جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6095


دانستني‌هايي درباره چربي بدن


خبرپزشكي


خبر


 دانستني‌هايي درباره چربي بدن 

 دو نوع چربي اصلي بدن شامل چربي سفيد و چربي قهوه اي مي شوند. چربي سفيد که معمولا به عنوان بافت آديپوز شناخته مي شود، شايع‌ترين نوع چربي و همچنين شايع‌ترين چربي در بدن انسان است.

در طول ساليان، چربي از شهرت بدي بين مردم برخوردار شده است. اما بايد به اين نکته توجه داشت که برخي انواع چربي بدن در مقادير سالم براي حفظ سلامت انسان ضروري هستند.

به گزارش گروه سلامت عصر ايران به نقل از "ليو استرانگ"، بيش از يک نوع چربي در بدن انسان وجود دارد و بر خلاف باور عمومي درباره بد بودن چربي، ما براي حفظ سلامت مطلوب خود به اين ماده نياز داريم.

چربي براي عملکردهاي مختلف مانند تنظيم دماي بدن، ذخيره و انتقال ويتامين هاي محلول در چربي، کمک به باروري، ترشح هورمون ها و عايق کردن بدن مورد نياز است.

چربي سفيد در برابر چربي قهوه اي

دو نوع چربي اصلي بدن شامل چربي سفيد و چربي قهوه اي مي شوند. چربي سفيد که معمولا به عنوان بافت آديپوز شناخته مي شود، شايع‌ترين نوع چربي و همچنين شايع‌ترين چربي در بدن انسان است.

از سوي ديگر، شايد آشنايي کمتري با چربي قهوه اي داشته باشيد زيرا تنها پنج درصد از توده بدن انسان را تشکيل مي دهد. چربي قهوه اي به عنوان چربي خوب در نظر گرفته مي شود زيرا توانايي تقويت سوخت و ساز و انرژي سوزي بيشتر را دارد. چربي قهوه اي نه تنها به سوزاندن کالري هاي اضافه کمک مي کند، بلکه فضاي کمتري در بدن اشغال کرده و مي تواند چربي سفيد را به چربي قهوه اي تبديل کند.

اگرچه ميزان چربي قهوه اي موجود در بدن انسان به هنگام تولد با گذشت زمان کاهش مي يابد، اما برخي اقدامات از جمله قرار گرفتن در معرض دماهاي سرد و ورزش منظم مي توانند به تقويت توليد آن کمک کنند.

چربي احشايي در برابر چربي زيرپوستي

چربي سفيد و چربي قهوه اي به دو گروه ديگر شامل چربي احشايي و چربي زيرپوستي تقسيم مي شوند. چربي احشايي که از چربي سفيد شکل مي گيرد مي تواند سطوح کلسترول بد را افزايش داده، و مواد شيميايي التهاب‌زا را تحريک کند که اين شرايط مي تواند موجب بيماري قلبي و حتي سرطان شود.

چربي احشايي - نوعي که مسئول چربي شکم است - بدترين نوع چربي در نظر گرفته مي شود زيرا اطراف اندام ها و درون حفره شکم انباشته شده و استرس شديدي را به اين اندام ها وارد مي کند که احتمال بروز مشکلات سلامت بيشتر را افزايش مي دهد. از آنجايي که ميزان بيش از حد چربي احشايي مي تواند مشکل آفرين باشد، بهترين گزينه کنترل سطوح آن است.

حدود 10 درصد از کل چربي بدن از چربي احشايي تشکيل شده است. از اين رو، اگر کل چربي بدن خود را محاسبه کرده و سپس 10 درصد آن را در نظر بگيريد مي توانيد ميزان چربي احشايي خود را تخمين بزنيد.

از سوي ديگر، چربي زيرپوستي همان گونه که از نام آن مشخص است چربي سفيديست که زير پوست قرار دارد. اين نوع چربي براي تعيين درصد چربي بدن اندازه گيري مي شود. اين نوع چربي در سراسر بدن يافت مي شود، اما به طور ويژه در ران ها، باسن و پشت بازوها ديده مي شود.

چربي بدن ضروري در برابر چربي بدن غير ضروري

چربي بدن غير ضروري شامل چربي زيرپوستي و احشايي مي شود زيرا آنها براي عملکرد عادي بدن ضروري نيستند. اما هر فردي به مقدار مشخص از چربي - به عنوان چربي ضروري شناخته مي شود - براي عملکرد مطلوب بدن خود نياز دارد.

به گفته شوراي ورزش آمريکا، 10 تا 13 درصد چربي بدن به عنوان چربي ضروري براي زنان و دو تا پنج درصد براي مردان در نظر گرفته شده است. اين نوع از چربي در ماهيچه ها و برخي اندام ها، مانند مغز يافت مي شود. در حقيقت، نزديک به 60 درصد مغز از چربي تشکيل شده است.

درصد مطلوب چربي بدن

اين ايده که انسان براي حفظ سلامت خود به پنج درصد يا کمتر از چربي بدن نياز دارد، درست نيست. حتي ورزشکاران نيز داراي چربي بدن 6 تا 13 درصد براي مردان و 14 تا 20 درصد براي زنان هستند.

پس اين پرسش مطرح مي شود که چه ميزان چربي بدن به عنوان ميزان سالم در نظر گرفته مي شود؟ پاسخ کوتاه اين است که از فردي به فرد ديگر متفاوت است. عواملي مانند سن، قد، جنسيت، و سطح فعاليت همگي در اين فرآيند نقش دارند.

به گفته شوراي ورزش آمريکا، درصد چربي بدن عادي (غير چاق) در محدوده 21 تا 31 درصد براي زنان و 14 تا 25 درصد براي مردان قرار دارد.

محاسبه درصد چربي بدن

احتمالا پرسش بعدي اين است که چگونه ميزان چربي بدن خود را محاسبه کنيم؟ تنها روش 100 درصد دقيق استفاده از سي‌تي اسکن و ام‌آرآي است. با اين وجود، مراجعه به پزشک يا يک متخصص سلامت و تناسب اندام حرفه اي نيز مي تواند در برآورد درصد چربي بدن به شما کمک کند.

فرد متخصص معمولا يکي از روش هاي زير را مد نظر قرار مي دهد:

- يک مقياس چربي بدن، که از جريان هاي الکتريکي براي تعيين درصد چربي بدن استفاده مي کند.

- استفاده از کوليس براي اندازه گيري ميزان چربي

- اندازه گيري با کمک متر نواري

- اندازه گيري وزن زير آب يا هايدرودنسيتومتري (Hydrodensitometry)

- باد پاد (Bod Pod) که از نظر محاسبات مشابه با اندازه گيري وزن زير آب بوده، اما بدون آب انجام مي شود.


 خبرپزشكي 

 حذف صبحانه موجب بيماري‌هاي قلبي مي‌شود

نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد حذف وعده غذايي صبحانه مي‌تواند خطر بيماري‌هاي قلبي و سکته مغزي را افزايش دهد.

به گزارش ايسنا، گروهي از متخصصان سلامت و تغذيه در آمريکا به مطالعه روي 6550 بزرگسال 65 تا 75 ساله که بيشتر در معرض سکته مغزي قرار دارند، پرداختند. تقريبا 60 درصد از شرکت‌کنندگان هر روز وعده غذايي صبحانه را دريافت کرده، حدود يک چهارم تنها در برخي روزها و16 درصد وعده صبحانه را حذف کرده بودند.

هيچ يک از اين افراد در شروع مطالعه به بيماري‌هاي قلبي مبتلا نبودند. در مدت زمان 17 سال حدود 2318 مورد فوتي گزارش شد که 619 مورد بر اثر بيماري‌هاي قلبي عروقي بوده‌ است.متخصصان مشاهده کردند افرادي که وعده غذايي صبحانه را حذف کرده‌اند بيشتر به چاقي و کلسترول بالا دچار هستند.همچنين اين افراد در مقايسه با شرکت‌کنندگاني که هر روز صبحانه مي‌خوردند 87 درصد بيشتر در معرض مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي قلبي عروقي بوده‌اند.به گزارش نيويورک تايمز، نتايج بدست آمده از چندين مطالعه نشان مي‌دهد حذف وعده غذايي صبحانه با افزايش خطر ابتلا به بيماري‌هاي ديابت و فشار خون و کلسترول بالا مرتبط است.

از خوردن ملخ هاي کشته شده پرهيز كنيد

با توجه به انتشار برخي ويدئوها در فضاي مجازي مبني بر مصرف غذايي ملخ، وزارت بهداشت هشدار داد با وجود اينکه ملخ مصرف خوراکي دارد، مردم از خوردن ملخ‌هايي که کشته شده‌اند بايد پرهيز کنند.کيانوش جهانپور سرپرست مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت با اشاره به برخي اخبار و انتشار ويدئوهايي در فضاي مجازي درباره مصرف غذايي ملخ و سوالات مطروحه در اين رابطه به مهر گفت: به لحاظ تاريخي در برخي از جوامع خاورميانه، آفريقا، جنوب شرقي آسيا و … از قديم‌الايام ملخ مورد مصرف غذايي بوده است.وي افزود: دو مبحث در زمينه مصرف غذايي ملخ مطرح مي‌شود، يک جنبه شرعي که قاعدتاً افراد تابع نظر مراجع خود هستند و ظاهراً اغلب مراجع بر خلاف عموم حشرات، مصرف خوراکي ملخ را به خصوص اگر فرد، آن را زنده صيد کرده باشد، داراي مشکل شرعي نمي‌دانند، اما قاعدتاً افراد در اين رابطه بايد به فتواي مرجع خود رجوع کنند. موضوع ديگر بحث سلامت و بهداشتي بودن غذاي تعبيه شده از اين موجود است. در اين زمينه گزارش و مستندي مبني بر سمي بودن آن گزارش نشده است و در برخي جوامع به عنوان يک منبع پروتئيني مصرف مي‌شود.جهانپور با بيان اينکه گزارشي بر اينکه مصرف غذايي ملخ، نوعاً مشکل بهداشتي داشته باشد، وجود ندارد، افزود: البته برخي هم از خواص درماني آن مي‌گويند، ولي در مورد اين ادعا هم مدارک و مستندات و شواهد علمي کافي نيست.وي در عين حال افزود: ملخ ممکن است در اثر سموم کشته شده باشد، بنابراين هشدار داده شده افراد، ملخ‌هايي مرده را از روي زمين جمع‌آوري و مصرف نکنند.سرپرست مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت ادامه داد: موضوع ديگر هم اين است که ممکن است ملخ آلوده به باقيمانده برخي سموم دفع آفات باشند و مصرف مکرر آن مشکل ساز باشد، هشدار در اين مورد نيز در سال‌هاي گذشته در برخي کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس که استفاده غذايي از ملخ رواج بيشتري دارد، داده شده است.


 خبر 

 آنچه در مورد سونوگرافي از تيروئيد بايد بدانيد

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اينکه انجام سونوگرافي تيروئيد عوارض شناخته شده‌اي را به همراه ندارد، گفت: در صورت مشاهده تغييراتي در نماي غده تيروئيد چه با درد يا بدون درد حتما به پزشک مراجعه کنيد.

به گزارش آفرينش از انجمن راديولوژي ايران، دکتر ليلا آقا قزويني در سي و پنجمين کنگره راديولوژي ايران در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه بيماران قبل از انجام سونوگرافي تيروئيد چه نکاتي را بايد رعايت کنند؟ اظهار کرد: بيمار آمادگي خاصي را جهت انجام سونوگرافي ساده تيروئيد لازم ندارد. همچنين در مواردي که پس از سونوگرافي بيمار نيازمند انجام FNA يا نمونه‌برداري سوزني ظريف باشد معمولا با توجه به نتايج آزمايشات عملکرد تيروييد بيمار کانديد FNAمي‌شود .

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: پس از انجام سونوگرافي و به طور مثال مشخص شدن ندول (گره) ، نمونه‌برداري سوزني ظريف يا FNA از بافت اوليه ندول تيروئيد کانديد و نيازمند به تشخيص بر اساس گايدلاين ها در بيمار انجام مي‌شود و بايد به بيمار آگاهي داده شود که انجام اين روش مشکل خاصي را براي او به وجود نمي‌آورد و براي تشخيص نوع ضايعه ضروري است.

وي گفت: معمولا اسپيراسيون سوزني تحت گايد سونوگرافي دقت بيشتري در نمونه گيري هدفدار از نواحي مشکوک ضايعه و کسب نمونه بهتر داشته و جواب پاتولوژي رضايت بخش تري را به دنبال دارد.

آقاقزويني عنوان کرد: درخواست تصويربرداري تيروئيد بر اساس تشخيص‌هاي متخصصان غدد، جراحان عمومي وگوش حلق بيني ،داخلي،پزشکي هسته اي و ساير افراد صاحب نظر در اين حوزه انجام مي‌گيرد بنابراين زماني که بزرگ شدن منتشر غده تيروئيد يا بزرگ شدن موضعي قسمتي از تيروئيد همراه با ندولار شدن آن ‌و همچنين در مواردي که پزشک مشکوک به گواتر‌هاي چند گره‌ايي باشد يا خود فرد به صورت اتفاقي متوجه شود که تغييراتي در غده تيروئيدش به وجود آمده باشد (چه با درد يا بدون درد) و حتي در مواردي که در قسمتي از گردن برآمدگي احساس کند بايد جهت سونوگرافي ارجاع داده شود.

متخصص راديولوژي خاطرنشان کرد: همچنين در مواردي که بيمار اسکن هسته‌اي تيروئيد انجام داده‌ است و مشکوک به وجود نودل و گره سرد شده‌ جهت بررسي تيروئيد و انجام سونوگرافي و اسپيراسيون سوزني تحت گايد سونوگرافي به متخصصين راديولوژي ارجاع داده مي‌شوند.

وي با بيان اينکه انجام سونوگرافي عوارض شناخته شده‌اي را به همراه ندارد، گفت: انجام سونوگرافي و پيگيريهاي سونوگرافيک با فواصل معين در مواردي که به دلايل مختلف، تيروئيد بيمار برداشته شده باشد نيز معمولاً به صورت روتين انجام مي‌شود وعوارض خاصي را براي بيمار به همراه ندارد.

وي گفت: سي و پنجمين کنگره راديولوژي ايران تا 6 ارديبهشت ماه سال جاري در مرکز همايش‌هاي ميلاد با حضور صاحب نظران، اساتيد و راديولوژيست‌هاي جوان و فرهيخته اين حوزه در حال برگزاري است و اساتيدي از کشورهاي آمريکا، فرانسه، آلمان، انگلستان، اتريش، سوئد و تعدادي از کشورهاي آسيايي مهمان اين کنگره هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي