جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132


آغاز ثبت نام دوره‌هاي کارداني نظام جديد

از سوي دانشگاه آزاد؛
ابلاغ دستورالعمل ارزيابي نمره آزمون زبان دانشجويان دکتري تخصصي


دستور وزير علوم براي متناسب سازي جذب زنان و مردان در هيئت علمي

براي انجام مرحله دوم؛
حدنصاب علمي آزمون دکتري در 35 کدرشته کاهش يافت


خبر


علمي


ميز خبر


 آغاز ثبت نام دوره‌هاي کارداني نظام جديد  

 مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار دفترچه راهنماي انتخاب دوره‌هاي کارداني نظام جديد سال 98 خبر داد و گفت: در حال حاضر ثبت نام براي شرکت در اين دوره‌ها آغاز شده است.دکتر حسين توکلي در گفت و گو با ايسنا ضمن بيان اين مطلب، اظهار کرد: ثبت‌نام و انتخاب رشته در آزمون کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غير دولتي و غير انتفاعي سال 1398 منحصراً به صورت اينترنتي آغاز شده و روز يکشنبه 26 خرداد پايان مي‌پذيرد. متقاضيان ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنماي ثبت نام و انتخاب رشته و فراهم کردن مدارک و اطلاعات مورد نياز ثبت‌نام، به پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون مذکور اقدام کنند.

وي در ادامه تصريح کرد: ثبت نام و انتخاب رشته در آزمون فوق در يک مرحله انجام مي‌شود، داوطلبان بايد همزمان با ثبت نام، نسبت به درج رشته محل‌هاي تحصيلي خود در فرم تقاضانامه اينترنتي با توجه به رشته‌هاي اعلام شده در دفترچه راهنما، اقدام کنند. علاقه مندان به تحصيل در دوره‌هاي کارداني نظام جديد بايد ضمن اطلاع از شرايط عمومي و اختصاصي، مقررات وظيفه عمومي، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غير ايراني و توضيحات مربوط به سهميه شاهد و ايثارگر در صورتي که داراي شرايط مذکور باشند، به عنوان داوطلب اين دوره منحصراً در يک رشته امتحاني و متناسب با رشته تحصيلي و کد رايانه‌اي ديپلم خود متقاضي ادامه تحصيل شوند.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور تاکيد کرد: دفترچه راهنماي ثبت‌نام در آزمون فوق (همزمان با شروع ثبت نام) در پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است. پرداخت هزينه ثبت‌نام منحصراً به صورت اينترنتي انجام مي‌گيرد، داوطلبان لازم است به وسيله کارت‌هاي بانکي عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است، با مراجعه به پايگاه اطلاع رساني سازمان و پرداخت مبلغ 275 هزار ريال (27 هزار و 500 تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در پذيرش دوره‌هاي مذکور، نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته اقدام کنند.

دکتر توکلي در پايان گفت:چنانچه داوطلبي علاقه مند به شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات آموزش عالي غير دولتي – غيرانتفاعي است، لازم است که علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ 69 هزار ريال ديگر نيز براي دوره‌هاي مذکور اقدام کند.


 از سوي دانشگاه آزاد؛
 ابلاغ دستورالعمل ارزيابي نمره آزمون زبان دانشجويان دکتري تخصصي 

 
دستورالعمل ارزيابي جامع و حداقل نمره قابل قبول آزمون زبان انگليسي براي دانشجويان دکتري تخصصي دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ شد.به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، دستورالعمل ارزيابي جامع و حداقل نمره قابل قبول آزمون زبان انگليسي براي دانشجويان دکتري تخصصي دانشگاه آزاد اسلامي به رؤساي استان‌ها، واحدها، مراکز آموزشي و معاونت آموزش‌هاي عمومي و مهارتي از سوي عبدالحسين خسروپناه معاون علوم انساني و هنر و جواد علمايي معاون علوم، مهندسي و کشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ شد.

در اين بخشنامه آمده است: نمره ارزيابي جامع کليه دانشجويان دوره دکتري تخصصي که در ارزيابي شرکت و نمره قبولي کسب کرده‌اند، داراي اعتبار بوده و در کارنامه ثبت شود. اين دسته از دانشجويان مي‌توانند نسبت به اخذ و ثبت رساله اقدام کنند. دانشجوياني که نمره قبولي آزمون جامع آنان در کارنامه ثبت شده و 80 درصد نمره قبولي زبان را کسب کرده‌اند، مي‌توانند تا قبل از دفاع از رساله نمره قبولي زبان را برابر ضوابط دانشگاه ارائه کنند.دانشجوياني که نمره قبولي آزمون جامع آنان در کارنامه ثبت شده و 80 درصد نمره قبولي زبان را کسب يا ارائه کرده‌اند، بايد همزمان با اخذ و ثبت رساله در دوره‌هاي زبان مورد تأييد دانشگاه ثبت نام و شرکت کنند.

براساس اين بخشنامه آن دسته از دانشجويان ورودي 97 و ما قبل که آزمون جامع را اخذ کرده و يا خواهند کرد، ولي نمره زبان مورد تأييد دانشگاه را ارائه نکرده‌اند، مي‌توانند در آزمون جامع شرکت کنند، در صورت قبولي در آزمون جامع بايد همزمان با اخذ و ثبت رساله در دوره‌هاي زبان مورد تأييد دانشگاه ثبت نام و شرکت کنند.

دانشجويان ورودي 98 به بعد بايد در نيمسال اول سال شروع به تحصيل (سال ورود) نسبت به ارائه گواهي زبان مورد تأييد دانشگاه و يا کسب نمره لازم اقدام کنند، در غير اين صورت بايد در آزمون تعيين سطح زبان شرکت و متناسب با سطح در دوره‌هاي زبان دانشگاه ثبت نام و شرکت کنند. شرکت اين دسته از دانشجويان در آزمون جامع منوط به ارائه مدرک زبان مورد تأييد دانشگاه است.


 دستور وزير علوم براي متناسب سازي جذب زنان و مردان در هيئت علمي 

 رئيس مرکز جذب وزارت علوم از دستور وزير علوم براي متناسب سازي جذب خانم ها و آقايان در هيئت علمي دانشگاه ها خبر داد و گفت: تا سال 97 حدود 12 هزار عضو هيئت علمي خانم در دانشگاه ها جذب شده است.محمدرضا رضوان طلب در گفتگو با مهر درباره آمار حضور زنان در هيئت علمي دانشگاه‌ها و موانع براي جذب اعضاي هيئت علمي خانم گفت:بر حسب آمار موجود در مرکز جذب اعضاي هيئت علمي، تعداد اعضاي هيئت علمي خانم تا قبل از سال 88 در دانشگاه‌هاي کشور حدود دوهزار و دويست نفر بوده است.

وي ادامه داد: اين در حالي است که تا سال 92 تعداد اعضاي هيئت علمي خانم، به 5 هزار و700 نفر رسيده و از سال 92 تا بهمن سال 97 بالغ بر 12 هزار نفر از اعضاي هيئت علمي خانم جذب دانشگاه‌ها شده‌اند.

رئيس مرکز جذب اعضاي هيئت علمي وزارت علوم افزود: تمام تلاش دست‌اندرکاران مرکز جذب اين است که اين نسبت به نحو چشمگيري افزايش يابد، ليکن بايد اين نکته را در نظر گرفت که تعداد متقاضيان خانم براي عضويت هيئت علمي معمولاً در هر فراخوان به نسبت 15 الي 16 درصد کمتر از آقايان است و اين نسبت در تأييد نهايي و جذب آنان به صورت مستقيم تأثيرگذار است.

وي ادامه داد: بنابراين احتمال جذب آقايان 15 درصد از احتمال جذب خانم‌ها بيشتر است. به طور مثال از شهريور 94 الي بهمن 96 ميانگين ثبت نام عضويت هيئت علمي خانم‌ها 42 درصد و آقايان 58 درصد بوده است، درنتيجه در جذب نهايي نيز اين اختلاف 15 درصدي مشهود است.

رضوان طلب افزود: با توجه به دستور وزير علوم در خصوص متناسب سازي نسبت جذب خواهران و برادران در هيئت علمي، معمولاً جذب خواهران در بررسي و تأييد نهايي در هيئت مرکزي با تسامح بيشتري در مقايسه با برادران انجام مي‌گيرد.وي ادامه داد:ترويج اين رويکرد جز توصيه‌هاي هميشگي در مکاتبات با مرکز جذب اعضاي هيئت علمي به هيئت‌هاي اجرايي ذيربط بوده است.


 براي انجام مرحله دوم؛
 حدنصاب علمي آزمون دکتري در 35 کدرشته کاهش يافت 

 حد نصاب علمي دکتري در آزمون دکتري تخصصي سال 98 براي 35 کدرشته کاهش يافت و معرفي شدگان جديد مي توانند براي حضور در مصاحبه به دانشگاه ها مراجعه کنند.

به گزارش مهر، حدنصاب علمي برخي از کدرشته محل‌هاي دانشگاه‌هاي شهيد بهشتي، علامه‌طباطبايي، کاشان، گنبد کاووس، خليج فارس –بوشهر و پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فناوري در آزمون ورودي دوره دکتري «PhD» نيمه متمرکز سال 1398 کاهش يافت.با توجه به مکاتبه دانشگاه‌هاي شهيد بهشتي، علامه طباطبايي، کاشان، گنبدکاووس، خليج فارس –بوشهر و پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فناوري درباره کاهش حدنصاب نمره علمي بعد از اعلام اسامي معرفي شدگان براي انجام مراحل مصاحبه و ارزيابي تخصصي در تعدادي از رشته محل‌هاي مورد پذيرش در آزمون دکتري، متقاضيان اين کدرشته محل‌ها مي توانند کارنامه جديد را مشاهده کنند.کارنامه نتيجه انتخاب رشته اين دسته از متقاضيان با توجه به حدنصاب جديد، اصلاح و بر روي سايت سازمان سنجش قرار داده شده است.داوطلبان ذينفع بايد با توجه به کارنامه اصلاح شده جديد و بر اساس برنامه زماني انجام مصاحبه و متن اطلاعيه 31 ارديبهشت ماه مندرج در سايت سازمان سنجش به دانشگاه‌هاي ذيربط مراجعه کنند.فهرست رشته محل‌هايي که حدنصاب آنها در آزمون دکتري سال 1398 کاهش يافته در سايت سازمان سنجش اعلام شده است.


 خبر 

 برنامه دانشگاه تبريز براي کمک به دانشجويان ايراني کشورهاي همسايه

رئيس پرديس دانشگاه‌هاي تبريز از مذاکره با جمهوري خودمختار نخجوان براي انتقال دانشجويان ايراني به پرديس بين‎المللي ارس دانشگاه تبريز خبر داد.

به گزارش ايسنا، سيد صمد حسيني در نشست خبري ضمن بيان اين مطلب اظهار کرد: به منظور کمک به حل مشکلات اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي دانشجويان ايراني که مشغول تحصيل در دانشگاه‌هاي کشورهاي همجوار مانند ترکيه، ارمنستان، جمهوري آذربايجان و نخجوان هستند، براي انتقال دانشجويان به پرديس بين‎المللي ارس با اين کشورها و دانشجويان مذاکره مي‌کنيم تا اين دانشجويان مشکل ترجمه و مدرک نيز نداشته باشند.

وي با اشاره به فراخوان جذب دانشجو در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري تخصصي از طريق آزمون تخصصي اظهار کرد: با توجه به تمايل زياد دانشجويان عراقي به تحصيل در دانشگاه تبريز با کشور عراق نيز وارد مذاکره خواهيم شد.

حسيني در ادامه با اشاره به فراخوان پرديس بين‎المللي دانشگاه تبريز گفت: اين پرديس براي نيم سال اول سال تحصيلي 99-98 در 39 رشته گرايش در مقطع کارشناسي ارشد و در 43 رشته در مقطع دکتري تخصصي دانشجو مي‌پذيرد.

رئيس پرديس دانشگاه‌هاي تبريز بيان کرد: پذيرش دانشجو در ارشد تک مرحله‎اي بوده و با مصاحبه انجام مي‌شود و آزمون دکتري با رعايت نسبت 50، 20 و 30 مصوب مجلس شوراي اسلامي و با آزمون کتبي، مصاحبه و سوابق پژوهشي انجام مي‌شود.

حسيني اضافه کرد: پذيرفته‌شدگان مي‌توانند يکم الي پانزدهم تير ماه ثبت نام اينترنتي کنند و زمان مصاحبه دو الي هشتم شهريور ماه خواهد بود، نتايج نهايي نيز بيست و ششم شهريور ماه در وب سايت دانشگاه و سايت سازمان سنجش منتشر مي‌شود.

وي گفت:تا کنون 1300 دانشجو از پرديس‎ بين‌المللي ارس دانشگاه تبريز فارغ‎التحصيل شده‌اند که بيشتر آن‌ها دانش آموخته مقطع ارشد بوده‌اند.رئيس پرديس دانشگاه‌هاي تبريز در پايان خاطرنشان کرد: توسعه خوابگاه‌هاي پسرانه، دخترانه، متاهلي، تکميل سايت آموزشي دانشگاه و برگزاري همايش «نقش مناطق آزاد در توسعه کشور» در بيست و هفتم آبان ماه از جمله برنامه‌هاي آتي پرديس بين‎المللي دانشگاه تبريز به شمار مي‌آيند.

برگزاري آزمون در 23 خرداد؛

انتشار کارت آزمون هاي پيش کارورزي و علوم پايه گروه پزشکي

کارت شرکت در آزمون الکترونيک ميان دوره پيش کارورزي و علوم پايه گروه علوم پزشکي در سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي منتشر شد.

به گزارش مهر، آزمون پيش کارورزي و آزمون علوم پايه پزشکي و دندانپزشکي 23 خرداد برگزار مي‌شود و کارت شرکت در آزمون در سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي در اختيار داوطلبان قرار گرفته است.

آزمون‌هاي پيش کارورزي دانشجويان پزشکي و آزمون علوم پايه پزشکي و دندانپزشکي به صورت الکترونيک روز پنجشنبه 23 خرداد 98 در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مجري آزمون برگزار مي‌شود.

با حمايت سازمان امور دانشجويان؛

احداث 48 زمين چمن مصنوعي در دانشگاه‌ها

مديرکل تربيت بدني سازمان امور دانشجويان گفت: احداث 48 زمين چمن مصنوعي در دانشگاه‌ها با حمايت سازمان امور دانشجويان و صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، در دانشگاه‌ها برنامه‌ريزي شده است.

به گزارش سازمان امور دانشجويان، محمد حسين عليزاده با اشاره به بهره‌برداري از پروژه‌هاي سال جاري اظهار کرد: از نيمه دوم سال گذشته تاکنون 12 زمين روباز ورزشي چمن مصنوعي در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي به بهره برداري رسيده است، 4 پروژه در شرف بهره برداري بوده و 32 پروژه نيز تا پايان سال جاري به بهره برداري مي‌رسد.

مديرکل تربيت بدني سازمان امور دانشجويان گفت: براي احداث هر زمين چمن مصنوعي، به طور متوسط سازمان امور دانشجويان 1 ميليارد ريال و صندوق رفاه دانشجويان 700 ميليون ريال کمک مالي کرده است.

آغازانتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه شهيد بهشتي

دانشگاه شهيد بهشتي در سال تحصيلي 98-97 در مقطع کارشناسي دوره تابستاني برگزار مي کند، انتخاب واحد دوره مذکور از امروز سه شنبه 21 خرداد آغاز و تا چهارشنبه 5 تيرماه 98 ادامه خواهد داشت.به گزارش مهر، دانشگاه شهيد بهشتي در سال تحصيلي 98-97 در مقطع کارشناسي دوره تابستاني برگزار مي‎‏کند.

براساس تقويم آموزشي دوره تابستان 98 دانشگاه شهيد بهشتي، انتخاب واحد از امروز سه شنبه 21 خرداد آغاز شده و تا چهارشنبه 5 تيرماه 98 ادامه خواهد داشت.

شروع کلاس ها از شنبه 15 تيرماه و پايان کلاس ها از چهارشنبه 23 مردادماه خواهد بود.امتحانات از شنبه 26 مرداد لغايت شنبه 2 شهريورماه 98 برگزار مي شود.

دروس ارائه شده دردوره تابستان به شرح ذيل است.

فارسي3 واحد، انسان در اسلام 2 واحد، انديشه اسلامي 1( مبدا و معاد) 2 واحد، انديشه اسلامي 2( نبوت و امامت) 2 واحد، انقلاب اسلامي ايران 2و احد، تاريخ تحليلي صدر اسلام2 واحد، تفسير موضوعي قرآن2 واحد، تفسير موضوعي نهج البلاغه2 واحد، دانش خانواده و جمعيت2 واحد، تربيت بدني 1 واحد، ورزش 1 يک واحد، و شيمي عمومي3 واحد ارائه مي شود.

25 خرداد؛

آخرين مهلت ثبت نام آزمون دانشنامه، گواهينامه دندانپزشکي

مهلت ثبت نام سي و پنجمين دوره آزمون دانشنامه، گواهينامه دندانپزشکي که از 18 خرداد ماه آغاز شده، روز 25 خرداد ماه پايان مي‌يابد.به نقل از مفدا، ثبت نام از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به آدرس http://www.sanjeshp.ir انجام مي‌شود. کليه داوطلبان بايد نسبت به ثبت نام و ارسال مدارک در سامانه توزيع نيروي انساني، تعهدات و خدمات قانوني وزارت بهداشت اقدام کنند.

يادآور مي‌شود آزمون کتبي روز دوشنبه چهار شهريورماه و آزمون شفاهي روزهاي سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه پنج تا هفت شهريورماه برگزار مي‌شود.


 علمي 

 دانشگاه‎هاي جهان در يك نگاه؛

«سيه‏نا »

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

دانشگاه سيه‏نا يکي از قديمي ترين و اولين دانشگاه هاي دولتي در ايتاليا است.

اين دانشگاه كه در سال 1240 تاسيس شده است داراي رشته هايي چون:فلسفه، تاريخ، هنر، بانكداري، شيمي، مهندسي كامپيوتر، دندانپزشكي و... مي‎باشد.

در دهه 1900 ميلادي دانشکده هاي جديدي به دانشگاه سيه‎نا ايتاليا اضافه شدند و اين دانشگاه کما کان رشد و توسعه يافت؛ به گونه اي که تا پايان قرن بيستم تعداد دانشجويان اين دانشگاه به بيش از 20 هزار نفر رسيد.دانشکده ها و دپارتمان هاي اين دانشگاه عبارتند از:علوم زيستي و پزشکي، اقتصاد، حقوق و علوم سياسي، علوم تجربي، ادبيات، تاريخ، فلسفه و هنر.

دانشگاه سيه‎نا تنها دانشگاه در ايتاليا است که دندان پزشکي را به زبان انگليسي ارائه مي دهد.

در حال حاضر اين دانشگاه در رتبه 701 تا 750 رتبه‌بندي دانشگاه‌هاي برتر جهان قرار دارد.


 ميز خبر 

 امروز؛

آخرين مهلت ثبت نام آزمون دوره تکميلي علوم آزمايشگاهي

آخرين مهلت ثبت نام و ويرايش اطلاعات آزمون دوره تکميلي علوم آزمايشگاهي امروز 21 خرداد ماه است.

افرادي که در يکي از رشته‌هاي علوم آزمايشگاهي باليني (ايمني شناسي پزشکي، انگل شناسي پزشکي، باکتري شناسي پزشکي، بيوشيمي باليني، ژنتيک پزشکي، ميکروب شناسي پزشکي، قارچ شناسي پزشکي، ويروس شناسي پزشکي و هماتولوژي آزمايشگاهي و بانک خون) داراي دکتري تخصصي (Ph.D) يا تخصص بوده و پس از فراغت از تحصيل داراي حداقل چهار سال سابقه کار در رشته تخصصي باشند (دانش آموختگان خارج از کشور در صورتي که عنوان مدرک ارزشيابي شده آنها مطابق موارد فوق الذکر باشد و يا داراي کارت و شماره نظام پزشکي از سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي باشند) مجاز به ثبت نام در اين فراخوان هستند.

پذيرش در اين دوره از طريق آزمون کتبي و مصاحبه (به ترتيب با سهم 60 و 40 درصد) انجام خواهد شد.

به گزارش مفدا، آزمون کتبي روز پنج شنبه 27 تيرماه برگزار مي‌شود و نتايج آن تا نيمه اول مرداد ماه اعلام مي‌شود.مصاحبه نيز تا پايان نيمه دوم مرداد انجام خواهد شد.

توسط اداره امور دانش آموختگان؛

شرايط پذيرش مقاله علمي پژوهشي از دانشجو اعلام شد

شرايط تمام مقالات علمي - پژوهشي توسط اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم اعلام شد، در مقاله چاپ شده توسط دانشجو لازم است نام استاد راهنما و مشاور ذکر شود در غير اين صورت تخلف پژوهشي است.

به گزارش مهر،بر اساس اعلام اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، دانش آموخته بايد موُلف اصلي(مقالات علمي – پژوهشي) آنها باشد. دانش آموخته موُلف اول و يا مکاتبه کننده نويسندگان (Corresponding Author) باشد.

در مقاله چاپ شده توسط دانشجو (پس از فراغت از تحصيل) لازم است نام استاد (آن) راهنما و مشاور بعنوان نويسنده در مقاله ذکر شده باشد در غير اين صورت تخلف پژوهشي است و مقاله مورد قبول نيست.

موضوع و محتواي آنها، هماهنگ با پايان نامه تحصيلي يا رساله دکتري باشد.

همچنين به تشخيص کميسيون ذي ربط ارزشيابي مدارک، در نشريات علمي – پژوهشي داراي نمايه بين المللي معتبر منتشر شده باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي