جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114

سکانس پاياني ليگ برتر
کدام تيم جام قهرماني را بالاي سر مي برد؟


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 سکانس پاياني ليگ برتر
 کدام تيم جام قهرماني را بالاي سر مي برد؟ 

 ديدارهاي هفته سي ام ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي کشور، امروز به صورت همزمان از ساعت 21:30 برگزار مي شود. در روز پاياني مسابقات هيجان قهرماني بين هواداران پرسپوليس و سپاهان از اصفهان تا شهر جم بوشهر در خليج فارس به اوج مي رسد. شاگردان برانکو و قلعه نويي در آخرين پيچ کورس قهرماني هستند و البته روي کاغذ شانس پرسپوليس بيشتر است زيرا با يک مساوي سومين قهرماني متوالي خود را در ليگ برتر جشن مي گيرد اما سرخپوشان تهراني 4 هفته است که در ليگ برتر پيروز نشده اند و به دليل خستگي، شادابي ابتداي فصل را ندارند. نگاهي به ديدارهاي اين هفته مي اندازيم:

استقلال تهران - سپيدرود رشت؛ جنگ بقا و نايب قهرماني

مردود شدن گل صحيح استقلال مقابل صنعت نفت باعث شد که اين تيم در هفته پاياني از کورس قهرماني خارج شود. با اين حال آبي پوشان براي کسب سهميه قطعي آسيا بايد تلاش کنند و اگر در تقابل با قرمزپوشان شهر رشت پيروز نشوند ممکن است رده سوم جدول ليگ را هم از دست بدهند؛ اتفاقي که اصلا به مذاق هواداران ناراحت استقلالي خوش نخواهد آمد. البته آبي پوشان شانس نايب قهرماني هم دارند به شرطي که استقلال خوزستان از سپاهان امتياز بگيرد که احتمالش کم است.

سپيدرود هم براي بقا تلاش مي‌کند و با انگيزه‌اي فراوان به ميدان مي آيد بنابراين استقلال اگر اين تيم را دستکم بگيرد ممکن است دچار غافلگيري شود. استقلال در اين بازي فرهاد مجيدي سرمربي جديد خود را هم روي نيمکت ندارد و مجيدي از روي سکوها آخرين بازي فصل تيمش را نظاره مي‌کند.

استقلال بازي رفت را در رشت 5 بر صفر سپيدرود را شکست داد ولي بعيد است در اين بازي نتيجه بازي رفت تکرار شود.

ماشين سازي تبريز- پديده شهر خودرو؛ به دنبال سهميه آسيايي

ماشين سازي که هفته گذشته با يک امتيازي که از پرسپوليس گرفت مانع از قهرماني زودهنگام سرخپوشان تهراني شد، امروز مقابل تيم پديده قرار مي‌گيرد. پديده روي کاغذ شانس نايب قهرماني دارد ولي اين بخت زياد نيست. از سويي ديگر ماشين سازي 7 هفته است که رنگ برد را نديده و بعيد است در آخرين بازي فصل به پيروزي برسد ضمن اينکه بازيکنان رضا مهاجري انگيزه زيادي براي اين مسابقه ندارند اما پديده براي کسب سهميه تلاش مي‌کند. بازي رفت دو تيم با نتيجه مساوي 2 بر 2 به پايان رسيد.

سايپا - صنعت نفت آبادان؛ بدون حساسيت

اين بازي سومين سرمربيگري ابراهيم صادقي در سايپاست.
نارنجي پوشان هفته گذشته مقابل تيم استقلال خوزستان پيروز شدند و در اين بازي هم به دنبال برد هستند. صنعت نفت هم هفته قبل بعد از 4 برد متوالي مقابل استقلال تهران به مساوي رسيد. انگيزه دو طرف تقريبا برابر است. سايپا در صورت برد شانس ششم شدن را در ليگ دارد و صنعت نفت مي‌خواهد رتبه تک رقمي کسب کند و به رده هفتم برسد. نفت آبادان در بازي رفت هم 2 بر يک پيروز شده بود.بازي دو تيم حساسيت زيادي ندارد.

نفت مسجدسليمان - ذوب آهن اصفهان؛ عمليات بقاي کريمي

نفتي‌ها براي اينکه جشن بقا در ليگ برتر بگيرند بايد در خانه آماده‌ترين تيم ايران را شکست بدهند. ذوب آهن تنها نماينده صعود کرده ايران در ليگ قهرمانان آسياست و بسيار هماهنگ شده و به بلوغ تاکتيکي رسيده است اما نفت مسجدسليمان با فيروز کريمي به دنبال بقاست. بازي رفت دو تيم با نتيجه مساوي بدون گل به پايان رسيد. فيروز کريمي اين مرتبه براي نجات تيمش کار سختي پيش رو دارد.

سپاهان - استقلال خوزستان؛ نصف جهان در روياي قهرماني

شاگردان امير قلعه‌نويي با روياي قهرماني در هفته آخر به ميدان مي‌روند. آنها از برد خود مقابل تيم سقوط کرده استقلال خوزستان مطمئن هستند؛ تيمي که ضعيف ترين خط حمله و دومين خط دفاع ضعيف ليگ را در اختيار دارد و بعيد است بتواند از سپاهان امتياز بگيرد. حتي برخي به کنايه مي‌گويند استنلي کي‌روش در اين مسابقه بر تعداد گل‌هاي زده‌اش اضافه خواهد کرد تا با اقتدار آقاي گل ليگ شود. استقلال خوزستان هم اگر چه تلاش مي‌کند خود را حريفي چغر براي سپاهان قدرتمند نشان بدهد اما بعيد است که زورش به اين تيم برسد.

قلعه‌نويي و شاگردانش فقط اميدوارند که پرسپوليس مقابل پارس جنوبي بازنده شود تا آنها جام قهرماني را بالاي سر ببرند. بازي رفت دو تيم با نتيجه مساوي يک بر يک به پايان رسيد اما در آن زمان استقلال خوزستان شرايط بهتري داشت ولي اين تيم امروز انگيزه‌اي براي جنگيدن ندارد.

نساجي مازندران - پيکان تهران؛ شام آخر جلالي

تنش و درگيري بين کادرفني و مالک باشگاه نساجي باعث شده که وضعيت اين تيم در نوع خود جالب شود! حتي باشگاه حميد مطهري دستيار مجيد جلالي را يک هفته به پايان مسابقات اخراج کرد. اما پيکان هم وضعيتي متفاوت دارد حسين فرکي با خيال راحت روي نيمکت مي‌نشيند زيرا فصل آينده هم سرمربي پيکان است، برعکس جلالي که مي‌داند فصل بعد ديگر در اين تيم جايي ندارد. نساجي در رده يازدهم و پيکان روي پله نهم جدول ليگ ايستاده است. بازي رفت دو تيم هم در تهران يک بر صفر به سود نساجي به پايان رسيد.

فولاد خوزستان - تراکتورسازي تبريز؛ جدال قرمزپوشان

فولاد براي حفظ پله هفتمي در جدول ليگ تلاش مي‌کند و تراکتورسازي هم کورسويي از اميد دارد تا شايد آسيايي شود بنابراين دو تيم براي برد تلاش مي‌کنند به خصوص اينکه فولاد در بازي رفت هم 2 بر يک مقابل تراکتورسازي به پيروزي رسيده است. قرمزپوشان شمال و جنوب ايران هواداران زيادي دارند اما در اين فصل موفق نبودند.

پارس جنوبي - پرسپوليس؛ سرخپوشان به دنبال هت تريک قهرماني

هواداران پرسپوليس براي شروع اين مسابقه لحظه شماري مي‌کنند. آنها بي‌صبرانه منتظر هستند تا پرسپوليس بتواند در بازي با پارس جنوبي پيروز شود يا مسابقه با مساوي به پايان برسد و تيم محبوب آنها براي سومين فصل متوالي جام قهرماني را بالاي سر ببرد. از سويي ديگر هواداران نگران هم هستند چون اگر پارس جنوبي به پيروزي برسد در آن صورت اين تيم سپاهان است که جام قهرماني را از سرخپوشان تهراني مي‌ربايد.

مهدي تارتار اعلام کرده با تمام توان مقابل پرسپوليس بازي خواهد کرد زيرا نمي‌خواهد شرافت خودش ومکتب پرسپوليس را زير سوال ببرد. پرسپوليس هم اگر خواهان قهرماني است بايد از تيم پارس جنوبي امتياز بگيرد.

بازي رفت دو تيم با نتيجه 3 بر يک به سود پرسپوليس به پايان رسيد و علي عليپور دو گل از سه گل سرخپوشان را در آن بازي زد. البته شرايط کاملا با آن بازي فرق مي‌کند بازيکنان پرسپوليس به دليل فشردگي رقابت‌هاي ليگ برتر و ليگ قهرمانان آسيا خسته هستند ولي در اين بازي بايد با تمام توان به ميدان بروند و تيم مهدي تارتار را شکست دهند و جام را در شهر جم بالاي سر ببرند.


 خبـــرنامه 

 بازتاب حضور ويلموتس در ايران

پشت به تحريم، رو به آينده

سرانجام تکليف نيمکت تيم ملي فوتبال ايران مشخص شد و مارک ويلموتس هدايت تيم کشورمان را بر عهده خواهد داشت.

او که سابقه هدايت تيم هاي ملي بلژيک و ساحل عاج را در کارنامه دارد، از ماه آينده و به طور رسمي در ديدارهاي دوستانه مقابل سوريه و کره جنوبي کار خود را آغاز مي کند. اين اتفاق باعث شد تا رسانه هاي بين المللي درباره اين انتخاب تحليل هاي مختلفي ارائه دهند.

شينهواي چين در اين خصوص نوشت: «ويلموتس قبول کرده تيم ملي ايران را به‌عنوان بهترين تيم آسيا به جام‌جهاني ببرد و البته قطعا بيش از اينها از او انتظار خواهند داشت. او کادرفني خودش را دارد و هزينه بالاي او را فدراسيون فوتبال ايران در روزگار سخت تحريم پرداخت مي‌کند.»

وب‌سايت عرب زبان «البوابه» در اين باره نوشت: «در شرايطي که گمان مي‌شد ايران تحت تحريم‌هاي جدي و سنگين، هرگز براي مربي خارجي هزينه نکند و به مربيان داخلي خودش پناه ببرد، با ويلموتس بلژيکي قرارداد بسته و البته هزينه او و تيمش نيز کم نخواهد بود.»

نشريه «اکيپ» فرانسه در بخش خبرهاي کوتاه خود ضمن اشاره به قطعي شدن مذاکره فدراسيون فوتبال ايران با ويلموتس بلژيکي نوشت: «ايران انتخاب خوبي داشته است، ويلموتس هرگز کمتر از کي‌روش نيست اما کار سختي در پيش دارد، مشکل کشورهاي در حال توسعه بدون ترديد، امکانات است و اين مرد بلژيکي که تجربه کار با ساحل عاج را داشته لابد از کمبود امکانات در برخي کشورهاي خاورميانه آگاهي دارد و مي‌تواند با شرايط سازگار شود.»

«هد لاتست» بلژيک در گزارش مفصلي از روند مذاکره ايران با ويلموتس نوشته است: «يک ميليون و 300 هزار دلار رقمي است که بابت مذاکره ويلموتس با فدراسيون فوتبال ايران اعلام شده و البته او هزينه تيم فني و دستيار خودش را هم در پي خواهد داشت. ويلموتس براي ايران مربي خوبي خواهد بود و ما اگر جاي ايران بوديم از او مي‌خواستيم در تشکيل چند آکادمي مهم فوتبال و آموزش مربيان جوان در تيم‌هاي جوانان خدماتي را ارائه بدهد.»

«استريت تايمز» در گزارشي نيمه‌سياسي و نيمه‌ورزشي از مذاکره ايران با ويلموتس نوشته و آن را با مذاکرات اين روزهاي ايران با اروپاييان مقايسه کرده و آورده است: «آماده کردن يک تيم ملي آماده و سرحال در شرايطي که ايران تجربه مي‌کند، بسيار سخت است. آنها چنين شرايطي را بارها تجربه کرده‌اند و چند بار پيش آمده که حتي براي يک بازي تدارکاتي به خاطر تحريم‌هاي آمريکا دچار مشکل بوده‌اند. اکنون بايد به فدراسيون فوتبال ايران به خاطر چنين تلاشي تبريک گفت. فوتبال، عامل صلح است و کاري با دنياي سياست ندارد.»

وب‌سايت تحليلي «RTBF» به قلم مانوئل جوس در اين باره مي‌نويسد: «ويلموتس مربي تازه تيم ملي فوتبال ايران است و فرصت دارد از حق خود در دنياي مربيگري دفاع کند. ايران بهترين تيم آسياست و بازيکنان بزرگ و مشهوري دارد که در خارج از فوتبال ايران نيز خوش‌درخشيده‌اند.» در ادامه اين گزارش آمده است: «ويلموتس دو دستيار خود را نيز خواهد داشت و به احتمال زياد طبق عادت قبلي دوست ندارد دستياران تحميلي داشته باشد. او کادر فني خودش را به ايران خواهد برد و حتي شايد شبيه به تجربه‌هاي قبلي پزشک و روانشناس تيم را نيز خودش انتخاب کند.»

خبرگزاري «آونير» بلژيک نيز نوشت: «ويلموتس راهي ايران مي‌شود و فرصت دارد به همه ثابت کند که در بلژيک به او بي‌مهري شده و مي‌توانست مربي بزرگي باشد. او در حد مربيان بزرگ دنيا نبوده مگر آنکه با ايران به همه ثابت کند که درباره او اشتباه کرده بودند.»

تغييرات پرسپوليس در جم

بازگشت نادري و عاليشاه

عليرضا بيرانوند، هفته گذشته و به دليل محروميت، بازي با ماشين‌سازي تبريز را از دست داد تا تيمش يک گل نسبتاً بد بخورد و همين مسئله قهرماني پرسپوليس را به تاخير انداخت.

علاوه بر اين، محمد نادري با تصميم عجيب برانکو ايوانکوويچ از ترکيب اصلي خارج شد و جاي خودش را به شايان مصلح داد که اين دومي عملکردي نااميد‌کننده برابر تيم تبريزي داشت. همچنين اميد عاليشاه بهترين بازيکن بازي رفت با ماشين‌سازي تبريز يک دقيقه هم فرصت بازي در ديدار برگشت را پيدا نکرد تا باعث شود برانکو براي ديدار با پارس جنوبي دست به تغييرات بزند.

بازگشت عليرضا بيرانوند که حتمي است. در خط دفاع برانکو به زوج سيدجلال حسيني و شجاع خليل زاده دست نمي‌زند. مهدي شيري هم مدافع راست پرسپوليس است ولي در سمت چپ شاهد بازگشت محمد نادري تکنيکي به ترکيب اصلي خواهيم بود. در خط مياني هم تغييري ديده نخواهد شد و پرسپوليس با مربع کمال کاميابي‌نيا، احمد نوراللهي، سيامک نعمتي و مهدي ترابي به ميدان خواهد رفت.

علي عليپور مهاجم فيکس پرسپوليس است که به نظر مي‌رسد با توجه به زمين ناهموار جم شايد برانکو بخواهد از اميد عاليشاه به جاي ماريو بوديمير استفاده کند. تجربه نشان داده برانکو به دليل مصدوميت جزئي بوديمير در زمين‌هاي نامناسب هموطن خود را روي نيمکت مي‌نشاند.

تائيد جدايي گريزمن

به مقصد بارسلونا

آنتوان گريزمن با انتشار ويديويي اعلام کرد که در پايان فصل پس از 5 سال از اتلتيکو مادريد جدا مي شود. قرارداد گريزمن که تابستان گذشته به امضا رسيد بند فسخ قراردادي به ارزش 125 ميليون يورو دارد که در ماه جولاي قابل فعال شدن است. گريزمن مقصد بعدي خودش را اعلام نکرده اما رسانه هاي اسپانيا از مذاکره جدي ميان بارسلونا و اين بازيکن خبر دادند. بارسا در تابستان گذشته هم علاقه زيادي به جذب گريزمن داشت اما اين بازيکن 28 ساله در نهايت تصميم گرفت در مادريد بماند اما حالا پس از 12 ماه نظر خودش را تغيير داده است.

قلعه‌نويي؛ گزينه سه عضو هيات مديره استقلال!

در آخرين جلسه هيات مديره باشگاه استقلال، بحث‌هاي داغي درباره انتخاب سرمربي آينده تيم استقلال انجام شده است. شنيده مي‌شود که احمد سعادتمند، کامران منزوي و ميرشاد ماجدي سه عضو هيات مديره باشگاه استقلال در اين جلسه روي نام امير قلعه‌نويي به عنوان سرمربي آينده اين باشگاه اصرار داشتند. اسماعيل خليل‌زاده که گفته مي‌شود رابطه نزديکي با سرمربي سپاهان دارد در هنگام اين صحبت‌ها در اتاق جلسه حضور نداشته اما واکنش مديرعامل چه بوده؟ اميرحسين فتحي که درباره انتخاب سرمربي تصميم‌گيرنده نهايي خواهد بود، به ديگر اعضا تاکيد کرده که نظر نهايي او سرمربي خارجي است و از طرف وزارت ورزش هم مخالفتي با تصميم او نکرده است. پيش از اين هم بارها شنيده شده که وزارت ورزش با حضور قلعه‌نويي در استقلال چندان موافق نيست.


 خبـــرنامه 

 ايسما؛ خريدي متوسط براي استقلال

فصل براي اسماعيل گونکالوس (ايسما) به پايان رسيد. وينگر و مهاجم اهل گينه بيسائوي استقلال تهران که بين دو نيم‌فصل به جمع آبي‌پوشان اضافه شد، در بازي با نفت آبادان آسيب ديد و به اين ترتيب دو بازي تشريفاتي پايان فصل را از دست داد.

گونکالوس که به اختصار «ايسما» خوانده مي‌شد، يکي از سه بازيکن سيه‌چرده استقلال در نيم‌فصل دوم بود. به جرات مي‌توان گفت که او نان درخشش پاتوسي و البته جذابيت انتقال گادوين منشا را خورد، در غير اين صورت سخت است بتوانيم به طور مستقل به عملکرد او در استقلال نمره قبولي بدهيم. ايسما در همه مسابقات فقط سه گل زد و البته هنوز فرصت فوق‌العاده‌اي را که در بازي برگشت با الهلال عربستان از دست داد، فراموش نکرده‌ايم. آن بخت طلايي روي پاس رويايي پاتوسي مي‌توانست سرنوشت آسيا، استقلال و شفر را عوض کند، اما ايسما اين کاره نبود. گونسالوس در هيچ مسابقه بزرگي ندرخشيد و تنها تصوير به جا مانده از او، شادي گل مفصل و چهار مرحله‌اي‌اش بعد از گل تصادفي به استقلال خوزستان خواهد بود! از اينها براي استقلال «تيام» در نيامد. اين باشگاه ضرر نخواهد کرد اگر فقط پاتوسي را نگه دارد و دلارهايش را خرج گروهي از بازيکنان خارجي کند که لااقل از روح‌الله باقري خودمان بهتر باشند!

خداحافظي خسرو حيدري از مستطيل سبز

بازيکن تيم استقلال در بازي با سپيدرود رشت از دنياي فوتبال خداحافظي مي‌کند.

خسرو حيدري بازيکن باتجربه تيم فوتبال استقلال، اعلام کرد که قصد دارد امروز در ديدار پاياني ليگ برتر مقابل سپيدرود رشت از دنياي فوتبال خداحافظي کند.

حيدري با وجود اينکه از چند تيم پيشنهاد داشت اما تصميم گرفت که با پيراهن استقلال از دنياي فوتبال خداحافظي کند. حيدري که سال‌هاست پيراهن استقلال را بر تن مي‌کند، سابقه بازي در تيم‌هاي پاس، پيکان و سپاهان را هم دارد.

او همچنين بازيکن تيم ملي ايران در جام جهاني 2014 برزيل بود و براي تيم ملي بازي کرد.

پايان داستان بشار و پرسپوليس؟

ممکن است همکاري باشگاه پرسپوليس و بشار رسن به زودي به پايان برسد.

در شرايطي که چند ماه پيش اعلام شد که بشار رسن و باشگاه پرسپوليس قراردادشان را تمديد کردند، ديروز مصاحبه‌اي از بشار رسن منتشر شد که در آن اعلام کرده بود مي‌تواند قراردادش را به صورت يک‌طرفه با باشگاه پرسپوليس فسخ کند. همچنين بشار اعلام کرده بود که 40 درصد از باشگاه پرسوليس طلبکار است و اين باشگاه بايد ابتدا طلب او را بدهد تا اين بازيکن در پرسپوليس ماندني شود.

40 درصدي که بشار رسن از آن صحبت مي‌کند مربوط به طلب گذشته اين بازيکن و همچنين آفر‌هايي است که بشار از باشگاه طلبکار است؛ مبلغي بين 60 تا 70 هزار دلار است (با احتساب دلار پانزده هزار توماني بين 900 ميليون تا يک ميليارد تومان). اين پولي است که بشار اعلام کرده با دريافت آن در پرسپوليس ماندني است.

اما نکته جالب در مورد تمديد قرارداد باشگاه پرسپوليس با بشار رسن مبلغ اين قرارداد است. شنيده شده که دو طرف بر سر 350 هزار دلار (با احتساب دلار پانزده هزار توماني مي‌شود پنج ميليارد و دويست‌وپنجاه هزار تومان) توافق کرده‌اند که اصلا پول کمي نيست. به اين مبلغ ماهيانه 10 ميليون تومان پول اجاره خانه و هزينه رفت‌وآمد بشار را هم اضافه کنيد تا متوجه شويد باشگاه پرسپوليس براي تمديد قرارداد با رسن چه هزينه سنگيني متقبل مي‌شود.

اين در شرايطي است که از راهرو‌هاي باشگاه پرسپوليس خبر مي‌رسد که برخي مديران اين باشگاه با اين شرايط و اين مبلغ راضي نيستند که بشار در پرسپوليس ماندني شود. آنها اعتقاد دارند با نصف پولي که به بشار رسن مي‌دهند مي‌توانند بازيکني در سطح «سيد محمدرضا حسيني» را پرسپوليسي کنند که نسبت به بشار هم بيشتر گل مي‌زند و هم بيشتر پاس گل مي‌دهد.

برخي مديران باشگاه پرسپوليس اعتقاد دارند باتوجه به اينکه بودجه ساليانه باشگاه پرسپوليس چيزي حدود 70 ميليارد تومان است توجيه اقتصادي ندارد که حدود 6 ميليارد تومان يعني تقريبا 10 درصد بودجه باشگاه براي جذب بازيکني مثل بشار هزينه شود.

با اين شرايط به نظر مي‌رسد داستان بشار و پرسپوليس رو به پايان است و به زودي شايد شاهد اين باشيم که هافبک عراقي پرسپوليس از اين تيم جدا شود. البته شنيده مي‌شود باتوجه به گراني ارز، باشگاه پرسپوليس احتمال دارد همکاري خود را با بازيکنان خارجي لغو کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي