جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6095

مصاحبه اختصاصي آفرينش با دكتر ياري، اقتصاددان و تحليلگر بازار مسكن؛
ايجاد اطمينان و ثبات نرخ ارز، عامل بهبود بازار مسکن


تريبون


 مصاحبه اختصاصي آفرينش با دكتر ياري، اقتصاددان و تحليلگر بازار مسكن؛
 ايجاد اطمينان و ثبات نرخ ارز، عامل بهبود بازار مسکن 

 مصاحبه از صديقه محرابي

مسکن يکي از مهمترين نيازهاي همه اقشار جامعه و از بزرگترين دغدغه‌هاي مردم است بخصوص براي افرادي که جوياي آن هستند. قيمت مسکن و نوسانات بازار ارز دو مسأله بسيار مهم در بازار مسکن به شمار مي‌رود که به نوعي آينده بازار مسکن را تحت‌شعاع خود قرار مي‌دهد. اين بازار در سالهاي گذشته فراز و نشيب‌هاي فراوان و دوران متلاطمي را سپري کرد. حال مي خواهيم بدانيم که وضعيت بازار مسکن در سال 98 چگونه خواهد بود، لذا بر همين اساس با جناب آقاي دکتر حميد ياري اقتصاددان و تحليلگر بازار مسکن در اين زمينه به گفتگو پرداختيم:

وضعيت بازار مسکن را در سال 98 چطور ارزيابي مي‌کنيد؟

از سالها پيش بخصوص در اين 50 سال اخير، بازار مسکن به علت تغييرات جمعيتي و اتفاقاتي که باعث شد تا شهرنشيني روند مثبت و سريع‌تري داشته باشد هميشه تقاضا از عرضه بيشتر بود و در نتيجه بازار تشنه کار بود و اين شرايط را براي خريدار کمي سخت مي‌کرد، در بازار تقاضاي مسکن هميشه تقاضا از عرضه کمتر بود و شرايطي پيش مي آمد که باعث مي‌شد اين بازار هميشه بازار جذابي باشد و عرضه‌کننده هر ملکي را که مي‌ساخت با هر شرايطي که بود جذب بازار مي‌کرد. اين روند باعث مي‌شد تا ما هميشه دوره رونق و رکود داشته باشيم يعني در يک دوره هشت فصلي، بازار رونق پيدا مي‌کند و سپس در 10 تا 12 فصل از رونق مي‌افتد و وارد دوره رکود مي‌شود.

اگر دوران قبل از انقلاب را ببينيم متوجه مي‌شويم که ما يک بازار رونق مسکن تا زمان انقلاب داشتيم، بعد از انقلاب به رکود مي‌خوريم و جنگ نيز اين رکود را بيشتر مي‌کند و پس از آنکه شرايط جنگ عادي شد در سالهاي 63 و 64 دوباره مسکن رونق مي‌گيرد و سپس رکود پيدا مي‌کند و پس از اتمام جنگ بازار رونق مي‌يابد و اين سيکل همين طور ادامه مي‌يابد. در سال 85 بازار مسکن رونق مي‌گيرد و قيمت‌ها سه برابر مي‌شود و سپس مي‌رسيم به سالهاي 90 و 91 که يک بازار منحصر به فردي داشتيم و رونق و رکود اتفاق مي‌افتاد.

از سال 92 که آقاي روحاني رئيس‌جمهور شدند تا سال گذشته بازار در رکود بود و همه تحليلگران بازار مسکن انتظار داشتند که بازار مسکن رونق پيدا کند، در ابتداي سال 96 تا اواسط سال 97ميزان معاملات، افزايش قابل توجهي داشت ولي قيمت‌ها تغييري نکرد ولي از اواسط سال 97، بازار از نظر قيمت و تعداد معامله رونق خوبي پيدا کرد تا به تحريم‌ها رسيديم، اتفاقي که باعث شد بازارهاي سرمايه‌گذاري به هم بريزد و دلار رشد قيمت پيدا کند و مردم، شرکت هاي بورسي و ساير شرکتها دارايي‌هايشان را با دلار جديد تطبيق دادند يعني برآورد کردند که ملکشان به اندازه مشخصي به مصالح و نيروي کار نياز دارد که اگر الان بخواهند خانه بسازند چه اتفاقي مي‌افتد؟ و با اين استدلال شروع به تعديل کردند.

ما دو نوع تعديل داريم يک تعديل سريع مانند تعديل سکه، خودروي خارجي يا موبايل‌هاي خارجي که بلافاصله با تغيير قيمت دلار به سرعت تعديل پيدا مي‌کنند زيرا وارد کردنشان ساده است، اينها کالاهايي هستند که مي شود به راحتي ارزششان را با دلار تعديل کرد. دوم تعديل طولاني مدت مانند مسکن، در بازار مسکن ممکن است در طي چند سال تعديل صورت گيرد.

شرايط بازار مسکن به بازار عرضه و تقاضا برنمي‌گردد بلکه وابسته به تعديل نرخ‌هاي ارز است

در حال حاضر شرايط بازار مسکن ما به بازار عرضه و تقاضا برنمي‌گردد بلکه به تعديل نسبت به نرخ‌هاي ارز بر مي‌گردد، به عنوان مثال در شش ماهه دوم سال گذشته تعداد معاملاتمان به شدت کاهش داشت حتي در تهران ميزان معاملات در پاييز سال گذشته از بدترين شرايط رکود پنج ساله نيز کمتر بودولي نرخ‌ها مثبت بود و اين مسأله به علت تعديل‌هاي سريعي بود که در بازار دلار اتفاق افتاد. در سالهاي گذشته مسأله بسيار مهمي که در بازار مسکن وجود داشت اين بود که هميشه تعداد خانوارها از تعداد موجودي‌هاي مسکن بيشتر بود و اگر مي خواستيم تعداد خانوار را به تعداد موجودي بگيريم اين عدد بزرگتر از يک مي‌شد ولي از سالهاي 88 تا 92 تعداد ساخت و سازها بخصوص در تهران به شدت افزايش يافت و از طرف ديگر بخصوص در اين پنج و شش سال اخير نرخ رشد خانوار به شدت کاهش پيدا کرد و همين عامل باعث شد تا براي اولين بار در اين 40و45 سال اخير موجودي مسکن از موجودي خانوارها افزايش پيدا کند در نتيجه فشار تقاضا بر بازار مسکن نيز کم شد و در وضعيت فعلي به ندرت پيش مي‌آيد که کسي خانه نداشته باشد، عده‌اي خانه دارند يا مي‌خواهند خانه خود را تبديل کنند و محل سکونت خود را تغيير دهند يا خانه بزرگتري بخرند، پس بنابراين نبايد انتظار داشته باشيم که امسال بازار مسکن به نسبت سالهاي گذشته رشد داشته باشد که اين منطقي نيست.

آقاي دکتر همان طور که اشاره فرموديد با کاهش تقاضا بر عرضه بازار مسکن به طور قطع ما شاهد خانه هاي خالي از سکنه خواهيم بود که اين خود به نوعي يك معضل محسوب مي‌شود؟

در کشور ما ميزاني از درآمدي که به سختي به دست آمده است به جاي آنکه خرج توليد شود در بازار مسکن راکد مي ماند که اگر اين مسکن خالي از سکنه نيز باشد سودي در بر نخواهد داشت.

فاصله طبقاتي عامل مالکيت هاي نابرابر

نکته ديگر اينکه ميزان مالکيت‌هايمان نسبت به سالهاي گذشته بسيار تغيير کرده است، در گذشته افرادي با تعداد مشخص خانه‌هاي دوم داشتند مانند خانه‌هاي ويلايي اما در حال حاضر به جايي رسيده‌ايم که اين تعداد کم شده ولي در مقابلش افرادي را داريم که يا خانه‌اي ندارند يا خانه‌هاي زيادي دارند يعني به عنوان مثال ممکن است در تهران يک نفر باشد که تعداد واحدهاي مسکوني زيادي داشته باشد يا 100 نفر باشند که هر کدام دو يا سه خانه داشته باشند و به علت فاصله طبقاتي که اتفاق افتاده توزيع يکساني صورت نگرفته و همين مسأله نيز باعث مي‌شود برخي از خانه‌ها خالي بمانند تا مالکان بتوانند راحت‌تر و در شرايط بهتري آن را بفروشند و حتي ممکن است خانه‌اي را که چهار سال پيش ساخته به اسم خانه نوساز در بازار بفروشد که همه اين مسايل شرايط را سخت مي‌کند و بايد در اين زمينه مديريت لازم صورت گيرد. در بازار مسکن سه يا چهار نوع متقاضي مختلف وجود دارد، يک متقاضي مصرفي است، متقاضي مصرفي متقاضي است که يا خانه‌اي ندارد و مي‌خواهد خانه بخرد مانند زوج هاي جوان يا مستأجران، اين نوع از متقاضيان يا مي‌خواهند مالک شوند يا اينکه براي اولين بار وارد بازار تقاضا شوند. دوم متقاضياني هستند که مي‌خواهند خانه‌هايشان را تبديل به احسن کنند به عنوان مثال در شهرهاي اطراف تهران هستند و مي‌خواهند در تهران خانه بگيرند و يا مي‌خواهند از يک منطقه به منطقه‌اي بهتر نقل مکان کنند يا خانه‌اي بزرگتر بخرند. سومين نوع متقاضيان، سرمايه‌گذاراني هستند که پولي به دستشان مي‌رسد و سرمايه کافي براي خريد تقاضا دارند و زماني که بازار به رکود مي‌خورد از بازار خارج نمي‌شوند و حتي ممکن است 10 تا 15 سال يک ملکي را داشته باشند يا آن را اجاره بدهند. چهارمين نوع متقاضيان، سفته‌بازان هستند، سفته‌بازان کساني هستند که پولي در دستشان است و اين سرمايه را در بازار به گردش مي‌اندازند و زماني که بازار از رونق افتاد به سرعت از بازار خارج مي‌شوند و پولشان را در جاي ديگري سرمايه‌گذاري مي‌کند، به عنوان مثال دلار مي‌خرند و پس از آنکه سود کردند از آن بازار نيز خارج شده و به سمت بازار بورس مي‌روند.

مي‌خواهيم بدانيم که در سال 98 کداميک از اين نوع متقاضيان در بازار مسکن حضور دارند؟

سفته‌بازها در اين بازار نيستند زيرا مي‌‌دانند که بازار مسکن راکد است و رشد کمي دارد در حاليکه مي‌تواند در بازارهاي ديگري موفق باشد و سود بيشتري کسب کند و ممکن است در صورت وقوع يکسري از اتقاقات مانند رشد قيمت ارز دوباره وارد بازار مسکن شوند. متقاضيان تبديل به احسن‌کننده نيز در اين بازار نخواهند بود زيرا در شرايط تبديل به احسن، بازار حال حاضر ما ملک زيادي ندارد و تعداد افرادي که مي‌خواهند ملکشان را بفروشند زياد نيست و اين موضوع هم يکي از دلايل رشد قيمت مسکن است زيرا متقاضي با خود مي‌گويد که اگر من خانه‌ام را بفروشم با پولش چه چيزي مي‌توانم بخرم و چه کاري مي‌توانم انجام دهم؟ زيرا نااطميناني وجود دارد و سعي مي‌کنند در آن شرايطي که هستند باقي بمانند، بنابراين تبديل به احسن‌کننده‌ها اگر خانه خود را بفروشند ممکن است خريد خانه برايشان سخت باشد يا ديگر نتوانند ملک‌هاي باارزشي بخرند در نتيجه متقاضي تبديل به احسن‌کننده در اين بازار زياد نيستند و من هم پيشنهاد مي‌کنم که تبديل به احسن‌کننده‌ها فعلا وارد بازار مسکن نشوند و بهتر است که سرمايه‌شان را وارد بازارهاي طلا و بورس کنند و يا اينکه اگر توانستند ملک کوچکي بخرند يا همان ملکي را که دارند نگه دارند ولي سرمايه شان را در جاي ديگري پس‌انداز کنند.

متقاضيان مصرفي نيز چون در بازار، تقاضاي زيادي وجود ندارد و مضاف بر اينکه متقاضي مصرفي کسي است که يا ريال وارد بازار مي‌کند يا چيزي را مي‌خواهد بفروشد تا با پولش ملک بخرد در اين صورت شرايط برايش سخت مي‌شود و تحت فشار هستند در نتيجه در اين بازار نخواهند بود.

بازار فعلي مسکن بازار خوبي براي سرمايه‌گذاري بلندمدت است

تنها قشري که در اين بازار مي‌مانند، سرمايه‌گذاران هستند که يک پولي به دستشان مي‌رسد و براي آنکه اين پول ريال نشود و ارزشش کاهش پيدا نکند سعي مي‌کنند که وارد بازار مسکن شوند مانند افراد ميانسال سرمايه‌گذار، ولي جوانترها با مطالعه و اطلاعاتي که در اين زمينه دارند مي‌دانند که بازار طلا و دلار ارزش بيشتري از بازار مسکن دارد به علاوه ملک‌هاي خوبي در بازار نيست و شما اگر بخواهد ملکي بخريد پس از طي شرايط بحراني، فروش آن برايتان سخت مي‌شود و بازار فعلي مسکن بازار خوبي براي افرادي است که مي‌خواهند براي بلند‌مدت سرمايه‌گذاري کنند.

پيشنهادتان براي افرادي که تصميم به خريد مسکن دارند چيست و آيا با شرايط فعلي مي توانند به بازار مسکن ورود پيدا کنند و تسهيلات و ساز و کارهاي بانک مسکن براي بهبود وضعيت مسکن چيست؟

در دوران رونق بازار مسکن يعني دوره پيش‌رونق مانند سالهاي 96 و شش ماهه اول سال 97، تعداد معاملات بالا مي رود ولي قيمت در بازار تغيير نمي‌کند، اين بازار، بازار مناسبي براي خريد است و افراد متقاضي در اين دوران مي‌توانند خانه بخرند. ولي در حقيقت اکثر مردم از نظر مالي تحت فشارند و درست است که بازار به علت واردات کم، تشنه تقاضا است ولي بسياري از مردم سعي مي‌کنند زندگي خود را مديريت کرده و هزينه‌هاي ضروري را در اين شرايط انجام بدهند و نمي‌توانند پس‌اندازي داشته باشند تا بتوانند با آن سرمايه‌گذاري کنند. ولي براي افرادي که مي‌خواهند در آينده خانه بخرند بانک مسکن وام‌هايي دارد که يک نوع آن وام سپرده است که شما در آن سپرده‌تان را تا يکسال در بانک مي‌گذاريد که بماند و سپس بانک با مدل‌هايي که در نظر گرفته وام با بهره پايين‌تر به شما مي‌دهد يا اينکه با دادن اوراقي مي‌گويد با اين اوراق بياييد و متقاضي خريد شويد و سپس افراد بعد از يک مدت مي‌توانند وارد بازار مسکن شوند، وام‌هاي سپرده براي افرادي است که مي‌خواهند تأمل کنند يا اينکه بازار حال حاضر را بازار خوبي نمي‌دانند و ترجيح مي‌دهند که تا سال آينده صبر کنند، برخي از افراد هم هستند که شرايط كنوني را خوب ارزيابي کرده و وام را اكنون مي‌گيرند و بانک به آنها مي‌گويد که اوراق را از بازار با نرخ‌هاي موجود بخريد سپس متقاضي شويد و خريدتان را انجام دهيد. پيشنهاد من براي افرادي که قصد خريد خانه دارند اين است که به اندازه سرمايه‌اي که دارند وارد بازار مسکن شوند و تأمل نکنند حتي اگر شده در منطقه‌اي پايين‌تر مسکن بخرند تا ارزش پولشان حفظ شود. همچنين بانک مسکن، صندوق مسکن يکم را براي مشتريان در نظر گرفته است که مي‌توانند پولشان را در صندوق بگذارند و يکسال بعد با نرخي بسيار پايين‌تر خانه بخرند. ولي در مجموع شرايط بازار مسکن كنوني شرايط سختي است و پيشنهاد مي‌کنم که اگر کسي بخواهد به اين بازار بيايد و يک مدت ديگر از اين بازار خارج شود اصلا به اين بازار وارد نشود زيرا عليرغم نقدشوندگي خوب بازار مسکن، شرايط دشواري حکمفرما است.

عوامل برهم زننده بازار مسکن علاوه بر تحريم ها که به آن اشاره کرديد، چيست؟

علاوه بر تحريم‌ها، اتفاقي که در بازار مسکن مي‌افتد و شرايط بازار را خاص مي‌کند اين است که قيمت مصالح ساختماني نيز افزايش چشمگيري داشته است و اين مسأله و عدم اطميناني که در بازار وجود دارد باعث شده تا سازندگان هم دست به عصا باشند، در سالهاي گذشته معمولا سازندگان، ملک‌هايشان را مي‌فروختند و شروع به خريدن زمين مي‌کردند، قرارداد مي‌بستند که کار جديدي را شروع کنند و کساني هم که ملک داشتند مي‌خواستند ملکشان را بفروشند ولي بازار نمي‌خريد و اين مسأله باعث رکود بازار مي‌شد، اما امسال ما به دو علت اين شرايط را نداريم زيرا اولا بسياري از سازندگان کارشان را متوقف کرده‌اند و مي‌بينند ملکي را که با هزينه تمام شده مشخصي توليد مي‌کردند و مي‌فروختند اکنون بايد همان ملک را با قيمت بيشتري بسازند زيرا هزينه‌هاي مواد اوليه و توليد بالا رفته و مصالح ساختماني گران شده در نتيجه سازندگان تصميم به توقف مي‌گيرند.

کاهش ملک نوساز باعث رشد قيمت مسکن در بازار

دوما اينکه ملک نوساز در بازار مسکن ارزش‌گذار و متره ساير ملک‌ها است و اگر بازار، ملک نوسازش کم شود ارزش املاک بالاتر رفته و ساير ملک‌ها را به دنبال خود مي‌کشاند، در حال حاضر ملک‌هاي نوساز در بازار کم شده و همين کم شدن ملک نوساز باعث رشد قيمت در بازار مي‌شود، به عنوان مثال ملک در تهران گران شده زيرا يک خانه گران قيمت و ارزشمند در اين منطقه وجود داشته که باعث شده ساير ملك‌ها نيز افزايش قيمت چشمگيري پيدا کنند.

آيا ابزارهاي تأمين مالي ما در بازار مسکن مانند شرکت‌هاي ليزينگ مسکن، وام‌هاي مسکن و اوراق رهن ثانويه و غيره موفق عمل کرده‌اند و نبايد در چنين شرايطي اين ابزارها بيش از پيش تقويت شوند؟

در اقتصاد ايران، دستکاري در قيمت‌ها وجود دارد به عنوان مثال بانک مرکزي قيمت‌ها يا همان نرخ بهره را دستکاري مي‌کند يعني پايين‌تر از حد نرمال نگه مي‌دارد و زماني که پايين‌تر از حد نرمال نگه دارد در کنار نرخ هاي بانکي، نرخ‌هاي ديگري شکل مي‌گيرند. بانک يک بنگاه اقتصادي است و بنگاه اقتصادي به شرايط هزينه‌ها، درآمدها و پروژه‌هاي پيش روي خود نگاه مي‌کند. در بحث ليزينگ، بانک مرکزي نرخ‌هاي بهره را پايين تر تعيين مي‌کند. در سالهاي 84 و 85 بانک خصوصي شکل گرفت و رشد کرد، بانک‌هاي خصوصي آمدند تا شرايط اقتصادي را تغيير دهند در نتيجه شرکت‌هاي ليزينگي به راه انداختند که اين شرکت‌هاي ليزينگي با نرخ‌هاي بهره بالا وام مي‌دادند که به يکباره اعتبارات بانک به سمت شرکت‌هاي ليزينگي مي‌رفت در نتيجه بانک مرکزي آنها را محدود کرد به اين علت که اگر آنها را محدود نمي‌کرد نرخ‌ها از دستش خارج مي‌شدند و جلوي بسياري از فعاليت‌هايشان را گرفت در حاليکه اگر اجازه مي‌داد که نرخ‌هاي متنوع بانکي داشته باشيم يا اينکه ليزينگ در کنار ساير وام‌ها قرار گيرد اين موضوع مي‌توانست بسيار کمک‌کننده باشد، در حال حاضر قوانين دست و پاگير در ليزينگ نمي‌گذارد که آنها رشد کنند.

فرصت استفاده از ساير وام ها توسط قانونگذار منجر به بهبود وضعيت مسکن مي‌شود

اگر بخواهيم بازار مسکن بهبود پيدا کند و رونق يابد بايد اجازه داده شود که وام‌هاي دوم و سوم ديگري هم بيايند که اين موضوع به قانونگذار يا به اصطلاح رگولاتور بانکي مربوط مي‌شود، بايد اين اجازه داده شود که بتوان در کنار وام بانک مسکن از بانک‌هاي ديگر نيز وام گرفت يا شرايطي به وجود آيد که بتوان در کنار وام‌هاي بانک مسکن از ليزينگ بانک مسکن يا ساير ليزينگ‌ها نيز استفاده شود. به طور کل ما ابزارهاي تأمين مالي ضعيفي نداريم و حتي ابزارها و وام‌هاي متنوعي در بانک مسکن داريم.

صندوق زمين ساختمان ابزار تأمين مالي مناسبي براي حفظ سرمايه به ملک است

به عنوان مثال ما صندوق زمين ساختمان را در بازار داريم که اين روش خود به نوعي باعث مي‌شود تا مردم سرمايه‌هايشان را به ملک تبديل کنند، من پيشنهاد مي‌کنم که مشتريان حتما به بورس، کارگزاري يا تأمين سرمايه بانک مسکن بروند، شرايط را مطالعه کنند، از امکان صندوق زمين ساختمان استفاده کنند و پولهايشان را به ملک تبديل کنند، به عنوان مثال شما 5 ميليون تومان مي‌آورديد و در يک صدم درصد از يک واحد آپارتمان شريک مي‌شويد و همين طور ادامه مي‌دهيد و پول جمع مي‌کنيد تا اين عدد به جايي مي‌رسد که مي‌توانيد در نهايت صاحب يک واحد آپارتمان شويد، ابزار تأمين مالي زمين ساختمان کمک بسياري به مشتري مي‌کند که پولش را به ملک حفظ کند، اين صندوق‌ها صندوق‌هاي خوبي هستند که در تهران و همين طور شهرهاي مختلف فعاليت مي‌کنند.

در خصوص اوراق رهن ثانويه نيز مي‌توان گفت که يک ابزار تأمين مالي بانکي است و ارتباطي به مشتري ندارد، اوراق رهن ثانويه يعني شما بتوانيد از وام‌هايي که داديد کسب درآمد مضاعف داشته باشيد، در اين روش، بانک وام‌هايي را به مردم مي‌دهد و مردم هر ماه قسطهايش را پرداخت مي‌کنند و بانک از درآمدهاي آتي مشتري، وام جديدي را منتشر مي‌کند که براساس درآمدها و قسطهايي است که مشتري مي‌دهد و اگر شما قسط خود را ندهيد آن زنجيره مختل مي‌شود مانند مشکلي که در سال 2008 در آمريکا به وجود آمد.

اوراق رهن ثانويه روش خوبي براي بانک است زيرا کمک مي‌کند که بانک مسکن اعتبارات بيشتري دستش باشد ولي صندوق زمين ساختمان به مشتريان کمک بسياري مي‌کند. فرض کنيد که شما 100 ميليون تومان پول داريد که اين 100 ميليون زير خط آستانه است، خط آستانه يعني با پولي که داريد بتوانيد يک ملک مناسب در منطقه مدنظر بخريد به عنوان مثال اگر زير 200 ميليون پول داشته باشيد نمي‌توانيد در تهران ملک بخريد.

اما اتفاقي که در بازار مسکن مي‌افتد اين است که معمولا مشتريان هميشه از بازار عقب هستند، به عنوان مثال مي‌گويند که من 50 ميليون تومان جمع کرده‌ام که خانه بخرم ولي خانه 100 ميليون تومان مي‌شود در اين شرايط، خاصيتي که بازار مسکن دارد داشتن حد آستانه است. زماني است که شما 500 هزار تومان پول داريد و مي‌رويد در بازار يک قطعه کوچک طلا مي‌خريد و سرمايه مي‌کنيد ولي در بازار مسکن اينگونه نيست به عنوان مثال اگر شما 10 ميليون تومان پول داشته باشيد هيچ ملکي نمي‌توانيد بخريد اما به کساني که دغدغه خريد خانه دارند ولي پولشان براي خريد کم است و به حد آستانه نمي‌رسد توصيه مي‌کنم که از ابزار تأمين مالي صندوق زمين ساختمان استفاده کنند.

آيا در سال جديد شاهد تغيير و تحولاتي در بازار مسکن خواهيم بود؟

اولا اينکه تحولات بازار مسکن در سال جديد کاملا وابسته به بازار دلار است، با اقداماتي که بانک مرکزي انجام مي‌دهد تا حدود زيادي جلوي رشد قيمت‌ها گرفته شده است.

اگر در بازار دلار، رشد قيمت اتفاق نيفتد بازار مسکن، بازار رشدي نخواهد بود که اين خبر خوبي است. دوما بازارهاي کشوري در حال تعديل شدن هستند به عنوان مثال شهرهايي که به اندازه تهران رشد نکرده‌اند در سطوح بعدي ممکن است شاهد رشد آن شهرها باشيم.

طي يکسال گذشته در تهران نزديک به 120 درصد رشد داشتيم و اين رشد ممکن است در برخي شهرها کمتر و در برخي از شهرها بيشتر باشد که البته اين به ويژگي شهرها مربوط مي‌شود مثلا برخي از شهرهاي نزديک شهرهاي بزرگ مهاجر هستند يعني از شهرهاي اطراف به شهرهاي بزرگ مهاجرت مي‌کنند ولي در کل بازار مسکن در سال 98 تعديل خواهد داشت که اگر اتفاق خاصي نيفتد ما شاهد نوسانات خاصي در معاملات و قيمت‌هاي بازار مسکن نخواهيم بود و بازار باثباتي خواهيم داشت.

به عنوان سوال آخر بفرماييد که دولت در زمينه بهبود وضعيت بازار مسکن چه اقداماتي انجام داده و چه تدابيري انديشيده است؟

ما نمي‌توانيم از دولت انتظار داشته باشيم که به طور مستقيم وارد بازار ساخت و ساز شود مانند دوره‌هاي مسکن مهر، بهتر است دولت بر يکسري از زيرساخت‌ها و ماليات‌هايي که از سازنده‌ها گرفته مي‌شود و بر قوانين و مقرارت بانکي ليزينگ‌ها نظارت داشته باشد و اگر اين اصول اساسي را مديريت کند، بخش خصوصي به راحتي مي‌تواند پيش‌بيني کرده و کارها را پيش ببرد. دخالت مستقيم دولت را در بازار مسکن پيشنهاد نمي‌کنم.

ايجاد اطمينان و ثبات نرخ ارز توسط دولت به منظور جلوگيري از نوسانات بازار مسکن

مسأله مهمي که در بازار مسکن ما وجود دارد اين است که در بازار، عدم اطمينان وجود دارد به عنوان مثال مشتري به بنگاه مي‌رود و بنگاه براساس يکسري اخبار و اطلاعات، خريداران را آگاه مي‌کند و آنها را از وضعيت بازار مي‌ترساند و اين عدم اطمينان باعث مي‌شود که مردم دچار مشکل شوند و ندانند که چه کار مي‌کنند و سازنده نيز ملکش را به بازار عرضه نمي‌کند زيرا نمي‌داند اگر ملک را بفروشد فردا با چه قيمتي مي‌تواند مصالح بخرد و خانه بسازد.

مهمترين وظيفه دولت اين است که در نرخ ارز ثبات ايجاد کند تا ما ديگر شاهد نوسانات شديد و يک شبه در بازار مسکن نباشيم که اگر اقداماتي در اين زمينه صورت گيرد سازنده تکليفش مشخص است و مي‌داند هزينه تمام شده براي ساخت مسکن چقدر است و با چه قيمتي مي‌تواند مسکن خود را بفروشد.


 تريبون 

 از سوي دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي :

وضعيت سوخت‌رساني به هواپيماهاي ايراني تشريح شد

دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي آخرين وضعيت سوخت‌رساني به هواپيماهاي ايراني را تشريح و اعلام کرد که شرکت‌هاي سوخت‌رسان هواپيما در اکثر کشورهاي اروپايي و حاشيه خليج فارس به هواپيماهاي ايراني سوخت‌رساني نمي‌کنند.

مقصود اسعدي ساماني در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن تشريح آخرين وضعيت سوخت رساني به شرکت‌هاي هواپيمايي ايران در دنيا، اظهار کرد: متأسفانه بعد از خروج آمريکا از برجام با توجه به اينکه بسياري از شرکت‌هاي سوخت‌رسان هواپيما چند مليتي هستند و سهام‌دار آنها آمريکايي است و يا با آمريکايي‌ها مراوده دارند، اعلام کردند که به شرکت‌هاي هواپيمايي ايراني سوخت رساني نخواهند کرد، هرچند که علي رغم اين مسئله تاکنون هيچيک از پروازهاي هواپيماهاي ايراني به دليل عدم تأمين سوخت لغو نشده است.

وي ادامه داد: مسئله‌اي که در حال حاضر براي برخي هواپيماهاي ايراني پيش مي‌آيد اين است که بايد يک نشست و برخاست اضافه داشته باشند تا بتوانند در فرودگاه‌هاي کشورهاي ديگر سوخت خود را تأمين کنند؛ به طور مثال اگر قرار باشد پروازي از ايران به فرانکفورت برود در مسير بازگشت از آلمان و پس از سوار کردن مسافران به يکي از فرودگاه‌هاي يک کشور ديگر برود و پس از سوخت‌گيري به ايران بازگردد.

دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي با بيان اينکه نگراني شرکت‌هاي سوخت‌رسان هواپيما نسبت به فشارهاي آمريکا موجب شده تا از همکاري با هواپيماهاي ايراني پرهيز کنند، گفت: اگر کانال ارتباطي ايران و اروپا تحت عنوان اينستکس راه‌اندازي شود، شرکت‌هاي کوچک اروپايي مي‌توانند به هواپيماهاي ايراني سوخت‌رساني کنند.

ساماني با اشاره به اينکه در بسياري از کشورهاي اروپايي نظير آلمان، فرانسه، انگليس، ترکيه و… امکان سوخت رساني به هواپيماهاي ايراني وجود ندارد، خاطرنشان کرد: علاوه بر اين، در کشورهايي نظير لبنان، کويت و امارات و برخي ديگر از کشورهاي حاشيه خليج فارس نيز به هواپيماهاي ايراني سوخت رساني نمي‌شود.

رئيس اتاق بازرگاني تهران مشخص شد

در نخستين جلسه هيئت نمايندگان نهمين دوره اتاق بازرگاني تهران اعضاي هيئت رئيسه اين اتاق مشخص شدند.

به گزارش ايلنا ، بر اين اساس مسعود خوانساري که در دوره قبل نيز رياست اتاق را در اختيار داشت در سمت خود ابقاء شد.همچنين علا مير محمد صادقي به عنوان نايب رئيس اول و محمد اتابک به عنوان نايب رئيس دوم انتخاب شدند.

در دوره نهم اتاق بازرگاني تهران، فاطمه مقيمي منشي و ناصر رياحي صندوق دار خواهند بود.

رئيس سازمان حفظ نباتات کشور:

فائو احتمال عمدي بودن حمله ملخ‌ها به ايران را بررسي مي‌کند

رئيس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در هر يک کيلومترمربع 50 ميليون ملخ وجود دارد که روزانه خوراک 2500 نفر را مي خورند.

به گزارش ايلنا، محمدرضا درگاهي با موضوع مبارزه با تهاجم آفت ملخ به کشور با بيان اينکه سطح آلودکي به اين آفت به 200 هزار هکتار رسيده است، اظهار کرد: از اين سطح آلودگي عمليات مبارزه در 51 هزار هکتار انجام شده است.

وي ادامه داد: البته پيش بيني ما افزايش سطح آلودگي تا 400 هزار هکتار است که بايد براي آن آماده باشيم.

درگاهي با تاکيد بر اينکه 6 استان درگير به آفت ملخ بيش از 38 درصد توليدات زراعي و باغي کشور را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: در اين 6 استان 21 درصد سطح زراعي و باغي، 38 درصد جنگل ها و بيشه ها و 21 درصد مراتغ درجه و دو کشور وجود دارد.

وي درباره سرنوشت تخصيص اعتبار براي مبارزه با اين آفت، گفت: تا امروز بيش از 7 ميليارد تومان توسط وزرات جهاد کشاورزي و سازمان حفظ نباتات کشور براي مبارزه با ملخ تخصيص داده شده است، همچنين استانداري ها نيز از 500 ميليون تا يک ميليارد تومان پرداخت کرده‌اند.

درگاهي صراحتا گفت: تا کنون 10 ميليارد اعتبار مصوب سازمان مديريت بحران کشور که مورد درخواست سازمان حفظ نباتات بود به دست آن ها نرسيده است.

رئيس سازمان حفظ نباتات با تاکيد بر اينکه تخم‌گذاري وسيعي از ملخ‌هاي مهاجم در زير خاک انجام شده است، افزود: پس از 20 تا 40 روز اين تخم‌ها از خاک بيرون مي‌آيند و تنها همين زمان مناسب براي مبارزه است.درگاهي با رد احتمال بروز قحطي در کشور در پي حمله ملخ‌ها گفت:‌ بلافاصله پس از ظهور اولين دسته از اين افت در کشور ستاد بحران تشکيل شد و مبارزات در سطح قابل قبولي در حال انجام است.

وي ادامه داد: تاکنون 95 دسته ملخ وارد کشور شده است که اين ملخ‌ها از شبه جزيره عربستان ، امارات و ساير کشورهاي همسايه هستند.

درگاهي در پاسخ به اين سوال که آيا کشورهاي همسايه در مبارزه با ملخ‌هاي مهاجم قصوري داشته‌اند، گفت: فائو نماينده خود را به ايران فرستاده است تا پس از بررسي‌هاي کارشناسي نظر اين سازمان را در خصوص عمدي بودن قصور در مبارزه با آفت ملخ اعلام کنند.

وي افزود: نبايد به برخي از جوسازي‌هاي رسانه‌هاي خارجي توجهي بکنيم چرا که تاکنون هيچ مورد از حمله ملخ‌ها به مزارع و باغات مردم و خسارت به آنها گزارش نشده است.

رئيس سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص مبارزه با اين آفت اظهار کرد: تاکنون 10 فروند هواپيماي سمپاش و همچنين ماشين‌آلات مناسب براي مبارزه با اين آفت به استان‌هاي درگير فرستاده شده است. همچنين 500 نفر از کارشناسان سازمان حفظ نباتات کشور در حال رديابي و مبارزه با اين آفت هستند.

وي ادامه داد: گروه‌هاي مردمي نيز در مبارزه با اين آفت در حال همکاري با کارشناس‌هاي سازمان حفظ نباتات هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي