جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1398/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6132

عضو کميسيون برنامه وبودجه مجلس:
طرح استيضاح وزير نفت در جريان است


معادلات انرژي


ميز خبر


 عضو کميسيون برنامه وبودجه مجلس:
 طرح استيضاح وزير نفت در جريان است 

 
عضو کميسيون برنامه وبودجه مجلس گفت:مي‌شد برخي مشتريان سنتي نفت ايران را با چند سفر وزير نفت به آن کشورها و يا دعوت دولتمردان آنها به ايران حفظ کرد، در حالي که ارتباطات ديپلماتيک وزارت نفت در بحث فروش نفت مطلوب و کارآمد نبود و ابهامات زيادي وجود دارد.

حسينعلي حاجي دليگاني در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: هنوز شخصاً پاي طرح استيضاح وزير نفت را امضا نکرده‌ام اما به زودي اين طرح را امضا مي‌کنم.

وي افزود: عملکرد وزارت نفت مورد سوال و ابهام است و آنچه از آثار و نتايج عملکرد اين وزارتخانه در بحث فروش نفت در شرايط تحريم برمي‌آيد اين است که شخص وزير در مديريت اين شرايط به خوبي عمل نکرده است.

حاجي دليگاني تصريح کرد: زماني که برجام امضا شد، دولت با تفکر اينکه مستقيم سراغ کدخدا برود، به اروپا و ظرفيت‌هايش کم‌توجهي کرد، بعد از آنکه امريکا برجام را پاره کرد، تازه ياد ظرفيت‌هاي اروپا افتادند و در اين جريان، به ظرفيت‌هاي آسيا و شرق کم‌توجهي شد.

وي ادامه داد: مي‌شد برخي مشتريان سنتي نفت ايران را با چند سفر وزير نفت به آن کشورها و يا دعوت دولتمردان آنها به ايران، حفظ کرد، در حالي که ارتباطات ديپلماتيک وزارت نفت در بحث فروش نفت مطلوب و کارآمد نبود و سوالات و ابهامات زيادي وجود دارد.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اينکه "چرا اين سوالات به جاي طرح استيضاح در قالب طرح سوال از وزير مطرح نشد؟"، گفت: پيش از اين، اين ابهامات را در قالب سوال نمايندگان مجلس از وزير نفت پرسيده بوديم، اما جواب قانع کننده و کاملي دريافت نکرديم و اين شرايط حاکم بر نفت، چاره اي جز طرح استيضاح باقي نگذاشته است.

وي افزود: در دوره 6 ساله فعاليت دولت يازدهم و دوازدهم، سرمايه گذاري جديدي در بحث فرآورش و پالايش نفت خام و ميعانات گازي صورت نگرفت و طرح جديدي کلنگ زني نشد و اين مسئله به اصرار بر فروش تک محصولي نفت منجر شد، در حالي که با ايجاد ظرفيت‌هاي توليد مشتقات نفتي از نفت خام، شرايط براي کشور در زمان تحريم‌ها تسهيل مي شد.

حاجي دليگاني با بيان اينکه " از وضعيت طرح استيضاح و اينکه الان در چه مرحله‌اي است بي‌خبرم"، گفت: مي‌دانم اين طرح در جريان است و به‌زودي شخصاً پاي آن را امضا مي کنم.

شخص وزير نفت را فردي توانمند مي‌دانيم

اين در حالي است که ،جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه وزارت نفت در بخش مسئوليت‌هاي اجتماعي فعاليت‌هاي بزرگي انجام داده است، عنوان کردند: شخص وزير نفت را فردي توانمند مي‌دانيم و معتقديم وي به مسئوليت‌ خود اشراف کامل دارد.

علي‌اصغر يوسف‌نژاد، عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه عملکرد وزارت نفت در بسياري از حوزه‌ها مطلوب ارزيابي مي‌شود، گفت: عملکرد وزارت نفت در حوزه گازرساني بسيار درخشان است. خط انتقال گاز دامغان - کياسر - ساري - نکا يکي از کارهاي ماندگار اين وزارتخانه است که کمبود گاز در شهرهاي شمالي کشور به‌ويژه فصل زمستان را برطرف کرد.

نماينده مردم ساري در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه مشکلات جايگاه‌هاي عرضه سوخت در استان مازندران و شهرهاي شمالي کشور برطرف شده است، افزود: از عملکرد سازمان‌ها و زيرمجموعه‌هاي وزارت نفت در حوزه انتخابي خود دفاع مي‌کنم و معتقدم اين وزارتخانه در زمينه خدمت‌رساني فعاليت‌هاي گسترده‌اي داشته است.

قاسم ساعدي، نماينده دشت آزادگان و هويزه در مجلس شوراي اسلامي نيز با بيان اينکه وزارت نفت در بخش مسئوليت‌هاي اجتماعي اقدام‌هاي گسترده‌اي انجام داده است، گفت: وزارت نفت در مناطق نفت‌خيز جنوب فعاليت‌هاي بسياري در عرصه مسئوليت‌هاي اجتماعي انجام داده که ساخت بيمارستان شهداي دشت آزادگان در سوسنگرد تنها بخشي از اين گونه فعاليت‌هاست.

نمره قبولي وزارت نفت در بخش مسئوليت‌هاي اجتماعي

فرج‌الله رجبي، نماينده شيراز در مجلس شوراي اسلامي نيز با تاکيد بر اينکه شخص وزير نفت را فردي توانمند مي‌دانم و معتقدم وي به مسئوليت‌ خود اشراف کامل دارد، عنوان کرد: هم اکنون وزارت نفت غير از مسئوليت‌هايي که در حوزه نفت، گاز، پالايش و پخش و پتروشيمي برعهده دارد در بخش‌هايي ديگر که دولت و مردم نياز به کمک دارند ورود کرده و در اين زمينه کارهاي بزرگي نيز انجام داده است. به نظرم وزارت نفت در اين بخش نمره قبولي دريافت مي‌کند.

وي با بيان اينکه در سيلاب فروردين‌ماه و با همکاري وزارت نفت، سوخت‌رساني به مناطق سيل‌زده استان فارس بي‌وقفه تداوم داشت، افزود: با توزيع بنزين و گازوئيل يورو 4 و 5 در کلانشهر شيراز، شاهد کاهش آلودگي هواي اين شهر هستيم که در اين خصوص نيز از مسئولان وزارت نفت تشکر مي‌کنيم.

سکينه الماسي، نماينده کنگان، دير، جم و عسلويه در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه انجام مسئوليت‌هاي اجتماعي ازسوي وزارت نفت همچون برگزاري کلاس‌هاي کنکور براي دانش‌آموزان تحت سرپرستي کميته امداد امام خميني (ره) در جنوب کشور و مناطق نفت‌خيز، کار شايسته‌ و ستودني بود، گفت: رويکرد وزارت نفت توليدمحوري است. در گذشته اين وزارتخانه به مباحث مسئوليت‌هاي اجتماعي ورود نمي‌کرد، اما در سال‌هاي اخير وزارت نفت در کنار اهداف توسعه، توليد و صادرات، به مقوله مسئوليت اجتماعي نيز وارد شده و موفقيت‌هاي بزرگي نيز کسب کرده است. معتقدم اين گونه فعاليت‌ها بايد افزايش يابد.

عملکرد فوق العاده‌ وزارت نفت در بخش گازرساني روستايي و شهري

سيد احسن علوي، نماينده سنندج، ديواندره و کامياران در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به اينکه وزارت نفت در بخش گازرساني روستايي و شهري عملکرد مطلوبي داشت که جاي تشکر دارد، گفت: خوشبختانه وزارت نفت در بخش گازرساني عملکرد مناسبي داشت و معتقدم معدل خوبي در اين زمينه کسب کرده است.


 معادلات انرژي 

 واردات نفت چين از ايران قطع شد

وزير نفت در حالي از صفر شدن صادرات نفت ايران به چين سخن گفته که به گفته کارشناسان، يکي از دلايل اصلي قطع اين صادرات، تصميمات وزارت نفت و بي توجهي به راهبرد انرژي اين کشور است.

به گزارش مهر، چين با مصرف روزانه 12.5 تا 13 ميليون بشکه نفت، دومين کشور مصرف کننده نفت جهان پس از آمريکاست. چيني‌ها که قصد دارند به قدرت نخست اقتصاد جهان تبديل شوند، استراتژي جديدي را در حوزه انرژي طراحي و پياده سازي کردند که محور اصلي آن، امنيت تأمين انرژي مورد نياز است. از اين رو چين قراردادهاي متنوعي را در حوزه سرمايه گذاري نفتي با کشورهاي مختلف جهان منعقد مي‌کند و پيوندهاي انرژي خود را با شرکاي خود عميق‌تر کرده است.

چيني‌ها در راهبرد خود روي چند راهکار مهم تاکيد داشته‌اند که مهمترين آن، ايجاد اتصال ميان سرمايه گذاري خود و تأمين نفت مورد نياز است به اين شکل که در ميادين و کشورهايي سرمايه گذاري مي‌کنند که بتوانند نفت توليد شده را به چين منتقل کنند.

در اين راهبرد، هم کشور ميزبان از سرمايه گذاري و تضمين بازار خود مطمئن مي‌شود و هم سرمايه گذار، منابع خود را صرف پروژه‌اي مي‌کند که علاوه بر کسب سود، يارانه بزرگي به اقتصاد چين مي‌دهد.

به همين دليل است که در بيشتر قراردادهاي نفتي چيني‌ها، قدرت و اراده سياسي پکن ديده مي‌شود و کشورهاي نفتي نيز با درک اين مهم، همکاري خود را با چين افزايش داده‌اند زيرا با توجه به سخت‌تر شدن نفوذ در بازارهاي نفتي به دليل مازاد عرضه، چنين قراردادهايي براي کشور توليد کننده بسيار جذاب است که هم منابع نفتي‌اش به توليد مي‌رسد و هم براحتي بازارش تضمين مي‌شود.

رونق بازار نفت

بر اساس راهبرد چيني‌ها، شرکت‌هاي نفتي اين کشور از برزيل گرفته تا کشورهاي آفريقايي و خاورميانه حضور فعالي دارند و قراردادهاي بسياري را امضا کرده‌اند. ميزان مصرف نفت چين طي يک دهه اخير با يک جهش حداقل 5 ميليون بشکه‌اي مواجه شده است و پيش بيني مي‌شود اين رقم تا سال 2025 ميلادي به بيش از 16 ميليون بشکه افزايش يابد.

تأمين اين نفت، چيني‌ها را بر آن داشته تا حداکثر بهره‌وري را از سرمايه‌گذاري خود داشته باشند؛ اين نگاه موجب شده تا شرکت‌هاي چيني طي چند سال اخير در رده غول‌هاي بزرگ جهان قرار بگيرند در حالي که هنوز در ايران نوع نگاه به چيني‌ها آغشته به سياست و اراده‌هاي شخصي است.

بر اساس راهبرد چين بود که در دولت پيشين، چند قرارداد، درست در اوج تحريم‌ها با ايران امضا شد وبر اساس اين قراردادها، شرکت‌هاي ساينوپک و سي ان پي سي توسعه ميادين آزادگان شمالي، آزادگان جنوبي و يادآوران را بر عهده گرفتند. آزادگان شمالي و يادآوران به بهره برداري رسيدند اما سي ان پي سي در آزادگان جنوبي گام بزرگي برنداشت. با اين وجود انتظار مي‌رفت وزارت نفت مذاکره‌هاي جديدي را با چيني‌ها آغاز کند اما بدون توجه به جوانب قرارداد، بزرگترين شرکت نفتي چين که دولتي است، اخراج و قراردادش فسخ شد تا اين شرکت با طرح شکايت از ايران شرايط را براي کشورمان سخت کند.

در ادامه برخوردهاي عجيبي با شرکت‌هاي چيني صورت گرفت و در هيجان پس از برجام و اميد به همکاري با شرکت هاي اروپايي، چيني ها از فاز دوم توسعه ميادين آزادگان شمالي و يادآوران هم کنار گذاشته شدند؛ اما پس از انصراف شرکت‌هاي غربي از حضور در ايران، شرکت ملي نفت دوباره به سراغ چين رفت.

برخوردهاي غير متعارف با پکن در نهايت چيني‌ها را به عقب راند و گلايه‌هايي نيز از سوي دولت چين مطرح شد و در سفر علي لاريجاني به پکن، رئيس مجلس شوراي اسلامي مأمور ترميم روابطي شد که يکي از دلايل آسيب ديدنش، تصميمات وزارت نفت بود.

وزير نفت هم با تأييد اين موضوع در مصاحبه اخير خود سعي کرد روابط ايران و چين را در حوزه نفت قابل قبول ارزيابي کند اما با اين حال اعلام کرد که چيني‌ها در ماه مي هيچ برداشتي از نفت ايران نداشته‌اند. اگر فرض را بر صحت گفته‌هاي وزير نفت بگذاريم اين سوال ايجاد مي‌شود که چگونه چين در دوره پيشين تحريم‌ها، بيشترين همراهي را به ايران داشت ولي در دوره فعلي عقب نشسته است؟

در دوره پيشين تحريم‌ها که بسيار گسترده تر و دقيق‌تر از تحريم‌هاي فعلي بود و به معناي واقعي کلمه بين‌المللي بودند، چيني‌ها واردات نفت خود را هيچگاه به زير 300 هزار بشکه کاهش ندادند ولي امروز واردات خود از ايران را صفر کرده‌اند.

به گفته کارشناسان قطع واردات نفت چين از ايران که وزير نفت از آن خبر داده، معلولي است که علت آن را بايد در عدم درک راهبرد چين و همچنين تصميمات عجيب وزارت نفت جستجو کرد. البته برخي مطرح مي کنند که چيني‌ها با کاهش ميزان وابستگي خود به کشورهاي نفتي، واردات از ايران را کاهش داده اند.

کساني که سعي دارند وزارت نفت را در دوري چين از ايران بي تقصير جلوه دهند، فراموش کرده‌اند که طي چند سال اخير ميزان واردات نفت چين از روسيه 5 برابر شده و به نزديک 1.5 ميليون بشکه در روز رسيده است.

عرضه قير رايگان به دستگاه‌هاي اجرايي تصويب شد

کميسيون اقتصاد دولت با تحويل حداقل چهار ميليون تن قير رايگان به دستگاه‌هاي اجرايي براي انجام پروژه‌هاي عمراني در سال 1398 موافقت کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر هيأت دولت، پيش نويس پيشنهادي وزارت نفت براي تحويل حداقل چهار ميليون تن قير رايگان به دستگاه‌هاي اجرايي براي انجام پروژه‌هاي عمراني در سال 1398 در کميسيون اقتصاد دولت تصويب شد.

جلسه اصلي کميسيون اقتصاد دولت، با حضور محمد شريعتمداري وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، رضا رحماني وزير صنعت، معدن، و تجارت، جمشيد انصاري و سورنا ستاري به رياست فرهاد دژپسند وزير امور اقتصادي و دارايي تشکيل شد.

در اين جلسه، اعضاي اين کميسيون با پيشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در خصوص نحوه محاسبه و دريافت مطالبات صندوق‌هاي بيمه بازنشستگي از دولت موضوع تبصره (2) ماده (3) آئين‌نامه اجرايي بند (ت) ماده (8) قانون برنامه ششم توسعه (تصويب‌نامه شماره 21953/ ت 54855 ه مورخ 29 /2/ 1397) مخالفت کردند.

بر اين اساس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي پيشنهاد کرده بود تبصره يادشده اصلاح و مطالبات سازمان‌ها، صندوق‌ها و مؤسسات بيمه‌اي فعال در قلمروهاي نظام تأمين اجتماعي از دولت براساس نرخ اوراق مشارکت موضوع بند (ه) ماده (7) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمين اجتماعي - مصوب 1383- به ارزش واقعي روز و بر اساس نرخ اوراق مشارکت محاسبه و پرداخت شود.همچنين، اعضاي کميسيون اقتصاد دولت، آيين نامه پيشنهادي وزارت نفت براي تبصره (1) قانون بودجه سال 1398 با موضوع تحويل قير رايگان به دستگاه‌هاي اجرايي براي آسفالت معابر شهري و روستايي را با اصلاحاتي تصويب کردند.


 ميز خبر 

 امضاي تفاهم‌نامه بين شرکت ملي صنايع پتروشيمي و ايميدرو

شرکت ملي صنايع پتروشيمي و ايميدرو دومين تفاهم‌نامه همکاري توسعه منطقه ويژه اقتصادي صنايع انرژي‌بر پارسيان را با هدف ساماندهي و تسريع در عمليات اجرايي طرح‌هاي پتروشيمي اين منطقه امضا کردند.

به گزارش ايسنا، دومين تفاهم‌نامه همکاري توسعه منطقه ويژه اقتصادي صنايع انرژي‌بر پارسيان با هدف ساماندهي و تسريع در عمليات اجرايي طرح‌هاي پتروشيمي اين منطقه ميان بهزاد محمدي، معاون وزير نفت در امور پتروشيمي و خداداد غريب‌پور، رئيس هيئت عامل ايميدرو (سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران) امضا شد.

اين يادداشت تفاهم ضمن تسهيل استقرار شرکت‌هاي پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي صنايع انرژي‌بر پارسيان، سبب شتاب بخشيدن به عمليات اجرايي پنج طرح پتروشيمي اين منطقه مي‌شود که هر يک از اين طرح‌هاي پتروشيمي قابليت اشتغال 5 تا 7 هزار نفر را خواهند داشت.

افزايش 15 ميليون تني ظرفيت پتروشيمي کشور

مديرعامل ايميدرو گفت: در نتيجه سرمايه گذاري هاي جديد و بهره برداري از 14 طرح پتروشيمي، 15 ميليون تن به ظرفيت توليد کشور اضافه مي شود.

خداداد غريب پور در نشست خبري امضاي تفاهم نامه طرح ساماندهي و تسريع در عمليات اجرايي طرح هاي پتروشيميايي و پتروپالايشگاهي منطقه پارسيان با اشاره به اينکه در نتيجه اجراي طرح هاي پتروشيمي در اين منطقه 15 تا 18 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي کشور اضافه مي شود، گفت: در نظر داريم تا ساير صنايع از جمله صنعت آلومينيوم و پتروپالايشگاه ها را در اين منطقه طراحي و راه اندازي کنيم.

وي افزود: به منظور تامين زيرساختهاي آب و برق مورد نياز اين منطقه، اقدامات عملياتي نيز طراحي و در حال اجرا است که تاکنون هزار ميليارد تومان هزينه در بر داشته است.

طراحي 30 طرح جديد پتروشيمي

در ادامه بهزاد محمدي، مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي ايران با اعلام اينکه از 55 مجتمع توليدي پتروشيمي کشور 16 مجتمع توليدي در منطقه عسلويه قرار دارد، گفت: به همين نسبت 30 طرح جديد را براي فاز 2 عسلويه، کنگان و دير طراحي کرديم که از اين تعداد، 17 طرح در حال پيشرفت بوده و پيش بيني مي کنيم که سال آينده به بهره برداري برسند. 13 طرح باقيمانده نيز در مرحله مطالعات و جذب سرمايه است.

به گفته اين مقام مسئول، خوراک متان، پروپان، بوتان و ميعانات گازي به عنوان خوراک مورد استفاده واحدهاي پتروشيمي يکي از امتيازاتي است که منطقه عسلويه براي سرمايه گذاري دارد.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي، طرح هاي مدنظر براي منطقه پارسيان را 14 طرح اعلام کرد و اظهارداشت: در نتيجه بهره برداري از اين تعداد طرح 15 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي کشور اضافه مي شود که حصول اين هدف نيازمند 19 تا 19.5 ميليارد دلار سرمايه گذاري است.

اين مقام مسئول در جمع خبرنگاران در ارتباط با تحريم هاي اخير اعمال شده عليه صنعت پتروشيمي کشور تاکيد کرد: اين تحريم براي ايران مقوله تازه اي نيست و مدتها است که مشکلات اين حوزه را مديريت و شرايط را هموار کرده ايم.

وي ادامه داد: به نظر مي رسد طرح اين موضوع تنها جنبه رواني داشته و ما بدون توجه به اين موضوع با قدرت به اجراي طرح ها و توليد محصولات اين صنعت ادامه مي دهيم.

ورود 1500 واگن باري به ناوگان ريلي با حمايت وزارت نفت

مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت گفت: در يک سال اخير، يکهزار و 525 واگن باري با حمايت وزارت نفت به ناوگان حمل و نقل ريلي کشور پيوسته است.

به گزارش شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت، محسن دلاويز گفت: در يک سال اخير، يکهزار و 525 واگن باري با حمايت وزارت نفت به ناوگان حمل و نقل ريلي کشور پيوست که اين تعداد تا پايان امسال به 4 هزار و 100 واگن باري افزايش مي‌يابد.

وي با بيان اينکه وزارت نفت در قالب ظرفيت‌هاي ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير، ضمن حمايت از صنعت ريلي، در چارچوب امضاي قراردادهاي راه آهن با عامل صرفه‌جويي نيز گام‌هاي بلندي برداشته است، ادامه داد: سرمايه‌گذاري در بخش حمل و نقل ريلي افزون بر صرفه‌جويي در مصرف سوخت، در حفظ محيط زيست و تامين رفاه مردم هم موثر است و به همين دليل، وزارت نفت توجهي ويژه به اين موضوع دارد.

مديرعامل شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت با بيان اينکه بهره‌مندي از ذخاير عظيم هيدروکربوري، مجوزي براي مصرف بي‌رويه انرژي در کشور نيست، تصريح کرد: بر اساس ترازنامه انرژي سال 1395 در حوزه خانگي، حدود 390 ميليون معادل بشکه نفت خام و در بخش حمل و نقل حدود 320 ميليون معادل بشکه نفت خام انرژي مصرف شده که نشان‌دهنده هدر رفت ظرفيتي عظيم است.

قيمت پايه محصولات پتروشيمي اعلام شد

قيمت پايه محصولات پتروشي از سوي دفتر توسعه صنايع تکميلي پتروشيمي اعلام شد.

به گزارش مهر، قيمت پايه محصولات پليمري و شيميايي که از سوي دفتر توسعه صنايع تکميلي پتروشيمي براساس قيمت هاي جهاني براي مبادله در بورس کالاي ايران اعلام مي شود، بر اساس نرخ ارز 108282 ريالي اعلام شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي