جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114


خبر


آغوش باز مام ميهن براي همه فرزندان خود!


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و کارگزاران نظام:
گزينه قطعي ملت ايران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمينه هاست


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 خبر 

 ترامپ:

با فشار عليه ايران و ونزوئلا درصدد رسيدن به اهداف خود هستيم

ترامپ در تازه‌ترين اظهاراتش مدعي شد: با فشارها عليه ايران و ونزوئلا به دنبال قطع درآمدهاي نفتي آنها و رسيدن به اهداف خود هستيم.به گزارش ايلنا به نقل از تايمز، ترامپ در تازه‌ترين اظهارات خود در مورد نفت گفت: «ما با کاهش وابستگي‌مان به انرژي کشورهاي خارجي، به صورت چشم‌گير توان خود را براي مقابله با دشمنان، حمايت از دوستانمان و جنگيدن براي دفاع از منافعمان افزايش داده‌ايم.»

رئيس‌جمهور آمريکا تاکيد کرد: «کشورهاي هم پيمان و متحد آمريکا در سراسر جهان مانند لهستان و ليتواني اکنون در حال استفاده از گاز طبيعي آمريکا و کاهش وابستگي‌ به کشورهايي هستند که از ذخاير انرژي خود به عنوان ابزاري براي تهديد و اجبار استفاده مي‌کنند.»

وي در ادامه اظهارات خود مدعي شد: «ما با تلاش براي فشار بر ونزوئلا و ايران براي به صفر رساندن درآمد نفتي اين کشورها تلاش مي‌کنيم تا از اين طريق به اهداف خود برسيم.»

آمريکا کارمندان غيرضروري را از عراق خارج مي کند

وزارت امور خارجه آمريکا در اطلاعيه اي از 'کارمندان غير مهم' در سفارت و کنسولگري اربيل خود خواست، خاک عراق را ترک کنند.به گزارش ايرنا ، وزارت امور خارجه آمريکا در اطلاعيه اي که در رسانه هاي عراقي بازتاب يافت، از آن دسته از اتباع خود که کارهاي ضروري در سفارت در بغداد و کنسولگري اين کشور در اربيل ندارند، خواست خاک عراق را ترک کنند.همزمان سفارت آمريکا در بغداد نيز در اطلاعيه اي مشابه ضمن تاکيد بر اين امر، از توقف خدمات معمول کنسولي در بغداد و اربيل خبر داده است.در اين اطلاعيه آمده است که دولت آمريکا توان محدودي در تامين خدمات امدادي و فوريتي براي شهروندان خود در عراق دارد.

اقدام تبليغاتي جديد آمريکا براي تحريک افکار عمومي عراق و منطقه درست چند ساعت پس از تاکيد عادل عبدالمهدي نخست وزير عراق مبني بر نبود تهديدات امنيتي در عراق و تاکيد بر حفظ امنيت خارجي ها و نمايندگي هاي ديپلماتيک در اين کشور صورت مي گيرد.

نمايندگان کنگره خواهان شفاف‌سازي ترامپ در خصوص ايران شدند

نمايندگان کنگره آمريکا با شکايت از ابهام در اقدامات کاخ سفيد در خصوص بالا گرفتن تنش با ايران از رئيس‌جمهور خواستند که در اين زمينه شفاف‌سازي کند.به گزارش آنا از رويترز، نمايندگان کنگره آمريکا با شکايت از ابهام در اقدامات کابينه دونالد ترامپ در خصوص تنش با ايران از وي خواستند که در اين زمينه شفاف‌سازي کند.

قانونگذاران آمريکايي مي‌گويند که دولت ترامپ به آن‌ها اطلاعات کافي در خصوص تنش ايجادشده با ايران ارائه نداده است.حتي بعضي از نمايندگان جمهوري‌خواه کنگره هم تصريح کرده‌اند که آن‌ها را در «تاريکي بي‌اطلاعي»رها کرده‌اند.اين نمايندگان ازجمله جمهوري‌خواهان اعلام کردند که علاقه‌مندند که به‌صورت رسمي در جريان تهديداتي که دولت ترامپ در خصوص ايران مدعي شده قرار گيرند زيرا در دولت‌هاي قبلي، کنگره به‌صورت منظم در جريان موارد اصلي امينت ملي قرار مي‌گرفت.


 آغوش باز مام ميهن براي همه فرزندان خود! 

 نمايندگان ملت، پس از عبور از پيچ‌و‌خم‌ها و چانه‌زني‌هاي بسيار، بالاخره پذيرفتند که فرزندانِ با مادر ايراني و پدر خارجي، تبعه ايران هستند. ايران اين فرزندان را به رسميت شناخت، رسميتي که ازسال 85 بر سرآن مناقشه بود، تا حدي که مدت‌ها قرار بر اين بود که اين فرزندان پس از رسيدن به سن 18 سالگي خود در مورد گرفتن تابعيت ايراني اقدام کنند. واين، کشتن و از دست‌دادن زمان بود براي بهره‌مندي از خدمات مختلف اجتماعي.

اما همه مي‌دانيم که راي مثبت نمايندگان و تصويب اين لايحه در مجلس به تنهايي کافي نيست و دليلي بر قطعي بودن اين قانون نخواهد بود تا زماني‌که اين مصوبه به شوراي نگهبان برود و در آن‌جا تمام موارد و جزئيات آن مورد بررسي قرار گيرد. 
 و اين يعني احتمالا ورود به دور تازه‌اي از اين ماجرا و مواجهه با چالش‌هايي از جنس و سنخي ديگر. چرا که معمولا مبناهاي نمايندگان مجلس با تکيه‌ها و تاکيدهاي اعضاي شوراي نگهبان متفاوت است و مثلا اعضاي شوراي نگهبان مسائل را بيشتر از دريچه فقهي مورد بررسي قرار مي‌دهند. دريچه‌اي که گاهي موجب مي‌شود يک مصوبه برگشت بخورد و دوباره نمايندگان و نيز مردم را دچار چالش‌هايي ديگر سازد براي يافتن راه‌هاي برون رفتي ديگر. و همين پروسه البته زمان‌بر است. زماني‌که ممکن است چندان براي نمايندگان مجلس و اعضاي شوراي نگهبان به چشم نيايد، اما براي مردمي که براي مشخص شدن تکليف شهروندي‌شان منتظر اين مصوبه هستند، هر ثانيه‌اش به‌شدت ارزش دارد و سخت و طولاني مي‌گذرد.

اميد امروز اين فرزندان به نگاه و نظر اعضاي شواري نگهبان است. شورايي که حتما مصالح جمعي يک ملت را در نظر خواهد گرفت و با توجه به عواقبي که تا کنون و با تصويب نشدن چنين لايحه‌اي دامنگير جامعه و فرزندان آن شده،مانع از تداوم مشكلات اين قبيل خانواده ها كه شمار آنها كم هم نيست، باشند.

آذر فخري


 سرمقاله 

افزايش هزينه گزينه هاي تحميلي براي غرب

حميدرضا عسگري

ضرب الاجل 60 روزه ايران به غرب براي تامين منافع برجامي، واکنش هاي مختلفي را درپي داشت. کشورهاي اروپايي آن را نپذيرفتند و از ايران خواستند تا به تعهدات برجامي پايبند باشد. اتحاديه اروپا نگران از بين رفتن اين قرارداد بين المللي است و تنها راه حل اين مشکل را حفظ چارچوب برجام و عدم خروج ايران از آن مي داند.

از سوي ديگر آمريکا نيز انتظار چنين واکنشي را از ايران داشت تا عکس العملي سخت تر از دفعات پيشين داشته باشد. لذا براي تداوم حرکت ايران براين مدار شدت تحريم ها را افزايش داد و تجارت فلزات ايران را نيز در محدوده تحريم ها گنجاند و متقابلا با اعزام ناو جنگي و سيستم هاي پدافند موشکي پاتريوت به خليج فارس، خواستار تماس مقامات ايراني با کاخ سفيد شد.

آنچه از اول ورود ترامپ به مسئله برجام مشخص بود اين است که وي ميخواست در مدلي با شکل و شمايل خاص خود وارد مذاکره اي مستقيم با ايران شود و امضاکننده قراردادي باشد که با نظروي تنظيم شده است. امروز نيز مشاهده مي کنيم که بدون حفظ شأن و شئون ديپلماسي، خواستار تماس گرفتن مقامات ايراني براي مذاکره است.

لذا براي رسيدن به اين هدف، تا جايي که بتواند به ايران فشار خواهد آورد و ابايي از به کارگيري گزينه هاي سخت ندارد. چرا که در اين مسيرهمراهان سرسختي دارد که هدفي جز ضربه زدن به ايران ندارند. حال در اين مسير اگر بيش از حد معقول از مسير نرم ديپلماسي خارج شويم، و بخواهيم برگزينه هاي سختمان مانور دهيم، به نظر منطقي نيست. چرا که رويارويي و درگيري از هر نوعش براي ما آسيب رسان است و به قولي اگر به طرف مقابل ضرر بزنيم، متقابلا خود نيز دچار آسيب خواهيم شد.

اما به نظر مي رسد، با حفظ مواضع فعلي مي توان بر گزينه ديپلماسي تمرکز بيشتري داشت. اين دقيقا کاري است که آمريکا از آن استفاده مي کند، يعني سياست فشار و تحميل مذاکره. شايد قدرت ما در قياس با يک ابرقدرت آنچنان بازدارنده نباشد، اما به هرحال گزينه هاي خاص خود را داريم که آمريکا و اروپا نسبت به آن حساسيت دارند و متوجه آسيب هاي احتمالي هستند.

لذا با فعال کردن گزينه ديپلماسي از جهات مختلف و بهره گيري از توان نهادهاي بين المللي همچون، سازمان ملل، شوراي امنيت، اتحاديه اروپا و سازمان همکاري هاي اسلامي و... مي توان حسن نيت ايران نسبت به تعهدات برجامي را بيش از پيش مورد توجه جهانيان قرار داد . اين مسئله مي تواند از دو حيث براي ما مفيد به فايده باشد. ابتدا اينکه از اين طريق ما مي توانيم علاوه بر تقويت روابط بين المللي خود با کشورهاي مختلف، زمينه همراه سازي افکارعمومي را در اقصي نقاط جهان به خود جلب کنيم.

دوم اينکه با افزايش سطح مراودات و ارتقاي ديپلماسي نرم به جاي تاکيد بر گزينه هاي سخت، مي توانيم ضمن ابرازحسن نيت ايران براي ادامه روند مذاکرات بين المللي، هزينه استفاده از گزينه هاي سخت براي طرف مقابل را افزايش دهيم. بايد بپذيريم که ترامپ از يک درگيري با ايران هراسي ندارد، لذا بايد ضمن افزايش تبعات اين تصميم براي آمريکا،
هزينه هاي جهاني را نيز بر وي تحميل کرد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و کارگزاران نظام:
 گزينه قطعي ملت ايران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمينه هاست 

 حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و کارگزاران نظام با تأکيد بر ضرورت تقواي مسئولان بويژه در «رسيدگي به امور مردم، رعايت بيت المال و اجتناب از اشرافيت» به بيان وظايف اساسي مسئولان سه قوه براي حل مشکلات اقتصادي و رونق توليد پرداختند و با اشاره به اقدامات خبيثانه امريکا براي «تغيير محاسبات و تسليم شدن مسئولان» و نيز «فاصله گرفتن مردم از نظام» افزودند: گزينه قطعي ملت ايران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمينه هاست، چرا که مذاکره با دولت کنوني امريکا سمّ مضاعف است، البته جنگي نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده هاست و در اين زمينه، اراده ملت ايران و نظام اسلامي قوي تر از دشمن است و به فضل الهي اين بار هم پيروز خواهيم شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنانشان ماه رمضان را «ماه تقوا» و زمينه و بستري براي رواج پروا از خداوند متعال خواندند و گفتند: قرآن وعده داده است که تقوا موجب بصيرت، رستگاري، جلب رحمت و هدايت و ايجاد قدرت تشخيص حق از باطل خواهد شد و با وجود تقوا، هيچ بن‌بستي وجود نخواهد داشت.

مسئله اقتصاد و مشکلات معيشتي بر مردم زمينه ساز طمع دشمن نيز مي شود

حضرت آيت الله خامنه اي مهمترين مسئله کشور را در شرايط کنوني «مسئله اقتصاد و مشکلات معيشتي و فشار بر مردم به‌ويژه طبقات ضعيف و متوسط» دانستند و افزودند: مشکلات اقتصادي و نداشتن برنامه اقتصادي علاوه بر اينکه به اعتبار هر کشوري لطمه وارد مي کند، به دليل آنکه مردم و طبقات ضعيف تحت فشار قرار مي گيرند، زمينه ساز طمع دشمن نيز مي شود.ايشان با تأکيد بر اينکه حل مسائل و مشکلات اقتصادي بايد به‌طور جدي در دستور کار مسئولان قرار گيرد، خاطرنشان کردند: در زمينه مسائل اقتصادي موانع وجود دارد ولي هيچ بن بستي وجود ندارد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: مسائل و مشکلات اقتصادي باعث شده است که دشمنان ما و در رأس آن امريکا به زعم خود تصور کنند، با تحريم هاي بي سابقه مي توانند به ايران ضربه بزنند در حالي که فلز جمهوري اسلامي به همت مردم و مسئولان مستحکم است.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه اقتصاد کشور از زيرساخت ها و ظرفيت هاي خوبي برخوردار است، گفتند: اقتصاد کشور از چند بيماري مزمن رنج مي برد که اگر در شرايط تحريمي فعلي بتوان اين بيماري‌ها را برطرف کرد، اقتصاد ايران حرکت جهشي خواهد کرد.

ايشان «وابستگي به نفت و خام فروشي»، «مداخلات غير لازم دستگاههاي حکومتي در مسائل اقتصادي و عدم اجراي مناسب سياستهاي اصل 44» و «تخريب فضاي کسب و کار و قوانين دست و پا گير» را از جمله بيماريهاي مزمن اقتصاد کشور برشمردند و افزودند: اصلاح ساختاري بودجه که قرار بود مجلس و دولت، در چهار ماهه اول امسال آن را انجام دهند و همچنين اصلاح نظام بانکي از ديگر کارهاي مهم و اساسي است که بايد انجام شوند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: تحقق اين امور زيربنايي و ساختاري نيازمند مديريت شجاعانه، اميدوارانه، جهادي، همراه با اشراف ميداني بر مشکلات، عدم انفعال در برابر دشمن و شرطي نکردن اقتصاد به مسائل خارج از اختيار خودمان است.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: متأسفانه در سالهاي اخير به‌طور مکرر، اقتصاد کشور به تصميم هاي ديگران گره زده شد و بسياري از کارها به تصميم هاي امريکا موکول شد و در نتيجه سرمايه گذار و فعال اقتصادي نيز کارهاي خود را موکول به اين امور کرد.

ايشان يکي از راههاي حل مشکلات اقتصادي را استفاده از ظرفيت وسيع مردمي کشور دانستند و با تأکيد بر اينکه برخورد دولت با عوامل مخرب در بخشهاي گوناگون اقتصادي بسيار ضروري است، افزودند: بايد با قاچاق، دلالي ها، خريدهاي خيانتکارانه‌ي ارزاق عمومي و احتکار، بدون هراس از جنجال ها، برخورد قاطع شود و همه بايد از دولت در اين عرصه حمايت کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي در بيان چند کار و وظيفه اساسي که بايد به عنوان تفکري عام مورد توجه و عمل سه قوه قرار گيرد، «رونق توليد» را کليد حل بسياري از مشکلات خواندند و افزودند: در سايه عزم جهادي و به‌کارگيري جوانان متخصص، موانع رونق توليد قابل رفع است که اگر اين هدف محقق شود، مسائلي نظير اشتغال، کاهش تورم، رفاه مردم و صادرات، شتاب خوبي خواهد گرفت.

ايشان «اعتماد به جوانان» را راه حل اصلي برشمردند و خاطرنشان کردند: هر جا به نسل جوان اعتماد کرديم و حداقلِ امکانات را در اختيارش گذاشتيم، پيش رفتيم.

رهبر انقلاب توليدات تحسين برانگيز نظامي از جمله موشک‌هاي نقطه زن بالستيک و کروز با برد 2 هزار کيلومتر را نتيجه اعتماد به جوانان مؤمن، با انگيزه و خستگي ناپذير خواندند و افزودند: در بحث غني سازي 20 درصدي اورانيوم و تأمين نيازهاي پزشکي هسته اي نيز وقتي کار را به جوانان محول کرديم، در ميان ناباوري بسياري، کار به اين مهمي را به سرانجام رساندند، ضمن اينکه مشکل ترين بخش غني سازي، رسيدن به 20 درصد است و مراحل بعدي، آسانتر از اين مرحله است.

ايشان پرسيدند: آيا اينگونه جوانان نمي توانند مشکلات صنايع را حل کنند و با يافتن حلقه هاي مفقوده بخش هاي مختلف، کارها را به سامان برسانند؟

رهبر انقلاب با ابراز تلخ کامي از شنيدن خبر تعطيلي برخي واحدهاي توليدي يا کشاورزي، وزارت صنايع را به تهيه فهرست موارد مورد نياز واحدهاي توليدي (اعم از ماشين آلات، قطعات و مواد اوليه) و ارائه فراخوان براي رفع اين نيازها توصيه مؤکد و خاطرنشان کردند: بسياري از اين موارد در داخل کشور قابل تأمين است.

بايد تلاش برنامه ريزي شده و بي وقفه براي خودکفايي بويژه در زمينه کشاورزي داشت

حضرت آيت الله خامنه اي دومين کار و وظيفه اساسي دولت و ديگر قوا را «تلاش برنامه ريزي شده و بي وقفه براي خودکفايي بويژه در زمينه کشاورزي» برشمردند و افزودند: متأسفانه در مقطعي با اين حرف که خريد محصولات از بيرون ارزان‌تر تمام مي شود و توليد در داخل صرفه اقتصادي ندارد، روند خودکفايي دچار ضربه شد.

ايشان افزودند: البته ممکن است خريد برخي محصولات از جمله گندم از خارج به صرفه باشد، اما اگر جلوي واردات اين محصول مهم را گرفتند چه کار خواهيم کرد؟ بنابراين بايد با تلاش بيشتر به راه عاقلانه خودکفايي ادامه دهيم.

رهبر انقلاب خودکفايي در زمينه بنزين را مهم برشمردند و افزودند: پالايشگاه ستاره خليج فارس که به همت سپاه احداث و راه اندازي شد، حدود يک‌سوم مصرف مسرفانه کنوني بنزين را تأمين مي کند که بسيار مهم است.

اقتدار و آبروي کشور در «خودکفايي» است

حضرت آيت الله خامنه اي در جمع بندي اين محور تأکيد کردند: اقتدار و آبروي کشور در «خودکفايي» است و بايد نيازهاي مهم کشور را خودمان توليد و تأمين کنيم.

«سهولت کسب و کار» سومين مسئله اي بود که رهبر انقلاب به عنوان دستور کار عمومي قوا مطرح کردند و افزودند: «مقررات و قوانينِ بسيار و گاه متناقض» عملاً مانع رونق فضاي کسب و کار شده است که بايد خيلي جدي اين مشکل دست و پا گير را برطرف کرد.

جوان، پرانگيزه و خستگي ناپذير ثروتي عظيم و بي نظير هستند

رهبر انقلاب نيروي انساني کارآمد، جوان، پرانگيزه و خستگي ناپذير را ثروتي عظيم و بي نظير دانستند و افزودند: هزاران گروه تحقيقاتي در داخل و خارج از دانشگاهها وجود دارند که مي‌توانند با ايده ها و فکرهاي خوب و راهگشا، چرخه کارها در بخش صنايع و معادن و ديگر بخشها را روان سازي و مسائل زمين مانده را راه‌اندازي کنند.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان به موضوع تلاشها و اقدامات ضد ايراني امريکا پرداختند و خاطرنشان کردند: در مواجهه با دشمن دو راه بيشتر وجود ندارد يا عقب‌نشيني ما و پيشروي متقابل آنها و يا مقاومت و ايستادگي که تجربه ما در جمهوري اسلامي نشان مي‌دهد هر جا در مقابل دشمن مقاومت کرديم، جواب گرفتيم.

مقاومت در عرصه اقتصادي به معناي مستحکم کردن ساخت اقتصادي کشور است

ايشان مقاومت در عرصه اقتصادي را متفاوت از مقاومت در عرصه نظامي دانستند و افزودند: مقاومت در عرصه اقتصادي به معناي مستحکم کردن ساخت اقتصادي کشور است که لازمه آن هم برخورد جدي با مسائل و پيگيري امور است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه براي اصلاح امور نبايد چشم به خارج دوخت، خاطرنشان کردند: چشم دوختن به بيگانه موجب ضربه به کشور مي شود که نمونه آن را در برخورد اروپايي ها در قضيه برجام مي بينيم.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: ما با اروپايي ها، مشکل و دعوايي نداشتيم اما آنها به هيچيک از تعهدات خود عمل نکردند و نمي کنند و در عين حال مدام ادعا مي کنند که ما به برجام پايبند هستيم.

ايشان با تأکيد بر اينکه علاوه بر دولت، مردم نيز بايد براي حل مسائل اقتصادي، نقش آفريني کنند، گفتند: مردم با خريد محصولات داخلي و استمرار حمايت از کالاي ايراني، پرهيز از اسراف، توجه نکردن به شايعات در فضاي مجازي و زياده روي نکردن در خريد، مي توانند به رونق توليد کمک کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه سخنان خود، در تبيين طراحي امريکايي‌ها در شرايط فعلي گفتند: آنها تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا با فشارهاي شديد اقتصادي، اولاً نظام محاسباتي مسئولان را به‌گونه‌اي تغيير دهند تا آنان مجبور به تسليم شوند و ثانياً مردم را در مقابل نظام قرار دهند.

ايشان با تأکيد بر اينکه طراحي و محاسبه امريکا همانند محاسبات چهل سال گذشته غلط است و به نتيجه هم نخواهند رسيد، افزودند: امريکايي‌ها اين بار نيز قطعاً شکست خواهند خورد و در اين موضوع ترديدي نيست.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: سردمداران امريکا به دليل بغض و کينه اي که به جمهوري اسلامي ايران دارند، کور شده اند و نمي توانند درست محاسبه کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به مخالفت بسياري از صاحبنظران در امريکا با شيوه برخورد با ايران و گروههاي مقاومت گفتند: مسئولان کنوني امريکا واقعاً درک درستي نسبت به مسائل گوناگون و همچنين جمهوري اسلامي ندارند.ايشان با تأکيد بر اينکه هيچکس نبايد از هيبت ظاهري، تشرها و هياهوهاي امريکا بترسد، افزودند: ابرقدرتها معمولاً کار خود را با تشر و هياهو پيش مي برند و هرگونه جا زدن در مقابل اين تهديدها خطا است.


 يك نكته از هزاران 

 حليم با طعم گوشت يا پنبه؟

اين روزها بازار شايعه در مورد حليم، اين پاي ثابت افطاري‌ها، در فضاي مجازي و بين مردم بسيار داغ شده است .

برخي شنيده‌ها حکايت از آن دارد که برخي فروشندگان به‌جاي گوشت، از رشته‌هاي پنبه در حليم استفاده مي‌کنند.

اما بنابه اظهار رئيس اتحاديه صنف کبابي، حليم و پزندگان غذاهاي سنتي تهران، وجود پنبه در حليم يک دروغ بزرگ و خنده‌دار است. مگر مي‌شود در يک غذا ماده‌اي مانند پنبه وجود داشته باشد و مردم متوجه آن نشوند.

اما اين شايعه از کجا ريشه گرفته است؟ اصولا يکي از ويژگي‌هاي مهم حليم، لعاب‌دار و کشدار بودن آن است که اين خاصيت را به واسطه پخته شدن طولاني مدت با گندم به خود مي‌گيرد و چون گوشت همزمان با گندم پخته مي‌شود، در اين فرايند رشته رشته مي‌شود و از همين‌جاست که اين روزها به دليل کمبود و گراني گوشت، برخي معتقدند پزندگان حليم به‌جاي گوشت از پشم يا پنبه استفاده مي‌کنند.

به جاي توجه به چنين شايعاتي و دامن زدن به آن‌ها، بهتر است حليم مورد نياز خود را تحت هر شرايطي از فروشندگان معتبر تهيه کنيم تا بدون هر شائبه‌اي، افطاريِ دلپذير داشته باشيم!


 ميز خبر 

 بر اساس دستور شوراي عالي امنيت ملي؛

توقف برخي تعهدات برجامي ايران از سوي سازمان انرژي اتمي آغاز شد

اجراي برنامه‌هاي مربوط به توقف برخي تعهدات کشور در برجام که در بيانيه شوراي عالي امنيت ملي بر آن تاکيد شد آغاز شده است.به گزارش صداوسيما، يک مقام مطلع در سازمان انرژي اتمي اعلام کرد: اجراي برنامه‌هاي مربوط به توقف برخي تعهدات کشور در برجام که در بيانيه شوراي عالي امنيت ملي بر آن تاکيد شد آغاز شده است.

وي افزود: توقف برنامه‌هاي مربوط به رعايت سقف توليد اورانيوم غني شده و همچنين توليد بدون محدوديت آب سنگين در تأسيسات اراک که در دوره 60 روزه مربوط به گام اول بر انجام ان تاکيد شده، برنامه‌هايي است که با جديت دنبال مي‌شود.اين مقام مسئول گفت: طي روزهاي جاري براي آگاهي افکار عمومي از اقدامات انجام شده، برنامه‌هايي براي بازديد نمايندگان رسانه‌هاي گروهي از تأسيسات فعال در نطنز و اراک پيش بيني شده که بزودي اعلام خواهد شد.

نشنال اينترست خبر داد؛

احتمال اخراج بولتون از کاخ سفيد در پي اختلاف با ترامپ و پمپئو درباره ايران

نشنال اينترست به نقل از منابع آگاه از احتمال اخراج جان بولتون از کاخ سفيد خبر داد.

به گزارش ايلنا به نقل از «نشنال اينترست»، منابع آگاه خبر دادند که ترامپ خواهان اخراج جان بولتون است. بر اساس اين خبر، افزايش تنش با ايران، يکي از دلايلي است که ترامپ را قانع کرده‌ است تا جان بولتون را اخراج کند. البته ترامپ تاکنون اين موضوع را صريحا بيان نکرده است. حتي بارها از علاقه شخصي خود به بولتون صحبت کرده است.

ترامپ اخيرا در مصاحبه‌اي در مورد بولتون گفت: بولتون مواضع شديد و جنگ‌طلبانه‌اي دارد و من مدام بايد او را متعادل کنم.

وي هم‌چنين در مورد علاقه خود به بولتون گفت: من جان بولتون را عميقا دوست دارم.

آماده‌باش امنيتي بي‌سابقه در اطراف تأسيسات نفتي کويت

بعد از هشدار امير کويت به نيروهاي گارد ملي اين کشور در پي تحولات اخير منطقه، رسانه‌هاي کويتي از آماده‌باش امنيتي بي‌سابقه به ويژه در اطراف تأسيسات نفتي و آب‌هاي منطقه‌اي خبر دادند.

به گزارش ايسنا، روزنامه القبس کويت به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: گارد سواحل کويت براي حمايت از آب‌هاي منطقه‌اي در برابر هرگونه تجاوزاتي در آماده باش است. در سايه تحولات اخير نيروهاي گارد سواحل تدابير امنيتي شديدي را اتخاذ کرده و گشت‌هاي آن‌ها در مناطق مختلف مستقر شده‌اند.اين منابع تأکيد کردند که مأموريت گارد ملي درباره حمايت از تأسيسات نفتي در راستاي طرح وزارت کشور براي حمايت از تأسيسات حياتي در برابر هرگونه تجاوز يا طرح تروريستي است.

اوکراين روسيه را تحريم کرد

نخست وزير اوکراين از اقدام کي‌يف براي اعمال تحريم‌هاي اقتصادي جديد عليه روسيه خبر داد.به گزارش مهر به نقل از تاس، «ولاديمير گوريزمان» نخست وزير اوکراين، اعلام کرد که کي‌يف در واکنش به اقدامات روسيه تحريم‌هاي اقتصادي جديدي را عليه مسکو به اجرا مي‌گذارد.

اين تحريم‌ها شامل محصولات صنعتي، کودهاي معدني، محصولات کشاورزي، وسايل نقليه، چوب و ديگر موارد مي‌شوند.


 خبــــر 

 ادعاي رسانه‌هاي عربي مبني بر سفر يک مقام عالي رتبه قطري به تهران

رسانه‌هاي عربي در اخبار ضد و نقيضي مدعي شدند که طي چندروز گذشته يک مقام عالي رتبه قطري به تهران سفر کرده و با مقامات عالي رتبه کشورمان ديدار کرده است.به گزارش ايسنا، روزنامه القدس العربي چاپ لندن مدعي شد که دو روز پيش محمد بن عبدالرحمن آل ثاني، وزير خارجه قطر در سفر غيرعلني به تهران آمده و با مسئولان جمهوري اسلامي ايران از جمله محمد جواد ظريف، وزير خارجه ايران ديدار و گفت‌وگو کرده است.

يک منبع که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است مدعي شد: واشنگتن از سفر محمد بن عبدالرحمن که معلوم نيست در چارچوب روابط دو جانبه و يا کاهش تنش ميان ايران و آمريکا بوده است، آگاهي داشت.

بيانيه سازمان ملل با محوريت تشديد تنش در خليج فارس

سازمان ملل با صدور بيانيه‌اي از تمامي طرف‌ها خواست تا از هرگونه اقدامي که تنش در منطقه خليج فارس را تشديد مي‌کند، اجتناب ورزند.

به گزارش ايسنا، به نقل از الخليج آنلاين، "فرحان حق"، معاون سخنگوي دبيرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتي خود در مقر دائم سازمان‌ ملل در نيويورک اعلام کرد: ما از تمامي طرف‌ها در منطقه مي‌خواهيم که از هرگونه اقدامي که وضعيت در خليج فارس را وخيم مي‌کند، خودداري کنند.فرحان حق در ادامه افزود: ما همچنين خواستار خويشتنداري تمامي طرف‌ها براي حفظ صلح منطقه‌اي در خليج فارس و آزادي دريانوردي هستيم.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

سخنران کليدي

نوريني تيبجاني – سِپرُس

Noureini- Tidjani- Sepros

معاون مديرکل يونسکو

يادداشت هاي کليدي ساليانه

جلسه جامع (عمومي)، سه شنبه، 22 آگست، ساعت 11 تا 12

کمک يونسکو به يازدهمين کنفرانس عمومي

انجمن بين المللي دانشگاه ها ( دوربان، آگست 2000 )

يونسکو

دانشگاه ها – دروازه اي به سوي آينده

سخنراني افتتاحيه يونسکو در پنجاهمين سالگرد انجمن بين المللي دانشگاه ها دوربان 22 تا 25 آگست 2000

ادامه مطالب

پويايي اقدام جهاني براي بهبود آموزش

ازاين پس، سؤال اين خواهد بود : چگونه آموزش به تصميم گيري اين موضوعات کمک مي کند؟ با ادامه آن، چگونه آموزش عالي به تصميمات کمک مي نمايد؟

اين سؤالات کانون هاي استراتژي ميان مدت بعدي يونسکوخواهد بود. ( 2002 تا 2008) و تمام شرکت کنندگان دعوت خواهند شدتا تخصص خاص خودشان را درجهت اين هدف مشترک هدايت نمايند .

بدين ترتيب، اين چه نتيجه اي براي دانشگاه هاي جهان دارد؟

قبل ازهمه، يک سياست فعال تعليم وتربيت پرسنل بايستي به منظور حمايت از تلاش ها در جهت بهبود و پژوهش پياده گردد.

ترويج يکپارچگي جهاني وتوسعه دوطرفه

ثانياً ، دانشگاه هاي فردا بايستي توسعه همزمان را ازطريق شرکايي که ارزشي به فرهنگ هاي جامعه هاي متنوع مي افزايند ترويج نمايد.

بدين ترتيب، همکاري، يک مأموريت تکميلي براي سه مأموريت کلاسيک آموزش عالي مي گردد، تعليم و تربيت، پژوهش و خدمت به جمع گرايي.

دراين ديدگاه، محورهاي جغرافيايي بايستي فعال باشد شمال/ جنوب و جنوب / شمال، جنوب / جنوب و شمال / شمال

بدين ترتيب توسعه به جنوب کمک ميکند که به يک نوعي از الهام لازم براي الزام در بررسي فرهنگ را به عنوان کليد قرن بيست ويکم نشان دهد.

شبکه هاي اجتماعي تکميل شده توسط مؤسسات اجازه تأسيس فرايندهاي واسط و ارتباطات را ميدهد .

کاهش حذف

اين فوريت وجود دارد که يک دانشگاه که به روي جامعه باز باشد، تمام شکل هاي حذف و بي عدالتي را کاهش مي دهد، همان چيزي که در قرن بيست ويکم بايد شکوفه بدهد . براي اين ايده آل يونسکو بايستي با تمام حسن نيت به خصوص مشارکت هاي ممتاز مثل IAU را تحرک بخشد، و در پنجاهمين سالگرد آنچه که براي آن اميدواريم را با تمام وجودمان در چشم اندازهاي جديد مشاهده کنيم .

من در يازدهمين کنفرانس عمومي سازمان ملل متحد براي شما و IAU آرزوي موفقيت مي کنم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي