جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6095


تمديد فرصت انتخاب رشته کنکور دکتري 98


همكاري مشترك پژوهشي اساتيد ايراني و آلماني


خبرنامه


ميز خبر


يادداشت


 تمديد فرصت انتخاب رشته کنکور دکتري 98 

 مهلت انتخاب رشته در آزمون ورودي دوره دکتري (Ph.D) نيمه‌متمرکز سال 98 تا ساعت 24 پنجشنبه 5 ارديبهشت‌ماه تمديد شد.بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش كشور، به‌منظور فراهم آوردن تسهيلات لازم براي آن دسته از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون ورودي دوره دکتري (Ph.D) نيمه‌متمرکز سال 98 که تاکنون نسبت به انتخاب رشته اقدام نکرده‌اند، مهلت انتخاب رشته و ثبت آن در فرم تا ساعت 24 روز پنجشنبه پنجم ارديبهشت‌ماه 98 تمديد شد.

از تعداد 163 هزار و 321 داوطلب حاضر در جلسه 150 هزار و 535 نفر مجاز به انتخاب رشته شده‌اند که از اين تعداد 65 هزار و 550 نفر زن و 84 هزار و 985 نفر مرد هستند. از تعداد 150 هزار و 535 نفر مجاز به انتخاب رشته، تعداد 63 هزار و 970 نفر يا به عبارت ديگر 42.5 درصد مجازين انتخاب رشته کرده‌اند.به داوطلبان مجاز توصيه مي‌شود تا ساعت 24 پنجشنبه 5 ارديبهشت 98 فرصت دارند نسبت به ثبت کد رشته محل‌هاي انتخابي خود (حداکثر 50 کد رشته محل در صورت وجود) در سايت سازمان سنجش اقدام کنند.داوطلباني که مجاز به انتخاب رشته هستند و علاقه‌مند به انتخاب رشته‌هاي دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي هستند، لازم است به سايت دانشگاه آزاد مراجعه و بر اساس اطلاعيه‌هاي مربوط که در سايت آن دانشگاه اطلاع‌رساني خواهد شد، اقدام کنند.اسامي معرفي‌شدگان داراي حدنصاب به‌منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه، بررسي سوابق علمي و پژوهشي و …) همراه با برنامه زماني مراجعه به دانشگاه‌هاي مجري در دهه آخر ارديبهشت‌ماه 98 از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان منتشر خواهد شد.


 همكاري مشترك پژوهشي اساتيد ايراني و آلماني  

 معاون مرکز همکاري‌هاي علمي بين‌المللي وزارت علوم گفت: با پايان زمان فراخوان طرح‌هاي پژوهشي ايران و آلمان، بيش از 140 پروژه مشترک براي دبيرخانه فراخوان ارسال شد.عطااله کوهيان افزود: ثبت‌نام در فراخوان تا آخرين ساعت‌هاي تعيين‌شده با استقبال مراکز علمي مواجه بود و در پايان مهلت تعيين‌شده، بيش از 140 عنوان طرح پيشنهادي دريافت شد. طرح‌هاي دريافتي در حوزه‌هاي تنوع زيستي، اقتصاد زيستي و امنيت غذايي، محيط‌زيست و سلامت است.

معاون مرکز همکاري‌هاي علمي بين‌المللي وزارت علوم در پاسخ به نحوه ارزيابي و حمايت از طرح‌ها گفت: کميته بررسي و ارزيابي طرح‌ها به‌صورت جداگانه در وزارتين علوم و بهداشت ايران و وزارت آموزش آلمان، طرح‌ها را ارزيابي و داوري کرده و در مرحله بعد و در کميته مشترک ايران و آلمان، طرح‌ها نهايي خواهند شد.

وي ادامه داد: صلاحيت علمي متقاضي، کيفيت و نوآوري پروژه، توسعه همکاري جديد بين محققان ايراني و آلماني و کيفيت طرح پژوهشي و ميزان مشارکت محققان جوان برخي از معيارهاي ارزيابي طرح‌ها است.کوهيان افزود: همچنين همکاري حداقل يک محقق ايراني عضو هيأت علمي و يک محقق آلماني در پروژه مشترک پژوهشي شرط اصلي استفاده از اين فرصت علمي بود و پروژه‌هايي که حوزه فني و حرفه‌اي را نيز در بر مي‌گيرند، در اولويت خواهندبود.

وي ادامه داد: درنهايت، از طرح‌هاي برگزيده مشترک حمايت به عمل خواهد آمد و تلاش مي‌کنيم بر اساس زمان‌بندي پيش‌بيني‌شده، ارزيابي و اعلان فهرست نهايي طرح‌ها تا تير 1398 انجام شود.فراخوان مشترک ايران و آلمان براي انجام طرح‌هاي مشترک پژوهشي بر مبناي بيانيه مشترک ميان وزارت علوم ايران و همتاي آلماني شکل گرفته است که در پاييز سال 1395 به امضاي مقامات دو کشور رسيد.


 خبرنامه 

 وزير علوم، تحقيقات و فناوري:

توسعه آموزش مجازي كشور در دانشگاه پيام نور

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: قرار نيست دانشگاه پيام نور تعطيل شود بلکه يک تکليف جدي براي آن تعريف شده است و اين دانشگاه بايد کل فضاي آموزش مجازي را به عهده بگيرد .

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دکتر منصور غلامي در نشست با رؤساي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي تأکيد کرد که مرکز رشد دانشگاه پيام نور براي مداخله در خدمات‌رساني فناوري و اشتغال ايجاد شود.

ساماندهي طرح آمايش

وي همچنين به ساماندهي طرح آمايش هم اشاره و با بيان اينکه اين موضوع به‌خوبي اطلاع‌رساني نشده است، در توجيه چرايي اين گفته افزود: طرح نهايي آمايش جهت اجرا مشخص نشده و تنها پيش‌نويس آن آماده شده است.وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه نشستي براي توجيه اين طرح برگزار خواهد شد چراکه نياز به بررسي بيشتري در طرح آمايش داريم، گفت: تلاش مي‌کنيم افکار عمومي را تا نهايي شدن اين موضوع حساس نکنيم.وي با تأکيد بر اينکه طرح آمايش نهايي به ضرر هيچ‌يک از ارکان دانشگاه نخواهد بود، افزود: تلاش خواهيم کرد تا منافع مراکز آموزش عالي هم ديده شود و هم افزايش يابد.

غلامي در بخشي از سخنانش با اشاره به فعاليت بيش از يک هزار و 800 مرکز آموزش عالي در کشور بدون مراکز دانشگاه آزاد، گفت: هيچ فشاري پشت سر مراکز آموزش عالي به‌جز مراکز علمي کاربردي‌هاي وابسته به مراکز دولتي وجود ندارد.

حضور اساتيد در کلاس‌ها

وزير علوم، تحقيقات و فناوري همچنين خواستار ورود و بررسي ميداني بحران‌هاي طبيعي توسط دانشگاه‌ها شد و تأکيد کرد که اساتيد از قالب سنتي کلاس‌هاي درس خارج شوند.

غلامي با بيان اينکه معتقدم که گروه‌ها بخش‌هاي اصلي و اصيل دانشگاه هستند، گفت: دوره حضور ثابت اساتيد در کلاس‌ها تمام شده است.

فرصت‌هاي مطالعاتي اساتيد

وي به فرصت‌هاي مطالعاتي اساتيد جديدالاستخدام هم اشاره و خاطرنشان کرد: اين مهم در خارج از مرزها ضوابطي دارد که نمي‌توانيم آن را تضمين کنيم.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري ادامه داد: بايد کارکنان شاغل بخش‌هاي مختلف اجتماع را با همراهي بخش خصوصي تقويت کنيم که لازمه اين مهم آينده‌پژوهي، اصلاح مسيرهاي انحرافي و هدف‌گذاري است.

نشست وزير علوم، تحقيقات و فناوري با رؤساي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي به ميزباني پايگاه استنادي علوم جهان اسلام برگزار شد.

ايجاد 3 رشته جديد در دانشگاه يزد

شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با تأسيس سه رشته تحصيلي در مقطع کارشناسي ارشد ناپيوسته در پرديس فني و مهندسي و دانشکده هنر و معماري دانشگاه يزد موافقت کرد.

به گزارش ايسنا، با موافقت شوراي گسترش آموزش عالي، رشته‌هاي مهندسي صنايع گرايش مديريت پروژه، مهندسي معدن گرايش ژئومکانيک نفت و برنامه‌ريزي منطقه‌اي در دانشگاه يزد تأسيس مي‌شوند.

دانشگاه يزد در حال حاضر با 14 هزار و 372 دانشجو، داراي 48 رشته دکترا، 116 رشته کارشناسي ارشد و 47 رشته کارشناسي است.

آغاز به کار مدرسه اشتغال دانشگاه شريف از امروز

دوره سوم مدرسه اشتغال شريف با هدف کاهش فاصله ميان توانمندي دانشجويان و نيازمندي‌هاي بازار از امروز چهارشنبه 4 ارديبهشت‌ماه آغاز به کار خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه صنعتي شريف؛ هرسال افراد زيادي از دانشگاه‌هاي مختلف کشور فارغ‌التحصيل مي‌شوند و به‌صف متقاضيان کار مي‌پيوندند؛ اما در فضاي کسب‌وکار، جايگاه حقيقي خود را پيدا نمي‌کنند.

اين افراد در چنين شرايطي، معمولاً با به خاطر آوردن سال‌هاي طولاني تلاش و تحصيل خود، دلسرد و نااميد مي‌شوند. مساله مهمي که نبايد از آن چشم پوشيد آن است که ورود به فضاي کسب‌وکار، نيازمند آشنايي با آن و رعايت قواعدي است.مدرسه اشتغال شريف، اولين مدرسه اشتغال (career school) ايراني است که از سال 1394 تاکنون با برگزاري جلسات مشاوره شغلي و دوره‌هاي آموزشي مختلف براي کاهش فاصله ميان توانمندي دانشجويان و نيازمندي‌هاي بازار کار تلاش کرده است.

دوره سوم مدرسه اشتغال شريف با هدف کاهش فاصله، ميان توانمندي دانشجويان و نيازمندي‌هاي بازار از امروز چهارشنبه 4 ارديبهشت‌ماه آغاز به کار خواهد کرد.علاقه‌مندان مي‌توانند براي ثبت‌نام دوره سوم مدرسه اشتغال شريف به سايت http://careerschool.ir مراجعه کنند.

برگزاري کارگاه طراحي سوالات آزمون صلاحيت باليني

سومين دوره کارگاه کشوري طراحي سؤالات آزمون صلاحيت باليني توسط دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي عمومي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، سومين دوره کارگاه کشوري طراحي سؤالات آزمون صلاحيت باليني توسط دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي عمومي در مرکز آموزشي شهيد رجايي و با حضور 78 نفر از اعضاي هيئت‌علمي قطب‌هاي يک دو سه و شش برگزار شد.

آزمون صلاحيت باليني به‌عنوان يکي از آزمون‌هاي نوپا در دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي عمومي است که تاکنون 14 دوره اين آزمون برگزار شده و يکي از فراگيرترين آزمون سال‌هاي اخير در هدايت راهبرد آموزش پزشکي عمومي در کشور بوده است.

در اين کارگاه دو روزه در کنار مرور مهارت استاندارد سؤالات اسکي تعداد 200 سؤال جديد هم طراحي شد که پس از تصحيح و داوري به بانک سؤالات اضافه مي‌شود ضمن اينکه اولويت شرکت در اين کارگاه با اعضاي بوردهاي منطقه‌اي خواهد بود.

کسب رتبه اول دانشگاه آزاد در سمينار داروسازي

دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران در بيست و دومين دوره سمينار دانشجويان داروسازي سراسر کشور موفق به کسب مقام اول شد.به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد، در بيست و دومين دوره سمينار دانشجويان داروسازي سراسر کشور که به ميزباني دانشکده داروسازي زنجان برگزار شد، دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران موفق به کسب مقام اول شد.

اين دانشکده در بيست و دومين دوره سمينار دانشجويان داروسازي سراسر کشور که به ميزباني دانشکده داروسازي زنجان از 27 تا 30 فروردين‌ماه برگزار شد، موفق به کسب مقام اول شد.


 ميز خبر 

 رئيس دانشگاه آزاد خبر داد؛

دانشجويان موظف اندپايان‌نامه هاي خود را از سامانه پايش انتخاب کنند

اصفهان -راعي

رئيس اتاق بازرگاني صنايع معادن و کشاورزي استان اصفهان گفت: رونق و بهبود محيط کسب‌وکار يکي از دغدغه‌هاي هيات نمايندگان دوره نهم اتاق اصفهان است و در اين جهت با مراکز دانشگاهي و موسسه‌هاي آموزش عالي ارتباط تنگاتنگ برقرار مي‌کند.

گلشيرازي گفت: اصفهان در بخش فولاد، سنگ، نساجي و قطعات خودرو مزيت‌ها دارد و آماده همکاري با دانشگاه آزاد براي معرفي موضوعات مختلف جهت انجام پايان نامه هاست.

محمدمهدي طهرانچي اضافه کرد: در اين نظام، هر واحد دانشگاهي موضوعات پايان‌نامه‌ها را پس از استخراج چالش‌ها و مسائل استاني به دانشجويان معرفي مي‌کند و آن‌ها موظف‌اند موضوع پايان‌نامه‌ها را از بين موارد مطرح‌شده، انتخاب کنند.

وي در ديدار با رئيس اتاق بازرگاني اصفهان با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي آماده همکاري با واحدهاي صنعتي بزرگ و کوچک براي شناسايي اين موضوع‌ها و ساماندهي مزيت‌هاست، اظهار داشت: واحدهاي صنعتي يا خدماتي مي‌توانند نسبت به خريداري پايان‌نامه‌هاي مرتبط با نيازها و مسائل خود اقدام کنند.

وي خاطرنشان کرد: اين دانشگاه با ذوب‌آهن اصفهان تفاهم‌نامه‌اي در اين زمينه منعقد کرده است.

به گفته وي از مهر سال جاري همه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي موظف‌اند پايان‌نامه و رساله‌هاي خود را از سامانه پايش انتخاب کنند که تاکنون 6 هزار و 800 نظام موضوعات احصاء شده و تا ارديبهشت به 10 هزار موضوع خواهد رسيد و ظرفيت پژوهشي براي يک‌صد هزار دانشجو فعال مي‌شود.

طهرانچي از شرکت‌هاي اقتصادي و صنعتي خواست در راستاي توليد محتوا گام بردارند زيرا شرکت‌هاي بين‌المللي در دنيا پيشتاز توليد مقاله‌هاي کاربردي هستند.

وي اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامي کشور داراي 440 واحد و مرکز دانشگاهي و 700 مدرسه است.

رضا برادران عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني اصفهان در اين ديدار خواستار توجه به موضوع آينده‌پژوهي در زيرمجموعه‌هاي رشته حقوق در دانشگاه آزاد شد و گفت: تورم قوانين، شناسايي قوانين مزاحم کسب‌وکار، قوانين معارض در توسعه اقتصادي و بررسي تاثيرات ان در فضاي اقتصادي مي‌تواند به اصلاح قانون و تسهيل فعاليت فعالان اقتصادي
منجر شود.


 يادداشت 

 دانش؛ يگانه راه براي نگاه به آينده

تراشه تسلا، تراشه اي جديد براي خودروهاي هوشمند

Tesla microprocessor New chip for intelligence Drive

در سال‌هاي اخيرکمپاني‌هاي بسياري از جمله: مرسدس بنز، BMW و نيسان شروع به تحقيقات و ساخت‌ خودروهاي هوشمند کرده‌اند. اين در حالي است که با توجه به حساسيت، دقت، سرعت پردازش و از همه مهمتر پردازش بي‌درنگ در اين خودروهاي هوشمند لازم است ريزپردازنده هاي (ميكروپرسسور) مناسب و متفاوت ساخته شود. در اين ميان اخيرا شركت تسلا ادعا كرده است، ريزپردازنده اي متفاوت با قدرت پردازش فوق العاده طراحي كرده كه منجر به توسعه اين خوردوها خواهد شد. اما بايد ديد با اختراع اين ميكروپرسسورها تحولي در ساخت و بهربرداري از خودروهاي هوشمند اتفاق خواهد افتاد!؟

ميكروپرسسور يا ريزپردازنده مركز فرماندهي مدارالكترونيكي هر كامپيوتر يا ساير بردهاي الكترونيكي است که به عنوان واحد پردازشگر مرکزي شناخته شده‌است. تحقيقات نشان ميدهد قدرت پردازش، توان پردازشي و سرعت پردازش هر كامپيوتر به قدرت ميكروپرسسور آن بستگي دارد. شايد يكي از دلايل تعويق بهره برداري كامل از تكنولوژي ماشينهاي هوشمند در سراسر جهان همين مساله باشد.

ايلان ماسک مدير عامل شركت تسلا در مصاحبه جديد خود، تراشه ساخت اين شرکت را بهترين تراشه جهان براي خودروهاي هوشمند دانست. اين تراشه، يک كامپيوتر تمام خودکار FSD Computer است که عملکرد ويژه و ايمني بالايي دارد. در بيانيه تسلا، به نحوه کارکرد اين ميكروپرسسور و تفاوت آن با تراشه‌هاي شرکت‌هاي بزرگي مانند سامسونگ اشاره نشده و براي قضاوت بايد منتظر بود تا جزئيات بيشتر و دقيق‌تري در اين مورد منتشر شود.

به نظر مي‌رسد، آنچه براي چنين پلتفرم‌هايي مهم است، توانايي آن‌ها در تکميل وظايف گوناگون و برآوردن نيازهاي متفاوت مربوط به فناوري هوشمند در سطح بالاتر است. در اين خصوص مهندسان توانمند شركت تسلا، راهبردهايي را در طراحي تراشه جديد خود به کار گرفته‌اند که شايد بتوان آن‌ها را بهترين راهبردها در زمينه بهبود توانمندي‌هاي فناوري هدايت هوشمند با کمک تراشه‌هاي هوش مصنوعي دانست.

ازنظر فني اين كامپيوتر تمام‌خودکار، از دو سيستم تشکيل شده که درست کنار يکديگر روي برد الكترونيكي واقع شده‌اند. اين ويژگي باعث مي‌شود از تقسيم سيستم به دو بخش متفاوت جلوگيري شود. به‌طوري که مي‌تواند به عملکرد متعادل سيستم كمك كند.

ويژگي ديگر اين تراشه، مجهز بودن به حافظه تصادفي سريع و قدرت ذخيره بالا است. و اين چيزي است كه مي‌تواند در عملکرد سيستم ماشين، بسيار مؤثر باشد. اين در حالي است كه شركت فناوري انويديا باور دارد که اين تراشه از دقت کافي برخوردار نيست و براي خودروهاي هوشمند مناسب نخواهد بود.

بهر حال اين تراشه در صورت موفقيت، يک پيشرفت بزرگ و مهم براي شرکت تسلا به شمار مي‌رود و مي‌تواند قدرت پردازش خودروهاي هوشمند را با روشي جديد تقويت کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي