جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6095

مهندس مختاري، شهردار قدس:
پاکسازي بستر رودخانه و احياي سد خاکي صنيع خاني دو راهکار اصلي مهار سيلاب در قدس


آگهي صفحه 2


آگهي صفحه 5


آگهي صفحه 8


 مهندس مختاري، شهردار قدس:
  پاکسازي بستر رودخانه و احياي سد خاکي صنيع خاني دو راهکار اصلي مهار سيلاب در قدس 

 مهندس مسعود مختاري با حضور در محل تجمع آب هاي سطحي در غرب شهرستان قدس، ضمن بررسي وضع موجود و طرح سناريوهاي محتمل در اين خصوص، گفت: با توجه به هشدارهايي که ستاد مديريت بحران استان تهران و شهرستان قدس اعلام نموده است و همچنين نظر به بارش‌هاي جوي که توسط سازمان هواشناسي کشور پيش بيني شده است، تمامي اقدامات لازم براي پيشگيري از هرگونه اتفاق غير مترقبه در سطح شهرستان انجام پذيرفته است.

وي افزود: با توجه به اينکه آب رودخانه کرج از سد سرريز شده است، تمهيدات لازم را براي مهار سيلاب و آب هاي جاري انجام شده است و اميدواريم با ياري خداوند اين برکت الهي آسيب و خسارت به تاسيسات شهري و شهروندان نزند.

مهندس مسعود مختاري، رئيس ستاد بحران شهرداري شهر قدس تصريح کرد: همه عوامل و مسئولان مديريت بحران شهرستان و در رأس آنها فرماندار محترم شهرستان قدس، اقداماتي را که براي مديريت و هدايت آبهاي سطحي لازم است را بررسي نمودند و تمهيدات لازم انجام پذيرفته است و در حال کنترل اين موضوع هستيم.

مهندس مسعود مختاري با بيان اينکه، مطابق آمارها و گزارشات اقليمي، سيکل بارندگي‌هاي کشور پس از يک دوره طولاني خشکسالي به دوره پرباران رسيده است، گفت: بايد تمام اقداماتي که توسط عوامل انساني در طي اين مدت، منجر به بسته شدن مسيل رودخانه ها شده است به حالت سابق خود بازگردد و با جلب همکاري مراجع قضايي اقدام به پاکسازي مسير رودخانه از هرگونه عوامل انساني مانند ساخت و ساز، نخاله و خاک و ساير موارد اينچنيني گرديد و تا پاکسازي کامل ادامه دارد.

شهردار قدس خاطرنشان کرد: مسيل رودخانه ها و سدها به عنوان ابزارهاي آبخيزداري شهرها نقش موثري را در استفاده موثر از موهبت خدادادي آب دارند و مقابله با سيل از طريق آبخيزداري به عنوان يکي از بلاياي طبيعي ناشي از بارش هاي مداوم و شديد باران به علت افزايش سريع و ناگهاني مقدار دبي رودخانه ها و سر ريز به دشت ها و مناطق، بدون ايجاد بستر هاي لازم ممکن نيست.

وي در ادامه بيان داشت: با مطالعه کارشناسي مسير سيلابي قديمي و آبرفت ها مشخص شد که وقوع سيل، تابع شدت بارندگي، نفوذپذيري زمين و وضع توپوگرافي منطقه شهري شهرقدس است .

وي افزود: از طريق نقشه هاي GIS و مطالعات جغرافيايي و تشخيص مسير هاي اصلي جاري شدن آب با توجه به شيب توپوگرافي منطقه اي صورتجلسه اي براي پاکسازي تمامي مسير هاي رودخانه تنظيم گرديد و با الزامات اجرايي ناشي از مشروعيت قانوني مراجع قضايي پاکسازي سريعا به مرحله اجرا درآمد.

شهردار شهر قدس يادآور شد: در حال حاضر به خاطر وجود دخالت هاي بي رويه در بسياري از مسير رودخانه ها، طغيان هاي عظيمي پس از بارندگي هاي اخير مشاهده مي‌شود و دخالت هاي بي رويه از جمله ساخت و ساز در حاشيه رودخانه ها احتمال وقوع سيل را دو چندان نموده است.

آماده باش نيروهاي ستاد بحران شهرداري قدس بدستور مهندس مختاري

مهندس مسعود مختاري شهردار و رييس ستاد بحران شهرداري شهر قدس گفت: با توجه به هشدارهاي سازمان مديريت بحران کليه نيروهاي ستادي، خدماتي و آتش نشاني شهر قدس در آماده باش کامل بسر مي برند و واحدهاي خدمات شهري و ستاد بحران شهرداري در محل هاي از قبل پيش بيني شده به همراه تجهيزات و امکانات مستقر هستند.

وي افزود: شهر قدس به دليل موقعيت خود و قرار گرفتن در مسير رودخانه کرج و همچنين تجمع آب در محل قرار گيري معادن در دو ماه اخير، همچنين کامل و شامل نبودن سيستم هدايت آب هاي سطحي در حال احداث توسط لوله هاي GRP نيازمند هوشياري کامل در سطح شهر هستيم.

مهندس مختاري تصريح کرد: تيم ارزيابي در سطح شهر در حال بررسي نقاط تجمع آب هستند و پمپ هاي سيار با حضور در نقاط مختلف از بسته شدن راه ها و سيلابي شدن جريان آب پيشگيري مي نمايند.

برداشتن سد خاکي صنيع خاني اشتباه بود و بايد احيا گردد

مختاري تصريح کرد: متاسفانه با بي تدبيري که در برداشتن سد خاکي واقع در هفت جوي که به نام پل صنيع خاني شناخته مي شد مهار بخش اعظمي از آبهاي سطحي که به سمت شهر قدس جاري مي شد از بين رفت. اين پل مانند يک سد خاکي موجب جلوگيري از حرکت آب و جذب سطحي مي شد که حجم آب در حرکت را به نحوي مديريت مي نمود که با برداشته شدن آن حجم آب در شهر قدس به طرز قابل توجهي افزايش يافته است.

وي در ادامه گفت: اين در حالي است که هم اکنون دبي آب خروجي از سد 75 متر در ثانيه است که مقرر شده است در ارديبهشت ماه اين رقم به 125 افزايش يابد که در صورت وقوع چنين اتفاقي حتما شهرستان هاي قدس، شهريار و بهارستان براي مهار آب به مشکل خواهند خورد.

شهردار قدس ضمن اشاره به اينکه تمام مسيل هاي رودخانه در شهر قدس بازگشايي شده اند گفت: تنها راه مديريت حجم افزايشي آب در ماه هاي آينده احياي سد خاکي صنيع خاني است تا بتوان از جذب سطحي نيز براي کاهش سرعت جريان آب کمک گرفت و بايد تدابيري با حضور مسئولان و بويژه فرماندار محترم در اين خصوص انديشيده شود.

اعضاي شوراي اسلامي شهر قدس، همگام و همراه با ستاد مديريت بحران

نقي علي وند، رئيس شوراي اسلامي شهر قدس گفت: با توجه به شروع دوباره بارش ها در کشور و احتمال بالا آمدن بيشتر آب رودخانه و وقوع خطرات احتمالي اعضاي شوراي اسلامي شهر قدس براي آشنايي با شرايط و پايش خطرات احتمالي و پيدايش راهکارهاي لازم از حريم رودخانه کرج بازديد کردند که خوشبختانه شرايط در حال حاضر مناسب و قابل کنترل است ولي شهروندان بايد جانب احتياط را حذف کرده و به هشدارهاي سازمان هواشناسي کشور و استان توجه ويژه داشته باشند.

مهندس منصور حيدري، عضو شوراي اسلامي شهرقدس، ضمن ابراز همدردي با هموطناني که درگير سيل بودند، گفت: با توجه به ريزش بسيار زياد باران در شهر و ايجاد آب گرفتگي در برخي نقاط شهر شاهد ايجاد چاله در آسفالت معابر هستيم که از شهرداري انتظار مي رود نسبت به لکه گيري اين معابر اقدام فوري نمايد.

دکتر بنفشه رفيعي اظهار داشت: در آغاز سال نو کشور ما درگير بحران سيل و آب گرفتگي بود که شهرقدس در مقياس کوچک با آب گرفتگي در برخي نقاط شهر روبرو شد و البته به سبب نزديکي چند رودخانه امکان وقوع سيل نيز در اين شهر وجود داشت که با مديريت و همکاري مجموعه مديريت شهري بويژه سازمان آتش نشاني و معاونت خدمات شهري به سلامت از اين بحران عبور کرديم.

حسن چيوائي عضو شوراي اسلامي شهرقدس گفت: مديريت ‌شهري بايد تهديد سيل را با هوشمندي به فرصت براي شهر تبديل کند، در شهرقدس تهديداتي در اين زمينه وجود دارد که همکاران در مجموعه شهري اين تهديدات را شناسايي و به فرصت تبديل کرده اند و با ياري خداوند متعال، چنانچه در آينده در شهرقدس جريان آب بيشتر شود، مشکلي براي زندگي مردم بوجود نيايد.

مهندس الهام ميرزايي ضمن اشاره به لزوم بررسي وضع موجود و ايجاد چالش هاي احتمالي براي هدايت و مديريت آب‌هاي سطحي بيان داشت: مطالعات و بررسي‌هاي لازم انجام شده است و برخي از مناطق که در بارندگي‌هاي روزهاي اخير دچار مشکل شده بود نيز شناسايي شده است.

حسين چناقچي، رئيس شوراي اسلامي شهرستان قدس، اظهار داشت: متاسفانه حادثه سيل اخير در اکثر مناطق کشورمان موجب جان باختن تعدادي از هموطنان و خسارت هاي گسترده اي شد، که در همين راستا اعضاي شوراي اسلامي شهرقدس علاوه بر کمک هاي غير نقدي، معادل يک ماه از حقوق خود را اهدا کردند.

وي ضمن ابراز همدردي با هموطنان سيب زده که بسياري از آنها تمام خانه و زندگيشان متاسفانه در حادثه سيل اخير از بين رفته است، تصريح کرد: آرزو مي کنم و اميدوارم با همت جمعي هرچه سريع تر آباداني به مناطق سيل زده بازگردد.

داود گرجي نيز ضمن اشاره به اعلام آمادگي مردم نوع دوست شهرستان قدس براي کمک به هموطنان سيل زده از همان لحظات ابتدايي، تصريح کرد: در همين راستا مردم فهيم شهر قدس ضمن اهداي اجناس و کمک هاي نقدي، آنها را از چند پايگاه جمع آوري و به مناطق سيل زده ارسال کردند.

ابوطالب آذربراء، نايب رئيس شوراي اسلامي شهر قدس خاطر نشان کرد: کمک‌ها و احساس مسئوليت مردم در کمک به هموطنان آسيب ديده گره گشا و قابل تقدير است و همچنان از مردم فهيم و نوع دوست شهرستان تقاضا داريم که کمک هاي نقدي و غيرنقدي خود را در جهت کمک به هموطنان سيل زده به پايگاه هاي مشخص شده در سطح شهرستان اهدا نمايند.

محسن عسکري گفت: به دليل تجمع گسترده آب در نواحي مختلف مسيرهاي رودخانه اي و آبروهاي پيرامون به علت بارندگي هاي اخير از شهروندان محترم درخواست مي شود هشدارهاي ايمني مربوطه را جدي گرفته و حتي الامکان از نزديکي به اين مبادي خودداري نمايند.

ترميم نشست نقطه اي بلوار امام خميني(ره) بلافاصله انجام پذيرفت

شهردار قدس با اشاره به اينکه در بارندگي هاي اخير و با توجه به خاصيت شويندگي خاک، ممکن است برخي از بافت هاي زير سطوح معابر دچار فرسايش و فرورفتگي گردد، گفت: نقطه کوچکي در بلوار امام خميني(ره) دچار نشست شده بود که با اقدام سريع عوامل شهرداري به طور کامل ترميم شد و خطر موجود رفع گرديد.وي افزود: پس از کسب اطلاع از اين فرورفتگي توسط گشت هاي ارزيابي شهرداري، بلافاصله با اعزام تجهيزات مکانيکي، اطراف محل نيز حفاري با خاک و مخلوط پر گرديد.


 آگهي صفحه 2 


 آگهي صفحه 5 


 آگهي صفحه 8 


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي