جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6090

تمديد قرارداد، مهم ترين ماموريت فتحي
وضعيت مبهم ستاره هاي استقلال


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 تمديد قرارداد، مهم ترين ماموريت فتحي
 وضعيت مبهم ستاره هاي استقلال 

 
قرارداد برخي بازيکنان استقلال رو به پايان است و باشگاه کار سختي را براي تمديد قرارداد آنها پيش رو خواهد داشت.

بي دليل نيست که وينفرد شفر در صحبت با امير حسين فتحي، مدير عامل اين باشگاه خواستار تمديد قرارداد اين بازيکنان شده است؛ در حالي که 5 هفته به پايان بازي هاي ليگ برتر باقي مانده و استقلال بايد در ليگ قهرمانان آسيا هم به ميدان برود.

در اين گزارش، وضعيت قرارداد رو به اتمام برخي ستاره هاي استقلال را مورد بررسي قرار داده ايم:

1- سيدحسين حسيني

آينده از آن سيد حسين حسيني است؛ دروازه باني که رکورد گل نخوردن درليگ برتر را در اختيار دارد. طبيعتا او در بازار نقل و انتقالات مورد توجه تيم هاي زيادي قرارخواهد داشت اما اگر شفر به او اطمينان خاطر دهد که براي دروازه استقلال روي او حساب ويژه اي باز مي کند، بي ميل نيست در استقلال بماند. سيد اين روزها آرام تر از هميشه در درون دروازه استقلال عمل مي کند و رفتارش نيز حرفه اي تر شده است. اين روند در سايه تلاش حتما به بهبود موقعيت اين دروازه بان جوان در تيم ملي هم منجر خواهد شد.

2-پژمان منتظري

پژمان از تيم ملي خداحافظي کرده است تا در فصل هاي باقي مانده از دوران بازيگري اش با همه توان در خدمت تيم باشگاهي اش باشد. پژمان که اين فصل در استقلال در دو پست مدافع مياني و مدافع راست بازي کرده طبيعي است هم چنان مورد توجه شفرباشد. کاپيتان استقلال البته در روزهاي بحراني عصاي دست شفر بوده و با صحبت هايي که با بچه ها داشت، سعي کرد به عنوان کاپيتان تيم را ريکاوري روحي و رواني کند. ايفاي اين نقش البته که آسودگي خاطر سرمربي تيم استقلال را به همراه داشته و به نظر مي رسد شفر راي به تمديد قرارداد پژمان دهد.

3-وريا غفوري

بهترين گزينه براي وريا استقلال است. به خصوص که در ادامه مربي تيم ملي کي روش نيست که به بهانه بازي در يک پست خاص او را به تيم ملي دعوت نکند و از او بخواهد در پست ديگري به ميدان برود. حُسن بازيکناني چون وريا اين است که مدافع – هافبک گل زن هستند و اين طور نيست تنها به دنبال نفوذ و سانتر باشند. غفوري ميل به گلزني دارد و به همين خاطر هميشه به سمت داخل بازي مي کند. طبيعي است يکي از دغدغه هاي شفر در نقل و انتقالات تابستاني تمديد قرارداد اين بازيکن باشد.

4-روزبه چشمي

گاهي مصدوميت و گاهي محروميت موجب شده تا اين فصل حضور روزبه چشمي در ترکيب تيم استقلال خيلي پر رنگ نباشد. روزبه در روزهايي که در صباي قم بازي مي کرد چون در يک پست به ميدان مي رفت بيشتر جلوه مي کرد اما در استقلال در دو پست بازي مي کند و شايد به همين خاطر دچار دوگانگي شده است. روزبه از جمله بازيکناني است که در بازارنقل و انتقالات با پيشنهادات خوبي از سوي سايرتيم ها مواجه خواهد شد و طبيعي است شفر راي به تمديد قرارداد اين بازيکن دهد، مگر اينکه باشگاه نظري غير از اين داشته باشد.

5-اميد نورافکن

اميد نورافکن به طور قرضي به استقلال آمده است و ابتداي فصل آتي بايد منتظر تعيين وضعيت خود از سوي باشگاه شارلوا باشد. اگر باشگاه بلژيکي دستور به بازگشت کاپيتان تيم اميد دهد اميد نورافکن چاره اي ندارد که استقلال را ترک کند. در غير اين صورت او در استقلال خواهد ماند چون هم خودش تيم استقلال را دوست دارد و هم شفر دوست دارد او در ترکيب تيم باقي بماند. کاپيتان تيم اميد بازي هاي مقدماتي جام ملت ها را پيش رو دارد و اين بازي ها مي تواند سکوي پرتاب او در فوتبال حرفه اي باشد.

6-علي کريمي

علي کريمي در جلوي خط دفاعي استقلال به مهره مطمئني تبديل شده است و با اين روند مي تواند تيم را به هدف نزديک کند. نکته مهمي که در بازي هاي امروز او ديده مي شود اين است که در سايه گردش توپ به دروازه حريف نزديک مي شود و در پي گلزني است که اين اتفاق در بازي با سپاهان رخ داد. علي کريمي که يک فصل ناموفق در فوتبال کرواسي داشت اگر با پيشنهاد جالب توجهي از سوي تيم هاي خارجي روبرو نشود طبيعتا دوست خواهد داشت که در استقلال بماند، به خصوص که از بند مصدوميت هاي متوالي رهايي پيدا کرده و مي تواند براي بازي در تيم ملي هم حساب ويژه اي باز کند.

7-آياندا پاتوسي

شايد بتوان گفت او گران ترين بازيکن استقلال در حال حاضر است، نه از نظر مالي بلکه از نظر توان فني. او با عملکرد خوب خود در هفته هاي اخير يادآور تيام فصل گذشته است. هر چند استقلالي ها دوست دارند ماجراي تيام در مورد پاتوسي تکرار نشود و او در تيم بماند. حضور يک مهره خوبي همانند پاتوسي در نوک خط حمله مي تواند استقلال را براي قهرماني در ليگ برتر و هم چنين موفقيت چشمگير در ليگ قهرمانان آسيا اميدوار کند.


 خبـــرنامه 

 مدافع محبوب کي‌روش در ليست خريد برانکو!

در سال‌هاي گذشته برانکو ايوانکويچ همواره به دنبال راهي براي جذب مرتضي پورعلي گنجي بود؛ مدافع کم اشتباهي که از جام ملت‌هاي آسيا 2015 در کنار تيم ملي حضور دارد و بازي‌هاي خاطره انگيزي از او در ذهن هواداران به فوتبال باقي مانده است.

برانکو در پي آن بود که مرتضي را در فصل پانزدهم به ليست تيمش اضافه کند که اين اتفاق رخ نداد. با اين حال، طي دو فصل گذشته نيز نام اين بازيکن که محبوبيت خاصي نزد کارلوس کي روش سرمربي سابق تيم ملي داشت، در ليست خريد برانکو بود ولي پورعلي گنجي مي‌خواست خارج از کشور به فوتبالش ادامه بدهد.حالا شايعه شده برانکو از حالا به دنبال جذب اين بازيکن است تا خط دفاع قدرتمندي را براي فصل آينده در پرسپوليس بسازد. مرتضي در حال حاضر، مدافع تيم العربي قطر است. بايد ديد اين بار، چنين شايعاتي صحت دارد يا نه و از سوي ديگر، آيا پورعلي گنجي مي‌خواهد بار ديگر به فوتبال ايران برگردد؟

واکنش فدراسيون بوکس به مبارزه دختر ايراني در فرانسه

فدراسيون بوکس با انتشار بيانه‌اي از عدم دخالتش در فعاليت بوکسورهاي دختر ايراني خبر داد.

پس از اينکه صدف خادم به عنوان دختر بوکسور ايراني با پرچم ايران در فرانسه به روي رينگ مبارزه رفت، فدراسيون بوکس عدم دخالت و ورود خود به اين موضوع را با انتشار بيانيه‌اي اطلاع رساني کرد.

متن اطلاعيه فدراسيون بوکس به شرح زير است: با عنايت به اينکه فدراسيون بوکس جمهوري اسلامي ايران در حوزه بانوان هيچ گونه فعاليتي ندارد، لذا برگزاري مسابقات و تمرينات اين رشته ورزشي در هر مکاني مربوط به اين فدراسيون نيست و مسئوليت آن با برگزار کنندگان و يا شخص شرکت کننده خواهد بود.

صدف خادم روز شنبه و در شهر رويان فرانسه، در مبارزه‌اي که سه راند به طول انجاميد مقابل "آن شوان" بوکسور کشور ميزبان به برتري رسيد.

يوگي در نزديکي تيم ملي

کلينزمن؛ خوش‌اخلاق‌تر اما کم‌تجربه‌تر از کي‌روش

از يورگن کلينزمن به عنوان گزينه نهايي سرمربي‌گري تيم ملي ايران نام برده مي‌شود. جالب است بدانيد رغبت آسيايي‌ها براي به خدمت گرفتن اين سرمربي آلماني سابقه‌دار است. چندي پيش سايت‌هاي «اسپورتس نيپون» و «ديلي اسپورتس» ژاپن مدعي شده‌ بودند يورگن کلينزمن، سرمربي پيشين تيم‌هاي ملي فوتبال آلمان و آمريکا، گزينه اصلي اتحاديه فوتبال ژاپن براي سرمربي‌گري سامورايي‌ها است، اما او اين خبر را تکذيب و با انتشار پيامي در حساب کاربري خود در شبکه اجتماعي توييتر نوشت: نمي‌شود کاري در مورد شايعات مطرح شده در ژاپن کرد.

کي‌روش بهتر بود يا کلينزمن؟

سابقه سرمربي‌گري کلينزمن به اندازه سابقه دوران بازي‌گري‌اش پر و پيمان و قابل‌دفاع نيست و از شاخص‌ترين افتخارات او در عرصه مربي‌گري مي‌توان به کسب مقام سومي جهان در جام جهاني 2006 به همراه ژرمن‌ها اشاره کرد.اگر کلينزمن را از لحاظ تجربه مربي‌گري با کارلوس کي‌روش مورد قياس قرار دهيم قطعا کفه ترازو به سمت سرمربي سابق تيم ملي ايران سنگيني مي‌کند، اما شايد يک نکته ديگر براي اين انتخاب نظر مديران فوتبالي ايران را به خود جلب کرده است؛ خلق و خوي بهتر!

خوش‌اخلاقي به نظر شاخص عجيبي براي انتخاب يک سرمربي مي‌رسد، ولي استثنائا براي فوتبال ما چندان هم نمي‌تواند بي‌مورد باشد. بدون شک تيمي که زمين تمرين و اردو و بازي دوستانه و... مناسب ندارد و يا کم دارد، به يک سرمربي سازگار و صبور نيازمند است؛ همان چيزي که کي‌روش نداشت. کلينزمن يک برتري  محسوس ديگر نيز نسبت به کي‌روش دارد که آن هم محبوبيت او نزد فوتبال‌دوستان ايراني است. کمک شايان او به زلزله‌زدگان رودبار هنوز از ياد علاقه‌مندان فوتبال نرفته است.

کلينزمن محبوب‌ترين آلماني انگليس!

کلينزمن در سال 1994 راهي لندن شد تا براي تاتنهام بازي کند. انگليسي‌ها که بر سر بسياي از مسائل هميشه با ژرمن‌ها نزاع داشته و دارند با انواع و اقسام توهين‌ها پذيراي اين تازه‌وارد به کشورشان بودند. يکي از ورزشي‌نويسان روزنامه گاردين تيتر مقاله جنجالي‌اش را چنين زد: «چرا ما از کلينزمان متنفريم!» اما کلينزمن هميشه با خوش‌رويي و رفتار موقر و با گل‌زني‌هايش پاسخ ساکسون‌ها را مي‌داد تا اين که آخر فصل به عنوان مرد سال ليگ جزيره انتخاب شد. همان روزنامه‌نگار روزنامه گاردين اين بار در مدح او نوشت: «چرا ما عاشق کلينزمن هستيم!»

سروش، عصاي دست برانکو مي‌شود؟

سروش رفيعي يکي از خريدهاي پرسپوليس در تابستان بود که با توجه به محروميت نقل و انتقالاتي سرخ‌ها با باز شدن پنجره‌ زمستاني رسما مجوز بازي با پيراهن اين تيم را به دست آورد. حضور در ليگ قطر و دوري از ميادين به توجه به مشکلات به وجود آمده در فولاد طي نيم‌فصل نخست، باعث شد تا رفيعي در روزهاي نخست حضور در پرسپوليس از شرايط آرماني دور باشد، هر چند رفيعي در جريان نيم‌فصل دوم ثابت کرد که با وجود تمام مشکلات سال‌هاي اخير هنوز هم بازيکن باکيفيتي است و اصرار برانکو به جذب اين بازيکن بي‌دليل نبوده است.

سروش که پيشتر با فوتبال فانتزي و تکنيکي شناخته مي‌شد در دوره دوم حضور در پرسپوليس سبک فوتبالي متفاوتي از خود ارائه داده است. هافبک خلاق پشت محوطه سابق، اين روزها در ترکيب پرسپوليس تکل مي‌زند، شعاع حرکتي بالايي دارد و با دقت بالا در ميانه پاس مي‌دهد. سروش برخلاف دوره نخست حضور در پرسپوليس بازيکن موقعيت‌ساز و سازنده گل نيست، بلکه طراحي حملات و بازيگرداني ميانه ميدان را برعهده دارد و کمک حال فاز تدافعي خط هافبک پرسپوليس است.

رفيعي در بازي با سايپا بهترين عملکرد خود در بازگشت به پرسپوليس را داشت. دقت پاس 83 درصدي، 3 تکل موفق، 5 اقدام به شوت زني و حضور در 5 نبرد هوايي نشان دهنده بازگشت هافبک شماره 7 و شيرازي پرسپوليسي‌ها به روزهاي خوب است. درخشش رفيعي در ميانه زمين، خيال برانکو را از داشتن خط هافبک پرقدرت در روزهاي پرتراکم ليگ راحت خواهد کرد، چرا که اين مربي کروات حال براي انتخاب 4 بازيکن خط مياني گزينه‌هايي چون کاميابي‌نيا، نوراللهي، ترابي، رسن، نعمتي و رفيعي به همراه عاليشاه مورد غضب را در اختيار دارد و آمادگي اين بازيکنان وي را در انتخاب بازيکنان اصلي دچار مشکل خواهد کرد.


 خبـــرنامه 

 قفس توري آبي‌ها در اختيار شماره 22

سه بازي و تنها يک گل خورده نشان‌دهنده وضعيت خوب حسين حسيني درون دروازه استقلال است. گلر 26 ساله آبي‌ها پس از هفته‌ها نيمکت‌نشيني در بازي با سايپا در هفته بيست و چهارم ليگ برتر به دروازه استقلال رسيد و در بازي با الهلال در ليگ قهرمانان آسيا و بازي هفته گذشته استقلال با سپاهان در ليگ برتر نيز درون دروازه اين تيم قرار گرفت. تنها يک گل خورده و دو کلين‌شيت آمار حسيني در اين سه بازي بوده و با توجه به مصدوميت رحمتي، وي همچنان گزينه اصلي حضور در دروازه استقلال خواهد بود. آبي‌ها پس از بازي با ماشين‌سازي، براي بازي با الهلال آماده مي‌شوند و سپس مقابل پديده و الدحيل به ميدان خواهند. آمادگي حسيني درون دروازه استقلال در اين هفته‌هاي پر تراکم قطعا امتياز ويژه‌اي براي آبي‌ها خواهد بود و با تداوم درخشش اين دروازه‌بان در قفس توري آبي‌ها، استقلالي‌ها با اميدواري بيشتري فصل را دنبال خواهند کرد.

حمله عليپور به رکوردهاي طارمي

قاتل بي سر و صدا!

بالانشيني پرسپوليس تبديل به يک قانون ثابت در ليگ برتر شده، اما يک قانون پررنگ‌تر هم در فوتبال ايران وجود دارد؛ يک پرسپوليسي، آقاي گل ليگ برتر مي‌شود. علي عليپور، پس از ماه‌ها تلاش و انتظار سرانجام کي‌روش را پشت سر گذاشت و براي اولين بار در اين فصل، به تنهايي در صدرجدول گلزنان ليگ قرار گرفت.

عليپور، ابتداي فصل فاصله زيادي با استوکس و کي‌روش، دو مدعي آقاي گلي ليگ برتر داشت. اما آرام آرام، اين فاصله را جبران کرد و به صورت مشترک با کي‌روش، صدرنشين جدول گلزنان ليگ برتر شد. پس از چند هفته رقابت، او حالا کي‌روش را پشت سر گذاشته و تنها 13 گله جدول گلزنان ليگ برتر است.

او حالا فرصت حمله به دو رکورد طارمي را دارد. مهدي طارمي، پس از رضا عنايتي دومين بازيکن تاريخ ليگ برتر به حساب مي‌آيد که دو دوره پياپي، عنوان آقاي گلي ليگ را بدست آورده است. عليپور فصل پيش آقاي گل شده و اين فصل، مي‌تواند مثل طارمي دو سال پياپي کفش طلاي ليگ را به خانه ببرد. ديگر رکورد طارمي، بهترين گلزن پرسپوليس در ادوار ليگ برتر است. طارمي مجموعا 45 گل براي پرسپوليس در ليگ برتر زد و صاحب اين رکورد شد. عليپور با گلزني به سايپا، 43 گله شده و فقط 2 گل ديگر مي‌خواهد تا اين عنوان را از طارمي بگيرد. باقي ماندن 5 هفته از ليگ برتر، نشان مي‌دهد عليپور شانس زيادي دارد تا پايان فصل هر دو رکورد را به نام خودش بزند و حتي به تنهايي، بهترين گلزن ليگ برتري پرسپوليس باشد.

دلخوري زيدان از پرس

در انتظار ستاره‌ها

باشگاه رئال مادريد بدون شک اميدي براي درخشش و قهرماني در اين فصل ندارد و هر قدمي که برداشته مي‌شود براي فصل آينده خواهد بود. زيدان در همان ابتداي راه وقتي دوباره به رئال مادريد بازگشت، براي مديرعامل باشگاه چند شرط مهم مقرر کرد که شايد مهم‌ترين آنها ماجراي خريد چند بازيکن بود و عدم دخالت پرس در خريد و فروش بازيکناني که مورد تاييد کادر فني هستند.

در اين ميان از همان ابتدا نام پوگبا و هازارد بيش از نام ساير بازيکنان به چشم مي‌خورد و زيدان شک نداشت که پرس مي‌تواند هر دو بازيکن مذکور را به مادريد بکشاند. اتفاقا در هر دو مورد رئال به بن‌بست خورد، هر چند همچنان احتمال خريد هر دو بازيکن وجود دارد اما مشخص است که قيمت اين بازيکنان بالاست و پرس براي خريد آنها و جلب نظر مدير برنامه‌هاي بازيکنان دچار مشکل شده است. از طرفي کادر فني به سران باشگاه، ژائو فليکس پرتغالي را پيشنهاد کرده که او هم قيمت پاييني ندارد و در حد خودش بازيکن گراني محسوب مي‌شود. کين ديگر بازيکن بزرگي است که اگر خريداري شود، خود‌به‌خود همان بمب خبري است که فلورنتينو پرس آن را به رسانه‌هاي مادريدي وعده داده است. اين همه اسم خوب، تاثيرگذار و کليدي در شرايطي بر سر زبان‌ها افتاده که زيدان به‌شدت از دست مديرعامل باشگاه رئال مادريد دلخور است و دوست ندارد بيش از اين شاهد اتلاف وقت و گوشه و کنايه‌هاي رسانه‌ها باشد. پوگبا، هازارد و اريکسن اکنون گزينه هاي اصلي رئال محسوب مي‌شوند و پرس براي خريد هر سه بازيکن بودجه محدود 180 ميليون يورويي را پيشنهاد کرده که با توجه به دست‌ودلبازي‌هاي او کمي عجيب و غيرقابل هضم به نظر مي‌رسد.

ستاره بلژيکي البته نزديک‌ترين گزينه است و بارها از علاقه خود به رئال‌مادريد خبر داده اما چلسي هم حاضر نيست به راحتي اين بازيکن بزرگ و گلزن را از دست بدهد. پوگبا هم از يک تحول جدي در فوتبال حرفه‌اي خود راضي خواهد بود اما منچستريونايتد و شخص سولشاير مانند سد محکمي بر سر راه رئال مادريد ظاهر شده و نمي‌خواهند اجازه اين انتقال تاريخي را صادر کنند. از ديد زيدان، اريکسن جايگزين خوب و جواني براي مودريچ خواهد بود و چه در کنار او و چه به‌عنوان يک جانشين، براي رئال مادريد نعمت بزرگي محسوب مي‌شود اما حتي او هم تاکنون جواب درست و شفافي در اين خصوص نداده و هر چه هست، از دل شايعات و خبرهاي رسانه‌هاي مادريدي و کاتالونيايي بيرون آمده است.

زيدان در صحبت هاي اخير خود از مشکلي گله کرده که به عقيده او مشکل بزرگ امروز مادريد است؛ عدم گلزني و قدرت پايين تمام‌کنندگي در خط حمله و خط مياني. زيدان به نام بازيکناني چون مودريچ اشاره کرده و گفته است: «هر مربي‌اي از بازيکني نظير مودريچ راضي است اما وقتي افت او را مشاهده مي‌کند، نگران خواهد شد و مجبور است به تربيت يا خريد يک جانشين خوب و آماده فکر کند.» اگر رئال مادريد نتواند در خريد بازيکنان سفارش شده از سوي زيدان موفق عمل کند، دچار مشکل جدي خواهد شد. زيدان بودجه 180 ميليون يورويي پرس را قبول ندارد و به صورت صريح از 300 ميليون يورويي سخن مي‌گويد که پرس در مذاکرات اوليه اين وعده را داده و اکنون حق ندارد خلف وعده کند. زيدان مربي کوچکي نيست و طبق ادعاي «مارکا»، حتي با بضاعت کنوني، رئال‌مادريد هم مي‌تواند از اين تيم يک مدعي جدي و بزرگ بسازد اما وقتي مي‌شود بسيار باشکوه‌تر از اين هم بود، دليلي ندارد زيزو دست به خطري بزرگ بزند و اعتبار خود را در دوران پسا‌بازگشت به خطر بيندازد.

رئال مادريد براي فصل آينده به‌عنوان يک تيم مدعي تنها به قهرماني در لاليگا، کوپا دل‌ري و صدالبته ليگ قهرمانان اروپا فکر مي‌کند و هواداران صبور اين تيم انتظار دارند، فلورنتينو پرس لااقل در وعده‌هاي اوليه به زيدان، هرگز کم‌کاري نکرده ودست به کار شده و ستارگان سفارش شده را هر طور که هست، خريداري کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي