جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132


خبر خوش آغاز زيست شبانه در تهران

رئيس قوه قضاييه:
نظام بانکي و سازمان ثبت اجازه رشد شرکت هاي صوري و کاغذي را ندهند

لاوروف:
«پاسخي سخت» به حملات تروريست‌ها در ادلب خواهيم داد


خبر


بزرگداشت روز جهاني صنايع دستي در خيابان استاد نجات الهي


امدادرساني به آسيب‌ديدگان از سيل و رانش زمين در چين


سرمقاله

اختلاف منافع و تضاد ايدئولوژيک؛
ميانجيگري ها براي بهبود روابط ايران با "ينگه دنيا"


درخواست زياده‌خواهانه وزير خارجه امارات از ايران


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 خبر خوش آغاز زيست شبانه در تهران  

 
بالاخره پس از مدت‌ها بحث و مذاکره و اما و اگرها و نگراني‌هاي امنيتي که درميان بود،پليس با اجراي طرح حيات شبانه در تهران موفقت کرد. اين طرح مدت‌ها در دستور کار و بررسي شوراي شهر تهران قرار داشت. طرحي که به موجب آن مراکز خريد و تفريحي و نيز رستوارن‌ها و کافي‌شاپ‌ها مي‌توانند تا 3 بامداد پذيراي شهروندان باشند.

زيست شبانه يکي از مهم‌ترين و ضروري‌ترين و در عين حال زيباترين امکاناتي است که يک پايتخت بايد داشته باشد؛ به‌خصوص پايتختي به وسعت تهران که روزهاي پرتردد و ترافيک و نيز از نظر کاري فشرده و کلافه کننده‌اي دارد و عملا براي مردم فرصتي براي رسيدن به مسائل خانوادگي و روزمره در طول روز بسيار کم است و گاهي شهروندان براي يک خريد خانوادگي مجبور مي‌شوند مرخصي بگيرند و يا از کار خود بزنند. چنين شرايطي ايجاب مي‌کند که شهروندان خسته اين شهر، امکان اين‌را داشته باشند که در ساعاتي از شب به خريد و تفريح و گردش در شهر بپردازند و به نيازهاي روحي و جسمي خود پاسخ دهند.

اکنون که پليس تهران نيز در اين زمينه اعلام آمادگي و همکاري کرده، مي‌توان شاهد شب‌هاي روشن و فعال و پرتحرک در شهر بود؛ فرصتي براي نشاط عمومي و هم‌افزايي اجتماعي. البته طرح زيست شبانه تهران فعلا محدود به 5 ناحيه ميدان وليعصرـ فاطمي، ميدان قدس ـ تجريش، صادقيه، نازي‌آباد و تهرانپارس است. پس از اجراي آزمايشي طرح زيست شبانه و مشخص شدن نقاط قوت و ضعف آن، طبعا مناطق ديگر شهر نيز به اين طرح خواهند پيوست.


 رئيس قوه قضاييه:
 نظام بانکي و سازمان ثبت اجازه رشد شرکت هاي صوري و کاغذي را ندهند 

 
رئيس قوه قضاييه با اشاره به اينکه سازمان ثبت اسناد و بانکها بايد مانع رشد شرکتهاي صوري شوند، گفت: نظام بانکي توانايي شرکت ها در بازپرداخت تسهيلات و همچنين وثايق را به دقت بررسي کنند.به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله سيدابراهيم رئيسي در جلسه مسئولان عالي قضايي با تبريک عيد سعيد فطر و حلول ماه شوال، ابراز اميدواري کرد که امت اسلامي از برکات ماه مبارک رمضان بهره مند شده باشد و نورانيت روحي و معنوي ناشي از طاعات و عبادات در اين ماه، رو به افول نگذارد.

رئيس قوه قضاييه با اشاره به سخنان اخير رهبر معظم انقلاب اسلامي در مراسم سالروز ارتحال امام خميني (ره) و خطبه هاي نماز عيد سعيد فطر، اين فرمايشات بويژه در باب تبيين شخصيت امام راحل را مهم و کاربردي توصيف کرد و افزود: کليدي ترين نکته اي که مقام معظم رهبري در خصوص شخصيت والاي امام بزرگوار فرمودند، همان بحث مقاومت در برابر مشکلات و دشمني ها بود که اين امر مي تواند در زمان حاضر، بهترين الگو براي همه آحاد ملت باشد.

آيت الله رئيسي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تلاش برخي افراد در جهت رواج بي عفتي و ناهنجاري در جامعه تاکيد کرد: دولت، نيروي انتظامي و دستگاه قضايي مسئوليت دارند که از امنيت رواني و اخلاقي جامعه صيانت کنند و اجازه ندهند کوچکترين بي عفتي و ناهنجاري، جامعه را تهديد کند. از طرفي امر به معروف و نهي از منکر به موجب موازين شرعي و قانون اساسي جمهوري اسلامي، امري عمومي و وظيفه همه مردم است و دستگاه هاي انتظامي و قضايي نيز به موجب شرع و قانون، موظفند از آمران به معروف و ناهيان از منکر حمايت کنند.

رئيس قوه قضاييه در پايان با اشاره به مشکلاتي که شرکت هاي صوري و کاغذي براي مردم و کشور ايجاد مي کنند، خاطرنشان کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بويژه اداره ثبت شرکت ها بايد همانند سازمان ثبت احوال که براي صدور شناسنامه افراد ابتدا هويت آنان را احراز مي کند، در ثبت شرکت ها و موسسات، هويت و اصالت شرکت يا موسسه را احراز کند.

آيت الله رئيسي ادامه داد: از طرفي بسياري از مردم که قرباني سودجويي شرکت هاي صوري و کاغذي مي شوند، ادعا مي کنند که بواسطه تبليغات اين شرکت ها در رسانه ها به آنها اعتماد کرده و پولي را در اختيار اين شرکت ها يا موسسات قرار داده اند. اين هم ادعاي بر حقي است زيرا به هر حال رسميت يک رسانه باعث مي شود آنچه تبليغ مي کند نيز رسميت پيدا کند و مردم به آن اعتماد کنند. بر اين اساس، رسانه ها نيز بايد هويت و اصالت يک بنگاه اقتصادي يا شرکت را پيش از انجام تبليغات، مورد بررسي قرار دهند تا مردم دچار مشکل نشوند.


 لاوروف:
 «پاسخي سخت» به حملات تروريست‌ها در ادلب خواهيم داد 

 وزير خارجه روسيه گفت، کشورش و ارتش سوريه به تجاوز گروه‌هاي تروريستي در ادلب «پاسخي سخت» خواهند داد.به گزارش فارس، «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه در نشست خبري مشترک با همتاي ماليايي خود در مسکو گفت که روسيه و سوريه به حملات عناصر تروريستي در ادلب واکنش نشان خواهند داد.

لاوروف با بيان اينکه اين واکنش «سخت» خواهد بود، افزود: «تروريست‌ها به حملات موشکي و پهپادي خود عليه مواضع ارتش سوريه در مناطق مختلف اين کشور و پايگاه هوايي "حميميم" روسيه ادامه داده‌اند».به گزارش روسيا اليوم،‌ وزير خارجه روسيه گفت که «نه ما و نه ارتش سوريه، چنين تجاوزاتي را بدون پاسخ نخواهيم گذاشت».


 خبر 

 يوکيا آمانو در نشست خبري:

تصميم ايران درباره کاهش تعهدات برجامي را رسما دريافت کرده‌ايم

مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در کنفرانسي خبري بر لزوم کاهش تنش‌ها تاکيد کرد.

به گزارش ايلنا، «يوکيا آمانو» در پاسخ به پرسشي درباره اين‌که آيا آژانس از بازگشت آمريکا به برجام استقبال مي‌کند، يا خير، گفت: وظيفه ما راستي‌آزمايي فعاليت‌هاي هسته‌اي است و نمي‌توانيم در اين باره نظر دهيم.وي همچنين گفت که برجام امروز دچار تنش شده است. بايد اين تنش‌ها را با گفت‌وگو تسهيل کرد.وي همچنين در واکنش به تصميم ايران براي کاهش تعهدات برجامي خود و اين که آيا آژانس در اين باره اطلاعي کسب کرده است، يا خير، گفت: سفير ايران در وين براي ما نامه اي آورد و يک کپي رسمي از بيانيه را دريافت کرديم.

ديده‌بان هسته‌اي سازمان ملل متحد همچنين گفت که آژانس به نظارتش بر عدم انحراف ايران از توافق پادمان ادامه خواهد داد.

وزير خارجه آلمان:

تلاش مي کنيم برجام ادامه يابد

ايرنا : وزير خارجه آلمان بارديگر بر حمايت سه کشور اروپايي از برجام تاکيد کرد و گفت: تلاش مي‌کنيم برجام ادامه يابد.

هايکو ماس ب در نشست خبري مشترک با وزير امور خارجه، با تشکر از محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان به خاطر استقبال از وي و هيات همراه گفت: مهم است که گفت‌وگوهاي ايران و آلمان در شرايط کنوني انجام شده و تبادل صريح نظرات صورت بگيرد. ما در منطقه‌اي حضور داريم که شرايط حساس و جدي دارد و افزايش تنش و رسيدن به مراحل نظامي فکر نمي‌کنم در راستاي منافع هيچ کسي باشد. به همين خاطر لازم است از رسيدن به اين شرايط جلوگيري کنيم.

وزير امور خارجه آلمان ادامه داد: در اين چارچوب تلاش مي‌کنيم اينستکس هم در قالب سه کشور اروپايي و هم فراتر از آن راه‌اندازي و اجرايي کنيم.وي ابراز داشت: آلمان همچنان از برجام حمايت مي‌کند. ما معتقديم که رسيدن به برجام کار درستي بوده است. همچنين به رسميت مي شناسيم که ايران خواهان دريافت حقوق خود در چارچوب برجام است تا بتواند از منافع آن استفاده کند.

وزير خارجه قطر: دوحه از آمريکا در تقابل با ايران حمايت نمي‌کند

وزير امور خارجه قطر تصريح کرد که کشورش نمي‌تواند از سياست‌هاي آمريکا عليه ايران حمايت کند.

به گزارش آنا از پرس تي وي، شيخ محمد بن عبدالرحمان آل ثاني به خبرنگاران در لندن اعلام کرد که کشورش نمي‌تواند از سياست‌هاي آمريکا عليه ايران حمايت کند.

وزير خارجه قطر تأکيد کرد که دوحه نمي‌تواند حمايت کاملي از سياست‌هاي آمريکا در قبال ايران داشته باشد زيرا کشورش با ديدگاه‌هاي منطقه‌اي به اين موضوع مي‌نگرد.عبدالرحمان آل ثاني ادامه داد که موضع کنوني آمريکا در قبال ايران فاقد نشانه‌هاي حرکت روبه‌جلو است و هيچ پيام سازنده و مثبتي در برندارد.وي تصريح کرد: «ما نمي‌خواهيم بين دو قدرت ايران و آمريکا برخوردي صورت گيرد زيرا ما خودمان در اين ميان متضرر مي‌شويم (زيان اين درگيري به ما هم مي‌رسد).»


 بزرگداشت روز جهاني صنايع دستي در خيابان استاد نجات الهي 


 امدادرساني به آسيب‌ديدگان از سيل و رانش زمين در چين 


 سرمقاله 

صنايع دستي در جدال مرگ و زندگي

زهرا کيان بخت

برخي مشکلات کليدي و بنيادي که کشور ما سالهاست با آنها دست به گريبان است ناشي از کم‌لطفي به برخي حيطه‌هاي خاص است که درصورت ديده شدن، مي‌توانستند به عنوان شاه‌کليد و راه‌حلي براي گذر از مشکلات، تلقي شوند. اما کم‌توجهي به برخي بخشها که اتفاقا، نظر به اهميت‌شان، در تقويم رسمي کشور هم روز يا هفته‌اي به آنها اختصاص داده شده، امري است که زيانهاي خاصي را نيز به کشور تحميل مي‌کند. از جمله اين مناسبتها که متاسفانه در طول سالهاي گذشته، آن طور که بايد و شايد مورد توجه و دقت‌نظر قرار نگرفته، حيطه صنايع دستي است. ديروز؛ بيستم خرداد ماه مطابق با دهم ژوئن، سالهاست به عنوان مناسبتي فراملي، با نام روز جهاني صنايع دستي نامگذاري شده است. بديهي است که حمايت از صنايع دستي هر منطقه‌اي مي‌تواند در توسعه و رونق آن نقش داشته باشد. در اين ميان، تاثيراتي که اين توسعه مي‌تواند بر تقويت توليد و اشتغال و گردشگري آن منطقه داشته باشد، امري انکارناپذير است. با وجود اين، و در حالي که هم‌اينک کشور ما دقيقا در بخشهايي مثل اشتغال و توليد و جذب گردشگر و ايجاد بازار براي محصولات و توليدات بومي و داخلي، با چالشهاي مختلفي مواجه است که تبعات آن را نيز مي‌توان به خوبي در گوشه و کنار جامعه، نظاره کرد، همچنان به ضرورياتي مثل تقويت حيطه صنايع دستي و حوزه‌هاي مشابه آن، با بي‌اعتنايي نگريسته مي‌شود. کشور ما سومين کشور توليدکننده صنايع دستي از لحاظ تنوع در دنيا بعد از هند و چين است. اين درحالي است که رونق بخشيدن به بخشها و شاخه‌هاي مختلف صنايع دستي کشور مي‌توانست آوازه کشور را در حيطه توليدات بومي اين بخش، در دنيا هر چه بلندتر سازد و به جاي آن که ايران بعد از کشورهايي مثل چين و هند، در رده‌هاي بعدي توليد صنايع دستي قرار گيرد، مي‌توانست به يکه‌تازي در اين عرصه بپردازد و چه بسا بي‌رقيب بماند. اين امر البته با حمايت از رشته‌ها و شاخه‌هاي مختلفي که با قدمت فراوان، موجب تپيدن قلب صنايع دستي ايران شده‌اند، محقق مي‌شد. اما در عمل، عدم حمايت کافي از اين شاخه‌‌ها، در گذر زمان، موجب فراموش شدن برخي از آنها شده و آنهايي هم که مانده‌اند، با کمبود حمايت کافي به سختي ادامه مسير مي‌دهند. در اين ميان، واردات بي‌رويه صنايع دستي ارزان‌قيمت از کشورهايي مثل چين و هند که به لحاظ کيفيت، در بسياري از موارد، با صنايع دستي بومي کشور قابل قياس نيست، فعالان اين عرصه را با مشکلات مضاعف روبرو کرده است که مي‌تواند در کمال تاسف باعث تضعيف هر چه بيشتر صنايع دستي کشور شود.

خصوصا اينکه در طي ماههاي گذشته با گراني ارز و تغيير و تحولات قيمتي، حيطه صنايع دستي نيز از اين تغييرات بي‌نصيب نمانده و بر مشکلات و تنگناهاي پيش روي شاغلان و فعالان اين عرصه افزوده شده است.

يکي از بديهي‌ترين موارد در بخشهايي نظير صنايع دستي، يافتن فرصت براي عرضه توليدات چه در داخل کشور و چه در خارج است؛ چيزي که تغيير و تحولات ارزي عملا در راه آن مانع ايجاد کرده؛ در داخل کشور، به دليل بالا رفتن هزينه‌هاي زندگي، معمولا مردم از خريد و استفاده از کالاهاي زيرمجموعه صنايع دستي خودداري کرده و آنها را مواردي غيرلازم برمي‌شمرند. در کنار آن، فراهم شدن بستر براي شرکت در نمايشگاههاي صنايع دستي خارجي هم موضوع ديگري است که فعالان اين عرصه در ارتباط با آن با مشکلاتي مواجهند. در شرايطي که عرصه‌هايي همچون صنايع دستي مي‌توانند شاهراه حل مشکلات مهمي نظير اشتغال و... باشند، انتظار مي‌رود به جاي ادامه يافتن سير مشکلات موجود، شاهد تلاش دستگاهها و بخشهاي مختلف براي حفظ حيات و پويايي بيشتر حوزه‌هايي نظير صنايع دستي باشيم.

zahrakianbakht@yahoo.com


 اختلاف منافع و تضاد ايدئولوژيک؛
 ميانجيگري ها براي بهبود روابط ايران با "ينگه دنيا" 

 تهيه و تنظيم: حميدرضا عسگري

روابط ميان دولت هاي ايران و آمريکا تا جايي از تاريخ به صورت يک خط ممتد و عادي در جريان بوده و در برهه هايي دچار فراز و فرودهاي قابل توجهي گرديده است. سير روابط دو کشور از شناسايي دو دولت تا تاسيس سرکنسولگري و سفارتخانه تا تبديل شدن به متحد استراتژيک ادامه داشته و نهايتاً رو به سوي سردي و بديني و حتي دشمني گذاشته است.

شايد تاريخ آشنايي و يا ارتباط غير رسمي ميان ايران و آمريکا را به کتاب«تحفه‌العالم» نوشته "ميرعبداللطيف بن ابوطالب الموسوي شوشتري" نسبت داد که در آن وي سعي دارد با توصيف تخيلي داستان كشف آمريکا به دست كريستوف كلمب را براي ايرانيان بازگو کند. اما ميرزا‌ محمدصالح كازروني شيرازي از محصلين اعزامي توسط عباس‌ميرزا 10 ‌سال بعد در سفرنامه‌اش شرح مفصلي درباره آمريكا يا به تعبير خودش «ينگه دنيا» نوشت، تازه بسياري فهميدند آمريكا اساساً كجاي اين دنيا هست.

اما روابط رسمي و ديپلماتيک دو کشور باز مي گردد به خرداد سال 1262 که دولت آمريکا اقدام به افتتاح کنسولگري در ايران مي کند و مدتي بعد در مهر 1265 با اعزام حسنقلي خان صدرالسلطنه به عنوان اولين نماينده رسمي ايران به آمريکا، ايران هم در ايالات متحده دفتر نمايندگي تاسيس کرد.

در شکل گيري روابط رسمي ميان دوکشور نمي توان نقش و افق ديد "جناب اميرکبير" را ناديده گرفت، آن هنگام که تلاش مي کرد تا ايران را از زيربار فشارها و دست اندازي هاي روس و انگليس برهاند. لذا به ميرزامحمدخان سفير ايران در تركيه دستور داد تا با وزيرمختار امريكا در عثماني ديدار و براي بستن قرارداد همكاري با او مذاكره كند. البته که تابو شکني در هر زماني هزينه هاي خاص خود را دارد و با منافع بسياري در تضاد است، و چنين شد که اميركبير نيز هزينه اين اقدام سياسي خود را خيلي زود دادو بعد از يك‌ماه با دسيسه انگليسي‌ها معزول شد و به قتل رسيد.

براي بيش از نيم قرن و تا پايان حکومت قاجار و روي کار آمدن حکومت پهلوي، به سبب تعمق و تمرکز انگليس ها و روس ها بر دربار ايران، نمي توان بخش قابل ملاحظه اي براي روابط ايران و آمريکا درنظر گرفت. اما در شهريور 1320 در پي حمله متفقين به ايران و درخواست کمک از سوي رضاشاه به آمريکايي ها، ايالات متحده اين درخواست را ناديده گرفت اما روابط دو کشورپس از پايان جنگ جهاني و در سال هاي سلطنت محمدرضا شاه به سبب تغيير موازنه قدرت جهاني به نفع آمريکا، گرم و نزديک گرديد.

البته اين گرمي روابط تمام منافعش نصيب آمريکا مي شد، تا جايي که ايالات متحده براي حفظ و تضمين جايگاه خود در ايران، ابايي از دسيسه چيني و کودتا عليه دولت قانوني ومردمي دکتر مصدق به عنوان رهبرملي شدن صنعت نفت نداشت.

حضور و نفوذ آمريکايي در ايران به قدري افزايش يافت که ايران را "جزيزه ثبات" و "ژاندارم" امين خود در منطقه مي دانستند. اما اين جزيره با رويدادي غيرقابل باور براي آمريکاها به دست نيروهاي انقلابي فتح شد.

تغيير جايگاه آمريکا درايران از متحد استراتژيک به دشمن اصلي

با پيش رفتن تحولات به نفع انقلابيون و روشن‌شدن وخامت اوضاع در ايران، همزمان با تشكيل دولت بختيار در دي‌ماه سال 1357 كنفرانسي با حضور كارتر رئيس‌جمهور امريكا، ژيسكاردستن رئيس‌جمهور فرانسه، هلموت اشميت صدراعظم آلمان غربي و جيمز كالاهان نخست‌وزير انگلستان در جزيره گوادلوپ تشكيل مي‌شود تا آينده ايران به بحث و بررسي گذاشته شود.

لذا به سبب نمايان شدن چرخش قدرت در داخل ايران، ايالات متحده بلافاصله جز اولين کشورهايي بود که حکومت جديد ايران را به رسميت شناخت و اميدوار بود تا در حکومت جديد روابط ميان دو طرف حفظ شود.

اما به مقتضي آن زمان و حجم بالاي انرژي سياسي درميان انقلابيون، عطش فراواني براي مقابله با عوامل و موانع داخلي و خارجي براي مبارزين ديده مي شد. لذا درهمان روز اول انقلاب چندين تن از عوامل ساواک و فرماندهان ارتش کشته شدند. سه روز بعد در 25 بهمن عده اي ( که گفته شد چريك‌هاي فدايي خلق بودند) به سفارت امريكا در تهران يورش بردند كه با پيگيري معاون نخست‌وزير " دکترابراهيم يزدي" مهاجمان با دخالت پليس از سفارت بيرون رانده شدند.

در مهر ماه 1358 و با ورود شاه به آمريکا به بهانه وخامت بيماري وي، و انتشار خبر مذاکره مسئولان دولت موقت با مقامات آمريکايي درحاشيه اجلاس الجزاير، به فاصله چند روز دانشجويان خشمگيني كه بعدها به پيروان خط امام(ره) معروف ‌شدند، بدون اطلاع قبلي سفارت امريكا را در روز 13 آبان اشغال مي‌كنند و 52 آمريکايي را به گروگان مي گيرند. در پي اين اقدام دولت مهندس بازرگان استعفا مي دهد.

از اين مرحله به بعد روابط ايران و آمريکا وجهه رسمي و ديپلماتيک خود را از دست مي دهد و رنگ و بوي دشمني به خود مي گيرد. به گونه اي که آمريکا براي آزادي گروگان ها تصميم به حمله نظامي و اعزام کماندوها در يک عمليات سري اقدام مي کند، که با داستان طوفان شن در طبس مواجه مي شود و شکست ميخورد. اين قائله 444 روز به طول مي انجامد و درست چند ساعت پس از پايان رياست جمهوري کارتر، ايران گروگان ها را آزاد مي کند.

آغاز عصر ميانجيگري و مذاکرات محرمانه

با از دسترس خارج شدن روال ديپلماتيک ميان طرفين و بسته شدن سفارت خانه ها، تنها راه براي حل وفصل مشکلات ، "مذاکرات محرمانه" و "ميانجيگري" مورد توجه قرار گرفت. درقضيه آزادي گروگان هاي سفارت آمريکا، دولت اين کشور از طرق مختلف و با دادن وعده هايي همچون فروش تجهيزات يدکي و نظامي و تعيين تکليف اموال بلوکه شده ايران، خواستار آزادي گروگان ها شد اما بي فايده ماند و نهايتاً با مذاکرات دولت الجزاير با طرفين، بيانيه اي که به قرار داد الجزاير معروف شد از دل آن خارج، و موجب آزادي گروگان هاي آمريکايي گرديد.

پس از آن در سال 1365 در گير و دار جنگ ايران و عراق آشکار شد که دولت ريگان براي آزاد کردن گروگان‌هاي آمريکايي در لبنان با جمهوري اسلامي مخفيانه مذاکره مي‌کند تا با نيروهاي حزب الله پادرمياني کند و درعوض آمريکا نيز به ايران اسلحه و تجهيزات نظامي مي‌فروشد.

اين موضوع سرچشمه يکي از بزرگ‌ترين بحران‌هايِ دوره رياست جمهوري ريگان شد و آن را «ايران گِيت» نام نهادند.درايران نيز منتشر شدن اين خبر تبعات سنگيني براي دولت وقت داشت و مجدداً روابط دوکشور را به سمت سردي و خصومت پيش برد.

با آغاز دولت اصلاحات برخي گمانه زني ها مي رفت که يخ روابط دوکشور آب شود. لذا در اولين سفر رئيس دولت اصلاحات، به نيويورک نيز اميدهاي زيادي براي مذاکره مستقيم دو کشور مطرح و بيل کلينتون براي مواجهه با رئيس دولت اصلاحات پيشگام شد، اما وي براي مواجه نشدن با او مخفي شد و بر اساس روايت‌ها رئيس‌جمهور آمريکا تنها با محافظ او دست داد .

پيش از اين ديدار نيز چندين بار تقاضاي مذاکره مستقيم سناتورهاي آمريکايي با نمايندگان مجلس ايران مطرح شده بود.از جمله جوزف بايدن اين پيشنهاد را مطرح و از طريق اتحاديه بين‌المجالس پيگيري کرده بود.

اما با روي کار آمدن بوش پسر در آمريکا، اين پيش زمينه سازي ها از بين رفت و با وقوع حادثه يازدهم سپتامبر و عليرغم اينکه ايران مخالفت صريح خود با اقدامات توروريستي را اعلام کرد، اما به عنوان محور شرارت معرفي شد. با اين حال مذاکراتي درمورد مسئله افغانستان و طالبان ميان ايران و آمريکا صورت گرفت. همچنين پس از سقوط صدام درمورد وضعيت عراق گفتگوهايي غير رسمي ميان دوکشور صورت گرفت، اما به سبب نوع رفتار غيرمتعهدانه آمريکا هيچگاه اين مذاکرات به عادي شدن روابط في مابين نينجاميد.

در زمان دولت هاي نهم و دهم، محمود احمدي نژاد بارها براي ارتباط و گفتگو با مقامات آمريکا اقدام کرد و نامه نوشت، اما هيچگاه اين ارتباط برقرار نشد و طرف مقابل علاقه اي به ارتباط با دولت وي نداشت.

دست آخر نيز بر سرمسئله برجام، مذاکرات محرمانه ايران و آمريکا، زمينه ساز مذاکرات 1+5 گرديد و ماحصل توافق هسته اي بود که در نهايت با تغيير دولت اوباما و روي کار آمدن ترامپ به صورت يکطرفه از سوي آمريکا ازبين رفت.

نقش ميانجيان و ميانجيگري ها براي عادي سازي روابط ايران و آمريکا

درتمام اين سال ها به سبب سايش منافع ميان ايران و آمريکا، همواره تنش هايي وجود داشته که مي توانسته به خطري بزرگ براي کل منطقه و غرب مبدل شود. اما در اين ميان برخي کشورها که ازعقلانيت ديپلماتيک برخوردار بوده اند ويا به عنوان دوستان مشترک و سنتي طرفين شناخته مي شدند و يا خطر تهديد منافع خود را احساس مي کرده اند، سعي در بهبود ويا حل مشکلات ميان ايران و آمريکا داشته اند.

از جمله مي توان به سلطان نشين عمان، سوئيس، پاکستان، آلمان، عراق و يا ژاپن اشاره داشت. اما بعضاً وزن اين کشورها براي حل خصومت ها وبي اعتمادي هاي به وجود آمده کافي نبوده و سرانجامي نداشته است.

به عنوان مثال بارها شاهد تمايل مسئولان عراقي براي ميانجيگري ميان دول ايران و آمريکا بوده ايم، اما هربار سکوت طرفين نشان از بي اعتنايي به اين مسئله و از سوي ديگر نبستن باب ديپلماسي بوده است. همچنين براي سوئيس که حافظ منافع آمريکا در ايران است، به سبب عدم روابط عميق با ايران و وزن سياسي، نقش قابل توجهي در حل و فصل اين مشکلات در نظر گرفته نمي شود.

پاکستان نيز به عنوان حافظ منافع ايران در آمريکا از جايگاه لازم براي ورود به مسائل مورد اختلاف برخوردار نيست . چرا که در بسياري از مشکلاتي که در منطقه ميان ايران و آمريکا وجود دارد قادر به تاثير گذاري نيست.

آلمان ها نيز معمولا به صورت علني وارد چنين مسائلي نمي شوند و صرفا درحد توصيه به طرفين خواستار جلوگيري و کاهش تنش ها هستند و نگراني خود از بابت بروز درگيري و نا امني در منطقه ابراز مي دارند.

دراين ميان عمان و ژاپن دو کشور با وزني مناسب هستند که اغلب مراودات ويا مذاکرات محرمانه ميان ايران و آمريکا را ترتيب داده اند ويا پيام آور طرفين بوده اند. با اين تفاوت که سلطان نشين عمان به سبب حضور و وابستگي هايي که به اتحاديه عرب دارد، نمي تواند حمايت علني خود از ايران و بهبود روابط با آمريکا را دنبال کند.

اما ژاپن به سبب حسن روابط ديرينه اي که با ايران دارد و از آنجا که متحد مقبول آمريکا به حساب مي آيد، از شانس بيشتري براي تاثير گذاري و يا بهبود تنش ها ميان طرفين دارد. نمونه بارز اين مسئله را مي توان در ديدار شينزو آبه نخست وزير ژاپن با دونالد ترامپ مشاهده کرد. رئيس جمهور آمريکا در اين ديدار پالس هاي مثبت و مستقيم خود براي ايجاد رابطه با ايران را مطرح کرد.

هرچند که نيت ترامپ براي گفتگو با ايران، داشتن عکس سياسي براي انتخابات دور بعد است، اما ورود ژاپن به اين ميانجيگري به سبب جايگاه اين کشور نزد دو طرف مي تواند، بيانگر عزم جدي تر آمريکا براي مذاکره مستقيم با تهران باشد. هرچند که به سبب عمق زياد اختلافات و بي اعتمادي ها ميان طرفين انتظار چنداني از حضور نخست وزير ژاپن در ايران و ديدار با مسئولان کشورمان وجود ندارد، اما روال ديپلماسي به گونه اي است مي تواند از نقاط غيرقابل پيش بيني، روزنه اي بگشايد و فصل جديدي آغاز کند.

تجربه نشان داده است که تضاد منافع ميان ايران و آمريکا به سبب ماهيت ايدئولوژيک آن، مانع از رسيدن به نقاط مشترک است و هربار که هريک از طرفين نرمشي از خود نشان داده اند، به سبب نوع اختلافات معنوي حاصلي جز شکست نداشته است. اما بايد اميد داشت که تصميمات و سياست گذاري هاي کشور در اين برهه از تاريخ بر اساس منافع ملي صورت گيرد و هرآنچه عقلانيت ديپلماتيک حکم کند مورد توجه قرار گيرد.


 درخواست زياده‌خواهانه وزير خارجه امارات از ايران 

 وزير امور خارجه امارات بار ديگر ادعاي تکراري مداخله ايران در امور داخلي ديگر کشورها را مطرح کرد.به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه ان. اچ. کي، شيخ عبدالله بن زائد آل نهيان، وزير امور خارجه امارات متحده عربي در تازه‌ترين اظهارات خود گفته است که ايران بايد برنامه موشکي خود و آن‌چه آن را مداخله در کشورهاي ديگر خوانده است را در راستاي کاهش تنش‌هاي منطقه متوقف کند.

عبدالله در ادامه اين اظهارات زياده خواهانه‌اش گفت که برنامه هسته‌اي ايران بايد شامل برنامه موشکي ايران کشور و آن‌چه مداخله در امور داخلي کشورهاي ديگر عنوان کرد، باشد.وي همچنين خرابکاري در چهار کشتي از جمله نفت‌کش‌هاي عربستان سعودي در امارات در ماه گذشته را محکوم کرده و آن را حمله به راه بين‌المللي دريايي توصيف کرد اما از ايران نام نبرد و گفت که تحقيقات ادامه دارد.

هايکو ماس نيز در اين ديدار اظهار کرد که هيچ کسي خواهان گسترش تنش‌هاي نظامي نيست و ابراز اميدواري کرد که راه سازنده‌اي براي نگه داشتن توافق هسته‌اي حاصل شود.


 يك نكته از هزاران 

 اسيدپاشي؛ آيا اشد مجازات بازدارنده است؟

با فراگير شدن معضل اسيدپاشي به هر بهانه‌اي، و اعتراض افراد مختلف و نيز نهادها و برخي مسئولين براي جلوگيري از اين پديده بسيار دردناک و آزار دهنده، مجلس مجازات اعدام براي اسيدپاشي را تصويب کرد. اين جرم در رديف جرائمي قرار داشت که فساد في‌الارض تلقي مي‌شوند و مجازات چنين جرائمي معمولا اعدام است.

پيش از اين صورت به دام افتادن مجرم و گذشت نکردن قرباني، صرفا قصاص انجام مي‌گرفت که گويا چنين مجازاتي چندان بازدارندگي نداشت و ميزان ارتکاب به اسيدپاشي در جامعه به‌خصوص در سال‌هاي اخير نه تنها کاهش نيافته بلکه دامنه آن گسترده شده و از طيف صرفا انتقام‌گيري‌هاي مردان از زنان خارج شده و افراد با دشمني‌هاي مختلف و کوچک‌ترين کينه‌ها، اقدام به اسيدپاشي مي‌کنند.

اکنون اما تعيين اشد مجازات براي اين جرم، واکنش‌هاي مختلفي از طيف‌هاي مختلف مردم، مسئولان و نيز کارشناسان مسائل اجتماعي را برانگيخته است؛ اين که آيا بدون در نظر گرفتن علت و عوامل اخلاقي، فرهنگي و اجتماعي و صرفا با برخوردهاي قهري و حذفي آيا مي‌توان از بروز اين حادثه جلوگيري کرد؟ آيا بهترآن نيست که اولا فروش اسيد محدود و منوط به ارائه کارت شناسايي شود؟ آيا بهتر نيست که رفتارهاي فرهنگي-اجتماعي مردم مورد بررسي‌هاي روان‌شناسانه و جامعه‌شناسانه قرارگيرد و عللل و عوامل وقوع چنين جرائمي که در حال گسترش است، بررسي شده و آن‌گاه راه‌کارهاي فرهنگي- اجتماعي و طبعا تربيتي و بازآموزي در مورد آن‌ها اتخاذ شود؟

اين‌ها پرسش‌هايي است که اين روزها در شبکه‌هاي اجتماعي و فضاهاي مجازي بين مردم و کارشناسان مطرح مي‌شود. اما در نهايت هر جرمي، متناسب با گستره و آسيبي که به فرد و جامعه، همزمان وارد مي‌کند، نيازمند برخورد قاطع است، برخورد در حدي که بتواند از وقوع جرائمي از اين دست جلوگيري کند. در اين ارتباط پرسش نهايي اين است که مجازات حتي در شديدترين حالت خود تا چه اندازه مي‌تواند بازدارنده و عبرت‌آموز باشد؟ در اين مورد بايد منتظر نتيجه چنين تصميمي در رابطه با اين جرم بود.

مجلس، مجازات اعدام را براي اسيدپاشي تعيين کرد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مقرر کردند: در مواردي که اسيدپاشي به قصد ارعاب و ايجاد ناامني در جامعه باشد اقدام مرتکب افساد في الارض محسوب و مجازات آن اعدام در نظر گرفته مي شود.


 ميز خبر 

 با موافقت نمايندگان؛

لايحه همکاري گمرکي بين ايران و ويتنام تصويب شد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي لايحه همکاري گمرکي بين گمرک ايران و جمهوري سوسياليستي ويتنام را به تصويب رساندند.

به گزارش مهر، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني با 166 رأي موافق، 6 رأي مخالف و سه رأي ممتنع از مجموع 223 نماينده حاضر در جلسه لايحه موافقت نامه همکاري و کمک متقابل اداري در موضوعات گمرکي بين گمرک جمهوري اسلامي ايران و اداره گمرک جمهوري سوسياليستي ويتنام را به تصويب رساندند.

تحويل «نزار زاکا» به حزب‌الله لبنان

يک منبع آگاه خبر تحويل «نزار زاکا» جاسوس آمريکايي ـ لبناني به حزب‌الله لبنان را تأييد کرد.

يک منبع آگاه در گفت‌وگو با فارس، خبر تحويل نزار زاکا، جاسوس آمريکايي-لبناني به حزب الله لبنان را تاييد کرد.

وي با بيان اينکه اين اقدام انجام خواهد شد، اظهار داشت تحويل اين جاسوس آمريکايي-لبناني صرفا بنابر درخواست و ميانجي گري سيدحسن نصرالله دبيرکل حزب الله انجام پذيرفته است و در اين راستا هيچ گونه مذاکره‌اي در هيچ سطحي با فرد و دولتي انجام نشده و صرفا بنابر احترام و منزلت سيدحسن نصرالله براي نظام جمهوري اسلامي ايران اين امر صورت پذيرفته است.

لازم به ذکر است، نزار زاکا جاسوس آمريکايي در سال 2015 توسط سازمان اطلاعات سپاه دستگير شده بود.

نيوزيلند نيروهايش را از عراق خارج مي‌کند

نخست‌وزير نيوزيلند اعلام کرد: همکاري اين کشور براي آموزش سربازان عراقي به همراه استراليا در سال آينده به پايان مي‌رسد و از ژوئن 2020 نيروهاي نيوزيلندي از عراق خارج خواهند شد. اما اين نيروها براي 18 ماه ديگر در افغانستان مي‌مانند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه سيدني مورنينگ هرالد، از سال 2015 نيوزيلند 95 تن از نيروهايش را به همراه 300 سرباز استراليايي براي آموزرش نيروهاي عراقي در کمپ تاجي در شمال بغداد اعزام کرده است. در حال حاضر سربازان ارتش عراق توسط پرسنل نيوزيلند و استراليا مورد آموزش قرار مي‌گيرند.

جاسيندا آردرن، نخست وزير نيوزيلند اعلام کرد که همکاري نيوزيلند در اين مأموريت در سال 2020 به پايان مي‌رسد و بعد از آن اين کشور نيروهايش را به طور تدريجي تا ژوئن 2020 از عراق خارج مي‌کند. نيوزيلند رد حال حاضر 95 نيرو در

وزير دفاع نيوزيلند اعلام کرد: روند قابل توجهي در اين حوزه حاصل شده است.اين مأموريت با موفقيت به پايان رسيده است.

ترامپ:

شي با من ديدار نکند، تعرفه‌هاي بيشتري عليه چين وضع مي‌کنم

رييس‌جمهوري آمريکا اظهارات عجيبي در رابطه با تمايلش براي ديدار با رييس‌جمهوري چين در حاشيه نشست گره بيست بيان کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از آسوشيتدپرس، «دونالد ترامپ» رييس‌جمهوري آمريکا تهديد‌هاي جديدي عليه چين اعلام کرد.

ترامپ گفت که در صورت عدم حضور «شي جين‌پينگ» رييس‌جمهوري چين در نشست گروه بيست، تعرفه‌هاي بيشتري در انتظار اين کشور خواهد بود.

نشست جي20(گروه بيست) قرار است اواخر ماه جاري در اوزاکاي ژاپن برگزار شود.

ترامپ که براي پاسخ دادن به انتقاد‌ها درباره استفاده از تهديد و زور براي امضاي توافق‌هاي تجاري با شبکه سي‌ان‌بي‌سي مصاحبه مي‌کرد، مدعي شد منتقدان اولويت‌هاي اشتباه را دنبال مي‌کنند.


 خبــــر 

 در نشست خبري مشترک ظريف و وزير خارجه آلمان؛

هيچ کس نمي‌تواند عليه مردم ما اقدامي کند

وزير امور خارجه کشورمان گفت: هيچ کس نمي‌تواند عليه مردم ما اقدامي کند مگر آنکه پاسخ قاطعي بشنود

به گزارش صدا و سيما، محمد جواد ظريف در ابتداي نشست خبري مشترک با هايکو ماس، همتاي آلماني خود را دوستي قديمي خواند و افزود: گفتگو‌هاي بسيار جدي، صريح و نسبتا طولاني داشتيم. وي خاطرنشان کرد: هدف مشترک جمهوري اسلامي ايران وآلمان و اتحاديه اروپا حفظ برجام و جلوگيري از تنش و درگيري در منطقه و برخورداري مردم ايران از مزاياي برجام است. وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: اقدامات ايالات متحده آمريکا پس از خروج برجام از نظر ما، هدف گرفتن مردم ايران است که قرار بود بيشترين منفعت را از اجراي برجام ببرند.

بندهاي توافقات برجام را به همکارم ياداوري کردم

وزير امور خارجه کشورمان گفت: در ملاقات با دوست و همکارم گفتم توقع ايران صرفا اجراي برجام است توجه دوستان اروپايي را به مواد يک و سه ضميمه دو برجام جلب کردم و همينطور بيانيه هاي کميسيون هاي مشترک وزرا بعد از خروج ايالت متحده و تعهدهايي که در آنها شکل گرفته است.

جاسوسي ارتش کانادا از شهروندان اين کشور

بر اساس يک حکم فدرال که به تازگي افشا شده، جاسوسان ارتش کانادا مي‌توانند اطلاعات شهروندان اين کشور را براي تحقيقات قانوني، جمع آوري و حتي اشتراک‌گذاري کنند.به گزارش ايسنا، دسترسي نهادهاي دفاعي و اطلاعاتي به اطلاعات شخصي شهروندان کانادايي، گروه‌هاي مدافع آزادي‌هاي مدني را نگران کرده زيرا مشخص نيست چه ميزان از اين اطلاعات مي‌توانند از دسترسي‌هاي گسترده به فضاي سايبري به دست آيند.

خبرگزاري "کندين پرس" اخيراً يک نسخه از حکمي هشت صفحه‌اي به تاريخ اوت 2018 و موسوم به "دستور جمع‌آوري اطلاعات شهروندان کانادايي" از طريق قانون "دسترسي به اطلاعات" را رويت کرده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

کسب وکار IAU

I . گزارش فعاليت ها 1995 تا 2000

II . سياست هاي IAU سال 2000

اجلاس هاي سوم وچهارم کسب وکار

پنجشنبه 24 آگست، ساعت 30 : 14 تا 18

ادامه مطالب

3 . بين المللي کردن آموزش عالي

اساسنامه و تعهد IAU مرجع خاصي براي مفاهيم همکاري بين المللي مي سازد. در واقع مي توان گفت که به علت وجود سازمان دربسياري از بيانيه هاي سياسي واستراتژيک در ترويج و تسهيل همکاري بين المللي درميان دانشگاه هاي جهان هدف گذاري شده است. ايده تأسيس نيروي وظيفه در مورد موضوع بين المللي کردن يا همکاري بين المللي از ارتباط با بحث مورد نياز براي انتخاب هاي استراتژيک در همکاري دانشگاهي سرچشمه مي گيرد.

نيروي وظيفه در سال 1996 تحت رياست بيل الاوي (Bill Allaway) تأسيس شده بود. اين نيروي وظيفه يک قالب شديداً مفهومي را براي مطالعه ابعاد مختلف بين المللي کردن آموزش عالي که دروب سايت IAU چاپ شده است، همراه با پيشبرد اطلاعات و اتصالات مربوط به اين مطلب شفاف سازي کرده بود. اين نيروي وظيفه سپس درمورد کارش، با هدايت کنفرانس جهاني مربوط به آموزش عالي، در تهيه يک بيانيه مختصر از IAU متمرکز گرديد.

اين بيانيه، با توصيه هاي محکم براي اقدامات آينده از پيش به سوي يک قرن همکاري : بين المللي کردن آموزش عالي، ناميده شده است. اين پيش نويس به صورت گسترده اي توزيع شده بود وبه شدت مورد نظر مثبت و ديدگاه هاي حمايتي قرار گرفت. يونسکو يکي از توصيه هاي IAU ، يعني شروع برنامه دانشگاه هاي بدون مرز را در قالب يک اولويت اقدام براي تصويب درکنفرانس جهاني برافزا کرد. اين بيانيه همچنين بخشي از سند سياست سال 2000 IAU بود که به کنفرانس عمومي براي تصويب تقديم شده بود.

4 . آموزش عالي و توسعه پايدار انساني

به عنوان پيگيري بيانيه کيوتو (Kyoto) براي توسعه پايدار مصوب اوائل سال 1993، نيروي وظيفه اي درسال 1996، تحت رهبري بولسلا مازورکيوزيکز(Boleslaw Mazurkiewicz) ايجاد شده بود. پيرو کنفرانس ميان مدت بانکوک در سال 1997، نيروي وظيفه اي يک بخش فعالي در تدارک کنفرانس جهاني درمورد بحث موضوعي آموزش عالي مربوط به آمادگي براي يک آينده پايدار : آموزش عالي وتوسعه پايدار انساني سازماندهي شده توسط مسئوليت هدايت دانشگاه ملل متحد با حمايت اساسي از IAU ، در تدارک زمينه مادي و ورودي به بحث، به عهده گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي