کاغذ و مقوا مي‌گويد که قيمت اين محصولات نيز در بازار دو نرخي شده است.به گزارش ايسنا، در چند روز آينده قرار بر آن است تا نمايشگاه کتاب در تهران داير شود و بسياري از ناشران و فعالان اين حوزه در تکاپوي آماده‌سازي براي حضور در نمايشگاه هستند. در اين شرايط بسياري از ناشران معتقد هستند قيمت بالاي کاغذ قيمت تمام شده کتاب را به شدت افزايش مي‌دهد و عملاً چاپ و توزيع کتاب از سوي افراد با استقبال همراه نخواهد شد.

رشد قيمت کاغذ همچون ديگر بازارها به واسطه رشد قيمت دلار از سال گذشته آغاز شد و در مقطعي براي واردات کاغذ ارز 4200 توماني نيز در نظر گرفته شد، اما نکته قابل توجه آن است که برخي افراد معتقد هستند که کاغذ ارز 4200 توماني دريافت کرده، اما محصول نهايي آن به بازار وارد نشده است.

در اين رابطه سيد حسين ميرباقري - رئيس اتحاديه فروشنده کاغذ و مقوا - با بيان اين‌که در واردات کاغذ از ارز 4200 توماني استفاده شده، گفت: وزارت ارشاد توزيع کاغذ را در دست گرفته و تمام اقدامات در زمينه عرضه و قيمت‌گذاري توسط اين وزارتخانه در راستاي ثبات قيمت و دسترسي آسان ناشران به کاغذ انجام شده است.

وي تاکيد کرد: بازار کاغذ از چند ماه گذشته در دست وزارت ارشاد است، زيرا تمام کاغذهاي وارداتي که حتي توسط تجار به کشور وارد مي‌شود در اختيار اين وزارتخانه قرار مي‌گيرد و به توزيع آن مي‌پردازد.

ميرباقري مدعي شد: اتحاديه آمادگي همکاري در زمينه توزيع کاغذ را دارد، اما هيچ‌گاه از اين اتحاديه و 600 عضو آن که تجربه بسيار طولاني در زمينه تأمين و توزيع کاغذ دارد استفاده نشده و در شرايط فعلي که توزيع در دست وزارت ارشاد است و بايد کاغذ داراي يک نرخ باشد اما در سطح بازار آزاد کاغذ با قيمت‌هاي گران‌تر وجود دارد که به نظر مي‌رسد اين موضوع همراه با رانت است.

رئيس اتحاديه فروشنده کاغذ و مقوا اظهار کرد: به نظر مي‌رسيد با ورود وزارت ارشاد در زمينه توزيع کاغذ شرايط بهتري در اين بازار رخ دهد، اما اين چنين نشده و قيمت کاغذ روند صعودي به خود گرفته است که جاي سوال دارد با وجود آنکه تمام کاغذهاي وارداتي به کشور در اختيار وزارت ارشاد قرار مي‌گيرد، چرا کاغذ داراي دو نرخ است و ناشران نتوانسته‌اند کاغذ را با نرخ مناسب از اين وزارتخانه دريافت کنند.


 تريبون 

 رئيس کل بانک مرکزي:

تغيير سود بانکي منتفي است

رئيس کل بانک مرکزي ضمن ارائه گزارش برنامه هاي اين بانک براي رونق توليد گفت: بانک مرکزي برنامه اي براي تغيير نرخ سود بانکي ندارد.به گزارش «تابناک» ، نشست کميسيون اقتصادي با حضور رئيس کل بانک مرکزي، وزراي امور اقتصادي و دارايي، وزير صنعت، معدن و تجارت، روساي اتاق بازرگاني و اتاق اصناف ايران برگزار شد.

عبدالناصر همتي در اين نشست به تشريح برنامه هاي بانک مرکزي براي رونق توليد در سال جاري پرداخت و گزارشي از پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي ارائه کرد. آنطور که رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرده در 3 ماه پاياني سال 97 حدود 189 هزار ميليارد ريال به سيستم توليدي کشور تزريق شد که تحولاتي در اين بخش‌ها ايجاد کرده است.همتي با بيان اينکه از 357 هزار ميليارد تومان تسهيلاتي که تا بهمن ماه سال 97 به سرمايه‌ در گردش اختصاص يافته 55 درصد به بخش صنعت تعلق گرفته است، افزود: برنامه ما اين است که امسال اين رقم 65 درصد شود.

هرچند مواضع همتي درباره تغيير نرخ سود بانکي در يکي از يادداشت هاي اينستاگرامي اش کاملاً مشخص شده بود ولي وي در مجلس در بين نمايندگان تاکيد کرد که بانک مرکزي براي تغيير نرخ سود بانکي برنامه‌اي ندارد.وي گفت: افزايش نرخ سود بانکي سبب فشار به واحدهاي توليدي شده و ناترازي بانک‌ها را افزايش مي دهد، بنابراين اگر شرايط فراهم باشد بايد نرخ سود بانکي را تعديل کنيم اما فعلاً براي آن برنامه‌اي نداريم و تصميم‌گيري در اين خصوص بايد در شوراي پول و اعتبار انجام شود.

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه فروش اموال مازاد بانک‌ها مي‌تواند منابع خوبي را آزاد کند، افزود: بانک مرکزي تحت تاثير شديدترين فشارهاي تحريمي و تامين منابع است اما شرايط خوبي از لحاظ ذخاير ارزي دارد که شرايط از سال گذشته نيز بسيار بهتر است. رونق توليد در گرو ثبات اقتصادي است و هدف بانک مرکزي اين بوده که ثبات در اقتصاد کشور ادامه يابد.


 نهادهاي مالي 

 ديدار مديرعامل بانک سپه با مديران شرکت اميد

بانک سپه - مديرعامل بانک سپه در ديدار با مديران شرکت سرمايه‌گذاري اميد از آنان خواست تا با بکارگيري ظرفيت‌‍‌هاي عظيم موجود در اين شرکت، پررنگ‌تر از گذشته در رونق توليد کنار بانک سپه نقش آفرين باشند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني بانک سپه، محمدکاظم چقازردي در ديدار نوروزي با مديران شرکت سرمايه‌گذاري اميد و شرکت‌هاي تابعه آن ضمن تبريک سال نو و فرا رسيدن ماه شعبان و ولادت حضرت امام حسين(ع) بر لزوم همراهي و همدردي خانواده بزرگ بانک سپه با خانواده سيل‌زدگان بر تلاش براي کاهش آلام آنان تأکيد کرد.

رئيس هيئت مديره بانک سپه با اشاره به نامگذاري سال 98 بنام رونق توليد از سوي مقام معظم رهبري اظهار داشت: نام‌گذاري سال‌هاي متمادي از سوي مقام معظم رهبري بيانگر شناخت دقيق و اشراف کامل ايشان به نظام اقتصادي کشور است.وي با بيان اينکه شرايط اقتصادي ما متأثر از دلايل مختلف است افزود: بانک سپه در موضوع مهم رونق توليد همواره جزو بانک‌هاي موفق بوده و کارنامه مطلوبي ارائه کرده است.

سهم قابل توجه بخش هاي صنعتي از تسهيلات بانک ملي در سال 97

بانک ملي - در سال 97 -حمايت از توليد و کالاي ايراني- بخش صنعت و معدن سهم قابل توجهي از تسهيلات پرداختي بانک ملي ايران را به خود اختصاص داد.به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اين بانک در سال 97 تعداد 35 هزار و 370 فقره تسهيلات به بخش صنعت و معدن پرداخت کرد که ارزش ريالي اين تسهيلات به 160 هزار و 85 ميليارد ريال مي رسد.همچنين در مدت مذکور، تعداد 69 هزار و 946 فقره تسهيلات به ارزش 35 هزار و 530 ميليارد ريال به بخش کشاورزي و صنايع تبديلي و تعداد 68 هزار و 163 فقره تسهيلات به ارزش 16 هزار و 626 ميليارد ريال به بخش مسکن و ساختمان اختصاص يافته است.

سهم بخش بازرگاني از کل تسهيلات پرداختي بانک ملي ايران به بخش هاي مختلف اقتصادي کشور طي اين مدت، 145 هزار و 236 فقره به ارزش 99 هزار و 696 ميليارد ريال بوده است.

در 12 ماه سال گذشته، تعداد 660 فقره تسهيلات به ارزش چهار هزار و 995 ميليارد ريال به بخش صادرات و يک ميليون و 714 هزار و 372 فقره تسهيلات به ارزش 691 هزار و 864 ميليارد ريال به بخش خدمات اختصاص يافته است.

مديرعامل بانک پارسيان:

اهتمام شبکه بانکي براي رفع نيازهاي ضروري و کمک به عادي سازي زندگي مردم

بانک پارسيان - رييس کانون بانک ها و موسسات اعتباري خصوصي و مديرعامل بانک پارسيان، روز يکشنبه 25 فروردين ماه سال جاري در جلسه شوراي هماهنگي بانک هاي خوزستان حضور يافت و بر اهتمام ويژه شبکه بانکي براي رفع نيازهاي ضروري و کمک به عادي سازي زندگي مردم اين استان، خصوصا مردم خسارت ديده از سيل تاکيد کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان ،کورش پرويزيان در نشست کميسيون هماهنگي بانک هاي استان خوزستان، که با حضور مديران عامل بانک هاي دولتي وخصوصي به منظور بررسي چگونگي مشارکت بانک ها در کمک به هموطنان مناطق سيل زده برگزارشد، با تاکيد بر لزوم حمايت همه جانبه بانک ها براي بهبود وضعيت هموطنان مناطق سيل زده، گفت : خوزستان مهد علم، دانش، ايثار و فداکاري است و مردم اين استان شايسته بهترين خدمات هستند، لذا شبکه بانکي بايد به اين موضوع اهتمام ويژه اي داشته باشد.

بازديد مديرعامل بانک ملت از مناطق سيل زده استان لرستان

بانک ملت - مديرعامل بانک ملت در راس هياتي از مديران ارشد اين بانک، به مناطق سيل زده استان لرستان سفر کرد و از نزديک در جريان فعاليت هاي بانک در کمک به مردم آسيب ديده از سيل قرار گرفت.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، دکتر محمد بيگدلي در اين سفر که همزمان با ارسال 7 کاميون کمک هاي غيرنقدي اين بانک شامل زيرانداز، پتو، بالشت، مواد غذايي و اقلام بهداشتي به مناطق سيل زده استان لرستان صورت گرفت، دستورات لازم را براي تامين نيازهاي سيل زدگان صادر کرد.

بر اساس اين گزارش، بانک ملت در ابتداي وقوع سيل در استان لرستان نيز سه کاميون کمک هاي غيرنقدي به اين استان ارسال کرده بود.وي پس از حضور در پلدختر و بازديد از محله ها و منازل آسيب ديده از سيل، در جلسه اي با مهندس خادمي استاندار لرستان، از نزديک از فعاليت هاي صورت گرفته پس از سيل مطلع شد و گزارشي از اقدامات و فعاليت هاي بانک ملت در اين زمينه ارائه داد.دکتر بيگدلي در اين نشست اعلام کرد که بانک ملت در کنار تمام کمک هاي غيرنقدي خود که تاکنون 10 کاميون آن به استان لرستان رسيده است، باز هم آمادگي دارد تا در حد توان خود در خدمت مردم عزيز آسيب ديده از سيل باشد.

وي با اشاره به مصوبه هيات مديره بانک ملت در امهال بدهي مشتريان درمناطق سيل زده، اعلام کرد که اين امهال بدون دريافت هيچ گونه جريمه اي صورت خواهد گرفت و شعب نيز نهايت همکاري را با سيل زدگان در اين زمينه خواهند داشت.مهندس خادمي استاندار لرستان نيز با ابراز خرسندي از اين اقدام بانک ملت، از کمک ها و حمايت هاي اين بانک از مردم سيل زده استان قدرداني کرد.

در پايان اين جلسه مقرر شد تا نيازهاي مردم سيل زده استان لرستان از طريق استانداري به بانک ملت اعلام شود تا اين بانک در حد توان خود، نسبت به تداوم کمک رساني و خدمات دهي به آنان اقدام کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي