جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6095

از جايگاه متزلزل کرانچار تا وضعيت مبهم بزرگسالان
بلاتکليفي تيم هاي ملي فوتبال ايران

بررسي شرايط صعود پرسپوليس
حداقل يک برد!

مسابقات کشتي آزاد آسيا
هت تريک در کسب مدال طلا


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 از جايگاه متزلزل کرانچار تا وضعيت مبهم بزرگسالان
 بلاتکليفي تيم هاي ملي فوتبال ايران 

 از سوژه هاي مهم و پر ابهام اين روزهاي فوتبال ايران، انتخاب سرمربي تيم ملي است. مدتهاست که اسامي مختلفي براي جانشيني کارلوس کي روش مطرح مي شود اما فدراسيون فوتبال با زيرکي و شايد به دليل نامشخص بودن برخي مسائل از تاييد و تکذيب اين اسامي خودداري کرده است. روند انتخاب سرمربي تيم ملي در سالهاي گذشته و در دوران قبل از انتخاب کي روش باعث شده تا فدراسيون نشين ها رويه سکوت را در پيش گيرند، غافل از اينکه واسطه ها و رسانه هاي خارجي جلوتر از مردان فدراسيون وارد عمل مي شوند و به محض رايزني فدراسيون با گزينه مورد نظرش اسم فرد مورد نظر بر سر زبان ها افتاده است.

با اين حال هيچ کدام از اين موارد دليلي بر اين نشده که اعضاي فدراسيون فوتبال به صورت رسمي در مورد گزينه هاي مورد نظر اظهار نظر رسمي کنند. البته که شيوه مديريتي مهدي تاج به گونه اي است که جز خودش کسي هم حق اظهار نظر ندارد و اعضاي هيات رئيسه هم به دليل خصوصيات اخلاقي تاج ترجيح مي دهند روند اطلاع رساني از زبان خود رئيس فدراسيون باشد.

در جلسه اخير هيات رئيسه فدراسيون در خصوص انتخاب سرمربي تيم ملي صحبت و بحث شده و مهدي تاج گزارش خود را بابت روند مذاکرات با گزينه هايي که مدنظر دارد ارائه کرده است. اما سوالي که ايجاد مي شود اين است که مدتهاست که تاج روند مذاکرات را در قالب گزارش در اختيار هيات رئيسه قرار مي دهد اما چرا انتخابي صورت نمي گيرد؟ جواب به اين پرسش شايد فعلا مهمتر از اين باشد که چه کسي گزينه اصلي هدايت تيم ملي است.

مهمترين و بزرگترين مشکل فدراسيون فوتبال براي نهايي شدن مذاکرات با گزينه اصلي، مسائل اقتصادي است. دغدغه فدراسيون و اعضايش اين است که بتوانند خواسته هاي مالي طرف مورد نظر را طبق قول و قراري که گذاشته مي شود تامين کنند؛ مسئله اي که در مورد کي روش بارها فدراسيون را با اين سرمربي دچار چالش کرد. ناگفته نماند که شرايط زمان حضور کي روش و ماندن 8 ساله او در ايران با شرايط فعلي فرق دارد. فدراسيون در اين بازه زماني که از جام ملت ها گذشته با گزينه هاي مختلفي مذاکره کرده اما بزرگترين مانع بابت نتيجه گرفتن با اين مربيان بحث انتقال پول به اين نفرات بوده است؛ مسئله اي که در طول مدت حضور کي روش در ايران هم فدراسيون با آن درگير بود و اکنون شرايط سخت تر از قبل شده است. براي مربيان خارجي که شناختي از وضعيت فدراسيون ندارند پذيرش وعده سخت است و مربيان مطرح خارجي براي داشتن اطمينان خاطر بابت اجراي قرارداد خود ضمانت اجرايي قوي مي خواهند. افرادي مثل رنار، لوپتگي و کلينزمن که از گزينه هاي فدراسيون هستند و يا بودند، با وعده و وعيد حاضر نيستند هدايت تيم ملي را برعهده بگيرند. از سوي ديگر انتخاب فردي که بتواند شرايط تيم ملي را از زمان حضور کي روش بهتر و روان تر کند، کار چندان ساده اي نيست و مطالبه مردم هم از فدراسيون انتخاب گزينه اي هست که حداقل از کي روش پايين تر نباشد. با اين شرايطي که هست به نظر مي رسد فعلا فدراسيون فوتبال براي انتخاب سرمربي تيم ملي دچار چالش باشد.

مسئله مهم ديگري که در جلسه هيات رئيسه بحث شده بررسي عملکرد زلاتکو کرانچار سرمربي تيم اميد بوده است. تيم اميد با ميزباني در تهران مرحله اول مقدماتي المپيک را با اما و اگر پشت سرگذاشت و با ساق هاي لرزان توانست به مرحله دوم انتخابي المپيک صعود کند. اين مسئله مهم فني باعث شده تا کميته فني براي ادامه همکاري با کرانچار دچار ترديد باشد. هيات رئيسه فدراسيون فوتبال تصميم گيري نهايي بابت ادامه همکاري با کرانچار را برعهده کميته فني گذاشته اما آنچه مشخص است مجموعه فدراسيون فوتبال خيلي علاقه به ادامه همکاري با اين مربي کروات ندارد و ترجيح بر استفاده از مربي ايراني با تجربه و کاربلد است. گزينه هايي مثل مهدي مهدوي کيا و يحيي گل محمدي هم مدنظر برخي از افراد هستند اما اينکه چه زماني قرار است کميته فني به جمع بندي برسد سوالي است که هنوز جوابي براي آن داده نشده است.


 بررسي شرايط صعود پرسپوليس
 حداقل يک برد! 

 
با شکست پرسپوليس مقابل الاهلي، شرايط صعود اين تيم پيچيده تر از قبل شده است.شاگردان برانکو ايوانکوويچ براي صعود از مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا راه دشواري را در پيش دارند و بايد در دو بازي آينده مقابل پاختاکور و السد نتايج خوبي کسب کنند.پرسپوليس شانزدهم و سي‌ام ارديبهشت ماه دو بازي سرنوشت‌ساز مرحله گروهي را در پيش دارد. اين تيم ابتدا مهمان پاختاکور است ؛ مسابقه‌اي که شايد سرنوشت تيم‌هاي صعودکننده را مشخص کند. پس از آن هم در ورزشگاه آزادي ميزبان ژاوي و هم‌تيمي‌هاي او در تيم السد است.

پرسپوليس اگر مقابل پاختاکور شکست بخورد که قطعا به مرحله بعدي صعود نخواهد کرد. در صورتي تساوي دو تيم هم احتمالا هر دو تيم شانس صعود به مرحله بعدي را از دست خواهند داد، البته اين اتفاق بستگي به نتيجه ديگر مسابقه دارد. پرسپوليس ولي با برد مقابل پاختاکور مي‌تواند اميدهاي صعود را زنده نگه‌دارد، به خصوص اينکه در بازي پاياني، ميزبان السدي است که احتمالا تا آن زمان صعودش را قطعي کرده است.


 مسابقات کشتي آزاد آسيا
 هت تريک در کسب مدال طلا 

 نماينده وزن 57 کيلوگرم کشورمان با پيروزي در ديدار فينال مسابقات کشتي آزاد بزرگسالان قهرماني آسيا به مدال طلا دست يافت.در ادامه مسابقات پنج وزن نخست رقابت‌هاي کشتي آزاد بزرگسالان قهرماني آسيا که در شهر"شي آن" چين پيگيري مي شود، رضا اطري در وزن 57 کيلوگرم با پيروزي در ديدار فينال مقابل نماينده کره شمالي به مدال طلا دست يافت.در وزن 57 کيلوگرم رضا اطري پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با نتيجه 14 بر 4 حکمت اله وحيداف از تاجيکستان را مغلوب کرد و به مرحله نيمه نهايي راه يافت. وي در اين مرحله با نتيجه 2 بر يک از سد محمودجان شاوکاتوف، دارنده مدال نقره آسيا از ازبکستان گذشت و راهي ديدار فينال شد. اطري در ديدار نهايي به مصاف کوم سونگ کانگ دارنده مدال نقره بازي‌هاي آسيايي 2018 از کره شمالي رفت که با برتري 9 بر 3 نخستين مدال طلا را براي ايران به رامغان آورد.

آخرين مدال طلاي ايران در مسابقات قهرماني آسييا در وزن اول (57 کيلوگرم)‌ توسط حسن رحيمي در سال 2012 کسب شده بود تا اطري بعد از 7 سال موفق به شکستن طلسم قهرمان نشدن نمايندگان کشورمان در اين وزن شود.همچنين بهمن تيموري آزادکار وزن 79 کيلوگرم تيم ملي کشورمان با پيروزي برابر حريف هندي خود در ديدار نهايي، موفق به کسب مدال طلا شد.

رضا يزداني هم در مسابقه پاياني وزن 97 کيلوگرم، توانست با غلبه بر حريف مغولستاني خود نشان ارزشمند طلا را کسب کند.


 خبـــرنامه 

 شوت‌هاي بد

وقتي حربه برانکو موثر نبود

پرسپوليس که در بازي رفت موفق شده بود با 2 گل الاهلي عربستان را شکست دهد با برنامه ويژه‌اي در بازي برگشت پاي در ميدان گذاشت. در اين بازي برانکو از شاگردانش خواسته بود با شوت‌زني سد دفاعي فشرده الاهلي را بشکنند اما اين تاکتيک در اين ديدار موثر نبود. اين در شرايطي بود که يکي دو بار نيز بدشانسي چاشني شوت‌هاي پرسپوليسي‌ها شد اما در نهايت با توجه به داشته‌هاي پرسپوليس در اين ديدار، سرخ‌پوشان نتوانستند از اين برنامه براي رسيدن به دروازه الاهلي استفاده کنند. جالب اينجا بود که تنها گل پرسپوليس در اين ديدار از روي ارسال و در نهايت ضربه سر شجاع خليل‌زاده رقم خورد و در شبي که شوت‌هاي پرسپوليسي‌ها دقت لازم را نداشت دروازه الاهلي روي شوت زني سرخ‌ها باز نشد.

ميلاد محمدي، بمب نقل و انتقالات پرسپوليس ؟

ميلاد محمدي، مدافع 25 ساله تيم ملي فوتبال ايران که در پايان ليگ پانزدهم از راه آهن جدا شد و به روسيه رفت، در 3 سال گذشته عملکرد خوبي در احمد گروژني داشت و حتي بازوبند کاپيتاني اين تيم را بر بازو بست. در نقل و انتقالات زمستاني که چندي پيش به پايان رسيد، او پيشنهاداتي از سلتيک اسکاتلند، برايتون انگليس، واتفورد، استون ويلا، وست بروومويچ و ... داشت، اما در تيم روسي باقي ماند تا قراردادش به پايان برسد. البته در حال حاضر شنيده مي‌شود مسئولان باشگاه پرسپوليس در صدد جذب اين بازيکن هستند تا سمت چپ خود را تضمين کنند.

البته نزديکان به محمدي بيان کردند که اين بازيکن دوست دارد تا فوتبال خود را در اروپا ادامه دهد، اما حضور او در ليگ ايران مي‌تواند بمب نقل و انتقالات باشد. پرسپوليسي‌ها در پست دفاع چپ شايان مصلح، محمد انصاري و محمد نادري را در اختيار دارند که قرارداد قرضي نادري تابستان به پايان مي‌رسد و شايان مصلح و محمد انصاري نيز مصدوم هستند و احتمال دارد برانکو برخي بازيکنان را در ليست مازاد قرار دهد تا بتواند بازيکنان جديد را جذب کند.فصل گذشته نيز صحبت‌هايي مبني بر حضور مهرداد محمدي، برادر کوچک‌تر ميلاد محمدي در پرسپوليس شنيده مي‌شد که اين اتفاق رخ نداد و او در سپاهان ماند.

البته نکته مهم در خصوص جذب ميلاد محمدي اين است که بايد ديد آيا مسئولان باشگاه کورتريک با انتقال دائمي محمد نادري به پرسپوليس موافقت خواهند کرد يا او را به بلژيک بازمي گردانند که شنيده مي‌شود اگر او در پرسپوليس بماند، حضور محمدي منتفي مي‌شود.

کونته جايگزين مناسب آلگري

صداي پاي هيجان

حالا که جو احساسي پس از حذف يوونتوس در ليگ قهرمانان اروپا تلطيف شده، بهتر مي‌توان درباره دورنماي آينده اين تيم سخن گفت. به نظر مي‌رسد آلگري، سرمربي اين تيم به تکرار رسيده و پس از چندين قهرماني سري A و ناکامي‌هاي متوالي در فتح ليگ قهرمانان بايد جاي خودش را به فردي داراي تاکتيک‌هاي متفاوت بدهد. اين فرد هم مي‌تواند آنتونيو کونته باشد؛ مردي که يک فصل کامل استراحت کرده، کلي پيشنهاد دارد و در دوره قبلي مربيگري در يوونتوس در همان فصل اول تيمي که 2 فصل متوالي هفتم شده بود را بدون باخت فاتح سري A کرد و به 9 سال انتظار براي قهرماني ليگ خاتمه داد. يکي از اولين اقدامات کونته در تيم دوران بازي‌اش، برپايي سيستم 2-5-3 بود. مثلث BBC (شامل بونوچي، بارزالي و کيليني) يک خط دفاعي مستحکم ساخته بود؛ به حدي که بانوي پير در فصل قهرماني بدون شکستش تنها 20 گل دريافت کرد. تيم او هر چند 2 فصل ديگر هم قهرمان شد اما مانند اکثر يوونتوس‌هاي تاريخ در اروپا مشکل داشت و اسير تيم‌هايي مانند بايرن‌مونيخ و گالاتاسراي شد. البته کونته در چلسي نشان داد مي‌تواند تيمش را توامان در اروپا و ليگ داخلي به درستي هدايت کند اما اين اتفاق خيلي کم در دوران مربيگري او رخ داده است. حالا شايد بازگشت کونته بتواند يوونتوس را به موفقيت‌هاي مدنظرش در اروپا برساند؛ به خصوص اينکه اصولا رونالدو براي بردن بازي نهايي ليگ قهرمانان اروپا به خدمت گرفته شده. کسب 102 امتياز در يک فصل، نتيجه تزريق روح کونته به تيم محسوب مي‌شد اما او در تيم نماند و ميراثش توسط آلگري محافظت شد. کسب 5 قهرماني متوالي در ليگ، 4 جام حذفي ايتاليا و 2 فينال نافرجام ليگ قهرمانان اروپا از جمله دستاوردهاي آلگري است حالا اما دوران او به پايان رسيده و به نظر مي‌رسد يوونتوس بايد بار ديگر به کونته اعتماد کند؛ آنچه شايد تداوم قهرماني‌هاي تيم و البته موفقيت در اروپا را در پي داشته باشد.


 خبـــرنامه 

 روزهاي تلخ يونايتد

شيطان بر لبه تاريکي

اين پايان يک ماه عسل بود. مردي که با آرزوهاي طول و دراز پاي به اولدترافورد گذاشت و آغاز درخشاني داشت اما آرام آرام به همان نقطه اي رسيد که پيش از اين مربيان بعد از فرگي رسيده بودند؛ ناکامي پشت ناکامي و شکست پشت شکست.

شکست سنگين شياطين سرخ برابر اورتون، هفتمين شکست اوله در 9 بازي اخير بود اما باخت 4 گله برابر يک حريف داخلي که هرگز جوز تاپ فور نبوده، يک فاجعه واقعي است. شکست سنگين برابر اورتون بعد از حذف برابر بارسا در ليگ قهرمانان، يونايتد را به لبه تاريکي رسانده. جايي که کمتر کسي بعد از شروع توفاني سولسشر تصور مي کرد که او اين چنين روزهاي تاريکي را تجربه کند و حالا با باخت 4 گله برابر اورتون به يکي از نمادهاي سقوط منچستر بعد از فرگي کبير بدل شده.

منچستر يونايتد در دوران بعد از بازنشستگي سرالکس فرگوسن روزهاي تلخ و تيره و تار زيادي تجربه کرده. بدترين نمايش‌هاي يونايتد در اين دوران شامل بازي برابر المپياکوس، منچستر سيتي و ليورپول، در سال 2014، ولفسبورگ و استوک سيتي در سال 2015، و برايتون و تاتنهام و ليورپول و وستهم در سال 2018 مي‌شوند. شکست 4-0 در گوديسون پارک را هم حالا مي‌توانيد به اين فهرست اضافه کنيد. اين بدترين نمايش دوران پسا فرگي بود. اين نمايش حتي در بازي دوستانه‌ هم قابل قبول نيست، چه برسد به بازي بسيار حساسي که سه امتيازش براي زنده نگه داشتن اميدهاي کسب سهميه چمپيونز ليگ حياتي بود.بدترين خبر براي هواداران يونايتد اينجاست که چند روز آينده مي‌تواند حتي شکستي سنگين‌تر هم برايشان به همراه بياورد. بعد از باخت 3-0 در خانه بارسلونا و شکست تحقيرآميز 0-4 در گوديسون پارک، شاگردان سولسشر چهارشنبه شب بايد در اولدترافورد برابر منچستر سيتي قرار بگيرند. از تيم پپ گوارديولا که براي بازگشت به صدر جدول و افزايش فشار روي ليورپول نياز به سه امتياز اين بازي دارد، کاملا بر مي‌آيد که اين دنباله را ادامه دهد. پس از حذف از ليگ قهرمانان، تنها اميد شياطين سرخ تا انتهاي فصل به کسب سهميه ليگ قهرمانان است. يونايتد با قرار داشتن در رده ششم جدول به گوديسون پارک رفت و با 4 گل خورده آنجا را ترک کرد. گرفتن سه امتياز از دربي منچستر عملا به معناي به پايان رسيدن اميدهاي تاپ فور براي شياطين سرخ خواهد بود؛ هدفي که البته بسيار سخت و دشوار است.

آيا انصاري‌فرد به ليگ يونان برمي‌گردد؟

سايت SDNA يونان با انتشار گزارشي درباره کريم انصاري‌فرد، مهاجم پيشين تيم المپياکوس آتن که تابستان گذشته به تيم ناتينگهام فارست انگليس انتقال يافت، نوشت: «آيا مهاجم ايراني فکر بازگشت به سوپر ليگ يونان را در ذهنش مي‌پروارند يا خير؟ فصل کنوني براي کريم انصاري‌فرد که با جاه‌طلبي بسياري راهي انگليس شد به او روي خوش نشان نداد و زمان کافي براي بازي در تيم ناتينگهام فارست نيافت. در نتيجه تيم انگليسي و کريم انصاري‌فرد به جدايي زودهنگام از هم فکر مي‌کنند. هر چند طرفين تا تابستان سال 2020 ميلادي قرارداد معتبري دارند.»

بر اساس اين گزارش، کريم انصاري‌فرد در مجموع 239 دقيقه در طول 11 بازي تيم ناتينگهام فارست در ميدان حضور داشت و حتي تغيير سرمربي و آمدن مارتيل اونيل تغييري در اين شرايط ايجاد نکرد، بنابراين پايان اين همکاري در فصل تابستان چيز طبيعي است.اين سايت درباره آينده کريم انصاري‌فرد پس از جدايي احتمالي از ناتينگهام فارست نوشت: «نام کريم انصاري‌فرد شايد در فهرست خريدهاي تابستاني تيم آريس يونان قرار داشته باشد. گاهي نيز از انتقال او به المپياکوس نيز اخباري منتشر مي‌شود اما خيلي جدي نيست، هر چند هر اتفاقي تا تابستان جاري ممکن است براي کريم انصاري‌فرد جهت انتخاب تيم آينده‌اش رخ دهد.»

پاي VAR به ليگ قهرمانان آسيا باز مي‌شود

در شرايطي که استفاده از سيستم کمک داور ويدئويي در سطح جهان با استقبال گسترده‌اي روبرو شده است مقامات کنفدراسيون فوتبال آسيا بعد از قبولي در استفاده از اين سيستم در رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا 2019 حالا در صدد وارد کردن آن به معتبرترين تورنمنت باشگاهي قاره هستند.

بنا به اعلام مقامات AFC سيستم کمک داور ويدئويي VAR در مراحل نهايي اين فصل از رقابت‌هاي ليگ قهرمانان مورد استفاده قرار خواهد گرفت تا زمينه براي تجهيز تمامي کشور‌هاي حاضر در اين تورنمنت براي فصل آتي فراهم شود. بنا به تصميم جديد به احتمال فراوان در نيمه نهايي يا فينال اين سيستم به کمک تيم داوري خواهد آمد تا بازي‌ها با کيفيت داوري بالاتري برگزار شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي