جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6095

با موافقت نمايندگان؛
ستاد فرماندهي مرکزي آمريکا به عنوان سازمان تروريستي اعلام شد


فرانسه:روند ايجادساز وکار مالي با ايران پيشرفت زيادي داشته است


المانيتور: هدف واشنگتن خروج تهران از برجام تا اکتبر 2020 است


خبر


نمايشگاه بين المللي بورس، بانک و بيمه


زلزله 6.3 ريشتري در فيليپين

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مطرح کرد:
نقش کتاب در فروريختن ديوار بي‌اعتمادي


سرمقاله

دکتر جهانگيري در جلسه شوراي فناوري اطلاعات تأکيد کرد:
دولت الکترونيک، تأثير چشمگيري در مقابله با فساد دارد


برايان هوک: مي‌خواهيم ايران به يک کشور عادي تبديل شود


چين: همکاري هاي اقتصادي با ايران ادامه دارد


برني سندرز:کنگره بايد وتوي ترامپ عليه يمن را باطل کند

وزير صنايع و بازرگاني ژاپن:
ايران و ژاپن همچنان با يکديگر مبادلات نفتي دارند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 با موافقت نمايندگان؛
 ستاد فرماندهي مرکزي آمريکا به عنوان سازمان تروريستي اعلام شد 

 نمايندگان مجلس فرماندهي مرکزي آمريکا (سنت کام)، نيروها و سازمانها و يا نهادهاي تحت اختيار اين فرماندهي، را سازمان تروريست اعلام کردند.به گزارش خانه ملت، نمايندگان در نشست علني مجلس شوراي اسلامي در جريان بررسي طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان "سازمان تروريستي" توسط ايالات متحده آمريکا با ماده 1 اين طرح با 173 رأي موافق، 4 رأي مخالف و 11 رأي ممتنع از مجموع 215 نماينده حاضر در صحن موافقت کردند.در ماده 1 اين طرح آمده است؛ به منظور اقدام متقابل در برابر تصميم و يا اقدام ايالات متحده آمريکا در تضعيف صلح و امنيت منطقه اي و بين المللي و از آنجا که اين رژيم بر خلاف اصول مسلم حقوق بين الملل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را که مطابق اصل يکصد و پنجاهم(150) قانون اساسي به عنوان يکي از ارکان حاکميتي دفاعي ايران شناخته مي شود، سازمان تروريستي خارجي اعلام نموده است؛ به موجب اين قانون فرماندهي مرکزي آمريکا (سنت کام)، نيروها و سازمانها و يا نهادهاي تحت اختيار اين فرماندهي، تروريست اعلام مي شوند و هرگونه کمک اعم از نظامي، اطلاعاتي، مالي، فني، آموزشي، خدماتي و تدارکاتي به اين نيروها جهت تقابل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي ايران همکاري در اقدام تروريستي محسوب مي گردد.


 فرانسه:روند ايجادساز وکار مالي با ايران پيشرفت زيادي داشته است 

 وزارت خارجه فرانسه در واکنش به اقدام يکجانبه دولت آمريکا وتمديد نشدن معافيت براي خريداران نفت ايران، ضمن اعلام حمايت از برجام تاکيد کرد که ساز وکار حمايت از مبادلات تجاري ايران و اروپا(اينستکس)، پيشرفت بسيار خوبي داشته است.

به گزارش خبرگزاري رويترز از وزارتخارجه فرانسه، ساز و کار حمايت از مبادلات تجاري اروپا و ايران، طرحي بود که از جانب دولت هاي فرانسه، آلمان و انگليس براي مقابله با تحريم هاي واشنگتن عليه تهران ابداع شد.

اين وزارتخانه ادامه داد: با توجه به نتيجه به دست آمده، اين ساز و کار به خوبي پيش مي رود و در روزهاي اخير پيشرفت هاي مثبتي در آن حاصل شده است.البته ايران نيز براي بهبود اين سازوکار بايد قدم هايي بردارد.

وزارت خارجه فرانسه همچنين حمايت خود را از توافق هسته اي سال 2015 ايران و 1+5 ( برجام) اعلام کرد.


  المانيتور: هدف واشنگتن خروج تهران از برجام تا اکتبر 2020 است 

تارنماي المانيتور در مطلبي نوشت: تمديد نکردن معافيت ها براي خريداران نفت ايران از سوي واشنگتن، با هدف فشار بر تهران براي خروج از توافق هسته اي با 1+5 تا پيش از اکتبر 2020 ، يعني پايان تحريم تسليحاتي ايران توسط سازمان ملل، اجرا مي شود.

به گزارش ايرنا ، 'لورا روزن' در مطلبي با عنوان 'آمريکا معافيت هاي تحريم نفتي را پايان مي دهد تا تهران را مجبور به خروج از توافق هسته اي کند' افزود: دولت 'دونالد ترامپ' در گامي تازه که از سوي متحدان کليدي آن با هدف مجبور کردن تهران جهت ترک توافق هسته اي قلمداد شد، اعلام کرد ديگر معافيت تحريم هاي نفتي 8 کشور تمديد نمي شود.اما متحدان اروپايي ترامپ اين تازه ترين حرکت دولت ترامپ در راستاي کارزار فشار حداکثري را به عنوان اقدامي مبهم براي مجبور کردن تهران جهت خروج از برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) مي بينند.


 خبر 

 سرپرست سازمان تامين اجتماعي:

افزايش حقوق بازنشستگان از ارديبهشت ماه اعمال مي شود

سرپرست سازمان تامين اجتماعي گفت: تلاش مي شود افزايش حقوق بازنشستگان از ارديبهشت ماه سال جاري اعمال شود با اين ميزان افزايش، ماهانه هزار و 400 ميليارد تومان و سالانه 17 هزار ميليارد تومان به هزينه هاي تامين اجتماعي اضافه مي شود.به گزارش ايرنا، محمد حسن زدا در نشست خبري افزود: تلاش مي شود مابه التفاوت حقوق فروردين بازنشستگان هم در ارديبهشت ماه پرداخت شود اما اگر هزينه هاي مورد نياز تامين نشد، ماه هاي بعد اين مابه التفاوت پرداخت خواهد شد.

فشار کاخ سفيد بر سنا براي تنظيم متن توافق جديد با ايران

صحبت هاي مقامات آمريکايي در روزهاي اخير حکايت از فشار پنهان کاخ سفيد بر سنا براي تهيه متن توافق مورد نظر «دونالد ترامپ» در قبال ايران دارد.

به گزارش مهر، همزمان با شدت گرفتن اقدامات ضد ايراني کاخ سفيد و اقدام «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا، در پايان دادن به معافيت‌ها از تحريم نفتي، مقامات وزارت خارجه ايالات متحده به گونه‌اي سخن گفته‌اند که از فشار کاخ سفيد بر سنا براي همراهي بيشتر اين نهاد قانونگذاري با خواسته‌هاي غير قانوني ترامپ حکايت دارد.در همين رابطه «برايان هوک» نماينده آمريکا در امور ايران در مصاحبه با يک رسانه عربي از آمادگي کشورش براي انجام مذاکرات جديد با تهران خبر داده بود.

استقبال عربستان از تحريم نفتي آمريکا عليه ايران

عربستان و رژيم صهيونيستي از اقدام دولت آمريکا در لغو معافيت نفتي ايران حمايت کردند.

به گزارش آنا از واس، «ابراهيم عبدالعزيز العساف»، وزير امور خارجه عربستان با متهم کردن ايران به حمايت از تروريسم و ادعاي تکراري برهم زدن ثبات منطقه، گفت: «پادشاهي عربستان به‌طور کامل از اقداماتي که آمريکا در راستاي متوقف کردن سياست‌هاي ايران در منطقه انجام مي‌دهد حمايت مي‌کند».وي همچنين از اقدامات «خالد عبدالعزيز الفالح»، وزير انرژي عربستان در راستاي هماهنگي با کشورهاي توليدکننده نفت براي تأمين نياز بازار جهاني نفت و برقراري ثبات در اقتصاد جهاني حمايت کرد.

ترامپ: ذره‌اي از بابت استيضاح شدن نگراني ندارم

رئيس جمهور آمريکا در گفت‌وگو با خبرنگاران در مراسم سالانه‌اي به مناسب عيد پاک در کاخ سفيد گفت، حتي ذره‌اي نسبت به استيضاح شدن نگراني ندارد.به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در حالي اين صحبت را مطرح کرد که رابرت مولر بازرس ويژه پرونده تحقيقات در مورد ارتباط کمپين انتخاباتي 2016 ترامپ با روسيه در گزارش مربوط به تحقيقاتش از متهم کردن مستقيم ترامپ خودداري کرد.ترامپ همچنين در توييتي اعلام کرد: تنها تخلفات و جرايم سطح عالي مي‌توانند منجر به استيضاح شوند. هيچ جرمي از سوي من (نه تباني و نه مانع‌تراشي براي عدالت) رخ نداده است بنابراين شما نمي‌توانيد من را استيضاح کنيد.


  نمايشگاه بين المللي بورس، بانک و بيمه 


 زلزله 6.3 ريشتري در فيليپين 


 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مطرح کرد:
 نقش کتاب در فروريختن ديوار بي‌اعتمادي 

 
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم افتتاحيه سي و دومين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران بر نقش کتاب در فروريختن ديوار بي‌اعتمادي، تکفير و تحريم تاکيد کرد و گفت کتاب کمربند تحريم را بازتر و بازتر مي‌کند.

به گزارش ايسنا، سيدعباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم افتتاحيه نمايشگاه کتاب تهران اظهار کرد: کتاب پديده‌ بشري خارق‌العاده‌اي است شبيه خود انسان. يکي از کارکردهاي کتاب توليد علم و دانش بشري است. کارکرد ديگر کتاب هم پالايش زبان است. زبان ملي از طريق کتاب پالايش پيدا کرده است و اگر شاهنامه، بوستان و گلستان سعدي و مثنوي معنوي نبود زبان فارسي به اين نقطه نمي‌رسيد. اين موضوع براي هر ملتي وجود دارد. کتاب مسير پرورش زبان را آماده مي‌کند.


 سرمقاله 

نمايشگاه بين‌المللي کتاب و معضل اسکان دانشجويان شهرستاني

آذر فخري 

سي و دومين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و اهالي فرهنگ ساعت 8 صبح ديروز سه‌شنبه در مجموعه چهل‌سرا واقع در ضلع جنوبي مصلاي امام خميني (ره) افتتاح شد و از 4 تا 14 ارديبهشت ماه در مصلي امام خميني(ره) از ساعت 10 تا 20 پذيراي علاقه‌مندان خواهد بود.

اغراق نيست اگر بگوييم که اغلب کتاب‌خوان‌ها و نيز نويسندگان کشورمان، در طول هرسال، خود را آماده و مهياي استقبال از نمايشگاه کتاب مي‌کنند. کتاب‌خوان‌ها از اين جهت پي‌گير نمايشگاه کتاب هستند چرا که اين نمايشگاه آن‌هم در بعد بين‌المللي‌اش، علاوه بر ايجاد فرصت آشنايي و مواجهه آنان با عناوين تازه منتشر شده را فراهم مي‌کند، محملي هم مي‌شود براي استفاده از تخفيف‌هايي که با توجه به وضعيت اقتصادي امروز مي‌تواند غنيمتي براي اين قشر از جامعه باشد.

در عين حال نمايشگاه کتاب فرصتي ايده‎آل است براي نويسندگاني که به هر ترتيب و توان مالي و يا با گذر از هزار پيچ چاپ و نشر، بالاخره توانسته‎اند اثري مقبول به خوانندگان خود ارائه دهند.

اما يکي از معضلات هميشگي نمايشگاه کتاب، علاوه بر ترافيک سنگيني که در شهر ايجاد مي‎کند، علاوه بر کمبودهايي در رابطه با سيستم تغذيه‎اي و سرويس‎هاي بهداشتي که هر سال خود را به شکلي نشان مي‎دهند؛ مسئله اسکان دانشجوياني است که براي استفاده از اين فرصت بين‎المللي خود را به تهران و مصلا مي‌رسانند و طبعا نه جا و مکان مناسبي براي بيتوته و گذراندن شب دارند ونه هزينه استفاده از مکان‌هاي مناسب را.

به نظر مي‌رسد امسال يکي از برنامه‌هاي گردانندگان نمايشگاه بين‌المللي انديشيدن تدبير در مورد اسکان اين دانشجويان شهرستاني است. و دانشجويان مشتاق مي‌توانند با ارائه مدارک مورد نياز از امکان اسکان استفاده کنند. البته که ارائه چنين تسهيلاتي براي قشر فرهيخته و انديشمندي که آينده علمي و معنوي کشور در دست آنان است، بسيار پسنديده و لازم است.

اما نکته‌اي که در اين‌جا بايد بر آن تاکيد داشت کيفيت مکان، فاصله آن با نمايشگاه کتاب و محدوديت زماني استفاده از محل اسکان است؛ دانشجويان شهرستاني در مهمانسراي بهشت زهرا (س) و فقط براي يک شب اسکان داده مي‌شوند، بديهي است که اسکان براي يک شب، بسيار ناکافي است و دانشجويان را دچار استرس، خستگي و سردرگمي مي‌کند و آنان در انتخاب درست کتاب‌هاي مورد نيازشان، عملا با زمان بسيار فشرده‌اي درگير هستند. علاوه بر آن دوري مهمانسراي بهشت زهرا(س) از نمايشگاه بين‌المللي کتاب، خود بر بار ترافيکي و نيز اتلاف وقت دانشجويان مي‌افزايد.هر چند با توجه به وضعيت سال‌هاي گذشته، بديهي است که مسئولان امر نهايت سعي و تلاش خود را کرده‌اند که از امکانات موجود در اين زمينه استفاده کنند. اما صرف استفاده از اين امکانات براي تحقق امر مهم اسکان و دسترسي دانشجويان به نمايشگاه کافي نيست. و بايد براي سال‌هاي آتي مکان‌يابي مناسب‌تري در اين زمينه صورت بگيرد و از بعد مسافت کم شود. ضمن آن‌که دانشجو بايد فرصت داشته باشد تا با فراغ بال و آرامش در نمايشگاه به دنبال نيازهاي مطالعاتي خود باشد بدون اين‌که استرس زمان و آن تنها شبي را که حق اسکان دارد، داشته باشد. به نظر مي‌رسد همين گام مهم و اهميت به اسکان حتي يک شبه، خود گام مهم و موثري است براي حمايت از اين قشر بسيار مهم و ارزشمند براي جامعه که حتما در سال‌هاي آتي با بهبود آن مواجه خواهيم شد.

a.f.far99@gmail.com


 دکتر جهانگيري در جلسه شوراي فناوري اطلاعات تأکيد کرد:
 دولت الکترونيک، تأثير چشمگيري در مقابله با فساد دارد 

 معاون اول رئيس جمهور تحقق دولت الکترونيک را موضوعي مهم و مورد تاکيد همه ارکان نظام دانست و با يادآوري تأکيدات مقام معظم رهبري براي تحقق دولت الکترونيک، بر ضرورت مشارکت همه دستگاه‌ها در اين زمينه تأکيد کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، دکتر اسحاق جهانگيري در دوازدهمين جلسه شوراي فناوري اطلاعات، با اشاره به تاثير اجراي کامل طرح دولت الکترونيک در ارتقاي رضايتمندي مردم از خدمات دولتي گفت: تبادل اطلاعات بين دستگاهي يکي از ضرورتهاي تحقق دقيق و کامل دولت الکترونيک است.دستگاهها بايد با لحاظ همه شرايط لازم براي حفاظت از اطلاعات خصوصي شهروندان، در زمينه اشتراک گذاري اطلاعات در سامانه هاي ملي مرکز ملي تبادل اطلاعات، بايد همکاري کامل و جدي داشته باشند و تعلل همكاري براي ايجاد دولت الكترونيك از هيچ دستگاه و نهادي پذيرفته نيست.

معاون اول رئيس جمهور اظهار داشت: شفافيت اطلاعاتي که در نتيجه اجراي کامل دولت الكترونيك ايجاد خواهد شد، ضمن تسهيل امور زندگي مردم، تاثير چشمگيري بر پيشگيري و مقابله با مفاسد خواهد داشت و از سوي ديگر کمک بزرگي به برقراري عدالت در عرصه هاي مختلف خواهد کرد و گامي موثر نيز در اجراي اقتصاد مقاومتي و تقويت اقتصاد کشور در برابر تکانه هاي خارجي و داخلي خواهد بود.محمدجواد آذري جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز در اين جلسه با بيان اينکه رئيس جمهور در ديدار نوروزي ابتداي سال تاکيد کردند که امسال بايد در ازاي 12 ماه، حداقل 12 خدمت ملموس الکترونيک به مردم ارائه شود، تصريح کرد: يکي از نمونه هاي خدمت ملموس الکترونيک، ثبت نام الكترونيكي کارت سوخت از مردم بود. مردم براي ثبت نام دور جديد کارت سوخت بدون نياز به هيچ گونه مراجعه حضوري، در مدت بسيار کوتاهي از طريق تلفن همراه خود در سامانه دريافت کارت سوخت ثبت نام کردند و هيچ هزينه اي نيز نپرداختند.


 برايان هوک: مي‌خواهيم ايران به يک کشور عادي تبديل شود 

 
شبکه الحره :رئيس گروه اقدام عليه ايران در وزارت خارجه آمريکا در واکنش به عدم تمديد معافيت‌هاي نفتي گفت که هدف از تصميم ما اين است که مانع استفاده ايران از درآمد نفتي‌اش در راستاي تأمين مالي سياست خارجي خود در فعاليت‌هاي منطقه‌اي و توسعه برنامه موشکي شويم.به گزارش ايسنا، برايان هوک، رئيس گروه اقدام عليه ايران در وزارت خارجه آمريکا در گفت وگو با شبکه الحره گفت که هدف از تصميم ما اين است که مانع استفاده ايران از درآمد نفتي‌اش در راستاي تأمين مالي سياست خارجي خود در آن چه تجاوزهاي منطقه‌اي و توسعه برنامه موشکي مي‌خواند، است. در ماه هاي گذشته ما بيش از ده ميليارد دلار از درآمد نفتي ايران را کاهش داديم و اکنون تصميم گرفته ايم که ديگر هيچ معافيتي به کشورها براي خريد نفت ايران ندهيم. اين تصميم ايران است که شبيه يک کشور عادي رفتار کند يا به اقدامات خود ادامه دهد و شاهد سقوط اقتصادش باشد.


 چين: همکاري هاي اقتصادي با ايران ادامه دارد 

 ايرنا: سخنگوي وزارت امور خارجه چين در واکنش به تمديد نشدن معافيت براي خريداران نفت ايران تاکيد کرد همکاري هاي اقتصادي چين و ايران با رعايت قوانين بين المللي ادامه خواهد يافت.'گنگ شوانگ' در پاسخ به ايرنا در پکن افزود: ايران از شرکاي راهبردي چين است و همکاري هاي گسترده اي با تهران در حوزه هاي مختلف داريم.وي از چين به عنوان کشوري مسئوليت شناس در برابر قوانين بين المللي نام برد و گفت: چين مخالف عدم تمديد معافيت تحريم‌هاي ايران از سوي آمريکا و اعمال تحريم هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران است.گنگ از ايران به عنوان کشوري بزرگ و داراي منابع غني نفت و گاز نام برد و گفت: مخالفت خود را با تحريم هاي يک جانبه آمريکا اعلام کرده ايم و تحريم هاي يک جانبه نبايد به يک رويه تبديل شود.او گفت: تحريم نفت ايران خاورميانه را تحت تاثير قرار مي دهد و هر نوع تحريم عليه ايران مي تواند بازار انرژي را تحت تاثير قرار دهد.


 برني سندرز:کنگره بايد وتوي ترامپ عليه يمن را باطل کند 

 آنا :نامزد اصلي دمکرات‌ها در انتخابات رياست جمهوري 2020 آمريکا از اعضاي کنگره خواست تا براي ابطال وتوي رئيس‌جمهور بابت لايحه نفروختن سلاح به عربستان دست‌به‌کار شوند.به گزارش آنا، برني سندرز در صفحه خود در توئيتر با اشاره به قطعنامه کنگره در خصوص نفروختن سلاح و تجهيزات نظامي به عربستان سعودي که بيش از چهار سال است به جنگ عليه مردم يمن مشغول است از اعضاي کنگره خواست تا وتوي دونالد ترامپ عليه اين قطعنامه را باطل کنند.وي تصريح کرد: «وتوي رئيس‌جمهور ترامپ در قبال قطعنامه دوحزبي ما براي پايان دادن به حمايت آمريکا از جنگي به رهبري عربستان عليه يمن به‌صورت جدي اعتبار و اختيار کنگره را به چالش کشيده است که نياز به پاسخي جدي دارد. ما بايد به ابطال وتوي ترامپ رأي دهيم.»


 وزير صنايع و بازرگاني ژاپن:
 ايران و ژاپن همچنان با يکديگر مبادلات نفتي دارند 

 وزير صنايع و بازرگاني ژاپن گفت: توکيو به تعاملات نفتي خود با ايران ادامه مي‌دهد.به گزارش آنا از رويترز، «هيروشيگه سکو» در واکنش به تصميم دولت آمريکا در لغو معافيت نفتي هشت کشور دنيا از خريد نفت از ايران گفت: «ايران و ژاپن حتي پيش از تصميم دونالد ترامپ با يکديگر تعاملات نفتي داشتند، گرچه با وجود تحريم‌ها اين روند تا سه درصد کاهش يافته بود».

وي افزود: «ما هر چند اندک، ولي به تعاملات نفتي خود با ايران ادامه مي‌دهيم. صنعت نفت ژاپن تحت تأثير خريد نفت از ايران قرار ندارد و تصميم دولت آمريکا تاثير اندکي بر اقتصاد ژاپن مي‌گذارد».


 يك نكته از هزاران 

 اجراي قانون و هواي پاك پايتخت

هواي شهر تهران سال گذشته با 306 روز هواي مطلوب رکورد زد. بر اساس آمارها، هواي پايتخت در در سال 97با 28 روز هواي پاک و 278 روز هواي سالم، وضعيت مطلوبي را از سر گذراند. در اين زمينه محسن پورسيدآقايي، معاون حمل ونقل ترافيک شهرداري تهران گفت: اين دستاورد به دليل اجراي قوانين جديد حمل و نقل شهري و ميزان بارش سال گذشته است كه توانستيم با كمك پليس، فرمانداري، استانداري و همكاري مردم، هواي پايتخت را به شرايط مطلوب برسانيم.

علاوه بر اين، معاون حمل و نقل ترافيك شهرداري تهران اشاره كرد كه براي پيگيري تخلفات وسايل نقليه آلاينده ،ميزان گزارشات مردمي افزايش يافته و مراجعه اين خودرو ها به مراكز فني معاينه بيشتر شده كه اين همكاري و نظارت مردم در به وجود آمدن شهري پاك تاثير مثبت گذاشته است.

نكته اي كه در اين خصوص بايد خاطر نشان كرد،اجراي قوانين و نظارت بر حسن انجام آن است كه منجر به نتيجه مطلوب شده است.

به نظر مي رسد اگر در زمينه هاي ديگر هم شرايطي فراهم شود كه نظارت و پيگيري مردم در آن دخيل باشد و قوانين مربوطه اجرا شود، مشاهده خواهيم كرد كه هيچ ارگان يا دستگاهي به آشكارتخلف نكرده و در پي آن حقي از كسي ضايع نمي شود.

حال كه با برنامه ريزي به هواي پاك مي توان رسيد بي گمان به اقتصاد پاك، ورزش پاك و ... ديگر مشكلات رايج كشور نيز مي توانيم دست پيدا كنيم.


 ميز خبر 

 ظريف در توييتر:

تشديد تروريسم اقتصادي عليه مردم ايران نشانگر استيصال رژيم آمريکا است

وزير امور خارجه تاکيد کرد: ميراث داران تمدن کهن ايراني راهبرد خود را بر اساس 'راهنمايي' خارجي ها - چه برسد به آمريکايي‌ها - تعيين نمي کنند.

به گزارش ايرنا، محمدجواد ظريف در حساب کاربري خود توييتر خود نوشت: «تشديد تروريسم اقتصادي عليه مردم ايران نشانگر استيصال و دستپاچگي رژيم آمريکا و شکست هاي مزمن اذناب و شرکاي جرم منطقه اي آن است».

با حضور وزيران بهداشت ايران و عراق؛

پنج سند همکاري بهداشتي، درماني بين ايران و عراق امضا شد

با حضور وزيران بهداشت جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق پنج سند همکاري در زمينه، بهداشت، درمان و دارو بين دو کشور به امضا رسيد.

به گزارش ايرنا، «سعيد نمکي» وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و «علاء الدين علوان» وزير بهداشت و محيط زيست عراق بعد از چند ساعت رايزني با حضور مديران و کارشناسان برجسته اين دو وزارتخانه، اين اسناد همکاري به امضا معاونين هر دو وزارتخانه به امضاء رسيدند.

اين اسناد در زمينه همکاري دارويي و تجهيزات پزشکي، مراقبت اوليه سلامت (PHC)، درمان بيماران وگردشگري سلامت، آموزش تخصصي پزشکي و سند برنامه اول مشترک وزارت بهداشت دو کشور است.

سخنگوي وزارت خارجه روسيه:

رويکرد آمريکا ملت ايران را هدف گرفته است

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرد که شواهد نشان مي دهد رويارويي و فشار بر ايران از سوي آمريکا سياستي است که از ديرباز واشنگتن آن را دنبال کرده و ملت ايران را هدف گرفته است.

ماريا زاخارووا در گفت وگوي اختصاصي با ايرنا افزود: ما مدتي پيش ارزيابي خود را درباره تروريستي خواندن سپاه از سوي آمريکا اعلام کرديم و گفتيم که اقدام آمريکا عليه تهران در واقع رويکردي ضدايراني است که عليه تهران و ملت ايران هدف گيري شده است.

وي با بيان اينکه تصميمات آمريکا عليه ايران را نبايد به شکل مجزا ديد، اظهار داشت: اين اقدام بخشي از برنامه جامع و جهاني آمريکا براي فشار بر ايران است.

وي گفت: به سادگي مي توان متوجه شد که فشار بر ايران رويکردي بوده که واشنگتن از ديرباز عليه تهران در دستور کار خود قرار داده است و متاسفانه شاهد هستيم که اين رويکرد هر ازچندگاهي تشديد مي شود و اشکال عجيب و خارج از تصوري به خود مي گيرد.

پاداش 10 ميليون دلاري آمريکا براي اطلاعات درباره 3 عضو حزب‌الله

معاون وزير خارجه آمريکا از پاداش 10 ميليون دلاري براي هر کسي که اطلاعاتي در خصوص سه عضو برجسته حزب‌الله ارائه دهد خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از الجزيره، «مايکل ايوانوف» معاون وزير خارجه آمريکا در امور امنيت ديپلماسي اعلام کرد که هر کسي که اطلاعاتي در خصوص سه شخصيت برجسته حزب الله به نام‌هاي «محمد بازي»، «ادهم طباجه» و «علي شراره» ارائه دهد 10 ميليون دلار جايزه دريافت مي‌کند.

وي افزود: همچنين هرکسي که اطلاعاتي ارائه دهد که به تعطيلي شبکه مالي حزب‌الله منجر شود اين پاداش را دريافت مي‌کند.

هم چنين «مارشال بيلينگزلي» معاون وزير خزانه‌داري آمريکا و رئيس دوره‌اي کارگروه FATF مدعي شد ايران از تروريسم به عنوان ابزار اساسي براي پيشبرد اهداف خود استفاده مي‌کند و واشنگتن به فشارها بر ايران و گروه‌هاي وابسته به آن در منطقه ادامه خواهد داد.

داعش مسئوليت انفجارهاي سريلانکا را بر عهده گرفت

گروهک تکفيري- تروريستي «داعش» مسئوليت انفجارهاي سريلانکا را بر عهده گرفت.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، گروهک تکفيري- تروريستي «داعش» مسئوليت انفجارهاي چند روز گذشته در سريلانکا را بر عهده گرفت.

سايت «أعماق» متعلق به تکفيري‌هاي داعش اعلام کرد که مسئوليت انفجارهاي سريلانکا را برعهده مي‌گيرد.

اين درحاليست که شمار قربانيان انفجارهاي سريالي در کشور سريلانکا به بيش از 310 نفر رسيده است.


 خبــــر 

 مرگ 92 مامور انتخاباتي به دليل خستگي در جريان راي‌گيري اندونزي

در پي انتخابات سراسري در اندونزي که در تاريخ 17 آوريل برگزار شد، بيش از 90 کارگر حوزه‌هاي انتخاباتي از خستگي جان سپردند.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، در پي انتخابات سراسري در اندونزي که در تاريخ 17 آوريل برگزار شد، بيش از 90 کارگر حوزه‌هاي انتخاباتي از خستگي جان سپردند. انتخابات اندونزي بزرگ‌ترين انتخابات يک‌روزه در جهان است. رئيس کميسيون ملي انتخابات اندونزي گفت که در پي ساعات کاري طولاني در حوزه‌هاي اخذ راي، 92 مامور در 19 منطقه اندونزي در اثر خستگي جان خود را از دست دادند.

يک منبع نزديک به دولت عراق:

لغو معافيت‌هاي نفتي از تحريم‌هاي ايران، به هيچ وجه شامل عراق نمي‌شود

يک منبع نزديک به دولت عراق اعلام کرد که تصميم رئيس‌جمهور آمريکا مبني بر لغو معافيت‌هاي نفتي 8 کشور از تحريم‌هاي ايران به هيچ وجه عراق را شامل نمي‌شود زيرا اين تحريم‌ها تنها مختص به واردات نفت خام است.به گزارش ايسنا، يک منبع نزديک به دولت عراق در گفت‌وگو با پايگاه خبري بغداداليوم گفت: تصميم دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا مبني بر لغو معافيت‌هاي نفتي 8 کشور از تحريم‌هاي ايران به هيچ وجه عراق را شامل نمي‌شود زيرا اين تحريم‌ها تنها مختص به واردات نفت خام است و عراق نفت خام را وارد نمي‌کند بلکه امسال جزو توليدکنندگان اساسي بود.

وي افزود: اين تصميم آمريکا همچنين واردات مواد غذايي از ايران را شامل نمي‌شود زيرا تنها مربوط به واردات نفتي است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

سخنران اصلي

اسماعيل سراج الدين

نايب رئيس بانک جهاني

حاکميت دانشگاه و «جامعه سهامدار»

جلسه جامع، سه شنبه، 24 آگِست، ساعت 10 الي 11

دانشگاه امروز:

سهام و سهام داران

اسماعيل سراج الدين

دوربان

23 آگِست، سال 2000


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي